کاهش قیمت 16 میلیونی هیوندای سوناتا ! + آخرین شرایط بازار

سپهر زنگنه | پنجشنبه، ۱ مرداد ۱۳۹۴ | 43 نظر

26 ميليون تومان تخفیف براي فروش خودرو چه معنايي دارد ؟
سايپا سرچ/ عدم قيمت‌گذاري صحيح و توقع واردکنندگان به داشتن سودهاي کلان خودروهاي وارداتي در روزهايي که توافق هسته اي در مجامع جهاني به تصويب رسيده است، اين روزها آنان را وادار به عرضه خودروهايشان با تخفيف چند ده ميليون توماني کرده است .

توافق اوليه هسته‌اي و چشم‌انداز بازار خودرو براي حضور بيشتر خودروسازان خارجي در ايران و افزايش تنوع در عرضه خودروها، تکاپوي برخي شرکت‌هاي خارجي را براي ارائه تخفيف‌هاي 14 تا 26 ميليون توماني به همراه داشته است.توافق اوليه ايران با کشورهاي 1+5 و هموار شدن راه براي حضور بيشتر خودروسازان خارجي در کشور، خيز برخي شرکت‌هاي عرضه‌کننده خودروهاي خارجي را براي کاهش قيمت محصولاتشان در ايران به همراه داشته است.
بر اين اساس، در صورت لغو يا تعليق تحريم‌ها عليه ايران که در توافق اوليه هسته‌اي مورد تأکيد قرار گرفته است، زمينه براي حضور بيشتر شرکت‌هاي خارجي در ايران و عرضه بيشتر خودروهاي خارجي در کشور فراهم خواهد شد. اين مسئله باعث ايجاد نوعي نگراني در بين برخي عرضه کنندگان خودروهاي خارجي ايجاد کرده و خيز آنها به سمت اعمال تخفيف بر روي برخي محصولاتشان را موجب شده است.
نمونه اين مسئله را مي‌توان در مورد محصولات جيلران موتور از جمله جيلي امگرند X7 مشاهده کرد که اخيراً با تخفيف 26 ميليون توماني به خريداران عرضه مي‌شود که در جدول زير مشاهده مي نماييد .
بنابراين پر واضح است که خريداران و مالکين قبلي خودروهاي جيلي دچار ضرر و زياني قابل توجه مي شوند.براي مثال SUV ايکس 7 که پيش از اين با قيمتي نزديک به 116 ميليون تومان به فروش مي رسيد حالا ناگهان به قيمت 89.5 ميليون تومان در نمونه صفر کيلومتر عرضه مي شود و بنابراين مشخص است که چنين قيمت گذاري اي به شکل مستقيم باعث افت ارزش نمونه هاي دست دوم و کارکرده خواهد شد.
شرکت آسان موتور نيز هيونداي سوناتاي LF را با تخفيف 16 ميليون توماني از قيمت 179 به 163 ميليون تومان کاهش داد .

علاوه بر اين تخفيف‌ها، عرضه اقساطي خودرو با شرايط بهتر از قبل نيز از جمله اقدامات شرکت‌هاي عرضه کننده خودرو براي جذب مشتريان بيشتر است.در اين شرايط، خيز شرکت‌هاي خارجي در کاهش قيمت محصولاتشان نشان دهنده نزولي بودن قيمت‌ها در بازار خودرو طي روزها و ماه‌هاي آينده است.در کنار شرکت‌هاي خارجي، شرکت‌هاي داخلي تنها نسبت به ارائه برخي خدمات پس از فروش جديد از جمله افزايش مدت زمان گارانتي خودرو و يا عرضه چِکي محصولاتشان اقدام کرده‌اند.

روزنامه خراسان
10 روز پس از «توافق هسته‌ای»

بازار خودرو افتاد

دنیای اقتصاد: با وجود گذشت 10 روز از «توافق هسته‌ای» بازار خودرو ایران همچنان با رکود خرید و فروش مواجه است و از پس همین موضوع، بیشتر خودروها افت قیمتی نسبتا جزئی را طی هفته جاری تجربه کرده‌اند.

به گفته فعالان بازار، خرید و فروش خودروهای داخلی همچنان در رکود به‌سر می‌برد و مشتریان تمایل چندانی برای خرید از خود نشان نمی‌دهند و دلیل اصلی این ماجرا نیز انتظارات ایجاد شده پس از «توافق هسته‌ای» است.

 فعالان بازار تاکید می‌کنند انتظاری که مشتریان برای کاهش قیمت‌ها و صد البته ورود خودروهای جدید به کشور دارند، به افزایش رکود خرید و فروش دامن زده و حالا حتی خودروهای دارای شرایط فروش ویژه نیز خریدار ندارند. اوضاع به شکلی است که ظاهرا حتی خودروهای تخفیف‌دار نیز از چشم مشتریان افتاده و کمتر کسی به‌سراغ آنها می‌رود و کارشناسان دلیل اصلی این موضوع را رویای ایرانی‌ها مبنی‌بر ورود خودروهای جدید و ارزان به بازار کشور، می‌دانند.

آن‌طور که فعالان بازار عنوان می‌کنند، پس از «توافق هسته‌ای»، امیدواری زیادی بین مشتریان داخلی مبنی‌بر ورود خودروهای جدید و دارای قیمت مناسب، ایجاد شده و به همین دلیل خیلی‌ها خرید خودرو در شرایط فعلی را نوعی ضرر و زیان تلقی می‌کنند. به‌عبارت بهتر، ایرانی‌ها چون فکر می‌کنند چند وقت دیگر خودروهای ارزان و به‌روز دنیا راهی کشور می‌شوند، دیگر خودروهای فعلی (به‌خصوص چینی‌ها و داخلی‌ها) را در نظر نمی‌آورند و می‌خواهند پول خود را صرف خرید محصولات جدید کنند. این در حالی است که به اعتقاد کارشناسان، ورود خودروهای جدید و ارزان به بازار ایران حداقل یک سال زمان می‌برد و بیشتر خودروهای وعده داده شده برای حضور در بازار کشور، از قیمت بالایی برخوردارند.هرچه هست، بازار خودرو ایران فعلا در رکود قابل توجهی به‌سر می‌برد، رکودی که از شب عید سال گذشته شدت گرفته و در این مدت افت قیمتی تدریجی را به‌خصوص در بازار وارداتی‌ها سبب شده است.طی هفته جاری نیز قیمت خودروهای داخلی بین 100 تا 500 هزار تومان کاهش پیدا کرده تا رکود حاکم بر بازار، بیشتر خود را نشان بدهد. فعالان بازار پیش‌بینی می‌کنند رکود فعلی همچنان ادامه داشته باشد و بعید است مشتریان به این زودی‌ها تحریم خرید خودرو را بشکنند. در این شرایط، احتمالا شورای رقابت تا چندی دیگر قیمت جدید خودروهای داخلی را اعلام خواهد کرد که اگر افزایشی در کار باشد، این اتفاق به رکود هرچه بیشتر خرید و فروش خودرو دامن خواهد زد.

قیمت دنا به کف نزدیک شد

اما به بازار خودرو برویم و ببینیم قیمت خودروهای داخلی چه افت‌و‌خیزی را در هفته جاری تجربه کرده است.

آن طور که فعالان بازار می‌گویند، در حال حاضر پژو 206 تیپ 5 با قیمتی برابر با 36 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از افت قیمت 100 هزار تومانی خودرو موردنظر در هفته جاری حکایت می‌کند. همچنین، پژو 206 صندوقدار در مدل V8 نیز که کاهش قیمتی 200 هزار تومانی را تجربه کرده، هم‌اکنون قیمتی برابر با 37 میلیون تومان دارد.

قیمت بازار داخلی-1

از بازار پژو 405 نیز خبر می‌رسد که این محصول پرتیراژ ایران خودرو در هفته جاری کاهش قیمتی 400 هزار تومانی داشته و هم‌اکنون با قیمتی برابر با 29 میلیون و 300 هزار تومان به فروش می‌رود. همچنین پژو پارس نیز 36 میلیون و 300 هزار تومان قیمت دارد و رانا نیز 32 میلیون و 700 هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

اما از بازار دنا نیز خبر می‌رسد که این خودرو هم‌اکنون 43 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که در نوع خود قیمتی عجیب به‌شمار می‌رود. دنا هم‌اکنون قیمتی برابر با 42 میلیون و 500 هزار تومان در نمایندگی‌های ایران خودرو دارد و این یعنی اختلاف قیمت کارخانه و بازار آن تنها 500 هزار تومان است.

کاهش قیمت تیبا

سری هم اما به بازار تیبا و پراید بزنیم. در این بین اگرچه پراید با ثبات قیمت مواجه بوده، اما تیبا کاهش قیمت را تجربه کرده است.

به گفته فعالان بازار، در حال حاضر تیبا قیمتی برابر با 24 میلیون تومان دارد که در مقایسه با هفته گذشته، 100 هزار تومان کاهش قیمت را به خود می‌بیند.به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، همچنین پراید در مدل 131 خود در حال حاضر 20 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و مدل 132 نیز قیمتی برابر با 20 میلیون و 500 هزار تومان دارد.همچنین پراید 111 (پراید هاچ‌بک) نیز با قیمت 20 میلیون و 600 هزار تومان خود به فروش می‌رسد.

قیمت تندر

اما نگاهی نیز به بازار تندر-90، بیندازیم، خودرویی که برخی مدل‌های آن، تغییر قیمت را طی هفته جاری تجربه کرده‌اند. به روایت فعالان بازار، تندر-90 در مدل E2 خود قیمتی برابر با 44 میلیون تومان دارد که تغییری نسبت به هفته گذشته نداشته، اما پارس تندر با افت قیمت مواجه شده است.

به گفته فعالان بازار، پارس تندر کاهش قیمتی 200 هزار تومانی را در هفته جاری تجربه کرده و هم‌اکنون 42 میلیون و 800 هزار تومان خرید و فروش می‌شود.همچنین تندر-90 اتومات نیز که 500 هزار تومان افت قیمت را به خود می‌بیند، در حال حاضر قیمتی برابر با 49 میلیون و 500 هزار تومان دارد.

از سراسر وب
پیشنهاد از

43 دیدگاه

 1. مجید | مرداد 17, 1394 | لینک نظر

  سلام دوستان
  یه راهنمایی میخواستم الان یکماه سردرگم شدم بین نظرات گوناگون.
  من تا 85 تومن دنبال یه ماشین اتومات میگردم. نظرم سراتو سایپا 2000 بود که یکسری میگفتن آشغاله و بدرد نمیخوره و عملکرد ضعیفی داره و رنو فلوئنس دستی رو پیشتهاد میدادن که ولی دنده ای هست و اتوماتش 100 تومنه و پولم نمیرسه.
  ترجیحا میخوام مدل ماشین هم 94 باشه یا کم کارکرد.
  شما چه پیشنهادی رو میدین؟ فلوئنس بگیرم و 5 میلیون خرج سنسور و رینگ و مانیتور بکنم یا سراتو 2000 سایپا بخرم و باز همین 5 نومن رو صرف اپشنهای دیگه بکنم؟ روی کودوم ضررش کمتره و کیفیتش بهتره البته کیا اتومات هست و رنو دستی؟
  با احتساب گریبکس بفرمایید کدوم رو بخرم پشیمون نمیشم.

  یه نفر سراتو داشت 76 میلیون فروخته بود میگفت اصلا بدرد نمیخوره برو رنو بخر خلاصه موندم سر دوراهی . از یک طرف اتومات میخوام باشه ولی باقیمت ارزون . یه وقت سراتو رو نخرم بره تو پاچم.

  ممنون از نظرات

 2. علیرضا قنبری | مرداد 16, 1394 | لینک نظر

  سلام دوستان ببینید جامعه ایرانی سه طبقه داره. طبقه مرفه که حداکثر شاید بیست درصد مردم رو تشکیل می ده و طبقه فقیر که تقریبا” دو برابر طبقه فقیر یعنی تقریبا” چهل درصد جامعه را تشکیل می دهند. مابقی چهل درصد باقیمانده طبقه متوسط جاکعه هستند. طبقه مرفه که اصلا” در بند خرید ماشین از شرکتهای هیوندای و کیا و خودروهای چینی و خودروهای ایران خودرو و سایپا نیستند. اونا مستقیم می رند سراغ خودروهای آلمانی و آمریکایی و ….. و بقیمتشون هم براشون مهم نیست چون از جیب طبقه فقیر و متوسط جامعه برداشت می کنند و به جیب خودشون میریزند. طبقه فقیر جامعه هم که اصلا” درفکر خرید خودرو نیستند و دنبال یک لقمه نون برای معاش روزانه هستند. باقی می مونند طبقه متوسط جامعه که درحقیقت چرخ اقتصاد یک کشور بدست همین طبقه متوسط اداره می شه. از بقیه طبقات انتظار زیادی نیست. خوب طبقه متوسط درآمدش افزایش چشمگیری نداشته مانند کارمندان ولی جهش قیمتها چندبرابر افزایش سه درصدی درآمد طبقه متوسط بوده . حال این طبقه وقتی می خواد ماشین دویست میلیونی خارجی سانتافه و یا حتی ماشین چهل میلیونی داخلی پژو پارس رو بخره حساب دودوتا چهارتا می کنه که با چهل میلیون تومان بانک مثلا” مسکن بیست و سه درصد سود بانکی میده و یا با خرید اوراق مشارکت مسکن می تونید با فروشش تا بیست و پنج درصد سود بدست بیارید. یعنی دویست میلیون تومان ماهی حدود چهارمیلیون تومان سود می ده که سالی چهل و هشت میلیون تومان سودبانکی نصیب آدم می کنه. ریال ایران هم حداکثر کاهش خودش رو داشته و دیگه نه دلار بیش از چهارهزار تومان قدرت افزایش داره و نه ریال بیش از این کاهش پیدا می کنه. در حقیقت کاهش ریال که الان داریم باید ظرف هشتاد سال اتفاق می افتاد درحالیکه ظرف سه سال اینقدر کاهش ارزش پول داشتیم. حساب کنید که شما با دویست میلیون تومان نقدینگی در بازار فعلی ایران هر نوع سرمایه گذاری بکنید بعیده که بتونید سر سال چهل و هشت میلیون تومان سود بدست بیارید. در حالیکه وقتی دربانک سرمایه گذاری می کنید سود بانکی خوبی بدست میارید و هم ارزش پول شما هم حفط میشه و با این وضعیت که دولت ناچار به جذب سرمایه گذاری خارجی هست ارزش پول ما بالاتر هم خواهد رفت و بنابراین نباید نگران کاهش ارزش پولی شد که در بانک با سودهای بالا سرمایه گذاری کردید. با تشویق به این امر همه حجم نقدینگی در داخل کشور بشدت پایین میاد و دولت ناچار خواهد شد مردم رو تشویق به سرمایه گذاری در تولید بکنه تا بتونه پولهای مردم رو از بانکها بیرون بکشه وگرنه نابودی اقتصاد کشور رو بدنبال خواهد داشت. بنابراین مردم باید هوشیار عمل کنند و حداقل یک سال از خرید هرنوع کالای لوکس از قبیل خودرو و مسکن و لوازم خانگی لوکس چه داخلی و خارجی خودداری کنند تا قیمتها بیش از پنجاه درصد کاهش پیدا کنه. الان بازار خودرو و مسکن و حتی لوازم خانگی لوکس در آستانه ورشکستگی کامل قرار دارند و این روند بنفع همه مردم خواهد بود.

 3. رضا | مرداد 5, 1394 | لینک نظر

  مردم عزيز اگر بدانند كه با ادامه سياست نخريدن به چه سودي دست پيدا ميكنند و چطور خودرو سازها و وارد كنندگان را به زانو در مي آورند صد در صد به نخريدن ادامه ميدهند تنها راه حل موجود و كاربردي و اثر بخش دقيقا نخريدن است لطفا همگي ادامه دهيد

 4. مهدی | مرداد 4, 1394 | لینک نظر

  آقا هیچی درست نمیشه. بابا باور کنید دارید توی ایران زندگی میکنید..سعی کنید با افسردگی و حسرت کنار بیایید..اینا اگه شما بتونید ماشین حسابی و زندگی حسابی داشته باشید، باید فاتحه خودشون رو بخونند.. یادتون باشه که ایرانی باید همیشه گرسنه نگه داشته بشه..پس نمیذارند .. پس نمیشه..

 5. عایرضا | مرداد 4, 1394 | لینک نظر

  نه داداش چهبره بالا جه بیاد پایین دولت سود میکنه این…ها خوب میدونن مردم رو چجوری بتیغن فقط روشش عوض میشه
  تنها راه تحریم دولت توسط مردم کارسازه

 6. فرامرز | مرداد 4, 1394 | لینک نظر

  به نظر آقای ارياکاملا موافقم دوستمون اومده گفته دلارهرچي بره بالادولت سودميکنه این نطرکاملا اشتباهي هرچه دلارقيمتش بيادپايين دولت سودخواهدکردچون کشور جهان سومی مثل ما که وابسته به دورواطرافه بايدپول زیادی مجبورا بده تابه اندازه دلارکالاوخدمات دریافت کنه

 7. سید مرتضی | مرداد 4, 1394 | لینک نظر

  دوستانی که میگن دلار قیمت واقعیش هزار تومنه تو خواب تشریف دارن واقعیت اینه که اون روزهای خوش به سر اومد از زمانی که در دولت 8 ساله احمدی نژاد پایه پولی بیش از 4 برابر رشد پیدا کرد و از 20 تریلیون تومن در سال 84 به 90 تریلیون در سال 91 رسید همون موقع خیلی از اقتصاد دانها گفتن که چاپ پول بدون پشتوانه باعث بی ارزش شدن پول ملی میشه با بالا گرفتن تحریم ها و قطع صدور نفت فاجعه تکمیل شد و ریال سقوت آزاد زد ولی حتی اگه تحریمی هم در کار نبود این اتفاق میفتاد در واقع ارزش واقعی ریال همینی هست که الان هست و دولت هم داره به سمت تک نرخی کردن نرخ ارز میره و با یه شب ملایم نرخ ارز دولتی رو بالا میبره
  در ضمن دوستان بدون اگه نرخ دلار به اعداد 2200- تا 2500 برسه مساوی با نابودی بسیاری از صنایع داخلی چون دوباره جنس چینی ارزون تر از تولیدات داخل میشه و گرنه کدوم یکی از ما بدش میومد که دلار پایین باشه ولی یکم فکر کنید ببینید چه به روز کشور اومده
  خیلی طول میکشه دوباره ما به یه ثبات اقتصادی برسیم حتی با برداشتن تحریم ها

 8. فرامرز | مرداد 3, 1394 | لینک نظر

  این تخفيفي که دادندسيزده میلیون نه هنوزتحريمي برداشته شده ونه دلاری اومده پایین ببينيدچقدرعزيزان واردکننده خودروچه سودی رو این خودروهاميکنند که حاطراينقدتخفيف بدنداون دوستمون که گفته قیمت هاواقعي نیست واقعاراست گفته
  اقاازماست که برماست هرچی می کشیم ازدست خودیاس فقط ايناتحريم و…راتوجيحي برافزايش قیمت خودروهاميکردند

 9. فرامرز | مرداد 3, 1394 | لینک نظر

  اگه فرصاشما 200ميليون بدی میتونی تنهاهفتادهزاردلار بگیری این یعنی بی ارزشی پول ما هرچه دلاربيادپايين ارزش پول مابيشترميشه مثلا اگه دلاردوهزاربشه شما به جای اون دویست میلیون میتونی صدهزاردلاربگيري که در اون صورت مطمعناقيمت خودروهای خارجی پایین میاد ولی هرچه دلارگرونترماشينم گرونتر

 10. فرامرز | مرداد 3, 1394 | لینک نظر

  قیمت یک دلار برای مردم اروپا به پول ما میشه هزارتومان برای اونا اینکه دلارگرون بشه دیگه چه صیغه ای دلارزماني توکشوربالارفت که پول کشورمابي ارزش شد اینکه قیمت دلار بالا به نفع هیچکس توکشورنيست

 11. فرامرز | مرداد 3, 1394 | لینک نظر

  اگه ماشین های خارجی ارزون بشه فقط به خاطر اون سودی که واسطه توتحريم میبرده هست وگرنه به کشورخودروواردميشدقطعات واردميشد فقط تحریم شده بودیه شعارسياسي برای عده ای از سیاست مداران که مردم درون یک شیشه کنندتابه اونهاالقاکنندماباهيچ جاارتباط تداريم

 12. فرامرز | مرداد 3, 1394 | لینک نظر

  من موندم زمانی که تحريمم بود پس این ماشيناي خارجی ازکجاميومدتوجیب نميذاشتندبيارندکه اقاخودتونوگول نزنيدتحريمم برداشته بشه شايداونم شايدخودرويخورده بيادپايين اینم که سوناتااومده پایین دیدن هیچکس نميخره کلی صررميدندکيسه روشل کردن اوردنش پایین دوروزديگه این ملت شروع کردخريدن بازگروميکنند
  اينقدرم گنده ميکنندحصورغول های خودروسازی انگارقراره اینجا پورشه پانامرا مونتاژ کنند .چارتاماشين زواردررفته اينجاقراره به کمک همون غول ها مونتاژ بشه

  یه نکته خیلی مهم به کشورخودروواردميشداماباواسطه مثلا تويوتازماني که ارتباطشوباايرتوياقطع کرد ولی ازطریق نمایندگی های دوبي. بهشون خودروميداد

 13. sunmartin | مرداد 3, 1394 | لینک نظر

  تخیلی؟اقای سیاست مدار و اقتصاد دان عیچ خبر داریقیمت اصلی دلار الان 2250 هست با این شرایط دولت فقط بخاطر صادراتش ب6 کشورهای عقب افتاده و جنگ زده و بخاطر مسائل مالی بصورت تصنعی قیمت دلار را 3200 نگاه داشته؟آیا اطلاع داری که قیمت شیر و لبنیات خود دولت بالا کشیده و اینها جزو برنامه های دولت هست که مثلا تورم کنترل کنه اما خودش بزرگترین ناقض این قوانین هست آیا خبر داری که قیمت تولیدی و تمام شده و هزینه ساخت پراید و سمند به ترتیب 6 و 13 ملیون هست و این قیمت که از ضرر و زیانش صحبت میکنند هزینه در جاهای دیگه ای از جیب من و شما ميشه سهم سرانه هر شخص در کشور از درآمدهای نفتی 1800 تومان هست و لی فقر و فلاکت بیداد میکنه من و شما کاره ای نیستیم و اقایان تحصیل کرده و استاد دانشگاه و حقوقدان تصمیم میگرن وقتی صحبت از قیمت ها به میان آمد کاهش قیمت ها واقعی بود البته انتظار بی جا از کاهش شدید قیمتها بی حاست اما خب در این مدت کاهش قیمت تا حدودی اتفاق می افته اگه از جای دیگه هزینه ها را اضافه نکنند مثل تعرفه بیشتر یا اسقاط 5 خودرو بجای 2 یا 3 خودرو و ..

  • در پاسخ به: sunmartin

   حميد | مرداد 3, 1394 | لینک نظر

   ميشه بفرماييد با كدوم فرمول و امار علمي و منطقي به اين نتيجه رسيدين كه قيمت دلار ٢٢٥٠ هست؟! شما كه فوق تخصص در امور خودروهاي چيني هستين، اون هم به صورت فصلي از برندي به برند ديگر، پس لطفا لينك به يك مطلب علمي و موثق بدين كه قابل اعتنا باشه، نه اينكه نظرات خودتون رو بنويسيد. من مشكلي با نظر دادن شما ندارم، فضاي ازاده و همه حق دارن نظر بدن، اما اينكه ليست قيمت بنويسيم و به مردم القا كنيم كه مثلا سانتافه حدودا ٢٠٠ ميليوني ميشه ١٣٥ ميليون فقط به ضرر مردم تمام خواهد شد. اين مطالبي كه شما اينجا نوشتي صرفا يك سري مطالب رايج در صفحات اجتماعيه كه مردم خودشون براي تخليه فشار رواني ميگن و در واقع يك جور توهم توطئه هميشگي عليه دولت كه بگن همه چيز عاليه ولي دولت نميذاره مردم رفاه داشته باشن. دلار در بين سالهاي ٨٤ تا ٩٠ به طور مصنوعي توسط دولت كريمه ي احمدي نژاد ثابت موند تا مثلا بگيم ما قوي هستيم و فقط پول بي پشتوانه وارد نقدينگي مملكت شد و وقتي تحريم شديم و ديگر نتونستيم بي محابا پول نفت رو وارد بازي بكنيم اين افسار از دست خارج شد و دلار به اين قيمت ها رسيد. اما اين معنيش كاذب بودن قيمت دلار نيست، فقط رشد دلاري كه بايد در شش سال اتفاق ميفتاد مثل فنر فشرده نگه داشته شد و يكباره در طول يكسال مملكت رو به ورطه نابودي كشيد. دولت فعلي اما ديگر اين خطا رو نخواهد كرد و ميداند كه دلار ارزشش از همين قيمت فعلي هم بيشتره چرا كه از سال ٩٢، دو سال هست كه ثابت مونده و اين به ضرر كشور هست. صادرات داره نابود ميشه و اقتصاد كشور روز به روز ضعيف تر. پس عاقلانه قيمت دلار رو بالا خواهد برد كمااينكه ميبينيد نرخ دولتي دلار رو به ٣ هزارتومن رسونده و نميخواد بذاره اتفاق سال٩١ تكرار بشه. بحث خيلي طولانيه اما نكته اخر اينكه خودرو هم دچار افت نهايتا پنج درصدي خواهد شد اونهم در كوتاه مدت و بعد مجددا به روال عادي باز خواهد گشت، پس بهترين وقت براي خريد مصرف كننده همين چند ماه اينده ست و بدترين وقت براي دلالي خودرو هم همين ماهها. به اميد ارزاني ٧٠ ميليوني سانتافه و غيره نباشيد.

   • در پاسخ به: حميد

    ُSepehr | مرداد 3, 1394 | لینک نظر

    با درود به شما و تشکر بابت نظرات تخصصی و اقتصادیتون….در مجموع بازار به همین سمت که فرمودین خواهد رفت اما با توجه به احتمال ورود خودروسازان اصلی و کم شدن واسطه گری میشه به کاهش سود در فروش، رقابت جدی تر، تسهیل شرایط فروش و …تا حدی دلخوش بود.

   • در پاسخ به: حميد

    آریا | مرداد 4, 1394 | لینک نظر

    نمیدونم کی به شماها گفته اگه دلار گرون باشه عامل رشد اقتصادیه و صادرات با دلار گرون رونق میگیره؟ عزیزم دلار که گرون باشه مواد اولیه برای تولید و همچنین ماشین الات و خدمات انها هم گرون تموم میشه و تولید کننده نمیتونه مواد اولیه مرغوب و تجهیزات مناسب برای تولید استفاده کنه و در نتیجه در بازار مصرف هم شکست میخوره. طبق دیدگاه شما کشورهای توسعه یافته پولشون باید خیلی بی ارزشتر از پول ما باشه چون به ضرر صادراتشون میشه اگه ارزش پول ملیشون زیاد باشه اما در دنیای واقعی میبینیم که کشورهای با تولید ناخالص ملی بالا و صادرات زیاد پول قوی هم دارند و تورم زیادی هم ندارند. اگه حرفهای شما درست باشه الان زیمبابوه و ونزوئلا باید بیشترین صادرات و قویترین اقتصاد در بین کشورهای در حال رشد داشته باشند. رشد اقتصادی مترادف تورم نیست. آلمان و ژاپن و آمریکا بدون تورم رشد اقتصادی دارن. شما الگوی توسعه رو از کجا گرفتین که همش امیدوارید قیمتها افزایش پیدا کنه؟

    • در پاسخ به: آریا

     حميد | مرداد 4, 1394 | لینک نظر

     من همچين چيزي نگفتم، فقط گفتم ارزوني انچناني هم نخواهد داشت. ضمنا چين و هند و ارزش پول مليشون و پايين نگه داشتن عمدي ارزش پول توسط دولت هاشون ميتونه مثالي براي اين مدل توسعه باشه، گرچه من اصلا نظرم بر بي ارزش كردن عمدي پول ملي نيست. من فقط گفتم دلار ٢٢٥٠ تومن نيست.

   • در پاسخ به: حميد

    علیرضا | مرداد 4, 1394 | لینک نظر

    من نمیدونم چرا باید نرخ دلار اصلا بالا بره چه یهوویی چه تدریجی پس چرا بقیه کشورها ارزش دلار ثابته پایه دلار آزاد و شناور رو رفسنجانی گذاشت البته من بحث جناحی نمیکنما احمدی نژاد هم کم …آره خلاصه آفت مملکت و اقتصاد ما تاجر و دلال و اقتصاد دولتیه همین خودروسازا تاوقتی نیمه دولتی باشن که بدتر از تمام دولتیه چون باعث ویژه خواری میشه انحصار وجود داره و با اضافه کردن تعرفه ها قیمت هارو افزایش میدن

    • در پاسخ به: علیرضا

     حميد | مرداد 4, 1394 | لینک نظر

     تغيير نرخ ارز فقط و فقط يك دليل داره: نرخ رشد اقتصادي! اگر رشد اقتصادي ما در طول يكسال مشخص، بيشتر از رشد اقتصادي امريكا باشه، در انتهاي اون سال دلار بايد ارزون بشه. اگر هم مثل تمام اين سي و چند سال اخير رشد اقتصاديمون كمتر بوده باشه، در انتها بايد دلار بايد گرون بشه. ارزاني يا گراني دلار بهيچ وجه دستوري و فرمايشي نيست. كاهش ده درصدي ارزش يورو در مقابل دلار امريكا در سال گذشته، و يا كاهش بيست درصدي ارزش دلار كانادا يا استراليا در مقابل دلار امريكا در طول سه سال اخير بدون وجود هرگونه مشكل سياسي و تحريم مثالهايي براي اين هستند كه ببينيد هيچ جاي دنيا ترسي از تغيير ارزش پول ندارن. روسيه و تركيه هم كه مثال هايي از جنس ايران هستند كه بدليل مسائل سياسي دچار كاهش ارزش پول ملي شدن. پس هيچ كسي قصدي براي تعيين نرخ نداره و شرايط حقيقي اقتصادي هست كه نرخ رو تعيين ميكنه. مطمئن باشيد هيچ دولتي در دراز مدت نميتونه به طور كاذب نرخ ارز رو تغيير بده، چه بالا و چه پايين. من اين بحث رو ادامه نميدم و هركسي تمايل داشت ميتونه به مقالات معتبر رجوع كنه. ببخشيد زياد حرف زدم.

 14. فرامرز | مرداد 3, 1394 | لینک نظر

  ملت آنقدرها کشیده عادت شده براشون اقاخبرتون یه چی گرون میشه نخريدتامجبوربشن بیارن پایین تحریم کيلوچنده ايناخودشون بیخودی گرون کردندحالادارندميارن پایین
  حالا اگه تحريمن برداشته بشه کمپانی بنزوپورشه نيومدنين اينجامرسدس بنزمايباخ درست کنند مثل کارخانه پژو که تو قبل تحریم اينجاچارتاماشين بی کیفیت مونتازميکرد

 15. حميد | مرداد 3, 1394 | لینک نظر

  همين تفكر جوگيرانه ي ملت ماست كه باعث شده به اينجا برسيم. اساتيد، امروز رو بخاطر بسپاريد، نظراتتون هم اينجا خواهد ماند. اواخر امسال برگرديد و همين صفحه رو نگاه كنيد تا متوجه بشين اين تفكراتتون و نحوه تحليلتون درباره اقتصاد شبيه جناب احمدي نژاده. هيچ كاهش قيمت چشمگيري اتفاق نخواهد افتاد و تا يكسال اينده هم هيچ خودرو خاص جديدي به بازار اضافه نخواهد شد. ايران در بهترين سالهاي اقتصادي اخيرش، هيچگاه رشد اقتصادي نزديك به ميانگين كشورهاي در حال توسعه رو هم نداشته و با فرض برطرف شدن تمام تحريم ها در اينده نزديك هم، باز سالانه و طبق شرايط اقتصادي ارزش پول كشورمان نسبت به دلار بايد سالانه ده درصد افت كنه، چرا كه اقتصادمون رشد كمتري داره. با گرانتر شدن دلار در سال اينده و خالي شدن انتظارات كاهشي مردم، روند تورم بازخواهد گشت و دولت هم بدليل مصالح اقتصاد كلان كشور جلوي اين تورم رو نخواهد گرفت. اگر توان تحليل علمي اقتصادي نداريم، لااقل چندتا مقاله از اقتصاددانان معتبر بخونيم تا الكي اينجا ليست قيمت تخيلي واسه مردم ننويسيم. شما ديديد كه پس از اعلام رسمي توافق دلار هيچ كاهش قيمتي رو تجربه نكرد، پس بي دليل رويافروشي نكنيم. اين توافق اگر با رفتار درست و صحيح دولتمردان همراه بشه، در ده سال اينده ميتونه به رشد كشور كمك شاياني بكنه، اما فعلا انقدر عقبيم كه فقط شايد بتونيم گذشته رو جبران كنيم. اين چند شركت خرده پا هم كه تخفيف هاي انچناني دادند، فقط سعي دارن زودتر سرمايه راكدشون رو به پول تبديل كنن و در اينده كوتاه مدت ازش در تجارت بازتر ماههاي پس از رفع تحريم ها استفاده كنند. خودرو كالايي مصرفي ست و قطعا مثل تمام كالاهاي ديگر در اين كشور تابع شرايط كلان اقتصادي خواهد بود. بزودي رونق نسبي به بازار مسكن بازخواهد گشت و جنبه ي سرمايه اي خودرو هم تحريك خواهد شد. در پي رونق بازار مسكن بازار خودرو هم در سال اينده ركود رو پشت سر ميگذاره و مجددا شاهد رشد ارام و متعادل قيمت ها خواهيم بود. اين شش ماه اينده بهترين وقت خريد براي مصرف كنندگان خودرو خواهد بود و البته بدترين روزها براي دلالان خودرو.

 16. arash | مرداد 1, 1394 | لینک نظر

  chera dorugh minevisino mardomo gomrah mikonin
  sherkate geely mashinaye 2014 ro takhfif dade
  sanian koja asan motor sonata LF ro takhfife 16 milioni dade??!!

 17. فقط MVM 530 | مرداد 1, 1394 | لینک نظر

  اقایون توافق سر مساله دیگه ای صورت گرفته است.چرا دوستان مسائل را قاطی می کنید….
  مگر ایران به بازار ازاد پیوسته است که همگی فکر می کنند قرار است خودروی آلمانی امریکایی به قیمت واقعی عرضه شود….
  مطمان باشید اتفاقی نمی افتد….
  مگر به شرط زیر:
  ایران خودرو تولید انحصاری بنز
  سایپا تولید انحصاری فورد
  پارس خودرو تولید انحصاری ائودی

  خانواده گرامیون نماینده بنتلی و مازراتی
  کرمان موتور نماینده لندروور و آلفارامئو
  مدیران خودرو نماینده آستون مارتین و جگوار

  ………
  را ابتدا اخذ کنند و سود مناسب برایشان حاصل شود سپس به بازار ازاد وصل می شویم…
  بنده اول خط واستادم میخوام MVM 530 را بدم یک ASTON MARTIN VULCAN بگیرم. دوستانی که مایل هستند در طرح تعویض مدیران خودرو شرکت کنند یک تماس با مدیران خودرو بگیرند و تمایل خود را اعلام کنند.
  دوستانی که ماشین های ایران خودرو ، سایپا و پارس خودرو را دارند هم با طرح تعویض پژو با سماق مراجعه کنند…….

 18. حرفه ای | مرداد 1, 1394 | لینک نظر

  دوستان کف قیمت سوناتا به شرح زیر است:

  برای سوناتای فول 28000 دلاری بعد ازرفع تحریم ها:
  قیمت خام ماشین با دلار 3000 تومانی :84 میلیون
  تعرفه 55 درصد قیمت پایه ماشین که 22هزار دلار است: 0.55*22000= حدودا 12000
  12000*3000=36 میلیون
  هزینه های ثابت و اضافه (اسقاط- مالیات-پلاک- هلال اهمر و…): حدودا 30 میلیون
  سود وارد کننده که در نظر میگیریم که خودرو ها از شرکت مادر بیاد و هزینه ی الکی گارانتی هم حساب نشه: 2 میلیون
  قیمت کل:84+36+30+2= 152 میلیون !!!!!
  پس منطقی باشید
  موفق باشید

  • در پاسخ به: حرفه ای

   حرفه ای | مرداد 3, 1394 | لینک نظر

   کسانی که منفی میدند
   دلایلشون را بنویسند
   این هایی که من گفتم کاملا واقعیت و در بهترین حالت است
   که تا اخر سال هم به همین وضع است
   مگر اینکه دولت سال بعد تعرفه را 5 درصد کاهش بده که البته این کار بعیده

   • در پاسخ به: حرفه ای

    عایرضا | مرداد 4, 1394 | لینک نظر

    گمرک 40درصد هزینه های اسقاط و پلاک با گمرک مجموعا 40درصده وگرنه به تنهایی 28درصد میتونید از افراد مطلع بپرسید ثانیا اگر شرکت ها نمایندگی رسمی هستن غلط میکنن بابت گارانتی پول بگیرن سودشونم باید از کارخونه تولید کننده بگیرن گیریم سود بیشتر میخوان باشه ولی دیگه نه اینقدر

 19. محمدمهدی | مرداد 1, 1394 | لینک نظر

  واقعا با خوندن چنین خبرهایی چقدر خوشحال میشم میبینم که چه هموطن های مهربونی دارم که این قدر به فکر مردم هستن واقعا دستتان درد نکنه به خاطر تخفیف!!!
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  خدا لعنتشون کنه
  این نشون میده که تا الان چقدر سود می‌کشیدن رو محصولاتشون.
  خدایا ما رو از شر اینا خلاص کن
  آمین

 20. محمد | مرداد 1, 1394 | لینک نظر

  دوستان،این جور خبر ها حاکی از غیر واقعی بودن قیمت خودروها در داخل کشور و سودهای کلانی که عاید شرکتها و دست اندر کاران واردات خودرو میشه حکایت میکنه… خودمونیم عجب بخور بخوریه…. واقعا کسی تو این مملکت به فکر هم وطنش نیست….فقط سود!!!

 21. محمدمهدی | مرداد 1, 1394 | لینک نظر

  من که باور نمیکنم مردم دوام بیارن و خرید نکنن!!!
  آخه میدونید که اینجا ایران است.
  امیدوارم بتونن حداقل 6 ماهی دووم بیارن.
  البته شورای رقابت هم مردم رو آدم حساب نمیکنه و قیمت ها رو افزایش میده!
  خدااایا این چه کشوری بود آخه….

 22. sunmartin | مرداد 1, 1394 | لینک نظر

  قیمت ها تا 30 درصد غیر واقعی است و بقیه مربوط به باج گیری هایی از قبیل خودوری فرسوده و نظایر آن میشود بعلاوه کاهش ارزش واحد پول ملی پس فلا خرید نکنید تا 6 ماه دیگر قیمت واقعی با توجه به شرایط کنونی و این همه مالیات و هزینه های سرریز گمرکی و ..بنظر من به شرح زیر است

  هیوندای سوناتا yf قیمت 120 تومان
  هیوندای accent قیمت 80 تومان
  هیوندای I20 قیمت 50 تومان
  هیوندای i40 قیمت 125 تومان
  هیوندای santafe new face قیمت 135 تومان
  هیوندای tuscan new face قیمت 118 تومان
  کیا cerato new face قیمت 100 تومان
  کیا picanto قیمت 40 تومان
  کیا اسپرتیج نیو فیس 120 تومان
  کیا اپتیما نیو فیس 125 تومان
  کیا سورنتو نیو فیس 130 تومان
  البته این نرخ ها با تعرفه 145 درصدی هست که آقایان میگن 45 درصد و دقیقا همین 145 هست و اگه تعرفه پایین بیاد که بعید میبینم چون درآمد کلانی برای ایشان هست تا 10 الی 15 ملیون دیگه کاهش داره در این شرایط تکلیف چینی های بی کیفیت و گران چی میشه این هشداری برای چینی ها هم هست که البته باید به 30 درصد کاهش قیمت رضایت بدن

  • در پاسخ به: sunmartin

   مروت | مرداد 1, 1394 | لینک نظر

   سان مارتین عزیز، پس از مدت‌ها که نوشته هات را تو سایتهای خودرویی میبینم، اولین باره که کاملا باهات موافقم. به امید روزی که ایرانی جماعت هم مثل اکثر جاهای دنیا هر چیزی را به قیمت واقعی بخره و هر شغلی که انجام میده، مزد واقعی دریافت کنه.

   • در پاسخ به: مروت

    sunmartin | مرداد 1, 1394 | لینک نظر

    شما لطف دارید بنده در این مدت خیلی با خودم کلنجار رفتم که خودروی کارکرده خودم بفروشم اما با دیدن قیمت های غیر متعار4 کره ای ها و چینی ها و آهن مار6 های داخلی هر بار خودم را پس میزدم امیدواریم که احزاب مخالف در کنگره آمریکا که عمدتا جیره خوار اسرائیل غاصب هستند این توافق را بهم نزنند بیاید امیدوار باشیم که دل واپسان کشور بجای دلواپسی برای منافع خود و حیات خود در تحریم ها از این توافق حمایت کنند و اگر نمیکنند چوب لای چرخ این حرکت آهسته نگذارند به راستی و حقیقت قسم سالها عقب افتادیم نه از کشورهایی که جوامع پیشرفته هستند از کشورهای منطقه و همسایگان خود نمونه بارز این مثال نه کره جنوبی پیشرفت6 و در حد ژاپن بلکه همین ترکیه که چندین و چند کارخانه تولید قطعات با استاندارد ce دارد انواع خووروها در شهر های این کشور تولید میشوند و قسمت اعظم آن صادر..در این کشور شرایط خرید خودرهای روز جهان مانند رنو پژو بی ام دبلیو آئودی و کیا و هیوندای با شرایط اقساط با توجه به درآمد اشخاص امکان پذیر است قیمت خودرو زمانی واقعی میشود که خودرو بصورت قطره چکانی به بازار تزریق نشود
    شرایط ورود خودرو به اسقاط خودروی فرسوده و سودهای گمرکی و مالیاتی گره نخورد،مشتری و خریدار خودرو نیخواهد یک خودروی ایمن داشته باشد چرا باید هزینه روشنایی معابر و سهم آنوزش و پرورش پرداخت کند؟

    • در پاسخ به: sunmartin

     عایرضا | مرداد 4, 1394 | لینک نظر

     داداش چه توهما توافق بشه بازم ماشینو گرون میکنن هنوز توافق نشده آمریکا میگه 150میلیارد دلار دارایی ایران بعد توافق میدیم اینا میگن 30تا یعنی 120تاشو بالاکشیده حساب بیارید نه داداش ما توافق نمیخوایم پولامون دست آمریکا جاش امن تره البته دلواپسان هم غصه خودشونو میخورن نه مردمو واسه خودشون میگن چرا اونا پولارو بخورن ما نخوریم

 23. امیر | مرداد 1, 1394 | لینک نظر

  اولا این مدلی که تخفیف روی ان اعمال شده یعنی سوناتا lf نسبت به مدل yf مشتری کمتری در بازار داشت و ضمنا اینها از سود
  ضرر می کنند و قبلا انقدر قیمتها را بالا بردند که حالا حالاها باید کاهش دهند تا مردم قدرت خرید داشته باشند.

 24. حامد | مرداد 1, 1394 | لینک نظر

  LoL

 25. علی | مرداد 1, 1394 | لینک نظر

  کاش این کاهش ها در بخش ارزان قیمت ها هم اعمال میشد !

 26. رضا7 | مرداد 1, 1394 | لینک نظر

  احسنت به مردم!
  آقا انقد نخرید تا بیان منت بکشن بگن یکی بخر دو تا ببر!!
  انصافا تو این مملکت بی درو پیکر فقط باید اینجوری کارارو پیش ببریم
  قیمت خودرو حالا حالا ها جا داره بیاد پایین
  آفرین به همین سیاست نخریدن ادامه بدید..

  • در پاسخ به: رضا7

   فردین | مرداد 1, 1394 | لینک نظر

   آقا رضا خیلی خوش خیال هستید، اگه دقت بکنید اصل ماجرا بر سر چینی هاست، چون اگه خودروسازهای اروپایی وارد ایران بشوند دیگه کسی نمیره آشغالهای چینی را بخرد و حالا نوچه های داخلی شرکتهای چینی براینکه مانع شکست و از دست رفتن بازار ایران بشوند سریع اومدن قیمتها را پایین آوردن حالا صبر بکنید نتیجه را خواهید دیدی اونوقت قضاوت بکنید.

   • در پاسخ به: فردین

    رضا7 | مرداد 1, 1394 | لینک نظر

    از قدیم گفتن آرزو بر جوانان عیب نیس!! بابا بذار ما تو خیال خوش بمونیم..

 27. سلطانی | مرداد 1, 1394 | لینک نظر

  جا داشت تیتر خبر را درست می زدید.
  خبر بد برای دارندگان هیوندای، مالکان هیوندای نفله شدند…

 28. linkoln6ft | مرداد 1, 1394 | لینک نظر

  خبر پایین رو باور کنیم یا اینو!!!

  در کل فعلاً تا دو تا سه ماه دیگه خودرو خریدن ضرر داره .
  فکر کنید وقتی شرکت ها حول شدن و با عجله ، دارن بین ۱۶ تا ۲۶ میلیون تخفیف روی محصولاتشون میدن پس شک نکنید تا مدتی دیگه قیمت های همین خودرو های با تخفیف ارائه شده ، کاهش زیادتری خواهد داشت و هر کسی که با همین تخفیف به ظاهر زیاد هم خودرویی بخره ، ضرر کرده.
  خرید خودرو مونتاژ داخلی هم تا زمانیکه قطعاتشون کیفیت نداشته باشه ، هر چقدر هم که ارزون بشه ، ارزش نداره و ضرره.

  اگه مردم به نخریدن تا مدتی دیگه ادامه بدن ، قیمت ها به قیمت های واقعی نزدیک میشن.

  • در پاسخ به: linkoln6ft

   فری فری | مرداد 2, 1394 | لینک نظر

   سلام . جالب ترین بخش قضیه اینه که اگر به عراق سفر کنید
   میبینین گه پراید قیمتش 4 میلیون است
   و سمند قیمتش 8 میلیون است
   اما همین ماشینها در داخل ایران چند برابر قیمتش هست!!!! ؟
   معلوم نیست چرا بعد از توافق مخالف کاهش قیمت ماشینند حضرات !!!!
   پس چرا در کشورهای دیگر ماشنهای ایرانی یک سوم ارزش دارند ؟!!
   چرا به مردم ایران ارزان ( قیمت واقعی ) نمیدهند ؟

  • در پاسخ به: linkoln6ft

   همایون | مرداد 3, 1394 | لینک نظر

   همین کاهش 16میلیونی سوناتا و 26میلیونی جیلی نشان دهنده بی نظمی کامل در بازار است و همچنین نشون میده که دلیل این کاهشها از یک جنس نیست چرا که سوناتا 9درصد کاهش داشته ولی ایکس7 کاهش 22 درصدی داشته در حالی که اگر یک دلیل منطقی و ماندگار برای این کاهش وجود میداشت باید درصد کاهش نزدیک به هم میبود.