آخرین وضعیت بازار

سپهر زنگنه | پنجشنبه، ۱۱ تیر ۱۳۹۴ | 18 نظر

گرمای تابستان، این روزها بسیاری از خریداران و فروشندگان خودرو را به چالش کشیده، اما خنکای رکود ناشی از معاملات همچنان بر بازار حاکم است و فعالان بازار خودرو از برابری نرخ کارخانه و بازار خبر می‌دهند.

بازار خودرو همچنان در رکود به سر می برد و معاملات خودرو هنوز هم رونق نگرفته است. هفته دوم اولین ماه تابستان هم در حال سپری شدن است، اما به جای جنب و جوش و گرما، خنکای رکود را بر معاملات حاکم کرده است. آنگونه که مشتریان می‌گویند، قیمتها در بازار کاهش یافته است و همین امر سبب شده تا آنها در فروش خودروهایشان دچار مشکل شوند؛ از سوی دیگر، اگرچه قیمت کاهش یافته است، اما مشتریان همچنان منتظر آینده بازار خودرو هستند.

به گزارش مهر در عین حال برخی معاملات نیز حکایت از این دارد که فروشندگان حاضر هستند که تخفیف‌های بیشتری به خریداران بدهند و خودروی خود را به اصطلاح رد کنند برود تا بتوانند خودروی جدید خریداری کنند. این در حالی است که خودروهای جدیدی هم که روانه بازار شده‌اند، قیمت را همچنان حفظ کرده‌اند و فروشندگانشان کمتر حاضر هستند تا به مشتریان، تخفیف بدهند. این در شرایطی است هر ساله، با نزدیک شدن به فصل تابستان، بازار خرید و فروش خودرو رونق می‌گیرد؛ اما امسال گویا بازار سر ناسازگاری دارند.

نزدیکی نرخ کارخانه و بازار برخی مدل های خودرو

در حالی که هر سال با نزديک شدن به فصل تابستان بازار خريدو فروش خودرو رونق مي گيرد، اما امسال گويا مشتريان با بازار خودرو سر ناسازگاري دارند؛ رکود باعث شده تا قیمت خودرو باز هم نسبت به هفته های گذشته کاهش پیدا کند.

در این میان فعالان بازار خودرو معتقدند که رکود در بازار خودرو تا حدودی به رکود کلی اقتصاد بر می گردد، اما مشتریان هم دست به دست هم داده‌اند تا این رکود تعمیق شود، بخشی از آن هم به کاهش قدرت خریدشان برمی‌گردد؛ ضمن اینکه قدرت پیش‌بینی آینده بازار برایشان سخت است.  البته برخی دیگر، افزایش قیمت سوخت را هم بی تاثیر نمی دانند و می گویند که پس لرزه‌های افزایش قیمت بنزین، کم کم دارد خود را نمایان می کند.

این در شرایطی است که بیشتر نمایشگاه داران خودرو امید داشتند که با فرا رسیدن فصل جدید مسافرت های تابستانی، بازار خودرو هم رونق گیرد، در حالیکه نه تنها این اتفاق نیفتاد، بلکه فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، رکود را بیشتر کرده است. به نحوی که کاهش قیمت نسبت به هفته قبل، باز هم مشاهده می شود. براساس پيش‌بينی‌های صورت گرفته، طولانی شدن رکود انتظاری و از سوی ديگر فرار سيدن ماه مبارک رمضان باعث طولانی شدن رکود در بازار خودرو تا اواخر تيرماه خواهد شد. موضوعي که ممکن است باعث کاهش بيشتر قيمت خودروها در بازار و از سوی ديگر يکی شدن قيمت بازار و قيمت کارخانه شود.

جزئیات قیمت انواع خوروهای داخلی در بازار

هم اکنون قیمت هر دستگاه خودرو پژو ۴۰۵ جی‌ال‌ایکس در بازار آزاد ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، هر دستگاه خودروی پژو ۴۰۵ دوگانه سوز ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، هر دستگاه پژو ۴۰۵ اس‌ال‌ایکس ۳۰میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، پژو پارس سال ۳۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، پارس دوگانه سوز ۳۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و پارس اتومات دو ایربگ نیز ۴۳ میلیون تومان است.

همچنین هر دستگاه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ در بازار ۳۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ در بازار ۳۳میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، پژو ۲۰۶ صندوقدار V۸ معادل ۳۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، رانا ۳۱میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، تندر ۹۰ ای۲ معادل ۴۰میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، تندر ۹۰ اتومات ای۲ معادل ۵۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، سمند SE معادل ۲۷میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، سمند LXمعادل ۲۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و سمند EF۷ نیز ۲۹میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است، همچنین قیمت هر دستگاه رنو کپچر نیز ۱۱۹ میلیون تومان در بازار است.

بررسی های میدانی مهر نشانگر این است که قیمت هر دستگاه پراید ۱۱۱ معادل ۲۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، پراید ۱۳۱ معادل ۱۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، پراید ۱۳۲ معادل ۲۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، پراید ۱۴۱ معادل ۱۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، تیبا ۲۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و تیبا هاچ بک نیز ۲۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است.

همچنین قیمت هر دستگاه خودروی آریو با گیربکس دستی ۴۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، آریو با گیربکس اتوماتیک ۵۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، کیا سراتو ۱۶۰۰ دنده‌ای ۷۲ میلیون و ۲۰۰ تومان و کیا سراتو ۱۸۰۰ اتومات ۸۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است.

از سراسر وب
پیشنهاد از

18 دیدگاه

 1. دوستان سلام همه می دونیم که بیش از دو سال هست که به علت گرانی نامعقول قیمت خودروهای داخلی و وارداتی بازار خودرو بشدت دچار رکود شده و خوشبختانه شرکتهای سایپا و ایران خودرو در استانه ورشکستگی قرار دارند و با کمکهای مالی دولت سرپا موندن. البته دلیلش فرهنگ مردم ما در تحریم خرید کالای گران نیست که مردم ما چنین فرهنگی ندارند بلکه توفیق اجباری نصیب شده که قشر متوسط جامعه که گردانندگان اصلی اقتصاد کشور هستند بشدت فقیر و بی پول شدند. با اینحال انچه مسلم بنظر میرسه وضعیت اقتصادی مردم حداقل برای پنج سال اینده بشدت وخیم خواهد شد زیرا جیب مردم متوسط تقریبا کاملا خالی است و دولت هم سیاستهای انقباضی را به یقین ادامه خواهد داد. بعد از حداقل پنج سال شاید قدرت خرید مردم کمی افزایش پیدا کنه اما دیگه تا اون موقع نه از ایران خودرو اتری باقی خواهد ماتد نه از سایپا. به امید نابودی همه گرانفروشان. به امید ورشکستگی کامل همه شرکتهای خودروسازی و…. که گرانفروش و سواستفاده گر هستند.

 2. مانگ | تیر 12, 1394 | لینک نظر

  اين دو مدل چانگان با هدف توليد داخلي وكشف بازار وارد از طرف سايپا وارد شده وحتما با شروع توليد داخلي حدود 15 الي بيست درصد از قيمت فعلي افت قيمت خواهد داشت البته من بعيد ميدونم سايپا بتونه كيفيت مونتاژ چانكان رو حفظ كنه بخصوص در قسمت بدنه ورنگ كه واقعا در چانگانهاي وارداتي بسيار بسيار بالا است واگر شروع به داخلي سازي قظعات بكنه كه صد در صد ميكنه فاتحه اين ماشين هم خونده اس مثل زانتيا خدا بيامرز . مثل هميشه با تمام وجود خدمت عزيزان سايپا ميكم تف تو روحتون تف به شرفتون البته ميدونم نداريد!!!

  • در پاسخ به: مانگ

   مطمئن باشید که نمونه مونتاژ داخل خیلی با وارداتی های کنونی تفاوت خواهد داشت. از ترمز عقب کاسه ای گرفته تا خیلی موارد دیگر مثل اینه ساده بجای برقی فعلی و موارد دیگری که اختلاف بین وارداتی و مونتاژی را منطقی خواهد کرد . هر چی باشه در سند وارداتی ها مدل میلادی و 2015 خورده که 5 سال گارانتی داره. ولی مونتاژ داخل گارانتیش حداکثر 1 تا 2 سال خواهد بود. یقینا کیفیت رنگ و مونتاژ به وارداتی ها نخواهد رسید.

  • در پاسخ به: مانگ

   آرش | تیر 13, 1394 | لینک نظر

   ای مانگ من و تو همدردیم هر دو گرفتار یک آه سردیم
   تو با روی زرد در آسمانها منم پریشان ودر بدر در شهرها
   مطمئن باش قیمتش پائین میاد در واقع همین الانشم پائین اومده در سایت باما درسته یه عده ای در توهم هستند و قیمت 100میلیون گذاشتن ولی 82میلیون هم کم نیست صفر کیلومتر با پلاک که بیش از 5روز هم ازش میگذره و کسی نخریده.اگر قطعات کالیبره باشند مطمئن باشید مونتاژش اگر بهتر از چینیها نباشه پائینتر نیست.

 3. Sasha | تیر 12, 1394 | لینک نظر

  امیدوارم این دو تاچانگان ها هم بیاد پایین چون قیمتش رو سایپا داره بیشتر از دو برابر قیمت اصلیش میفروشه!!
  البته بعیده اینا رو بیارن چایین چون ملت استقبال کردن.

 4. Sasha | تیر 12, 1394 | لینک نظر

  واقعا این سایپا خیلی بی شرفه.
  دیروز دیدم این ماشین در نمایشگاه همون تیپ فولش رو میگفت 65 . از نمایشگاه دار پرسیدم چرا این انقدر ارزونه قضیش چیه . اونم گفت قضیش اینه که صاب ماشین پول لازمه (تا حالا از نمایشگاه دار حرف راست شنیدی؟ ما که نشنیدیم!!)
  تا اومدم این خبر رو دیدم .

  دلم به جال کسایی که رفتن 76 تومن پول دادن میسوزه
  طفلکیا بدجوری کلاه رفت سرشون
  البته بجز دلال هایی که واسه گوش بری ثبت نام کردن البته اگه کردن.

 5. alireza-r | تیر 12, 1394 | لینک نظر

  ما یه اخلاق جالبی که داریم اینه که همیشه غر میزنیم که چرا قیمتا پایین نمیاد. اما وقتی یک مورد هم بر حسب اتفاق و مسائل مختلف قیمتش پایین میاد باز غر میزنیم و به همه جا اعتراض داریم که چرا قیمتش پایین اومده! کلا ماها همیشه دوست داریم غرغر کنیم!

  • در پاسخ به: alireza-r

   علی | تیر 12, 1394 | لینک نظر

   دوست عزیز کسی غر نزد ه چرا اومده پایین
   اتفاقا هر کسی از کاهش قیمت استفبال میکنه به جز کسی که خودرو رو خریده
   بحث اصلی سر اینه که چقدر سایپا گوش مردم رو میبره؟ که یدفعه ای اینطور کاهش قیمت میده .
   این عین کلاهبرداریه ولی هیچکس نیست که جلوی اینارو بگیره که اینطوری تو پاچه مردم نکنن.

   شما کامل کامنت ها رو بخون بعدا اگه دیدی کسی از کاهش قیمت ناراحت بوده بگو غر غر!

  • در پاسخ به: alireza-r

   احمد | تیر 13, 1394 | لینک نظر

   شما انگار کامنتارو درست نخوندی! کسی بقول شما غرغر نکرد! صحبت دوستان از سوء استفاده سایپا از بازار بدون رقابت و قیمت گزاریهای بی حساب و بعد پایین آوردن 15 میلیونی قیمت و متضرر کردن خریداران اون ماشین بود! دقیقا مثال دوستمون درباره سراتو دنده ای درست بود سایپا کاری به این نداره که قیمت تمام شده ماشین چقدره تا بفروشه بلکه میبینه تا چه حد میتونه قیمت رو بالا ببره و و ماشینهاشو به مردم بندازه اون میشه ملاک قیمتیش! به هر دلیلی که مردم نمیخرن حالا تورم – کم بودن قدرت خرید – نتیجه مذاکرات و … خوب حال دزدایی مثل سایپا و ایران خودرو رو گرفته!

 6. یه پسر | تیر 12, 1394 | لینک نظر

  خوشحالم که می بینم همین رقابت کوچیکی که تو بازار هست باعث شد سایپا ناچارا قیمت محصولاتشو به واقعیت نزدیک کنه
  واقعا گاهی وقت ها با خودم می گفتم چی جوری سایپا روش شده قیمت هفتاد میلیون رو واسه آریو بذاره
  تازه الانم با این قیمت ها خریدش عاقلانه نیس

 7. علی | تیر 12, 1394 | لینک نظر

  طبق آماری که گرفتم مدلی که 56 تومن قیمتش هست همون مدل رویال هست که بالاترین مدل این خودرو هست که در ایتدا سایچا قیمت 76 تومن زده بود واسش!!!!

  یعنی تو همین چند ماه خریداران 20 تومن ضرر کردن؟
  البته یه بهونه هم گرفتن که اونا وارداتی بوده و اینا مونتاژ واسه همون ارزونتره! اما همه خوب سایپا رو میشناسیم اگه یه چیزی فروش داشته باشه به این راحتی قیمتش رو کم نمیکنن!!!

  با این احتساب باید نتیجه گرفت که این ماشین اصلا ازش اقبالی نشده!
  بیچاره خریدارنی که 76 تومن پول دادن ..

  • در پاسخ به: علی

   احمدرضا | تیر 12, 1394 | لینک نظر

   سایپا در بی تعهدی و سودجویی یک رده جلوتر از ایران خودرو قرار داره. باز صد رحمت به ایران خودرو. سایپا سیاست کاملاً سودجویانه داره و از انحصار ایجاد شده به نفعش سو استفاده کامل میکنه. روی خودروهاش بدون توجه به قیمت تمام شده فقط بر اساس کشش بازار قیمتگذاری میکنه حالا اگر گرفت و بازر کشش داشت قیمت محصولاتو اضافه تر میکنه اگر مثل همین آریو بازار کشش نداشته باشه عقب نشینی میکنه و قیمتو میاره پایین. یک مثال میزنم. خودروی سراتو دنده ای سال گذشته 70 تومان و سراتو اتومات 90 تومان بود که از مدل دنده ای استقبال زیادی شد سال جدید بدون تغییر در قیمت مدل اتومات، مدل دنده ای 5 میلیون گرون شد. خب سوال اینجاست وقتی اکثریت قطعات دو مدل دنده ای و اتومات با هم یکسانه چرا فقط گرانی نصیب مدل دنده ای شد ؟ با کدام منطق مدل دنده ای باید 5 میلیون گرون بشه ولی مدل اتومات ثابت باشه؟ جز اینه که مدل دنده ای هنوز تا 75 برای فروش کشش داشت ( به دلیل بی رقیب بودن در بازار خودروهای غیرچینی و حساسیت اکثریت مردم نسبت به ماشینهای چینی) ولی گرون شدن مدل اتومات باعث افت فروش این مدل میشد؟ ( به دلیل وجود رقبای غیرچینی در بازه قیمتی بالای 90 بین محصولات صفر و دسته دو)

   • در پاسخ به: احمدرضا

    علی | تیر 12, 1394 | لینک نظر

    بله متاسفانه گیر اینطور شرکت هایی افتادیم که راحت گوش مردم رو میبرن …
    اینا دیدن این خودرو با اون قیمت در مقابل محصولات کرمان موتور و لیفان از چیش شکست خورده هست به همین دلیل قیمت جدید هر دو مدل دستی و اتوماتش رو 2 میلیون تومن کمتر از Jac J5 در نظر گرفتن … !
    امیدواریم این کاهش قیمت رقابتی بشه و مردم همچنا نخرن تا کاهش نسبی قیمت ها از سوی دیگر چینی ساز ها هم باشیم…

  • در پاسخ به: علی

   جگوار | تیر 12, 1394 | لینک نظر

   البته این مدل که 54.600 تعیین قیمت شده مدل رویال نیست مدل دیگرش هست که چند تا آپشنش رو نداره مثه سانروف و ایربگ های جانبی و GPS دوربین.
   اما تهش این اپشن ها قیمت 4-5 تومن هم نمیشه!
   در حقیقت این هم از زرنگی سایپا هست که خریدارن قبلیش معترض نشن اومده این مدل پایینتر رو کاهش قیمت داده.
   بازم هیچی نباشه 15 -16 تومن خریدارن مدل قبلی ضرر کردن . و این از سودجویی شرکت سایپا هست
   تازه اون خریدارن قبلی چند ماه هم ماشیناهاشون بخاطر پلاک نشدن خوابیده بود تا مثه اینکه همین خرداد تعدادیشون شماره گذاری شدن.

   مردم ببینید اگه نخرید میارن پایین . حتی ماشین های ارزونتر رو هم نخرید میاد پایین …
   انقدر نرید پیش پیش اسم ننویسید ..

  • در پاسخ به: علی

   سید مرتضی | تیر 19, 1394 | لینک نظر

   البته واقعا ماشین بیریختی هستش کدوم آدم عاقلی به جای بسترن یا جک J5 میره این ماشین رو 76 تومن بخره اونم با این موتور ضعیف هر کی همچین حماقتی کرده حقشه 20 میلیون ضرر کنه اونیکی ماشین ایدو هم باید از 80 میلیون برسه به 60 میلیون وکرنه اونم شکست میخوره در کل با سابقه بد سایپا تو ورادات خودرو مثل پژو 407 و سیترون C5 بعید میدونم موفق بشه احساس میکنم یه جوارایی مقطعی تصمیم میگیرن بعد بیخیال میشن نمیگن اون بدبختی که این ماشین رو خریده الان باید برای خدمات پس از فروش و لوازم یدکی چیکار کنه کلا آدم باید ماشینی رو بخره که حداقل 2-3 سال خط تولیدش کار کنه پس فردا گیر اینها نیفته

 8. علی | تیر 12, 1394 | لینک نظر

  سلام
  قیمت آریو با قیمت زوتای z300 وارداتی متفاوته. آیا توی مشخصات و آپشن ها هم تفاوت دارن؟