حضور ماندگار خودروسازان چینی در بازار ایران

سپهر زنگنه | دوشنبه، ۲۵ خرداد ۱۳۹۴ | 14 نظر

گروه خودرو:به احتمال زیاد، حدود دو هفته دیگر سرنوشت پرونده هسته‌ای ایران مشخص می‌شود و این در شرایطی است که برخی معتقدند در صورت لغو تحریم‌ها، خودروهای چینی جایی در بازار ایران نخواهند داشت، اما ظاهرا داستان چیز دیگری است.تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران در حالی به نفع چینی‌ها تمام شده که طی چند سال گذشته خودروسازان این کشور به تدریج نفوذ خود را در بازار گسترش داده و هم‌اکنون در رده‌های مختلف قیمتی، بخشی از بازار را در اختیار دارند.

نفوذ چینی‌ها به بازار خودرو ایران تا جایی پیش رفته که طبق پیش‌بینی‌ها، سهم آنها در این بازار طی سال‌های آینده به 25 درصد خواهد رسید و این موضوع به هیچ وجه برای مشتریان و فعالان صنعت خودرو خوشایند نیست. حتی بنا به تحقیقات مراکز خارجی،تا سال آینده میلادی، خودروهای چینی سهمی نزدیک به 9 درصد در بازار ایران خواهند داشت و این یعنی خودروسازان ایرانی باید فکری به حال تحمل رقیب چشم بادامی خود بکنند.در حال حاضر تقریبا تمام خودروسازان بخش خصوصی (در حوزه محصولات سواری) حداقل یک محصول چینی را میهمان خود می‌بینند و گزاف نیست اگر بگوییم خودروسازان خصوصی کشور عملا شریک چینی‌ها شده‌اند.داستان البته به اینجا ختم نمی‌شود، چه آنکه چینی‌به بخش خصوصی قناعت نکرده و به قلب رقبای بزرگ خود نیز نفوذ کرده‌اند و حالا از خط تولید غول‌های جاده مخصوص هم سهم دارند.هرچند برخی کارشناسان و فعالان صنعت خودرو امیدوارند با توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها، از فعالیت چینی‌ها در بازار ایران کاسته شود، اما تحرکات آنها (خودروسازان چینی) نشان می‌دهد چشم بادامی‌ها نه تنها قصد رفتن ندارند، که به‌دنبال محکم کردن هرچه بیشتر جای پایشان در ایران نیز هستند.در نمایشگاه خودرو شیراز که هفته گذشته برگزار شد، چینی‌ها نشان دادند کماکان می‌خواهند در بازار خودرو ایران بمانند، حتی اگر تحریم‌ها لغو و بزرگان خودروسازی جهان راهی بازار کشور شوند. آنچه بیش از هر چیز دیگری در غرفه چینی‌ها به چشم می‌آمد، خودروهای جدید بود، چه آنکه تقریبا همه خودروسازان چینی حاضر در ایران، محصولی جدید را برای رونمایی به شیراز آورده بودند. نگاهی به خودروهای چینی عرضه شده در ایران نشان می‌دهد چشم بادامی‌های زیرک، به خوبی خلأهای بازار کشور را شناسایی کرده و به اصطلاح می‌دانند نقاط ضعف و قوت این بازار چیست. به‌عنوان مثال، طی یکی دو سال اخیر، چینی‌ها رو به عرضه خودروهای شاسی‌بلند در بازار ایران آوردند و چون در رده قیمتی زیر 100 میلیون تومان، تقریبا محصولی از این دست وجود نداشت، با عرضه شاسی‌بلندهایی نسبتا کم قیمت، عملا بازار این نوع خودروها را به دست گرفتند. آنها در حال حاضر خلا بزرگ دیگری را نیز در بازار خودرو کشور شناسایی کرده‌اند و از همین رو می‌خواهند با عرضه محصولاتی در رده قیمتی 20 تا 30 میلیون تومان، مشتریان ایرانی طبقه متوسط رو به پایین را به خود جذب کنند.عرضه چندین محصول در طول سال در حالی است که خودروسازان داخلی نهایتا سالی یک خودرو جدید به بازار عرضه می‌کنند و با این حساب توانسته‌اند عملکرد نسبتا مناسبی را در تنوع محصول داشته باشند؛ اگرچه در کیفیت خودروهای چینی محل تردید است و بسیاری از کارشناسان و فعالان صنعت خودرو، سطح کیفی این خودروها را مناسب نمی‌دانند، اما به هر حال بخشی از مشتریان ایرانی جذب چشم بادامی‌ها شده و خرید خودرو چینی را به محصولات داخلی ترجیح داده‌اند.

 جیپ چینی بایک BJ40

 

قیمت؛ برگ برنده خودروسازان چینی

چینی‌ها اما برای ماندن در ایران، فقط به عرضه خودروهای جدید اکتفا نکرده و دست به اقدامات دیگر نیز زده‌اند، ازجمله «تسهیل شرایط فروش خودرو». طی سه سال گذشته، از یک سو قیمت خودروهای داخلی بالا رفت و از سوی دیگر قدرت خریدمشتریان کاهش یافت و این دو اتفاق نتیجه‌ای جز کوتاه شدن دست بخش قابل‌توجهی از مشتریان از بازار خودرو نداشت. چینی‌ها اما نهایت استفاده را از این ماجرا بردند، به نحوی که توانستند با در نظر گرفتن شرایط فروشی بهتر نسبت به خودروسازان ایرانی، مشتریان بیشتری را جذب کنند.به اعتقاد کارشناسان، حتی اگر با رفع تحریم‌ها، پای اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها نیز به بازار خودرو ایران باز شود، چینی‌ها باز هم توان حفظ خود در این بازار را خواهند داشت، چون برگ برنده‌ای مهم به نام «قیمت» در دست‌شان است.در واقع برگ برنده چینی‌ها در بازار خودرو ایران، قیمت پایین محصولات‌شان است، چه آنکه آنها وقتی بدانند پایگاه‌شان در بازار کشور به خطر افتاده، از در کاهش قیمت وارد خواهند شد تا از این راه، مشتریان‌شان را حفظ کنند.بر این اساس بعید به‌نظر می‌رسد اروپایی‌ها و یا آمریکایی‌ها (در صورت حضور در بازار ایران) محصولاتی متناسب با قدرت خرید مشتریان طبقه ضعیف و متوسط رو به پایین ایرانی، عرضه کنند. در واقع، کارشناسان بر این باورند که بسیاری از مشتریان ایرانی همچنان قدرت خرید اندکی در بازار خودرو دارند و این موضوع کاملا به نفع چینی‌هاست؛ زیرا آنها در مقایسه با خودروسازان غربی، از توانایی بیشتری در تولید محصولات ارزان برخوردارند و این «ویژگی خاص»، همچنان بخش قابل‌توجهی از ایرانی‌ها را برای خود نگه خواهد داشت.اگرچه حضور احتمالی خودروهای با کیفیت اروپایی و آمریکایی، می‌تواند گسترش و نفوذ چینی‌ها در بازار خودرو ایران را محدود کند، اما بعید به‌نظر می‌رسد خودروسازان چینی جایگاهی را که در بازار ایران به دست آورده‌اند، به این راحتی‌ها از دست بدهند.به اعتقاد کارشناسان، راندن چینی‌ها از بازار خودرو ایران، تنها یک راه دارد و آن، عرضه خودروهایی است که در کنار کیفیت بالا، قیمتی پایین نیز داشته باشند؛ زیرا خودروسازان چینی با وجود ضعف در مسائل کیفی، دارای نقطه قوت در قیمت هستند؛ بنابراین رقابت با چینی‌ها، «قیمت پایین» می‌خواهد و باید دید عرضه خودروهای با کیفیت و قیمت مناسب، در دستور کار میهمانان غیرچینی بازار خودرو ایران وجود دارد؟

از سراسر وب
پیشنهاد از

14 دیدگاه

 1. محسن | شهریور 8, 1394 | لینک نظر

  سلام شما اینقدر دم از کیفیت و بی گیفینی خودروهای چینی میزنی خدا وکیلی بدون قصدی بگویم تا حالا سه تا خودروی چینی از ام وی ام و لیفان و جیلی که از همه بهتره داشتم و هرکدام نزدیک دو سال و کوچکترین اذیتی نداشتن بجز لنت و روغن و لاستیک و امکانات بروزتر و زیباییی بهتر از داخلیهای قدیمی دارند اما تمام خودروهای داخلی از پزو پارس تا پراید از زمان خرید همش درگیر خرابی و اذیتن فقط جهت اطلاع گفتم دلم نیامد جواب ندهم

 2. sunmartin | خرداد 26, 1394 | لینک نظر

  یکی بیاد یکی که به صحبت های دوپهلو و دروغ این اقایان آشناست حرف های اینو واسه من ترجمه معنی کنه یعنی چی قیمت خودرو 2.5 برابر سایر نقاط جهان نیست البته تا حدودی درسته چون 500 درصده ..واقعا دروغ و ریا تا کجا..
  چه کسانی می‌توانند خودرو وارد کنند؟
  عصر خودرو : رییس مجمع عالی واردات اتاق بازرگانی ایران گفت: دستورالعملی که واردات خودرو را در اختیار واردکنندگان رسمی قرار می‌داد لغو شده است و مطابق با روال عادی، افرادی که کارت بازرگانی‌ دارند می توانند خودرو وارد کنند.

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از ایسنا، محمدحسین برخوردار اظهار کرد: طبق قانون، وارد کردن خودروهای بالای 2500 سی سی به دلیل لوکس بودن، ممنوعیت دارد؛ بنابراین خودروهایی که کمتر از 2500 سی سی هستند می‌توانند وارد کشور شوند و دلیل وارد شدن این خودروها این است که مطمئنا این خودروها مشتریان خاص خود را دارند.
  وی افزود: نوع آوردن این خودروها به دلیل اینکه به شکل متمرکز و از طریق نمایندگی نیست جای بحث دارد. اینکه گفته می‌شود قیمت خودروهای وارداتی 2.5 برابر قیمت جهانی این خودروهاست درست نیست، چراکه مطمئنا قبل از خرید مردم قیمت دلار، گمرک و ارزش افزوده را حساب می‌کنند و بعد نسبت به خرید اقدام می‌کنند. در شرایط فعلی هم رقابت بسیار تنگاتنگ شده است و امکان اینکه قیمت خودروهای وارداتی چند برابر قیمت جهانی باشد وجود ندارد، مگر آنکه نوع خاصی از خودرو باشد که سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اجازه واردکردن خودروهای با قیمت بالا را نخواهد داد.
  برخوردار عنوان کرد: اگر خودروهای وارداتی در رقابت با خودروهای داخلی قیمت خیلی بالایی داشته باشند، امکان فروش برایشان وجود نخواهد داشت. اما نکته اساسی این است که خودرو‌سازهای ما باید به خودروسازان خارجی بپیوندند و با همکاری هم خودروهای خارجی تولید کنند. به هر حال مردم سلیقه‌های متفاوت دارند؛ بعضی‌ از آنها توان‌شان خودروهایی است که در داخل تولید می‌شود و افرادی هم هستند که توان خرید بالاتری دارند.
  رییس مجمع عالی واردات افزود: برای اینکه این مشتریان پوشش داده شوند باید خودروسازان داخلی با خودروسازان خارجی همکاری کنند. پیوستن به خوروسازان خارجی، تکنولوژی را در داخل کشور ارتقاء می‌دهد و می توانیم در آینده کارهای مثبتی در زمینه طراحی خودرو نیز انجام دهیم.
  او با بیان اینکه واردات خودرو به شکل انحصاری انجام نمی‌شود، عنوان کرد: امروز دیگر دستورالعملی که واردات خودرو را در اختیار واردکنندگان رسمی قرار می‌داد لغو شده است و مطابق با روال عادی، افرادی که با کارت بازرگانی‌شان واردات انجام می‌دهند می‌توانند خودرو هم وارد کنند و اینگونه نیست که فقط نمایندگی‌ها و برندها به شکل انحصاری واردات انجام دهند بلکه خورو‌ها از سوی افراد متفرقه هم وارد می‌شوند.
  به گفته برخوردار وقتی برندی در اختیار کسی است، این برند می‌تواند نماینده خارجی‌اش را به دو یا سه نفر در ایران بدهد. زمانی که اصولا صاحب برند مشخص شود در صورت وجود مشکل، دولت می‌تواند برای حفاظت از مصرف‌کننده با واردکننده برخوردهای لازم را انجام دهد.

 3. sunmartin | خرداد 26, 1394 | لینک نظر

  واقعا که همینطوره افراد متمول وابستگان دولتی در سطوح بالاآقازادگان جراحان و متخصصان بازاریان زبل بساز بندازها و مغازه داران تیز و چابک و دلال های شریف بعلاوه برادران قاچاقچی در این مدت بهترین ویلاها بهترین خوراکی ها پس اندازهای پرو پیمون بانکی مسافرت های دوبل اروپایی و آسیایی و بهتربن خودروهارا چه د دوران تحریم و چه بعد از تحریم در اختیار داشتند دارند و می دارند و هیچ باکی از بالارفتن دبار پایین اومدنش و ازین صحبت ها ندارند این حرفها برای قشر ما است.

 4. علیرضا | خرداد 26, 1394 | لینک نظر

  طبیعتا بدون بالا رفتن ارزش ریال در برابردلار هیچ و تاکید میکنم هیچ اتفاق مثبتی در این زمینه نمی افتد و دست مردم برای انتخاب خودرو خوب همچنان بسته خواهد بود.
  حالا فرض کردیم خودروی امریکایی با بهترین کیفیت هم وارد شد. کی پول داره بخره؟!!!
  اونهایی که پول داشتند در همین تحریمها هم فشار خاصی روشون نیومد و هر چی خواستند خریدند.
  اونهایی هم که به زور خرج روزمره خودشون رو در میارن براشون فرق نداره چی بشه.

 5. وحید | خرداد 25, 1394 | لینک نظر

  خیال همه راهت باشه شکمتونو لیف نزنین اگر ماشین اروپایی و امریکایی هم بیاد تو ایران طبق نظر وارد کننده باید بالای صد میلیون. فروخته بشه ودست ادمای ضعیف به اونجور ماشینا نمیرسه پس کشور دوست وبرادر چین رفتنی نیست

 6. sunmartin | خرداد 25, 1394 | لینک نظر

  بامانگ موافقم چه اینکه سایبان و ویران خودرو هم چینی شدن

 7. ئ | خرداد 25, 1394 | لینک نظر

  کجاش بیوک عزیز من z300 سایپاس برادر چینی هست

 8. alireza-r | خرداد 25, 1394 | لینک نظر

  اون ماشین قرمزه که عکسشو اون بالا گذاشتین چینی نیست. بلکه یکی از مدل های بیوکه. بیوک هم آمریکاییه نه چینی. خیلیم خوب میشد اگه ماشیناشو میاوردن ایران.

  • در پاسخ به: alireza-r

   alireza-r | خرداد 26, 1394 | لینک نظر

   آقا سپهر لطفا پاسخگو باشید! قبلا عکس ام جی GS رو به عنوان چینی گذاشته بودین، الان عکس بیوک ورانو رو گذاشتین، حتما چند وقت دیگه عکس پراید رو هم به عنوان چینی میذارین! 😀
   http://www.buick.com/verano-luxury-small-sedan.html

   • در پاسخ به: alireza-r

    ُSepehr | خرداد 26, 1394 | لینک نظر

    اگر روزی پراید هم تو چین تولید بشه، اصلا بعید نیست که عکسشو بذاریم.

    • در پاسخ به: ُSepehr

     alireza-r | خرداد 27, 1394 | لینک نظر

     خیلیم عالی!
     فقط میخواستم بگم که اگه منظور این مقاله خودروهایی مثل اونی که عکسشون اون بالاست باشه من که به شخصه هیچ مشکلی باهاشون ندارم! اصلا هرچقدر که میخوان بیان! قدمشون روی چشم!

  • در پاسخ به: alireza-r

   آرش | خرداد 27, 1394 | لینک نظر

   به نظر میرسه چینی هست و فقط نشان و جلوپنجره بیوک رو با خیال راحت برای خودش انتخاب کرده مخصوصا گرافیک چراغهای جلو اصلا به ماشین آمریکائی و بیوک نمیخوره شباهت جزئی با بیوک لاکروس و رگال داره ولی بیوک نیست.قبلا هم تو ماشینهای چینی همچین نشانی که شبیه بیوک بوده دیدم فقط یادم نیست اسم کارخونه اش چی بود.

 9. Salehi | خرداد 25, 1394 | لینک نظر

  به امید خدا انقد ماشین چینی بیاد تو بازار تا مردم از اسارت این دو قطب خودروسازی ایران دربیان.من به شخصه اطمینان دارم یه روز جواب جنایت هاشون را میدن.اینا تو ریختن خون تمام کسایی که تو پرایدها و بقیه آشغالشون کشته میشن شریکن

 10. مانگ | خرداد 25, 1394 | لینک نظر

  ، راندن چینی‌ها از بازار خودرو ایران، تنها یک راه دارد و آن، عرضه خودروهایی است که در کنار کیفیت بالا، قیمتی پایین نیز داشته باشند !!!!!!!. اخه قربونت برم امریکایی ها واروپا هم نتونستن همچین شق القمری که فرمودین بکنن انوقت ایران فرغون .و سایبان با این همه دزد داخلشون کیفیت بالا با قیمت پایین داشته باشن. سنگ بزرگ علانت نزدنه