مناقشه دفترخانه ها با پلیس ادامه دارد

سپهر زنگنه | دوشنبه، ۸ تیر ۱۳۹۴ | 8 نظر

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور:

ثبت سند خودرو در دفترخانه‌ها الزامی است

 رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، درباره اختلاف‌نظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با پلیس در خصوص ثبت نقل و انتقالات خودرو گفت: اگر مردم از آثار و منافع ثبت رسمی اسناد در دفترخانه مطلع شوند، دیگر در خصوص ثبت اسناد در جایی به جز دفاتر اسناد رسمی رغبت نشان نمی‌دهند.

 احمد تویسرکانی طی سخنانی در یک برنامه تلویزیونی درباره اختلاف پلیس و سازمان ثبت اسناد درباره ثبت اسناد خودروها در دفترخانه‌ها به رغم آنکه پلیس با هزینه بسیار پایین‌تر آمادگی دارد تا این نقل و انتقال را انجام دهد، گفت: باید به بحث مالکیت های مردم به صورت حقوقی نگاه کنیم. استدلال های عوام پسند، خسارات جبران ناپذیری در آینده فراهم می کند و معنای نقل و انتقال خودرو آن است که اگر اختلافی پیش آمد، نیاز به محکمه نیست.

وی جلوگیری از جعل هویت را یکی دیگر از دلایل مخالفت این سازمان در ثبت نقل و انتقالات خودرو در خارج از دفترخانه ها دانست و تاکید کرد: باید ملتزم به اجرای قانون باشیم و هر نقل و انتقالی به صورت قانونی باشد.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه اگر مردم از آثار و منافع ثبت رسمی اسناد در دفترخانه مطلع شوند، دیگر در خصوص ثبت اسناد در جایی به جز دفترخانه های ثبت اسناد و املاک رغبت نشان نخواهند داد افزود: ما معتقدیم که باید ملتزم به قانون باشیم، به نظر ما قانون کاملا روشن است و نقل و انتقال باید به صورت رسمی صورت بگیرد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: ما در رابطه با بحث ثبت رسمی و تخلف از اجرای تعهدات ثبت رسمی به موجب قوانین باید به مردم متذکر شویم.

تویسرکانی در ادامه، به علت نقل و انتقال آشکارای زمین های بدون سند یا سند دار کردن زمین های تصرف شده، همچنین زمین خواری و کوه خواری اراضی ملی اشاره کرد.

وی با تاکید بر این که ساخت و سازهای غیر مجاز فاقد اسناد رسمی آسیب های جدی به کشور وارد می کنند، گفت: صدور سند مالکیت تفکیکی نیاز به صدور مجوز از سوی شهرداری است.

به گزارش ایسنا، رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور زمین خواری و کوه خواری در اراضی کشور را ناشی از تعدد و موازی کاری دستگاه های متولی در حوزه حفاظت از منابع طبیعی و اراضی ملی دانست و گفت: این دستگاه ها باید برای دریافت اسناد مالکیت اقدام کنند.

 

دنده 6 – به هرحال با توجه به مسئولیت قوه قضاییه در صورت بروز مشکل قانونی و وقوع حوادث جانی و مالی، بهتر است ثبت انتقال مالکیت خودرو در دفترخانه ها نیز انجام پذیرد تا در صورت بروز هر حادثه ای، مالک قبلی (فروشنده) از عواقب قانونی و مشکلات بعدی مصون بماند.

 

از سراسر وب
پیشنهاد از

8 دیدگاه

 1. محسن | تیر 21, 1394 | لینک نظر

  -جناب کیان بنده که مثل پلیس مدعی نیستم که اگه مرجع انتقال سند پلیس باشه هزینه کمتری می گیرم اگه میگم عوام فریبی به خاطر ادعای پلیس هست– ضمنا حرف شما متین حق الثبت ممکنه حذف بشه ولی مالیات نقل وانتقال وحق الزحمه دفاتر تعویض پلاک که حذف نمیشه—نکته مهم صحبت من این هست که مسلما اگه یه مرجع برا انتقال سند خودرو باشه از جهت سهولت کار مردم بهتر هست ولکن در حال حاضر که قانون صراحتا مرجع انتقال سند رو دفاتر اعلام کرده واز گذشته هم روال همین بوده تمکین به قانون مهمترین اصل در نظم جامعه خواهد بود فراموش نکنید همین پلیس در زمان تصویب قانون اخذ جرایم ودر جریان تصویب ان تلاش بسیاری کرد که دفاتر اسناد رسمی رو حذف کنه ولی موفق نشد ومجلس رای به نفع دفاتر اسناد رسمی داد ولی مطمنا اگه مجلس رای به نفع پلیس داده بود سازمان ثبت اسناد ودفاتر به قانون مجلس احترام می گذاشتند وتابع اون بودند–مساله قانون پذیری هست

 2. کیان | تیر 9, 1394 | لینک نظر

  آقای محسن
  شما عوام فریب نیستی؟
  وقتی قرار نباشد که در دفترخانه سندی تنظیم شود حق الثبت هم لازم نیست پرداخت شود و در ضمن شما صحبتی از حق التحریر که حق دفترخانه است نکردی!!! یقینا شما وابسته به دفترخانه هستی
  وقتی پلیس انتقال را تایید کند دیگر حق الثبت و حق التحریر پرداخت نخواهد شد و این بنفع مردم است.

 3. محسن | تیر 9, 1394 | لینک نظر

  با تشکر

 4. محسن | تیر 9, 1394 | لینک نظر

  لازم به ذکر است اینکه پلیس اعلام می کند ما حاضریم انتقال سند رو با هزینه کمتر انجام دهیم یک عوام فریبی بیشتر نیست چرا که اخذ مالیات وحق الثبت توسط دفاتر اسناد رسمی که متعلق به دولت می باشد به استناد قانون انجام می شود ویکی از راههای درامدی دولت می باشد وصرفنظر از اینکه مرجع انتقال سند خودرو کدام نهاد یا ارگان باشد مسلما این هزینه های مالیات وحق الثبت باید وصول شود به فرض هم که در اینده مرجع انتقال سند لیس قرار بگیرد این نهاد هم باید هزینه های قانونی دولت را وصول کند پس این هزینه کمتر که پلیس مدعی ان هست فریبی بیش نیست——ضمنا با توجه به ماده 29 قانون اخذ جرایم رانندگی مرجع انتقال سند خودرو صراحتا دفاتر اسناد تعیین شده است واین قانون گریزی پلیسی که خود باید مجری قانون باشد جای تاسف هست

 5. کیان | تیر 9, 1394 | لینک نظر

  تو همه کشورهای دنیا نقل و انتقال ماشین با یه فرایند ساده توسط پلیس انجام میشه نمیدونم تو ایران چرا باید بریم دفترخانه و کلی هم هزینه کنیم!!! مگه وقتی ماشین صفر میخریم مالکیت رو پلیس به خریدار نمیده خوب موقع فروش مجدد هم همین کارو بکنه…

 6. محمد | تیر 8, 1394 | لینک نظر

  باتشکر از دنده 6 که حامی سند رسمی میباشید که بانی این امر هم کسی نیست جز دفاتر اسناد رسمی

  • در پاسخ به: محمد

   کاوه | تیر 10, 1394 | لینک نظر

   جناب محمد برای مردم مهم نیست راهنمائی سند صادر کند و یا دفاتر و یا اینکه کدامشون پول بیشتر و یا کمتری میگیرند.آنچه مهم است 1-حذف و کاهش سازمانهای موازی و اصطلاحا یک چشم کردن کار 2-ساده کردن و در همان حال دقیق و محکم کردن فرایند صدور سند 3- کاهش هزینه ها .
   ولی متاسفانه رویکرد کسب درآمد که هم به راهنمائی داده شده و هم به دفاتر ثبت اسناد رسمی مانع از این آسان سازی و کم کردن بار سنگین هزینه های خرید و فروش و کوتاه کردن زمان انجام کار میشود.

  • در پاسخ به: محمد

   علی | شهریور 25, 1395 | لینک نظر

   بله خب منافع عده ای … به خطر میافته!!
   خودتون هر چی دوس داشتین جای خالی بذارید
   اولا که از کارخونه تحویل میگیریم کسی سند نمیزنه!!
   در ضمن بیش از نیمی از هزینه دریافتی مربوط به امضا و یه کاغذ A4 هست و جالبه (خیلی خیلی خنده دار) از این مبلغ مالیات بر ارزش افزوده هم میگرن!!
   مابقی هم مالیات ، که نمیدونم از چی میگرن ، در صورتی که زمان خرید ماشین از کارخونه مالیاتش پرداخت شده که در واقع این مبلغ رو خریدار باید به فروشنده بده نه به …
   مث این میمونه که هرنفری که جنس 2000 تومنی رو از کارخونه میخره . به نفر بعد میفروشه باید مالیات بده ، با این وضع فک کنم نفر 10 ام باید 10000 تومنی پول بابت اون جنس پول بده