۴۶ هزار خودروی ایران خودرو بی مشتری هستند + مستندات

سپهر زنگنه | دوشنبه، ۱۷ شهریور ۱۳۹۴ | 16 نظر

۴۶ هزار خودروی ایران خودرو بی مشتری هستند + مستندات
امتیاز بدهید

براساس آمار و ارقام رسمی

یکی از موضوعاتی که طی هفته های اخیر در افکار عمومی و رسانه مورد بحث جدی قرار می گیرد، کمپین نخریدن خودروهای ایرانی است. اگرچه این کمپین به علت گرانی این محصولات و عدم تناسب قیمت فعلی آن به کیفیت و خدمات ارائه شده، مطرح شده اما در عین حال، نباید از تاثیرات آن روی کارگران ایرانی شاغل در این کارخانجات و سودی که رقبای چینی از این وضعیت می برند، غفلت کرد.

ماجرا از آنجا داغ تر شد که وزیر صنعت به عنوان مسئول ارشد تولیدات کارخانجات ایرانی سازنده خودرو، در اظهاراتی تند، از عباراتی مانند “ضد انقلاب” در توصیف حامیان این کمپین استفاده کرد که با واکنش شدید رسانه ها و حتی حامیان دولت مواجه شد.

در عین حال، انتشار یک تصویر از پارکینگ ایران خودرو که مملو از خودروهای صفر کیلومتر بود نیز با بازتاب فراوانی همراه بود که مدیرعامل ایران خودرو، آنرا متعلق به بهمن ۹۲ دانست و جدید بودنش را رد کرد.

به همین خاطر، اهمیت میزان تولید و فروش خودروسازان ایرانی پس از راه افتادن کمپین فوق، موضوعی است که برای رسانه ها و افکار عمومی اهمیت ویژه ای دارد. بررسی ها در این خصوص نشان می دهد طبق اعلام رسمی مسئولان یکی از ۲ خودروساز بزرگ کشور تعداد قابل توجهی از خودروهای تولیدی آنها، فروش نرفته است.

به گزارش «صبحانه آنلاین»، طبق گزارش رسمی کامیار عطایی معاون اقتصادی ایران خودرو به مسئولان سازمان بورس که نسخه ای از آن به دست رسانه‌ها رسیده، اعلام شده است که در مردادماه سال جاری، تعداد ۲۸ هزار و ۴۰۰ دستگاه از اتومبیل های خانواده پژو، تعداد ۶۷۰۰ دستگاه از خانواده سمند، تعداد ۲۲۰۰ دستگاه تندر، ۱۵۰۰ دستگاه دنا، ۹۲۶ دستگاه رانا، ۲۲۹ دستگاه سوزوکی و ۲۲۰۰ دستگاه سایر محصولات جدید و وانت در ایران خودرو تولید شده که از این میان، ۳۱ هزار و ۹۰۰ دستگاه از گروه پژو، ۴۸۰۰ دستگاه از گروه سمند، ۲۵۰۰ دستگاه از خودورهای تندر، ۶۰۴ دستگاه از خودروهای دنا، ۱۳۰۸ دستگاه از اتومبیل های رانا، ۱۱۲ دستگاه از خودروهای سوزوکی و ۲۶۰۰ دستگاه از سایر محصولات و وانت به فروش رفته است.

خودروهای فروش نرفته-1
فروش ایران خودرو در ۵ ماه اول سال ۹۴

طبق اعلام مذکور، از مجموع ۴۲ هزار و ۴۴۵ دستگاه اتومبیل تولید شده در مردادماه، ۴۴ هزار و ۱۶ دستگاه آن فروش رفته، یعنی چیزی حدود ۲ هزار دستگاه بیش از تولید مردادماه.

اما در عین حال، آمار رسمی ایران خودرو از میزان تولید و فروش در مدت زمان سپری شده از سال ۹۴ تا پایان مردادماه، به این صورت است که مجموعا ۲۳۳ هزار و ۱۷ دستگاه اتومبیل تولید شده است که از این میان، ۱۸۶ هزار و ۹۲۶ دستگاه از تولیدات مذکور به فروش رفته و جمعا ۴۶ هزار و ۹۱ خودرو، به فروش نرفته است.

خودروهای فروش نرفته-2
گزارش صورت های مالی ۶ ماه اول سال ۹۳ ایران خودرو
خودروهای فروش نرفته-3
گزارش ایران خودرو از تولیدات ۶ ماه اول سال ۹۳

 

اگرچه بررسی ها، برای پیدا کردن همین گزارش در سال گذشته، نتیجه ای در بر نداشت اما یادداشت های توضیحی صورت های مالی شرکت ایران خودرو درباره دوره شش ماهه منتهی به ۳۱ شهریور سال ۹۳، نشان از تولید ۲۶۹ هزار و ۴۶ دستگاه خودرو دارد که ۳ هزار و ۹۴۴ دستگاه آن، از فروش برگشته بوده است. حال مشخص نیست این برگشت از فروش به معنای داشتن عیب و دلیل خاص برای عدم فروش است یا همان معنای عدم تمایل خریداران به خرید این تعداد اتومبیل تولید شده در ایران خودرو است.


16 دیدگاه

 1. ایرانی | شهریور 19, 1394 | لینک نظر

  تورو خدا باز مقاومت کنید بنجل داخلی که زور چپون یمشت دزده رو نخرید هرجنسی میخرید چینی…..از خودرو ساز داخلی بهتره که همونو بی کیفیت تر با حذف آپشنهایی که توی تمام دنیا به بداهت وبه اندازه اجزاء اصلی ماشین مهمه هشت لا پهنا به مردم نچاپونن هرقدر بنجل یعنی از پراید بنجلترهم هست؟ اگر خودرو خارجی هم گران دست نایافتنی شده بخاطر استثمار خودرو ساز داخلیه تا مجبور بشید آشغالهاشونو بخرید وگرنه با قیمت اصلی توی همین کشورها مثلا هیوندای توی کره چندین برابر تفاوت داره اگر باقیمت واقعی فروخته بشه مگر مردم مغز خر خوردن این بنجلها ایران خودرو و سایپا و…را بخرند؟ تورو خدا نخرید یکم مقاومت کنید واین دزدها رو سر جاشون بنشونید یعنی از عربها کمتریم که قیمت مرغ زیاد شد اینقدر نخریدند تا فروشنده سر جاش نشست یکم غیرت کنیم این دزدها رو سرجاشون مینشونیم

 2. rastyn | شهریور 19, 1394 | لینک نظر

  دوستان همه چي بايد دو طرفه باشه هم ما به فكر توليد ملي هم خودروساز به فكر ملت البته ما دين خودمونو به توليد ملي تو سالهاي گذشته ادا كرديم ولي اينا فقط به فكر جيبشون هستن.ضمن اينكه اين كمپين متاسفانه طبق معمول براي دولت جنبه سياسي پيدا كرده.من كه مدتهاست ميخوام ماشين بخرم ولي قاطعانه از كمپين حمايت ميكنم.گرماي خوزستان رو تحمل ميكنم ولي پول مفت تو حلق اين بيعرضه ها نميريزم.هممممممميشه پايدار

 3. حسن باقرپور | شهریور 18, 1394 | لینک نظر

  جناب میرزا مردم چندین سال است که از ساخت باصطلاح تولید ملی ضمن انتقاد با خرید حمایت کردند ولی متاسفانه سال به سال دریغ از پارسال.اینها اگر قابل اصلاح شدن بودند تاحال شده بودند پول مفت برای این مدیران بی لیاقت بی زحمت بدست امده و هیچگاه به خود حتی اجازه فکر کردن هم نداده اند .لذا تنها چاره همان جمع شدن این دو فرغون مونتاژ کن است و بس.

 4. sunmartin | شهریور 18, 1394 | لینک نظر

  میرزا شما برو خودروی ملی (شما بهوانید چینی هندی و مونتاژ افتضاح داخلی) بخر من خودروی اروپایی و ژاپنی و کره ای دوسدارم میخوام در مدتیکه جوان هستم لذت ببرم از نداشته هام از چیزهایی که واسه ما ممنوع شد مثل داشتن یک خودروی خوب و به روز با قیمت جهانی من از آهن پاره های داخلی ولو به نصف قیمت هم متنفرم و منطق بهم میگه اینها باید او موزه باشن نه وسط خیابون و جاده این همه کشته و معلول و این همه هزینه از جمله نابودی محیط زیست و هوای بشدت سمی و دود و خفقان برای تولید ملی ؟یعنی این همه باید هزینه بدیم که پراید و پژو عهد بوق و مشتقات تولید بشه واقعا این کار فقط برای عده قلیلی پر سود و برای آحاد جامعه مضر هست تولید جنون آمیز در چندین دهه از یکب دو مدل خودرو و فروشش به قیمت خودروهای روز و برند دنیا ننگ بر این چرخه معیوب

 5. میرزا | شهریور 18, 1394 | لینک نظر

  خودروسازان باید سود هایی را که تا کنون میبردند را متوجه صادرات محصولات خود کنند و مردم هم باید همکاری و حمایت کنند

 6. میرزا | شهریور 18, 1394 | لینک نظر

  الان نوبتی هم باشه نوبت خودرزوسازان است چندی پیش خودرو را که البته همان زمان و همان قیمت هم دو برابر بود را دوبرابر کردند ولی ملت چون میدید شروع و حرکت سازندگی در خودرو سازان هست و به نیت تامین مبتکرین و مهندسین شاغل و روند اولیه رو به رشد کوتاه امد …..حالا نوبت خودرو سازان هست که مانند مردم کوتاه بیایند و ایثار کنند چیزی را که امانت گرفتند پس بدهند یعنی قیمت ها را کاملا نصف کنند حتی بدون یک ریال تفاوت

 7. میرزا | شهریور 18, 1394 | لینک نظر

  خودروهایی که الان با قیمت 2 برابر داره فروش میره از قبل سفارش داده شده

  هدف مردم از کمپین
  هدف نهایی کمپین=همه مردم ایران بلا استثنا خودروی داخلی با قیمت نصف قیمت فعلی بخرند و کیفیت روز شمار بالا برود و هرگز خودروی خارجی نخرند و باعث یک حماسه افتخار ملی ماند گار در تاریخ شوند انشاالله به امید عنایت خداوند

 8. میرزا | شهریور 18, 1394 | لینک نظر

  سلام تعهد کمپین اینکه اول خودروی ملی دوم هم خودری ملی سوم هم خودروی ملی بلکه هزارما هم خودروی ملی میخرییم و افتخار میکنییم ولی با قیمت نصف یعنی پراید 9 تومان پژو 405 13تومان مزدا دوکابین کارا 13 تومان و ………… و بعد از تصویب این قیمت ایرانی قول میدهد فقط خودروی ملی بخرد حتی اگر قیمت خودروهای خارجی کمتر از داخلی بشود باز هم خودروی داخلی میخرییم یعنی من بعد ایران خودرو و بقیه شرکت های تولیدی ملی …. 84 میلیون عضو فعال دارد . که به دلالان خودروی خارجی تا ابد نه نه نه میگویند امین البته به شرط تلاش روزافزون در ارتقا کیفیت والله از این بهتر میشه گفت ؟؟؟؟؟؟

 9. محمد | شهریور 18, 1394 | لینک نظر

  چرا خیلی هم تاثیر داره درسته که تولید 12روز ایران خودرو بیشتر نیست ولی این باعث کم شدن نقدینگی شرکت و ورشکستگی میشه
  این سود و سرمایه در گردش شرکته که به صورت خودرو تو انبار میخوابه
  اگه هر ماه همین تعداد نتونه بفروشد تا چند ماه دیگه ورشکستگی حتمی است
  خیلی شرکتها تو این چند سال اخیر همینطوری ورشکسته شدند

 10. کوروش | شهریور 17, 1394 | لینک نظر

  46 هزار دستگاه مقدار خیلی کمی برای خودروسازی عظیم ایرانخودرور است! حدود 12-13روز تولیدشونه! با این رقم نمیشه ایرانخودرو را سرنگون کرد.
  هنوز کمپین خودرو سازان رو به مرحله حادی در تولیدشون نرسونده و هنوز باید برای اصلاح ساختار صنعت خودرو ایران و افزایش راندمان و کیفیت و کاهش قیمت و برگشتن صنعت خودرو ایران به انچه که در واقع شایسته ان بود ادامه پیدا کند.

 11. sunmartin | شهریور 17, 1394 | لینک نظر

  توفکرم اونی که بهم منفی داده داده کی بوده و چه فازی داشته

 12. sunmartin | شهریور 17, 1394 | لینک نظر

  اظهارات سخیف نجفی منش بشنوید که گفت خودرو ارزان نمیشه/باید از بنجل سازهای داخلی حمایت بشه/باید وام های کلان داد به خودروسازان و بعدملت مجبور کنیم بخرن با بهره بالا و وام های حداقلی/و از همه جالبتر گفته مثلا اگه گندم بی کیفیت داخلی تولید نشه و گندم با کیفیت بالا و نصف قیمت از خارج تهیه کنیم منطقیه ؟خوب آره چرا منطقی نیست چرا این افراد فقط به فکر منافع شخصی خودشونن متن کامل اظهارات :

  عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان افزود: مثلا اگر کمپینی برای کاهش با‌ آلوگی هوا ایجاد شود اتفاق مثبتی است و مطمئنا همه از چنین اقدامی استقبال می‌کنند اما اگر کمپینی به ضرر اقتصاد داخلی باشد مسلما قابل دفاع نیست.
  وی ادامه داد: کمپینی که در مورد خودروی داخلی راه افتاده است دنبال این است که خودروی داخلی خریده نشود. باید دید اگر خودرو داخلی نخریم چه اتفاقی می افتد؟ شرکت‌های خودرو سازی و خط تولید داخل تعطیل می‌شوند. آن زمان است که باید خودروی مورد نیازمان را وارد کنیم. آیا چنین اتفاقی به نفع اقتصاد ملی و اشتغال خواهد بود؟
  نجفی منش با انتقاد از کمپینی که برای نخریدن خودرو داخلی راه افتاده است، تصریح کرد: اگر انتقاد از خودروسازان نباشد پیشرفتی نخواهیم داشت چون انتقاد سازنده است اما تخریب نمی‌تواند سازنده باشد. البته این اتفاق تازه‌ای نیست؛ پیش از این در مورد بنزین چنین اتفاقی افتاده بود. زمانی که بنزین گران شد عده‌ای می‌گفتند نباید بنزین بخریم اما بعد از مدت کوتاهی همه چیز به حالت عادی بازگشت. در حال حاضر هم در مورد خودرو، نه به دلیل راه‌اندازی کمپین بلکه به دلیل افزایش تولیدی که در داخل وجود داشته است، مکانیزم‌هایی که بازار را تحریک کند و تقاضا را افزایش دهد، دچار مشکل شده است.
  وی یادآورشد: در سال 1390 یک میلیون و 650 هزار خودرو در داخل تولید شد اما آن زمان هم مشکل تقاضا وجود داشت، مسئله ای که باعث شد تولید خودرو در سال 1391 به 990 هزار دستگاه برسد.
  رییس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه باید از تولید داخل حمایت شود، ادامه داد: اکنون فرض کنیم گندم یا جو را از خارج وارد کنیم، قیمت گندم و جو برای مصرف کننده ما نصف محصول داخل خواهد بود اما آیا باید تولید داخل و کشاورزی‌مان را تعطیل کنیم و با نصف قیمت، گندم وارد کنیم؟
  وی همچنین با پیش‌بینی از قیمت خودرو در آینده گفت: به هیچ عنوان قیمت خودرو کاهش نخواهد داشت، حتی افزایش قیمت در بازار خودرو پیش‌بینی می‌شود. هیچ کالایی ارزان نشده است که خودرو ارزان شود.
  نجفی منش اظهار کرد: خودروسازان داخلی درسال 1391 و 1392 بیش از 6000 میلیارد تومان زیان دادند و هنوز هم یکی از خودروهای خودروسازی با زیان، خودرو‌های خود را می فروشند، پس اصلا محلی برای کاهش قیمت خودرو وجود ندارد.

  • در پاسخ به: sunmartin

   مصطفی | شهریور 17, 1394 | لینک نظر

   ” هیچ کالایی ارزان نشده است که خودرو ارزان شود.”
   مردم الان کلا به وضع موجود اعتراض دارن . مساله قیمت نیست … نحوه قیمت گذاری و ارزش جنس خریداری شده هستش .
   آقا جون این 206 و این پراید اونم با این کیفیت ، با این قیمت ها نمیرزه .
   شما الان بیا کمری مونتاژ کن و با کیفیت خوب با قیمت 40 نومن بده دست مردم ، کیه که نخره … شما مزدا رو با قیمت 35 تومن بده دست مردم ،چرا نخریم .
   دولت از یه طرف مالیات میگیره ، از یه طرف پول گمرک میگره ،از اون طرف به خودرو ساز داره وام میده … همه این پولا از جیب من و شما داره میره ،همه اینا به کنار ،حالا ما باید این خودرو رو گرون بخریم . . . نمیشه آقا جون ،دیگه اینجوری نمیشه

 13. سعید | شهریور 17, 1394 | لینک نظر

  یک خودرو تولید میکنن :
  1-سود شرکت تولید کننده
  2-سهم مجلس
  3-سهم دولت
  4-درصد ارگان های دیگه
  5-درصد ارگان های مالیاتی
  6-درصد باشگاه های ورزشی خودرو سازان
  7-شرکت بیمه و بازنشستگی
  و…. که همه و همه رو از بد بخترین قشر مردم یعنی قشر متوسط و متوسط پایین میگیرن
  واقعا که عدالت تو کشور موج میزنه.

 14. sunmartin | شهریور 17, 1394 | لینک نظر

  امروز رادیو ساعت 14.30 راجع به تعمیرگاه ها صحبت میکرد و خود خودروسازان میگفتن90 درصد قطعات پژو و مراید و مشتقات وابسطه از قبیل سمنج (سمند) و رانا و دنا دانا و غیره و ذالک چینی چینی ..بهمین علت گیربکس مدل های 94 زوزه میکشه دنده حا نمیره خلاصی داره لاستیک سایی هست ای سی یو میسوزه و در حال حرکت خاموش میشه البته ملتی که رفتن این خودروها را خریدن و به ندای نخریدن بنجل سازهای داخلی و گران فروشان وارداتی پاسخ ندادن حقشونه