فقط یک دستگاه،فقط برای ایران

تیم تحریریه | چهارشنبه، ۴ شهریور ۱۳۹۴ | 4 نظر

محسن کارتاب: کارنوتر – کرایسلر ۳۰۰ به عنوان یک کوپه‌ی اسپرت در بین سال‌های ۱۹۵۵ تا ۱۹۶۵ در سری‌های مختلف و در تعداد محدود به فروش رسید، اما یکی از خاص‌ترین آن‌ها و شاید یکی از ناب‌ترین خودروهای تاریخ کرایسلر، نمونه‌ای است که به دستور محمدرضا پهلوی، شاه مخلوع ایران ساخته شده است.

کرایسلر گیا-3

تمامی مراحل طراحی و ساخت آن در استودیو پرآوازه‌ی گیا واقع در میلان در سال ۱۹۵۶ طی شد. ارتفاع کوتاه خودرو به همراهِ طراحی ظریف و کشیده و کاپوت تهاجمی و دم موشکی و هواکش‌های روی گلگیر عقب و جلوی کرایسلر ۳۰۰K Ghia Special, همگی از آن یک ماشین افسانه‌ای و جاودانه ساخته‌اند. موتور خودرو که احتمالا یک نمونه‌ی ۵/۴ یا ۵/۸ لیتری همی بوده است، کمی بعدتر به دستور سفارش دهنده با موتوری قوی‌تر به حجم ۳۹۲ اینچ‌مکعب یا ۶/۴ لیتری همی تعویض شد.

کرایسلر گیا-2

این پیشرانه‌ی هشت سیلندرِ خورجینی از سری فایرپاور کرایسلر است، که در حدود ۳۷۵ اسب‌بخار نیرو تولید می‌کند و توسط آقای رضا دردشتی، در گاراژی در تهران بر روی ۳۰۰K Ghia Special قرار می‌گیرد. این خودروی لوکس دارای تجهیزاتی از قبیل گرامافون، تلفن رادیویی، یخچال، تهویه‌ی مطبوع است که در ۵۹ سال گذشته کاملا چشمگیر بوده و نکته‌ی جالب‌تر این‌که کلیه‌ی تز‌ئینات فلزی داخلیِ آن از جنس طلا هستند! کرایسلر‌های ۳۰۰‌ای که در این سا‌ل‌ها ساخته شده‌اند، بسته به مدل و تمیز بودن هم اکنون با رنج قیمتی برابر ۱۰۰ تا ۵۰۰ هزار دلار مبادله می‌شوند، ولی هیچ کدام از آن‌ها نه به تعداد یک عدد ساخته شده‌اند نه بیشینه‌ی تاریخی و سیاسی به دنبال خود دارند! کرایسلر ۳۰۰K Ghia Special هدیه‌ای بود از جانب شاه به همسر دومش ثریا اسفندیاری که در حال حاضر، شوربختانه یا خوشبختانه در موزه‌ تماشاگه خودرو در تهران نگه‌داری می شود.
کرایسلر گیا-5

کرایسلر گیا-4

 

منبع: کارنوتر

از سراسر وب
پیشنهاد از

4 دیدگاه

 1. اما کیت رویس | شهریور 22, 1394 | لینک نظر

  بادرود به دوست عزیز مهندس سپهر
  روی شاسی 300 ساخته شده است فقط بدن تک نمونه است ؟
  باسپاس از وقتی که گذاشتیید و پاسخ شما
  دوستدار شما
  اما کیت رویس

 2. ali | شهریور 5, 1394 | لینک نظر

  ای شاه مخلوع …

 3. نیسان جوک | شهریور 4, 1394 | لینک نظر

  از کجا رسیدیم به کجا….
  افسوس