ادامه افت قیمت خودرو در بازار

سپهر زنگنه | پنجشنبه، ۸ مرداد ۱۳۹۴ | 18 نظر

شرایط انتظاری بازار پایان می‌یابد؟

بازار چند هفته‌ای است که کاهش رسمی قیمت انواع خودروها را انتظار می‌کشید اما با اظهارنظر خودروسازان مبنی بر عدم کاهش قیمت، بازار خود دست به کار شده و قیمت را به کارخانه نزدیک و حتی پایین‌تر از آن کرد.از چند هفته پیش تاکنون، انتظارات مردم در بازار خودرو و رفتار برخی فروشندگان، خریداران خودرو را با بلاتکلیفی قیمتی روبرو کرده است.به گزارش مهر بسیاری از مردم انتظار کاهش قیمت را می‌کشند و همین انتظار روانی نیز بر بازار اثرگذار شده و گشت و گذاری در نرخ خودروها در هفته جاری هم به خوبی این را نشان می‌دهد که کاهش قیمت بر انواع خودروهای داخلی حاکم شده است.

یکی از این نمایشگاهداران خودرو در گفتگو با خبرنگار مهر در این باره می‌گوید: این روزها مردم منتظر مدلهای جدید خودرو هستند که از سوی خارجیها قرار است در ایران تولید شود، به این معنا که اعلام خبرهایی مبنی بر آمدن آلمانی‌ها و فرانسوی‌ها در بازار ایران، به خصوص گفته‌های مدیران صنعت خودرو  کشور مبنی بر تولید مدل‌های جدید خودرو، بازار را تحت‌الشعاع خود قرار داده و اینکه بالاخره چه خودروهایی با چه رنج قیمتی قرار است به بازار بیاید، به یک سئوال و چالش ذهنی متداول در میان مردم تبدیل شده است.

وی می‌گوید: قیمت بسیاری از محصولات تولید داخلی، به قیمت کارخانه نزدیک شده و شاید در برخی از انواع خودروها هم، قیمت به پایین تر از نرخ کارخانه رسیده است. به خصوص در مورد انواع پژو نیز با وجود اینکه فرانسوی‌ها هم قرار است که در بازار ایران به صورت جدی حضور داشته باشند، قیمت انواع پژو در بازار از کاهش بیشتری نسبت به سایر خودروها برخوردار بوده است.

البته برخی از خودروسازان به هر روشی متوسل می شوند تا بتوانند خودروهای خود را در بازار بفروشند اما بازار هم گویی قفل کرده و کمتر معامله ای در آن انجام می شود، البته به نسبت، بازار خرید و فروش خودروهای دست دوم، گرم تر از خودروهای صفر کیلومتر آن هم از نمایندگی ها است. به همین دلیل برخی خودروسازان، فروشهای مدت دار را هم بعد از سالها در دستور کار خود قرار داده اند.

قیمت خودروها-مرداد 94 قیمت خودرو-مرداد 94قیمت انواع خودروهای داخلی در بازار

هم اکنون قیمت هر دستگاه خودرو پژو ۴۰۵ جی‌ال‌ایکس در بازار آزاد ۲۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، هر دستگاه خودروی پژو ۴۰۵ دوگانه سوز ۳۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، هر دستگاه پژو ۴۰۵ اس‌ال‌ایکس ۳۰میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، پژو پارس سال ۳۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، پارس دوگانه سوز ۳۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و پارس اتومات دو ایربگ نیز ۴۲ میلیون و پانصد هزار تومان است.

همچنین هر دستگاه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ در بازار ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ در بازار ۳۳میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، پژو ۲۰۶ صندوقدار V۸ معادل ۳۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، رانا ۳۱میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، تندر ۹۰ ای۲ معادل ۴۰میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، تندر ۹۰ اتومات ای۲ معادل ۴۹ میلیون تومان، سمند SE معادل ۲۷میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، سمند LXمعادل ۲۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و سمند EF۷ نیز ۲۹میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است، همچنین قیمت هر دستگاه رنو کپچر نیز ۱۱۹ میلیون تومان در بازار است.

بررسی های میدانی مهر نشانگر این است که قیمت هر دستگاه پراید ۱۱۱ معادل ۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، پراید ۱۳۱ معادل ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، پراید ۱۳۲ معادل ۲۰ میلیون تومان، پراید ۱۴۱ معادل ۱۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، تیبا ۲۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و تیبا هاچ بک نیز ۲۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.

همچنین قیمت هر دستگاه خودروی آریو با گیربکس دستی ۴۸ میلیون تومان، آریو با گیربکس اتوماتیک ۵۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، کیا سراتو ۱۶۰۰ دنده‌ای ۷۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و کیا سراتو ۱۸۰۰ اتومات ۸۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است.

دنیای اقتصاد: بازار خودرو ایران در حالی همچنان در شرایط انتظاری به سر می‌برد که مدیرعامل بزرگ‌ترین شرکت خودروساز کشور در هفته جاری آب پاکی را روی دست مشتریان ریخت و از عدم کاهش قیمت خودرو خبر داد.

طی هفته جاری در حالی انتظار مشتریان برای کاهش قیمت خودروهای داخلی باعث عمیق‌تر شدن رکود در بازار شده که‌هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل شرکت ایران خودرو نه تنها کاهش قیمت خودرو را منتفی دانست بلکه از افزایش قیمتی جزئی نیز خبر داد.  در شرایطی که توافق هسته‌ای و تغییر مناسبات بین‌المللی ایران با قدرت‌های جهان انتظار مشتریان نسبت به توسعه محصولات خودروسازان و کاهش قیمت‌ها را بیشتر کرده و شک و تردید آنها نسبت به معامله خودرو را افزایش داده، اظهارات‌ یکه‌زارع در مورد فعالیت گسترده با خودروسازان اروپایی بازهم به تردید مشتریان برای خرید خودرو دامن زده است.

به‌طوری‌که به اعتقاد برخی از کارشناسان وعده شروع همکاری خودروسازان داخلی با شرکت‌های مطرح اروپایی به‌طور حتم می‌تواند بر بی‌میلی مشتریان به خرید محصولات داخلی دامن بزند؛ به‌طوری‌که با توجه به کیفیت برخی محصولات داخلی، مشتریان ترجیح می‌دهند در شرایط انتظاری برای خودروهای با کیفیت بمانند تا اقدام به خرید خودروهایی کنند که شاید از کیفیت بالایی برخوردار نباشد، اما گذشته از بحث توافق هسته‌ای و انتظارات مشتریان از بازار یک دست اندرکار صنعت خودرو در باب رکود بازار دلیل دیگری ارائه می‌دهد. وی اعلام می‌کند: کیفیت برخی از خودروها در دوران تحریم به‌دلیل عدم تامین قطعه، با افت چشمگیری مواجه شد این در شرایطی است که خودروهای مذکور در شرایط کنونی با همان کیفیت تحویل مشتری داده می‌شود؛ بنابراین مشتری این خودروها خیلی راغب به خرید محصولات داخلی آن هم با قیمت و کیفیت فعلی نیست.

در هر حال با وجود آنکه بسیاری از کارشناسان امید داشتند توافق هسته‌ای مشتریان را از بلاتکلیفی خارج کند، اما روند فعلی بازار خودرو برخلاف این پیش‌بینی عمل کرد. به‌طوری‌که به‌دلیل رکود موجود در بازار طی هفته جاری نیز قیمت خودروهای داخلی بین 100 تا 500 هزار تومان کاهش داشته است. فعالان بازار معتقدند که بعید است رفتار مشتریان در کوتاه مدت تغییر کند و پیش‌بینی می‌کنند این رکود همچنان ادامه دار باشد. از سوی دیگر نمایشگاه داران پایتخت رکود فعلی را تنها به قیمت خودرو نسبت می‌دهند و معتقدند تا زمانی که شورای رقابت قیمت خودرو را مشخص نکند، بازار همچنان در رکود باقی خواهد ماند. آنها همچنین تاکید می‌کنند که با افزایش قیمت خودروهای داخلی بازار در رکود عمیق تری فرو خواهد رفت.

 افت پژو در بازار
اگر گشتی در بازار خودروهای داخلی بزنیم می‌بینیم که قیمت خودروها در هفته جاری نیز افت‌و‌خیز 100 تا 500 هزار تومان را تجربه کرده است. آن‌طور که فعالان بازار می‌گویند، در حال حاضر پژو 206 تیپ 5 با قیمتی برابر با 36 میلیون و 300 هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از افت قیمت 200 هزار تومانی خودرو موردنظر در هفته جاری حکایت می‌کند، اما پژو 206 صندوقدار در مدل V8 بدون تغییر قیمت همچنان قیمتی برابر با 37 میلیون تومان دارد. از بازار پژو 405 نیز خبر می‌رسد که این محصول پرتیراژ ایران خودرو در هفته جاری کاهش قیمتی 200 هزار تومانی داشته و هم‌اکنون با قیمتی برابر با 29 میلیون و 100 هزار تومان به فروش می‌رود. خبرها حاکی از آن است که ایران خودرو قصد دارد این خودرو را در اواخر سال 96 از رده خارج کند. همچنین پژو پارس نیز 36 میلیون و 300 هزار تومان قیمت دارد و رانا نیز بدون تغییر قیمت خاصی در حال حاضر 32 میلیون و 700 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. از بازار دنا نیز خبر می‌رسد که این خودرو در حال حاضر 43 میلیون تومان قیمت دارد.

 ثبات پرایدو تیبا
اما از بازار تیبا و پراید خبر کاهش قیمتی شنیده نمی‌شود؛ به‌طوری‌که این خودروها ثبات قیمتی خود را در بازار حفظ کرده‌اند. به گفته فعالان بازار، در حال حاضر تیبا قیمتی برابر با 24 میلیون تومان دارد. همچنین پراید در مدل 131 خود در حال حاضر 20 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و مدل 132 نیز قیمتی برابر با 20 میلیون و 500 هزار تومان دارد. همچنین پراید 111 (پراید هاچ‌بک) نیز با قیمت 20 میلیون و 600 هزار تومان به فروش می‌رسد.

افت نیم میلیونی تندر
اما نگاهی نیز به بازار تندر-90 بیندازیم، خودرویی که همه مدل‌های آن، تغییر قیمت را طی هفته جاری تجربه کرده‌اند. به روایت فعالان بازار، تندر-90 در مدل E2 با کاهش 500 هزار تومانی در حال حاضر قیمتی برابر با 43 میلیون و 500 هزار تومان دارد. همچنین، پارس تندر هم اکنون به قیمت 42 میلیون و 300 هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از افت 500 هزار تومانی این خودرو در هفته جاری حکایت دارد.  همچنین تندر-90 اتومات نیز کاهش 500 هزار تومان قیمت را تجربه کرده است و در حال حاضر قیمتی برابر با 49 میلیون تومان دارد.

 

از سراسر وب
پیشنهاد از

18 دیدگاه

 1. فرامرز | مرداد 9, 1394 | لینک نظر

  به نظر من دلیل این که مردم خودرونميخرندالبته به غيرازشمااساتيد اینه که قيمتابه خاطرتعليق تحريمهاکاهش پیدا میکنه درصورتی که عاملی که میتونه باعث کاهش قيمتاخودروبشه لغوتحريمهانيست .نخریدن خودرو داخلی توسط ملته که میتونه باعث کاهش قيمتابشه
  بازم میگم دلیل نخریدن افزایش کیفیت خودروهاوکاهش قيمتانيست بلکه توهم تعلیق تحريمهاعامل نخریدن خودروتوسط ملته

  • در پاسخ به: فرامرز

   محمد | مرداد 10, 1394 | لینک نظر

   آخ که چی میشد اگه مردم گرونها رو نخرن.اما این فقط یه رویاست.وگرنه کافیه مثلا فقط یه روز این شیر و لبنیات و… رو نخریم.فکرکنید چی میشه.چه برسه به ماشین.افسوس

 2. مانگ | مرداد 9, 1394 | لینک نظر

  سال ۱۴۰۴ اخبار : به گفته معاون وزیر صنایع ومعادن مذاکرات با هجده تولید کننده عمده خودرو در جهان در جهت ورود به بازار خودروی ایران ادامه دارد وچشم انداز روشنی دیده میشود البته قرار است نگرانی های خودروسازان عزیزایرانی در این زمینه در نظر گرفته شود وبا توجه به نو اوری های ایران خودرو وسایپا با تولیداتی چون پژو پرشیای فیس لیفت خاش خاشی! وپرایدsr71رادارگریز!حقوق این دو تولید کننده کیفی خودرو در ایران رعایت شود سازمان حمایت از مصرف کننده هم اعلام کرد در جهت حمایت از مردم عزیز کف قیمت خودرو در ایران حداکثر سه برابر قیمت های جهانی در نظر گرفته شده کمتر از اینهم اصلن جا نداره اصرار نفرمایید……

 3. فرامرز | مرداد 9, 1394 | لینک نظر

  ماهم ازخدامونه کسی نخره تاقيمتا که ميادپايين کيفيتم بالا ببرند .البته تو این بیست سالی که ازخداعمرگرفتم همیشه خلافش بوده امیدوارم این دفعه از اون دفعه هانباشه و کسی نخره

 4. امین | مرداد 9, 1394 | لینک نظر

  این دفه فرق میکنه . تو شیش ماهه گذشته ایران فرقون و سایپا روهم 50 تا فرقونم نفروختن. وقتی دنا رو التماس میکنن تو بازار 40 کسی نمیخره کی میره 42 بخره؟
  یا پارس lx که عشق دلالای محترم بوده همیشه. الان تو بازار 37 کسی نگاشم نمیکنه. دوره ی دلالی تموم شده. دوره ی این ماشینام تموم شده. ایران فرقون تو ثبتنام اخرش 6 تا ماشین به زور فروخت سایتو بست نوشت ظرفیت تکمیل که مردم فک کنن اشغالاشون مشتری داره هنو.. اقا نخرین. من تضمین میدم ارزون شه

 5. فرامرز | مرداد 9, 1394 | لینک نظر

  دوست من دلت خوشه خیلی هم خوشه دوروزديگس که پیش خريدکنندو…

 6. امین | مرداد 9, 1394 | لینک نظر

  این تو بمیری ازون تو بمریا نیس. مردم برای اولین بار همدل شدن ازین شیادا چیزی نخرن. من خودم 60 تومن برا ماشین گذاشتم ولی با اینکه خیلی لنگه ماشینم میسازم تا چنوقت دیگه یا این دزدا ورشکست شن یا ماشین با کیفیت بیارن. دوره 405 و سمندو دنا و.. اشغالای دیگشون تموم شد. من منتظرم یه خودروی به روز از یه کمپانی معتبر ولو با حداقل امکانات بخرم. مطمن باشین خودرو تا سه ماهه دیگه هر روز ارزون تر از دیروز میشه. شک نکنین. اونایی که میگن گرون میشه دلالن که ماشینشون رو دسشون باد کرده.

 7. فرامرز | مرداد 9, 1394 | لینک نظر

  دوروزديگه ملت صف می کشه برا ثبت نام خودرو اگه کسی خودروميخوادبخره برا بخره دوروزديگه گرون ميشندبااون پولی هم که دارید گاری هم بهتون نميدند
  زیاد به این مردم دل نبندید که خودروسازاروتحريم کنند

 8. sunmartin | مرداد 8, 1394 | لینک نظر

  یه نگاه به لیست خودروهای داخل ایران بندازین متشکل از سه دسته هستند:خودروهای نیم قرن پیش و دودهه پیش مونتاژ داخل و بسیار بی کیفیت و دنوده با مشرف سوخت بالا بسیار ناایمن بی ریخت و دیسکانتینیو شده*(بغیر از تعداد انگشت شماری که تا قبل از 90 و 90 تولید شدند)
  دسته دوم:خودروهای چینی بی نام و نشان با پشتیباتی از قطعات و نمایندگی های نا کارامد و قطعات گران قیمت با عمر و دوام کم
  دسته سون:وارداتی های کره ای ژاپنی آلمانی با زیبایی محصور کننده قیمت گزاف و دوام بالا و غیرقابل دسترسی برای اکثر مردم (طبق آمتر 4 درصد از مردم صاخبان این خودروها هستند)
  بازار هم آنچنان تغییر خاصی نکرده 200 تومان و 500 تومان و یک ملیون در این دوره زمانه ای که برای ملت رقم زدند عدد بالایی نیست درسته که حقوق یک کارگر و یک کارمند به یک ملیون در ماه نمیزسه ولی شما 500 بردار برو سوپری و میوه فروشی با چند قلم میوه و خرت و پرت خوراکی که چند روز بیشتر مهمان شما نیست دست خالی برميگردی تازه کالای اساسی خانوا هم نخریدی پس ما منتظر واهش چشم گیر هستیم

  • در پاسخ به: sunmartin

   فقط MVM 530 | مرداد 8, 1394 | لینک نظر

   آلمانی ژاپنی کره ای هم سطح نیستند جمع نبندید

  • در پاسخ به: sunmartin

   جام جم | مرداد 9, 1394 | لینک نظر

   عزیزم عاقلانه حرف میزنی- فقط جایی که از خودروهای چینی گفتی کمی نا منصفانه هست- چون کیفیتشون در حد یا بیشتر از خودروهای 2 دهه قبل تولید داخل هستند- ولی زیبایی و امکاناتشون و ایمنیشون خیلی بیشتره- و قیمتشونم مناسبتره- و البته از خودروی کره ای همسطح خودروهای المانی حرف زدی که این اشتباهت و به خاطر اینکه نمیشه نادیده گرفت – تفا وت خودروی کره ای با المانی از تفاوت فوتبال دو کشور هم بیشتره- میخوامت…

 9. عصیان | مرداد 8, 1394 | لینک نظر

  متاسفانه چنین شرایطی رو قبلا هم تجربه کردیم ٬ با حرفهای بی پایه و اساس و وعده های خودرو سازان مبنی بر تولید انواع و اقسام خودروهای خارجی مردم انتظار می کشند که شاید اینبار قراره به حقشون که همون سوار شدن ماشینهای بروز اروپایی هست برسند ٬ اما متاسفانه چنین وعده هایی عملی نخواهد شد و مردم از روی ناچاری دوباره رو به خودروهای داخلی خواهند آورد و به دلیل افزایش تقاضا قیمت خودرو از پیش هم بالاتر خواهد رفت

  • در پاسخ به: عصیان

   مهال | مرداد 8, 1394 | لینک نظر

   😐 شما کلا به نفع اونا حرف زدی ! مردم نخرن دست 2 بخرن مجبورن بیار پایین

   چرا ایرانی برا پارس 40 تومن بده اما تو عراق 18 تومن باشه ! چون مردم ارزش خودشونو بردن پایین بره تو پاچشون این اتاشغالا

   • در پاسخ به: مهال

    ali | مرداد 8, 1394 | لینک نظر

    خب چون ایرانی پول میده ۴۰ تومنه یکم صبر کن دوباره همه چی گرون میشه

    • در پاسخ به: ali

     مهال | مرداد 9, 1394 | لینک نظر

     وقتی امثال شما منتظر باشن خودروسازان هم اگه نخوان میبینن امثال شما منتظر افزایششی میکنن ! نمونه بارز همون نفراتی هستی که تو کامنتم گفتم با دهن به دهن کردن قیمتو میبرین بالا! که فقط بگین مثلا من یه چیزی میدونم که باقی مردم نمیدونن !

   • در پاسخ به: مهال

    عصیان | مرداد 11, 1394 | لینک نظر

    دوست عزیز من به نفع کسی حرف نزدم و فقط واقعیت رو عنوان کردم ٬متاسفانه رکودی که در بازار خودرو هست بخاطر کیفت پایین یا گرونی خودرو نیست بلکه بازار منتظره ببینه خودرو سازها با کدوم برندها به توافق میرسن تا انتخابهای بیشتری داشته باشه. ولی همونطور که در بالا گفتم با شرط و شروطی که خودروسازهای ایرانی برای همکاری دارند احتمالا هیچ برند تازه ای حاضر به سرمایه گزاری در صنعت خودروی ایران نخواهد شد

 10. فرامرز | مرداد 8, 1394 | لینک نظر

  به نظرم اگه مردم نخرندقيمتاشون به قیمتهای واقعی تاحدودی امکان داره نزدیک بشه البته اگه نخرند

  • در پاسخ به: فرامرز

   قادری | مرداد 8, 1394 | لینک نظر

   امکان نداره ، حتما میشه
   آخه اگه اگه ملت نخرن به کی میخوان بندازن این گاریا رو