قدرت نمایی BMW در جشنواره برترین موتورهای 2015

سپهر زنگنه | جمعه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۴ | 1 نظر

دنده 6 : جشنواره انتخاب برترین موتورهای سال از سال 1999 برگزار می شود و ب ام و تاکنون موفق به کسب 66 جایزه و مقام در کلاس های مختلف این رقابت غیر رسمی اما جالب شده است.این خودروساز آلمانی در سال 2015 نیز حضور موفقی را در این مسابقه تجربه کرد و علاوه بر کسب دو رده اولی توسط موتور و مجموعه انتقال قدرت ب ام و I8، موفق به کسب یک جایز نیز توسط موتور 3.0 لیتری و توین توربو M3/M4 شد.

مهر داد فراهانی – به نقل از پدال – امسال جایزه بین‌المللی پیشرانه سال به موتور سه سیلندر ۱.۵ لیتری توربوشارژ هیبریدی که در زیر کاپوت بی ام و i8 قرارگرفته، تعلق گرفت و درنهایت سلطنت سه‌ساله پیشرانه ۱.۰ لیتری اکوبوست فورد خاتمه یافت. موتور i8 با اختلاف کمی از موتور اکوبوست توانست رتبه اول را با امتیاز ۲۷۴ به‌دست آورد و با این حساب رتبه دوم با امتیاز ۲۶۷ به فورد تعلق گرفت.

موتور-1
پیشرانه فورد در رده انجین‌های زیر ۱-لیتری قرار دارد، درحالی‌که پیشرانه بی ام و در رده ۱.۴ تا ۱.۸ لیتری و همچنین در رده انجین‌های جدید دسته‌بندی شده است. قهرمان انجین‌های رده ۱ تا ۱.۴ لیتری، موتور سه سیلندر PSA پژو سیتروئن با حجم ۱.۲ لیتر توربوشارژ است که در خودروهای مختلفی مانند ۲۰۸، ۳۰۸، DS3، C3 پیکاسو، C4 کاکتوس، C4 و DS4 قرارگرفته است. خروجی آن هم ۱۱۰ و ۱۳۰ اسب‌بخار است.

موتور-2
موتور ۲.۰ لیتری توربوشارژ شاهکار مرسدس AMG با توان ۳۶۰ اسب‌بخار هم قهرمان انجین‌های رده ۱.۸ تا ۲ لیتری است. شما می‌توانید صدای این موتور را در خودروهای A 45 AMG و CLA 45 AMG و GLA 45 AMG بشنوید.

موتور-3
در دسته ۲ تا ۲.۵ لیتری هم موتور پنج سیلندر ۲.۵ لیتری توربو آئودی که توان تولید ۳۶۷ اسب‌بخار در آئودی RS3 و ۳۴۰ اسب‌بخار در آئودی RS Q3 را دارد برنده شد.

موتور-4

BMW M engine of the year awards

موتور جدید شش سیلندر ۳.۰ لیتری توئین توربو بی ام و که وظیفه تأمین انرژی M3 جدید و M4 را دارد در رده انجین‌های ۲.۵ تا ۳ لیتری بهترین بود و به دنبال آن موتور دیگر ۳.۰ لیتری توربو بی ام و که در خودروهایی مانند ۲۳۵i و ۴۳۵i استفاده‌شده در این رده قرار دارد. درواقع، این دسته به‌طور کامل توسط موتورهای بی‌ام‌و اشغال شده است.

موتور-5
Ferrari Engine of the Year Awards
در رده‌بندی موتورهای ۳ تا ۴ لیتری هم موتور ۳.۸ لیتری V8 توئین توربو مک‌لارن برنده میدان شد. برای رده بالاتر از ۴ لیتر، فراری با موتور ۴.۵ لیتری V8 خود که در ۴۵۸ ایتالیا و ۴۵۸ Speciale مورداستفاده قرارگرفته پیروز شد. موتور V8 فراری همچنین درزمینهٔ عملکرد موتور هم پیروز شد. درنهایت هم سیستم انتقال قدرت کاملاً الکتریکی تسلا هم موفق به کسب مقام موتور سبز سال شد.موتور-6
نتایج جایزه بین‌المللی پیشرانه‌های برتر سال 2015:

 1. برترین موتور سال: موتور سه سیلندر ۱.۵ لیتری هیبریدی بی ام و i8 (امتیاز: ۲۷۴)
 2. برترین موتور زیر 1.0 لیتر: موتور سه سیلندر ۱.۰ لیتری  توربو فورد (امتیاز: ۲۶۷)
 3. برترین پیشرانه 1.0 تا 1.4 لیتری: موتور سه سیلندر ۱.۲ لیتری توربو پژو سیتروئن (امتیاز: ۲۲۲)
 4. برترین پیشرانه 1.4 تا 1.8 لیتری: موتور سه سیلندر ۱.۵ لیتری بی ام و i8 (امتیاز: 262)
 5. برترین پیشرانه بالای 4.0 لیتری: موتور هشت سیلندر ۴.۵ لیتری فراری (امتیاز: ۲۲۱)
 6. برترین پیشرانه 1.8 تا 2.0 لیتری: موتور ۲.۰ لیتری توربو مرسدس آام‌گ (امتیاز: ۱۷۷)
 7. برترین پیشرانه سبز سال: سیستم نیرومحرکه الکتریکی تسلا (امتیاز: ۱۵۷)
 8. برترین پیشرانه 2.5 تا 3.0 لیتری: موتور شش سیلندر ۳.۰ لیتری دو توربو بی ام و M (امتیاز: ۱۳۳)
 9. برترین پیشرانه 3.0 تا 4.0 لیتری: موتور ۸ سیلندر ۳.۸ لیتری توربو دوقلو مک‌لارن (امتیاز: ۹۳)
 10. برترین پیشرانه 2.0 تا 2.5 لیتری: موتور پنج سیلندر ۲.۵ لیتری توربو آئودی (امتیاز: ۸۱)
 11. برترین پیشرانه جدید: موتور سه سیلندر ۱.۵ لیتری هیبریدی بی ام و i8 (امتیاز: 339)
 12. برترین پیشرانه رده پرفورمنس: موتور هشت سیلندر ۴.۵ لیتری فراری (امتیاز: 236)
از سراسر وب
پیشنهاد از

1 دیدگاه

 1. sunmartin | خرداد 29, 1394 | لینک نظر

  بی ام دبل یو یکی از برترین و شاید گفت برترین شرکت خولید کننده انجین و گیربکس هست در بسیاری از خودروهای مطرح ازین انجین ها استفاده میشه همونطور که مشخص شد امسال بی ام دبلیو به برتری فورد پایان داد اما این موضوع هیچی از قابلیت های فورد کم نمیکنه در رتبه سوم همین شرکت psa پژو سیتروئن وحود داره که اینهمه ازش بد میگن..کاش ویران خودرو خودروهای قابلی مثل 208 مونتاژ میکرد که یک H بک کامل زیبا و پرقدرت هست و موتور بهینه ای داره خود شرکت پژو هنوز هم موتورهای خوبی داره معرفی میکنه لازم به توضیح هست که برخی از موتورهای بسیار مطرح را همین پژو میسازه مثلا سری موتورهای لامبادا و تتا توسعه یافته محصولات پژو هستند که توسط کیا هیوندای به روز شده اند اما در ایران از tu5 نسل اول استفاده میشه همین موتور در ادامه بهبود میدا کرده و برخی از مشکلات رایجش برطرف شده امیدوارم که با عقد قراردادهای درست و درمون از شر چینی ها خلاص بشیم و حداقل موتورهای پربازده وارد ایران بشه البته تصور کن گرچه تصورش سخته،،