سه ماه تاخیر در تحویل چانگان

سپهر زنگنه | شنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۳ | 7 نظر

زمانی که قصد خرید خودرو دارید توجه به دو نکته حائز اهمیت است نخست آنکه این خودرو از نظر قیمت در چه سطحی است و دیگر بحث کیفیت آن است اما اخیراً مسأله دیگری هم به این بخش اضافه شده و آن زمان تحویل خودرو است.

بازار خودروهای داخلی به علت تحریم و کمبود قطعه خریداران را با مشکلات متعددی مواجه کرده است. ولی این نکته به خودروهای وارداتی هم تسری یافته است به گونه‌ای که تأخیر شش الی هفت ماه در تحویل به مقوله‌ای عادی برای شرکت‌های واردکننده تبدیل شده است. 

در مورد خودروهای داخلی، تعداد محدودی بموقع یا با تأخیر چند روزه تحویل داده می‌شود اما در این میان خودروهایی هستند که به دلیل حجم پایین تولید و تقاضا با تأخیر پنج الی شش ماه روبه‌رو شدند. به عنوان مثال خودرو تندر 90 که به دلیل نبود قطعات در حد 20 الی 30 دستگاه در روز تولید می‌شود و متقاضیانی که قرار بود مهر ماه به خودرو ثبت‌نامی خود دسترسی پیدا کنند همچنان منتظر هستند.

خودرو دنا هم این روزها با بدقولی ایران‌خودرو روبه‌رو شده است. این خودرو که قرار بود از شهریورماه تحویل داده شود هنوز مشتریان خود را چشم انتظار گذاشته است. البته چند وقتی است که سری اول خودرو دنا به مردم داده شده است اما ضمن پایین بودن حجم خودروهای عرضه شده با پلاک 93 است. این اتفاق در حالی رخ داد که ایران خودرو تمام محصولات خود را در سال اسفند 93 سند 94 می‌زند. بنابران شمار قابل توجهی از مردم که این خودرو را ثبت‌نام کردند باید تا نیمه اول سال آینده صبر کنند این در حالی است که زمزمه افزایش قیمت آن نیز مطرح شده است.

سایپایی‌ها هم در بدقولی به مشتریان خود از ایران خودرو عقب نمانده‌اند. این مجموعه در حالی برای فروش خودرو تندر 90 ثبت‌نام‌های جدید انجام می‌دهد که هنوز مشتریان مهر و آبان نتواستند به خودروهای خود دسترسی پیدا کنند اما خودروی دیگر هم هست که گلایه ثبت‌نام‌کنندگان را سبب شده است.

از نیمه اول سال‌جاری سایپا برای فروش خودروهای چینی تبلیغات فراوانی کرد به گونه‌ای برای آنها نیز تسهیلات تا 20 میلیون تومان در نظر گرفت اما این خودروهای وارداتی هم با چالش تحویل ندادن به موقع روبه‌رو شده است. نیمه اول سال‌جاری تعداد قابل توجهی از مردم برای خرید خودرو چینی «چانگان» ثبت‌نام کردند. از این‌رو در مرحله اول 35 میلیون تومان و پس از آن تا حدود 82 میلیون تومان مابقی پول واریز شد. قرار بود آذرماه این خودرو‌ها تحویل داده شود اما اکنون سه ماه از موعد مقرر گذشته است و خبراز تحویل نیست هر چند که یکی از مدیران شرکت چانگان زمان تحویل را یکشنبه هفته جاری اعلام کرده است ولی به دلیل بدقولی‌های صورت گرفته نمی‌توان چنین زمانی را به ثبت‌نام‌کنندگان وعده داد. نکته دیگر در این بخش پرداخت نکردن جریمه است. 

طبق قانون اگر از زمان تحویل خودرو بگذرد ثبت‌نام‌کننده باید جریمه آن را پرداخت کنند. دلیل تأخیر صورت گرفته که در مورد سایر خودروهای خارجی حادث شده، نبود خودروهای فرسوده است. به ازای شماره‌گذاری یک خودرو وارداتی باید بین سه تا چهار خودرو فرسوده از رده خارج شود. از آنجا که تعداد خودروهای اسقاطی در بازار کم است و صاحبان این‌گونه خودروها به دلیل گران شدن خودروها‌یشان تا 4 میلیون تومان از فروش دست کشیدند عملاً موضوع شماره‌گذاری خودروهای خارجی با وقفه روبه‌رو شده است. با توجه به وجود این مشکل تمام کسانی که خودرو خارجی خریداری می‌کنند باید مدت طولانی در انتظار بمانند که امکان اسقاط خودروهای فرسوده فراهم شود.

منبع خبر : روزنامه ایران
از سراسر وب
پیشنهاد از

7 دیدگاه

 1. مانگ | اسفند 23, 1393 | لینک نظر

  من دیگه واقعا نمیدونم چی بگم فقط میتونم بگم. سایپا خراست!!

 2. ایمان | اسفند 22, 1393 | لینک نظر

  اقا این قانون مزخرف رو بردارن خب الان که خودروی اسقاطی پیدا نمیشه حداقل پولش رو بگیرن به جاژ اینکه خودرو مستقیما اسقاط بشه”مثل قبل

 3. محسن | اسفند 17, 1393 | لینک نظر

  من شهریور ماه از دیار خودرو گریت وال H6 با تحویل سه ماهه ثبت نام کردم ولی متاسفانه تاکنون خودرو را تحویل نداده اند و با تماسهای مکرر با شرکت فوق در نهایت گفتند که خرداد ماه سال آینده خودرو را تحویل می دهند.(البته اگر دوباره عقب نیندازند). یک روز که به دفتر شرکت دیار خودرو مراجعه کرده بودم شخصی را دیدم که ایشان اظهار نمود که خودرو ثبت نامی را 14 ماه طول کشیده تا تحویل گرفته است.

 4. فرزاد | اسفند 16, 1393 | لینک نظر

  آقا فرشید واقعا که حرف دل منو زدی

 5. فرشید | اسفند 16, 1393 | لینک نظر

  این گزارش 3 اشکال بسیار بزرگ داره.
  1. مدیران سایپا نه مدیران چانگان.
  2. تحویلها شروع شده و روزنامه ایران از خبرها خیلی عقب هست.
  3. تاخیر کامل پرداخت میشه , اما پس از فاکتور نهایی نه در مرحله تحویل امانی.
  در کل روزنامه ایران باید تحقیق بیشتری بکنه. این متن برای 10 روز پیش شاید درست بود , ولی الان بدرد هزاران نفر خریدار چانگان , نمیخوره. اون موقع خود چانگانی ها حقشون را از سایپا گرفتن. حالا اینا میخوان منت هم بذارند. اینا تا 10 روز پیش کجا بودند؟ حالا که خودمون حقمون را گرفتیم , خبر تاریخ گذشته چاپ کردند که چی بگن. اینا همش عوام فریبی هست.
  تاخیر در ایران تبدیل به رسم شده. واگیر داره و به همه شرکتها سرایت کرده.
  تبصره 13 هم شده سوهان روح واردات خودرو. معلوم نیست دقیقا کلی متولیش هست و چی میخواد؟

  • در پاسخ به: فرشید

   حامد | اسفند 24, 1393 | لینک نظر

   والا من نمیدونم کی و تو چه تاریخی چانگانی ها حقشون رو گرفتن؟ کلا تو ایران بیست نفر اونم به زور ماشین رو بدون پلاک از نمایندگی گرفتن که اونم فرقی با تحویل نگرفتن نداره- ملت ماشین زیر پاشون رو فروختن به امید شب عید به این سایپای کثیف پول دادن. خودتون حق خودتون رو گرفتید؟ کی؟ کجا؟ چجوری؟ والا ما که دهنمون سرویس شد – دو بار رفتیم ستکو- یه بار رفتیم پارکینگ سایپا- به بیستا سایت و خبرگزاری از جمله ایران نامه نوشتیم و ای میل زدیم. دم شما گرم که تونستی حقتو بگیری. خوش باشی مالباخته با ماشین بدون پلاکت. معنی حق رو هم فهمیدیدم.

 6. محمد | اسفند 16, 1393 | لینک نظر

  این قانون مسخره که شرکتهای وارد کننده را ملزم به از رده خارج کردن خودروهای فرسوده به صورت مستقیم کرده جز به بالا رفتن قیمت خودروهای فرسوده و به تبع آن کمیاب شدن این خودروها و دلالی در این زمینه نینجامیده و از رهاورد این قانون ، دودی بلند شده که فقط به سمت چشم کسانی میره که خودروی وارداتی ثبت نام کردن .