رضایت بخش ترین خودروهای بازار

سپهر زنگنه | دوشنبه، ۵ مرداد ۱۳۹۴ | 12 نظر

از پراید تا ب ام و 528i

 گزارش مربوط به رضایتمندی مشتریان از کیفیت خودروهای سواری کشور طی نیمه دوم سال 93 در حالی اعلام شد که طبق آن، میزان رضایت عمومی از خودروهای تولید داخل تفاوت چندانی با گزارش قبلی (6 ماه نخست سال گذشته) نکرده است.

بررسی میزان رضایتمندی مشتریان از سطح کیفی خودروهای داخلی، سابقه‌ای حدودا 6ساله دارد، به‌نحوی‌که شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، از ابتدای سال 88 نسبت به تهیه این گزارش اقدام و هر 6 ماه یک بار و به‌واسطه مکاتبه با مشتریان، نتایج گزارش خود را منتشر کرده است. طبق نمودار موجود، میزان رضایتمندی مشتریان از کیفیت خودروهای تولید داخل، از ابتدای سال 88 تا انتهای سال 90 همواره صعودی بوده و نقطه عطف این رضایتمندی نیز به 6 ماه اول سال 91 مربوط می‌شود؛ در واقع طی 12 دوره‌ای که نتایج رضایتمندی مشتریان از سطح کیفی خودروها منتشر شده، مردم از کیفیت خودروها در نیمه نخست سال 91 بیش از سایر دوره‌ها راضی بوده‌اند. همچنین گزارش کیفی مربوط به نیمه دوم سال 92 نیز نشان می‌دهد رضایت عمومی از کیفیت خودروها در مقایسه با دوره قبل (شش ماه نخست سال 92) روندی ثابت داشته است. بر این اساس، میزان رضایتمندی مشتریان از کیفیت خودروهای سواری در 6 ماه دوم سال 92 به امتیاز 652 رسیده و این امتیاز دقیقا در نیمه نخست این سال نیز تکرار شده است.

رضایت مندی مشتریان خودرو-1

از سوی دیگر میزان رضایتمندی مشتریان از کیفیت خودروهای داخلی طی نیمه نخست سال 93 نیز به عدد 653 رسیده و این در حالی است که در نیمه دوم سال گذشته هم دقیقا همین امتیاز برای میزان رضایتمندی مشتریان از سطح کیفی خودروهای تولید داخل، تکرار شده است.

بازرسان شرکت بازرسی برای تهیه گزارش مربوط به میزان رضایتمندی مشتریان از کیفیت خودروهای داخلی طی نیمه دوم سال 93، با 39هزار و 675 نفر از مالکان خودرو در کشور، مکاتبه کرده‌اند و طی این مکاتبه 56 خودرو سواری که توسط 18 شرکت عرضه‌کننده خودرو (اعم از تولیدکنندگان و واردکنندگان)، به مشتریان فروخته شده‌اند، رتبه‌های خاص خود را متناسب با میزان رضایتمندی مردم، کسب کرده‌اند.

در این ارزیابی،56 خودرو موردنظر در شش دسته قیمتی «کمتر از ۲5 میلیون تومان»، «۲5 تا 50»، «50 تا 75»، «75 تا 100»، «100 تا ۱25» و «بیش از 125 میلیون تومان» تقسیم شده‌اند و این در شرایطی است که در جمع خودروهای زیر 25 میلیون تومان، ام‌وی‌ام مدل 110، در جمع 25 تا 50 میلیونی‌ها پارس تندر، در جمع 50 تا 75 میلیون تومانی‌ها کیاپیکانتو، در جمع 75 تا 100 میلیون تومانی‌ها رنو فلوئنس، در جمع 100 تا 125 میلیونی‌ها ام‌جی 6 و در جمع بالای 125 میلیونی‌ها نیز بی‌ام‌و 528، بیشترین میزان رضایتمندی مردم را به‌دست آورده‌اند.

این خودرو (بی‌ام‌و 528) در واقع توانسته بیشترین امتیاز را در رضایتمندی مشتریان به دست بیاورد و با این حساب می‌توان آن را با کیفیت‌ترین خودرو حاضر در بازار کشور طی نیمه دوم سال 93 دانست. همچنین پراید مدل 131 سایپا نیز با توجه به اینکه کمترین امتیاز را به دست آورده، دارای پایین‌ترین سطح رضایتمندی در میان مشتریان ایرانی است.

همچنین در جمع 12 خودرو لوکس (بالای 100 میلیون تومان) حاضر در گزارش منتشره، پس از بی‌ام‌و 528، خودروهای جولیتا آلفارومئو و کیا اپتیما بیشترین میزان رضایتمندی را به دست آورده‌اند. از سوی دیگر در جمع خودروهای شاسی بلند،رنو کلئوس بیشترین رضایتمندی را داشته است.

اما در جمع خودروهای‌ هاچ‌بک، باید آلفارومئو جولیتا را به‌عنوان امتیازآورترین خودرو وارداتی به حساب آورد و در میان خودروهای ساخت و مونتاژ داخل نیز سوزوکی گرندویتارا دارای بیشترین سطح رضایتمندی از سوی مشتریان است.

صدرنشینی یک چینی

اما نگاهی بیندازیم به گزارش میزان رضایت مشتریان از کیفیت خودروهای کشور در شش ماه دوم سال 93 و ببینیم ریز جزئیات این گزارش به چه شکل است.ابتدا از گروه زیر 25 میلیونی‌ها شروع کنیم؛ گروهی که پرایدها در آن جمع شده‌اند و اما صدرنشینی گروه به ام‌وی‌ام مدل 110 رسیده است. طبق گزارش منتشره، ام‌وی‌ام 110 توانسته بیشترین میزان رضایتمندی در گروه خودروهای ارزان را نصیب خود کند و پشت سر آن نیز با تیبا روبه‌رو می‌شویم. این گروه، سه مدل پراید را نیز در خود جای داده که بهترین‌شان مدل 132 است و مدل‌های 131 و‌ هاچ‌بک نیز در رده‌های بعدی رضایتمندی مشتریان جای گرفته‌اند.

بهترین خودرو گروه موردنظر، امتیاز 667 را کسب کرده و نمره 614 نیز نصیب کم‌طرفدارترین عضو آن شده است.

دار و دسته تندر

به گروه خودروهای 25 تا 50 میلیون تومانی برویم، گروهی که جمع خودروهای داخلی در آن جمع است و تندرها توانسته‌اند بیشترین رضایتمندی عمومی را ازآن خود کنند.

بیشترین امتیاز در این گروه به پارس تندر رسیده، محصولی که در پارس خودرو به تولید می‌رسد و تغییر شکل یافته تندر-۹۰ به‌شمار می‌رود و البته تنها ظاهر آن تغییر کرده و به لحاظ فنی تفاوتی با سایر تندرها ندارد.

در رده بعدی اما تندر-90 تولید پارس خودرو دارای بیشترین میزان رضایتمندی است و همتای ایران خودرویی‌اش نیز رده بعدی را به خود اختصاص داده است. همچنین تندر-90 اتومات نیز که در ایران خودرو به تولید می‌رسد، در بین دیگر تندرها دارای کمترین میزان رضایتمندی است، هرچند در جمع خودروهای 25 تا 50 میلیون تومانی، جزو محصولات به اصطلاح پررضایت به‌شمار می‌رود.

از تندرها که بگذریم، به خودرو چینی جک جی 5 دنده دستی برمی‌خوریم که توانسته در مقایسه با خودروهایی مانند پژو 206 و سمند و تیبا2 و ام‌وی‌ام و لیفان، رضایت بیشتری را از سوی مشتریان به دست بیاورد. پس از جک، پژو 206 صندوقدار دارای بیشترین رضایتمندی شده و این در حالی است که مدل‌ هاچ‌بک این محصول، رضایتمندی کمتری را به دست آورده و چند رده پایین تر قرار دارد.پشت سر 206 اما به سه خودرو چینی برمی‌خوریم که در این بین، ام‌وی‌ام مدل 530 توانسته بیشترین رضایت عمومی را نصیب خود کند. لیفان 620 و ام‌وی‌ام 315 صندوقدار نیز در رده‌های بعدی میزان رضایتمندی مشتریان از خودروهای 25 تا 50 میلیون تومانی قرار گرفته‌اند.طبق گزارش منتشره اما سمند مدل EF7 پشت سر ام‌وی‌ام 315 قرار گرفته و پژو 206‌ هاچ‌بک نیز در رده بعدی قرار دارد و این نشان می‌دهد مشتریان از کیفیت سمند بیش از 206 و کمتر از لیفان و ام‌وی‌ام رضایت داشته‌اند. دیگر خودروهای گروه 25 تا 50 میلیون تومان را سمند معمولی و رانا و سورن و ام‌وی‌ام 315‌ هاچ‌بک و پژو 405 و دنا و پارس و تیبا2 تشکیل داده‌اند که در این بین، سمند معمولی دارای بیشترین و تیبا2 دارای کمترین میزان رضایتمندی عمومی است.بر این اساس، سمند و رانا و سورن توانسته‌اند رضایت بیشتری را در مقایسه با ام‌وی‌ام 315 هاچ‌بک به دست بیاورند این در حالی است که مشتریان از کیفیت خودرو چینی موردنظر، بیش از 405 و دنا و پارس و تیبا2 ابراز رضایت کرده‌اند.

رضایت مندی مشتریان خودرو-2

جنگ کره با چین

به سراغ خودروهای گروه 50 تا 75 میلیون تومانی برویم، گروهی که 9 عضو دارد و در آن خودروهای کره‌ای حائز بیشترین میزان رضایتمندی شده‌اند، هرچند این گروه عملا در اشغال چینی‌ها قرار دارد.براساس گزارش منتشر شده، کیا پیکانتوی کره‌ای توانسته صاحب بیشترین میزان رضایتمندی مشتریان در گروه تحت بررسی شود. پس از این خودرو وارداتی، سراتوی مونتاژی سایپا در رده دوم رضایتمندی قرار دارد، خودرویی که در دو مدل دستی و اتومات روانه بازار کشور شده است.پس از سراتو به هفت خودرو چینی در گروه 50 تا 75 میلیون تومانی‌ها برمی‌خوریم که بهترین‌شان از نظر مشتریان، سابرینا است و کم‌کیفیت‌ترین آنها نیز لیفان مدل X60.دیگر خودروهای این گروه را آریو (خودرو چینی و مونتاژی سایپا)، جک اتومات و ام‌وی‌ام مدل X33 در مدل‌های دستی و اتومات تشکیل داده‌اند و در میان آنها، آریو بیشترین سطح رضایتمندی را به خود اختصاص داده است.

میزان رضایت از چینی‌های سایپا

از گروه 50 تا 75 میلیون تومانی که بگذریم، به دسته خودروهای 75 تا 100 میلیون تومانی می‌رسیم، دسته‌ای که 11 عضو دارد و بهترین‌شان از نظر مشتریان، رنو فلوئنس دنده‌ای است. میتسوبیشی لنسر و کیا سراتوی اتومات مونتاژی سایپا نیز توانسته‌اند دومین و سومین خودروهای گروه موردنظر در کسب رضایت مشتریان باشند.همچنین ام‌جی 350 و هیوندایی i20 نیز در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند و پشت سر آنها نیز یک محصول دیگر از سایپا به نام چانگان مدل CS35 به چشم می‌آید. گروه 75 تا 100 میلیون تومانی البته یک محصول دیگر از سایپا را به نام برلیانس در خود جای داده که کیفیت آن در مقایسه با محصولاتی مانند ام‌جی 3 و چانگان و i20 و… کمتر و نسبت به بسترن و داستر و لندمارک بیشتر است، البته از دید مشتریان.

نکته عجیب در گروه خودروهای 75 تا 100 میلیون تومان، قرار گرفتن رنو داستر در رده‌های انتهایی جدول است، چه آنکه حتی خودروهای چینی برلیانس و ام‌جی 3 و بسترن نیز در مقایسه با داستر، رضایتمندی عمومی بیشتری را به دست آورده‌اند.

گروهی با دو عضو

نگاهی هم اما به کم‌عضوترین گروه؛ یعنی خودروهای 100 تا 125 میلیون تومان بیندازیم. در این دسته قیمتی، تنها ام‌جی 6 و سوزوکی گرندویتارا عضویت دارند که در این بین، مشتریان از کیفیت ام‌جی بیش از ویتارا رضایت داشته‌اند.

این در شرایطی است که تنها دو امتیاز اختلاف میان دو خودرو موردنظر به چشم می‌آید.

دسته لوکس‌ها

و اما دسته خودروهای بالای 125 میلیون تومان یا همان لوکس‌ها. در این گروه، بی‌ام‌و 528 توانسته در صدر بنشیند و علاوه‌بر این، بیشترین امتیاز مربوط به رضایتمندی مشتریان را به دست بیاورد. پس از بی‌ام‌و، آلفارومئو جولیتا توانسته در رده دوم جای بگیرد و در جایگاه سوم نیز کیا اپتیما جا خوش کرده است. رده‌های بعدی این گروه را به ترتیب سوناتا و رنو کلئوس و کیا سراتو و اسپورتیج و میتسوبیشی در مدل‌های ASX و اوتلندر و لنسر به خود اختصاص داده‌اند.

از سراسر وب
پیشنهاد از

12 دیدگاه

 1. احمدرضا | مرداد 7, 1394 | لینک نظر

  یک مقدار نتایج این نظرسنجی مبهمه. مثلاً معلوم نیست که توی رضایتمندی قیمت خودرو هم لحاظ شده یا نه ؟ مثلاً اختلاف بالاترین خودرو که بی ام و است با امتیاز 832 با سایپا 111 با امتیاز 614 با وجود اختلاف قیمت نجومی بین این دو خودرو آنقدر هم زیاد به نظر نمیرسه. یا به طور مثال در مورد خودروی پیکانتو با قیمت نمایندگی در حدود 74 میلیون که با قدرت 74 اسب بخار ( در حد پراید و قیمت 3 تا 4 برابر پراید) که اصلا مناسب جاده نیست و آپشنهایی پایین در حد خودروهای ایران خودرو و سایپا چطور ممکنه این همه رضایتمندی داشته باشه؟ یعنی کسی که 74 میلیون بابت این فسقلی داده این همه رضایت میتونه از این ماشین داشته باشه؟! ای کاش مبنای امتیازدهی هم مشخص میشد

  • در پاسخ به: احمدرضا

   کاوه | مرداد 9, 1394 | لینک نظر

   جناب احمدرضا این ارزیابی همانگونه که به روشنی گفته شده بر اساس رضایت دارندگان ماشینها به دست میاید و هر رای دهنده ای معیارهای ویژه خودش را دارد.برای نمونه کسی که هر روز به بازار میرود یکی از مهمترین معیارهاش برای رضایت آسانی جابجا شدن شامل راحتی پارک کردن ,راحتی دورزدن,کم مصرف بودن,و..مواردی از این دست براش مهمه و قدرت موتور,هندلینگ و پایداری و مواردی از این دست در درجه پائینتری قرار میگیره و به همین دلیله که خودروئی مانند ام وی ام 110که امتیاز منفی بیشتری نسبت به پراید داره در اینجا بالاتر از اون قرار میگیره چراکه بیشتر به عنوان ماشین دوم و صرفا برای استفاده در شهر خریداری میشه ولی پراید بیشتر بعنوان ماشین اول خانواده هم در شهر وهم در جاده ازش استفاده میکنند و نتیجتا رضایت کمتری ازش دارند.
   در پاسخ به دوست گرامی جناب یه پسر این 2ارزیابی یعنی محاسبه امتیازهای منفی و محاسبه رضایت دارندگان از 2جنس کاملا متفاوت هستند بنابراین لزوما نتایج یکی نیست و گاها 180درجه با هم متفاوت هستند.در محاسبه امتیازات منفی موارد 9گانه که همگی میدونیم شامل موتور,سیستم تعلیق,رنگ,بدنه,تجهیزات و تزدینات داخلی,صداهای اضافه,نفوذ آب,برق و تجهیزات الکتریکی بر اساس یک روش یکسان مورد ارزیابی قرار میگیرند و به نوعی در بازه قیمتی یکسان با هم مقایسه میشوند.ولی در میزان رضایتمندی فقط برآورده شدن خواسته های مصرف کننده و رای که داده مهم هست و بیشتر اوقات با ماشین دیگری هم توسط رای دهنده مقایسه نشده.
   موضوعی که اعتبار این نظرسنجی را زیر سئوال میبره متفاوت بودن نگاه به خودرو در ایران و کشورهای پیشرفته هست .چراکه در آمریکا و دیگر کشورهای اروپائی هم سازمانهای بسیار معتبری با نظر سنجی حتی خودرو سال را انتخاب میکنند به خودرو بعنوان یک کالای مصرفی نگاه میکنند و بصورت متعارف ماشینهای دست دوم افت قیمت بسیار زیادی دارند که برای کسی هم آنچنان مهم نیست بنا برین نظرشون بسیار صادقانه و بی طرفانه تر هست و معتبر ولی در ایران که ماشین یک کالای سرمایه ای هست و دارندگان ماشینها برای جلوگیری از افت قیمت گاها نظر شون با واقعیت متفاوت هست.و نتیجتا اعتبار این نظرسنجیها تا حدودی زیر سئوال هست.

 2. sunmartin | مرداد 6, 1394 | لینک نظر

  در مورد ال نوت باید گفت که نتنها کیفیت نداره بلکه در کیفیت بد سواری و هندلینگ و بدنه مکعبی شکل بیشتر شبیه پیکان 60 سال پیش با اندکی تغییر در ظاهر هست

 3. فقط MVM 530 | مرداد 6, 1394 | لینک نظر

  حالا 206 صندوقدار معلومه که ماشین خوبیه هرچند که دوستان لطف کردند کیفیتش را به شدت افت دادند.
  اما تندر مگه ماشینه که رضایتمندی ازش ناشی شده باشه؟؟؟؟
  به نظر میاد که چولگی تست انجام شده به سمت دارندگان خودروهای تندر بیش از اندازه بوده است. به نظر می رسد که آمار واقعی باید به شرح زیر باشد
  206 صندوقدار(البته مدل های زیر 89، مدل های صفر کیفیت خوبی ندارد)
  MVM 530
  لیفان 620
  پارس تندر
  تندر یا همون ال لگن ( البته نکته ای هستش دوستان توجه نکردند، اگر بررسی بین خودروهای سواری و SUV انجام شده دلیلی ندارد که یک وانت در این مقایسه ورود می کرد)
  دوستانی که تعصب دارند، به جز ال لگن ماشین سوار نشدند، اخر ایده ال هاشون ال لگنه. سریعا به این پست منفی می دهند….
  تعداد منفی ها نشان دهنده متعصبان خواهد بود….
  تمام شد رفت…

 4. یه پسر | مرداد 6, 1394 | لینک نظر

  جالب اینجاست که نظرسنجی درباره خودرو های زیر 25 میلیون دقیقا برعکس نظر سازمان استاندارده و ام وی ام 110 بیشترین رضایتمندی داشته ؛ والا من که بشخصه این نظرسنجی رو بیشتر از آمار استاندارد قبول دارم

 5. محمدرضا | مرداد 6, 1394 | لینک نظر

  خوبه ، اينهمه براي جيلي و چانگان و ام جي تبليغات منفي و غير واقعي كرديد ولي روز به روز به محبوبيتشان و رضايت مشتريشان اضافه شده.
  حالا هي عوامل كرمان موتوري بيان و به ساير برندهاي بسيار برتر از خودشان منفي بدن. آخرش مجبورند به اينكه اعتراف كنند كه برندهايي مثل چانگان و ام جي ، فاو بسترن و جيلي و حتي چري بيخود نيست كه با اختلاف فاحشي در صدر ليست چين قرار دارند. ولي جك اس 5 هميشه در انتهاي ليست هست.

  دوستاني كه خبر ندارند ، مطلع بشند كه مثلا شاسي بلندي كه كرمان موتور حتي توي سوپر ماركتها هم در حال تبليغش كردنش هست ، بدترين رده انرژي را از استاندارد كسب كرده. پرشيا با موتور 20 سال پيش رده D داره اما اس 5 رده G بهش اختصاص دادند.
  قدرتش با توربو هم 110 كيلوات هست نه 130 كيلووات كه تو كاتالوگشان زدند.
  يعني قدرتش 156 اسب هست نه 174 اسب كه به دروغ به خورد مردم دادند.
  بدون توربو هم بيشتر از 130 اسب توان نداره كه با وزن 1600 كيلويي معجون هست. براي همين يه جور گذاشتند كه از دور 2500 توربو وارد مدار بشه تا كم آوردنش تابلو نشه. يه جور گولزنك شتاب هست.
  دنده دستي هم كه بدترين ضعفش هست.
  براي اطلاع بگم كه الان آئودي و BMW ديگه قصد ندارند بهترين مدلهاشون با دنده دستي توليد بشه و عملا عصر دنده دستي سرآمده.
  چون اتوماتيكها با خاصيتهاي تيپ ترونيك و شيفت ترونيكي كه دارند ، توانايي انتقال همان هيجان را با ساده ترين و پيشترفته ترين حالت ممكن دارند. مگر اينكه در عمرتان اتوماتيك نرانده باشيد.
  بيش از 90 درصد هم اس 5 را گذاشتند براي فروش.

  هر كي هم ميگه دروغ هست بره برچسب انرژي G و توان موتور 110 روي شيشه اس 5 را ببينه و بعد بگه دروغ هست.
  خود كرمان موتور هم ميدونه فروش با مشخصات غلط براش بار حقوقي داره و تصميم گرفته كه ديگه 130 را مطرح نكنه. بهتر هست عواملش هم پيروي كنند.

  نكته ديگه اينه كه اين متن را دنياي اقتصاد بيرون داده كه از عوامل كرمان موتوري همين سايت هم توش كار ميكنند. ولي مجبور شدند به كيفيت ساير برندهاي برتر از خودشان اعتراف كنند.

  • در پاسخ به: محمدرضا

   علیرضا | مرداد 7, 1394 | لینک نظر

   داداش مثه اینکه از کرمان خودرو دل پری داری ولی موتور اس 5 موتور 4g63 میتسوه که جزو بهترین های تاریخهالبته کیفیت ساخت اس5 نمیدونم چطوره ولی اعداد اعلامی کارخانه درسته میتونید به سایتهای معتبر خودرو مراجعه کنید و در خصوص توربو گولزنکه شتابه منظور شما رو نمیفهمم خب معلومه توربو باعث افزایش قدرت اتومبیل وشتابش میشه پس به قول شما همون بی ام و از توربو بیخودی استفاده میکنه دوما هرچی توربو از دور پایین تری وارد مدار بشه مزیت بالاتریه واسه همین بی ام و و… در خودرو های اسپرت خود از توربو دو قلو استفاده میکنن یکی کوچیکتره که با دور موتور پایین به حداکثر توانش میرسه دومی بزرگتره ودر دور های بالا به ماکسیمم توانش که از اولی بیشتره میرسه من کاری به اس5 و کرمان موتور ندارم ولی خواهشا توی سایت خودرو کوچه بازاری نظر ندید

   • در پاسخ به: علیرضا

    مسعود | مرداد 7, 1394 | لینک نظر

    من کاری به سایر نظرات ندارم.
    ولی مطلبی که محمدرضا گفته کاملا درست هست.
    منم توی سه تا از نمایندگی های کرمان موتور برچسب انرژی را دیدم.
    دقیقا قدرتش 110 زده نه 130 کیلوواتی که صحبتش میشد.
    رتبه انرژی هم G زده. که خیلی خیلی بده. یعنی پایین ترین رتبه کشور.
    موتورش هم بر خلاف نظر شما اصلا ساخت میتسوبیشی نیست.

    از خود کرمان موتور و از نمایندگی میرزایی هم پرسیدیم گفتند که موتورش ساخت خود جک هست و میتسوبیشی فقط شایعه هست.

    اگر وقت ندارید برید نمایندگی برید هایپر برچسبش را خواهید دید. و دیگران متهم به ساده نگری نکنید.

    برای همین کاملا از خریدش منصرف شدیم و سریعا انصراف دادیم. شرکتی که با مشخصات خلاف واقع قصد فروش داره , خدا میدونه محصولش در آینده چه خواهد شد.

    • در پاسخ به: مسعود

     ظاهر بین | مرداد 9, 1394 | لینک نظر

     از همون اول هم همه به خاطر ظاهر رفتن طرفش وگرنه شما برو آمار سایت چاینا اتو وب رو در بیار
     رده فروش S 5 در وطن خودش 51 هست
     اونا عقلشون کار میکنه که به اینجا رسیدن که شدن اقتصاد برتر تو دنیا نه مث مردم ما که چشمشون فقط کار میکنه

     عوامل کرمان خودرو در تمام سایتها شدیدا خودرو های دیگه رو تخریب میکنن
     حتی نظر سنجی ها رو…
     من به عینه همیشه شاهد نخاله بازی این مزدبگیر ها بودم که به جای منطق فقط حرافی بلدن
     خدا را شکر که دستشون رو شد تو مشخصات غلط دادن درS5

 6. امیرحسین | مرداد 6, 1394 | لینک نظر

  این نظر سنجی جامعه آماری خیلی کوچیکیرو شامل میشه،به نظر بنده چندان قابل استناد نیست،همچنین به علت عدم نظارت امکان مغرضانه بودن نظرسنجی هم محتمله.

 7. احمد | مرداد 5, 1394 | لینک نظر

  طبق معمول رنو کولیوس در شاسی بلند های لوکس اوله.عالیه.نکته مهم اینه که در بررسی مجلات داخلی نیز برتر از رقبای همکلاسش بوده