سایپا در پی ممنوعیت واردات کیا و هیوندای

سپهر زنگنه | یکشنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۴ | 17 نظر

پشت پرده مشکلات سایپا
مصیبت های آقای مدیرعامل

مراسم توديع و معارفه مديران عامل قديم و جديد سايپا ديروز در حالي برگزار شد كه به گفته مسوولان سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران (سهامدار دولتي ايران خودرو و سايپا) علت تغييرات مديريتي در اين شركت مشكلات و مسائل مالي بوده است.

در مراسم ديروز كه در سايپا برگزار شد ابتدا سعيد مدني، مديرعامل پیشین سايپا بود كه پشت تريبون قرار گرفت و همان ابتدا اعلام كرد از توديع خود خيلي خوشحال است.مدني كه شهريور ماه 91 از پارس‌خودرو راهي سايپا شده بود در اظهارات خود عنوان كرد كه 6 ماه پيش استعفاي خود را از مديرعاملي اين شركت به وزير صنعت، معدن و تجارت داده، اما مورد موافقت محمدرضا نعمت‌زاده قرار نگرفته بود. وي با بيان اينكه همين چهارشنبه گذشته نيز دوباره از وزير صنعت خواسته تا با استعفايش موافقت كند، گفت: من در تاريخ سوم آذر ماه 93 استعفايم را به وزير صنعت تقديم كردم، اما وي گفت كه هر وقت شخصی از خودت بهتر پيدا كردي در مورد استعفایت صحبت کن. مديرعامل پيشين سايپا با تاكيد بر اينكه بار سنگيني را طي دوران مديرعاملي اش در اين شركت به دوش كشيده افزود: خيلي خوشحالم كه مراسم توديع من از مديرعاملي سايپا برگزار مي‌شود.مدني در ادامه از مشكلات و بحران‌هاي سايپا گفت و تاكيد كرد كه بحران‌هاي اين شركت ناشي از عملكرد غلط مدیران قبلي بوده است. وي با اشاره به ماجراي واگذاري سهام سايپا در سال 89 گفت: در آن سال1800ميليارد تومان از نقدينگي شركت صرف خريد سهام سايپا توسط خودش شد و 480 ميليارد تومان را نيز براي خريد شركت «بن رو» هزينه كردند آن هم در حالي كه این شرکت  تنها 250 ميليارد تومان مي‌ارزيد. مدني ادامه داد: مجموعه اين اتفاقات سايپا را به  بحران  كشاند و کسانی كه اين تصميم را گرفتند عامل فلاکت سایپا بودند.مديرعامل پيشين سايپا با اشاره به اينكه پس از اين اتفاقات توليد شركت از 2500دستگاه در روز به 500 دستگاه رسيد، گفت: ما به روزي افتاده بوديم كه وقتي روزي هزار دستگاه خودرو توليد مي‌كرديم جشن مي‌گرفتيم و اين در حالي بود كه با پول سايپا شركت‌های دیگری رونق گرفتند.مدني اما در ادامه اظهاراتش گفت: وقتي به سايپا آمدم بسياري از قطعه‌سازان از كار افتاده و مي‌گفتند 150 واحد قطعه‌سازي تعطيل شده است و حتي برخي پروژه‌هاي سايپا در مركز تحقيقات شركت خوابيده بود. مديرعامل پيشين سايپا با انتقاد از دخالت سازمان‌هاي دولتي در صنعت خودرو تاكيد كرد: هر سازماني به هر طريقي در امورمان دخالت مي‌كرد و ما اصلا متولياني به اسم وزارت صنعت و سازمان گسترش نداشتيم.
وی ادامه داد: پولی که در آن زمان در سایپا آتش زده شد شرکت‌های دیگر مانند بهمن را به نان و نوا رساند و آن‌ها بسیاری از بحران‌هایشان را با این پول حل کردند که نباید مجددا اتفاق بیفتد.
مدنی با بیان اینکه در دولت گذشته به هر سازمانی قدرت دخالت مستقیم در صنعت خودرو را دادند، اظهار کرد: در آن زمان خطوط تولید را بدون توجه به شرایط و برای موضوعاتی چون الزام به نصب کیسه هوا، دچار مشکل می‌کردند.

وی افزود: به هر حال پس از انتصاب من به مدیرعاملی سایپا مشکل افزایش نرخ ارز و هزینه LC شروع شد و آن در شرایطی بود که برخی می‌گفتند مشکلات در حدی بالاست که درست شدنی نیست.

 

مدیرعامل پیشین سایپا ادامه داد: در دولت قبل سه کودتا تجربه شد که البته به خیر گذشت که طی آن عوامل دولت می‌خواستند مجددا دخالت کنند و وارد اینجا بشوند.

 

وی افزود: به هر حال سایپا در 18 ماه اخیر وضع باثباتی داشته و در حال خروج از بحران است. تولید رنو و نیسان نیز در پارس خودرو احیا خواهد شد به گونه‌ای که تولید در گروه سایپا با 70 درصد ظرفیت در حال انجام است.

وي ادامه داد: به غير اين مشكلات ما با يك مصيبت ديگر به نام افزايش نرخ ارز و قانون گشايش اعتبار 130 درصدي هم روبه‌رو شديم. مدیرعامل سابق سایپا در ادامه با بیان اینکه توسعه محصول بزرگ‌ترین مشکل در شرکت خودروساز است، گفت: این درست نیست که همواره دست روی دست می‌گذاریم تا الزامات قانونی برای نصب کیسه هوا و یا ترمز ضدقفل بیاید و بعد از آن برویم چانه بزنیم که این مساله به تعویق بیفتد، ما باید ببینیم در کشورهای دیگر چه اتفاقاتی می‌افتد و در آن راستا حرکت کنیم.وی همچنین با بیان اینکه نباید برای خارجی‌ها فرش قرمز پهن کنیم گفت: برای شرکت‌های خارجی فرش قرمز پهن می‌کنیم، ولی حاضر نیستیم به‌خاطر تحریم‌ها حتی یک اخم کوچک به آنها کنیم. وی تاکید کرد: اگر خارجی‌ها بابت تحریم به ما یک جوالدوز زده‌اند ما حداقل به آنها یک سوزن بزنیم.مدیرعامل سابق سایپا با تاکید بر لزوم قرار دادن شرکت‌های متخلف خارجی در لیست سیاه، گفت: شرکت کیا بعد از تحریم‌ها مشکلاتی برای سایپا ایجاد کرد، مدنی با بیان اینکه در موضوع خودرو سراتو با وجود اینکه دولت همراهی نکرد شخصا علیه شرکت کیا شکایت کردیم، خاطر نشان کرد: با این شکایت شرکت کیا را در شرایط تحریم به ایران بازگرداندیم و تولید سراتو آغاز شد.

وی ادامه داد: به دولت گفتیم هیوندا و کیا را در لیست سیاه قرار دهید و اجازه واردات را به خودروسازانی بدهید که کارشکنی نمی‌کنند. با این حال خیابان‌ها پر بود از محصولات هیوندا و کیا در حالی آن‌ها قطعه برای تولید خودرو به ما نمی‌دادند، اما خودروهایشان را وارد می‌کردند. دو سال است که زور می‌زنیم جلوی کیا را بگیرید، اما هنوز راه به جایی نبرده‌ایم.

محصولات جدید 
مدنی با بیان اینکه هفته‌ای 200 میلیارد تومان در سایپا فروش داریم خاطر نشان کرد: حداکثر دو تا سه درصد این درآمد صرف تحقیق و توسعه می‌شود که در نتیجه آن در سه سال آینده 13 محصول جدید عرضه خواهد شد.
وي اما در ادامه به محصولات آينده سايپا اشاره كرد و افزود: در پايان سال‌جاري خودرو 232 سايپا به بازار مي‌آيد و اواخر سال 96 محصول 212 شركت راهي بازار خواهد شد.

مذاکرات با رنو آغاز شده و شاهد تولید ساندرو و داستر خواهیم بود و شاید یک مدل خودرو گران‌تر در رده مگان نیز تولید شود.

 

مدنی ادامه داد: طراحی پلتفرم SP100 در حال انجام است و امیدواریم در صورت رفع مشکل تحریم و نقدینگی شاهد رسیدن به خودکفایی ارزی باشیم.

مدني در واكنش به توليد خودروهاي چيني در سايپا نيز گفت: برخي آن چنان از توليد خودروهاي چيني انتقاد مي‌كنند كه انگار خودروسازان غربي پشت در سايپا ايستاده‌اند؛ در حالي كه از اين خبرها نيست.

وی با بیان اینکه پراید خودرویی قدیمی است و به دلیل قدیمی بودن ابزار و قالب‌های آن دچار مشکلات کیفی هستیم، خاطر نشان کرد: امروز صادرات خودرویی ما می‌تواند وارد 50 درصد کشورهای مقصد شود بنابراین باید برای دستیابی به استانداردهای باقی بازارها تلاش کنیم.

 

وی افزود: اگر قیمت ارز واقعی شود صنعت کشور رشد خواهد کرد. در غیر این صورت دوباره گرفتار واردات و مافیای آن خواهیم بود. شاید هم آن‌ها نفوذ دارند و اجازه واقعی شدن نرخ ارز را نمی‌دهند زیرا من مطمئنم با تخصصی که در دولت وجود دارد آن‌ها نیز به این نتیجه رسیده‌اند که نرخ ارز باید واقعی شود زیرا همه جای دنیا قیمت پول‌شان را کاهش می‌دهند تا صادراتشان افزایش یابد اما در اینجا برعکس است.

 

مدیرعامل پیشین گروه خودروسازی سایپا با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی در حد حرف باقی مانده و هیچ دستورالعملی از سوی هیچ ارگانی برای اجرای شدن آن نداشته‌ایم، اظهار کرد: در این زمینه باید ریاضت اقتصادی داشته باشیم. ریاضت اقتصادی بدهی ما به دنیاست و باید زیاد تولید و کم مصرف کنیم.

 

وی ادامه داد: باید واقعیت‌های اقتصادی به مردم گفته شود.

 

مدنی با بیان اینکه مرتب از خصوصی‌سازی صحبت می‌شود اما به آن اعتقاد نداریم و عمل نمی‌کنیم، خاطر نشان کرد: روز به روز دولت بزرگ‌تر می‌شود، این فرهنگی است که وجود دارد و ربطی به دولت‌های مختلف ندارد با این حال در هیچ جای دنیا هیچ برنامه اقتصادی‌ بدون کمک و همراهی مردم اجرا نمی‌شود.

 

مدنی خاطر نشان کرد: این حرف‌های آخر من خارج از محدوده بود. بعضی وقت‌ها می‌گفتند حرف‌هایت از خط قرمز گذشته اما به هر حال از سن و سال ما گذشته است و باید بگوییم.

در ادامه مراسم ديروز مهدي جمالي، مديرعامل جديد سايپا نيز با اشاره به اينكه مديري بلند مدت است نه كوتاه مدت گفت: افتخار مي‌كنم كه از امروز كارمند سايپا هستم و تعجب مي‌كنم اين شركت با اين همه نيروي كار متخصص چرا به چنين شرايطي دچار شده است.وي با تاييد اظهارات مدني مبني بر اينكه مشكلات بيروني عامل مشكلات فعلي سايپا به شمار مي‌رود، افزود: سايپا گرفتار مشكل نقدينگي شده و بايد با كمك همه مديران و كاركنان شركت و قطعه‌سازان از پس اين بحران بربياييم.جمالي از اعلام برنامه‌هاي خود در سايپا امتناع و تاكيد كرد: برنامه من برنامه مديران و كاركنان سايپا است و براي پيشبرد آن پاي همه مشكلات سياسي و اقتصادي خواهم ماند.در مراسم ديروز، اما نوروززاده، مديرعامل سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران نيز تلويحا اعلام كرد كه تغيير مديريتي در سايپا به دليل مسائل مالي بوده است. وي گفت: نقصي در كار آقاي مدني و همكارانشان وجود ندارد و تغيير مديريتي نيز فقط به‌خاطر اين بود كه مي‌خواستيم در اين مقطع از مديري آگاه به مسائل مالي استفاده كنيم. مديرعامل ايدرو در ادامه با تاييد اظهارات مدني در مورد ماجراي واگذاري سهام سايپا گفت: اتفاقات سال 89 را آنهايي رقم زدند كه مديران سياسي را به سازمان گسترش تحميل كردند؛ در واقع در دولت نهم و دهم درختي كاشته شد كه نتيجه آن ميوه‌اي تلخ بود.

مهم‌ترین دلایل تغییر مدیرعامل سایپا از زبان معاون وزیر صنعت

1432994577479_abdolvahed mirzazadeh-11.jpg

رئیس گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: معضلات مالی سایپا بسیار حاد است و به همین دلیل یک مدیر مالی در رأس این مجموعه قرار گرفت.

 

به گزارش  (ایسنا)، نوروززاده در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیران عامل سایپا درباره دلیل تغییر مدیریتی در این شرکت اظهار کرد: تخصص مدیران سایپا عمدتا مهندسی و فنی است. بنابراین باید کسی در رأس این مجموعه قرار می‌گرفت که به اقتصاد کلان کشور آشنا باشد تا بتواند مشکل مالی سایپا را در بیرون شرکت حل کند.

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه ایران‌ خودرو نیز دارای مشکلات مالی است و آیا در این زمینه تغییر مدیرعامل ایران‌خودرو نیز در دستور کار قرار دارد؟ خاطر نشان کرد: اجازه دهید در این زمینه در جلسه‌ای در ایران‌خودرو صحبت کنیم. البته قطعا تغییری در مدیریت ایران‌خودرو نداریم.

 

در حاشیه این مراسم مهدی جمالی مدیرعامل جدید سایپا درباره برنامه‌های خود در زمینه قیمت و کیفیت محصولات این شرکت اظهار کرد: در آینده برنامه‌های خود در این زمینه را اعلام خواهم کرد.

 

همچنین سعید مدنی مدیرعامل پیشین سایپا نیز در حاشیه این مراسم در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه میزان بدهی‌های بانکی سایپا در زمان ورود شما به این شرکت بیشتر بود یا در حال حاضر؟ اظهار کرد: به دلایلی چون قیمت‌گذاری در سال‌های گذشته محصولات با زیان تولید شد و باید تسهیلات مالی برای جبران زیان اخذ می‌شد به همین دلیل میزان تسهیلات مالی نسبتا بیشتر شده است.

 

منبع : دنیای اقتصاد و ایسنا
از سراسر وب
پیشنهاد از

17 دیدگاه

 1. حسین | تیر 22, 1394 | لینک نظر

  این همونیه که میگفت واردات آزاد بشه ما میتونیم رقابت کنیم!!

  باز هم از دولت شاکیه! دیگه دولت چی کار کنه واستون؟ این بازار انحصاری که 90 و خورده ای درصدش دست خودتونه

  حرص اون دو سه درصدی که دست کیا و هیوندای هست رو میزنی. تازه اونم خودتو دور و بری هات سوار مبشید
  ما که قبل واردات، بعده واردات همین پراید و پژو سوار شدیم

  لعنت به این دو تا خودروساز و دولت مردانی که ساده از کنار جنایاتشون میگذردن. واقعا دارن جنایت می کنن.

 2. میلاد اکسنت | خرداد 15, 1394 | لینک نظر

  سلام.بازم خوبه ایناقطعه نمیفرستند اونم به دلیل تحریم که دولتشون تعیین کرده.بعدش نه خودشون کارشکنی نمیکنند!!!عجب رویی داریدواقعأ,چقدر ریلکس!

 3. sunmartin | خرداد 13, 1394 | لینک نظر

  یه نکته ریز :درسته سایه بان داره مدل قدیمی کیا سراتو مونتاژ میکنه که البته همین مدل در برزیل و هند و اوکراین و بنگلادش تولید میشه اما نکته جالب و در خور توجه اینه که چرا ن ل 1600 دستی با قیمت 67 ملیون دیگه مونتاژ نمیشه؟جواب ساده هست اگه تولید 1600 ادامه داشت دیگه کسی سمت برلیانس و زوتای ،چانگان و سایر چینی های آینده سایپا نمیرفت و رو دستشون بخد میکرد همین آقایون به اصطلاح کار بلد بودند که تا خواستند قطعات ریو تقلبی کنند و چینی و آپشن های من درآوردی کم و زیاد کنند کیا عقب کشید بعد با عز و التماس خطوط تولید ریو به سراتو تغییر کاربری دادن

 4. علی | خرداد 13, 1394 | لینک نظر

  یعنی اینا چقدر بی شرف هستن!!!
  شما دلت به حال مردم نسوخته عموجون دلتون به حال جیب خودتون میسوزه!
  چطور وقتی که صحبت از تعیین قیمت میشه شما میگید بازار انحصاری نیست بلکه رقابتیه!!!(جوک محض)
  اونوقت خودتون میاید خودتون رو لو میدید و تلاش هاتن برای ممنوعیتا واردات خودروهایی که تازه به سه برابرقیمت فروخته میشن و تهدیدی برای فروش لگن های شما نیستن!
  وای به ال اینکه این خودرو ها با قیمت جهانی عرضه میشدن . اونوقت چیکار میکردید؟!

 5. رضا7 | خرداد 12, 1394 | لینک نظر

  معذرت میخوام مسئولین سایپا شما اول کارنامه خودتونو درست کنین بعد برید سراغ اونا
  تا جایی که من فهمیدم تو تجربه ی قبلی شما با شرکت کیا اون کسی که دبه کرده بود میخواست قطعات رو با افت کیفیت داخلی سازی بکنه شما بودید نه کیا!!
  و جالب تر اینکه شمایی که میخواستید و میخوایید کیا و هیوندا برن تو لیست سیاه چطور کلی زور زدید رفتید خواهش و التماس که کیا بیا اجازه بده سراتو از رده خارجتو ما مونتاژ کنیم!!؟
  خدایا من موندم تو کاره اینا خودت بخیرش کن.

 6. sunmartin | خرداد 10, 1394 | لینک نظر

  خیلی زیاده خواهی هست اینکه بیاد جلوی دو شرکت با کیفیت کره ای کیا هیوندای بگیره با کمترین میزان منواکسید و طراحی کم نظیر ولی حلوی تولید خودروهای نیم قرن میش بتوسط ویران خودرو و سایه بان گرفته نشه این یعنی اصل انحصار پس چرا وقتی میگندخودرو انحصار
  شماست قبول نمیکنید خوب6 خودتون بعد از 20 سال متوجه شوید مراید خوددوی ناامن بی کیفیت و قدیمی با پلت فرم منسوخ هست و عملکرد پایین انجین و متعلقات پس شما که لالایی بلدی چرا خوابت نمیبره؟طبق صحبت خودتون مراید نباید تولید بشه اونوقت شما میای و ارتقاش میدی و بر پایه x100 تیبا را نیسازی و قصد داری sp را گسترش بدید این همه تناقض در صحبت ها به یک دلیل میتونه باشه اغنا و جلای رنگ و روی بر باد رفته شرکتتون که فقط یک چیز را در ذهن مردم تداعی میکنه دروغ…

 7. ابوالفضل | خرداد 10, 1394 | لینک نظر

  تااونجایکه من فهمیدم سایپابااین بدقولیاش درتحویل خودروعدم نظارت برنمایندگیهاش که حسابی گوش مردم رودران میبرن وخودروهای بیکیفیتش دراستانه ورشکستگی کامله چون دو لت هم بودجه نداره که کمکش کنه.البته نظرشخصی منه.

 8. امیر | خرداد 10, 1394 | لینک نظر

  یعنی با اینهمه گرانفروشی در فروش محصولات باز هم مشکل مالی دارند یعنی اینکه مدیریت و کارایی بالایی
  دارند این مجموعه سایپا.!!!!برای همین هم باید واردات خودری خارجی را ممنوع گردد تا هر طوری که بخواهند
  محصول بی کیفیت و گران را به مردم تحمیل کنند.!!!!!!!

  • در پاسخ به: امیر

   linkoln6ft | خرداد 10, 1394 | لینک نظر

   صنایع مریض که میگن نمونه بارزش همینه 🙂

   این مطلبو که خوندم یاد خودروسازهای انگلیس افتادم ، با این که اونا خودروهای خوبی میساختن ولی ضعف در مدیریت باعث شد که الان بیشترشون بوسیله مالک و مدیرای غیر انگلیسی اداره بشن ، حالا سایپا علاوه بر ضعف مدیریتی یا به قول خودشون مدیریت مالی ، ماشینای بد ، دزدی ، گرونفروشی و بی اعتمادی مردم گریبانشون رو گرفته .

   • در پاسخ به: linkoln6ft

    alireza-r | خرداد 10, 1394 | لینک نظر

    آقا این چه مقایسه ای بود؟ خودروسازای انگلیس ترجیح میدن 10 بار دیگه ورشکست بشن ولی با سایپا مقایسه نشن!
    اولا سایپا هیچوقت خودروساز نبوده و در تمام طول حیاتش مونتاژ کار بوده.
    دوما مشکل اصلی خودروسازای انگلیسی این بود که دولت انگلیس هیچ حمایتی ازشون نکرد تا یکی یکی ورشکست شدن. اما دولت ایران همه چیز حتی جون و مال مردم رو فدای سایپا و ایران خودرو کرد.
    سوما مشکل اصلی سایپا هم همین دولتی بودنشه. مدیر عاملش که توسط دولت انتخاب میشه و با هر تغییری توی دولت سیاستای کلی سایپا عوض میشه. در نتیجه شرکت نمیتونه ثبات مدیریت و سیاستگذاری بلند داشته باشه. همین دولتی بودن باعث میشه که سیاست های سایپا به جای اینکه با دیدگاد اقتصادی و سود و زیان باشه، با دیدگاه تامین سیاست های دولت باشه که هزینه تولید رو خیلی بیشتر میکنه.

    • در پاسخ به: alireza-r

     linkoln6ft | خرداد 11, 1394 | لینک نظر

     مقایسه من درمورد مدیریت خودروسازها
     بود که بهترین مثالش مدیریت ضعیف خودروسازای انگلیس بود که خودرو میساختن ، حالا وضع سایپا که مونتاژ کاره که بدتره.
     اما از نظر اینکه شما میگی دولت انگلیس از خودروسازها حمایت نکرد خوب همین هم درستش بود و اگه حمایت کرده بود به سرنوشت ما دچار میشد که سایپا و ایرانخودرو دو شرکت وابسته به کمک های دولت رو داریم در ضمن اون زمان مگه فقط انگلیس خودرو میساخت و بقیه کشور های اروپایی و آمریکایی که خودرو میساختن از طرف دولت حمایت میشدن !
     نمونش تولید فورد در انگلستان بود که تحت مدیریت هنری فورد در همون شرایط موفق بود .
     الان میبینیم که خودروسازهای انگلیس تحت مدیریت های جدید چقدر تغییر کردن و وضع تولید ، کیفیت و فروششون بهبود یافته.
     اما قسمتی از یکی از مقاله های پدال در مورد سرنوشت خودروسازی انگلیس رو انتخاب کردم که به مهم ترین دلیل افول خودروسازی انگلیس اشاره میکنه.
     (برخی از افراد، علت وقوع این امر را به سیاست‌های گسترده آزادسازی، در اوایل دهه 80 میلادی مرتبط می‌دانند، همچنین شماری دیگری نیز قوانین مالیاتی را در این باب دخیل می‌دانند. از آنجایی که اینجانب در اقتصاد و مباحث آن تخصصی ندارم لذا ترجیح می‌دهم همان مسئله مدیریت را مورد بررسی خود قرار دهم، چرا که به نظر شماری از پژوهشگران عرصه خودرو، این آیتم یکی از مهم‌ترین عوامل افول خودروسازان بریتانیایی در میدان رقابت‌های جهانی بوده است. در این باب بهتر است نقبی کوتاه به سالهای دور زده و این صنعت را به این لحاظ ریشه‌یابی نماییم.)
     اگه مقالشو توی پدال گیر نیاووردی بگو لینکشو بزارم.

 9. یه پسر | خرداد 10, 1394 | لینک نظر

  (مدیرعامل پیشین سایپا ادامه داد: در دولت قبل سه کودتا تجربه شد که البته به خیر گذشت که طی آن عوامل دولت می‌خواستند مجددا دخالت کنند و وارد اینجا بشوند.)

  اگه واقعا از این قضیه جلوگیری کرده خدا خیرش بده ؛ بازم سایپا رو نجات داده 🙂

  • در پاسخ به: یه پسر

   حمید | خرداد 10, 1394 | لینک نظر

   بنظرم اگر این دو تا کارخانه داخلی تعطیل بشه تلفات رانندگی نصف بشه.

   • در پاسخ به: حمید

    کاظم | خرداد 23, 1394 | لینک نظر

    تلفات رانندگی مربوط به ماشین نمیشه مربوط به فرهنگ مزخرف و نداشته رانندگی در ایران هستش

 10. محمد | خرداد 10, 1394 | لینک نظر

  اقای رییس زیاد زور نزن یه وقت…:)

 11. iq7 | خرداد 10, 1394 | لینک نظر

  یه طوری داره میگه از وقتی من اومدم فروش فلان بوده و … انگار مستقیما داشته با تویوتا و هیوندا و هوندا و جنرال موتورز رقابت میکرده … خو به قول خودت تمام تلاشت رو کردی حتی هیوندا و کیا هم وارد نشن خودتون بمونید و ایران خودرو … رنو کراس اوور زده 15 میلیون تومن اینجا سایپا پراید وانتش 20 تومن

 12. sajjad.mg | خرداد 10, 1394 | لینک نظر

  خو راست میگه چرا ملت باید ماشین درست حسابی سوار شن ؟ پس کی از آشغالای اینا میخره ؟ اینطوری آمار تلفات جاده ای کم میشه خو !!!! راست میگه باید برن تو لیست سیاه