مشتریان شرایط بازار را تعیین می کنند + جدول قیمت

سپهر زنگنه | پنجشنبه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۴ | 20 نظر

روزنامه دنیای اقتصاد با وجود آنکه بازار خودرو کشور در رکود عمیقی به‌سر می‌برد، اما فعالان بازار معتقدند که مشتریان تکلیف خود را با بازار حال حاضر روشن کرده‌اند. بنا به گفته فعالان بازار، ادامه دار شدن رکود در بازار خودرو و کاهش تقاضا در بازار نشان‌دهنده آن است که مشتریان معاملات خود در بازار خودرو را به مشخص شدن وضعیت خودروهای داخلی موکول کرده‌اند. این در حالی است که بسیاری از فعالان بازار امید داشتند که با دستیابی به توافق هسته‌ای و تغییر سیاست‌های کلان اقتصادی کشور وضعیت بازار بهبود یابد و تقاضا برای خرید و فروش خودرو به روند عادی خود بازگردد.

با این حال به‌نظر می‌رسد که قهر مشتریان با بازار خودرو به قدری عمیق شده است که حل و فصل مساله آنها با معامله در بازار به 6 ماه تا یکسال آینده موکول شود زیرا توافق هسته‌ای به جای اینکه شوک مثبتی به بازار خودرو وارد کند به‌دلیل انتظار کاهش قیمت مشتریان بر رکود موجود در بازار افزوده است. این در شرایطی است که روند کاهش قیمت در بازار خودرو طی هفته جاری نیز همچنان ادامه دار بوده است. به‌خصوص آنکه در هفته جاری بحث تخفیف نجومی قیمت خودروهای وارداتی نیز انتظار مشتریان نسبت به کاهش قیمت خودروهای داخلی را بیشتر کرد. به‌نظر می‌رسد در حال حاضر بازار خودرو با کوچک‌ترین تغییر قیمتی واکنش جدی از خود نشان می‌دهد به‌طوری که کاهش 15 تا 26 میلیونی خودروهای چینی به دیگر خودروهای وارداتی نیز سرایت کرد. یکی از فعالان بازار خودرو در این باره می‌گوید: مسلم است که افت قیمت وارداتی‌ها در بازار داخلی نیز تاثیرگذار است؛ زیرا کاهش قیمت خودروهای وارداتی موجب شده که توقع مشتریان نسبت به کاهش قیمت خودروهای داخلی افزایش یابد. در حالی که مشتریان همچنان در انتظار حضور خودروسازان خارجی برای تولید محصولات تازه و به روز در بازار ایران هستند، اما خبرهای رسیده از شرکت‌های خودروساز نیز انتظار آنها برای خرید خودروهای تازه را افزایش می‌دهد.

بازار خودروهای داخلی-مرداد 94

به‌خصوص آنکه خودروسازان داخلی در حال تعیین سهم برای شرکای خارجی خود به منظور همکاری مشترک در ایران هستند. به اعتقاد برخی از کارشناسان در حال حاضر رکود موجود در بازار بیشتر به‌دلیل وعده‌ حضور خودروسازان اروپایی در صنعت خودرو ایران است که موجب بی‌میلی مشتریان نسبت به خرید محصولات داخلی شده است. چون که با توجه به کیفیت برخی محصولات داخلی، مشتریان ترجیح می‌دهند در شرایط انتظاری برای خودروهای با کیفیت بمانند تا اقدام به خرید خودروهایی کنند که شاید از کیفیت بالایی برخوردار نباشد. با این حال یکی از فعالان بازار خودرو درباره رکود موجود در بازار موضوع دیگری را مطرح می‌کند. وی می‌گوید: کیفیت خودروهای داخلی با حضور دوباره شرکای سابق خودروسازان داخلی به حالت قبل بازمی‌گردد، اما عدم رغبت مشتریان به خرید به‌دلیل قیمت محصولات است. در هر حال به‌دلیل رکود موجود در بازار طی هفته جاری نیز قیمت خودروهای داخلی بین 100 هزار تا یک میلیون تومان کاهش داشته است. فعالان بازار معتقدند که بعید است رفتار مشتریان در کوتاه مدت تغییر کند و پیش‌بینی می‌کنند این رکود همچنان ادامه دار باشد. به اعتقاد آنها فصل تابستان اوج معامله خودرو در کشور است؛ بنابراین در صورتی که خریدو فروش خودرو تا اواسط شهریورماه رونق نگیرد با شروع فصل پاییز نمی‌توان امیدی به تغییر روند بازار داشت.

بازار خودروهای خارجی-15 مرداد 94

 افت پژو در بازار

اگر گشتی در بازار خودروهای داخلی بزنیم می‌بینیم که قیمت خودروها در هفته جاری نیز افت‌و‌خیز 100 هزار تا یک میلیون تومان را تجربه کرده است. آن‌طور که فعالان بازار می‌گویند، در حال حاضر پژو 206 تیپ 5 با قیمتی برابر با 36 میلیون و 300 هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از ثبات قیمتی این خودرو در هفته جاری حکایت می‌کند، همچنین پژو 206 صندوقدار در مدل V8 بدون تغییر قیمت همچنان قیمتی برابر با 37 میلیون تومان دارد. از بازار پژو 405 نیز خبر می‌رسد که این محصول پرتیراژ ایران خودرو در هفته جاری کاهش قیمتی 100 هزار تومانی داشته و هم‌اکنون با قیمتی برابر با 29 میلیون تومان به فروش می‌رود. خبرها حاکی از آن است که ایران خودرو قصد دارد این خودرو را در اواخر سال 96 از رده خارج کند، اما پژو پارس با افت 500 هزار تومانی مواجه بوده است؛ به‌طوری‌که این خودرو هم‌اکنون 35 میلیون و 800 هزار تومان قیمت دارد. رانا نیز با افت 300 هزار تومانی در هفته جاری هم‌اکنون 32 میلیون و 300 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. از بازار دنا نیز خبر می‌رسد که این خودرو نیز که مدت‌ها ثبات قیمتی خود را در بازار حفظ کرده بود با کاهش 200 هزار تومانی در حال حاضر 42 میلیون و 800 هزار تومان قیمت دارد.

 ثبات پرایدو تیبا

اما از بازار تیبا و پراید خبر کاهش قیمتی شنیده نمی‌شود؛ به‌طوری‌که این خودروها ثبات قیمتی خود را در بازار حفظ کرده‌اند. به گفته فعالان بازار، در حال حاضر تیبا قیمتی برابر با 24 میلیون تومان دارد. همچنین پراید در مدل 131 خود در حال حاضر 20 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و مدل 132 نیز قیمتی برابر با 20 میلیون و 500 هزار تومان دارد، اما پراید 111 (پراید‌هاچ‌بک) با افت 100 هزار تومانی در حال حاضر به قیمت 20 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد.

 افت یک میلیونی تندر

اما نگاهی نیز به بازار تندر-90 بیندازیم، خودرویی که همه مدل‌های آن، تغییر قیمت را طی هفته جاری تجربه کرده‌اند. به روایت فعالان بازار، تندر-90 در مدل E2 با کاهش 800 هزار تومانی در حال حاضر قیمتی برابر با 42 میلیون و 700 هزار تومان دارد. همچنین، پارس تندر هم‌اکنون به قیمت 42 میلیون و 200 هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از افت 100 هزار تومانی این خودرو در هفته جاری حکایت دارد. همچنین تندر-90 اتومات نیز کاهش یک میلیون تومانی را تجربه کرده است و در حال حاضر قیمتی برابر با 48 میلیون تومان دارد.

کاهش میلیونی وارداتی‌ها

بازار وارداتی‌ها نیز که به گفته نمایشگاه‌داران در رکود به‌سر می‌برد در هفته‌های جاری با تخفیف قیمتی ارائه شده از سوی برخی شرکت‌های وارد‌کننده با افت قیمت مواجه بوده است. بر این اساس در هفته جاری این بازار با کاهش 500هزار تا یک میلیون تومانی همراه بوده است. بر همین اساس النترا با کاهش 500هزار تومانی در حال حاضر با قیمت 115 میلیون خریدو فروش می‌شود. قیمت 153 تومانی میلیون تومانی اسپورتیج نیز حکایت از کاهش یک میلیون تومانی این خودرو در بازار دارد. سراتو نیز با کاهش یک میلیون تومانی هم‌اکنون 115 میلیون و 500 هزارتومان به فروش می‌رسد. با این حال تویوتا RA4 نیز با کاهش یک میلیون تومانی در حال حاضر به قیمت 208 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. این در حالی است که خودروهایی چون بنز C200 با قیمت 295میلیون تومان و بنز E200 با قیمت 420 میلیون تومان روزهای باثباتی را سپری می‌کنند.

 

از سراسر وب
پیشنهاد از

20 دیدگاه

 1. یوسف | مرداد 15, 1394 | لینک نظر

  خداییش شما به کاهش قیمت یه میلیونی یا 500 هزار تومنی یه ماشینی که 150 یا 200 میلیون قیمت داره میگین کاهش؟ یعنی اگه مثلا تویوتای 208 میلیونی بشه 207 میلیون فرقی داره ؟
  یعنی کسی که نخواد ماشین بخره با کاهش 100 هزار تومنی تندر نظرش عوض میشه و رغبت به خرید پیدا میکنه ؟
  آخه مردمو چی فرض کردین ؟
  حالا اگه پولمون ارزشی داشت میگفتیم 100 یا 200 هزار بالا پایین مهمه. ولی با این درآمدهای ناچیز، با این ارزش پول ملی خجالـت آور و این اقتصاد راکد و بیمار 50 میلیون هم از قیمت سوناتا کم بشه یا اضافه بشه فرقی به حال نود درصد مردم نمیکنه. اقلیت ثروتمند و سرمایه دار هم فرقی براشون نمیکنه در هر شرایط اقتصادی و اجتماعی نیاز خودشونو برآورده میکنن .
  تا رونق و بازسازی اقتصادی رخ نده همه این حرفا فقط حاشیه های بی ارزش و کاذبه

 2. linkoln6ft | مرداد 15, 1394 | لینک نظر

  آخه سوناتا ۱۷۰ تومن ، ارزش خرید داره!!!
  جناب زنگنه ، آرم سایتو یه جوری بزن که جدول معلوم باشه .

 3. kami | مرداد 15, 1394 | لینک نظر

  نعمت زاده: تو همین کره که 80 درصد بازار دست فقط دو تا شرکت هست، مگه دولت واسشون قیمت گذاری میکنه؟ خودشون قیمت میذارن . . .
  شیوا: اونجا درصد گمرک یه رقمی هست . . .
  نعمت زاده: آفا ایرانو با کره مقایسه نکنین. فرق دارن . . .
  شیوا
  کره
  من
  مقایسه . . .

 4. رضا | مرداد 15, 1394 | لینک نظر

  هیوندای موتور کره جنوبی که قصد دارد توسان جدید را در سپتامبر عرضه کند، برای افزایش توان رقابت در چین، قیمت دو مدل شاسی بلند خود را به میزان 11.8 درصد کاهش داد. قیمت مدل بزرگ سانتافه حداکثر 20 هزار یوان (4832 دلار) و شاسی بلند ix35 به میزان 20 هزار یوان کاهش داده شد.

  فروش این خودروساز کره‌ای در چین 14 درصد در سه ماهه دوم امسال کاهش یافت و این شرکت را ناچار کرد در رقابت با خودروسازان چینی، پیشنهادات خرید جذابتری را مطرح کند. جنرال موتورز و فورد موتور نیز دست به اقدام مشابهی زده‌اند در حالی‌که فولکس واگن هم تخفیف مدل‌های پرطرفدار را افزایش داده است.

 5. محمد | مرداد 15, 1394 | لینک نظر

  قیمت دقیق این خودروی ارزان در هند 4400 دلار و حجم موتورش 600 سی سی هست …!

 6. محمد | مرداد 15, 1394 | لینک نظر

  پارسال من یه پراید 131 از سایپا گرفتم به قیمت 19 میلیون تومان ، اگر مالیات برارزش افزوده و عوارض ارزش افزوده و مالیات و عوارض شماره گذاری و سایر خدمات را از این قیمت کم کنیم میشه 17 میلیون و 200 هزار تومان که با حساب دلار آزاد قیمت پراید میشه 5200 هزار دلار . چند وقت پیش یه مجله میخوندم نوشته بود در هند ماشینایی دارن تولید میکنن که فقط راه میرن و هیچ امکانات دیگه ای ندارن ، مثلا برای قشر ضعیفشون به قیمت حدود 4000دلار . حالا واقعا این پراید با این امکانات هر چند حده اقل ، 5200 دلار نمیارزه ؟

  • در پاسخ به: محمد

   رضا | مرداد 15, 1394 | لینک نظر

   یادم افتاد به حرف یکی از مدیران ارشد سایپا که می گفت “خداییش پراید از موتور بهتر نیست”. همونجا بود که من فاتحه خودروسازی کشورو خوندم.
   دوست عزیر فک کنم شما تاتا نانو رو میگید. اون خودرو بر عکس پراید یه خودروی کاملا شهری هست نه جاده ای.
   گذشته از قیمت بحث سر کیفیت پرایده سر خدمات پس از فروش پرایده سر نوع برخورد واحترام به مشتری سازندگان پرایده. ماشینی که شما سوار میشی ماشین 30 / 40 سال پیش دنیا هست. ماشینی که سازنده اش (کره) هم ترددش رو توی شهرهاش ممنوع کرده.
   خواهشا دیدتون رو وسیع تر کنید. امروزه ماشین دیگه چیری نیست که فقط “بره”. ماشین فقط پراید و پژو نیست.

  • در پاسخ به: محمد

   احمد | مرداد 15, 1394 | لینک نظر

   درسته. تا وقتی که قیمت دلار پایین نیاد قیمت ماشین پایین نمیاد
   درامد مردم با دلار 3300 تومنی نمیخونه. به ریال پول میگیرن به دلار خرج میکنن!

   • در پاسخ به: احمد

    علیرضا | مرداد 17, 1394 | لینک نظر

    مشکل مردم ایران شتابزدگی هست یادمه تا سکه یه خورده گرون شد همه هر چی داشتنو نداشتن فروختن سکه خریدن و دولتم با قیمت غیر واقعی به مردم فروخت مردم با سطحی نگری به خودشون ضرر زدن و در واقع ارزش پولشونو آوردن پایین الانم باید خودروسازای داخلی رو حالا حالا ها تحریم کرد حتی بعد از توافق و به کاهش قیمت ناچیز و چند خودرو جدید جو گیر نشد

  • در پاسخ به: محمد

   سید مرتضی | مرداد 15, 1394 | لینک نظر

   محمد جان تو هند خودرو های دیگه ای هم هستن از پراید ارزونترو با کیفیتر بهتر و جدیدتر مثلا همین رنو kwid که شاید تو ایران هم تولید بشه 4700 دلاره در حالی طراحی بسیار زیاد و جدیدی داره و یه چرخش میرزه به تمام پراید یا میشه محصولات سوزوکی هم اشاره کرد
   الان ماشینهایی که تو خارج به عنوان ماشین قشر پایین استفاده میشه مثل تویوتا یاریس اینجا قشر رو به بالا استفاده میکنن!!

   • در پاسخ به: سید مرتضی

    احمد | مرداد 15, 1394 | لینک نظر

    البته با موتورهایی به مراتب ضعیفتر از پراید و 3 سیلندر ولی با کیفیت بهتر و ایمنی غیر قابل قیاس!

    • در پاسخ به: احمد

     یه پسر | مرداد 15, 1394 | لینک نظر

     احمد جان حجم موتور و تعداد سیلندر های ماشین چیز مهمی نیست
     همین پراید 63 اسب بخاری حدودا 1300 خورده ای سی سی حجم موتور داره با 4 سیلندر ؛ اما قدرتش به اسب بخار فقط 10 اسب از ام وی ام 110 0.8 سه سیلندر بیشتره
     یعنی نیم لیتر حجم بیشتر فقط واسه 10 اسب !!
     من قدرت دقیق ماتیز رو اطلاع ندارم اما یه بار با ماتیز تو کورس پراید 132رفیقم رو گرفتم

     در کل گیربکس ماشین ، وزن ماشین ، از همه مهم تر طراحی ماشین تو عملکردش تاثیر قابل توجهی داره

     من بشخصه موقع خرید ماشین چون یکی از رفیقام مدیر فروش نمایندگی سایپا بود اصرار داشت بصورت چکی یه 111 آبی کاربنی برام ردیف کنه اما وقتی دیدم ماتیز طراحی ایتال دیزاین رو داره و در زمان خودش اجازه ورود به اروپا رو داشته و هم توسط پونتیاک و هم شورلت (اسپارک ) تولید می شده تصمیم گرفتم ماتیز بگیرم و راضی ام هستم، هر چند جرائت جاده رفتن ندارن هر چند اگه پرایدم داشتم تو جاده نمی رفتم

  • در پاسخ به: محمد

   سروش | مرداد 15, 1394 | لینک نظر

   ببخشید پراید مانیتور کولر سرنشین عقب پنج ستاره ایمنی روکش چرم سانروف کی لس داره مثلا بابا پراید بالا ترین امکاناتش کولر و بخاری هست که اونم بده

  • در پاسخ به: محمد

   علیرضا | مرداد 17, 1394 | لینک نظر

   خلایق هرچه لایق

  • در پاسخ به: محمد

   علیرضا | مرداد 17, 1394 | لینک نظر

   خلایق هرچه لایق شما لیا قتت همون پرایده ولی متاسفانه با خریدت به دیگر افراد که لیاقت خودشونو بالاتر میدونن ضرر میزنی چون باعث افزایش قدرت این فرغون سازا میشی

   • در پاسخ به: علیرضا

    علیرضا | مرداد 17, 1394 | لینک نظر

    ای بابا من این کامنتارو اون بالا در جواب محمد میدم نمیدونم چرا میاد این پایین

    • در پاسخ به: علیرضا

     محمد | مرداد 17, 1394 | لینک نظر

     اگر مقداری شعور داشتی علیرضا خان این حرف خلایق هر چه لایق را نمیزدی . الان اکثر مردم ایران که از قشر متوشط رو به پایین هستند پراید دارند چون مجبورن و پولشون به بیشتر از پراید نمیرسه . پس بهتره موقع اظهار فضل ، ادب هم چاشنی اون کنی . ضمنا اگر توی این مملکت بنز یا هر ماشین با کیفیتی دیگه ای بیاد به قیمت پراید مطمعن باش دیگه هیچکس پراید نمیخره و لازم نیست امثال تو گلوشون را … بدن کسی نخره .