بررسی نيسان ماكسيما 2016

تیم تحریریه | دوشنبه، ۳۱ فروردین ۱۳۹۴ | 21 نظر

رادیکال تر، قوی تر

ادامه مسير گذشتگان

دنده 6 -بیش از 35 سال است که نیسان توانسته سدان لوکس خود را به یکی از پرفروشترین مدلهای این کالس تبدیل کند، چرا که هر دو پارامتر کیفیت ساخت و توانایی های حرکتی را در کنار هم میتوان در این خودرو مشاهده کرد. در کشور ما نیز نسل پنجم نیسان ماکسیما توانست به یکی از خودروهای لوکس پرفروش در بازار بدل شود تا حتی در حال حاضر و با توقف تولید نیز مشتریان فراوانی آن را به بسیاری از خودروهای بازار ترجیح دهند. در نمایشگاه بین المللی نیویورک همانطور که انتظار میرفت، نیسان از نسل هشتم این خودرو پرده برداری کرد که با توجه به مشخصات اعلام شده به راحتی میتوان عنوان بهترین ماکسیمای تولیدی تا به امروز را به آن اعطا کرد.

nissan_maxima_2016_نیسان_ماکسیما (4)

 

نسل فعلی ماکسیما به یک ‌باره تغییرات اساسی را در زمینه طراحی در مقایسه با مدلهای پیشین این خودرو به خود دیده که البته زبان طراحی جدید نیسان را از سری Z  این شرکت به آن منتقل کرده است. اما در خصوص نسل هشتم ماکسیما رویه حتی هیجان انگیزتر شده و بیشتر باید آن را با خودروهای عضلانی آمریکایی مورد قیاس قرار داد تا یک سدان لوکس شهری! همین طراحی متفاوت، دینامیک حرکتی اسپرتی را نیز در خود جای داده و این بار قدرت در کنار فرمان پذیری بهینه شده احتمال استانداردهای جدیدی را این کلاس که رقبای پر فروشی همچون هیوندای آزرا، هوندا آکورد، فورد تاروس و انواع مدلهای آلمانی را به خود میبیند، ایجاد خواهد کرد.

nissan_maxima_2016_نیسان_ماکسیما (17)

 

ماکسیما به طور کلی همواره سدان قدرتمندی محسوب می شده که این موضوع در نسل جدید این خودرو نیز همچنان ادامه دارد تا پیشرانه 3.5 لیتری شش سیلندر V به کار رفته در زیر کاپوت عضالنی آن (كه به گفته نیسان بیش از 60 درصد از قطعات به کار رفته در پیشرانه فعلی کامال جدید هستند) توانایی تولید بیشترین قدرت 300 اسب بخار را داشته باشد (10 اسب بخار بیشتر در مقایسه با قبل) تا به ازای هر لیتر از حجم موتور شاهد 86 اسب بخار نیرو باشیم. برای انتقال این قدرت به چرخها نیز نیسان از یک جعبه دنده بهینه شده برای عملکرد دینامیک‌تر موسوم به ايكس ترونیک بهره گرفته که البته از نوع متغير پيوسته است و آن چنان که گفته شده تعویض های سریعتر و پاسخگویی مناسب تری را به پدال گاز دارد.

 

nissan_maxima_2016_نیسان_ماکسیما (3)

 

نسل جدید ماکسیما همچنین از تکنولوژی های کاملا نوینی بهره می برد که از جمله آنها باید به سیستم ConnectSM  نیسان با رهیاب ماهوارهای به صورت استاندارد نام برد که دارای یک صفحه نمایش لمسی هشت اینچی، رادیوی ماهواره ای  SiriusXM، اینترنت پرسرعت و… است. به نقل از نشريه پيام ايران خودرو یک صفحه نمایش هفت اینچی (ADAD) نیز در پشت فرمان و جلوآمپر قرار گرفته تا تمامی اطلاعات مورد نیاز راننده را در اختیار وی قرار دهد. در بخش ایمنی نیز نیسان ماکسیما به صورت استاندارد سیستم های مختلفی همچون سیستم پیش بینی و اخطار تصادفات از جلو (PFCW)، کروز کنترل هوشمند تطبیق شونده (ICC)،ترمز اضطراری (FEB)، اخطار خودروهای پشت سری (CTA) و سیستم اخطار و نمایش نقاط کور راننده  (BSW) را شامل میشود که در مدلهای فول تر موارد پیشرفته تر دیگری همانند سیستم هشدار در خصوص هوشیاری راننده (DAA) به آن افزوده می شود.

nissan_maxima_2016_نیسان_ماکسیما (8)

 

طراحی

هدفی که کارلوس گون به عنوان رییس شرکت نیسان برای تیم طراحی ماکسیما مشخص کرده بسیار ساده و شفاف بود، ایجاد یک سدان لوکس با بهره گیری از شاخه های مدل های اسپرت و البته همراه با تمام خصوصیات یک نیسان! تغییرات اساسی در ماکسیما به جهت آن‌ که محبوبیت زیادی به عنوان لوکس ترین سدان تولیدی این شرکت دارد، ریسک بالایی را در بر می گیرد ولی آنچه در نسل هشتم این خودرو شاهد هستیم ترکیب عناصر طراحی روز چه در بدنه و چه در داخل اتاق است که در عین حال به وضوح بر ژن طراحی جدید نیسان (طراحی V مانند جلو، چراغ های بوم رنگی، ستون خوابیده عقب و سقف کوپه مانند) تکیه دارد. اصولا یکی از ساده ترین روش ها به منظور افزایش چهره اسپرتی یک خودرو رجوع به یک نسخه قدیمی یعنی استفاده از گلگیرهای ورم کرده و چرخ های بزرگ تر است تا اگر اندکی برجستگی نیز به آن افزوده شود همه چیز تقریبا تکمیل شده به نظر آید!

 

 

اما نیسان در خصوص ماکسیمای جدید چنین رویه را پیش نگرفته چرا که قبل از هر چیز باید بدانیم که با لوکس ترین سدان نیسان روبه رو هستیم نه یک دستگاه نیسان 370زد. به همین جهت طراحان حجم کلی پانل های بدنه را در نقاط مختلف به شکل اغراق آمیزی زیاد کرده اند تا در کنار خطوط برجسته ای همانند خط کمربند شانه ای دو تکه ای خودرو ترکیبی از به روز بودن و خصوصیات اسپرتی به چشم هر بیننده ای آید. استفاده از چراغهای بوم رنگ شکل در جلو و عقب و همپنین طراحی V مانند چهره خودرو )این سبک طراحی قبلا در نسل جدید نیسان مورانو نیز به کار گرفته شده بود) به خوبی ویژگی های یک نیسان مدرن را در ماکسیمای جدید به وجود آورده که البته باید به شیب بسیار زیاد سقف نیز اشاره ای داشت که از نمای جانبی، شکل یک جنگنده را تداعی می‌کند. برای تکمیل کردن پارامترهای اسپرت ماکسیما، چرخهای بزرگ 18 اینچی به صورت استاندارد برای این خودرو در نظر گرفته شده اند ضمن این‌که در مدل اس آر، خریداران از رینگ های 19 اینچی آلیاژی بهره مند می شوند.

nissan_maxima_2016_نیسان_ماکسیما (15)

 

اتاق

طراحان نسل هشتم ماکسیما به این امر اشراف داشته اند که متاسفانه بخش عمده ای از خودروهای این کلاس کمترین ارتباط احساسی
را میان خود و سرنشینان به خصوص راننده به وجود می آورند. از این رو طراحی و شکل دهی به فضای داخل اتاق حتی دشوارتر و چالش برانگیزتر از طراحی بدنه خواهد بود. اما به واسطه درک روشن از اهمیت موضوع نیسان تاکید دارد که حتی بعد از چند ماه استفاده از این خودرو طراحی کابین برای افراد تکراری نخواهد شد، چیزی که البته در عمل باید آن را سنجید. داخل ماکسیمای جدید خوشبختانه به اندازه طراحی خارجی آن از جذابیت های لوکس و اسپرتی برخوردار است که البته سنگینی کفه ترازو در این بخش مطمئنا به سمت خصوصیات لوکس خواهد بود. استفاده از مواد و پوشش های باکیفیت نیز به وفور در جایجای اتاق به چشم می آید تا آن را در رده خودروهای یک سطح گرانقیمت تر قرار دهد.

nissan_maxima_2016_نیسان_ماکسیما (6)

اما قبل از نگاه به ویژگی های لوکس، باید به ارگونومی مثال زدنی داشبورد اشاره ای داشت که در آن همانند کابین یک جت جنگی اولویت بندی میان ادوات مختلف صورت گرفته و سیستمهای پر مصرف تر دسترسی بسیار سریعتر و ساده تری دارند ضمن این‌که قسمت وسط داشبورد اندکی به سمت راننده متمایل شده و از این جهت شرایط بهتری را فراهم می‌کند. سیستم چند رسانه ای به کار رفته در کنسول وسط داشبورد نیز به عنوان نقطه عطف کابین به لطف بهره مندی از صفحه نمایش هشت اینچی لمسی با وضوح تصویر بالا عملا تحت هر شرایطی بهترین پاسخگویی را برای راننده خواهد.

nissan_maxima_2016_نیسان_ماکسیما (7)
کیفیت، ویژگی غیر قابل انفصالی در خصوص ماکسیما محسوب میشود تا برای دست‌یابی به لوکسترین فضا در چنین خودرویی استفاده از پوشش چرم طبیعی و آلکانترا حتی در بخش بالایی داشبورد علاوه بر فرمان و صندلی ها نیز مشاهده شود. در عین حال به منظور ایجاد هماهنگی بین ویژگی های اسپرت و لوکس، زمينه رنگی دوگانه مشکی–کرم در مدل فول خودرو وجود دارد که به لحاظ بصری محیطی چشم نواز و لوکس را در ذهن هر بیننده ای تداعی می‌کند. در پایان باید بیان داشت که نیسان ماکسیمای جدید در سه سطح SL، SR و پلاتین از تابستان سال جاری در نمایندگی های نیسان در سرتاسر دنیا به فروش میرسد و قیمت در نظر گرفته شده داشت برای آن در مدل پایه برابر با 32هزار و 410 دلار است.

nissan_maxima_2016_نیسان_ماکسیما (1)

از سراسر وب
پیشنهاد از

21 دیدگاه

 1. مهندس نمایندگی | اردیبهشت 27, 1394 | لینک نظر

  آقای مدیر سایت نظرات رو تایید کنید…
  سایت یکجانبتون را جمع کنید…..
  نظراتو سانسور کنی در تمام سایت های دیگر خطاب به شما این نظر منتشر می شود….

 2. مهندس نمایندگی | اردیبهشت 27, 1394 | لینک نظر

  بنده (خیلی مهندسم) تمام نمایندگی های اصفهان آشنا دارم….
  دیروز به نمایندگی رفتم خودروی ماکسیما 2016 را از نزدیک بررسی کردم..کیفیت چرم صندلی ها به نظرم خیلی باکیفیت نبود، من یک سال جک 5 داشتم اصلا هیچ کس خودروی جک نخره اصلا به درد نمی خوره…
  در تست فوق حرفه ای که در پیست رالی اصفهان انجام دادم شتاب خودرو از 0 تا 100 به 27 ثانیه رسید که با توجه به اطلاعات اعلامی شرکت مغایرت زیادی دارد. در حدود 20 ثانیه.(بنده خیلی راننده خوبی هستم و یک سال جک 5 داشتم خواهشا جک نخرید بدرد نمی خورد)
  تکنولوژی استفاده شده در پیشرانه این خودرو از نسل 6 موتور نیسان تبعیت می کند در حالی که نیسان می بایست از نسل 10 استفاده می کرد(من تمامی پیشرانه های خودروی تولیدی نیسان را مثل کف دستم می شناسم اما جای سوییچ روشن کردن خودرو را پیدا نکردم) با وجود پیشرانه به ظاهر قدرتمند اسب بخار خروجی ماشین بسیار ضعیف بوده است در حالی که یک خودرویی من می شناسم که کیا تولید کرده است و از 1200 سی سی حجم موتور 298 اسب بخار نیرو گرفته است آنوقت نیسان به کجا می رود؟(اسم خودروی کیا و مشخصات فنی کیا ی مذکور را از من نپرسید چون فقط در یک نمایندگی است که من می شناسم) (جک5 نخرید اصلا،،، چرا؟؟؟ چون جک در پیشرانه می توانست 10 اسب بخار بیشتر تولید کند که به دلیل ضعیف بودن حساب دیفرانسیل مهندسان شرکت موفق به همخوانی گیربکس با پیشرانه نشدند)
  هنگام دور زدن با خودرو به دلیل قرار گیری ستون A ماشین در زاویه 38.5 با افق خورشید و نوع شتابگیری خودرو با اینکه من خیلی خوب رانندگی می کنم اما سرم گیج می رود و امکان تصادف وجود دارد.(نیسان باید جای ستون را عوض کند) (جک5 نخرید چون من چندبار به سایت جک ایمیل فرستادم گفتم جای ستون ماشین را عوض کنید آن ها جواب مرا ندادند)
  خودروی مذکور خشکی در کمک های عقب دارد که باعث می شود من با اینکه با همه خودروها آشنایی داشته باشم در هنگامی که همسرم مرا از خانه بیرون می کند نتوانم از صندولی خودرو به عنوان تخت خواب استفاده کنم و این مرا آزار می دهد.(خواهشا جک 5 نخرید چون طبق و چپقی آن صدا می خورد و من نمی توانم آن را تشخیص دهم.)
  در نهایت با تمام فکر و اندیشه توانمندی که دارم نتوانستم ایرادات فوق را به سایر خودروهایی که بنده را در نمایندگی هایشان راه نمی دهند نظیر لیفان، جیلی، ام وی ام بسط دهم. لطفا خودتان بدانید که این خودروها خوب نیسند.
  فقط بوگاتی ویرون ماشین خوبیه که فردا قراره به نمایندگی اصفهان آن مراجعه کنم و نظرات مهندسی خود را اعلام کنم.
  L90 هم ماشین خوبیست فقط پارس خودرویی.
  دوستدار شما ((مهندس نمایندگی))

  • در پاسخ به: مهندس نمایندگی

   بی نام و نشون | شهریور 19, 1394 | لینک نظر

   باسلام خدمت جناب مهندس
   باعرض ادب نیسان ماکسیما 2016 هنوز در کشورهای آمریکایی و اروپایی به فروش عموم نرسیده حالا بماند چطور وارد ایران شده و شما بررسی کردین

 3. هومن | اردیبهشت 25, 1394 | لینک نظر

  Awesome, peace of master art.

 4. محمد | اردیبهشت 2, 1394 | لینک نظر

  سلام خدمت همه دوستان من محمد هستم از مشهد .الان یکساله که نیسان تیانا دارم و باید بگم که واقعا بی نظیره و اصلا قابل مقایسه با خودرو های کره ای نیست .و حتما شاهکار جدید نیسان (ماکسیما)اگه به ایران بیاد دیگه کسی ماشین کره ای نمیخره.

 5. کوروش | اردیبهشت 2, 1394 | لینک نظر

  نماش از جلو شبیه دناست!

 6. حسین | اردیبهشت 1, 1394 | لینک نظر

  حطوط موج انگیز کنارش واقعا اضافست – حداقل تو عکس اینطور نشون می ده- نمی دونم اون همه موج تو طراحی واقعا چه لزومی داره

  اما درسته نیسان از هیوندای الگو برداری کرده و این رو همه می دونن چه دوست داشته باشید چه نداشته باشید این واقعیته

  • در پاسخ به: حسین

   Amirreza | مهر 30, 1394 | لینک نظر

   تبق معمول کلا تو دنیا ژاپن و امریکا که ماشین میسازند باز این هیوندا و کیا سوارا ندید بدید فورا لجشون میگره از کوچک ترین خط ماشین بهانه میگرن بعدشم فورا 6 تا میزارن روش میگن نیسان بعد 110 سابقه از ژاپن که کشور نابغه هاست میگن از رو کره 40 ساله تقلید میکنه برا همینم به ما میگن جهان سوم چون همش فقط ظاهر پسندیم که متاسفانه کیا و هیوندا رگ خوابمونو پیدا کردن

 7. sunmartin | اردیبهشت 1, 1394 | لینک نظر

  اتفاقا طراحی چراغ های عقب شبیه طراحی های شرایر در کیاپتیما هست که زیباست و زیبایی خاصی داره اما نیسان یه چیز دیگه س درسته من عاشق برند کیا هستم اما نیسان یعنی زیبایی در کنار دوام ..

  • در پاسخ به: sunmartin

   مجتبی | اردیبهشت 1, 1394 | لینک نظر

   بابا تو که کل ماشینای روز دنیا رو شبیه کیا اپتیما می بینی!!
   شبام خواب اپتیما می بینی نه؟؟؟!

 8. حامدي | اردیبهشت 1, 1394 | لینک نظر

  حالا اينو هيونداي زده بود همه مي گفتن طراحيش فضاييه زود خسته مي شه آدم! نيسان زده مي شه طراحي اينده خخخ

  • در پاسخ به: حامدي

   Amirreza | مهر 30, 1394 | لینک نظر

   کی میگه نیسان برعکس هیوندا به هم چیز ماشینش فکر میکنه ن مثل هیوندا گرنجور تقریبا یه ماشین سطح 80درصدی هیوندا ولی 2014 ترمز های ضعیفی داره و به نسبت موتورش واقعا پر مصرف تره و تازه خیلی هم پر اصطحلاک چون کارکرد 0 با 30 هزارتا خیلی فرقه چون خودم 9 ماهی یه گرنجور 2013 داشتم

 9. نادر | اردیبهشت 1, 1394 | لینک نظر

  پرفروشترین ماشین خارجی میشه اگه به ایران بیاد.

 10. sunmartin | فروردین 31, 1394 | لینک نظر

  این خودرو یک شاهکار و یک اثر هنریه بیشتر شبیه کانسپتی هست که عاشقان نیسان مثل خودم تو رویاهاشون میبینند نمیتونم چیز زیادی در مورد این خودرو بگم فقط طراحیش برای سال 2020 هست بنظرم نه الان نمای روبرو هدلایت ها و اسپویلرهای اسپرت خطوط تیزی که به آرامی به انتهای خودرو رسیدن وجود چراغ های عقب هماهنگ با جلو …رنگ آبی کاربنیش شاهکاره

 11. kamran.qamgosar | فروردین 31, 1394 | لینک نظر

  یه مطلب دیگه که یادم رفت بگم قیمت رقابتی زیر صد میلیونی این خودرو در بازارهای جهانی است که تاسف و حسرت دو چندان ما ایرانیهای به ناچار گرفتار محصولات داخلی بی کیفیت و یا بنجل چینی به همراه داره.کاش تا زنده هستیم و جوان این معضل کشورمان برطرف و پا به پای جهانیان خوشبخت زیست کنیم.با تشکر.

  • در پاسخ به: kamran.qamgosar

   rap | اردیبهشت 2, 1394 | لینک نظر

   تا ابد دنیا اینجور نمیمونه تا ابد کبکه تو خروس نمیخونه (سیاوش)

 12. kamran.qangosar | فروردین 31, 1394 | لینک نظر

  سلام.در مورد موتور این شاهکار نیسان کسی از دوستان اطلاع داره که آیا از زنجیر تایم بهره میبره یا تسمه تایم؟اکثر محصولات نیسان از زنجیر تایم در انجین ماشینهاش استفاده میکنه تا کاربرانش هیجان را تا انتها تجربه کنن و ترسی از پاره یا رد کردن تسمه تایم حین تخته گاز کردن نداشته باشن.واقعا نیسان شگفت انگیزه.با تشکر.

 13. مهدی | فروردین 31, 1394 | لینک نظر

  عااالیه , خوشمان آمد