آخرین وضعیت بازار

سپهر زنگنه | پنجشنبه، ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ | 2 نظر

دنیای اقتصاد در حالی که هر سال با نزدیک شدن به فصل تابستان بازار خریدو فروش خودرو رونق می‌گیرد، اما امسال گویا مشتریان با بازار خودرو سرناسازگاری دارند. به‌طوری‌که رکود انتظاری آنها برای مشخص شدن قیمت نهایی خودرو با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان موجب ادامه دار شدن رکود تا پایان تیرماه می‌شود.

به عقیده فعالان بازار خودرو، هر چند رکود در بازار خودرو تا حدودی به رکود فصلی باز می‌گردد اما طولانی شدن این مساله در این روزها نشان‌دهنده آن است که مشتریان از تصمیمات کلان سیاسی و اقتصادی تاثیرپذیری بسیاری دارند. در واقع بسیاری از کارشناسان طولانی شدن رکود در بازار خودرو را واکنش مشتریان به موضوعاتی از قبیل مذاکرات هسته‌ای، افزایش قیمت سوخت و مبحث قیمت‌گذاری خودرو می‌دانند. موضوعاتی که حالا به یکی از مشکلات جدی نمایشگاه‌داران تبدیل شده است.

با تمام این اوصاف، در هفته سوم خردادماه در حالی که بسیاری از نمایشگاه داران خودرو امید داشتند رکود در بازار با فرارسیدن فصل تابستان و آغاز سفرهای تابستانی رونق بگیرد، اما کاهش بین 100 هزار تا یک میلیون تومانی قیمت خودرو در هفته جاری این امید را به یأس تبدیل کرد. از سوی دیگر همزمانی آغاز فصل تابستان با آغاز ماه مبارک رمضان نیز باعث شده که این پیش‌بینی درست از آب در نیاید. به گفته کارشناسان در حال حاضر بازار خودرو درگیر مشکلاتی است. یکی از این مشکلات عدم تعیین قیمت خودرو از سوی شورای رقابت است؛ به‌طوری‌که این موضوع باعث بلاتکلیفی مشتریان در خرید خودروی مورد نظرشان شده است. این در حالی است که بسیاری از مشتریان سال 94 را به دلیل انتشار بیانیه لوزان با امید به کاهش قیمت‌ها آغاز کردند، اما عدم تصمیم‌گیری شورای رقابت در قیمت‌گذاری خودرو با وجود گذشت سه ماه از سال باعث افزایش انتظار مشتریان و از سوی دیگر رکود انتظاری در بازار خودرو شده است.

براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته، طولانی شدن رکود انتظاری و از سوی دیگر فرار سیدن ماه مبارک رمضان باعث طولانی شدن رکود در بازار خودرو تا اواخر تیرماه خواهد شد. موضوعی که ممکن است باعث کاهش بیشتر قیمت خودروها در بازار و از سوی دیگر یکی شدن قیمت بازار و قیمت کارخانه شود.

 بازار داخلی خودرو-1

افت یک میلیون تومانی داخلی‌ها

براساس گفته‌ برخی نمایشگاه‌داران پایتخت، قیمت خودروهای داخلی در هفته جاری بین 100 هزار تا یک میلیون تومان کاهش داشته است، اما با گشتی در بازار خودرو ببینیم کدام خودروها در هفته جاری، افت و خیز قیمتی را تجربه کرده‌اند. نمایشگاه‌داران پایتخت می‌گویند، در حال حاضر پژو 206 تیپ 5 با قیمتی برابر با 36 میلیون و 800 هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از کاهش 100 هزار تومانی این خودرو در هفته جاری حکایت می‌کند. همچنین، پژو 206 صندوقدار در مدل V8 نیز کاهش 100 هزار تومانی را تجربه کرده؛ به‌طوری‌که هم‌اکنون قیمتی برابر با 37 میلیون و 300 هزار تومان قیمت دارد. دیگر مدل پژو 206 یعنی تیپ 2، در حال حاضر 33 میلیون تومان قیمت دارد که این موضوع نشان می‌دهد خودرو موردنظر نیز با کاهش 200 هزار تومانی در هفته جاری خرید و فروش شده است.

از بازار پژو 405 نیز خبر می‌رسد که این محصول پر تیراژ ایران‌خودرو در هفته جاری کاهش 500 هزار تومانی داشته است به‌طوری‌که هم‌اکنون با قیمت 30 میلیون تومان به فروش می‌رود. همچنین پژو پارس در مدل سال خود کاهشی 200 هزار تومانی در هفته جاری تجربه کرده است؛ به‌نحوی‌که این خودرو در حال حاضر قیمتی برابر با 36 میلیون و 800 هزار تومان دارد. فعالان بازار در مورد رانا نیز عنوان می‌کنند که این خودرو بدون تغییر قیمتی هم‌اکنون 32 میلیون و 800 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. همچنین‌سمند ال ایکس در حال حاضر به قیمت 30 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع نشان از ثبات قیمتی این خودرو دارد. همچنین سمند EF7 نیز بدون تغییر قیمت در هفته جاری در حال حاضر 30 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد. از بازار دنا نیز خبر می‌رسد که این خودرو هم‌اکنون 47 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. اما سری هم به بازار سایپایی‌ها بزنیم. براساس گفته فعالان بازار تیبا با کاهش 200 هزار تومانی هم‌اکنون با قیمت 26 میلیون و 600 هزار تومان به فروش می‌رسد. اما بازار پراید نیز همانند هفته‌های گذشته با افت‌وخیز همراه بوده است. به گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، پراید در مدل 131 خود در حال حاضر 20 میلیون و 100 هزار تومان خرید و فروش می‌شود و این نشان می‌دهد پراید موردنظر افت قیمت 100 هزار تومانی را در هفته جاری تجربه کرده است. پراید 111 نیز این هفته با کاهش یک میلیون تومانی هم‌اکنون به قیمت 20 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد. اما نگاهی نیز به بازار تندر-90 کنیم، خودرویی که تغییر قیمت خاصی را در هفته جاری تجربه نکرده و روزهای با ثباتی را پشت‌سر گذاشته است. به روایت فعالان بازار، تندر-90 در مدل E2 خود قیمتی برابر با 45 میلیون تومان دارد و این به معنی آن است که این خودرو کاهش 500 هزار تومانی را در هفته جاری تجربه کرده است. فعالان بازار در مورد پارس‌تندر نیز تاکید می‌کنند که این خودرو در حال حاضر با قیمت 44 میلیون تومان در بازار به فروش می‌رسد که این موضوع از کاهش 500 هزار تومانی این خودرو در هفته جاری حکایت دارد. نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت در مورد تندر-90 اتومات نیز عنوان می‌کنند که این محصول در حال حاضر 54 میلیون و 500 هزار تومان ثبات قیمت دارد. از بازار سراتو نیز خبر می‌رسد که این خودرو در مدل دنده‌ای خود هم‌اکنون بدون تغییر قیمت به قیمت 75 میلیون و 600 هزار تومان به فروش می‌رسد. از سوی دیگر سراتو در مدل اتومات نیز با کاهش یک میلیون تومانی هم‌اکنون 90 میلیون و 500 هزار تومان قیمت دارد.

  بازار خودروهای خارجی-2

کاهش قیمت برخی از وارداتی‌ها

کاهش قیمت در بازار خودروهای داخلی هر چند در هفته‌های گذشته بازار وارداتی‌ها را تحت‌تاثیر قرار داده بود، اما در هفته جاری این موضوع تا حدودی کمرنگ‌تر شده است، به‌طوری‌که قیمت خودروها در بازار وارداتی‌ها حکایت از کاهش قیمت چند خودرو دارد. بر همین اساس النترا با کاهشی یک میلیون تومانی در حال حاضر 120 میلیون تومان به فروش می‌رسد. قیمت 157 میلیون تومانی اسپورتیج نیز حکایت از کاهش یک میلیون تومانی این خودرو در بازار دارد. کمری تولید شرکت تویوتا نیز با کاهش یک میلیون تومانی در حال حاضر به قیمت 181 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

 

معاون بازاریابی و فروش گروه صنعتی ایران خودرو قیمت فروش تندر 90 اتومات را اعلام کرد.

در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی خودرو شیراز، مصطفی خان‌کرمی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که در شرایطی که تعهدات معوق برای خودروی تندر 90 اتومات وجود دارد چگونه پیش‌فروش مجدد آن آغاز شده و این خودرو به چه قیمتی عرضه می‌شود؟ اظهار کرد: تندر 90 دستی و اتومات از محصولاتی است که در یکسال گذشته به دلیل مشکلات تامین قطعه با رنوپارس نتوانستیم به موقع تعهدات خود را تحویل دهیم.

تندر-90-1

وی با بیان این‌که با هماهنگی رنوپارس تعهدات در حال تحویل است، خاطرنشان کرد: تا تیرماه تمام تعهدات معوق تندر 90 تحویل خواهد شد. همچنین پیش‌فروش این خودرو نیز برای تاریخ‌های تحویل مهر، آبان و آذر ماه است.

خان‌کرمی قیمت تندر 90 اتومات را در حال حاضر 47 میلیون و 500 هزار تومان اعلام کرد.

معاون بازاریابی و فروش گروه صنعتی ایران خودرو در پاسخ به سوالی درباره‌ سرنوشت فیس‌لیفت تندر 90 و همچنین مذاکره با بنز در زمینه خودروهای سواری، اظهار کرد: فیس‌لیفت تندر 90 ایران خودرو هنوز نهایی نشده است. در زمینه‌ مذاکره با بنز نیز شرکت ستار ایران مذاکرات با این شرکت در زمینه همکاری‌های بیشتر داشته است.

از سراسر وب
پیشنهاد از

2 دیدگاه

  1. مصی | خرداد 22, 1394 | لینک نظر

    دوستان و هم وطنای گلم.پاشین پاشین برین زود ماشین بخرین نزارین قیمتش بیاد پایین.ی موقع ب نفعمون میشه پولمون میمونه تو جیبمون.ی وقت خودرو سازا تنبیه میشن یهو میان رو کیفیت خودرو هاشون تجدید نظر میکنن کیفیت خودرو ها خوب میشه.البته مورچه چیه کله پاچش چی باشه.پراید و پژو مال سی چهل سال پیشن.ای خدا موستانگ مدل 2008 تو امارات 25 ملیون.حالا یکم اینور اونور.تیبای الهام گرفته از خر 26.

  2. سعید | خرداد 21, 1394 | لینک نظر

    بنزc200مدل 2015قیمتش حدود500میلیون شده آدم ازتعجب شاخ درمیاره