علت سقوط هواپیما ایران 140 سرانجام اعلام شد

سپهر زنگنه | چهارشنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ | 6 نظر

بعد ازگذشت یک سال

 

سازمان هواپیمایی سرانجام پس از گذشت بیش از 365 روز از حادثه سقوط هواپیما ایران 140 در گزارشی مقدماتی علت اصلی این حادثه را تشریح کرد.بر اساس اطلاعاتی که این سازمان از سوی محمد شهبازی، مسوول بررسی سانحه هواپیمای آنتونوف 140 اعلام کرده است، پس از بررسی‌های مختلف از سوی کمیسیون بررسی سانحه در ایران و نظرات کارشناسی مسوولان خارجی در این رابطه گزارش نهایی این سقوط در آینده‌ای نزدیک ارائه خواهد شد.

به گزارش ایسنا، بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی شهبازی، در روند بررسی این سانحه سازمان هواپیمایی کشوری اطلاعات مربوطه را با سازمان ایکائو در میان گذاشته و در جریان آن نمایندگان کمیسیون بررسی سانحه کشورهای مشترک و منافع، شرکت آنتونوف (طراح هواپیما)، شرکت موتور سیچ و پروگرس (طراح و سازنده موتور هواپیما)، شرکت طراح سیستم کنترل موتور و شرکت طراح ملخ هواپیما حضور داشتند.

بر مبنای این گزارش، در طول جریان بررسی حادثه سقوط ایران 140 سناریوهای مختلفی از سوی گروه‌های کارشناسی مطرح شد که پس از بررسی‌های لازم از قطعات به جا مانده از هواپیما تک تک آنها مورد ارزیابی قرار گرفتند. حتی سایر مستندات و شواهد عینی نیز در کنار بررسی اطلاعات موجود در دستور کار قرار داشته‌اند.

بر اساس اظهارات شهبازی در طول این جریان تیمی متشکل از کارشناسان بررسی سانحه با سفر به کشور اوکراین و حضور در شرکت طراح هواپیما ضمن تبادل نظر با این شرکت از اشکالات و عملکرد نامناسب هواپیما و سیستم کنترل موتور سخن گفتند.

در طول این مدت بیش از 30 هزار نفر ساعت کار کارشناسی ثبت شده که نتایج بررسی‌های فعلی که تا تاریخ 23 خرداد سال جاری را شامل می‌شود نهایی شده است.

بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی سازمان هواپیمایی در ابتدا یکی از سناریوها مبنی بر این که جریان مغشوش ناشی از هواپیمای جلویی باعث از دست رفتن موتور این هواپیما شده است، در بررسی‌های دقیق کارشناسی رد شده و نظریات دیگر مورد بررسی قرار گرفته است.

شهبازی در این رابطه گفته عملکرد سیستم کنترل الکترونیکی موتور هنگام از دست رفتن موتور نامناسب بوده و این موضوع تاثیر زیادی در وقوع این سانحه داشته است. عملکرد ناصحیح این سیستم باعث شده هشدار از دست رفتن موتور به شکل صحیح و به موقع به خلبانان پرواز داده نشود و از طرف دیگر ملخ این موتور نیز با تاخیر فدر شده است.

در ادامه اظهارات شهبازی اعلام شده که بررسی‌های تکمیلی در این خصوص نشان داد عملکرد نامناسب این سیستم می‌تواند دلیل ازدست رفتن موتور باشد لذا پس از تکمیل بررسی‌ها یافته‌ها در این رابطه به تیم بررسی سانحه به خصوص طرف‌های خارجی منتقل شد و با رد فرضیه‌ وجود شکستگی در محفظه احتراق موتور پیش از سقوط ، این عامل نیز به نوعی رد شد.

هر چند مسائلی مانند عدم رعایت دستورالعمل‌های مربوط به محاسبه وزن بار و مسافر، وجود باد جانبی با مولفه باد پشت بالا ، دمای بالای هوا و سرعت تصمیم به برخاست کمتر از مقدار تعیین شده در کتاب هواپیما، عملکرد خلبانان و همچنین وزن خالی بالای این هواپیما می‌تواند در حادثه سقوط نقش داشته باشد، اما شهبازی رسما اعلام کرده عملکرد نامناسب سیستم کنترل موتور (SAO2000) همزمان با از کار افتادن موتور سمت راست حدود دو ثانیه قبل از جدا شدن هواپیما از سطح باند دلیل اصلی بروز این سانحه بوده است.

سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد که پیش‌نویس گزارش نهایی با توجه به مقررات و الزامات بین‌المللی تهیه شده که پس از دریافت نتایج آزمایش‌های تکمیلی، محفظه احتراق از روسیه و پاسخ سوالات تیم بررسی از طراح این گزارش تکمیل و به کشورهای مربوطه ارسال می‌شود.

بر اساس این گزارش کشورهای مذکور حداکثر ظرف مدت 60 روز فرصت دارند که نظرات خود را به صورت مکتوب به تیم بررسی سانحه ارائه کنند وگزارش نهایی پس از دریافت این نقطه نظرات احتمالی تکمیل و برای سازمان ایکائو ارسال شود.

طبق اعلام سازمان هواپیمایی احتمالا گزارش نهایی سقوط تا یک ماه ونیم آینده تهیه و به کشورهای روسیه و اوکراین فرستاده خواهد شد.

تاریخچه هواپیمای ایران ۱۴۰

 
هواپیما ایران 140 سقوط

تاریخچه هواپیمای ایران ۱۴۰

به نقل از مجله صنعت حمل و نقل هوایی – تاریخچه ساخت و عملیات هواپیمای ایران ۱۴۰ از سال ۱۳۷۲ و با اعلام آنتونوف اوکراین از برنامه ساخت An-140 و آغاز طراحی اولیه آن در شرکت صنایع هواپیماسازی ایران – هسا – آغاز شد.

ایران ۱۴۰ که در آن زمان هنوز آنتونوف ۱۴۰ خوانده می‌شد، در ۲ دی ۱۳۸۱ اولین سانحه خود را تجربه کرد که منجر به کشته شدن ۴۴ خلبان و مهندس آنتونوف اوکراینی گردید.

روند پیشرفت این پروژه با فراز و فرودهایش ادامه می‌یافت. پس از ساخت و تحویل چند نمونه، شبیه‌ساز ایران ۱۴۰ نیز برای چندمین مرحله افتتاح می‌گردد.

اما در ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ یک فروند ایران ۱۴۰ متعلق به هواپیمایی سپاهان در حدود ساعت ۹:۳۰ صبح و هنگام تغییر مسیر به سمت طبس در خیابان شیشه مینای تهران، با کنده شدن یک بال و از کار افتادن موتور سمت راست سقوط می‌کند که منجر به مرگ ۴۱ سرنشین و زخمی شدن ۷ سرنشین دیگر می‌شود.

از آن تاریخ تاکنون، از مجموع ۱۰ فروند هواپیمای ایران ۱۴۰ که در شرکت هسا ساخته شده، چهار فروند به علت نبود قطعه زمین‌گیر و یک فروند در دست تعمیر در اوکراین است.

چه کسی پاسخگوی سرمایه‌گذاری‌های انجام گرفته بر روی پروژه ملی ساخت هواپیمای ایران ۱۴۰ است؟

 

تاریخچه هواپیما ایران 140

 

تاریخچه هواپیما ایران 140
از سراسر وب
پیشنهاد از

6 دیدگاه

 1. حسین | مرداد 21, 1394 | لینک نظر

  ۱-کاش میگفتید در دولت سازندگی اینطرح ارائه و اجرایی شد!
  ۲-هنوز کشور سازنده نتیجه را اعلام نکرده! پس این نتیجه ارزشی نداره!
  ۳-نوشته اضافه بار و اشتباه در مورد محاسبه دما و … علل اصلی نیستن!
  علت از کار افتادن موتور همینا بوده!!
  بعدا علت سقوط نبوده!
  چرا؟؟
  چون نیفته تقصیر فرودگاه!!

 2. a | مرداد 21, 1394 | لینک نظر

  هنگامی که راج کاپور حمله کرد دیگه جانو مال ادمیان بی ارزش شد هرکسی به نحوی اومد تاراج کردو از بین برد غارت کرد..مردم سیخی چند.به یزدان که ما گر خرد داشتیم

 3. رضا7 | مرداد 21, 1394 | لینک نظر

  این همه وقت و هزینه گذاشتن ببینن چرا سقوط کرده “بیش از 30 هزار نفر ساعت کار کارشناسی ثبت شده”!
  آخرشم میگن خطای انسانی بوده این وسط ی سری ها میخورن فقط..

 4. چیزی که ارزش نداره جون مردم ایران است………..اخه اکراین هم صنایع هوایی داره که رفتین اشغال های 60 سال پیششون رو جمع کردین؟؟ با وجود این همه سانحه ای که برای این هواپیما به وجود امده هنوز مصر به به خدمت گیری انان هستند. هنوز میخواهند جمع بیشتری از مردم ایران را بکشند

 5. محسن | مرداد 21, 1394 | لینک نظر

  منت هم میذارن سرمون.
  از فانتوم رسیدیم به آنتونوف.
  واقعا متاسفم برای خودم.

  • در پاسخ به: محسن

   هموطن عزیز…لطفا درمورد موضوعی که اطلاع ندارید حرف های عجیب نزنید.

   گزارشاتی که در این جا ارائه شده و متاسفانه از طریق سازمان ارائه شده، با توجه به رابط های اینجانب تحت شعاع سیاسی بازی برای زمینگیر کردن این هواپیما هست…

   یک هواپیما در هنگام تیک آف یتونه تنها با یک موتو رهم به پرواز خودش ادامه بده، مشکل این هواپیما هرچی هست در تیم فنی و عدم بررسی خلبان مبنی بر تنظیم بودن موقعیت مرکز جرم هواپیما بوده…. من به عنوان مهندس این رشته و یک طراح هواپیما به شما اطمینان میدم که اگر بحث موضوعات سیاسی در کار نبود و نتایج اصلی بیرون می آمد همه متوجه میشدن که این مشکل از جانب عدم انجام صحیح چک لیست های قبل از پرواز است. نه نقص هواپیما قابل قبول ایران 140.

   بنده طراح داخلی این هواپیما رو دیدم که سوار بر هوایپما همراه با خلبان با حداکثر وزن برخواست به پرواز در آمدند و برای تست عملکرد یک موتور را در هنگام برخواست خاموش کردند و بعد به سلامت به زمین نشتند.
   و اگر چنین نباشد ابدا هواپیما مجوز پرواز نخواهد گرفت.

   امیدوارم مردم کشورمون بیشتر به جوون هاشون اعتمااد کنند