بازگشت هیوندای، فولکس واگن و دوو به جاده مخصوص

سپهر زنگنه | چهارشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۳ | 3 نظر

گروه خودرو: در روزهایی که خبر از نهایی شدن قرارداد خودروسازان بزرگ و نیمه دولتی کشور با شرکت‌های خارجی مانند پژو و رنو به گوش می‌رسد، ظاهرا بخش خصوصی صنعت خودرو کشور نیز مذاکراتی را با شرکای قبلی خود آغاز کرده‌اند تا پس از توافق جامع هسته‌ای میان ایران و غرب، شراکتی دوباره را با آنها آغاز کنند. آن‌طور که خبر می‌رسد، خودروسازان بخش خصوصی با در نظر گرفتن روند مثبت مذاکرات هسته‌ای، به سراغ شرکای پیشین خود رفته و مذاکره با آنها را آغاز کرده‌اند تا در صورت مختومه شدن پرونده هسته‌ای ایران و حصول توافقی جامع، بار دیگر خودروسازانی مانند هیوندایی کره و فولکس واگن آلمان و حتی دووموتورز کره به ایران باز گردند.
هرچند بخش خصوصی صنعت خودرو ایران این روزها شرکایی جز خودروسازان چینی ندارند، اما اگر به گذشته برگردیم، متوجه می‌شویم که خصوصی‌ها در گذشته با بزرگان خودروسازان دنیا (دوو و هیوندایی و فولکس واگن) کار می‌کرده‌اند، اما جبر روزگار (اعمال تحریم‌های غرب علیه ایران)، آنها را در کنار چینی‌ها قرار داده است. هرچه هست، بنابر اخبار موثق، مقدمات بازگشت شرکای خارجی خودروسازان خصوصی ایران فراهم آمده و اگر پرونده هسته‌ای کشور ختم به خیر شود، باز هم بزرگان صنعت خودرو دنیا در «جاده مخصوص» جمع خواهد شد. بیشتر خودروسازانی که طی سال‌های اخیر از ایران رفتند، دلیل اصلی‌شان «تحریم‌های غرب» بود؛ بنابراین توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها علیه ایران می‌تواند مقدمه بازگشت آنها باشد. در این بین، حضور شرکتی مانند «دوو» ویژگی خاص خود را دارد، چه آنکه در حال حاضر سهام این شرکت کره‌ای در اختیار جنرال موتورز آمریکا است و طبعا بازگشتش به «جاده مخصوص» می‌تواند زمینه‌ساز «پیوند خودرویی ایران و این کشور» باشد.

منبع : روزنامه دنیای اقتصاد

از سراسر وب
پیشنهاد از

3 دیدگاه

 1. اث میلان | شهریور 6, 1394 | لینک نظر

  با سلام به دوستان عزیز،بحث من راجع به هیوندا و کیا و سانگ یانگ نیست، راجع به قیمت اینها در ایران است، به نظرم همونجور که ایران خودرو و سایپا تحریم شدن توسط مردم،این 3 تا هم باید تحریم بشن به خاطر قیمت های غیر واقعی شون،البته ماشین های چینی هم باید تحریم بشن،اگه 3 ماه مردم تحمل کنن من مطمئنم این 3 تا قیمت هاشون به حدود 100 تومان میرسه و سانگ یانگ هم احتمالا 90 تا 100،چون فروش که نباشه سودی هم نخواهند داشت، لطفا مقاومت کنین،تا شرکت هایی مثل ایرتویا هم حساب کار دستش بیاد قیمت رافور و کمری و،،، بیاره زیر 140 تومان، چینی ها هم که حسابشان مشخص است،الان تیوولی سانگ یانگ قرار بود 108 تومان باشه میبینید دارن بدبخت ها 89 میدن تازه قیمت واقعی اش 48 تومان است،اگه همینجور مردم متحد باشن،حساب کار دست همشون میاد،امیدوارم هم وطن های نمایشگاه دارمون هم همراه مردم بشن،به امید حق

 2. sunmartin | فروردین 5, 1394 | لینک نظر

  امیدوارم بساط خودروهای چینی ها و قطعات آنها و کلا اجناس چینی ازین مملکت رخب بربندد

 3. سید امیر | اسفند 27, 1393 | لینک نظر

  میخواید قرارداد ببندید مستقیم با جنرال موتورز اوکی کنید! یعنی چی با نوچه هاش قرارداد می بندید؟

  دوستان منطقه آزاد هم بهتره بجای صحبت با تویوتا اندونزی!! با تویوتا ژاپن صحبت کنند تا یه روزی اندازه تویوتا اندونزی قوی شوند..