اولین آزمایش شارژ بی سیم برای اتوبوس

سپهر زنگنه | یکشنبه، ۳ خرداد ۱۳۹۴

لسکانیا تحقیقات جامعی را در عرصه انواع مختلف فن‌آوری خودروهای برقی برعهده گرفته است که می‌تواند جایگزین یا مکمل موتورهای احتراقی باشد. القا، یکی از گزینه‌های مورد بررسی است که بر مبنای آن، باتری خودرو‌ها به صورت بی‌سیم و از طریق جاده‌های دارای جریان برق شارژ می‌شود.

اکنون برای اولین بار در سوئد، اسکانیا و مؤسسه فن‌آوری سلطنتی استکهلم (KTH) تصمیم گرفته‌اند که این تکنولوژی را در شرایط واقعی آزمایش کنند. این پروژه قرار است در مرکز تحقیقات آزمایشگاهی حمل و نقل مشترک این دو سازمان اجرا شود.

آژانس ملی انرژی سوئد مبلغ ۸/ ۹ میلیون کرون برای تحقق این پروژه اختصاص خواهد داد. شهرداری سودرتالیه، شورای استان استکهلم و موزه فن‌آوری کودکان و نوجوانان (Tom Tits)، از دیگر سرمایه‌گذاران این پروژه هستند.

شارژر بی سیم-2

به عنوان بخشی از آزمایش‌های می‌دانی، یک اتوبوس شهری اسکانیا با سیستم محرکه هیبریدی–برقی از ماه ژوئن سال ۲۰۱۶ به صورت روزانه در شهر سودرتالیه فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. جایگاه شارژ در یکی از ایستگاه‌های اتوبوس قرار خواهد داشت که خودرو می‌تواند انرژی لازم برای پیمایش کل مسیر را در این محل به صورت بی‌سیم و ظرف مدت شش تا هفت دقیقه از سطح جاده کسب کند.

نیلز گونار واگستد (Nils-Gunnar Vågstedt) رئیس بخش توسعه سیستم هیبریدی اسکانیا در این باره می‌گوید: «هدف اصلی آزمایش می‌دانی، ارزیابی این فن‌آوری در شرایط واقعی است. امکان استفاده از موتورهای الکتریکی به جای موتورهای احتراقی زیاد است. انجام این آزمایش می‌دانی در سودرتالیه اولین گام برای برقراری جریان برق در کل مسیر است که در این صورت خودروهای برقی می‌توانند انرژی لازم را از سطح جاده‌ها دریافت کنند.»

شارژر بی سیم-2

به نقل از دنیای خودرو –  ایجاد زیرساخت‌ها و تبدیل ناوگان‌های اتوبوس به خودروهایی که به صورت انحصاری با برق کار می‌کنند، مزایای زیادی برای شهر‌ها خواهد داشت. اگر ناوگانی دارای ۲۰۰۰ اتوبوس باشد، آن شهر می‌تواند هر ساله تا ۵۰ میلیون لیتر سوخت صرفه‌جویی کند و در نتیجه هزینه مصرف سوخت تا ۹۰ درصد کاهش می‌یابد.

بخش تحقیق و توسعه اسکانیا به غیر از القا، گزینه‌های دیگر فن‌آوری از جمله دریافت انرژی از سیم‌های برق هوایی و یا ریل‌ها را نیز مدنظر دارد.

نیلز گونار وگستد می‌گوید: «وقتی صحبت از تغییر به سمت حمل و نقل پایدار به میان می‌آید، مشتریان ما خواسته‌ها و نیازهای متفاوتی دارند. در نتیجه، ما نمی‌خواهیم تنها روی یک فن‌آوری تمرکز کنیم، بلکه تحقیقات خود را در زمینه‌های مختلف ادامه می‌دهیم.»

 

دنده 6 – پیشتر ولوو نیز آزمایشاتی را برای شارژ بی سیم خودروهایش انجام داده بود و به نظر می رسد که در آینده می توانیم شاهد تحولی در این زمینه باشیم که بزرگترین مشکل تکنولوژی خودروهای برقی یعنی محدودیت های تکنیکی ،ظرفیت پایین و هزینه تولید بالای باتری ها را به شکل کامل حل و فصل می کند.از سوی دیگر هزینه های سربار احداث مترو و خطوط زیر زمینی مترو نیز در صورت برقی شدن اتوبوس ها از میان می رود و در واقع شبکه حمل و نقل در سطح شهر هم می تواند بدون نیاز به ریل و محدودیت هایی از این دست، به مانند شبکه مترو پاک و کار آمد عمل کند.

 

 

از سراسر وب
پیشنهاد از

بدون دیدگاه