قیمت برخی خودروها افزایش یافت

سپهر زنگنه | شنبه، ۲۲ فروردین ۱۳۹۴ | 7 نظر

بازار خودرو هرساله در فروردین‌ماه در رکود فرو می‌رود و برخلاف روزهای پایانی سال که شاهد رونق خرید و فروش خودرو است، آغاز سال جدید خرید و فروش را به حداقل ممکن می‌رساند. امسال در آخرین روزهای تعطیلات نوروز اتفاق مهمی افتاد که هریک از بازارها را به نحوی تحت تاثیر قرار داد؛ بیانیه مشترک ایران و 1+5 که نشان از توافق برای لغو تحریم‌های بین‌المللی تا تیرماه داشت، پیام خوبی برای خریداران خودرو بود چراکه کاهش قیمت دلار و برداشته شدن تحریم‌ها نوید کاهش قیمت و تنوع را می‌دهد و این به معنی آن خواهد بود که خریداران خودرو برای خرید دست نگه خواهند داشت و منتظر اجرایی شدن توافقنامه نهایی خواهند بود و در نتیجه بازارخودرو دوباره خریداران منتظر را به خود می‌بیند. ازسوی دیگر با مطرح شدن موضوع بیانیه سوییس همچنان اختلاف‌نظر میان خودروسازان و سایر مسوولان وجود دارد؛ برخی کنترل و تثبیت قیمت خودرو در سال94 را مطرح می‌کنند و برخی از افزایش جزیی خبر می‌دهند.

افزایش علی‌الحساب قیمت خودرو

فارغ از این اختلاف‌نظر خودروسازان به‌صورت علی‌الحساب قیمت‌های سال94 را با افزایش حداقلی به نمایندگی‌های فروش خود ابلاغ کرده‌اند که براساس افزایش 2درصدی مالیات بر ارزش‌افزوده اعمال شده است. بر این اساس، گروه خودروسازی سایپا قیمت جدید محصولات خود را طبق دستورالعملی در نوزدهم فروردین‌ماه 1394 به نمایندگی‌های فروش در سراسر کشور اعلام کرده است. بنابراین دستورالعمل محصولات سایپا در حدود 200هزار و محصولات پارس‌خودرو که زیرمجموعه سایپا است تا یک میلیون تومان افزایش یافته است. در این دستورالعمل قید شده که افزایش قیمت علی‌الحساب بوده و هنوز قیمت سال1394 توسط شورای رقابت محاسبه نشده است. انواع خودرو پراید حدود 200هزارتومان نسبت به اسفندماه 1393 گران‌تر شده است. همچنین انواع خودرو تیبا نسبت به سال گذشته با رشد قیمت 200هزارتومانی روبه‌رو بوده و خودرو تندر90 نیز حدودا یک‌میلیون تومان افزایش قیمت پیدا کرده است. درهمین حال، خودرو سراتو نیز یک‌میلیون تومان نسبت به اسفندماه 1393 رشد قیمت داشته است.

بازار خودرو همچنان در رکود

در این زمینه غلامحسین قاسمیان، رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران اتومبیل در گفت‌وگو با ما گفت: درحال حاضر بازار راکد است. 16‌روز نمایشگاه‌های اتومبیل تعطیل بوده‌اند و خبری از خریدوفروش خودرو نبود. وی همچنین با یادآوری تفاهمنامه لوزان گفت: این مساله هنوز تاثیر چندانی نداشته است. قیمت خودروهای وارداتی طبق روال معمول براساس نرخ دلار و درهم است و در مورد خودروهای داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت، خودروسازان و شورای رقابت تصمیم می‌گیرند. وی بار دیگر تاکید کرد: بازارخودرو همچنان راکد است و باید ببینیم در هفته‌ها و ماه‌های آینده چه اتفاقاتی رخ خواهد داد. قاسمیان با یادآوری بازارخودرو در سال گذشته گفت: بازارخودرو در سال92 بهتر از سال93 بود. رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران در ادامه همچنین بااشاره به بازار پایان سال93 گفت: بازار شب عید93 نیز مانند کل بازار سال93 مثل سال‌های پیش از تحریم‌ها نبود اما تکان‌هایی در پایان سال به خود دید. وی در پایان تاکید کرد: قیمت خودرو در سال94 بستگی به نرخ ارز و همچنین اتفاقات سه ماه آینده دارد.

دریغ از فروش یک خودرو

یکی از نمایشگاه‌داران نیز درهمین خصوص گفته است؛ این شرایط باعث افزایش ضرر و زیان نمایشگاه‌های اتومبیل شده است به‌گونه‌یی که در فروردین‌ماه تاکنون نمایشگاه‌ها حتی یک خودرو نیز نفروخته‌اند. این نمایشگاه‌دار بااشاره به بازار رکود سال گذشته به ایسنا گفت: حتی در اسفندماه به‌عنوان دوران پیک فروش نیز میانگین فروش خودرو در هر نمایشگاه حداکثر 20 دستگاه بود. وی با بیان اینکه در این شرایط سود نمایشگاه‌های اتومبیل تقریبا به صفر رسیده است، تصریح کرد: امیدواریم با به نتیجه رسیدن سریع‌تر مذاکرات، ابهامات بازارخودرو پایان یافته و خریدوفروش به حالت طبیعی بازگردد.

انتظار برای خرید محصولات جدید

از سوی دیگر خریداران خودرو علاوه بر کاهش قیمت انتظار ورود خودروهای جدید درسال94 را می‌کشند چراکه علاوه بر اینکه دو خودروساز بزرگ کشور جمعا وعده ورود 10خودرو جدید را داده‌اند. اجرای توافقنامه و همکاری با خودروسازان بزرگ و ساخت کارخانه ایرانی فرانسوی که ازسوی مدیرعامل ایران‌خودرو وعده داده شده بود، نوید محصولات جدید و با کیفیت‌تر را می‌دهد.

کاهش قیمت برخی خودروهای داخلی

دنا ازجمله خودروهایی بود که در سال گذشته بر سر قیمت‌گذاری آن اختلافاتی میان شورای رقابت و ایران‌خودرو وجود داشت اما با این حال این خودرو در بازار بسیار بالاتر از قیمت 42میلیون تومانی شورای رقابت یعنی 50میلیون تومان به فروش رسید. این درحالی است که پس از تعطیلات نوروز قیمت این خودرو سیر نزولی یافت و تاکنون به 47 میلیون و 300 هزارتومان رسیده است. با این حال با تفاهم ایران و گروه 1+5 برای دستیابی به توافق جامع هسته‌یی، مردم به کاهش قیمت خودرو امیدوار هستند درحالی که خودروسازان این مساله را منتفی می‌دانند و معتقدند عوامل موثر بر قیمت خودرو تنها مربوط به نرخ ارز نیست. بازارخودرو سال گذشته نیز در بحث قیمت‌گذاری محل مناقشه بود، مناقشه‌یی که بارها مردم را بلاتکلیف نگه داشت و در سال94 نیز همچنان مطرح است.

منبع خبر : روزنامه اقتصادی تعادل

توقف شماره‌گذاری خودروهای وارداتی

ایسنا: شماره‌گذاری خودروهای وارداتی از 28 اسفندماه سال گذشته متوقف شده است. به‌طور معمول در ابتدای هر سال واردکنندگان خودرو باید مجوز شماره‌گذاری محصولات خود را تمدید کنند. در سال جاری نیز این اتفاق افتاده است به‌گونه‌ای که از 28 اسفندماه سال گذشته شماره‌گذاری خودروهای وارداتی متوقف شده است. براساس جدیدترین اخبار به دست آمده، توقف شماره‌گذاری خودروهای وارداتی تا دهم اردیبهشت‌ماه ادامه خواهد یافت و واردکنندگان تا آن زمان مهلت دارند مجوز شماره‌گذاری محصولات خود را تمدید کنند. در این شرایط فعالان بازار خودرو از آرامش در بازار خودروهای وارداتی با وجود توقف شماره‌گذاری و در نتیجه توقف عرضه خودروهای جدید به این بازار خبر می‌دهند. به گفته فعالان بازار خودرو،‌ به دلیل بالا بودن عرضه و همچنین رکود در این بازار، توقف شماره‌گذاری باعث افزایش قیمت خودروهای وارداتی نشده است.

از سراسر وب
پیشنهاد از

7 دیدگاه

 1. sunmartin | فروردین 22, 1394 | لینک نظر

  سراتو دنده ای 75 ملیون و 750 هزار این خودرو با جهش 5 ملیون و هفتصدو پنجاه هزار تومانی بیشترین جهش داشته و سراتو انومات با یک ملیون دویست هزار تومان افزایش سای6 بان بزرگترین راه زن تاریخ بشریت

 2. parham | فروردین 22, 1394 | لینک نظر

  ((وی با بیان اینکه در این شرایط سود نمایشگاه‌های اتومبیل تقریبا به صفر رسیده ))

  اصلا مهم نیست که سودشون به صفر رسیده -بلکه منفی بشه تا این دلال بازی ها به حداقل خودش برسه

  • در پاسخ به: parham

   alireza-r | فروردین 22, 1394 | لینک نظر

   دقیقا! خدا کنه همینطور بشه.

   • در پاسخ به: alireza-r

    یه پسر | فروردین 22, 1394 | لینک نظر

    ایران سرزمین عجایبه
    دقیقا تو کل دنیا شبه تو ایران روزه
    حالا مردم باید ماشین های 200 برابر گرون تر از قیمت جهانی رو با افزایش بخرن تا مبادا نمایشگای داران ( دلالان ) ضرر کنن 🙂

 3. نریمان | فروردین 22, 1394 | لینک نظر

  فقط میتونم بگم برای اونایی که گول تبلیغات پوشالی آسان موتور و اطلس خودرو رو میخورند و ماشینهای کره ای رو چند برابر میخرند ، متاسفم .
  شرکتهای هیوندایی و کیا تمام زحمت و همت خودشون رو در ارایه خودروهای روز دنیا با قیمت بسیار مناسب و انواع لیزهای مشتری پسند در خارج از ایران بکار میگیرند و به فروش خوب رسیدند بعد این نو کیسه های خانواده گرامی با انحصار که مسلما کسانی پشت سرشان هستند دارند از این امتیاز جهت مکیدن خون مردم استفاده میکنند . آخه سراتو 69۰۰۰ درهم ۱۳۸ میلیون بی انصاف !!!!
  دزد هم دزدهای قدیم

  • در پاسخ به: نریمان

   amir | فروردین 22, 1394 | لینک نظر

   شاید لیاقتمون همین قدره اخه مردم ثابت کردند که لیاقت رفاهو اسایشو زندگی خوبو ندارن .زندگی اینجوری احتمالا بهتره براشون

  • در پاسخ به: نریمان

   آريا | فروردین 23, 1394 | لینک نظر

   دقيقا درست گرفتي . خانواده اي بنام “گرامي” كه معلوم نيست به كجا وصل هستند انحصار واردات خودروهاي هيونداي و كياموتورز و جيلي را گرفته و خون مردم را ميمكند. هيچ نظارتي هم بر عملكردشان نيست.