سه انتظار اصلی ایرانیان از خودروسازان

سپهر زنگنه | یکشنبه، ۳۱ خرداد ۱۳۹۴ | 4 نظر

نتایج یک نظر سنجی 

دنیای اقتصاد: شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران به تازگی انتظارات مشتریان از صنعت خودرو را در سه بخش «کیفیت»، «فروش» و «خدمات پس از فروش» در یک نظر سنجی مورد بررسی قرار داده و این در شرایطی است که برخی از این انتظارات، با وجود بدیهی بودن، از چشم خودروسازان دور مانده‌اند.

1 – بنابر گزارش موجود، مشتریان در حوزه «کیفیت» عنوان کرده‌اند که انتظار خودرویی با امنیت و استحکام بالا و دارای فضای داخلی مناسب را دارند. دارا بودن سیستم موتور و قوای محرکه‌ای مناسب نیز از دیگر انتظارات مشتریان از خودروهای تولید داخل است.

مشتریان همچنین این را هم گفته‌اند که انتظار دارند خودرو آنها حداقل تا 6 ماه پس از خرید، راهی تعمیرگاه‌ها نشود. نوع انتظارات مشتریان ایرانی از کیفیت خودروهای داخلی نشان می‌دهد آنها بدیهی‌ترین موارد را از خودروسازان طلب می‌کنند، حال آنکه مشتریان خارجی خواسته‌هایی بیش از مشتریان داخلی دارند و تا این حد نجابت به خرج نمی‌دهند.

2-  در بخش فروش نیز ایرانی‌ها انتظاراتی طبیعی و بحق دارند؛ آن طور که شرکت بازرسی می‌گوید، اطلاع‌رسانی به موقع و صحیح در مورد زمان و قیمت فروش خودروها و همچنین تحویل با همان مشخصاتی که در زمان فروش در نظر گرفته شده، دو خواسته مشتریان از خودروسازان کشور است. مورد دوم در نوع خود بسیار قابل توجه است، چه آنکه گاهی مشخصات خودروهای تحویلی به مشتریان با آنچه ابتدا ثبت‌نام کرده‌اند، فرق می‌کند؛ به‌نحوی که مثلا رنگ یا آپشن‌ها با خواسته مشتریان در تضاد است.

3 – در بخش خدمات پس از فروش نیز ایرانیان انتظاراتی به واقع ساده و طبیعی دارند و این در حالی است که خودروسازان گاهی از پس همین‌ها نیز بر نمی‌آیند. بر این اساس، رفع همه عیوب خودرو در صورت مراجعه به تعمیرگاه‌های رسمی و برخورد مناسب کارکنان نمایندگی‌های خدمات پس از فروش، دو خواسته اصلی مشتریان از خودروسازها به‌شمار می‌روند.

انتظارات بدیهی و نسبتا ساده مشتریان ایرانی از خودروسازان داخلی در حالی است که خارجی‌ها خواسته‌هایی به مراتب سختگیرانه‌تر از شرکت‌های خودروساز دارند و این نشان می‌دهد ایرانی‌ها به‌نوعی کم‌توقع‌ترین مشتریان در بازارهای بزرگ خودرو جهان هستند.

از سراسر وب
پیشنهاد از

4 دیدگاه

 1. farshad | آذر 5, 1394 | لینک نظر

  خدا ایشالا جواب ظلم و دزدی و ادم کشی رو میده

 2. یه پسر | خرداد 31, 1394 | لینک نظر

  این چیزا باعث شده خیلی ها تمایل به خرید ماشین دسته دوم داشته باشن چون یه پژو مدل 86 خونگی دردسرش از همون پژو ی صفر کمتره ؛ نهایتا اگه مشکلی هم داشته باشه نسبت به پولی که دادی ارزش داره

  یکی از دوستام می خواس 111 بگیره اما پولش کم بود خلاصه با شونزده میلیون یه سیلو مدل 81 با 200 هزار تا کارکرد خرید اون روز سوار که شده بودم طورم از رو دست انداز ها این ماشین نرم رد می شد که انگار سی چهل تومن می ارزه خودشم خیلی راضی بود
  (البته اگه دوو بره تعمیرگاه فاکتور هزینه هاش شبیه پراید نیس ) 🙂

  • در پاسخ به: یه پسر

   آریا | خرداد 31, 1394 | لینک نظر

   ماشین 13 ساله که 200 تا کارکرده 7-8 سال دیگه ارزشی تقریبا برابر صفر داره. استهلاک ماشین و خرجهای تعمیرگاه که برای یه ماشین فرسوده دور از انتظار هم نیست دلایل دیگر اشتباه دوستتونه.

 3. m.reza | خرداد 31, 1394 | لینک نظر

  خودرو سازهای ایرانی(خودرو بندازهای ایرانی) در بازار انحصاری مملکت و تحت اختیار دولت نه مردم(مردم مجبور به تهیه نیازهاشون از این بازار هستند).