قیمت تندر بازهم افزایش یافت

سپهر زنگنه | سه شنبه، ۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ | 1 نظر

محمد قربانی امروز در نشست خبری با اشاره به اینکه حدود 12 هزار دستگاه از تعهدات این شرکت به مشتریان به سال 94 منتقل شده است، اظهار داشت: در ماه های پایانی سال 93 میزان تقاضا در سطح بازار افزایش پیدا کرد به همین منظور نتوانستیم به تمام تعهدات خود در سال گذشته عمل کنیم اما در فروردین و اردیبهشت امسال به تمام تعهدات معوق خود عمل خواهیم کرد.

وی در رابطه با دلایل کاهش حجم تولید تندر 90 و عدم اجرای تعهدات شرکت در قبال مشتریان این خودرو نیز به ارائه توضیحاتی پرداخت و افزود: عدم ایفای تعهدات شرکت رنو در تأمین قطعات این خودرو باعث شد تا ظرفیت تولید این خودرو کاهش پیدا کند. هم اکنون پارس خودرو ظرفیت تولید روزانه 300 دستگاه تندر 90 را دارد اما روزانه 50 تا 60 دستگاه تندر 90 تولید می‌‌کند.

معاون برنامه‌ریزی تولید شرکت سایپا اضافه کرد: در حال حاضر پارس خودرو با مذاکره با رنو به دنبال افزایش تحویل قطعات و رشد تولید یک خودرو است، اما تاکنون صحبتی درباره افزایش قیمت تک قطعات تحویلی از سوی رنو پارس صورت نگرفته است، ضمن آنکه رنو سطح همکاری را کاهش داده تا محدودیت‌ها برطرف شود.

قادری با تأکید بر اینکه مشکل اصلی ما ظرفیت تأمین قطعات است، تصریح کرد: هنوز قرارداد جدیدی با رنو منعقد نشده است و در حال مذاکره هستیم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در قیمت های محصولات شرکت سایپا تغییراتی به وجود نیامده است، گفت: قیمت تندر 90 هم با تمام محدودیت‌ها یا تغییراتی روبه رو نشده است.

به نقل از تسنیم – معاون برنامه‌ریزی تولید شرکت سایپا در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه چرا علاوه بر نرخ یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده، قیمت تندر 90 افزایش پیدا کرده است نیز افزود: ما هیچ افزایش قیمتی در محصولات خود خلاف قانون و بدون هماهنگی با شورای رقابت انجام نداده ایم .خودروی پارس تندر پیش از این با یک ایربگ تولید می شد اما براساس قانون این خودرو باید به دو ایربگ مجهز می شد که این شرکت نیز اطلاعات هزینه های نصب ایربگ را به شورا ارسال کرد و هماهنگی لازم را برای افزایش هزینه های تولید آن با شورای رقابت انجام داده است.

قادری تأکید کرد: هیچ افزایش قیمتی در محصولات این شرکت مگر برای محصولی خاص آن هم با هماهنگی با شورای رقابت صورت نگرفته است.

 

 

معاون برنامه‌ریزی تولید شرکت سایپا عنوان کرد

تجدید‌نظر در قرارداد تندر90

گروه خودرو: با اینکه تصور می‌شد پس از انتشار بیانیه لوزان سوئیس شرکت خودروساز رنو که در اوج تحریم‌ها حاضر به خروج از ایران نشد، فعالیت خود در ایران را گسترش دهد، اما اختلافات مالی با شرکت‌های خودروساز هم‌اکنون منجر به کاهش همکاری این شرکت فرانسوی در پایین‌ترین سطح خود شده است.
کاهش فعالیت‌های این شرکت را می‌توان در تعداد تندرهای تولیدی دو شرکت ایران خودرو و سایپا به وضوح دید؛ به‌طوری‌که به گفته معاون برنامه‌ریزی تولید شرکت سایپا این شرکت سطح همکاری خود با شرکت‌های خودروساز را کاهش داده است. حال سوالی که مطرح می‌شوداین است که چرا رنو سطح همکاری خود با شرکت‌های خودروساز داخلی را کاهش داده است؟ در این زمینه محمد قربانی روز گذشته در نشستی خبری با خبرنگاران به اظهار نظر در مورد شرکت زیر مجموعه سایپا یعنی پارس‌خودرو که شراکت تولید تندر با رنو را دارد پرداخته و عنوان کرده که عدم ایفای تعهدات شرکت رنو در تامین قطعات این خودرو باعث شد تا ظرفیت تولید این خودرو کاهش پیدا کند؛ به‌طوری‌که هم‌اکنون پارس‌خودرو ظرفیت تولید روزانه 300 دستگاه تندر90 را دارد، اما روزانه 50 تا 60 دستگاه تندر90 تولید می‌‌کند. معاون برنامه‌ریزی تولید شرکت سایپا همچنین افزود که در حال حاضر پارس‌خودرو با مذاکره با رنو به‌دنبال افزایش تحویل قطعات و رشد تولید یک خودرو است، اما تاکنون صحبتی درباره افزایش قیمت تک قطعات تحویلی از سوی رنو پارس صورت نگرفته است، ضمن آنکه رنو سطح همکاری را کاهش داده تا محدودیت‌ها برطرف شود.قربانی با تاکید بر اینکه مشکل اصلی پارس‌خودرو تامین قطعات است، تصریح کرد که هنوز قرارداد جدیدی با رنو منعقد نشده است و در حال مذاکره هستیم. وی در ادامه با اشاره به اینکه حدود 12 هزار دستگاه از تعهدات این شرکت به مشتریان به سال 94 منتقل شده است، اظهار کرد: در ماه‌های پایانی سال 93 میزان تقاضا در سطح بازار افزایش پیدا کرد به همین منظور نتوانستیم به تمام تعهدات خود در سال گذشته عمل کنیم، اما در فروردین و اردیبهشت امسال به تمام تعهدات معوق خود عمل خواهیم کرد. معاون برنامه‌ریزی تولید شرکت سایپا  در ادامه با اشاره به اینکه افزایش یک میلیون تومانی قیمت پارس‌تندر با هماهنگی شورای رقابت بوده است در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا علاوه بر نرخ یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده، قیمت تندر90 افزایش پیدا کرده است، افزود: ما هیچ افزایش قیمتی در محصولات خود خلاف قانون و بدون هماهنگی با شورای رقابت اعمال نکرده‌ایم .خودروی پارس‌تندر پیش از این با یک ایربگ تولید می‌شد، اما براساس قانون این خودرو باید به دو ایربگ مجهز می‌شد که این شرکت نیز اطلاعات هزینه‌های نصب ایربگ را به شورا ارسال کرد و هماهنگی لازم را برای افزایش هزینه‌های تولید آن با شورای رقابت انجام داده است.وی در انتها به این نکته نیز اشاره کرد که تجدیدنظر در قرارداد تندر-۹۰ با رنو در حال انجام است و پیگیری خواهیم کرد تا تولید افزایش یابد، این در حالی است که پارس‌خودرو به طور جدی مذاکره با رنو را ادامه خواهد داد.

  توقف تولید پراید
معاون تولید سایپا روز گذشته همچنین در مورد ادامه تولید پراید عنوان کرد که توقف تولید این خودرو در سال ۹۵ برنامه‌ریزی شده است، اما اگر بازار کشش داشته باشد، پراید را فعلا تولید می‌کنیم.  قربانی در مورد هدف‌گذاری شرکت سایپا برای سال 94 اظهار کرد که هدف‌گذاری سال جاری در سایپا تولید ۵۸۴ هزار دستگاه خودرو است .وی تصریح کرد: دو موضوع زنجیره تامین و تامین تقاضای بازار از جمله راهبردهای سایپا در سال جاری است و بر این اساس، هدف‌گذاری افزایش تولید و توسعه صادرات در دستور کار قرار گرفته است؛ به همین دلیل در سال ۹۳، صادرات با ۱۲۰ درصد رشد نسبت به سال ۹۲، به ۱۲۳ هزار دستگاه رسیده و در سال جاری نیز هدف‌گذاری صادرات با ۱۲۰ درصد رشد طراحی شده است. قربانی توسعه محصول را به عنوان راهبرد سوم سایپا در سال جاری عنوان و تصریح کرد که بر این اساس، تولید انبوه خودروی H۳۰۰، تیبا‌هاچ‌بک و سراتو در دستور کار قرار گرفته است و ساینا نیز در نیمه دوم سال جاری به تولید انبوه می‌رسد، ضمن اینکه خودروی آریو نیز تا پایان اردیبهشت شماره‌گذاری خواهد شد.

  مذاکره با آمریکایی؟
وی در پاسخ به سوال یک از خبرنگاران مبنی بر مذاکره سایپا با خودروسازان آمریکایی خاطرنشان کرد: مذاکرات در سطح سیاسی باید اتفاق بیفتد و سطوح بالای کشور این مذاکرات را پیگیری کنند، این در حالی است که سایپا هنوز با طرف آمریکایی وارد مذاکره نشده است، اما بنا داریم تا در ادامه مسیر خود، مدل‌ها و برنامه‌های وزارت صنعت را در مذاکرات خود پیش بریم. به گفته قربانی، اگر قرار باشد شرکای خارجی بیشتری را جذب کنیم باید به پیش‌شرط‌های آن هم توجه داشته باشیم، این در حالی است که بخشی از این ارتباطات به حوزه‌های سیاسی برمی‌گردد و اگر دولت بسترها را فراهم کند، از مذاکره با خودروسازان آمریکایی استقبال می‌کنیم.

  سهم 5 درصدی چینی‌ها در سایپا
معاون تولید سایپا در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر تغییر شرایط برای شراکت با خودروسازان اروپایی و آمریکایی و تاثیر آن در شراکت با چینی‌ها گفت: آنچه برنامه سایپا است، اختصاص سهم ۵ درصدی به چین از تولیدات این شرکت است، این در حالی است که فارغ از اینکه طرف‌های شراکت، از چه کشوری هستند، به کیفیت و قیمت اهمیت می‌دهیم.
وی اظهار کرد: از ۵۸۴ هزار دستگاه تولید در سال ۹۴، حدود ۲۷ هزار دستگاه به چینی‌ها اختصاص خواهد یافت، بنابراین اگر بازار نسبت به تولید محصولات چینی اقبال نشان دهد، سهم چین را بالا خواهیم برد. البته در این میان پاس کردن استانداردهای مشترک و امکان رقابت قیمتی را نیز در نظر خواهیم گرفت. به گفته قربانی، از نظر قیمت و کیفیت باید تولیدات با چین قابل رقابت باشد.

 

از سراسر وب
پیشنهاد از

1 دیدگاه

  1. kamran.qamgosar | اردیبهشت 11, 1394 | لینک نظر

    در عجبم وقتی تولید یک خودرو به هر دلیل صرفه اقتصادی نداره چه اصرار به تولیدش؟آخه مردم که فقط به خاطر بی آزار بودن تقریبی این کاریکاتور که میگن اسمش L90هست چقدر باید تاوان بدن وتا کی؟بابا شعور هم خوب چیزیه!مسلمانیم مثلا.