فولکس واگن به جای پژو می آید ؟!

سپهر زنگنه | شنبه، ۳ مرداد ۱۳۹۴ | 20 نظر

روزنامه دنیای اقتصاد ؛ چرخش خودروسازی ایران از فرانسه به آلمان

گروه خودرو: از قدیم گفته‌اند «از هر دست که بدهی، از همان دست می‌گیری»؛ این ضرب‌المثل به‌نوعی گویای حال و احوال این روزهای ایران خودرو و پژو است.

در شرایطی که خیلی‌ها خود را آماده جشن پیوند دوباره این دو شرکت کرده‌اند، ظاهرا گزینه‌ای جذاب‌تر چشم ایران خودرو را گرفته و به نظر می‌رسد این گزینه «فولکس واگن» است. پیش از آنکه در مورد تصمیم احتمالی ایران‌خودرو مبنی‌بر پشت کردن به پژو و رفتن به سمت فولکس واگن قضاوت کنیم، باید نگاهی بیندازیم به آنچه میان این زوج سابق (ایران خودرو و پژو) گذشته است.

چه بر سر ایران خودرو و پژو آمد؟

هر چند مانند بسیاری از زندگی‌های مشترک، ایران‌خودرو و پژو نیز در ابتدا با سختی‌هایی روبه‌رو بودند، اما کم‌کم سر و سامان گرفته و به کمک هم زندگی نسبتا خوبی را ساختند. با این حال همه‌چیز بر وفق مراد نگشت و زندگی این زوج خودروساز نیز در ادامه با مشکلات و اختلافاتی روبه‌رو شد، هر چند به هر حال زندگی‌شان کژدار و مریز می‌گذشت و سرپا بود.

ایران‌خودرو اگرچه چندان از رفتارهای پژو رضایت نداشت و برخوردهای مغرورانه‌اش را برنمی‌تابید، اما به هر حال به همین زندگی متوسط هم راضی بود و به هیچ وجه نمی‌خواست زوج نسبتا پرآوازه‌اش را از دست بدهد.

پژو هم با وجود رفتارهای نسبتا نا‌مهربانانه‌اش، از زندگی با ایران‌خودرو راضی به‌نظر می‌رسید، اما به‌نوعی بدش نمی‌آمد در کنار زوج ایرانی‌اش، دوستی آمریکایی نیز برای خود اختیار کند.

مانند برخی از زوج‌ها ، پژو نیز ابتدا حرفی از ارتباط خارج از خانواده خود نزد و مخفیانه جلو رفت، تا اینکه ناگهان خبر رابطه این «فرانسوی بی‌وفا» با یک «آمریکایی مشهور» در همه جا پیچید، تا زندگی مشترک پژو با ایران خودرو در آستانه فروپاشی قرار بگیرد.

در نهایت، اوایل سال 2012 میلادی، پژو غیابا از زوج ایرانی‌اش جدا شد تا یک‌طرفه به 24 سال زندگی مشترک با زوج ایرانی‌اش پایان داده باشد. پژو هر چند توضیحی بابت جدایی‌اش نداد و ناگهان رفت، اما دیگر برای همه برملا شد که جنرال موتورز با وعده و وعیدهایش، قاپ پژو را دزدیده و زوج ایرانی-فرانسوی را از هم جدا کرده است.

جنرال موتورز چند سال قبل‌تر تا مرز نابودی و ورشکستگی رفت و وقتی سر و سامانی دوباره گرفت با خرید بخشی از سهام پژو، عملا افسار این فرانسوی را در دست گرفت و آنقدر زیر پایش نشست، تا پژو در نهایت از ایران‌خودرو جدا شد

بی‌وفایی پژو آن هم در روزهایی که ایران‌خودرو شرایط مالی مناسبی نداشت و با بحران تولید دست‌وپنجه نرم می‌کرد، ضربه بزرگی به زوج سابقش زد، اما کار از کار گذشته بود و خودروساز بزرگ ایران حالا باید یا به تنهایی زندگی‌اش را اداره می‌کرد یا به‌دنبال شریکی دیگر برای خود می‌گشت. جدای از شوکی ناگهانی که از رفتن پژو به ایران‌خودرو وارد شده بود، یک مشکل بزرگ دیگر نیز وجود داشت و آن، سر و سامان دادن به نسل بازمانده از این زوج خودروساز بود. بدون شک، اداره کردن و تامین این نسل، کار سختی بود، چه آنکه زوج آمریکایی اجازه نمی‌داد پژو حق و حقوق بازمانده‌های خود از زندگی با زوج سابقش را بدهد و از همین رو ایران‌خودرو مجبور شد برای گذران زندگی به هر دری بزند و حتی با وجود اینکه اکراه داشت، به سراغ غریبه‌ها هم رفت تا فرزندان به جا مانده را بزرگ کند.

البته «پارس» و «405» از آب و گل درآمده بودند و ایران‌خودرو می‌توانست نیاز آنها را خود تامین کند، اما «206» هنوز هم به پژو وابستگی داشت و اگر پافشاری ایران‌خودرو نبود «206» نیز راهی فرانسه شده بود. با همه سختی‌ها، ایران‌خودرو توانست «206» را نزد خود نگه داشته و حتی به دور از چشم پژو، برایش شناسنامه بگیرد، تا جایی که حالا دیگر همه آن را به نام «206 ایرانی» می‌شناسند.

هر چه بود، ایران‌خودرو توانست روزهای سخت بدون پژو را تحمل کند و روی پایش بایستد و اگرچه خواستگارانی از چین داشت، اما زیر بار زندگی مشترک با آنها نرفت.

از آن طرف البته زندگی پژو و زوج آمریکایی‌اش نیز به مشکل خورده بود و از همین رو برخی پیش‌بینی می‌کردند که ایران‌خودرو و پژو دوباره در کنار هم قرار بگیرند. پیش‌بینی‌ها البته درست از آب درآمد و پس از آشتی بزرگ‌ترها با هم، زوج ایرانی-‌فرانسوی سابق نیز برای زندگی دوباره ابراز تمایل کردند.

چرخش از پژو به فولکس

هرچند همه چیز به‌خوبی پیش رفت و ایران خودرو و پژو در ظاهر گذشته‌ها را فراموش کردند، اما گذر زمان و پیدا شدن گزینه‌های جذاب‌تر سبب شد ایران خودرو به‌نوعی به فکر تلافی بی‌وفایی زوج سابقش بیفتد و قلابش را جای دیگری بیندازد.

گزینه‌ای که حالا چشم ایران خودرو را گرفته و قرار است جای پژو را در جاده مخصوص بگیرد، فولکس واگن آلمان نام دارد، خودروسازی پرآوازه و شیک، که از دید بسیاری امکان خوشبخت شدن ایران خودرو با آن، بیش از پژو است. از دید بزرگان و ریش سفیدان، پیوند ایران خودرو و فولکس واگن، از دو جهت برای زوج ایرانی اهمیت دارد؛ اول اینکه به‌نوعی تلافی بی‌وفایی پژو را درمی‌آورد و به اطرافیان و دلواپسانش ثابت می‌کند در مقابل زوج سابق خود کوتاه نیامده است؛ و دوم اینکه با گزینه‌ای بهتر و جذاب‌تر، زندگی مشترک دوباره‌اش را آغاز خواهد کرد.

هرچه هست، طبق آنچه از «جاده مخصوص» به گوش می‌رسد، ایران خودرو دل به خواستگار آلمانی‌اش بسته و در این شرایط باید منتظر ماند و دید پژو که روزگاری بی‌وفایی کرد و حالا خودش هم مزه بی‌وفایی را چشیده، چه واکنشی به این ماجرا نشان خواهد داد.

فولکس چطور جای پژو را گرفت؟

اما از فضای روایی به عالم واقعیت بیاییم و ببینیم این روزها در کیلومتر 14 جاده مخصوص چه می‌گذرد. هر چند گمان می‌رفت به فاصله کوتاهی پس از توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای گروه 1+5، ایران خودرو و پژو قرارداد رسمی خود را امضا کرده و شراکتی دوباره و متفاوت از گذشته را آغاز کنند، اما ظاهرا حضور اخیر هیات آلمانی در ایران، معادلات را به هم ریخته است.

آن طور که خبر می‌رسد، ایران خودرو و فولکس، از پیش مذاکراتی را با یکدیگر انجام داده و در سفر هفته گذشته هیات سیاسی-اقتصادی آلمان به ایران نیز صحبت‌هایی جدید و البته کلی میان نمایندگان دو طرف رد و بدل شده است.

به گفته منابع آگاه، ظاهرا فولکس واگن پیشنهادهای جذاب‌تری را در مقایسه با پژو، به ایران خودرو داده و از همین رو آبی‌های جاده مخصوص به فکر جایگزین کردن این غول پرآوازه آلمانی به جای خودروساز فرانسوی افتاده‌اند. به اعتقاد برخی کارشناسان، علاوه‌بر جذابیت‌های خاصی که شرکتی مانند فولکس واگن دارد، ممکن است مسائل دیگری نیز در چرخش احتمالی ایران خودرو از پژو به فولکس، تاثیر داشته باشند، هرچند دلیل اصلی، قابلیت‌های فنی و تکنولوژیکی بالای خودروساز آلمانی است.

البته به اعتقاد برخی کارشناسان، نامهربانی و بی‌وفایی پژو و همچنین دلواپسی‌هایی که ایرانی‌ها از بابت تکرار دوباره این رفتارها از سوی خودروساز فرانسوی دارند نیز در عبور از پژو و رفتن به سمت فولکس بی‌تاثیر نیست. به باور منتقدان پژو، این شرکت در حق مشتریان و صنعت خودرو ایران جفا کرده و به اصطلاح باید تنبیه شود (موضوعی که حتی فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه نیز اخیرا به آن اشاره کرده است)؛ بنابراین ایران خودرو نباید به راحتی شراکتی دوباره را با این خودروساز رقم بزند.

در کل البته بسیاری از کارشناسان و فعالان صنعت خودرو معتقدند فولکس واگن به لحاظ فنی و تکنولوژیکی و همچنین قرابتی که میان ایرانی‌ها و آلمان‌ها وجود دارد، گزینه بهتری در مقایسه با پژو برای همکاری مشترک است.

بر این اساس، منابع آگاه عنوان می‌کنند که مجموعه اتفاقات رخ داده از توافق ژنو تا توافق وین (یک سال و نیم گذشته) و مذاکرات انجام‌شده میان ایران خودرو و شرکت‌های خارجی، بزرگ‌ترین خودروساز ایران را به صرافت انداخته تا محور شراکت اصلی خود را از فرانسه به آلمان تغییر دهد. به عبارت بهتر، ظاهرا ایران‌خودرو به این نتیجه رسیده که در شرایط فعلی، آلمانی‌ها و به‌طور خاص فولکس واگن، گزینه بهتری برای شراکت به‌شمار می‌روند و بیش از فرانسوی‌ها و پژو می‌توانند به خودروسازی ایران کمک کنند.

البته این موضوع به معنای حذف پژو از گزینه‌های همکاری ایران خودرو نیست و خودروساز فرانسوی همچنان مدنظر آبی‌های جاده مخصوص برای همکاری قرار دارد. آن‌طور که از ایران خودرو خبر می‌رسد، این شرکت قصد دارد بازار خود را بین چهار شریک خارجی تقسیم کند و در این بین، سهم شریک اصلی 50 درصد است و 50 درصد باقیمانده نیز بین سه شریک دیگر تقسیم خواهد شد.

با این حساب، اگر اخبار رسیده از کیلومتر 14 جاده مخصوص کاملا صحت داشته باشد، فولکس واگن به‌عنوان شریک اصلی ایران خودرو، 50 درصد بازار این شرکت را در دست خواهد گرفت و پژو نیز باید به فکر دستیابی به سهمی قابل توجه از نیم دیگر بازار بزرگ‌ترین خودروساز خاورمیانه باشد.

از سراسر وب
پیشنهاد از

20 دیدگاه

 1. هادى | شهریور 27, 1394 | لینک نظر

  ايشالا آلمانا بيان كارخونه را خودشون مديريت كنن والا ما اصولا به اين مديران وطنى اعتماد نداريم

 2. sunmartin | مرداد 22, 1394 | لینک نظر

  خبر جالبی که یحتمل سپهر امروز در سایت قرار میده:
  بالاخره پس از کش و قوس های فراوان “اشکودا” یا همان آئودی با موتور فولکس واگن ((که دقیقا خودروهای آئودی هم بواسطه زیر مجموعه بودن شرکت معظم فولوس از این پیشرانه های عالی استفاده میکنن))
  تواسط شرکت خصوصی وارد ایران میشه این خودروها همگی مدل های جدید 2015 هستن و در کلاس های هاچ بک استیشن و سدان و در 4 مدل مختلف وارد ایران میشن خودم به سایت اشکودا سرزدم شتاب عالی کیفیت و فضای داخلی خوب و طراحی اروپایی (جلو پنجره هاش شبیه محصولات کیا موتورز هست) تعبیه جا برای لوازم اضافی و چیدمان نمای داخلی بهینه و با کیفیت در کنار قیمت منلسب از ویژگیهای بارز این خودرو هست

 3. sunmartin | مرداد 11, 1394 | لینک نظر

  هیچ دقت کردین مدیران سایپا و سایت های چاخان سرا چند حور حرف مختلف تا الان زدت؟ میگن فولکس میاد بعد میگن رنو و پژو فیفتی فیفتی بعد تکذیب نیشه میگن اصلا سوزوکی در راه است و بشتابید آخر سر مشخص میشه 206 با اتاق 405 بزک شده بنام دنارت (دنای سابق) با سیستم فوق بشری دنده اتومات ALU نیم قرن پیش دادن بازار در کنارش یه چینی با قیمت نجومی هم ساخته میشه اینها تا بحال چند جور حرف زدن..

 4. علیرضا | مرداد 8, 1394 | لینک نظر

  به زودی فولکس ولگن آردی با موتور پیکان!!

 5. اما کیت رویس | مرداد 4, 1394 | لینک نظر

  با درود
  12 هزار پوند برای این ماشین اشغالی های مدرن حتی دیدنشان حالم را به می زنند که برسد به خریدشان یهنی قیمت یک سیلور شادو پرداخت کنید ویک فولکس اشغالی تحویل بگیریید .
  من که هر گز این کارا انجام نمی دهم در ضمن همه ماشین های جدید اشغالی هستنند ودر یک سطح از ام وم تا مازاراتی بنتلی وبوگاتی که فولکس هستنند فقط لگو عوض کردن وقیمت را چند ده برابر
  رولز-رویس وبنتلی تا زیز نظر مدیرت بی نطیر بریتانیای بودنند کهقیمت بسیار منطقی 90 تا 180 هزار پوند داشتنند ولی سال 1998 المانی های تازه به دوران رسیده یکبار قیمت ارنج وسیلور سراف که باید 90 هزار پوند بود را دو برابر و 180 هزار پوند کردنند هم قیمت مدل منحصر به فرد و تمام دست ساز فانتوم 6
  این ماشین مدرن اشغالی جدید باید فیمت شان زیر 6 هزار پوند باشد
  باسپاس اما کیت رویس

  • در پاسخ به: اما کیت رویس

   به صورت کاملا جانب دارانه و به نفع انگلستان به خودرو مینگرند!! اگه معیار سنجش اینه که سمند ما از لامبورگینی بهتره!!!!!!!!
   مدریت بی نظیر بریتانیا!!!!!!!!!!!!!!!! انگلستان در میان خودرو سازان بزرگ و مطرح و دارای تکنولوژی جهان هیچ جایگاهی ندارد.
   از دید بنده ترتیب جهانی بین گونه است که رتبه یک جهان را المانی ها دارند دوم امریکا و سوم هم ژاپن

  • در پاسخ به: اما کیت رویس

   سید امیر | مرداد 4, 1394 | لینک نظر

   مواظب باش هیتلر حمله نکنه

 6. احمد | مرداد 3, 1394 | لینک نظر

  خبر خیلی خوبیه امیدوارم این اتفاق هرچه زودتر بیوفته

 7. علی | مرداد 3, 1394 | لینک نظر

  خبری که از زبان مدیر عامل پارس خودرو نقل شده که رنو میخاد نصف پارس خودرو رو بخره صحت داره؟!

 8. محمدمهدی | مرداد 3, 1394 | لینک نظر

  عجب داستان غم انگیزی بود!!!
  فقط نفهمیدم، ایران خودرو قراره 4 تا همسر داشته باشه!!!
  حالا به افتخار ازدواج ایران خودرو و فولکس. واگن ناپلئونی ره بیارم؟؟؟!!!!

 9. علیرضا | مرداد 3, 1394 | لینک نظر

  به نظر من این کار ایرانخودرو یک مانور تبلیغاتی برای کم کردن توقع پژو باشه چون زیرساخت ها و ابزار تولید ایرانخودرو با محصولات پژو هماهنگه و به روز رسانی و هماهنگی آن با شرکت دیگه ای مـل فولکس واگن هزینه بر میباشد و بعید میدونم مدیرای ایرانی بخوان خودشون رو به زحمت بیندازند و یا از سود خود کم کنند.

 10. این پژو خائن رو باید با لگد از بازار ایران پرت کنن بیرون . از اول هم ایرانخودرو باید با المانی ها که حرف اول جهان رو میزنند همکاری میکرد نه با شرکتی مثل پژو که حتی حاضر است سهامش را به دانگ فانگ چین بفروشد!!!!!
  یه مطلب جالب رو در مورد ایرانخودرو و پژو قبلا خونده بودم که فکر میکنم خلاصه اش برایتان جالب باشد.
  یک کارشناس صنعت خودرو تعریف میکرد که ایرانخودرو میخواست یک قطعه از ماشین های پژو را داخلی سازی کند ایرانخودرو استاندارد مورد نیاز پژو را خواستار شد و پژو در جواب گفت قطعه ایرانی باید 500 ساعت زیر دستگاه تست دوام بی اورد تا اجازه استفاده از ان را بدهیم.
  خلاصه ایرانخودرو دست به کار شد و هر قطعه ای که میساخت بیش از 150 ساعت دوام نمی اورد .
  سرانجام که حوصله ایرانخودرو از تست و ناموفق بودن قطعه ایرانی سر رفت تصمیم گرفتند که خود قطعه فرانسوی رو زیر دستگاه تست قرار دهند قطعه رو ازمایش کردند و در کمال نا باوری قطعه فرانسوی بیش از 140 ساعت دوام نیاورد!!!!!!!!! در اخر قطعه ایرانی 10 ساعت از فرانسوی هم بیشتر کار کرد!!!!!!!!
  اینو گفتم تا بدونید با چه ادمایی شراکت میکنیم!!!!!!!!!! همشون خرده شیشه دارن

 11. محمدمهدی | مرداد 3, 1394 | لینک نظر

  از این که فولکس واگن به ایران میاد خوشحالم ولی از قیمت خودرو ناراحت!!!!

 12. محمدپور | مرداد 3, 1394 | لینک نظر

  ای کاش مدیران ایرانخودرو بتوانند این نکته رو درک کنند که دلال بودن بطور ناخواسته slave یا برده و وابسته بودن رو بهمراه خواهد داشت

 13. علی | مرداد 3, 1394 | لینک نظر

  خدا کنه!
  اما بعید میدونم ایرانخودرو دست از سر این پژو ورداره!

 14. m.reza | مرداد 3, 1394 | لینک نظر

  مگه میشه؟مگه داریم؟

 15. سروش | مرداد 3, 1394 | لینک نظر

  البته 30 تا 60 که گفتم مربوط به دوره تحریم و در کل منظورم ماشینی در حد قیمتی 405 پارس 206 و سورن هست

 16. سروش | مرداد 3, 1394 | لینک نظر

  هر چیزی بشه فقط کاش ایرانخودرو بتونه با فلکس واگن یا برندایه دیگه که صحبتش هست مثل اشکودا یه ماشین خوب و اقتصادی ارزان قیمت به بازار بده تا مردم بتونن یه ماشین خوب سوار شن در محدودا قیمت 30 تا 60

  • در پاسخ به: سروش

   توهم | مرداد 3, 1394 | لینک نظر

   به زودی محصولات ۴۰ هزار دلاری فولکس واگن با قیمت ۲۰ میلیون !!!
   چون من در توهم و خواب و خوش باور هستم
   و اصلا تعرفه ۳۲ درصدی مونتاژ و دلار ۳۰۰۰ تومانی را نمیدونم !!!!
   سود هم که صفر !!!!
   منفی هم زیاد !!!!