توافق ایران خودرو با پژو، مانع پیشروی چینی‌ها

سپهر زنگنه | یکشنبه، ۲۴ اسفند ۱۳۹۳ | 5 نظر

در روزهایی که خبر از حضور دوباره پژو در خودروسازی ایران به گوش می‌رسد، یکی از اعضای انجمن قطعه‌سازان کشور معتقد است این شرکت فرانسوی حضوری متفاوت را نسبت به گذشته در «جاده مخصوص» خواهد داشت. آن‌طور که فرهاد به‌نیا در نشستی خبری عنوان کرد: چندی پیش مسوولان پژو و ایران خودرو جلسه‌ای را برگزار کرده‌اند تا طی آن، برنامه‌ریزی‌های لازم برای تامین قطعات محصولات جدید پژو در ایران، انجام شود.
وی با بیان اینکه در قرارداد جدید ایران خودرو و پژو، به انتقال دانش فنی و  همچنین تولید قطعات استراتژیک و مهم، نیاز داریم، تاکید کرد: پژو نشان داده رفیق نیمه راه است و با این حساب، عقد قراردادی محکم با این شرکت فرانسوی، به هنر مدیران خودروسازی کشور بستگی دارد. به گفته به نیا،  توافق ایران خودرو و پژو می‌تواند مانعی در مقابل واردات بی‌رویه خودروهای چینی باشد. وی در ادامه با اشاره به حواشی به وجود آمده در مورد انتخابات این انجمن، تاکید کرد:بهترین راه در حال حاضر، برگزاری دوباره انتخابات است تا بدین وسیله انجمن بتواند امور مربوط به قطعه‌سازان را پیگیری کند. به‌نیا اما  با اشاره به 3 برابر شدن رشد تولید قطعه‌سازان در کشور طی سال جاری، تاکید کرد که در حال حاضر 14 میلیون خودرو در کشور در حال تردد است که 7 میلیون دستگاه باید از رده خارج شود، اما برای این کار باید از توان بانک‌ها و شرکت‌های لیزینگ استفاده شود؛ هرچند در حال حاضر مشکلاتی در این بخش وجود دارد و به همین دلیل امکان افزایش تیراژ تولید خودرو فراهم نیست.

 

به‌نیا در ادامه با تاکید بر اینکه  نباید به اسم رقابت خودروهای داخلی با خودروهای بی‌کیفیت، ارز کشور به چین سرازیر شود، گفت: ۶۰ درصد قطعات یدکی موجود در بازار بی‌کیفیت و عمدتا چینی هستند و باید این را در نظر گرفت که هزینه تولید خودرو در چین ۳۴ درصد پایین‌تر از قیمت تولید خودرو ایرانی است؛ از طرفی، حجم زیادی از قطعات بی‌کیفیت چینی در بازار قطعات یدکی خودرو به چشم می‌خورد، در حالی که قطعه‌سازان داخلی به راحتی توان تامین نیاز بازار یدکی را دارند. به‌نیا با طرح این سوال که متولی نظام کیفیت کالای وارداتی کیست، گفت: 670 آزمایشگاه در سراسر کشور فعال است که می‌توان کیفیت قطعات وارداتی را از طریق آنها مورد آزمون قرار داد.

منبع : روزنامه دنیای اقتصاد

از سراسر وب
پیشنهاد از

5 دیدگاه

 1. mohammad | فروردین 25, 1394 | لینک نظر

  عشق پژو عزیز، قصدم دفاع از محصولات شرکت خاصی نیست ولی شما فکر می کنید همین شرکت پژو کدوم مدل خودش رو برای مونتاز میاره، شک نکن مثل سالها قبل با قالب کردن موتور XU7 همون سبک رو در پیش میگیره.
  جک اس 5 رو دیروز در نمایندگی کرمان موتور از نزدیک دیدم. به شخصه نتونستم فقط در مورد طراحی بدنه و کابین حرف خاصی برای یک ماشین در حد 70 تومنی بزنم. به شخصه امیدوارم روزی بازار ما از این انحصار در بیاد و مردم ما سوار بهترین ماشین ها بشن که واقعا حق و لیاقتش رو دارند

 2. sunmartin | اسفند 25, 1393 | لینک نظر

  ویران خودرو بهمراه یار گرمابه و حمام “سایه بان” (سای پا اسبق) تقدیم میکند

  نیو پژو پارس سال با موتور tu5+1 (سلطان جاده ها)

  نیو پراید hp تقویتی با خدمات سیلور

 3. Mehdi | اسفند 24, 1393 | لینک نظر

  ویران خودرو با مونتاژ کاری هاش مانع ورشکستگی پژو شده.

 4. عشق پژو | اسفند 24, 1393 | لینک نظر

  ايول.ديگه جك و ليفان از دور خارج ميشند.بساط اين چيني هاي درجه چندم جمع ميشه . چيه اينقدر خودشون را ميكشند كه بگند جك خوبه. بابا بريد تو چاينا اتو وب ببينيد كه اصلا چيني ها اس 5 را نميخرن. حالا چندنفر خودشون را ميكشند كه بگن اس 5 خوبه. دم ايران خودرو گرم كه دوباره رفته با پژو قرارداد بسته. اس 5 رفته شكل توسان 5 سال پيش را كپي كرده تازه با چه كيفيت و شكل ضايعي . آدم حالش بهم ميخوره نگاهش ميكنه . باز ليفان خوش قيافه تر هست . پژو و رنو كه بيان درست ميشه.

 5. DOWPAL | اسفند 24, 1393 | لینک نظر

  قراردهایی که از ایران باج میگیره و جز یک مصرف کننده دست و پا چلفتی تعریف نمیشه
  و
  رفتارهای نامحترمانه هموطنان با فرهنگ در ویرانخودرو و ارابه سازی سایپا و خدمات دروغین و دزدی های واضح
  هیچگونه
  تهدیدی برای هیچ خودروساز حتی اگر از پاکستان یا بورکینافاسو باشن ایجاد نمیکنه !