مهر شرم آور “استاندارد” بر خودروهای ناامن

سپهر زنگنه | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۳ | 18 نظر

تجارت “آهن و خون” تا کی و کجا؟!

آیا زمان آن نرسیده است که سازمان ملی استاندارد به وظیفه ملی خود عمل کند و به جای حفظ منافع خودروسازان، به فکر جان افرادی باشد که قرار است در محصولات ناامن بعدی خودروسازان کشته شوند؟
عصر ایران – رییس پلیس راهور نیروی انتظامی می گوید: پراید، وانت پیکان و وانت نیسان پر تصادف ترین و نا امن ترین خودروها در کشور هستند و بیشترین تصادفات را به خود اختصاص داده اند.

این سخن را سردار اسکندر مؤمنی بارها گفته است ولی گویا قرار نیست کسی دلواپس جان هایی که در ناامن ترین خودروهای ایران از بین می روند، باشد: پراید، پیکان وانت و نیسان وانت همچنان تولید می شوند تا مردم ایران را بکُشند؛ به همین سادگی و درست به همین سادگی!

پراید تصادف-1

 

مهر شرم آور

البته توجیهاتی هم دارند، از جمله سایپایی ها می گویند که چون تعدا پراید زیاد است ، بنابراین تصادفاتش هم طبیعتاً زیاد است. این البته حرف درستی است ولی اگر به سخنان سردار توجه بیشتری شود، مشخص می شود که متولی راهنمایی و رانندگی کشور -که آمار همه تصادفات را دارد- تصریح می کند که این خودروها، نه تنها پرتصادف ترین اند ، که “ناامن ترین” هم هستند.

بنابر این، اگر این توجیه پذیرفته شود که چون تعداد پراید زیاد است، لاجرم تصادفاتش هم زیاد است، قطعاً نمی توان از کنار ناامن بودن آن گذشت. توجیه پرتعداد بودن، در خصوص پیکان وانت و نیسان وانت که اساساً صدق نمی کند.

زامیاد تصادف-2

تصور کنید که اگر به جای پراید، یک خودروی ایمن – هر خودرویی – در ایران تولید یا وارد می شد و به دلیل تیراژ بالایش، بیشترین تصادفات را به خود اختصاص می داد، آیا تلفاتش نیز مانند پراید بود؟

مهر شرم آور

قطعاً پاسخ منفی است زیرا امروز خودروسازان معتبر دنیا، ایمنی خودروی خود را مبتنی بر این تعریف می کنند که ممکن است هر کدام از محصولات آنها تصادف شدید داشته باشد و لذا باید فکری به آن لحظه “مرگ و زندگی” کرد و الّا سوار کردن موتور محرکه بر روی بدنه و چهار عدد چرخ ، کار چندان شاقی نیست.

پراید، پیکان وانت و نیسان وانت در شرایطی در ایران تولید می شوند که تکنولوژی آنها متعلق به قرن گذشته است و در هیچ جای دنیا نظیرشان تولید نمی شود اما چون در ایران، جان آدمیزاد گویا چندان ارجمند نیست و در فقدان شرایط رقابتی برابر ، خودروسازان وطنی این محصولان ناامن را تبدیل به “چاه نفت بی پایان” خود کرده اند و به “تجارت آهن و خون” ادامه می دهند.
(وعده داده اند در همین اسفند ماه تولید پیکان وانت را متوقف کنند که امیدواریم چنین شود.)

زامیاد تصادف-3

عقل سلیمی که نگران جان مردم است ایجاب می کند که ابتدا تولید این خودروهای مرگبار ، فوراً متوقف شود و سپس با همکاری الزامی تولید کنندگان این خودروها، عملیات جمع آوری و جایگزینی این خودروها آغاز شود زیرا در غیر این صورت، حتی در صورت توقف تولید نیز ، تا سالیان متمادی محصولات تولید شده قبلی، به آدمکشی خود ادامه خواهند داد.
با این حال شاهدیم که نه تنها امیدی برای این کار نیست ، بلکه تازه وانت پراید را هم تولید کرده اند!

مهر شرم آور

اسفناک تر و شرم آورتر نیز این است که در این کشور، سازمان ملی استاندارد نیز همچنان این خودروهای عهدبوق و آدمکش را “استاندارد” می داند و خودروسازان هم به استناد همین مجوز استاندارد، نه به توصیه های دلسوزانه راهور توجه می کنند و نه ناله های خانواده هایی که داغدار این خودروها شده اند را می شنوند. حرف هم بزنی می گویند: خودروهای ما استاندارد هستند و مدارکش هم موجود است!

بنابراین، اگر این خودروهای ناامن که صفرشان هم فرسوده است، همچنان تولید می شوند و سالانه تعداد زیادی را به کشتن می دهند یا نخاع شان را قطع می کنند یا به انواع جراحت های دیگر مبتلا می نمایند، مقصر ردیف اول، نه خودروسازها ، که سازمان ملی استاندارد است که چشم بر ناامن بودن این خودروها بسته و مدام آنها را استاندارد می نامد و تجاهل می کند که این کار،نه فقط بازی با جان و مال مردم که بی اعتبار کردن خود سازمان ملی استاندارد است.

آیا زمان آن نرسیده است که سازمان ملی استاندارد به وظیفه ملی خود عمل کند و به جای حفظ منافع خودروسازان، به فکر جان افرادی باشد که قرار است در محصولات ناامن بعدی خودروسازان کشته شوند؟
مهر و امضایی که استاندارد این خودروهای ناامن را تأیید می کند، شراکت رسمی در یک آدمکشی سیستماتیک است که حتی اگر در این دنیا تعقیب نشود، در محکمه عدل الهی ، مورد عقوبت قرار خواهد گرفت و آنجا ، لابی های خودروسازی به داد هیچ کس نخواهند رسید.

از سراسر وب
پیشنهاد از

18 دیدگاه

 1. شاهو | اسفند 26, 1393 | لینک نظر

  خداروشکر هیچوقت پراید نداشتم.دوستانی که میگن سعی کنن درست رانندگی کنن.قبول و صد البته خیلی مهمه.ولی تصادف همیشه یه طرف مقصرو یک طرف قربانی و ممکنه پراید با این وضعیت ایمنی وحشتناک قربانی رانندگی بد یک خودروی دیگه بشه.
  تواین مملکت جان انسان هیچ ارزشی نداره در حالی کشورهای غربی حتی برای جان حیوانات هم ارزش قایلن

 2. رضا | اسفند 24, 1393 | لینک نظر

  این دلواپسان ، دلواپس چیز های دیگرند !! …

 3. Mehdi | اسفند 19, 1393 | لینک نظر

  قدمت برخی از ……. های مونتاژ داخل:
  پژو 405: 28 سال- شروع تولید 1987 شامل پژو پارس, 405 وانت, خودروهای ملی سمند سورن, ال ایکس, سمند دنا و….

  کیا پراید (فورد فستیوا) 29 سال – شروع تولید 1986 شامل 141 132 111 151 و…

  نیسان وانت: 45 سال – شروع تولید 1970

  نکته: ایران خودروسازی نداشته و ندارد!

 4. سیا | اسفند 19, 1393 | لینک نظر

  مقاله شما کامل بود و صحت صحبتهای شما مورد تایید همه مردم ایران است، متاسفانه اداره استاندارد ایران برای تمام محصولات و کالاهای تولیدی یعنی شیمیایی، صنعتی و … توانایی انجام آزمونهای مخصوص را ندارد و فقط با گرفتن پول مهر استاندارد را میدهد.
  تجهیزات آزمایشگاه های شیمیایی این موسسه که مربوط به 35 سال پیش به قبل هستند و فقط ترازوها را نو کرده اند و درخصوص صنعت و مواد غذایی که شرم آور هستند. نمونه همین روغن پالم درون شیرها را در 15 سال اخیر نتوانسته بودند که متوجه شوند و دهن لغی یکی از پرسنل این کارخانجات موضوع را لو داد، بازم کارشناسان این مجموعه به خود زحمت ندادن برن در گوگل سرچ کنند که آیا روغن پالم خوراکی و یا حتی بهداشتی داریم یا نه!!!!! روغن پالم یک روغن کاملا صنعتی است و خوراکی و بهداشتی ندارد.
  حالا وای به حال مردمی که سوار این خودروهای با مهر استاندارد میشوند.

 5. امین | اسفند 19, 1393 | لینک نظر

  سال84 پس از دور زدن از تقاطع با3رعتی کابالای 20 کیلومتر نبود با پرلید خوردم به جدول.چرخ سمت راننده با جدول برخورد کرد.رینگ لاستیک طبق کمک داغون شد.شاسی هم کج شد.به خدا اگر کم وزیاد گفته باشم.استحکام شاسی در حد دوچرخه است.

 6. linkoln6ft | اسفند 18, 1393 | لینک نظر

  آقای x که رییس سازمان y بوده و گند بالا اورده رو برمیدارن میزارن رییس سازمان z ، حالا طرف رشته تحصیلیش هیچ ربطی به اون سازمانی که شده رییسش نداره و اندازه …حالیش نیست ،بعد میاد دوتا کتاب و قانون از این و اون کشور میخونه میشه پرفسور.
  (کاش همون دو تا کتاب رو هم درست میخوند)

 7. محمد | اسفند 18, 1393 | لینک نظر

  درسته که پراید خودروی نا امنیه , درسته که تکنولوژیش مال ٢۵ سال پیشه , اما والله با این ماشین ناامن بد رانندگی میکنن . من خودم با پژو ۴٠٧ که ۵ ستاره ایمنی اروپا را داره و انواع و اقسام سیستم ترمز و کیسه هوا روش سواره وقتی توی اتوبان شلوغی رانندگی میکنم همیشه به رانندگان پراید راه میدم که رد بشن از بس که موقع رانندگی به ماشین آدم نزدیک میشن یا بین ماشینا ویراژ میدن , خوب اگه ماشین پراید ایمن نیست اگه ترمز نداره باید بیشتر احتیاط کرد به خدا اونایی که ماشین مدل بالا دارن حده اقل به خاطر اینکه اگر.تصادف کنند کلی از قیمت ماشینشون میافته بهتر رانندگی میکنن . این مطلب برای خودروی وانت نیسان هم به شدت خیلی بیشتری نسبت به پراید صادقه و من وقتی توی آینه ماشینم از یک کیلومتر قبل تر میبینم یه نیسان داره میاد راهو باز میکنم بیاد رد شه بره .

  • در پاسخ به: محمد

   یه پسر | اسفند 18, 1393 | لینک نظر

   محمد جان حرف شما درسته ، متاسفانه ما فرهنگ رانندگی نداریم

   اما این دلیل بر این نیست که اگه با پراید درست رانندگی کنیم مشکلی پیش نمی اد

   لطفا نظر آریا عزیز رو بخون

   پراید به شدت خطرناکه و یه موسسه ایمنی حتی ترددش رو در حد باربری برای معابر درون شهری و حتی روستایی تایید کرده بود

   خود من رانندگی خیلی قانون مندی ندارم برای همین هم بجای پراید ترجیح دادم دوو ماتیز بگیرم که یک ستاره از اتحاده ی اروپا داره یا حداقل پراید نیس

   شما به عنوان مثال اگه تست تصادف ماتیز رو با پراید مقایسه کنی کاملا به تفاوت این دو تا پی می بری

   • در پاسخ به: یه پسر

    محمد | اسفند 18, 1393 | لینک نظر

    با حرف شما دوست عزیز و جناب آریا موافقم . اما به قول شما امان از این فرهنگ پایین رانندگی ایرانی که با ایمنی پایین ماشینای ایرانی رابطه مستقیم داره متاسفانه .

  • در پاسخ به: محمد

   ُSepehr | اسفند 18, 1393 | لینک نظر

   سلام…کاملا درست می فرمایید، ولی بزرگترین انتقادی که به سایپا وارد هست این هست که در طول سالیان سال علیرغم داشتن علم و اگاهی نسبت به خطرات این خودرو،واکنشی برای بهبود ایمنی آن ارائه نداده است (مگر به زور قانون و عدم شماره گذاری…) برای مثال سیستم ترمز چهارچرخ دیسکی که توسط مگا موتور طراحی شده بود، برای پراید هرگز به تولید انبوه نرسید و یا قریب به 15 سال تولید این خودرو بدون اعمال کوچکترین تغییری در ایمنی شاسی ادامه یافت و حالا که تعداد این خودروها در سطح کشور به چندین میلیون رسیده و سالانه هزاران ایرانی بدین واسطه کشته و زخمی می شوند،پاک کردن صورت مسئله با اشاره به تیراژ و تعداد این خودرو و مساائلی از این دست سودی ندارد.

 8. امیرخان | اسفند 18, 1393 | لینک نظر

  متاسفانه استاندارد برای خودرو یعنی یه لوله میذارن تو اگزوز و الاینده ها رو اندازه میگیرند و با استاندارد های 10 سال پیش تطبیق می دهند و گواهی صادر می شود… بقیه موارد فقط کافی است که خودرو حرکت کند و قبول است.

  خودرو ساز هم با نصب انواع فیلتر و کاتالیست و دستکاری مسیر اگزوز ، باعث می شود میزان آلاینده های خروجی برای 1 ساعت که در موسسه استاندارد بررسی می شود ، کم شود و پس از آن دیگر ربطی به کسی ندارد که چه خواهد شد!

 9. محمد | اسفند 18, 1393 | لینک نظر

  من هم با نظر دوست نویسنده موافقم اما نکته اینجاست که پراید یک خودروی کوچک شهری است که برای سرعت محدودی طراحی شده اما چیزی که در عمل شاهد اونیم این هست که این خودرو البته بالاجبار برای تردد در جاده های خارج از شهر و اتوبانها استفاده میشه و اکثرا هم رانندگانی دارن که با سرعت بالا میرن و همین دو عامل یعنی تغیر کاربری یک خودروی شهری به خودروی جاده و سرعت زیاد آسیب پذیری ی این خودرو را خیلی بالا میبره . در خودروهای استاندارد روز دنیا هم مواردی وجود داره که سرعت خیلی زیادتر از آن چیزی که برای تامین امنیت سرنشینان در خودرو تعریف شده باعث منهدم شدن خودرو و از دست رفتن جان سرنشین آن شده است .

  • در پاسخ به: محمد

   آریا | اسفند 18, 1393 | لینک نظر

   خب قبول! پراید یک خودروی کوچک شهری هست!
   اما من نمیدونم چه توجیهی داره که یه خودروی کوچک شهری که فاقد بیشتر امکانات رفاهی و حتی بعضا امکانات استاندارد و اساسی ایمنی هست با قیمتی عرضه بشه که اولا خریدش به عنوان فقط یک خودروی شهری برای قشری خاص بصرفه نباشه؟(حالا بماند که خیلی ها توان خرید همین رو هم ندارند)
   و تازه همه ما میدونیم که برای تهیه یه خودروی کوچک شهری واقعی و مطابق با استاندارد های روز بایستی حداقل 4 برابر این مبلغ رو کنار بزاریم! پس نتیجه میگیریم برای خرید یه خودروی سدان استاندارد متناسب با جاده باید خیلی بیشتر از این حرفا خرج کنیم!
   تاریخ مصرف این حرفا خیلی وقته که تموم شده. این پراید توی امریکای شمالی (اون هم در نمونه هاچبک سه درب! و نه در انواع و اقسام کدهای مختلف!) که عرضه می شد بعد از سه ماه جلوی تولید و عرضه اش به بازار گرفته شد. چون حتی در بعضی تصادفات مانند تصادفات داخل بزرگ راه های داخل شهری هم حرفی برای گفتن نداره! بطوریکه بدنه تاب برمیداره و درب ها باز میشن! (لازم به ذکر هست که ماجرای پراید در امریکای شمالی مربوط به نزدیک 30 سال پیش هست!)
   و متاسفانه باید عرض کنم که متولیان این صنعت در ایران اگر که دارن از روی غرض ورزی و منفعت طلبی به تولید این ……ها ادامه میدن که هیچ! ولی اگر واقعا دلسوز ملت و قشر کارگر هستند و به بهانه ی ایجاد شغل از حمایتهای بی دریغ دولت بهره مند میشن متاسفانه درکشون آنقدر از چنین مسئله ای سطحی هست که نمیتونن بفهمن به ازای هر تصادف که با این خودروها انجام میشه که در بعضی موارد (که کم هم نیستند!) حداقل آسیب نقص عضو هست دارن توان نیروی انسانی که در بخش های دیگر مملکت کار میکنن رو از بین میبرن. و به بهانه ی نان دادن به عده ی کمی از خانواده ها چه خانواده هایی رو که بی نان آور نکردن.
   که البته اینگونه افراد رو ما کاری باهاشون نمیتونیم بکنیم و متاسفانه عامه ملت هنوز هم که هنوزه حتی با قیمت های شرم آور اقدام به خرید این …..ها میکنن و نمیشه تحریمشون کرد.
   پس حساب این آقایون بالاخره روزی در دستگاه عدل الهی معلوم خواهد شد و دیر یا زود باید تاوان کارشون رو پس بدن.
   و فراموش نکنیم که طناب ظلم “بالاخره” روزی از “کلفتی” پاره میشه….

 10. reza | اسفند 18, 1393 | لینک نظر

  جدا کلمه شرم آور واسشون خیلی کمه

 11. امین | اسفند 18, 1393 | لینک نظر

  کوره های ادم سوزی تبدیل شدن به ماشین پراید ووانت.به همین سادگی.هولوکاست در ایران.کاملا استاندارد

 12. یه پسر | اسفند 18, 1393 | لینک نظر

  ای کاش علاوه بر انرژی هسته ای حق مسلم های دیگه ای هم داشتیم 🙂

  :/

 13. کامبیز | اسفند 18, 1393 | لینک نظر

  الحق و والانصاف که حرف دل همه ما را زدین. مرسی از سایت خوبتون

  • در پاسخ به: کامبیز

   ali | اسفند 19, 1393 | لینک نظر

   از مسولین خواهش میکنم یه فکری هم برای تقویت درو پنجره های ماشیناشون بکنن .جدیدا انگار یه سری از اسید رسیدن به شکستن درو پنجره و اسپری فلفل .( افراد ناشناس با موتور هزار .اا) استاندارد مقابله با دلواپسان