نظر نمایندگان مجلس در مورد تحریم مردمی خرید خودروهای صفر

سپهر زنگنه | سه شنبه، ۳ شهریور ۱۳۹۴ | 20 نظر

 

خودروسازی ها برای بقا به جای این نوع اقدامات، بهتر است خود را برای رقابت در این بازار آماده کنند. این احتمال وجود دارد که واردکننده ها نیز بخواهند از این حرکت های مردمی استفاده ببرند؛ اما راه مقابله با این کار، ترغیب مردم برای خریدن نیست، بلکه اصلاح ساختار خود تولید کننده هاست، دیر یا زود بالاخره باید این تولیدکننده های انحصاری، خود را برای رقابت در بازار آماده کرده و برای اینکه بتوانند حداقل بخشی از بازار را داشته باشند، اندکی تغییر در محصولات خود ایجاد کنند.
 در روزهای گذشته و بعد از توافق هسته ای، بسیاری از تولید کننده های خارجی از جمله چند تولید کننده بزرگ خودرو تقاضای بازگشت به بازار ایران را داشتند، همچنین ثبات قیمت ارز و کاهش برخی مواد اولیه در بازار نیز باعث شد تا مردم در انتظار کاهش قیمت خودرو های تولید داخل باشند.

به گزارش «تابناک»، اما بر خلاف انتظار مردم یکباره مسئولان خودروسازی کشور بار دیگر ساز ناکوک در دست گرفتند و بر خلاف این انتظارات اعلام کردند نه تنها قیمت خودرو کاهش پیدا نخواهد کرد بلکه در روزهای آینده، باید منتظر بالا رفتن همین قیمت ها هم باشند.

نکته جالب اینکه این حرف ها در حالی گفته می شود که هم اکنون بهای خودرو در بازار نسبت به قیمت کارخانه پایین تر است و تقاضا برای خرید خودرو نسبت به گذشته بسیار پایین آمده است، همین اقدامات بار دیگر باعث قهر مردم از تولید کننده های داخلی شد.

مردم در شبکه های اجتماعی به صورت گسترده کمپین های نخریدن خودرو راه انداخته اند، ولی این بار هم به جای جلب رضایت مردم، مسئولان خودروسازی شروع به فرافکنی کردند و ادعا داشتند راه اندازی این نوع کمپین ها تأثیری بر فروش محصولات آنها ندارد.

هرچند به نظر می رسد با توجه به دسترسی خودروسازهای داخلی به منابع دولتی، شاید این کمپین ها آنگونه که باید در کار خودروسازی ها تأثیر گذار نباشد و این افراد بتوانند از طریق برخی اقدامات و حمایت های دولت،بخشی از هزینه های خود را تا مدتی تامین کنند، گویا هجمه نخریدن در حال اثرگذاری است.

 در روزهای گذشته، خودروسازی ها شروع به استفاده از ترفندهای دیگری برای ترغیب مردم و بی اثر کردن کمپین های مردمی کرده اند؛ از جمله اینکه در مصاحبههای مختلف و ناشناس صحبت از پشت پرده های نامرئی می کنند و قصد این را دارند که حرکت های مردمی را به بحث وارد کننده های خودرو های چینی وصل کنند.

در نگاه اول، شاید این دیدگاه خودروسازی ها کمی هم به واقعیت نزدیک باشد، اما به هر حال، خودروسازی ها برای بقا به جای این نوع اقدامات، بهتر است خود را برای رقابت در این بازار آماده کنند، این احتمال وجود دارد که واردکننده ها نیز بخواهند از این حرکت های مردمی استفاده ببرند؛ اما راه مقابله با این کار ترغیب مردم برای خریدن نیست، بلکه اصلاح ساختار خود تولید کننده هاست، دیر یا زود بالاخره باید این تولیدکننده های انحصاری خود را برای رقابت در بازار آماده کنند و برای اینکه بتوانند حداقل بخشی از بازار را داشته باشند، اندکی تغییر در محصولات خود ایجاد کنند.

سید محمد بیاتیان، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت و گو با تابناک در این باره اظهار داشت: به نظر می رسد بر خلاف گفته های نعمت بخش، خودرو نخریدن مردم اثرات خود را گذاشته است، زیرا هنوز مدت زمان زیادی از حرف های رئیس انجمن خودروسازی نگذشته که اکنون افرادی پیدا شده اند و کمپین نخریدن خودرو را به گردن برخی افراد پشت پرده می اندازند.

این افراد تا چند روز پیش و حتی همین اکنون هم به فکر بالا بردن قیمت خودرو هستند، انتظار هم دارند که مردم هر چه اینان می دهند را قبول کنند، هم اکنون قانون می گوید بدون مصوبه شورای رقابت، هیچ یک از شرکت ها حق افزایش قیمت ندارند، مگر اینکه دولت و شورای رقابت تصمیم داشته باشند، خودرو را از حالت انحصاری بودن خارج کند.

وی گفت: اگر این گونه باشد هم که دیگر مردم تعیین کننده خواهند بود. با این رکودی که در بازار هست، گران کردن نمی تواند هیچ نفعی برای خودروسازی ها داشته باشد و اگر اینها اصرار کنند که قیمت ها را افزایش دهند، رکود را در بازار دامن خواهند زد؛ البته شاید این وام هایی که در بازار می دهند، بتواند برای اینها کاری انجام دهد.

بیاتیان گفت: چیزی که امروز در بازار دیده می شود، این است که قیمت های بازار پایین تر از چیزی است که خودروسازی ها محصولات خود را عرضه می کنند؛ بنابراین، هرگونه افزایش قیمت کنونی هم خلاف قانون و هم به ضرر خودروسازی هاست، مردم دیگر این خودروها را نمی خواهند. نمی شود به زور کسی را مجبور به خرید کالای بی کیفیت کرد؛ اما متأسفانه مدیران این شرکت ها تنها به فکر پر کردن جیب خود هستند و توجهی به این بحث ها ندارند.

این نماینده گفت: هم اکنون بهای ارز به یک ثبات نسبی رسیده است و وارد کردن مواد اولیه هم که مشکلات گذشته را ندارد. همچنین سایر مواد اولیه هم که در کشور تولید و تهیه می شود، از جمله آهن، آلومینیوم و … نسبت به گذشته کاهش قیمت داشته و حتی برخی از این اقلام تا نصف هم ارزان تر شده اند؛ اما طمع خودروسازی ها نه تنها کاهش پیدا نکرده، بلکه افزایش هم داشته؛ این یک تناقض است، که متأسفانه از این دست در اقتصاد ما زیاد است. وی گفت: ما حقوق به ریال می گیریم، ولی هزینه ها و خریدها و افزایش قیمت ها به دلار حساب می شود. در واقع همه چیز را به دلار حساب می کنیم؛ بنابراین، باید تکلیف خود را در اقتصاد مشخص کنیم.

وی گفت: دولت هم نمی تواند این بار دیگر وارد قیمت گذاری خودرو شود. شورای رقابت یک نهاد فراقوه ای است و اگر این بار هم بخواهد وارد شود، مجلس بجد مداخله می کند، خودروسازی ها با این روند در راهی افتاده اند که در حال نابود کردن این صنعت در کشور هستند، شاید کسانی باشند که بخواهند این صنعت را در کشور از بین ببرند و احتمالا خودروسازی ها هم خواسته یا نا خواسته در این مسیر افتاده اند.

نادر قاضی پور، دیگر نماینده مجلس شورای اسلامی در اظهارنظری در این باره گفته است: هرگونه افزایش قیمت بدون تغییر در کیفیت خودرو پذیرفته نیست. مگر خودروسازی ها چه تغییری در کیفیت خودروهای خود داده اند که امروز بخواهند بار دیگر خودروهای خود را گران کنند؟

وی گفت: امروز قیمت مواد اولیه در بازار 50 درصد کاهش دارد و برای همین باید بهای خودروها کاهش داشته باشد و البته باید گفت که همه چیز کاهش یافته. اگر این ها بخواهند با مردم لج بازی کنند، مردم هم خودرو نمی خرند، در این صورت شرکت های خودروسازی ورشکست خواهند شد.

وی گفت: ادامه این روند، چیزی جز قهر مردم از خودروسازی ها و تعطیلی کارخانه های خودروسازی به دنبال نخواهد داشت. امروز مردم هم دیگر زیر بار زور نخواهند رفت. چرا زمانی که می شود یک خودرو با کیفیت خارجی را با قیمت پایین تر از تولیدات داخلی از خارج تهیه کرد، مردم را مجبور می کنیم که خودرو گران و بی کیفیت سوار شوند؟

از سراسر وب
پیشنهاد از

20 دیدگاه

 1. حسین | شهریور 12, 1394 | لینک نظر

  وزیر صنعت خیلی پیر شده باید استعفا دهد !!!! ولی …..

 2. حسین | شهریور 11, 1394 | لینک نظر

  مثل اینه که وزیر صنعت از خود خودروسازها ناراحت تره وزیر صنعت باید به وظیفه اش که ارتقائ صنعت وکیفیت محصولات صنعتی و توسعه صنعتی باشد بپردازد نه اینکه برای مردم حکم وفتوای ضد انقلاب وخائن وگناهکار دهد !!!!! حالا میفهمم چرا صنعت ما اینقدر عقب افتاده وتنبل است ، ما قبل از کره ای ها شروع کردیم ولی نصف مسیر آنها را هنوز نرفته ایم !!!

 3. حسین | شهریور 6, 1394 | لینک نظر

  استفاده اجباری از خودروی با تکنولوژی ۲۰ تا ۳۰ سال قبل مثل اینکه بگن کارهاتونو با کامپوتر های اولیه که فقط فلاپی میخورد و موس نداشت وهاردشم از یک CD کمترحجم داشت انجام بدین !!!! چون تولید داخله !!!! باور کنید زورشون نرسیده اگر نه اینکارو میکردن …. فقط توخودرو میتونن مرزها رو ببندن ببینید چی سر مردم آوردن …. هیچ جای دنیا ماشینهای ۳۰ سال قبل رو صفر کیلومتر وتولید سال پیدا نمی کنید … تو خیابونای خود چین هم اینقدر ماشین چینی پیدا نمی کنید !!!!چینی ها بیشتر خودرهای کره ای ، ژاپنی و آلمانی سوار میشن و ماشینهای لگنشون رو روی ملت مظلوم ما آزمایش میکنن

 4. يك ايرانى | شهریور 5, 1394 | لینک نظر

  خودرو سارى يك صنعت پيشرفته و در عين حال بسيار تكنولوژيكه و با انحصار و تعرفه بالاي واردات در واقع آسيبهاى جدى به خودش زده و باعث حيف و ميل بيت المال و جان مردم شده بايد اساس كار درست بشه همين و بس

 5. sunmartin | شهریور 5, 1394 | لینک نظر

  میفهمند اما سود کلان بی توحهی به هرد جمعی دهن کجی به استانداردها و گارانتی وارانتی و حقوق مشتری نداشتن خط مشی بین المللی نبود مدیران ارجح و روزمرگی و نداشتن رقیب و خود ایمن دیدن از شر محصولات یروز و با کیفیت و کمیت وارداتی بعلاوه حمایت های بی چون و جرای دولت و یکه تازی باعث شده از تولید و باز تولید این خودروهای دیس کانتینیو شده دست برندارند
  وقتی هموم ملت ال نوت و سمند را خودروهایی کارا و با کیفیت و با استقامت میدانند چرا مدیران شرکت های مونتاژ کاری این سیر تسلسل ادامه ندهند؟

 6. حسین | شهریور 5, 1394 | لینک نظر

  واقعا باعث تعجب است که مردم عوام ما آگاهی واطلاعاتشان از کارشناسان و مسولین بسیار بالا تر وبروزتراست در عصر کنونی پیشرفت تکنولوژی شتاب بالایی دارد وهر ۵ سال کلا متحول میشود حالا مردم فهمیده اند خرید محصول تکنولوژی ۲۰ تا ۳۰ سال قبل غیر عاقلانه است ولی مسولین نمی فهمند تولید چنین محصولی مثل جوک یا شوخی یا ….است

 7. amir | شهریور 4, 1394 | لینک نظر

  نماینده مردم .خخخخخخخخ.نماینده همه هستن جز مردم….جنگ قدرت.بیچاره مردم

 8. حامد | شهریور 3, 1394 | لینک نظر

  زمانی که بهزاد نبوی وزیر صنایع دولت بود نماینده ها بردنش مجلس استیضاحش کنند برگشت گفت شما نماینده ها خیلی بی چشم و رو هستید اول وزارتم به همتون ماشین مفتی دادم تا ساکت بمونید. الان وضع نماینده هامون از این بدتره مشتی رانت خوار جمع شدن. کافی به حوزه های انتخابی شهرامون نگاه کنیم چه کسانی هستند.

 9. امیر | شهریور 3, 1394 | لینک نظر

  در این کشور نماینده ها که برای مردم کاری نمی کنند حداقل خود مردم باید دست به دست هم بدهند
  تا از حق خودشان در مقابل ظلم خودروسازان دفاع کنند.

 10. یه پسر | شهریور 3, 1394 | لینک نظر

  کاهش قیمت یه بحث جداس واینکه وقتی یه وسیله ای رو با هزار جور بدبختی با قسط قرض خریدی اما شیوه خدمات دهی ، تحویل و در نهایت کیفیت خودرو باعث میشه احساس کنی مثل پینوکیو پولاتو به گربه نره و روباه مکار دادی و حس حماقت کنی یه درد و بحث جداست

  نمایندگان عزیز و شریف ملت ایران ای کاش در بین همین مردم بودند و ای کاش حداقل تو فضای مجازی که تمام سوراخ سمبه هاش حرومه حضور داشتن و می دیدن این ملت مظلوم چیزی به جز حق زندگی و احیای کرامتشون به عنوان یه انسان چیزی نمی خوان
  امروز مخصوصا نسل جوون دیگه به سادگی گول نمی خوره .
  برای اقتدار ایران چیزی مهمتر از این نیست که وقتی یک ایرانی به کشور اعراب همسایه سفر کرد با حسرت به ماشین های ارزون قیمتی رو که خریدشون با پلاک ملی کار خیلی سختیه نگاه نکنه

 11. TIGGO5 ONLY ! | شهریور 3, 1394 | لینک نظر

  هر تغییری از خود مردم باید شروع بشه…
  وقتی مردم متحد شدند ، نماینده های سالم! هم با پشتوانه مردمی قدرتشون رو اعمال میکنن

  دیگه واقعا بسه…
  خرید از دو مافیای حماقت و عقب ماندگی در خودرو بندازی ممنوع!

 12. سروش | شهریور 3, 1394 | لینک نظر

  به جایه پژو عهد بوق 405 و 206 و سمندو این بندو بساطشون باید برن خودرو با کیفیت و ارزان بیارند مگه یه خودرو مثل اکسنت رو بعد از کاهش قیمت ارز منتاژ کنند چقدره ؟ 30 ملیون هم نمیشه وای اینا میخواند 206 بیکیفیت رو بدن 40 ملیون کجایه دنیا یه ماشین 28 سال تولید میشه

 13. ali | شهریور 3, 1394 | لینک نظر

  نمایندگان مردم یا پول دارها ؟ اول به این سوال جواب بدید بعدا !
  ضمنا وقتی با این نمایندگان پول دارها صحبت میکنید اونقدر اما و اگر یاد گرفتن اونقدر بهانه و دلیل براتون ذکر میکنن که آدم میخواد پول تو جیبشو در بیاره بده به اینا ، فقط حرف زدن حرفه ای یاد گرفتن و بس . مردم ایران باید چندین سال منتظر بمونه تا افرادی بیان سرکار که درد مردم رو درک بکنن نه رد .

 14. حسن باقرپور | شهریور 3, 1394 | لینک نظر

  اینها تنها نماینده جیب گشاد خودشان هستند و اصلا به فکر مردم نیستند.وقتی انتخاب شدند همه قولهای پوچی که به مردم دادند یادشان می رود و فقط موقعی که با ما کار دارند ما می شویم ملت شریف ایران.

 15. وحید | شهریور 3, 1394 | لینک نظر

  بحث فقط سر قیمت نیست که با ارزونی حل بشه. حذف خودورهای عهد بوق از چرخه تولید، کیفیت، احترام به مصرف کننده از هر نظر و خیلی مسائل دیگه مورد اعتراض هست. تغییرات اساسی لازمه.

 16. امیر شایان | شهریور 3, 1394 | لینک نظر

  اون موقع که خودرو سه برابر شد همه سکوت کردند و حالا واسه چند درصد کاهش قیمت چقدر مصاحبه…..همه شون دلشون با خودوسازها و سرمایه دارهاست تا مردم

 17. امیر شایان | شهریور 3, 1394 | لینک نظر

  اون موقع که قیمت خودرو سه برابر شد اینقدر تو بوغ و کرنا نکردن که حالا واسه چند درصد کاهش قیمت شلوغش میکنند…اینا هم ته دلشون با خودروسازهاست نه مردم

 18. مردم | شهریور 3, 1394 | لینک نظر

  این نمایندها فقط حرف میزنن.هیچ کدومشون عمل نمیکنن به گفته هاشون،

  • در پاسخ به: مردم

   دانیال | شهریور 3, 1394 | لینک نظر

   اینا اگه راست میگن یک قانون تصویب کنن تعرفه ها برداشته شه، قیمت ها آزاد شه

  • در پاسخ به: مردم

   علیرضا | شهریور 4, 1394 | لینک نظر

   این نماینده ها از دولت دروغگو تر و دغل بازترن یادمون نرفته همین به اصطلاح شورای رقابت قیمت این آشغالا رو افزایش داد حالا هم نزدیک انتخاباته اومدن از آب گل آلود ماهی بگیرن اینا هر طرف که چرب تر باشه غش میکنن و فقط به فکر منافع خودشونن