قيمت پرايد و پژو پارس در عراق

سپهر زنگنه | یکشنبه، ۱۱ مرداد ۱۳۹۴ | 17 نظر

قيمت خودروهاي توليدي کشور، همواره مورد توجه خريداران و نيز کارشناسان بوده است. مردم معتقدند که خودروسازان به دليل اين که با يک بازار انحصاري مواجه هستند، اهتمام زيادي …

قيمت خودروهاي توليدي کشور، همواره مورد توجه خريداران و نيز کارشناسان بوده است. مردم معتقدند که خودروسازان به دليل اين که با يک بازار انحصاري مواجه هستند، اهتمام زيادي به مولفه هايي که در فضاي رقابتي اهميت مي يابد مانند کيفيت بالا و قيمت پايين، به خرج نمي دهند.

به گزارش خراسان، در اين ميان يکي از ملاک هاي مقايسه، قيمت خودروهاي داخلي در خارج از کشور بوده است. آن چه در رسانه ها و افکار عمومي هر از گاهي مطرح مي شود، اين است که قيمت خودروهاي توليد داخل، در بازارهاي خارجي ارزان تر مي باشد و لذا توجيهي براي قيمت هاي به نظر زياد خودرو در داخل (نسبت به مولفه هاي کيفي آن ها) وجود ندارد. اين مساله باعث شد به سراغ آمارهاي گمرک و خودروسازان برويم. بدين منظور قيمت پرايد و پژو پارس صادراتي به عراق را مورد بررسي قرار مي دهيم.

قيمت پرايد و پژو پارس واقعاً در عراق چند است؟

طي روزهاي گذشته برخي سايت ها و محافل خبري، با استناد به اظهارات برخي مسئولان صنعت خودرو و بررسي آمارهاي گمرک، با احتساب دلار ۳۲۰۰ تومان، ادعا کردند که پرايد به عراق، با قيمتي حدود ۱۷ ميليون و پژو پارس نيز با قيمتي حدود ۱۸ ميليون صادر مي شود.

اما نگاهي به آمارهاي گمرک، بيانگر جزئيات قابل توجهي است. بر اين اساس آمار سه ماهه گمرک در خصوص خودروهاي صادراتي پرايد و پژو پارس به شرح جدول زير مي باشد:

*گفتني است در بخشي از آمارها، صادرات ۲۷۰ خودرو سواري پرايد و تيبا نيز با هم آمده بود که به‌دليل پرهيز از اشتباه در محاسبات قيمت، حذف گرديده است.

با توجه به اين که نرخ دلار در بازار آزاد در سه ماهه نخست امسال، غير از ۱۵ فروردين، بين ۳۲۸۰ تا ۳۳۵۰ تومان بوده، لذا در وهله اول مي توان نتيجه گرفت بر اساس آمار گمرک قيمت پرايد و پژو پارس براي صادرات به عراق، حداقل ۱۸ و حداکثر ۱۹ ميليون بوده است.

اما آيا قيمت اين محصولات در بازار عراق معادل مقادير فوق است؟ صحت و سقم اين موضوع را از دبير انجمن خودروسازان و مدير بخش صادرات ايران خودرو جويا شديم. نعمت بخش دبير انجمن خودروسازان ضمن تکذيب موضوع فوق، قيمت روز پرايد در بازار عراق را بيش از ۲۵ ميليون عنوان نمود. علمي مدير بخش صادرات ايران خودرو نيز ضمن اظهاراتي مشابه، قيمت پژو پارس در عراق را هم اينک حدود۳۵ ميليون تومان عنوان نمود و افزود: قيمت پژو پارس صادراتي براي تحويل در عراق هم اکنون ۲۱ ميليون تومان است. هرچند اين رقم با آمار گمرک حدود ۲ ميليون تومان تفاوت دارد.

توجه به اين نکته ضروري است که بر اساس جدول ذيل، کليه صادرات پژو پارس به عراق حداقل در سه ماه نخست امسال به صورت SKD (قطعات نيمه کامل بوده) که هنوز هزينه مونتاژ نهايي خودرو به آن تعلق نگرفته است.

دلايل قيمت هاي به ظاهر کمتر خودروهاي صادراتي چيست؟

بنا به گفته دبير انجمن خودروسازان، عمده ترين دلايل تفاوت قيمت خودروهاي صادراتي با عرضه شده در داخل را مي توان در مولفه هاي زير يافت.

ماليات بر ارزش افزوده: در سال جاري نرخ ماليات بر ارزش افزوده براي محصولات عرضه شده در بازار داخل به ۹ درصد افزايش يافت.

اين در حالي است که اين نرخ به محصولات صادراتي تعلق نمي گيرد. محاسبه اين مبلغ براي يک پرايد ۲۰ ميليون توماني (البته با مقداري خطا) حدود ۱ ميليون و ۸۰۰ هزار تومان و براي يک پژو پارس ۳۵ ميليوني حدود ۳ ميليون و ۱۵۰ هزار تومان مي شود.

ماليات و عوارض شماره گذاري خودرو: بر اساس ماده ۴۳ قانون ماليات بر ارزش افزوده، هم اينک ماليات و عوارض شماره گذاري خودرو معادل ۳ درصد قيمت فروش کارخانه تعيين شده است. بر اين اساس اين مبلغ براي پرايد، حدود ۶۰۰ هزار تومان و براي پژو پارس، حدود ۱ ميليون تومان خواهد بود.

بيمه شخص ثالث: هزينه اين مورد نيز از مجموع هزينه هاي خودروهاي صادراتي حذف مي شود. در سال ۹۴ اين نرخ براي پرايد و پژو پارس، به ترتيب حدود ۷۰۰ و ۸۰۰ هزار تومان بوده است.

بازگشت هزينه گمرکي بابت قطعات وارداتي: خودروسازان براي تکميل خودروهاي توليدي بخشي از قطعات را از خارج کشور وارد مي‌کنند. لذا وقتي خودروي تکميل‌شده صادر مي‌شود، هزينه گمرکي قطعات وارداتي به خودروساز برمي‌گردد، بنابراين در اين بخش هم مقداري از هزينه‌ها نسبت به عرضه خودرو در داخل کشور کمتر است.

معافيت هاي مالياتي: هم اينک خودروسازان به ازاي سود حاصل از درآمد خودروهاي صادراتي، از معافيت هاي مالياتي برخوردارند.

در کنار موارد فوق مي بايست هزينه مونتاژ نهايي براي پژو پارس، حمل و نقل و سود فروشندگان عراقي در بازار عراق و … را نيز در نظر گرفت.

در هر صورت با احتساب ۳ مورد نخست قيمت پژو پارس براي صادرات بايد معادل ۳۰ ميليون تومان (۵ ميليون تومان کمتر از قيمت داخلي) باشد. به اين ترتيب همچنان فاصله ۹ تا ۱۱ ميليون توماني قيمت پژو پارس در بازار داخلي و خارجي جاي تامل و سوال دارد و بايد ببينيم که هزينه مونتاژ نهايي، حمل و نقل و سود واسطه عراقي در اين ميان چقدر است و اين که آيا فروش خودرو با اين قيمت به عراق سودآور است؟

مولفه هاي هزينه قيمت پرايد پژو پارس(تومان)

قيمت صادراتي ۱۸.۰۰۰.۰۰۰ ۲۱.۰۰۰.۰۰۰

عوارض شماره گذاري ۶۰۰.۰۰۰ ۱.۰۰۰.۰۰۰

بيمه شخص ثالث ۷۰۰.۰۰۰ ۸۰۰.۰۰۰

هزينه گمرکي بابت قطعات وارداتي ۱.۰۰۰.۰۰۰ –

ماليات بر ارزش افزوده ۱.۸۰۰.۰۰۰ ۳.۱۵۰.۰۰۰

جمع ۲۲.۱۰۰.۰۰۰ ۲۵.۹۵۰.۰۰۰

حدود قيمت در داخل ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ ۳۵.۰۰۰۰.۰۰۰

نام کالا/ مجموع ارزش صادراتي (دلار) /حداقل نرخ دلار در سه ماه نخست/ مجموع ارزش ريالي تعداد /حداقل قيمت هر خودرو صادراتي (تومان)

سواري پرايد/ ۲.۵۸۵.۰۰۰ /۳۲۸۰ /۸.۴۷۸.۸۰۰.۰۰۰ ۴۷۰ /۱۸.۰۴۰.۰۰۰

پژو پارس SKD(قطعات نيمه کامل)/ ۱۶.۳۸۹.۶۲۷ /۵۳.۷۵۷.۹۷۵.۹۷۰ / ۲۷۹۰ ۱۹.۲۶۸.۰۹۲

 

 

 

 

 

از سراسر وب
پیشنهاد از

17 دیدگاه

 1. sunmartin | آذر 1, 1394 | لینک نظر

  بله همینطوره نمیدونم کشور قحطی زده ای مثل عراق که دچار داعش و جنگ های داخلی 15 ساله هست و اقتصاد قوی نداره چرا ارزش پولی بیشتری نسبت به ایران داره کاش الان دلار 1000 تومان بود لااقل

 2. سین الف | آذر 1, 1394 | لینک نظر

  قیمت های گفته شده در مورد پراید و پارس در عراق کاملا درسته.
  چون ارزش پولی عراق از ما بالاتره.
  سال 88 هر 1 دینار عراق با 1 تومان ما برابر بود. الان هر 1 دینار عراق برابر هستش با 3 تومان ما. پس وقتی گمرک اعلام میکنه 5000 دلار قیمت پراید در عراقه نتیجه می گیریم برای عراقی ها پول پراید میشه 5 میلیون تومان سال 88. نه 17.5 میلیون تومان سال 1394.
  الان در همون عراق با 15 هزار دلار عراقی میره اکسنت یا کیا ریو میگیره. به پول خودش میشه مثل سال 88 نزدیک به 15 تا 16 میلیون. چون واحد پولی اونا که ضعیف نشده.
  الان دقیقا قیمت های جهانی خودرو رو می تونید توی مناطق آزاد لمس کنید. چون تعرفه نداره.
  50 درصد بالا بودن قیمت خودرو یکی به خاطر پایین بودن ارزش پولی ریال هستش و دیگری تعرفه واردات و سود کلان شرکتهای وارد کننده و دلال ها

 3. بی سر | شهریور 16, 1394 | لینک نظر

  اصلا قیمت مناسب.کیفیت اشغال رو چی میگید. من یه سی لو مدل 1382 دارم با 300000کارکرد. هنوز اخ نگفته.
  برید یه نگاهی به قیمت روز خودروهای جهان بندازید.و سیاست های فروش اونها چرا این دردسرها فقط مال ماست!!!!؟؟؟؟؟

 4. فقط MVM 530 | مرداد 14, 1394 | لینک نظر

  تو یک کلام مدیران عامل شرکت های داخلی شهروندان عراقی را به احمق بودن متهم کردند….
  35 میلیون پول اشغال میدن مگر دیوانه هستند…

 5. محمد | مرداد 14, 1394 | لینک نظر

  همیشه وقتی یه مدیرعامل رو برکنار میکنن میا واقعیات رو میگه
  مثلا زمانی که قیمت 405 حدودا 12 تومن بود منطق مدیرعامل ایران خودرو رو برکنار کردن واون گفت قیمت تمام شده 8 میلیونه
  وقتی مدنی رو برکنار کردند گفت قیمت پراید 15 تومنه
  این اختلاف به خاطر چیه؟
  دولت 30 درصد هزینه های مختلف رو میکشه رو قیمت :
  9 درصد مالیات بر ارزش افزوده
  حق پلاک
  محیط زیست
  عوارض شهرداری
  بیمه.
  در ضمن مثل اینکه خیلیا هنوز باورشون نشده دلار دیگه 1200 نیست

 6. فرامرز | مرداد 12, 1394 | لینک نظر

  خودروسازان باارز مرجع حدودهزارودويسته واردات صادرات میکنند بعدچطورميگندبادلارسه هزاری صادرکرديم

  • در پاسخ به: فرامرز

   محمد | مرداد 14, 1394 | لینک نظر

   ارز مرجع 1200 تومنه ؟
   حالت خوبه ؟
   ارز مرجع 2850 تومنه ( سرچ کن قیمت ارز در بودجه 94)

 7. فرامرز | مرداد 12, 1394 | لینک نظر

  عراقی با35هزاردلارسوار پرادو وتوندراميشه اونوقت میان به پول مابيست میلیون بدندپرايدبخرند
  الانم که جديدارواوردندعراقيا به اف 150
  به نظر من این عددهايي که اعلام کردندواقعيت نداره
  یه نکته دیگه امکان داره مثلا بادلارسه هزاری صادرکرده باشنددرمياد هفت هزاردلار البته خودروسازاازارز مرجع استفاده ميکنند

 8. 15 میلیون تومان پول مونتاژ نیست . برای بهتر روشن شدن این مسئله بهتره به سایت ایرانخودرو بریم و ببینیم که قیمت خود ماشین بدون در نظر گرفتن مالیات و بیمه و شماره و… چقدره.
  متاسفانه الان ایرانخودرو پژو پارس را به صورت پیش فروش میفروشد و ریز جزئیات قیمت را نشان نمیدهد و من نمیتونم دقیقا قیمت ها را برای شما مقایسه کنم. (هروقت فروش فوری گذاشت برید سایت و ببینید حرف من تا چقدر درست است)
  اما برای مثال میتوانیم خودروی سمند را مثال بزنیم .
  طبق ادعای ایرانخودرو تولید یک سمند برایش 26140000 تومان اب میخورد (حالا از کجا دزدی کردن و چه قطعه ای رو دوبله و سوبله حساب میکنند بگذریم) ولی این خودرو با قیمت 31278000 تومان به دست مشتری میرسد . در این میان 5975000 پول بیمه و خدمات گارانتی و مالیات و پلاک و… میشه که خوب این 6 میلیون تومان چیزی است که تو ایران بر روی خودرو به وسیله دولت کشیده میشود و نه خودرو ساز . بیمه و پلاک و مالیات و… را دولت تعیین میکند و در عراق شاید اصلا چنین هزینه ای در مورد خودرو وجود نداشته باشد.
  پس اگر فرض کنیم که در عراق این هزینه ها به هزینه خودرو اضافه نمیشود پس قیمت یک سمند در عراق با توجه به انکه کاملا صادراتی و مونتاژ شده در ایران باشد باید 26140000 تومان باشد.
  حال باید توضیح داد که این 26 میلیون تومان شامل قیمت قطعات و مونتاژ و سود کارخانه است.
  خوب از این مبلغ هزینه های مونتاژ را کسر کنید.
  در نتیجه قیمت یک خودروی نیمه منفصله باید چیزی کمتر از 26 میلیون تومان باشد .
  که گمرک قیمت یک سری قطعه نیمه اماده را اعلام کرده است. حال باید دید که ایا در عراق بر روی ماشین بیمه و مالیات و … و سود خط مونتاژ و… را به چه میزان مطابق قوانین و تعرفه های عراق حساب میشود.
  همچنین به ادعای خودرو سازان خودروی صادر شده به عراق یک سری تجهیزات که در ایران قانون خودرو ساز را مجبور به نصب ان ها کرده با توجه به قانون عراق روی خودرو نصب نمیشود در نتیجه قیمت خودرو ی عراقی کمتر خواهد بود.
  ایرانخودرو با هدف صفر کردن مبادلات و خروج ارزی خود اقدام به فروش و صادرات خودرو میزند که این یعنی در بازار های صادراتی قطعا دارد سود میکند که باتوجه به تفاوت قیمت دلار با ریال این سود چندین برابر سود ان در ایران است.

 9. محسن | مرداد 12, 1394 | لینک نظر

  این خبرها صحت ندارد. چون همیم چند وقت پیش تلوزیون نمایشگاه خودروهای خارجی را نشون میداد که یه مدل بنز به عنوان ارزانترین خودرو بود با قیمت 9700 دلار. ینی با دلار 3300 تومانی میشه 32 میلیون تومن. اونوقت به نظر شما عراقی ها 35 میلیون بدم پژو پارس بخرن؟ بنظرم قیمتها خیلی کمتر این حرفاست . پراید زیر 10 تومن هم تو بازار عراق فکر نکنم خرید فروش بشه.

  • در پاسخ به: محسن

   دوست عزیز بنز 9700 دلاری هم قضیه اش مثل kwid رنو 4700 دلاری است که اگر وارد ریز جزئیات و توان و امکانات خودروی خارجی شویم حتما به مطالب جالبی خواهیم رسید.البته با توجه به قدیمی بودن خودرو های ایران ایران به سرعت دارد بازار های صادراتی را ازدست میدهد و رقیبان چینی نفس کشیدن صادرات خودروی ایران را روز به روز تنگ تر میکند . که تنها راه چاره اپگرید کردن تمام محصولات ایران خودرو و سایپا است.

 10. وحید | مرداد 11, 1394 | لینک نظر

  با این حال هنوز اختلاف حدود 10 میلیونی پارس توجهی ندارد. بعد اختلاف پراید و پارس در عراق حدود یک میلیون هست ولی درایران 15 میلیون. عقل سلیم چی میگه!!!!?

  • در پاسخ به: وحید

   همانطور که اشاره شد پراید به صورت کامل به عراق صادر شده و قیمت یک خودروی کامل رو نوشتن ولی پارس به صورت قطعات منفصله که قطعا در زمان مونتاژ و تبدیل به خودرو واقعی این اختلاف قیمت اوج میگیرد

   • در پاسخ به: کوروش( فقط دنا )

    علیرضا | مرداد 12, 1394 | لینک نظر

    15میلیون پول مونتاژه این اختلاف حتی تا10 میلیونم غیرمنطقیه تنها دلیلش اینه که اینا توایران این قیمت میفروشنو مردم … میخرن اونجا ارزونتر میفروشن شاید عراقیا بخرن!!!

 11. یک مطلبی که یکی از مدیران خودرو ساز میگفت این بود که برای بازار عراق یک سری تجهیزات روی خودرو نصب نمیشود مثلا شاید 2 ایربگ و abs و ebd خودرو نداشته باشد و این باعث میشود هزینه ان هم کمتر باشد.

 12. محسن | مرداد 11, 1394 | لینک نظر

  یه سری تغییرات تو مطلب نیازه به خصوص تو نحوه ارایه ی اعداد، آدم اصلا متوجه نمیشه که عدد مورد نظر و درست کدومه.

  • در پاسخ به: محسن

   ُSepehr | مرداد 11, 1394 | لینک نظر

   متاسفانه در منبع اصلی هم به همین صورت اعداد درهم هستن،سعی کردیم تا حدی اصلاح کنیم اما همچنان واضح نیست.