شرایط دریافت وام 15 میلیونی خرید خودرو+باز پرداخت 30.7 میلیونی

سپهر زنگنه | پنجشنبه، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ | 34 نظر

شرایط تخصیص وام خودرو اعلام شد.
دنیای اقتصاد
گروه خودرو: یک هفته پس از تصویب افزایش وام خودرو توسط شورای پول و اعتبار، بانک مرکزی نیز شرایط کلی پرداخت این وام را اعلام کرد. بر این اساس، وام خودرو تا 60 درصد قیمت خودروهای داخلی و تا سقف 15 میلیون تومان و در قالب عقود مبادله‌ای به متقاضیان پرداخت می‌شود.همچنین سود وام خودرو 21 درصد تعیین و دوره بازپرداخت آن نیز سه تا پنج سال در نظر گرفته شده است. از سوی دیگر اما خودرو خریداری شده باید حتما تولید داخل باشد؛ از همین رو قرار است وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان کشور، فهرستی از محصولات داخلی را به بانک مرکزی اعلام کنند و این یعنی، وام موردنظر به خودروهای خارجی تعلق نخواهد گرفت. البته مشخص نیست منظور بانک مرکزی از «خودرو خارجی»، محصولات وارداتی است یا خودروهای مونتاژی بخش خصوصی را نیز شامل می‌شود؛ طبعا اگر خودروهای مونتاژی نیز جزو محصولات خارجی تلقی شوند، امکان خرید خودروهایی مانند ام‌وی‌ام و لیفان و جک و امثال اینها که جزو مونتاژی‌های بخش خصوصی هستند، وجود نخواهد داشت.
اما اعلام شرایط کلی پرداخت وام خودرو، در شرایطی است که این وام چند میلیون تومان کمتر از قیمت ارزان‌ترین خودرو کشور بوده و با آن نمی‌توان کل مبلغ خودرو را پوشش داد. در حال حاضر، ارزان‌ترین خودرو کشور حدود 20 میلیون تومان قیمت دارد؛ بنابراین مشتریان در‌صورتی‌که موفق به اخذ وام 15 میلیونی شوند، باز هم پنج میلیون تومان کم خواهند داشت. تازه بسیار بعید است همین مبلغ 15 میلیون تومان نیز به‌طور کامل به همه متقاضیان پرداخت شود، چه آنکه طبق اعلام بانک مرکزی، بانک‌ها متعهد به پرداخت 60 درصد قیمت خودروها خواهند بود. به‌عبارت بهتر، بانک‌های عامل برای یک خودرو 20 میلیون تومانی، متعهد به پرداخت 12 میلیون تومان (معادل 60 درصد) هستند و 15 میلیون تومان را به کسی می‌دهند که قصد خرید خودروی حداقل 25 میلیون تومانی را داشته باشد.

 

 

وام خودرو ۱۵، بازپرداخت ۳۰.۷ میلیون تومانتسهیلات خرد براساس ابلاغیه بانک مرکزی افزایش یافت. تاکید بانک مرکزی هم بر بیشتر شدن پرداخت تسهیلات خرد در سال‌جاری است. به این ترتیب تسهیلات خودرو را با سقف ۱۵ میلیون تومان، تعمیر مسکن ۱۰ میلیون تومان، خرید کالا ۸ میلیون تومان، خرید خودرو در قالب جایگزینی خودروهای فرسوده ۲۰ میلیون تومان و نهایتا کارت اعتباری پنج میلیون تومان تعیین شد.به گزارش پایگاه خبری عصرخودرو، این تسهیلات در قالب عقود مبادله‌ای قرار است با نرخ سود 21 درصد به متقاضیان پرداخت شود. سودی که اغلب تا پیش از این بالای 28 درصد در نظر گرفته می‌شد و در گنجانده شدن این عقود در قالب مشارکت، سودهایی بالای نرخ تعریف شده مبادله‌ای از مشتریان اخذ می‌شد. محاسبه اولیه نرخ سود 21 درصد ابلاغ شده، نشان می‌دهد دریافت‌کننده تسهیلات خودرو برای پرداخت وام 15 میلیون تومانی در طول پنج سال باید ماهانه 512 هزار تومان پرداختی داشته باشد. این به مفهوم آن است که در طول پنج سال مشتری 15 میلیون و 750 هزار تومان سود علاوه بر اصل پول به بانک عامل پرداخت خواهد کرد.فرمول‌هایی برای دور زدن قوانینحال با وجود نرخ سودی که در طول پنج سال دو برابر اصل وام اعطا شده را نصیب بانک خواهد کرد، باز هم بانک‌ها زیر بار پرداخت این تسهیلات نمی‌روند. مسوول اعتبارات یکی از بانک‌هایی که مدتی است به جرگه بانک‌های خصوصی کشور پیوسته است، می‌گوید: هنوز که از طرف بانک‌ها دستور جدید پرداخت تسهیلات خرد به شعب ابلاغ نشده اما در صورت ابلاغ نیز گمان نکنید تسهیلات با نرخ 21 درصد پرداخت می‌شود. بانک‌ها همیشه فرمول‌ها، بند و تبصره‌هایی دارند که نرخ سود را اگرچه اسمی روی 21 درصد می‌بندند اما در عمل نرخ عقود مشارکتی را از مشتریان دریافت می‌کنند. او همچنین با بیان اینکه سال گذشته وام خودرو 10 میلیون تومان در نظر گرفته شده بود گفت که بیش از 28 درصد سود از این نوع تسهیلات دریافت می‌شد.

خبری از تسهیلات خرد نیست

در یک بررسی میدانی مشخص شد که هیچ یک از شعب بانک‌های کشور در جریان ابلاغیه جدید بانک مرکزی قرار نگرفته اند. فردی که در پشت باجه تسهیلات بانکی خصوصی نشسته است، اظهار می‌کند: بعد از آنکه بانک مرکزی دستورالعملی را ابلاغ می‌کند دو هفته بعد از سوی بانک‌ها به شعب اعلام می‌شود. پس اگر روز گذشته بانک مرکزی دستور پرداخت تسهیلات جدید را ابلاغ کرده است، ابتدای خرداد منتظر ابلاغ آن به شعب بانک‌ها باشید.

در بین 31 بانک و موسسه اعتباری کشور تنها چند بانک دولتی و تازه خصوصی شده، تسهیلات خرد را در لیست پرداختی‌های شان داشتند. در مراجعه به اغلب بانک‌های خصوصی مشاهده می‌شد که نه امسال بلکه سال‌های گذشته نیز پرداخت این تسهیلات در دستور کار این بانک‌ها نبوده است. علت هم همان قید مبادله‌ای بودن این تسهیلات است که دست بانک را برای دریافت سودهای بالاتر می‌بندد.

وعده بانک مرکزی برای اولویت اول شدن تسهیلات خرد

امسال اما مسوولان بانک مرکزی تاکید می‌کنند که پرداخت تسهیلات خرد در اولویت نخست بانک‌ها قرار خواهد گرفت. این را سید علی اصغر میرمحمد صادقی مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی می‌گوید. او در زمینه روش صحیح اعطای تسهیلات خرد اذعان می‌کند: ابتدا باید متقاضیان واقعی شناسایی شوند و اهتمام داریم تسهیلات به اقشار نیازمند جامعه برسد چون در گذشته گزارش‌هایی از اعطای تسهیلات صوری در زمینه تسهیلات خرید خودرو و کالا وجود داشت. میرمحمد صادقی با اشاره به جلسه‌ای که با نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان برگزار شده، تصریح کرد: شیوه نامه اجرای صحیح مصوبات، تدوین و حداکثر طی هفته آتی به بانک‌ها ابلاغ خواهد شد.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی به هماهنگی‌های ایجاد شده با وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و گفت: مکانیزم طراحی شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت به گونه‌ای است که تسهیلات به کالاها و خودروهای تولید داخلی و مصرف کنندگان واقعی تعلق بگیرد. وی با بیان اینکه سقف تسهیلات پرداختی برای وام خودرو 150 میلیون ریال و 60 درصد کل مبلغ خودرو است عنوان می‌کند: عملکرد بانک‌ها برای تحقق این اهداف براساس گزارش‌های ماهانه آنها، رصد شده و با بانک‌هایی که عملکرد مناسبی نداشته باشند، برخورد خواهد شد. به طور کلی، بانک‌ها باید در حل مشکلات متقاضیان واقعی عمل کنند. میرمحمد صادقی مدت زمان بازپرداخت تسهیلات را سه تا پنج ساله عنوان کرد و افزود: سود این تسهیلات در قالب عقود مبادله‌ای مصوب شورای پول و اعتبار 21 درصد تعیین شده است.

قواعد عجیب در پرداخت تسهیلات

اگرچه بانک‌ها موظف هستند تسهیلات خرد را پس از ابلاغ شیوه نامه بانک مرکزی اجرایی کنند اما برخی بانک‌ها به طور کل پرداخت این تسهیلات را در دستور کار ندارند. آنهایی هم که پرداخت این تسهیلات را پس از رسیدن شیوه نامه ابلاغی به دست شعب خواهند داشت از قواعد عجیب و غریبی صحبت می‌کنند که در هیچ قسمت از ابلاغیه بانک مرکزی دیده نمی‌شود. یکی از بانک‌های دولتی به خبرنگار ما که به عنوان درخواست کننده تسهیلات به این بانک مراجعه کرده بود؛ اعلام کرد باید برای دریافت تسهیلات خودرو سپرده‌ای بالای 10 میلیون تومان را به مدت 9 ماه نزد بانک بگذارد. در صورتی که این تسهیلات را به صورت فوری نیازمند است باید 30 درصد از تسهیلات به عنوان تضمین نزد بانک نگه داشته شود. به گفته متصدی اعتبارات این بانک، پس از 9 ماه سپرده گذاری حدود 20 میلیون تومان تسهیلات خودرو به متقاضی داده می‌شود و در صورت نداشتن سپرده، شش میلیون تومان از تسهیلات 20 میلیون تومانی تا پایان پرداخت تسهیلات نزد بانک نگه داشته می‌شود.

نرخ‌هایی که از هیچ رویه‌ای پیروی نمی‌کند

یکی از بانک‌های تخصصی اما پرداخت تسهیلات فوق را امکان پذیر و در دستور کار بانک دانست اما تفاوت آنجا بود که برای پرداخت این تسهیلات خرد سودی بالغ بر 30 درصد در این بانک تعریف شده است. این نرخ نه تنها از نرخ تعریف شده برای سال جاری بسیار بالاتر است بلکه حتی از نرخ سود عقود مشارکتی در سال گذشته نیز بیشتر است. این درحالی است که بانک مزبور یکی از بانک‌های تخصصی دارای مجوز و تحت نظارت بانک مرکزی است. لذا مشخص نیست اگر بانک مرکزی بر عملکرد بانک‌های مجوز دار نظارت دارد این بی ضابطه‌ای‌ها از کجا نشات گرفته و چگونه در روز روشن اجرایی می‌شود. در این بین مشتریان سردرگم، نمی‌دانند چرا از سوی بانک مرکزی بارها از سپرده گذاری و تسهیلات گیری در موسسات و بانک‌های فاقد مجوز منع شده اند، در حالی که بانک‌های دارای مجوز نیز از هیچ یک از قواعد تعیین شده بانک مرکزی تبعیت نمی‌کنند.

 

وام 25 میلیونی خرید خودرو با سود 16% تصویب شد

وام 25 میلیونی خرید خودرو با سود 16% تصویب شد

کانال خبری دنده 6 بر روی تلگرام

  کانال خبری ، صرفاً بر روی نسخه بروز شده تلگرام کار می کند،می توانید با استفاده از لینک های زیر تلگرام خود را آپدیت کنید.

 لینک آپدیت تلگرام برای اندروید:

‏«Telegram» را در بازار:
http://cafebazaar.ir/app/?id=org.telegram.messenger

برای آی‌او‌اس (آیفون و آیپد):
https://itunes.apple.com/en/app/telegram-messenger/id686449807?mt=8

تلگرام نسخه دسکتاپ (ویندوز):
https://tdesktop.com/win

محتوای مجله دنده 6 با مطالب درج شده در وب سایت متفاوت بوده و برخی اخبار کوتاه و جالب از چهار گوشه صنعت خودروسازی را شامل می شود.

از این که با شما هستیم، خوشحالیم.

از سراسر وب
پیشنهاد از

34 دیدگاه

  1. احمد | آذر 20, 1396 | لینک نظر

    واقعا موندم با چه امیدی داریم زیر سایه این نزولات زمینی زندگی میکنیم.
    اینا که خدا رو نمیشناسن و ماها واسشون هیچ اهمیتی نداریم .
    پس بیاید خودمون حواسمون به به خودمون باشه
    تا میتونید از نزول دوری کنید ، باعث پیشرفت نمیشه که هیچ ، جووری زمین میخوری که خودتم نمیفهمی.