نحوه بازپرداخت جریمه های دو بار پرداختی + مدارک لازم

سپهر زنگنه | چهارشنبه، ۱۰ تیر ۱۳۹۴

برخی از مالکان خودرو برخی از جریمه ها را دو بار پرداخت کرده اند و پس از مدتی متوجه اشتباه خود شده اند و از پلیس خواستار بازگشت مبلغ شده اند و حالا این امکان با فرآیندی زمان بر فراهم شده است.

سرهنگ احمد کرمی اس با تاکید بر این که مالکان خودروها در زمان پرداخت صورت وضعیت تخلفات باید حتما پلاک خودرو را کنترل کنند تاکید کرد: در عین حال پلیس راهور نیز شرایطی را برای بازگرداندن ۲ بار پرداختی صورت وضعیت تخلفات رانندگی در نظر گرفته است.

رییس مرکز اجرائیات پلیس راهور ناجا در باره جزییات این فرایند گفت: مالکان خودروهایی که به اشتباه صورت وضعیت تخلفات رانندگی خود را ۲ بار پرداخت کرده‌اند می‌توانند با مراجعه به واحدهای اجرائیات پلیس راهور در سراسر کشور نسبت به درخواست استرداد پرداختی اشتباه اقدام کنند.

وی افزود: این افراد باید ضمن پرکردن فرم مربوطه، اصل صورت وضعیت یا برگه اخطاریه پرداخت شده دارای ثبت ماشینی یا رسید پرداخت الکترونیکی با تاییدیه بانک عامل، تصویر خوانای کارت ملی یا شناسنامه مالک پلاک صحیح، تصویر شناسنامه مالکیت خودرو پلاک صحیح به نام مالک پلاک، تصویر برگه نقل و انتقال خودرو و تاریخچه پلاک و شماره حساب عابر بانک سپه و یا سیبا ملی را به همراه داشته باشند.

رییس مرکز اجرائیات پلیس راهور ناجا خاطرنشان کرد: پس از تحویل این مدارک به واحدهای اجرائیات و طی مراحل قانونی مربوطه، وجه اشتباه پرداختی به حساب اعلامی از سوی متقاضی توسط پلیس واریز می‌شود.

وی با تاکید بر این که فرآیند بازپرداخت قبوض جرایم پرداختی طولانی است از مالکان خودروها خواست حتما در زمان پرداخت قبوض خود کنترل های لازم را داشته باشند تا با مشکلی مواجه نشوند.

 

رانندگان تهرانی معاینه فنی را زودتر انجام دهند.

 

در رنگ بندی طرح کنترل آلایندگی معاینه فنی ، سطح تکنولوژی تولید و سن خودرو ملاک است.

 مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران با اشاره به اجرای طرح کنترل آلایندگی در تهران گفت: به رانندگان خودروها توصیه می‌شود که در شش ماهه اول سال، نسبت به اخذ معاینه فنی خودروی خود اقدام کنند.

به نقل از جوان خودرو – ولی‌الله آذروش افزود: با توجه به عدم کارآمد بودن طرح زوج و فرد در کاهش آلودگی هوا براساس مطالعات انجام شده در شهرداری تهران طی یک سال گذشته، قرار است طرح طرح کنترل آلایندگی جایگزین طرح زوج و فرد شود. این طرح با استفاده از تجربیات موفق سایر کشورها در این زمینه بوده و براساس آن خودروها براساس سه آیتم سطح تکنولوژی تولید، معاینه فنی و سن خودرو مجوز تردد در مناطق پایتخت را دارند.

محدودیت تردد براساس رنگ بندی

وی در توضیح بیشتر این طرح گفت: در این طرح خودروها به چهار دسته قرمز، زرد، سبز و آبی تقسیم می‌شوند که براساس آن خودروهای قرمز شامل خودروهایی می‌شوند که عمر مفید آنها تمام شده یا قادر به پاس کردن معاینه فنی نیستند که برای این دسته از خودروها بیشترین محدودیت‌های تردد در پایتخت اعمال و مجوز فعالیت در تهران را نخواهند داشت.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران با بیان اینکه خودروهای زرد، خودروهایی با استاندارد آلایندگی کمتر از یورو 2 هستند که شامل خودروهای تولیدی یا وارداتی سال 1381 و قبل از آن می‌شوند، گفت: این خودروها دارای معاینه فنی هستند که در روزهای آلوده از تردد این خودروها در هسته مرکزی شهر و محدوده طرح ترافیک ممانعت به عمل می‌آید.

آذروش با بیان اینکه خودروهای سبز دارای استاندارد بیش از یورو 2 هستند، گفت: این خودروها در صورت نو بودن معاف از معاینه فنی هستند و قطعا برای تردد در روزهای آلوده برای این دسته از خودروها محدودیت کمتری در نظر گرفته می‌شود و در نهایت خودروهای آبی که دارای سطح تکنولوژی بالا هستند و برقی بوده و دارای استاندارد بیش از یورو 5 هستند، محدودیت‌های کمی برای تردد آنها در مواقع آلودگی هوا در نظر گرفته خواهد شد.

بررسی طرح در مراحل پایانی

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به بررسی این طرح در شورای عالی ترافیک کشور و تهران ادامه داد: بررسی این طرح در مراحل پایانی قرار دارد و با توجه به اینکه این طرح می‌تواند در بحث کاهش آلودگی هوا به عنوان یک راهکار موثر اجرا شود، به زودی تمامی زیرساخت‌های آن آماده می‌شود.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران با بیان اینکه بدون تردید اجرای این طرح مستلزم همکاری مردم است، گفت: از آنجایی که انجام معاینه فنی در این مکانیزم اصلی‌ترین محور برنامه‌ریزی است، شهروندان بایستی در راستای مراجعه به مراکز معاینه فنی همکاری کنند.

آذروش با بیان اینکه شهروندان در زمان خلوتی مراکز معاینه فنی تنها با صرف زمانی حدودا 15 دقیقه می‌توانند نسبت به اخذ معاینه فنی اقدام کنند، افزود: ظرفیت روزانه مراکز 6000 دستگاه خودرو است و قطعا در صورت افزایش مراجعات ستاد معاینه فنی آمادگی دارد که ارائه خدمات خود را افزایش دهد و تاکید می‌شود خودروها در 6 ماهه اول سال به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند.

از سراسر وب
پیشنهاد از

بدون دیدگاه