شتاب 1.7 ثانیه ای؛ شاهکار دانشجویان آلمانی

سپهر زنگنه | یکشنبه، ۴ مرداد ۱۳۹۴

تیم دانشجویی از دانشگاه اشتوتگارت آلمان موفق شده اند با ساخت یک خودروی الکتریکی رکورد شتابگیری صفر تا صد را ارتقاء دهند.

این گروه که نام Green Team Formula را برای خود انتخاب کرده اند با استفاده از چهار موتور الکتریکی و  باتری‌های 6.62 کیلوواتی، قدرت هر موتور را مستقیم به چرخ ها منتقل کرده اند. قدرت تولید شده حدود 134 اسب بخار است که شاید عدد کوچکی به نظر برسد ولی اگر بدانید که این خودرو تنها 152 کیلوگرم وزن دارد متوجه می شوید که به ازای هر اسب بخار تنها 1.13 کیلوگرم وزن دارد که حتی برای یک خودرو بنزینی عدد شگفت انگیزی است.

رکورد شتاب-1

در نهایت این گروه موفق شدند پس از چند بار تلاش و گرم کردن لاستیک رکورد شتاب 0 تا 100 1.799 را به ثبت برسانند که 6 هزارم ثانیه از رکورد قبلی که متعلق به دانشجویان زوریخ بود کمتر است.

رکورد شتاب-2

برای اینکه بتوانید این دستاورد را مقایسه نمایید جالب است بدانید که پورشه 918 اسپایدر که یکی از سریع ترین خودروهای هیبرید است دارای شتاب 2.5 ثانیه و اریل اتم 500 با موتور v8 با حجم 3 لیتر صفر تا صدی برابر 2.3 ثانیه دارد. کوانتوم GP700 نیز با وزنی برابر 700 کیلوگرم و قدرت 700 اسبی شتابی برابر 2.6 دارد.

هرچند این رکورد هنوز به صورت رسمی توسط سازمان رکورد های جهانی گینس تایید نشده است و احتمالا رکورد گیری رسمی در هفته آینده انجام می شود.

رکورد شتاب-3

مسابقات فرمولا SAE مسابقاتی دانشجویی است که هر ساله تحت قوانین انجمن مهندسین اتومبیل برگزار می شود و زمینه کشف استعداد های جوان در صنعت خودروسازی را فراهم می آورد.از کشورمان نیز سابقا برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه صنعتی اصفهان در این مسابقات شرکت می کردند و موفق به کسب نتایجی هم شده بودند.در رقابت های فرمولا SAE به غیر از شتاب، موارد دیگری نظیر هندلینگ، چسبندگی، زمان طی یک دور پیست، مصرف سوخت و …را هم شامل می شود.

در نهایت ذکر این نکته لازم است که سریعترین شتاب گیری 0 تا 100 جهان به خودروهای درگستر تاپ فیول با توان چند هزار اسب بخاری اختصاص دارد که می توانند ظرف 0.7 ثانیه به سرعت یک صد کیلومتر بر ساعت دست یابند، اما رکورد 1.7 ثانیه ای این خودرو دانشجویی هم در کلاس خودروهای برقی بی رقیب محسوب می شود.

 

از سراسر وب
پیشنهاد از

بدون دیدگاه