110 هزار معلول در سال؛ نتیجه فاجعه بار تصادفات رانندگی در ایران

سپهر زنگنه | سه شنبه، ۱۷ شهریور ۱۳۹۴ | 5 نظر

افزایش آمار معلولیت‌ها بر اثر بی کیفیتی خودروهای داخلی
رئیس انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران ضمن اشاره به اینکه سالانه ۱۱۰ هزار معلول براثر تصادفات جاده‌ای به آمار معلولان کشور اضافه می‌شود، گفت: ارتقا کیفیت خودرو منحصر به موتور و اتاق نیست بلکه خودروها به گونه‌ای باید طراحی شوند که معلولان از آنها استفاده کنند.

علی همت محمودنژاد در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به تشکیل ستاد ارتقا کیفیت خودرو در پی دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت، اظهار داشت: ارتقاء کیفیت خودرو منحصر به موتور و اتاق نیست، بلکه این ارتقاء بایستی به صورتی باشد که از معلولیت‌ها در جاده‌ها بکاهد.

وی تصریح کرد: متاسفانه خودروهای ایرانی سالانه ۱۱۰ هزار معلول به جامعه تحمیل می‌کنند و در کشور مثل سوئد این آمار حدود ۳۶۰ نفر می رسد و قطعاً شرایط و کیفیت خودروهای داخلی به هیچ عنوان با شاخص‌های توسعه‌یافته یک کشور همخوانی ندارد.

معلولین رانندگی

محمودنژاد خاطر نشان کرد: معلولیت‌های ناشی از حواث جاده‌ای شدیدترین نوع معلولیت‌ها بوده و بیشتری هزینه‌های توانبخشی را در بر می‌گیرد.

رئیس انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران گفت: چندی پیش در نامه‌ای به رئیس بهزیستی درخواست کردم تا نماینده این سازمان را در ستاد ارتقا کیفیت خودرو مشخص کند و تلاش‌های لازم را برای نصب اجباری ایربک‌ها بر خودروهای تولید داخل و همچنین کمربندهای سرنشینان جلو و عقب پیگیری کند.

محمودنژاد از وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان بهزیستی کشور خواست تا ارتقا کیفیت خودرو را به گونه‌ای پیگیری کنند که خودروها برای استفاده معلولان میسر باشد.

منبع : وب سایت الف
از سراسر وب
پیشنهاد از

5 دیدگاه

 1. حسین | مهر 4, 1394 | لینک نظر

  94/7/1 نیم ساعت بعد از اینکه پرایدم رو از نمایندگی شماره۱ تهرانپارس تحویل گرفتم (ماشین تازه تعمیر شده بود کارکرد ماشین حدود 33000km) مقابل پلیس راه دماوند خراب شد بعد از اینکه تعمیرکار آوردیم معلوم شد تعمیرکار نمایندگی شماره۱ تهرانپارس مهره سیبک رو خوب سفت نکره بوده یعنی اگر این مهره ۵ دقیقه زودتر افتاده بود تو جاده یا تونلهای اتوبان پردیس با سرعت ۱۰۰ km شب عید قربان منم مثل هزاران ایرانی بیگناه قربانی بی مبالاتیهای سایپایی ها میشدم و امشب هم شب سوم بنده بود. یا شاید هم به جمع معلولین عزیز می پیوستم خدا را شاکرم بخاطر عمر دوباره ای که به من داد
  خداشاهد است که ما هم دوست داریم خودروی ملی سوار بشیم که همه چیزش در کشور خودمون تولید بشه باعث سر بلندی منه ایرانی اگه ببینم که از خودروی ساخت کشورم در کشورهای دیگه استقبال بشه.
  اما این خودرو سازها فقط به فکر منفعت امروز خودشونن نه به فکر آینده صنعت و نه به فکر مردم.

 2. رضا7 | شهریور 17, 1394 | لینک نظر

  بخوام ی جمله قشنگ بگم میشه این:
  دلیل این همه معلول، معلولیت ذهنی مسئولین و مدیران امر است.

 3. گرفتار | شهریور 17, 1394 | لینک نظر

  خون تمام کسانی که مردن یا معلول شدن به گردن شما آشغالسازها و لگن سازها (پراید و پژو و سمن و رانا و دنا و خودروهای چینی )است وشما باید جوابگو باشید و باید به سر خانواده ها و عزیزاتون بیاد تا لحظه ای از درد بی پایان خانواده های معلول و یا بی سرپرست رو بچشید . تا روزی که بتوانیم بنز و بی ام و رو با قیمت پژو و دنا بخریم خرید خودروی صفر چینی ایرانی ممنوع

 4. امیدوار نا امید | شهریور 17, 1394 | لینک نظر

  آقای مدیرعامل سایپا این معلولیت ها با معذرت خواهی درمان نمیشه

 5. مصطفی | شهریور 17, 1394 | لینک نظر

  کمپین ادامه دارد
  نه خودرو صفر ایرانی و نه خودرو چینی نمیخریم
  فقط خودرو های باکیفیت و ایمن روز دنیا ، اونم با قیمت منصفانه