مصاحبه با سازنده لامبورگینی ایرانی در مشهد

سپهر زنگنه | یکشنبه، ۱۴ تیر ۱۳۹۴ | 18 نظر

خبر ساخت یک «لامبورگینی» وطنی در مشهد آنقدر جذاب هست که به سراغ سازنده این ماشین برویم و پای حرف‌هایش بنشینیم.

مجله مهر -فاطمه حکیمی: ساعت ۶ عصر ماشین را جلوی کارگاه ساده آقای ریحانی پارک می‌کنم و بلافاصله با او و پسرش مواجه می‌شوم. پسربچه ۹ ساله‌ای که پدر معتقد است کار اصلی ساخت ماشین را او انجام داده است! سر صحبت را هم اول او باز می‌کند و از نحوه ساخت ماشین می‌گوید. «ایلیا» آنقدر جدی و فنی از مراحل ساخت لامبورگینی می‌گوید تا کم‌کم باورم بشود که حرف‌های پدر تعارف نیست؛ پسر هم به اندازه پدر برای ساخت این ماشین عرق ریخته است!

 

از کودکی به خودرو علاقه داشتم

محمدرضا ریحانی ۴۴ ساله است و در رشته مهندسی برق تحصیل کرده. چند سالی می‌شود که  ازدواج کرده و صاحب یک پسر و دو دختر است. وقتی از او می پرسم چه شد که به فکر ساختن لامبورگینی وطنی افتادید، می‌گوید: «همیشه از کودکی به ساخت خودرو علاقه داشته‌ام.» آقای ریحانی یک سال و نیم پیش شروع به ساخت لامبورگینی‌اش کرده و وقتی می گویم چرا لامبورگینی؟ جواب می‌دهد: «وقتی پروژه‌‌ای را شروع می‌کنم و حالا که دارم زحمتش را می‌کشم، دلم می خواهد بهترین نوعش را انتخاب کنم و به نظرم لامبورگینی بهترین بود و از نظر اقتصادی بدنه‌اش به شکلی است که اگر بخواهم بازتولیدش هم بکنم برایم سود دارد.» وقتی بدانی لامبورگینی با پلاک موقت برای صاحبش چیزی حدود ۲ میلیارد تومان آب می خورد، جواب آقای ریحانی معنای بهتری پیدا می کند.
لامبورگینی ایرانی-8

 

تصاویری که این خودروساز ایرانی از مراحل ساخت بدنه خودروی لامبورگینی ثبت کرده است

هر نوع دستگاهی را می‌توانم بسازم

تقریبا ۲ماهی می‌شود که کارش تمام شده. قبل‌ترها از این کارها زیاده می کرده است. مدت ۴ سال در کار ساخت دوچرخه بوده و دوچرخه‌های دنده‌ای و کمک‌دار تاشو و موتوردار ساخته است: «خیلی دستگاه‌ها را ساخته‌ام. دستگاه تراش، دستگاه کوره رنگ، دستگاه پرس هیدرولیک، ربات ساخت جوشکاری و…همه را خودم می سازم.» بعد هم مدتی در کار ساخت ماشین آلات صنعتی بوده. آقای ریحانی مدعی است هرنوع دستگاهی را می تواند بسازد؛ اما با وجود امکانات بهتر کارهای بزرگ‌تری می تواند انجام بدهد: «درکارگاهی که دارم فضا مناسب نیست باید کارگاه بزرگ‌تری بگیرم و به فکر یک کارگاه بزرگ‌تر هستم.» بعد هم مشغول ساخت ماشین‌های صنعتی شده و دست آخر هم علاقه زیاد، او را به سمت ساخت خودرو کشیده است.

لامبورگینی ایرانی-9

لامبورگینی را به خاطر پسرم ساختم

درست است که او علاقه زیادی به ماشین دارد؛ اما ایده ساخت مدل لامبورگینی را پسرش ایلیا به او داده است. ایلیا علاقه زیادی به لامبورگینی دارد. آقای ریحانی می‌گوید: «بیشتر به خاطر پسرم آن را ساختم.» در آینده هم می‌خواهد  تعدادی از این ماشین تولید کند و بعد به سراغ کارهای جدیدتری برود و از کارهای جدید تر و بهتر، نمونه سازی کند.

کپی‌سازی یک صنعت است

آقای ریحانی مشکلی با کپی‌کاری‌هایش ندارد و اتفاقا معتقد است کپی سازی یک صنعت است و کسی که کپی سازی می‌کند، می شود صنعت کار!

او می گوید: «خود ژاپن زمانی  موتورهای ایتالیایی و ماشین‌های آمریکایی را کپی می کرده و بعد به این حد رسیده یا مثلا همین چین! شما می‌دانید که چین یکی از بزرگترین کپی کاران است؟ اما به چین هم می گویند کشور صنعتی! درصورتی که کارشان کپی است. البته هر ماشینی باید اول قالب و بدنه ‌اش طراحی و ساخته شود و امکانات خاصی می‌خواهد؛ اما من روش خاصی را ابداع کرده ام که هر ماشینی را به راحتی می‌توان تولید کرد. اما نمی‌توانم بگویم! البته شاید جای دیگر کسی این کار را کرده باشد؛ اما من اطلاعی ندارم.» درست است که این ماشین از لحاظ ظاهری خود لامبورگینی است؛ اما از لحاظ فنی با آن تفاوت دارد. لامبورگینی ۱۲ سیلندر است و ۴۰۰ کیلومتر سرعت دارد؛ اما این ماشین ۸ سیلندری است و تنها ۲۰۰ کیلومتر در ساعت سرعت دارد.

لامبورگینی ایرانی-4

فقط با ۱۵۰ میلیون لامبورگینی ساختم

اگر کسی بخواهد در ایران لامبورگینی وارد کند و بتواند پلاک موقت آن را به پلاک دائمی تبدیل کند، نزدیک ۸ میلیارد تومان هزینه‌اش می‌شود؛ اما آقای ریحانی با کمتر از ۱۵۰ میلیون تومان آن را ساخته است: «در ساخت یک هزینه مالی داریم و یک زمانی که برای من یک سال و نیم طول کشید؛ یعنی تمام کارهایم را کنار گذاشتم و به ساخت این ماشین چسبیدم!» آقای ریحانی موفق شده هزینه ساخت را خیلی پایین بیاورد و این را یک موفقیت بزرگ می‌داند. به نظر او می شود خیلی ارزان‌تر هم این دست ماشین ها را تولید کرد.

لامبورگینی را از روی چند تا عکس ساختم

برای ثبت این ماشین به پارک فناوری رفته؛ اما استقبال خاصی از او نکرده‌اند به خاطر اینکه گفته‌اند کارش اختراع محسوب نمی‌شود و کپی است؛ اما او اعتقاد دارد کپی کاری دوحالت دارد: «زمانی یک ماشین وجود دارد و یک گروه متخصص آن را دقیقا بازسازی می‌کنند و قطعه به قطعه آن را می‌سازند؛ اما حالت دیگرش موتور و شاسی ماشین است و بدنه تغییر می‌کند؛ مثلا موتور این ماشین موتور بیوک است؛ اما من قالب بدنه لامبورگینی را فقط از روی چند تا عکس درست کرده‌ام.»

لامبورگینی ایرانی-5

اجرای طرح اولیه لامبورگینی با گِل!

آقای ریحانی از این ناراحت است که شرکت های خودروسازی استقبال خاصی از کارش نکرده‌اند. او به کانون مخترعین دانشگاه فردوسی مشهد هم رفته؛ اما برای کارش ارزشی قائل نشده‌اند و نظرشان این است که این کار اختراع و فناوری جدیدی به حساب نمی‌آید؛ گرچه او فکر می‌کند که سایپا و ایران خودرو هم اینچنین دستگاهی را ندارند که ماکت یک ماشین را بسازند. ماکتی که او اول طرح ‌آن را با گِل زده و بعد هم با گچ و کامپوزیت قالب ریزی کرده است.

لامبورگینی ایرانی-6

هیچ کس از من حمایت نکرد

آقای ریحانی مسیر سختی را آمده وتوی کار ناامید هم شده؛ اما وقتی با استقبال بعضی از بازدیدکنندگانش مواجه می‌شود و تشویق هایشان را می‌بیند، دوباره امیدوار می‌شود و حتی ایده می‌گیرد تا کار را به پایان برساند. خودش می گوید :«هرکس به اینجا آمده تعجب می‌کرده که چطور در یک کارگاه ساده با امکانات کم توانسته‌ام این کار را به پایان برسانم.»
مثل هر تولیدکننده‌ای آقای ریحانی هم دلش می خواسته حمایتش کنند تا با کیفیت بهتری کارش را به انجام می‌رسانده، خط تولید راه می‌انداخته و استانداردهای بهتری را رعایت می کرده و هنوز هم امیدوار است که این کار شدنی بشود. می‌گوید: «من انتظار داشتم حداقل یک مدرک افتخاری به من می‌دادند تا لااقل تشویقی برای دیگران باشد و ایده‌ای باشد برای کسانی که می خواهند وارد این فضا بشوند و جنبه مثبتی برایشان داشته باشد.» با همه این گلایه‌ها، آقای ریحانی از کسانی که او را حمایت کرده‌اند، تشکر می‌کند و در جای جای مصاحبه از من می‌خواهد که از اسپانسر او هم یادی بکنم!

لامبورگینی ایرانی-7

نمایشگاه بین‌المللی خودرو و رونمایی از لامبورگینی‌ ایرانی

آقای ریحانی هنوز هم پرانرژی و فعال است و یک لحظه هم در کارگاهش نمی‌نشیند. پسرش ایلیا هم با اینکه دانش آموز دبستانی است؛ اما اطلاعات خیلی خوبی در حوزه فنی دارد و همراه پدر در گارگاه مشغول است. حالا نمایشگاه بین اللملی مشهد در بخش خودرو یک غرفه رایگان در اختیارش قرار داده تا با افتتاح آن، ماشین را به نمایش عمومی بگذارند. این نمایشگاه ۵۰ روز دیگر در مشهد آغاز به کار خواهد کرد.
محمد رضا ریحانی قصد دارد ۱۶ شهریور سفری را از مشهد به بندرعباس آغاز کند. او می خواهد ۳۰ شهریور روز جهانی صلح، لامبورگینی پرشین گلفش را که نشان‌دهنده توانمندی ایرانی است به خلیج همیشگی فارس برساند و وقتی می‌پرسم چرا اسم ماشین را لامبورگینی پرشین گلف گذاشته اید؟ با لبخندی از سر شوق می‌گوید: «عرق ملی!»

خودروی لامبورگینی آونتادور به تعداد ۶۰۰ عدد در کل دنیا ساخته شده و نمونه ساخته شده توسط آقای ریحانی در حال حاضر به عنوان نمونه با موتور ۸ سیلندر ۲۲۰ اسب بخار با طراحی گیر بکس خود سازنده قابلیت حرکت و مانورهای اساسی رانندگی را دارد و بر اساس اطلاعات ارایه شده قابلیت نسب دو موتور ۸ سیلندر بر روی این خودرو وجود دارد.

لامبورگینی ایرانی-3

گفتنی است این خودرو که (lamborghini persian gulf) نام گذاری شده است قرار است به صورت نمایشی با همکاری شرکت ایرانی «حامیان مالی دادمهر» به عنوان سفیر صلح ایران از شمال کشور تا خلیج فارس با شعار صلح جهانی مسیر مختلفی را از شهر های مختلف کشور طی نماید.

 

از سراسر وب
پیشنهاد از

18 دیدگاه

 1. علی شقاقی | مرداد 22, 1395 | لینک نظر

  بهتر بود یه طرح جدیدتر میزدی ولی بازم دنت گرم

 2. مسعود | بهمن 20, 1394 | لینک نظر

  کار ساده ای نیست ولی کسی که کار طراحی مدلسازی و قالبگیری رو تو بخش فایبر گلاس تا حد قابل قبولی بلده واقعا حیفه که بیاد از رو یه ماشین کپی کنه البته فقط در مورد بدنه نظر دادم چون کار مدلسازی انجام میدم
  وگرنه هم بخش مکانیک داره هم برق و…که اونم دانش خودشو میخواد..در هر صورت آفریییین

 3. کلارکسون | تیر 17, 1394 | لینک نظر

  با عرض خسته نباشید خدمت این هموطن عزیز
  کاملا مشخصه که با امکانات محدود حتی ساخت ماکت 1:18 لامبورگینی هم کار سختی هست و بنده هم منکر استعداد ایشون نمیشم
  ولی چیزی که نظرم رو جلب کرد این جمله بود: “من انتظار داشتم حداقل یک مدرک افتخاری به من می‌دادند”
  چرا؟؟؟ از طرف چه سازمانی و تحت چه عنوانی “انتظار” داشتید به شما “مدرک” بدهند؟
  اینکه شما اوقات فراقت خودتون رو گذاشتید برای ساخت یک نمونه رپلیکا، آیا باعث میشه که توقع مدرک یا حمایت از طرف خودروساز و… داشته باشید؟
  اگر جواب مثبت هست باید بگم که با یک سرچ ساده متوجه میشید که کیت های خانگی ساخت رپلیکای سوپر اسپرت ها (از فراری تا بوگاتی و…) با موتورهای 8 و 12 سیلندر و با جزییات عالی از 8000 دلار شروع میشه و بعضا فروش خوبی هم دارن
  پس با این حساب سازنده این کیت ها که اکثرا در یک کارگاه یا سوله مشغول به کار هستن، باید تا الان حداقل طراح یک کمپانی مشهور میشدن
  نکته دیگری که تو این مقاله جالبه و روش خیلی تاکید شده مقایسه این نمونه “رپلیکا لامبورگینی” با “لامبورگینی” هست!!!
  طوری که انگار دوستان دارند تکنولوژی لامبورگینی رو به صورت داخلی و با قیمت مقرون به صرفه 150 میلیونی پیاده سازی میکنند!!
  جناب ریحانی گرامی شما که حدود 150 میلیون(!!) هزینه کردید دست کم 1 میلیون هم هزینه میکردید و از مراحل ساخت این سوپر اسپرت یک فیلم تهیه میکردید تا هم اسپانسرها جذب بشن هم ما با مشخصات و جزییات شاسی و سیستم تعلیق و انجین و… این لامبورگینی آشنا بشیم

 4. وحید134 | تیر 16, 1394 | لینک نظر

  ساخت این عروسک دارا سارا آن هم فقط از رو عکس به این سادگی ها هم نیست. وقتی دست بکار بشی متوجه میشی اونهم با امکانات محدود توی ایران.

  • در پاسخ به: وحید134

   محمدرضا | تیر 16, 1394 | لینک نظر

   دوست عزیز بگفته قدیمیها خلق را تقلیدشان بر باد داد.اخه چرخو که از اول اختراع نمی کنند.ضمن احترام به این هموطن مشهدی 1/5سال وقت این اسباب بازی کردی که چی؟؟ ایا کسی این ماشینو ازش 30میلیون هم میخره تا مضحکه همه شود.باوذ کنین همه در نمایشگاه بعنوان فان به ماشین نگاه میکردند و میخندیدند.

   • در پاسخ به: محمدرضا

    ُSepehr | تیر 16, 1394 | لینک نظر

    اتفاقا ساخت خودروهای رپلیکا در اکثر کشورهای پیشرفته هم انجام میشه و بازار خودش رو داره،مطمئن باشید اگر از ایشون پشتیبانی میشد میتونستن یک کارگاه تولید خودروهای سفارشی با قابلیت تولید چند دستگاه خودرو در سال ایجاد کنند و برای چندین نفر اشتغال زایی کنند.

   • در پاسخ به: محمدرضا

    فقط MVM 530 | تیر 17, 1394 | لینک نظر

    آقای محترم شما بیا برای نمونه هم که شده بدنه یک خودکار بیک رو طراحی کن بعد صحبت کن.
    ایشون بدون داشتن ابزارها و دستگاه های لازم برای قالب سازی و شکل دهی همچین چیزی رو طراحی کردند.
    کار ارزنده ای هست

 5. محمد رضا | تیر 16, 1394 | لینک نظر

  نميدونم اين كار چه معني دارد كپي كاري ازروي ماشيني كه هيچ كدام ازعناصرومواد بكار رفته در لامبورگيني را ندارد بيشتر به عروسكهاي سارا ودارا شبه است تا ماشين دوست عريز وقتت را صرف يك كار ديگر بكن منم جاي دولت بودم ازت حمايتي نميكردم

 6. مجتبی | تیر 15, 1394 | لینک نظر

  طراح کانسپت پیتون رفت آمریکا !
  اینم اگه عقلش برسه باید بزاره بره ، بره جایی که قدرشو بدونن!

 7. رحمت پور | تیر 15, 1394 | لینک نظر

  آقا كارشما فوالعاده است و يقيين داشته باشي حتي اگر خودرو ديگري هم نسازي (كه مي سازي )مردم ايران به داشتن انسانهاي با استعداد مثل شما افتخارمي كنند.

 8. کوروش | تیر 15, 1394 | لینک نظر

  فقط میتونم بگم ………………………..افرین……………

 9. رضا8889 | تیر 14, 1394 | لینک نظر

  خیلی خوبه که با 150 میلیون وفقط از روی چند تا عکس ساخته شده وحداکثر سرعت 200 کیلومتر بر ساعت هم داره.ولی خب این شرکتای سایپا و ایرانخودرو اصلا قدر نمیدونن یادمه دوسال پیش یک طراح بخاری هم یک طرحی به ایرانخودرو وسایپا داده بود واونا هم گفتن برو بخاریتو طراحی کن ولی همون طرح تو جهان اول شد وفراری باهاش قرار داد بست(تلویزیون هم نشون داد،طراح خودروی پیتون هم تو ایران ایشون هستند)
  خب تو این 6 ماهی که نبودم خیلیه ها در مورد جی 5 بد گفتن که فکر نمیکنم اصلا همچین ماشینی داشته باشن منم نمیگم خوبه نه ولی اغراق هم نکنید،باشد که جای بحثی باشد تا با بعضی از دوستان مبادله اطلاعات کنیم

 10. تحقیر ملت | تیر 14, 1394 | لینک نظر

  ببینید یه مرد با فکر صنعتی لامبورگینی میسازه
  اما مافیای ویرانخودرو و سایپا 35 ساله که فکر راههای دزدی بیشتر از جیب مردم و تحقیر ملت تو چشم دنیا هستن و مشتری جز دادن پول و تحقیر شدن چیز دیگه ای نیس از نظر این دو مافیا

  هر بدبختی که میکشیم بخاطر همین بی غیرتی و بی توجهی به شرافت و دوست نداشتن هموطنمون هست…همه ما !

 11. رضا7 | تیر 14, 1394 | لینک نظر

  منم خیلی دوست دارم خودروی دست ساز درست کنم اما واقعیت اینه که هیچی بلد نیستم و نمیدونم از کجا باید شروع کنم 🙁

 12. سالار | تیر 14, 1394 | لینک نظر

  آفرین به همشهری عزیز انشاالله نمایشگاه زیارتتون بکنیم موفق باشی و با توانایی فنی که داری امیدوارم طرح خودت رو به تولید برسونی . اگه کسانی که احساس خطر میکنن بگذارند .

 13. وحید | تیر 14, 1394 | لینک نظر

  اقا ای ول دمت گرم ایران خودرو وسایپا باید قدر شمارو بدونن ادامه بدین یه شرکت خودریی ثبت کنید اولین قدم مثبتو شما برداشتین به امید روزی که خودرو طراحی خود را بسازید . خدا قوت

 14. linkoln6ft | تیر 14, 1394 | لینک نظر

  واقعاً دمش گرم

  ای کاش بیشتر از موارد فنیش میگفت مثل صفر تا صد و . . .
  جناب ریحانی به جای اینکه دنبال حمایت باشی ، برو تو شهر حالشو ببر (این قسمت آخرشو شبیه پورمخبر بخونید) 🙂

  البته چینی ها خیلی لامبورگینی کپی کردن اگه یه سرچ بکنید ، لامبورگینی های عجیبی میاد ولی کارش قابل تحسینه و همونطور که خودش گفت این هم یه صنعته.

  توی صندوقش رو ببینید ، ده تا باند گذاشته!!!