دانگ فنگ،محصول بعدی ایران خودرو

سپهر زنگنه | یکشنبه، ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ | 19 نظر

برنامه های ایران خودرو برای ارائه محصولات جدید

دانگ فنگ ها از نیمه دوم امسال می آید

 معاون بازاریابی و فروش گروه صنعتی ایران خودرو از برگزاری کلینیک خودروهای “دانگ فنگ” برای نمایندگان این گروه خودروسازی و استقبال آنان از این خودروها خبر داد.

 مصطفی خان کرمی، با اعلام این خبر گفت: به احتمال زیاد در نیمه دوم سال جاری پیش ‌فروش محصولات “دانگ فنگ” آغاز خواهد شد.

معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو که در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین‌ المللی خودرو شیراز سخن می گفت، درباره‌ زمان عرضه رنو کلیو4 نیز افزود: برنامه ‌ریزی فروش این خودرو در حال انجام است و احتمالا تا نیمه دوم امسال عرضه خواهد شد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که پیش از این اعلام شده بود به دلیل تفاوت قیمت پیشنهادی شما برای خودروی “دنا” با قیمت تعیین شده، این خودرو فقط صادر خواهد شد با این حال دوباره پیش فروش آن صورت گرفت و آیا فکر می‌کنید امکان افزایش قیمت آن وجود دارد؟ اظهار کرد: به دلیل تفاوتی که بین قیمت پیشنهادی ما و قیمت شورای رقابت وجود داشت تصمیم گرفته شد این خودرو صادر شود با این حال برخی مشتریان، نمایندگان مجلس و همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست‌هایی برای عرضه داخلی این محصول داشتند و برای تامین نیاز داخل 2000 دستگاه برای تحویل مرداد و شهریور ماه پیش‌فروش شد و تعهدات قبلی نیز تا اوایل تیر ماه به پایان می‌رسد.

خان ‌کرمی، در خصوص موضوع افزایش قیمت خودرو، متذکر شد: ایران خودرو نیز مانند سایر خودروسازان درخواست افزایش قیمت خود را ارائه کرده و البته در نهایت نیز تابع تصمیمات شورای رقابت هستیم و هنوز پاسخی در این زمینه به ما داده نشده است.

معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو، در پاسخ به این‌که آیا واردات خودرو مانند خودروی رنو “کپچر” توسط یک خودروساز، اقدام درستی است؟ اظهار کرد: ایران خودرو دارای شرکت‌های تابعه است که هر کدام وظیفه خود را دارند. رنو کپچر نیز توسط ایساکو کیش که از زیرمجموعه‌های ایساکو بوده و دارای پروانه واردات خودرو است وارد شده و ایران خودرو به عنوان شرکت مادر فروش آن را انجام می‌دهد ضمن آنکه هر خودرویی برای تولید داخل ابتدا باید به صورت سی‌بی‌یو وارد شده و پس از بازار‌سنجی، داخلی‌سازی شود.

وی درباره مشخصات و شرایط عرضه رنو کپچر، گفت: این خودرو از خودروهای روز دنیا با حجم موتور 1200 سی‌سی توربو و مصرف سوخت کمتر از پنج لیتر در سیکل ترکیبی با شش دنده اتومات است.

خان کرمی دامه داد: قیمت این خودرو 105 میلیون تومان تعیین شده که 150 دستگاه آن با تخفیف به قیمت 98 میلیون و 900 هزار تومان پیش‌فروش و تا اواخر تیر ماه تحویل خواهد شد. تا پایان سال نیز 2000 دستگاه دیگر از این محصول عرضه خواهد شد.

معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که در شرایطی که تعهدات معوق برای خودروی تندر 90 اتومات وجود دارد چگونه پیش‌فروش مجدد آن آغاز شده است و این خودرو به چه قیمتی عرضه می‌شود؟ اظهار کرد: تندر 90 دستی و اتومات از محصولاتی است که در یکسال گذشته به دلیل مشکلات تامین قطعه با رنوپارس نتوانستیم به موقع تعهدات خود را تحویل دهیم.

دانگ فنگ SC

وی با بیان این‌که با هماهنگی رنوپارس تعهدات در حال تحویل است، بیان کرد: تا تیرماه تمام تعهدات معوق تندر 90 تحویل خواهد شد. همچنین پیش‌فروش این خودرو نیز برای تاریخ‌های تحویل مهر، آبان و آذر ماه است.

خان کرمی در پایان با بیان اینکه در حال حاضر شاهد رکود در تمام صنایع هستیم، خاطرنشان کرد: با این حال امسال برنامه تولید 660 هزار دستگاه خودرو هدف‌گذاری شده است و برنامه فروش خودرو به صورت منطقه‌ای در کشور نیز در دستور کار است، ضمن آنکه هدف‌گذاری ایده‌آلی در زمینه کیفیت و عدم مراجعه خودروهای تولیدی به تعمیرگاه‌ها قبل از 10 هزار کیلومتر، گرفته شده است که اجرایی خواهد شد.

 

بررسی کامل دانگ فنگ H30 کراس – محصول جدید ایران خودرو

بررسی کامل دانگ فنگ H30 کراس – محصول جدید ایران خودرو
از سراسر وب
پیشنهاد از

19 دیدگاه

 1. sunmartin | خرداد 27, 1394 | لینک نظر

  سپهر گرانقدر خودرویی که در تصویر ضمیمه شده یک محصول جدید هست؟از ویران خودرو
  یک سوال دارم دوستان که میتونن پاسخ بدن چرا ویران خودرو ثبت نام تیر ماه را بازهم کما فی السابق با بازار گرمی و جو گرانی و طولانی مدت منتشر کرده مگر جز این اینه که در پارکینگ سایه بان و ویران خودرو هزاران خودرو دارن زیر آفتاب خاک میخورند و لگاین خود سیاست بروی آب افتاده این دوشرکت است که باعث گرانی و تورم شده

 2. مانگ | خرداد 25, 1394 | لینک نظر

  دوستان انتخاب باخودتونه هیچ کس مجبور نکرده کسی روجنسی رو به زور بخره ولی معیار جیب وسلیقهه شماست خیلی به هم عرق ملی به خرج بدین مثل فامیل ما دنا اوج خلاقیت ایران فرغون وطراحی مهندسان بی بدیل اون رو بخرید وحالشو ببرین.کلن باید گفت بی پولی بد دردیه.در ضمن برای عقب نبودن از غافله : خاک بر سر همه چینی ها غیر از ماشین خودم!!!

 3. sunmartin | خرداد 25, 1394 | لینک نظر

  متاسفانه به کمترین ها قانع شدیم من حرفم اینه خیلی ساده و بدور از واژه های قلمبه سلمبه آقایان خانم ها کشوری که اجناس درجه بندی داره کشوری که به هیچ استانداردی پایبند نیست کشوری که بزرگترین آلوده کننده جهان و توليد کننده گازهای گلخانه ای هست کشور دوست و برادر چین کمونیست بزرگترین متقلب جهان را باید لقب بگیره چندین و چند تن از اقوام نزدیکم در اروپا هستند میگن اروپا هم پر شده از کالاهای چینی و مردم ازین امر ناراحت هستن چون لباس ها وسایل آشپزخانه و صنعتی و کفش و …لوازم برقی ..همگی دارای کیفیت نازل هست .خب ما فرض براین مبگیریم که تجار ایرانی خواهان اجناس درجه n اوم چینی هستن درسته؟اروپایی ها چطور وقتی جاروی برقی بوش چینی شد کیفیتش به پایینترین شکل سقوط کرد و مثال های دیگه که حوصله تایپ کردن ندارم در یک برنامه تلوزیونی اقتصادی در مورد اشتباه ایالات متحده در مورد خروج کارخانجات و کارگاه های عظیم شرکت ها و ..از آمریکا و انتقال اونها به چین بود که در اوایل دهه 90 رخ داد و باعث سقوط سهام آمریکا در بورس شد یکی ازین دلایل پایین اومدن محصول خروجی بود که مردم دیگه به اون اطمینان سابق نداشتتد چین تا بوده و بوده و هست در فکر ارزانسازی اجناس با پایین آوردن هزینه های تولید هست که با ماتریال درجه سوم هم ترکیب و محصول بدست آمده عمر کوتاه و از حداقل استانداردها برخورداره در حال حاضر ایران به بزرگترین وارد کننده خودرو از چین بدل شده و چین به راحتی این بازار که براش زحمت ها و نقشه ها کشیده از دست نمیده هیچ خودروی چینی با کیفیت واقعی نیست و تنها در قیاس باسایر چینی ها رده بندی میشن که خوشبختانه اکثر قریب به اتفاق اونها دارای موتور تحت لیسانس میتسو هستند ایران به آزمایشگاهی بزرگ همراه با سود سرشار برای خودروهای چینی تبدیل شده و چقدر زیبا بود مقاله سام کاویانی در مدال به تاریخ سال 92 که تیترش این بود:تا تسخیر بازار اوسط چینی ها زمانی باقی نمانده ،دوست گرامی جناب علیرضا و جناب آقای نریمان و سایر حامیان جبن و اجناس چینی چین یک ریال در ایران سرنایه گذاری نکرد و حتی با ورود ایرانسل چینی بزرگارین سود و منفعت از ایران کسب کرد جین بزرگترین دلواپس در زمینه توافق نهایی ایران و 5 بعلاوه یک هست چون منافعش بخصوص در زمینه خودرو متزلزل میشه یادتون هست گفتم در آینده اب نزدیک شاهد اسامی عجیب و غریب و نا آشنای چینی هستیم منتظر دانگ فنگ و فوتاچوان باشید

 4. ممل | خرداد 24, 1394 | لینک نظر

  والا من که دیگه از رو رفتم!
  35 سال حمایت از خودروساز ایرانی نتیجه اش شد واردات خودرو چینی توسط خودروساز!
  خاک بر سر من و امثال من که یه موقع فکر میکردیم میتونیم به سایر کشورها هم قطعه خودرو صادر کنیم!!!!!

 5. وحید | خرداد 24, 1394 | لینک نظر

  سلام دوستان ماها چرا گیردادیم به چین و فرانسه تو دنیا دیگه کارخانه ماشبن سازی نیست اصلا چرا چشم به دست دیگران داریم مگه خود ما چلاقیم از همین چین و مالزی. وا موندیم. اقا اصلا چلاقیم بریم وطرف ماشینایی مثل فیات نیسان تویوتا تو دنیا فقط پژو و رنو چینیا که ماشین نمی سازن پژو ماشین داد که داد اگه نداد چین خیلی بدبختیم

  • در پاسخ به: وحید

   ارمان | خرداد 26, 1394 | لینک نظر

   چون تنها کشوری که خودرو می سازه و قدرت مقاومت جلوی تحریم امریکا رو داره چینه ، بقیه دنیا جرات همکاری با ما رو ندارن

 6. رامین | خرداد 24, 1394 | لینک نظر

  واقعا ایران خودرو باید خجالت بکشه.بیچاره برادرای خیامی چی می خواستن چی شد.
  ویران خودرو : گور تو را می خواند.
  سایپا : گور غلط کرده! سایپا مطمئن

  • در پاسخ به: رامین

   داریوش | خرداد 24, 1394 | لینک نظر

   برادران خیامی هم ماشین بروز و مدرنی رو به ایران نیاوردن بلکه محصول شکست خورده شرکت تالبوت رو از سال 48 تا 57 با تغییرات جزیی در داشبورد و چراغها به بازار میدادن اونم با نازلترین کیفیت. همون زمان خودروهای با کیفیت تری هم در کشور تولید میشد مثل کادیلاک ، بیوک ، شورولت ، مزدا ، آریا .

 7. DAIMLER | خرداد 24, 1394 | لینک نظر

  همین دنگ و فنگو کم داشتیم ….

 8. alireza_r | خرداد 24, 1394 | لینک نظر

  به نظر من تو این شرایطی که هیچ گزینه دیگه ای نیست، همکاری با چینیا می تونه مطمئن تر از همکاری با فرانسوی ها باشه. پژو و رنو بارها و بارها نشون دادن که قابل اطمینان نیستن و فقط دنبال سود و منافع خودشون هستند و هر وقت که اراده کنن بازار ایران رو خیلی راحت ترک می کنن. توی این همه سال همکاری با فرانسوی ها هیچ پیشرفتی توی خودروسازی نکردیم و فقط وفقط مونتاژ کار ماشینای قدیمی اونا بودیم. چرا باید بعد از 20 سال بابت مونتاژ هر 405 و پرشیا یا حتی 206 صندوقدار که خودمون طراحیش کردیم، به پژو پول بدیم؟ چرا باید هنوز که هنوزه بابت هر پرایدی که مونتاژ میشه به کره پول طراحی بدیم؟ تازه الان که تحریما داره لغو میشه مدیرای پژو یه جوری از موضع بالا حرف میزنن که انگار نه انگار تا قبل از تحریم ها ایران بزرگترین بازار اونا بوده! مدیرعامل پژو به صراحت اعلام کرد که نه تنها سرمایه گذاری جدیدی توی ایران انجام نمیده، بلکه حتی حاضر نیست که ماشینای جدیدش رو برای مونتاژ به ایران بفرسته و ماشین های جدیدش صرفا به صورت وارداتی به ایران خواهند اومد!
  این وسط چینیا توی اوج تحریم به ایران اومدن و توی ایران سرمایه گذاری کردن و ماشینای روزشون رو به ایران اوردن و با قیمت های منصفانه تری به ایرانیا دادن. درسته که توی بحث فنی یا از نظر کیفیت و دوام به ماشینای روز دنیا نمیرسن، اما خیلی ارزون تر هستند و در مقایسه با ماشینایی که الان توی ایران مونتاژ میشن یه سر و گردن بهتر هستند. از طرف دیگه به دلیل اینکه میخوان جاپای خودشون رو توی ایران محکم کنن خیلی راحت شرایط ایرانیا رو قبول میکنن و حتی توی طراحی و ساخت مدل های جدید به ایرانیا مشاوره میدن.

  • در پاسخ به: alireza_r

   پيمان | خرداد 24, 1394 | لینک نظر

   بنده خدا موش آزمايشگاهي شدي واسه چينيا خبر نداري
   تا وقتي كه صنعت خودروسازيمون سياسيه به هيچ جا نميرسيم

   • در پاسخ به: پيمان

    ارمان | خرداد 26, 1394 | لینک نظر

    اولا یه سری از مردم خیلی منفی از ماشینای چینی حرف میزنن طوری که اصلا تفاوت قیمت با ماشینای برندهای معتبر دنیا رو در نظر نمی گیرن . ماشینای چینی به نسبت قیمتشون خوبن . مثل جی 5 و اس 5 کرمان خودرو یا اسا و لندمارک گروه بهمن یا جیلی . درسته به کیا و هیوندا نمی رسن و دوام ماشینای اروپایی رو ندارن ولی از پرشیا و 206 چینی شده و رانا که خیلی بهترن .
    بعدم سرعت پیشرفت چینیا در خودرو به حدی حیرت انگیزه که دیگه احتیاجی به موش ندارن ، بر خلاف سایپا و ایران خودرو که محصولاتشون اصولا از سطح ازمایشی بالاتر نمیرن

  • در پاسخ به: alireza_r

   کاوه | خرداد 24, 1394 | لینک نظر

   روزی وزیری از محله ای می گذشت یکی جلوشو گرفت و کلی بهش بد و بیراه گفت .وزیر بجای اینکه به ماموراش دستور تنبیه کردن اون مرد رو بده یک سکه هم به اون نفر داد.همراهان وزیر تعجب کردند و پرسیدند قربان چرا بجای تنبیه بهش پاداش هم دادی.وزیر در جواب گفت اون سکه پاداش نبود, پول سرش بود! به هر حال همراهانش خیلی متوجه منظور وزیر نشدند تا چند روز بعد که صدر اعظم از اون محله میگذشت که همان مرد به هوای اینکه هر بار به یکی از مقامات توهین کنه نه تنها مجازات نمیشه بلکه پاداش هم میگیره پرید جلو صدراعظم و به اون هم توهین کرد ولی اینبار صدر اعظم دستور داد سر اون نفرو بزنن تازه همراهان اون وزیر فهمیدند منظور وزیر از گفته اش چی بوده.
   دوست عزیز نقش چین در ارتباط با ایران همانند همون وزیره که خودشو آدم خوبه کرده و با تائید های موزیانه از سیاست های ما ما رو با تمام دنیا در انداخته تا خودش سود ببره و همین الان یکی از مخالفان صددرصد رسیدن به یک توافق منطقی با 5+1 و ایجاد ارتباط با دنیای صنعتی و پیشرفته همین چینیها و در مرتبه دوم روسها هستند.
   بعدش میشه به روشنی بیان کنید چینیها در کجا سرمایه گذاری کرده اند .چینیها که نفت ایران رو مفت میخرند حتی بابت موندن پول نفت در بانکهای چین نه تنها بهره پرداخت نمیکنند بلکه همانند بانکهای سویسی پول رسوب پولهای ایران را هم میگیرند.
   اعتبار چین به اون اندازه هست که شما و آقای نریمان دهها کامنت و صدها خط در رد کردن هرگونه ارتباطی بین چین و برند ام جی نوشتید.

   فرمودید ماشینهای چینی با قیمت منصفانه احتمالا بازهم منظورت ام جی هست.ام وی ام 110 که یکی 2میلیون از پراید گرونتره و در رتبه بندی کیفی هم پائینتر از پراید! قرار گرفته و بجز داخل شهر برای جاده اصلا مناسب نیست قیمت منصفانه ای دارد؟
   ام وی ام 530 با 15میلیون گرانتر از 405 اونم در قیمت زیر 50 میلیون اختلاف 15 میلیون خیلی زیاده واقعا بجز یکی 2 آپشن از نظر حرکت در جاده چه برتری بر 405 دارد .بله 405 تکراریه ولی از نظر عملکرد هنوزم سرتر از ماشینهای چینی تا 50 میلیون هست.بعدش اگر کیفیتش افت کرده بخاطر کیفیت بالای قطعات کشور دوست و برادر چین هست که با سخاوتمندی هر چه جنس بنجل داره به ایران غالب میکنه.لطفا نگید اجناس چینی درجه بندی دارند که همین درجه 10درست کردن اجناس یک کلاهبرداری و خیانت در دنیای تجارت هست چرا که هیچکدام از ویژگیهای جنس مورد نظر رو نداره مثل خودکاری که ساچمه نداره و نمیتونی باهاش بنویسی ولی قیمتش هم یک صدم باشه.
   مابقی ماشینها همینطور و یکی از مصائب خودروهای چینی که ظاهرا دوستان اصلا نمیخواهند ازش نام ببرند هزینه سنگین تعمیرات و قیمت بسیار بالای قطعات نسبت به قیمت اولیه ماشین است.راست و دروغ موضوعی که میخواهم بگویم پای یکی از همسایه های ما که لیفان 620 داره و میگفت زیر 50هزار کیلومتر دیسک و صفحه کلاچ تموم کرده و با قیمت 750 هزار تومان خریده و بسته روی ماشین.البته این نفر اصلا اهل تیک اف و دنده معکوس هم نیست که بگوئید بد رانندگی کرده.
   هر کسی هر ماشینی دارد چه چینی و چه غیر چینی حق دارد از اینجا تا آسمان ازش تعریف کنه ولی ستایش چین یک اخلاق مفلوکانه و بسیار سطح پائین هست لطفا یه کمی به خودتون بیاید و کمی با غرور و بزرگمنشی صحبت کنید .همین چین حتی از فروختن داروهای بسیار خطرناک برای سود هیچ ابائی ندارد کاری که هیچ کشور پیشرفته ای به خودش اجازه نمیده انجامش بده.

   • در پاسخ به: کاوه

    ُSepehr | خرداد 25, 1394 | لینک نظر

    با سلام و تشکر از کامنت مبسوط و تاثر برانگیز شما ….متاسفانه شرایط کلی همینطور هست اما ظاهرا قیمت دیسک و صفحه لیفان 620 از رقمی که ذکر شده کمتر هست میتونید لیست قیمت ها رو از این جا مشاهده فرمایید . http://bamkhodro.ir/trading.aspx

   • در پاسخ به: کاوه

    alireza_r | خرداد 25, 1394 | لینک نظر

    آقا کاوه فکر میکنم یا شما کامنت منو خیلی سرسری خوندین، یا من توی بیان منظورم خیلی ضعیف بودم. قصد من دفاع از چینی ها نیست. در واقع اصلا چین به عنوان بزرگترین خودروساز دنیا نیازی به دفاع من و امثال من نداره! مثل روز روشنه که چندین سال دیگه ماشینای چینی میتونن توی بزرگترین و رقابتی ترین بازار های دنیا حرفی برای گفتن داشته باشن و نشونه هاش از همین الان وضوح معلومه. من خودم لیفان 620 و ام جی 6 دارم و که اولی تا الان 51 هزار تا و دومی 21 هزار تا راه رفتن. از طرف دیگه من به عنوان مدیر گروه لیفان سواران که بیشتر از 250 نفر عضو داره و به عنوان یکی از افرادی که بیشترین مطالعات رو در زمینه خودروهای چینی داره (برای مثال میتونین به مقاله من در سایت پدال با عنوان “خودروهای چینی؛ خوب، بد، زشت” مراجعه کنید http://goo.gl/eEkZ6g) خودم رو در جایگاهی میبینم که بتونم این حرفا رو بزنم.
    اما در حال حاضر مخصوصا اون چینی هایی که وارد ایران شدن از نظر کیفی اصلا قابل مقایسه با ماشینای روز دنیا نبودن و نیستن. در این مساله شکی نیست. اما آیا اونا از نظر قیمت با ماشینای روز دنیا برابر هستند؟ قطعا نه! برای شما مثال زدم که در حال حاضر هیوندای اکسنت به عنوان یکی از ضعیف ترین و ارزون ترین ماشینای دنیا 105 میلیون قیمت داره. توی این بازار میشه بین چینی ها با 110 میلیون بایک سنووا رو خرید که موتو 2300 سی سی تویین توربو داره و یک سدان خیلی لوکس و زیباست. پس در نتیجه هر وقت قیمت یک چینی از یک کلاس با قیمت هم کلاس خودش از یک برند معتبر تر برابر شد، اونوقت میشه در مورد کیفیتش صحبت کرد.
    حقیقت بازار ما در حال حاضر میدونین چیه؟ هیچ کشوری و تکرار میکنم هیچ کشوری در شرایط فعلی حاضر به همکاری با ایران نیست. تولید پژو پرشیا و 206 در سال 91 به خاطر همین تحریم ها افت بی سابقه ای پیدا کرد و در حال حاضر هنوز در مورد تحویل ال نود مشکلات زیادی وجود داره. تازه در نظر بگیرین که این خودروها سالهای ساله که دارن توی ایران مونتاژ میشن و بخش عمده ای از قطعاتشون داخلی سازی شده. بر خلاف چیزی که بعضیا فکر میکنن خودروسازان مطرح بین المللی پشت دروازه های ایران صف نکشیدن. حقیقت اینه که اونا در حال حاضر از اینکه حتی اسم ایران رو توی سایت هاشون بیارن پرهیز میکنن. برای مثال تویوتا که نزدیک به 40 ساله که توی ایران نمایندگی داره، توی سایت گلوبالش اسم هر کشوری هست به جز ایران! همینطور هیوندای، کیا،فولکس واگن و …
    توی این شرایط این خودروسازای بزرگ نه تنها هیچ قرارداد جدیدی با ایران نخواهند بست، بلکه حتی از انجام تعهدات قبلیشون هم سر باز میزنن. برای مثال قرار بود که مونتاژ کیا سراتو 3-4 سال قبل توی سایپا شروع بشه. اما با شروع تحریمها، با وجود اینکه قراردادش از قبل بسته شده بود، کیا از دادن قطعات به ایران خودداری کرد و زمانی قطعات رو به ایران داد که نسل جدید سراتو وارد بازار های جهانی شده بود و مونتاژ نسل قبلی توی همه جای دنیا متوقف شده بود. شما فکر میکنین توی این شرایط خودروسازای بزرگ و معتبر حاضر میشن با ایران همکاری کنن؟ قطعا خیر!
    در مورد عملکرد چینی ها انتقادات زیادی وجود داره. اما یه واقعیت وجود داره. اینکه چین به عنوان یه خودروساز نوپا به شدت دنبال بازار های جدید برای محصولاتشه و برای اینکه بتونه محصولاتش رو بفروشه دست به هر کاری میزنه و به خواسته های طرف ایرانی تن در میده. از جمله اینها قرار داد های سایپا با برلیانس و چانگان رو میشه نام برد. بر اساس مصاحبه های مدیر عامل سابق سایپا برلیانس توی ایران سرمایه گذاری زیادی کرده و مذاکرات برای سرمایه گذاری های چانگان هم ادامه داره. طراحان چینی به کمک سایپا اومدن تا پلت فرم های جدید و محصولات جدیدی رو طراحی کنه و با برند خودش به بازار بفرسته (از جمله کانسپت هیرکان). به عنوان نمونه دیگه میشه به سرمایه گذاری شرکت چری توی ایران اشاره کرد. بد نیست بدونین مدیران خودرو شرکتیه که بر اساس سرمایه گذاری مشترک چری چین و گروه کرمان خودرو تشکیل شده و نصف سهام اون مال چری چینه.
    من نمیگم همکاری با چینی ها خیلی خوب یا حتی مفیده، اما طی سالها همکاری با پژو و رنو و کیاموتورز به کجا رسیدیم؟ سالهای سال مونتاژ کار محصولات از رده خارج اونا بودیم و برای اونا سود دهی کردیم بدون اینکه کوچکترین نفعی ببریم. مشکل اینجاست که چون ما توی وضعیت ضعف قرار داریم و اونا توی موضع قدرت هستند می تونن هرجوری که خودشون میخوان با ما قرارداد ببندن و فقط منافع خودشون رو تامین کنن و مسلما این وسط سودی هم به ما نمیرسه. اما در مواجهه با چینی ها این اونا هستند که توی موضع ضعف قرار دارند. پس میشه قرارداد ها رو به گونه ای بست که بیشتر به نفع ما باشه.
    من خیلی خوب میدونم که جایگاه چینی ها از نظر کیفیت چجوریه. البته توی بررسی های JD POWER میشه پیشرفت چینی ها رو توی زمینه کیفی هم مشاهده کرد. اما چینی هایی که در حال حاضر توی کشور ما مونتاژ میشن عموما کیفیت بالایی در مقایسه با خودروهای روز دنیا ندارند. اینکه چقدر از این ضعف کیفی به خاطر مونتاژ ضعیف مونتاژکاران داخلیه یه بحث دیگس. اما قطعا میتونم بگم که از نظر ایرادات اساسی چینی ها وضعیت بهتری نسبت به ماشینای ایرانی دارند. مثلا همون لیفان 620 که ازش اسم بردین شاید بزرگترین ایرادش همون صفحه کلاچش باشه (که البته در حال حاضر خیلی از خودروهای داخلی توی کیلومترای زیر 70 هزار نیاز به تعویض دیسک و صفحه پیدا میکنن و با توجه به وضعیت فعلی، تعویض دیسک و صفحه توی کیلومتر 50 هزار تا چندان عدد غیر طبیعی نیست). ضمنا قیمت دیسک و صفحه لیفان با بهترین و مرغوب ترین جنس ممکن حدود 400 هزار تومنه و با همسایه شما بدجوری گرون حساب کردن!
    در مورد قیمت منصافه اصلا منظورم ام جی نبود. مقایسه من بین ماشینای غیر چینی به روز و چینی ها بود. برای مثال به مقایسه ای که قبلا توی همین سایت بین سراتوی مونتاژی سایپا و جک جی 5 انجام دادم دقت کنین:
    لینک قیمت و مشخصات هر دو خودرو در سایت drivearabia:
    کیا سراتو 2013:
    http://www.drivearabia.com/ultimatecarbuyerguide/uae/carpage.php/Kia-Cerato/2010-2011-2012-2013-/486#prices
    جک جی 5 2014:
    http://www.drivearabia.com/ultimatecarbuyerguide/uae/carpage.php/JAC-J5/2014-2015-/1183
    اگه به این لینک ها که هر دو در کشور امارات هستند دقت کنید، خواهید دید که سراتو 1600 دنده ای به قیمت 49000 درهم (با درهم 906 تومنی فعلی حدودا 44 میلیون و 300 هزار تومان) و جک جی 5 دنده ای با قیمت 45000 درهم (حدودا 40 میلیون و 700 هزار تومان) فروخته میشن. اونوقت توی بازار ایران سراتو 1600 دنده ای 75 میلیون و جک جی 5 حدودا 47 میلیون فروخته میشن! یعنی دو خودرویی که توی امارات حدودا 4 میلیون تومن اختلاف دارن، اینجا 28 میلیون با هم اختلاف دارن!
    یا سراتوی 2000 شش دنده اتومات که 60 هزار درهم قیمت داره (که میشه حدودا 54 میلیون و 300 هزار تومن) و جک جی 5 اتومات 50 هزار درهم (که میشه 45 میلیون و 300 هزار تومن). یعنی دو خودرویی که حدودا 9 میلیون تومن توی امارات اختلاف قیمت دارند، اینجا حدودا 35 میلیون تومن اختلاف دارند!
    لازم به ذکره که چون هر دوی این دو خودرو مونتاژی هستند، تعرفه های گمرکی یکسانی به اون ها تعلق میگیره.
    تازه اینم حتما باید در نظر بگیرین که سایپا 6 تا ایربگ، مانیتور و دوربین عقب، رینگ آلومینیومی، روکش صندلی چرمی، ترمز های دیسکی عقب، کی لس استارتر، چراغ مه شکن، تهویه اتوماتیک، سانروف و خیلی دیگه از آپشن های ماشین رو دزدیده که حداقل 15 میلیون قیمت دارند!
    احتمالا اگه به نوشته های بالا دقت کنین منظور من رو از کلمه “منصفانه” متوجه خواهید شد.

    • در پاسخ به: alireza_r

     کاوه | خرداد 26, 1394 | لینک نظر

     با سلام و سپاس از جناب مهندس سپهر عزیز بابت محبت همیشگی و تشکر از جناب علیرضا بابت تبدیل 11خط تعریف از چین به 70 خط در کامنت دوم.
     امیدوارم این بحث به ماراتون وحشتناک اثبات چینی نبودن ام جی تبدیل نشه.
     سعی میکنم خیلی خلاصه موارد گفته شده را پاسخ بدم.
     1-در روابط بین کشورها چیزی به نام محبت و کمک بدون در نظر گرفتن منافع کشورهاشون اصلا معنی نداره به ویژه از جانب کشوری مانند چین.وارد مسائل سیاسی نمیشم چرا که اصلا تبهری هم در اینگونه مسائل ندارم فقط به کمکهای عجیب ایران به سوریه و اعلا م تعلق جزایر سه گانه به امارات از جانب سوریه اشاره میکنم.چین حتی به مردم خودش هم رحم نمیکنه (سرکوب ایالت ارومچی چین و دانشجویان چینی در میدان تیان ان مین را هم از یاد نبردیم)
     2-در گفته هاتون به اصلیترین بازیگر که خود کشور خودمون باشه هیچ اشاره ای نکردی و انگاری شرکتهای خارجی و کشورهای متبوعشون فقط بر اساس خواست خودشون از ایران رفتن و یا به کمک ایران اومدن.در حالی که این سیاستهای ما بوده که مجبور کرده شرکتهای اروپائی و قبلش آمریکائی از ایران بروند.و بر خلاف چیزی که گفتید که مدیر عامل پژو گفته هیچگونه سرمایه گذاری و همکاری با ایران نمیکنیم همه یادشون هست که در سال 93 مدیر عامل پژو به ایران آمد و پیشنهاد شروع مجدد همکاری با مونتاژ خودروهای پژو 301 و 2008 را داد ولی این بخشهای مختلف تصمیم گیری در ایران بودند که با شروط عجیب و غریب مانع این بازگشت شدند و در همون زمان هم سایپا و هم ایران خودرو بدون حتی 10درصد شروطی که برای فرانسویها گذاشته بودند به شرکتهای مختلف چینی با تولیدات مشابه اجازه صادرات خودرو دادند.
     فرمودید این همه سال شرکتهای فرانسوی چی به ما دادند ؟چرا نمیگید در این همه سال چرا ما هیچ استفاده ای از اونها نکردیم امیرکبیر در بیرون کلاس و در حال نظافت به درسهای معلم درباریان گوش میداد شد امیرکبیر ولی اونهائی که در کلاس بودند چه بسا به هیچ دانشی دست پیدا نکردند.مگر غیر از این است که 3سال پس از اینکه 405 خودرو سال اروپا شد به ایرانخودرو داده شد.مگر غیر از این است که 1سال پس از تولید 206 یکی از تاثیر گذارترین تولیدات پژو ,به ایران خودرو داده شد و همزمان نحوه نظارت بر خط تولید خودرو و قطعه سازان به کارشناسان ایران خودرو آموزش داده شد که زمین تا آسمان با فرهنگ کاری ما متفاوت بود.ولی چرا ما پس از 10 سال تولید 206 اصلا نتونستیم ریزه کاریهای تولید این خودرو و قطعاتش را یاد بگیریم باید از مسئولین بپرسیم چرا که من هیچ شکی در توان و دانش مهندسان و تکنیسینهای ایرانی ندارم.نگوئید اطلاعات ندادند که اصلا نمیتونم قبول کنم با توجه به تجارب کاری خودم.اگر غربیها حبس اطلاعات 1انجام بدن کشورهای ایدئولوژیک و امنیتی مثل چین و روسیه 1000000انجام میدن.زمان جنگ که اولین سورتی پرواز هواپیماهای نیروی هوائی ایران که تمام متخصصین نظامی بعنوان نقطه عطفی در شکستن ابهت ارتش عراق ازش یاد میبرند بدون حضور مستشاران خارجی و فقط با حضور گردانهای
     نگهداری نیروی هوائی 140پرواز بدون نقص انجام دادند.اگر در محوطه پایگاههای هوائی 20سانتیمتر کابل هواپیماهای آمریکائی پیدا کنی از روی کتاچه های تکنیکال اوردر بلافاصله میتونی محل استفاده کابل رو پیدا کنی مثلا قسمت رادار و اگر قطعه ای خراب شود همون قطعه را تعویض میکنی ولی اگر همان قطعه در یک هواپیمای روسی خراب شود باید کل اون قسمت را با هزینه بسیار زیاد تعویض کنید.
     رشته دانشگاهی من فنی بوده ولی یکی از شاخه های کاریم کشاورزیست با توجه به اینکه از قدیم مالک زمین بودیم.در سال 80 که خشکسالی مفرطی بود بر اساس فقط یک خط در مجله کمیکال اگریکالچر آمریکا که آخرین نتایج پژوهشهاشونو در اون نشریه چاپ میکنند یکماه یکی از محصولهای ما بی نیاز از آبیاری شدویعنی میلیونها سود.کوتاه میکنم فرهنگ صداقت و درستی در کار چین فرسنگها با کشورهای پیشرفته غربی فاصله دارد.
     نوشتید که هروقت قیمت ماشینهای چینی با خودروهای طراز اول دنیا یکی شد اونوقت در باره کیفیت هم صحبت میکنیم.که 180 درجه با گفته کارشناسان تفاوت دارد یعنی هر وقت کیفیت خودروهای چینی به حد خودروهای روز دنیا رسید اونوقت در باره قیمت صحبت میکنیم و اگر قیمت ماشین چینی با کیفیت برابر نصف و یا حداکثر 70 درصد اون ماشین با برند معتبر بود میشه در باره خریدش مقداری تامل کرد والی کیه که یک ماشین چینی که یکساعت باید توضیح بدی چرخ گوشت نیست و ماشینه با کیفیت برابر با تویوتا با همون قیمت تویوتا بخره ,خوب قطعا تویوتا را بر میداره و برندهای دیگر هم همینطور.
     فرمودید که چانگان و برلیانس خیلی سرمایه گذاری کردند . وقتی هنوز معلوم نیست سایپا با کدامشون به توافق میرسه چطوری این همه سرمایه گذاری کردن چون از هر 2کارخونه خودروهای کاملا مشابه وارد کردن و با قیمتی به مراتب کمتر از قیمت تکی فروشی در بازار چین ولی متاسفانه با اینحال این قیمت بسیار گزاف رو در ایران به خود میبینند 87میلیون چانگان و 95میلیون برلیانس.
     فرمودید طراحان چینی به کمک سایپا و ایران خودرو اومدن اونم حتما برای رضای خدا و یا بودا. اگر چینیها طراح داشتند اینهمه دزدی طرحهای سازندگان اروپائی و کره ای و ژاپنی و آمریکائی را نمیکردند.
     مثلی که در کامنت قبلیم نوشتم دوباره به زبان دیگری مینویسم فرض کن کسی تصمیم به ترک سیگار میگیرد و همه اطرافیان خریدن و آوردن سیگار روبراش ممنوع میکنند در این زمان یک دوست عزیز که خیلی دلش برای دوست در ترکش سوخته یواشکی چند پاکت سیگار برای دوستش میبره حالا دیگه خودت در نظر بگیر نقش هر کسی در داستان چی هست.
     در پایان هر چند پاسخ خیلی قسمتها مونده هر چند همسایه ما از قیمتهای اعلامیش کوتاه نیامده حتی کیلومترها رو هم تصحیح کرد و گفت نباید کیلومتر خرابی را بالا میبردی .خرابی دیسک و صفحه در کیلومتر 38000 و قیمت دیسک و صفحه و بلبرینگ کلاچ 600000 و دستمزد 200000تومان حتی اگر همین قیمت اعلامی خود شما را در نظر بگیریم که در جدولی هم که جناب سپهر لینکشو گذاشتند ( و ظاهرا قیمت کارخونه هست که همونم زمان خرید چندین درصد بخاطر کارمزد و مالیات اضافه میشه)با چند قیمت و بالاترینش 420000 تومان یعنی 2برابر قیمتی که باید میداشت یعنی حتی گرانتر از دیسک و صفحه ریو و آوانته و زانتیا که تولید نمیشوند .و حتی یکی قیمت 400هزار تومان برای سنسور اکسیژن برای لیفان ایکس60 میگفت که در جدول 220هزار تومان قیمت داشت.
     به هر حال بجای اینکه برخی شرکتهای اروپائی را به ناجوانمردی در روابط اقتصادی محکوم کنیم و شرکتهای چینی و چین را فرشته نجات بنامیم بهتر است از دخالت دادن بیش از حد سیاست در اقتصاد انتقاد کنیم که یک زمانی بازیچه دست برخی نشیم .همین الان یک خبرنگار و یا کاریکاتوریست با خواست خودش و یا با دستور شرکتی و یا کشوری طرحی و یا نوشته ای که به ما مثلا بربخورد چاپ کند ما با 10کشور قطع رابطه میکنیم و میدان را برای حضور دیگران مثلا فرشته نجات چین فراهم میکنیم.
     باز هم دوباره میکنم از هر ماشینی که دارید چه چینی و چه غیر چینی هر چقدر که میخواهید تعریف کنید البته اگر صادقانه باشد و واقعی که عالی میشه چرا که متاسفانه در بسیاری موارد دیدیم که فقط مسائل اقتصادی مد نظر هست و برای اینکه از افت قیمت ماشین جلوگیری کنیم یکسری ویژگیهای غیر واقعی به ماشینمون نسبت میدیم که البته نهایتا بازار و مردم هستند که با خرید و یا نخریدن و یا حتی فروش خیلی سریع ماشین خریداری شده گفته های مارا اثبات و یا رد میکنند پس بهتره همیشه واقع بینانه مزایا و معایب ماشین رو بیان کنیم و از ورود به مباحثی که واقعا اطلاعات کافی نداریم و اصلا نمیدونیم پشت پرده چه خبره مانند همین صدور حکمهای کلی که فلان کشور اینجوریه و فلان کشور اونجوریه خودداری کنیم. همیشه پایدار باشید.

     • در پاسخ به: کاوه

      ُSepehr | خرداد 26, 1394 | لینک نظر

      درود ، بسیار ممنونم جناب کاوه و باعث افتخار هست که به عنوان یکی از یارهای قدیمی دنده6 همچنان در سایت فعالیت می کنید

     • در پاسخ به: کاوه

      alireza_r | خرداد 26, 1394 | لینک نظر

      آقا کاوه گرامی من دارم فکر میکنم که وقتی اون کامنت اول من رو که کوتاهتر بود اینجوری سرسری خوندین و چنین نتیجه ای گرفتین، احتمالا نوشتن اون کامنت طولانی تر چندان کار هوشمندانه ای از طرف من نبوده! بنابراین سعی میکنم این بار در کمال ایجاز جواب بدم و از بحث های طولانی خودداری کنم. من دارم میگم:
      1- من از ماشینای چینی دفاع نمیکنم و چنین قصدی هم ندارم.
      2- قصد دفاع از ماشین های خودم رو هم ندارم. از اون بحث های به قول شما “ماراتون وحشتناک” هم چندان عایدی خوبی نداشتم که بخوام تکرارشون کنم!
      3- چینی ها به دلایلی که نمیخوام الان توضیحش بدم قیمت منصفانه تری توی بازار ما دارن. برای مثال ماشینای آلمانی تا 5 برابر قیمت اصلی، ماشینای کره ای تا 2.5 برابر قیمت اصلی و ماشینای چینی تا 50 درصد قیمت اصلی توی بازار ما به فروش میرسن. به نظرتون کدوم منصفانه تره؟
      4- دلیل اینکه چینی ها با ما همکاری می کنن این نیست که خیلی مهربونن یا دلشون برای ما سوخته. دلیلش اینه که چون ضعیف تر از رقبای بین المللیشون هستند برای پیدا کردن یه شریک تجاری جدید حاضرن امتیازات بیشتری نسبت به اروپاییا بدن. سخنانی که مدیر عامل پژو توی آخرین مصاحبش داشته رو هیچوقت از زبان مدیرعامل یک خودروساز چینی نخواهید شنید.
      5- چینی ها خوب نیستند و با کیفیت هم نیستند. اما قیمت کمتری نسبت به رقبا دارند. آنالیز هزینه و فایده برای ماشینای چینی و غیر چینی خیلی طولانی تر از چیزیه که بخوام اینجا بهش اشاره کنم. اما هیچی خوبی که نداشته باشن، تنوع بازار رو بیشتر میکنن و رقابت رو بالا میبرن.
      6- بیاین بازار الان رو در نظر بگیرین. از قیمت 42 میلیون که گرونترین ماشین ایرانی قرار داره تا قیمت 130 میلیون که ماشینای پرفروشی مثل الانترا و سراتو و کرولا توی اون قرار دارند هیچ گزینه مطرحی غیر از چینی ها وجود نداره. با پولی که بابت یک هیوندای i20 پرداخت میکنین، چینی ها به شما یک شاسی بلند با موتور 2000 توربو میدن.
      7- باز هم تاکید میکنم که این حرف به معنی دفاع از چینی ها یا خوب بودن اونا نیست. بلکه گرون بودن بیش از حد قیمت بقیه ماشینای خارجی و ارزون فروشی اونا برای کسب بازار دلیل این موضوعه. قطعا توی یک بازار سالم و رقابت برابر با قدرت خرید بالا هیچ آدم عاقلی برندهای معتبر جهانی رو ول نمیکنه تا چینی بخره.
      8- قیمت قطعات ماشینای چینی از ماشینای ایرانی بالاتره. دلیلشم اینه که قطعاتشون وارداتی هستند و توی کشور تولید نمیشن. پس تعرفه های واردات بهشون تعلق میگیره. از طرف دیگه شرکت های وارد کننده چینی ها توی بازار قطعات اونا انحصار دارن و قیمت رو دلبخواه تعیین میکنن. اما کافیه یک ماشین کره ای داشته باشین و برای یک سرویس معمولی یا رفع ایراد کوچیک به نمایندگیشون مراجعه کنید تا معنی گرونفروشی رو متوجه بشین!
      9- قیمت دیسک و صفحه لیفان توی بازار تهران و مشهد که من ازشون اطلاع دارم با اجرتش همون 400 هزار تومنه. میتونم بهتون آدرس جایی رو بدم که دیسک و صفحه رو با جنس مرغوب تعویض میکنن تا خودتون ازشون قیمت بگیرین. همسایه شما بهتر بود تعویض قطعه رو توی نمایندگی انجام میداد و یا اینکه قبل از مراجعه به بازار قیمت ها رو چک میکرد. خودتون می تونین توی سایت پاور کلاچ (http://www.powerclutch.ir/) قیمت و اجرت نعویض دیسک و صفحه اکثر ماشین ها از جمله لیفان رو ببینین.
      10- به نظر شما مقایسه سیگار نکشیدن با تحریم ها چقدر میتونه درست باشه؟ یعنی تحریم ها به نفع ما بوده و کشورایی که (به خاطر سود خودشون) به ما کمک میکنن که تحریما رو دور بزنیم بیشتر از اون کشورایی که در اصل ما رو تحریم کردن به ما ضرر زدن؟ من که اینطور فکر نمیکنم. بعید میدونم کسی در مورد این که تحریم ها (فارغ از دلیل وضع شدنشون) غیر انسانی، زورگویانه و به شدت برای ما مضر بودن شک داشته باشه.
      11- پاراگراف آخر شما رسما یک جور اتهام زنی بود. من اگه میام اینجا و نظر میدم به خاطر علایق شخصی منه. فکر هم نمی کنم با این کامنتایی که من مذارم و نهایتا چند ده نفری که اونا رو میخونن توی بازار ماشین من تغییری ایجاد بشه و ماشینم بهتر فروش بره. من وقتی ماشین چینی میخریدم میدونستم که بازارش چندان خوب نیست(البته الان به مراتب از اون زمان بازار بهتری داره و قطعا طی سالهای آینده با آشنا شدن مردم با این ماشین ها، بازارشون هم بهتر خواهد شد).
      12- موفق و پیروز باشید.

     • در پاسخ به: کاوه

      کاوه | خرداد 28, 1394 | لینک نظر

      جناب سپهر عزیز از محبت شما بی نهایت سپاسگذارم,بودن در سایت فنی و صمیمی دنده6 و بهره بردن از دانش و تجربه شما و همگی دوستانی که در تبادل نظرها مشارکت میکنند برای من بسیارباارزش و موجب افتخار است.