سقوط قیمت های بازار به زیر قیمت کارخانه

سپهر زنگنه | دوشنبه، ۵ مرداد ۱۳۹۴ | 14 نظر

ضرر و زیان خریداران خودروهای صفر کیلومتر

رکود بازار خودرو در تابستان امسال امری کم سابقه است و کاهش قیمت را به همراه داشته است. این کاهش به حدی ادامه یافته است که قیمت بازار آزاد خودرو در برخی مدل ها به زیر قیمت کارخانه رسیده است.

رانا ۷۰۰ هزار تومان و پژو ۲۰۶صندوق‌دار ۲۰۰ هزار تومان ارزانتر از کارخانه در بازار معامله می‌شوند.

  کاهش تقاضا برای خرید خودروهای داخلی طی یکی دو سال اخیر و در پی افزایش چشمگیر قیمت این محصولات از سوی خودروسازان باعث شد تا بازار خودرو با روندی رکودی روبه‌رو شود و این رویه امروز قیمت برخی خودروها را به زیر قیمت کارخانه رسانده است.

  پژو 206 صندوق‌دار مدل V8 از جمله خودروهایی است که قیمت آن در بازار به کمتر از قیمت کارخانه رسیده به طوری که در حال حاضر این خودرو در بازار به قیمت 37 میلیون تومان معامله می‌شود، اما قیمت کارخانه‌ای آن با تحویل حداقل 20 روز به 37 میلیون و 232 هزار تومان می‌رسد.

  همچنین رانا با قیمت 32 میلیون و 500 هزار تومان در بازار عرضه می‌شود که اختلاف بیش از 700 هزار تومانی با قیمت کارخانه را دارد و در حال حاضر این خودرو با قیمت 33 میلیون و 233 هزار تومان توسط کارخانه عرضه می‌شود که البته خریداران باید برای تحویل آن 20 روز تا یک‌ ماه منتظر باشند.

  رکود بازار خودرو در مورد محصولات دیگر نیز تأثیرگذار بوده به طوری که قیمت خودروهای دیگر هم در بازار تا حد زیادی به قیمت کارخانه‌ نزدیک شده است.

  قیمت بازار سمند و 405 نزدیک قیمت کارخانه

  در حال حاضر پژو 405 جی‌ال‌ایکس با قیمت 29 میلیون و 100 هزار تومان در بازار عرضه می شود که قیمت این خودرو در کارخانه 300 هزار تومان بالاتر، یعنی 28 میلیون و 800 هزار تومان است.

  پژو 405 اس‌ال‌ایکس نیز به قیمت 31 میلیون تومان در بازار معامله می‌شود که قیمت کارخانه‌ای این خودرو 30 میلیون تومان است.

  همچنین سمند LX بنزینی با قیمت 31 میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود که قیمت کارخانه‌ای این خودرو 30 میلیون و 134 هزار تومان است.

  پژو 206 و تندر 90

  در مورد 206 تیپ 5 نیز باید به قیمت 37 میلیون و 100 هزار تومانی این خودرو در بازار اشاره کنیم که با قیمت 36 میلیون و 700 هزار تومان توسط کارخانه عرضه می‌شود.

  قیمت پژو پارس سال نیز در بازار 36 میلیون و 300 هزار تومان است که قیمت کارخانه‌ای آن به 35 میلیون و 400 هزار تومان می‌رسد.

  تندر 90 دنده اتوماتیک محصول ایران‌ خودرو نیز که طی روزهای اخیر افت قیمت 3 میلیون تومانی را تجربه کرده، در حال حاضر به قیمت 50 میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود، در حالی که قیمت کارخانه‌ای این خودرو 47 میلیون و 200 هزار تومان است.

  در مورد دنا نیز باید به قیمت 42 میلیون و 400 هزار تومانی این خودرو در کارخانه اشاره کنیم که در بازار به قیمت 43.5 میلیون تومان عرضه می‌شود.

  نزدیکی قیمت کارخانه‌ای و آزاد پراید و تیبا

  در مورد محصولات سایپا نیز باید به اختلاف ناچیز قیمت پراید و تیبا در کارخانه و بازار اشاره کنیم به طوری که در حال حاضر سایپا 131 مدل SE در بازار 300 هزار تومان بالاتر از قیمت کارخانه یعنی به قیمت 20 میلیون و 200 هزار تومان به مشتریان عرضه می‌شود.

  تیبا صندوق‌دار نیز توسط کارخانه به قیمت 24 میلیون تومان عرضه می‌شود و قیمت این محصول در بازار 24.5 میلیون تومان است.

  در همین حال، تیبا هاچ‌بک بدون اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار به قیمت 27 میلیون و 170 هزار تومان معامله می‌شود.

  در مورد سایپا 111 مدل SE نیز در بازار باید به قیمت 20 میلیون و 800 هزار تومانی این خودرو اشاره کنیم که درحال حاضر به قیمت 20 میلیون و 140 هزار تومان توسط کارخانه عرضه می‌شود.

  سایپا 132 مدل SE نیز در بازار 20 میلیون و 300 هزار تومان معامله می‌شود که قیمت کارخانه‌ای این خودرو حدود 20 میلیون تومان است.

  در مورد پارس تندر نیز باید به قیمت 43 میلیون تومانی این خودرو در بازار و قیمت 39 میلیون و 400 هزار تومانی آن در کارخانه اشاره کنیم.

  بازار در انتظار کاهش دوباره قیمت‌ها

  رکود در بازار خودرو در شرایطی ادامه دارد که خریداران همچنان منتظر کاهش قیمت‌ها هستند و برخی فعالان بازار نیز معتقدند نبود تقاضا برای خودرو باز هم باعث پایین آمدن قیمت‌ها در بازار خواهد شد که در این صورت باید دید واکنش خودروسازان نسبت به قیمت محصولاتشان چه خواهد بود و آیا باز هم بر افزایش قیمت خودرو پافشاری خواهند کرد یا خیر؟

  همانطور که در مطلب توافق هسته ای و تحول صنعت خودرو پیش بینی شده بود ورود خودروسازان خارجیو انتظار برای خرید بهتر به همراه کاهش قیمت ارز سبب کاهش قیمت خودرو شد. امیدواریم افزایش کیفیت خودرو نیز در پی ادامه تحولات به واقعیت بپیوندد.

   

  جوان خودرو

   

  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  14 دیدگاه

  1. sunmartin | مرداد 10, 1394 | لینک نظر

   امروز با نعمت بخش مصاحبه کردن پرسیدن خودرو ارزون میشه تا 2 سال دیگه عرضیدند نه اتفاقا ملت باید منتظرافزایش باشن..این بشر فکر کنم فقط بفکر تولید کننده هاست یکی نیست بهش بگه شما برو 10 ملیون بذار رو همه آهن پاره های داخلی کیه که بخره؟ ملت یه چیزی رفته رو مغزشون اینم اینه که خودرو ارزان و با کیفیت وارد میشه ویا خودروهای موجود کاهش واقعی دارن پس نمیخرن شما روز به روز افزایش بده ..آخرش به یک چهارم قیمت میفرستی عراق و تاجیکستان

  2. مهدی | مرداد 10, 1394 | لینک نظر

   تا حالا چیزی به نام اثر پروانه ای شنیدید زمانی که یک شخص حتی یک شخص نه کلیت مردم تصمیم میگیرد که هر کار اقتصادی را انجام دهد این امر ناخواسته در تمام بازار های داخلی و غیره رخداده و تاثیر گزار است این اثرخود را در ایران هم امسال در بازار خودرو نشان داده و این امر خواهی نخواهی سبب افت شدید قیمت ها خواهد گردید و هیچ اقتصاد دانی نمیتواند جلوی این اتفاقات را بگیرد البته مردم ایران پس از 2 تا 3 سال تحمل ریاضت اقتصادی حقشان هم بیشتر از این هاست نه ایینکه قبل و بعد از تواق ایران قیمتهای نجومی را متحمل شوند به امید رفاه هر ایرانی

  3. فرامرز | مرداد 6, 1394 | لینک نظر

   منظورم موتورشيش سيلندرپازن نیس

  4. مصطفی | مرداد 6, 1394 | لینک نظر

   ملت اگر ادعای فرهنگ غنی و … دارن باید جنس بنجل و نخرن .. سزای گرانفروش همیشه نخریدنه اینو یادمون باشه

  5. فرامرز | مرداد 6, 1394 | لینک نظر

   اگرارزون کنند که نميکنندمطمعنا از کیفیت خودروکاهش میدند
   خودم که به نظرم ماشین يابايدنخري یادمه بخری یکی خوبشوبگيري ماشین چهارسيلندربدردجوونانميخوره حالاميخادويران خودروباشه ياهيونداي موتورزماشين فقط شیش سيلندربه بالا

  6. sunmartin | مرداد 6, 1394 | لینک نظر

   اتفاقا ملت خرید خودرو تحریم کردند و توقع کاهش چشمگیر قیمت دارن خود من بدنبال تعویض خودرو هستم اما وقتی میبینم با این پول یا چینی و یا داخلی چینی ایرانی میتونم انتخاب کنم دست نگه میدارم تا قیمت ها واقعی بشه که البته قیمت ها واقعی نمیشه و تا بحال در این سی و پنج سال ما که چیزی ندیدیم وقتی اوایل سال 70 دلار ناگهان به مرز 600 رسید ملت فکر میکردن کاهش پیدا میکنه و حبابی هست همینطور وقتی سال 91 ناگهان پراید 6ملیون هشتصدی به 18 ملیون و در 92 به 21 ملیون رسید خبری از حباب نبود دولت میخواست مگه همین سال پیش نبود نوبخت گفت ما قیمت دلار تصنعی بالا نگه داشتیم که صادرات مکفی داشته باشیم و تعادل بازار حفظ کنیم منظور از بازار تجار گردن کلفت و واردکنندگان عمده محصولات به ایران هستند از هر برندی که دست یه عده خاص هست من زساد به واقعی شدن قیمت ها امیدوار نیستم چون میدانم که منافع عده زیادی در این قیمت های نجومی برای خودر های از رده خارج و بنجل نهفته هست

   • در پاسخ به: sunmartin

    فرهاد | مرداد 6, 1394 | لینک نظر

    سانمارتين كم كم داري حرفايه خوب ميزنيا.ولي من معتقدم اكر تحريم خريد ماشين از طرف مردم ادامه دار بشه قطعا يه فكري به حاله خودشون ميكنن و در ضمن خيلي خوشحالم كه بعد از حدود ٢٠ سال به صورت خودجوش اين تحريم از جانبه مردم شروع شد.اين وسط دلالها هم حسابي حالشون جا مياد

  7. فرامرز | مرداد 6, 1394 | لینک نظر

   یه نکته بسیارمهم این ملت اگه خودروالان نميخره نه اینکه خدایی ناکرده فکرکنيدملت به خودش اومده که خودروسازان داخليروتحريم کردندتامحصولا ت ارزان قیمت باکيفيت بهشون بدندبه جون خودشون ارزش فاعل شدند نه اينطورنيس اونافکرکردندبعدتحريماقيمتااومدندپايين که نميخرند دوروزديگس که صف بکشندبراتبت نام وپیش خريد

   • در پاسخ به: فرامرز

    ali | مرداد 6, 1394 | لینک نظر

    چدقیقا همینه تا چندویت دیگه همه چی به حالت عادی برمیگرده دوباره قیمتا هم میره بالا

  8. کوروش | مرداد 6, 1394 | لینک نظر

   همین 6 ماه پیش بود که گفتین دنا زیر 46م ضرره یعنی الان با 42م شما دارین ضرر میدین ولی بازم تولید میکنین !!!!!!!!!!!
   مگه میشه !!!
   مگه داریم !!!
   من
   نقی
   دنا

  9. رضا7 | مرداد 5, 1394 | لینک نظر

   بازم احسنت به مردم
   به نظر من تو بازار انقد خودرو هست که نیاز واقعی مردم رو تامین کنه
   این همه خودرو و ترافیک نشون میده اکثر خونواده ها حداقل ی خودرو دارن
   بقیه خودرو هام دست دلالان و واسطه گر هاست
   کدوم آدم عاقلی میره ماشینشو میفروشه بده یکی دیگه عین همون بگیره!!
   مردم دنبال خودروی پیشرفته، بروز و با ارزش خرید بالا هستن و نه این خودروهای از رده خارج شده ی دستکاری شده با قیمت غیر واقعی!!!

  10. فرامرز | مرداد 5, 1394 | لینک نظر

   اقانخريدبازم نخريدمنتتونو ميکشندازشون بخريد

  11. یه پسر | مرداد 5, 1394 | لینک نظر

   چون تیراژ افزایش داشته و فروش انجام میشه و تحویل هم سریع تر شده مسلما افراد اگه قصد خرید داشته باشن صبر می کنن و خودروی صفر کارخونه رو می خرن تا اینکه اتومبیل رو گرون تر از نمایگاه بگیرن ( متاسفانه پسر خاله خود من اقساطی یک هفته ای 206وی 8 تحویل گرفت ) خوب دیگه کسی طرف بازار اونم با اختلاف قیمت نمی ره