قرارداد جدید ایران و پژو نهایی شد

سپهر زنگنه | یکشنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۳ | 4 نظر

مدیرعامل ایران‌خودرو: مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو از نهایی شدن قرارداد جدید همکاری پژوی فرانسه با ایران خبر داد و گفت: مفاد این قرارداد، قابل مقایسه با قراردادهای همکاری پیشین خودروسازان نیست.

 

هاشم یکه‌زارع با اشاره به نهایی شدن قرارداد جدید همکاری ایران و پژو، گفت: این قرارداد نهایی شده و به لحاظ مفاد آن که قابل مقایسه با هیچ یک از قراردادهای امضا شده در صنعت خودروسازی کشور نیست، مشارکت جوینت ونچر (joint venture) صورت خواهد گرفت و این خودروساز موظف به صادرات ۳۰ درصد از تولیدات مشترک با ایران است.
وی افزود: در قرارداد ذکر شده که اگر طرف خارجی به این تعهد خود برای صادرات عمل نکند، فروش داخلی آن هم متوقف خواهد شد، بنابراین با عملیاتی شدن این همکاری میان ایران و فرانسه، جمهوری اسلامی ایران به هاب منطقه‌ای صادرات خودرو تبدیل خواهد شد.
یکه‌زارع تصریح کرد: با شریک غیر آسیایی خود هم در حال مذاکره هستیم و در آینده نزدیک، نام آن را اعلام خواهیم کرد اما به هر حال منتظر مشخص شدن توافقات هسته‌ای هستیم تا قراردادهای خود را عملیاتی کنیم.
وی در ادامه در خصوص آخرین وضعیت تولید خودروی دنا نیز گفت: تاکنون ۶۰۰۰ دستگاه از خودروی دنا را تولید کرده‌ایم و البته تا تحویل ۱۰ هزار دستگاه به مردم متعهد هستیم.
این مقام مسئول در صنعت خودرو افزود: بازار صادراتی دنا بسیار مطلوب است و صادرات بیش از فروش داخلی برای ایران مقرون به صرفه است اما به هر حال مصرف‌کنندگان باید انتظارات خود در خصوص قیمت این خودرو را از شورای رقابت پیگیری کنند، چرا که خودروهای مشابه دنا بسیار گران‌قیمت‌تر از نرخی بود که ایران خودرو تقاضا کرده است و بنابراین به نظر می‌رسد باید در قیمت‌ تجدیدنظر شود تا تولید این خودرو رونق گیرد.
یکه زارع ادامه داد: هم‌اکنون تویوتا سه تا چهار مدل خودروی «یاریس» دارد که ممکن است هر یک از این مدل‌ها ۷۰-۶۰ میلیون تومان با هم تفاوت قیمت داشته باشند اما پلت‌فرم آنها یکسان است و ۱۵ نوع خودرو بر روی این پلت‌فرم تولید می‌شود.

سرنوشت قیمت خودرو در سال ۹۴
به گزارش مهر، یکه‌زارع با تاکید بر اینکه قیمت انواع خودرو تا پایان سال ثابت است، گفت: در سال ۹۴ با توجه به مجموعه شرایط مواد اولیه، ‌ حقوق و دستمزد و سایر هزینه‌های مترتب بر تولید ممکن است قیمت تغییر کند.
وی گفت: در سال ۹۲ برنامه‌ریزی تولید ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو برای سال ۹۳ هدف‌گذاری شده بود و هم‌اکنون تولیدمان از مرز ۵۶۷ هزار دستگاه عبور کرده و تا دهه آخر اسفندماه نیز به ۶۰۰ هزار دستگاه خواهیم رسید.
یکه زارع ادامه داد: سال آینده نیز برنامه داریم ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید کنیم.
وی در پاسخ به این سئوال که برخی مواد اولیه با کاهش قیمت روبرو بوده و بنابراین قیمت خودرو نیز باید تغییراتی داشته باشد؟ گفت: هزینه‌های سربار در گذشته تبدیل به زیان شرکت شده بود و هم‌اکنون با توجه به بالا رفتن تولید، ما از زیان‌دهی خارج شده‌ایم ولی سایر هزینه‌ها همچون حقوق و دستمزد و مواد اولیه در سال ۹۴ تغییر خواهد کرد که بر آن اساس، قیمت معین می‌شود.

از سراسر وب
پیشنهاد از

4 دیدگاه

 1. sunmartin | اسفند 11, 1393 | لینک نظر

  سه الی 4 مدل جدید از پژو قراراست در ایران خودرو توسط پژو راه اندازی و تولید شود در این بین دو شاسی بلند هم وجود دارد البته تمامی این اما و اگرها بعد از توافق حاصل میشود که کمی بعید بنظر میرسد

  • در پاسخ به: sunmartin

   آ.س | اسفند 11, 1393 | لینک نظر

   من براتون لایک زدم،به هرحال اینجا کسی با کسی دشمنی نداره.

   ضمنا تیتر صفحه اول روزنامه ایران , همین تیتر بود و توافق بین دو خودروساز را قطعی اعلام کرده.

 2. payam | اسفند 10, 1393 | لینک نظر

  اصلا توضیح نداده که با پژو برای چی قرارداد بسته؟؟
  با پژو قرارداد بسته که 405 و 206 باز تولید کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • در پاسخ به: payam

   آ.س | اسفند 11, 1393 | لینک نظر

   قبلا که بحث بود پژو 301 و 2008 بیاد.
   الان نمیدونم.