کمپین مردمی “خودرو ایمن و ارزان”، از کجا شروع شد؟

سپهر زنگنه | سه شنبه، ۱۷ شهریور ۱۳۹۴ | 33 نظر

من هم پراید دارم
بخش تعاملی الف – مصطفی حسینی،
سال ۹۱ بود که یکی از کارمندان سفارت عربستان در ایران، با حال مستی در اتوبان ارتش با خودروی خارجی خود به پراید هم‌وطنی اصابت کرد و هم‌وطن پراید‌سوار کشته شد. مسئله در آن زمان ابعاد منطقه‌ای پیدا کرد ولی آنچه شاید کمتر مورد توجه عموم قرار گرفت این بود که اگر مقتول، سوار خودرویی غیر از پراید بود و فقط چند ایربگ داشت، کشته نمی‌شد. به همین سادگی. چند ایربگی که خودروسازان داخلی برای یکی‌اش هم منت می‌گذارند، بر سر مردم و به سادگی بر سر «جان مردم» شوخی و تجارت می‌کنند.بنابر اعلام برخی منابع خبری دبیر انجمن خودروسازان کشور در گفتگویی رادیویی گفته که مردم فکر می‌کنند اگر خودرو نخرند می‌توانند بنز بیست میلیونی سوار شوند. هر چند در ظاهر این سخنان چندان توهین‌آمیز و همراه با تمسخر به نظر نمی‌رسد ولی به دلیل «فضا»ی پیچیده‌ای که این روزها در «قضیه ماشین» وجود دارد، صحبت‌های ایشان ابعاد بیشتری می‌یابد. همانطور که گفته شد، «موضوع» صحبت آقای نعمت‌بخش ساده و صرفاً در خصوص یکی از صنایع کشور نیست. درباره «جان مردم» است. وقتی کسی می‌تواند به سادگی در خصوص جان مردم صحبت کند، وضعیت بسیار ناخوشایندی در کشور به وجود می‌آید و حالتی از حس تحقیر مخاطبان را فرا می‌گیرد. این در واقع مصداق موقعیتی است که کسی را در قفسی اسیر کنند و بعد اسیر بودن او و اینکه نمی‌تواند از قفس بیرون بیاید را مسخره کنند.

این در شرایطی است که وجود انحصار در بازار خودرو نیازی به عدد و آمار ندارد و مقاومت شدید در برابر کاهش تعرفه واردات خودروی خارجی خود گویای واقعیت ماجراست. ظاهراً بعد از گفته‌های آقای نعمت‌بخش کمپین «خرید خودرو صفر ممنوع» شروع شد. البته کلیت حرکتی که در فضای مجازی شکل گرفته عمدتاً مربوط به قیمت بالای خودروهای داخلی است ولی اتفاقاً در این مقطع لازم است نخبگان و آگاهان جامعه اولاً از این مطالبه مردمی حمایت کنند و فضای کاملاً یک‌طرفه و ناعادلانه انحصاری موجود را نقد کنند و ثانیاً عنصر مهم ایمنی جسم و مهم‌تر از آن ایمنی روان را در «قضیه ماشین» پررنگ کنند.

ایمنی روان مردم در خیابان‌ها از این جهت مهم‌تر است که اگر تصادف منجر به جرح و فوت یک بار صورت می‌گیرد، فکر اینکه خودروی سنگین و لوکس راننده‌ای مجنون با سرعت زیاد از پشت سر به شما -که اتفاقاً سوار پراید تولید داخل هستید- اصابت کند، می‌تواند کابوسی دائمی و به مثابه مرگ تدریجی باشد. یا فکر اینکه شما با ماشین «معمولی»‌تان به خودرویی دومیلیاردی «بمالید» و مجبور باشید چند برابر قیمت ماشین‌تان بابت سپر طرف مقابل خسارت بدهید، روان شما را آزرده می‌کند و احتمالاً اگر تا الان نکرده بود، حالا دیگر این حال برای شما هم به وجود می‌آید. بگذریم از این که خود این موقعیت به قول درام‌نویسان «ابسورد» یا به قول معروف «پوچ» است و مثل این می‌ماند که همسایه شما جواهر گران‌قیمتی داشته‌باشد ولی به جای اینکه او نگران به سرقت رفتنش باشد، شما نتوانید شب تا صبح از ترس اینکه مبادا جواهر همسایه‌تان طوری‌اش شود، بخوابید.

ایمنی روان نکته مهمی است که مقام معظم رهبری در دیدار با فرماندهان و کارکنان نیروی انتظامی بیان کردند و از آن‌ها خواستند که در خصوص مصادیق «ناامنی روانی» تدابیر لازم را بیندیشند. حال این پرسش به وجود می‌آید که ایمنی ناچیز خودرویی مانند پراید که پلیس راهنمایی و رانندگی نیز نمونه‌های آکاردئون‌شده‌اش را بالای داربست به نمایش می‌گذارد و از آن به عنوان ابزاری برای هشدار به رانندگان بی‌مبالات بهره می‌گیرد، خودش مصداق «ناامنی روانی» نیست؟ به خصوص اگر خودروی غول‌پیکر «لوکس»ی با سرعت از پشت سر بیاید و از آن بالا مدام چراغ بزند که «از لاین سرعت بیرون برو ای خودرویی که قیمت‌ات ناچیز و کارآمدی‌ات ضعیف است.» (یا به زبان مردمی‌تر: «بکش کنار لگن»)

در چنین فضایی که متمکنان جامعه خودشان خودروهای مطمئن‌تری سوار می‌شوند و شاید صاحبان ایران‌خودرو و سایپا کنار سمندهای تولید ملی‌شان جایی در آن گوشه و کنار شاسی‌بلندی هم داشته‌باشند، در این فضا که دیگر ماشین گران‌قیمت دیدن فقط خاص برخی خیابان‌های شمیران نیست، در این فضا که برخی اشرار سر چهارراه‌ها صاحبان خودروهای لوکس را تهدید و اخاذی می‌کنند که «یا این‌قدر بده یا با چاقو خط می‌کشم روی کاپوتت» -که خود «نتایج سحر» اقدامات آنارشیستی خودجوش در مقابله با شکاف طبقاتی است-، در این فضا که خودروسازها سر تعبیه کیسه ایمنی که در صورت باز شدن شاید بتواند جان سرنشینان را نجات دهد با پلیس مدام در حال چانه‌زنی هستند، در این فضا که مردم خودشان می‌دانند چاره‌ای جز امتثال امر و تن دادن به خواسته‌های خودروسازهای داخلی (و اسیر بودن در قفسی که قبلاً به آن اشاره شد) ندارند و مجبورند بالاخره یکی از این چند گزینه روی میز آن‌ها را بخرند، حرف‌های آقای نعمت‌بخش ممکن است خون عده‌ای را به جوش بیاورد که آورده.

البته واضح است که حتی اگر این حرف‌ها هم گفته نمی‌شد، در اصل ماجرا تفاوتی وجود نداشت و اوضاع «بی‌ریخت»تر از این حرف‌هاست که بتوان آن را پنهان کرد. در این میان لازم است لااقل به خاطر امنیت روانی خودمان هم شده از ایجاد تغییر در فضای منجمد بازار خودرو به نفع «خودرو ایمن ارزان» حمایت کنیم.

از سراسر وب
پیشنهاد از

33 دیدگاه

 1. sunmartin | شهریور 23, 1394 | لینک نظر

  هروقت حرف حق زده میشه به گوش برخی افراد که کم هم نیستن سنگین می آد و میگن بحث 30 آسی نکن اینجا اصلاح پذیر نیست چون با یه تفکر عام غلط طرف هستیم بله بیشترین سهم آب که طلای حیات و مناشا زندگی هست ر بخش کشاورزی به هدر نیره به بهانه خودکفایی گندم و سیب زمینی و غلات همین ترکیه که بیشترین منابع آبی در اختیار داره در منطقه از کاشت هندوانه سرباز میزنه بخاطر مصرف زیاد آب اما همین دوش گرفتن و مسواک زدن در بوغ و کرنا کردن امان از سطحی نگری..من قصد جسارت ندارم به شهروندان گرامی اما با هرکسی با هر شخصی با هر سطح سواد و درکی صحبت کردم دلال مآب گونه به زندگی نگاه میکرد و در فکر خرید و فروش کالا یا پس اندازی بود که سود زیادی نصیبش کنه یعنی عملا مردم زندگی نمیکنن و لحظه های بی بازگشت زندگیشون با این افکار موهوم و دلشوره های هروز سود زیان و منافع شخصی هدر میدن زندگی لسیار کوتاه هست و از زندگی کوتاه تر جوانیست..از ما که گذشت مایی که درحسرت خیلی از مواهب زندگانی بودیم که برای سایر ملل جزو لاینفک زندگیشون بود اما برای ما آرزووو

 2. حسن باقرپور | شهریور 23, 1394 | لینک نظر

  کاملا حق با رضا است .ازماست که بر ماست.

 3. رضا | شهریور 23, 1394 | لینک نظر

  این روزها در شبکه های اجتماعی باب شده است که که خودروهای ساخت داخل را تحریم کنیم. بسیار فکر خوبی است تحریم می کنیم اما ملت عجیبی هستیم.
  الان تحریم می کنیم اما سالها قبل فرش زیر پایمان را هم می فروختیم ، وام می گرفتیم ، قرض می کردیم و……… و چهار تا چهار تا و حتی ده تا ده تا ماشین ثبت نام می کردیم چون سود آور بود در حالی که یک خودرو بیشتر لازم نداشتیم.!
  اکنون گوشت را کیلویی سی چهل هزار تومان می خریم بدون اینکه بدانیم همین گوشت اونهم از نوع بدون استخوان و چربی اش و …. در کشور همسایه ،ترکمنستان که پایتختش تنها سی کیلومتر با اخرین شهر ایران یعنی باجگیران فاصله دارد هر کیلو 6 هزار تومان است.
  بعید می دانم خاک انجا گوسفندهای پروار تری پرورش دهند و یا گوسفندهایشان شش قلو بزایند.
  امروز پراید نمی خریم چون امیدواریم که کمپانی رنو و ….. اتوموبیلهای مدرن تر و ارزانتری ارایه دهند و قطعا فردا گوشت نمی خریم چون شاید گاودارهای برزیل تصمیم بگیرند وارد ایران شوند و در همین سرزمین گاو پرورش دهند.
  اینکه خودروی بی کیفیت داخلی نمی خریم بسیار عالیست ، اما با افکار پوسیده امان چه کنیم ، با عادتهایمان چه کنیم؟با افکار ملتی که پس از احمدی نژاد با آن همه وزیر و وکیل ؛ هنوز پشت در خانه دزدش صف می کشند و عریضه می دهند و به در و دیورای خانه اش برای تبرک دست می کشند چه کنیم؟
  با مردمی که سوار همین پراید بی کیفیت در جاده های بی کیفیت تر با سرعت 180 کیلومتر در ساعت لایی می کشند و خود و خانواده و چندین نفر دیگر را به کام مرگ می فرستند چه کنیم؟ ایا کشتار پراید مربوط به خودرو پراید است؟ آیا اگر سوار بر مازارتی شویم کشتار نمی کنیم ،یا اینکه در تصادفات مازارتی ؛ بدون خراش از اتوموبیل بیرون کشیده می شویم؟
  هیچ گونه محاسبه ای بلد نیستیم و چون کتاب نمی خوانیم از چیزی آگاه نیستیم ولی قطعا در هر زمینه ای متخصصیم.
  پس از جنگ جهانی دوم کل اروپای ویران شده از جنگ با 150 میلیارد دلار باز سازی شد اما کسی در این مملکت نمی پرسد احمدی نژاد با 600 میلیارد دلار پول چه کرد و کافیست همین مرد فردا اعلام کند که کاندید ریاست جمهوری هستم و به هر ایرانی بیست هزار تومان در ماه پرداخت می کند ، آنوقت است که می بینی سیل مردمان به دنبال خودروی ایشان سرازیر شود و خاک لاستیک اتوموبیلش را بر سرو صورت بکشند و هر کسی نامه بر دست از سرو کول دیگری بالا رود تا مگر این امامزاده حاجتش را روا کند.
  در این مملکت کسی محاسبه بلد نیست هر کسی فقط منافع خود را می شناسد. هیچ کس نمی تواند محاسبه کند که از کل آب موجود در مملکت تنها 5 درصد آن به مصرف شرب و بهداشت و مصارف انسانی می رسد و 95 درصد آن در اثر سو مدیریت در بخش کشاورزی هدر رفته است ، نه اینکه هدر می رود بلکه هدر رفته است و برای بازگشت ان باید هزاران سال صبر کرد آن هم تنها به بهانه تولید گندم و خودکفایی و شعارهای بی مصرفی که ما نیز برای تکرارشان حنجره دریده ایم.
  کسی نمی خواند که برای تولید هر کیلو گندم باید هزار لیتر اب مصرف می شود اما همه از هرطرف در شبکه های اجتماعی کمپین راه می اندازند و کمیته تشکیل می دهند و توصیه می کنند این پست را کپی کنید که با یک لیوان اب مسواک بزنید ،گور بابای دندان ، دوش نگیرید گور بابای بهداشت و………. هیچ کس نمی تواند محاسبه کند که اگر همه مردم ایران روزی یک بار مسواک بزنند و هر بار نیم لیتر اب مصرف کنند ؛ عمرا چنین اتفاقی در ایران رخ نخواهد داد که همه مردمش مسواک بزنند……….. روزانه 40 میلیون لیتر اب مصرف می شود که با توجه به سرانه اب کشور که در بدترین حالت 1300 مترمکعب در سال تخمین زده می شود هر کسی در طول سال یک صدم درصد از اب سهمش را برای مسواک زدن مصرف کرده است و انقدر این کمپین ها و توصیه ها را کپی می کنیم که خودمان هم باورمان می شود و نهایتا با شروع بحران ؛ همین مسئولین در تلویزیون و سایر رسانه ها ظاهر می شوند و می گویند دیدید چقدر گفتیم با یک لیوان اب مسواک بزنید و نزدید و همه منابع اب صرف مسواک زدنتان شد و ما هم هیچ تقصیری نداشتیم و مدیران خوبی بودیم………………………….
  ما مردمی هستیم که مفتخریم خیلی باهوشیم چون یک نفر ایرانی هست که در ناسا کار می کند اما چینی هایی که چند صد هزار نفرشان در دنیا در پست های مهم و در مراکز مهم کار می کنند چنین ادعایی ندارند و حتی خود امریکایی ها که ناسا را تاسیس کردند چنین ادعایی ندارند.
  کتاب نمی خوانیم ، سفر نمی کنیم ، تجربه نمی کنیم و ………… و تنها حرف می زنیم و حتی به توصیه خودمان نیز عمل نمی کنیم با گوشی امان صدها پست در باب صرفه جویی اب کپی می کنیم و به همه توصیه می کنیم با یک لیوان اب مسواک بزنید و خودمان با صد لیتر آب مسواک می زنیم.

  • در پاسخ به: رضا

   کوروش | شهریور 24, 1394 | لینک نظر

   تا زمانی که ما منافع کوتاه مدت خود را بر منافع کشور بالا تر و برتر میدانیم اوضاع به همین منوال است.

 4. اعصاب | شهریور 22, 1394 | لینک نظر

  جالبه سال 84پرایدی 5تومن بود حالا باید یه پراید 10سال کارکرده رو بخریم 11میلیون چه پیشرفتی چه کیفیتی ببه به به

 5. اعصاب | شهریور 22, 1394 | لینک نظر

  راستی میدونستین اگه دوسال پیش ۲۱میلیون میبردیم شرکت سایپا میبایست باخودمون هم یک تریلی اجاره میکردیم میبردیم به شرکت اینو میدونستین. هانننننننن.چرا؟؟؟؟؟؟؟چون پول سه تا پرایدخشک بود.تازه اونم اصلی نه چینی آشغال.کاشکی یکی ازاین پرایدهارو اون زمان میزاشتن تو کارتون میگ میگ تا جذاب تربشه وای چی میشد اگه آقا گرگه پشت پراید مینشست بمبببببببببببببببببببببب البته دیگه کارگردان نمیتونست میگ میگ رو قسمتی کنه چون همون قسمت اول تموم میشد میگ میگ

 6. يك ايرانى | شهریور 21, 1394 | لینک نظر

  يك گروه كه معلوم نيست از كجا حمايت مى كنند فقط ميان منفى مى زنن و ميرن از مدير سايت خواهشمندم اين افراد را شناسايي و اجازه اين كار را به ايشان ندهيد هركس كه براى خدمت واقعى به مردم تلاش مى كند خدا حفظش كند

 7. يك ايرانى | شهریور 20, 1394 | لینک نظر

  بله موافقم هركس كه مدعى است بايد در شرايط جهانى كار كند و اين صنعت جاى تفريح و مسامحه نيست خودرو ضرورت زندگي مردم است ونبايد دست كم گرفته شود آشغال فروشى ممنوع!

 8. sunmartin | شهریور 20, 1394 | لینک نظر

  لطفا توجه کنید برخی با فرافکنی می خواهند طوری القا کنند که ایرانی باید از کالای ایرانی استفاده کند یک مثال ساده شخصی که در نیویورک نشسته و از فرش و گلیم استفاده نیکند خواهان بهارین نوع آن یعنی ساخت ایران است او دوست دارد از کامپیوتر های تایوانی و تلوزیون های کره ای بدلیل کیفیت بالا و تکنولوژی بروز استفاده کند پس نمیتوان در این مورد پافشاری کرد که حتما خودرو باید ساخت ایران باشد گو اینکه این پا فشاری با ساخت قطعات داخلی و خارجی و نیز لاستیک های اتومبیل در طی این سالها کابوسی برای مشتریان شد ازین ناخشنودی مشتریان همین بس که بمحض تحویل خودروی جدید در صدد تعویض لاستیک های آن با توع خارجی مانند هانکوک و کومهو و ردیتون و میلشان و امثالهم هستن ویا در تبلیغ فروش مستریان خودروهای مدل 93 در سایت باما اینطور آمده است ؛خودرو کیا سراتو سری اول با صندلی های کره ای و باطری کره ای بدون قطعات ایرانی یعنی نداشتن قطعات ایرانی را بک پاوون مثبت برای فروش کالای دست دوم خود در نظر گرفته اند که اتفاقا مشتری هم بدنبال چنین کالایی هست پس چرا شرکت های بنجل ساز ایرانی سعی در تولید قطعات و لاستیکی و اقلام مصرفی میکنند؟؟ چون خوب میدانند که یاراای رقابت حتی با نمونه های با کیفیت تر چینی هم ندارند حالا چه برسد به برند های اروپایی و کره ای و آمریکایی پس تنها دلیل پافشار سود کلان دریافت وام های دائمی و جوسازی القا کالای با کیفیت ایرانی است کدام کیفیت ما که چیزی جز خرابی های زود بزود ماتریال بسیار ضعیف و ناکارامد و جفت نشدن قطعات ندیدم لزوما لازم نیست کشوری که در ساخت کالایی مثل خودرو تبحر ندارد با اصرار و صرف هزینه و جان و مال آن هم از جیب من و شما و ملت صرفا خود را خودرو ساز تلقی کند تنها راه نجات مردم بازگشایی مبادی ورودی خودرو کاهش حداکثری تعرفه واردات و کوتاه شدن دست دولت از جیب ملت به بهانه های واهی و قوانین ضد مشتری است

  • در پاسخ به: sunmartin

   کوروش | شهریور 20, 1394 | لینک نظر

   دوست عزیز کالای ایرانی کالای با کیفیتی است . حال در مبحث خودرو سازی قضیه به صورت وارون شده و ان هم دلیل دارد انحصاری بودن این صنعت و دولتی بودن و سود سرشاری که به جیب برخی افراد صاحب نفوظ و قدرت ریخته میشود علت پسرفت و بی کیفیت شدن این صنعت است. شما نگاهی به گذشته بی اندازید زمانی که ایرانخودرو خصوصی و در دست برادران خیامی بود اوضاع کاملا فرق میکرد با وجود واردات ساده و بدون تعرفه و گسترده خودرو های امریکایی و اروپایی مردم ماه ها صبر میکردند تا خودروی (ایرانی-انگلیسی) پیکان رو خریداری کنند. و کاملا هم راضی بودند . اما هر چیزی که دولتی شود به سرعت راندمان و بازده خود را از دست میدهد و به معنای ساده دچار مرگ تدریجی میشود. دولت فقط باید نقش نظارتی را ایفا کند نه دست بردن در تولیدو… . شما از بین کالای ایرانی در زمینه کامپیوتر میتوان به شرکت ای گرین که تولیداتی با کیفیت و با قیمت مناسب تولید میکند و تولیداتش قابل رقابت با شرکت های مطرحی چون ایسر و لنوو و ایسوز و… در زمینه تجهیزات شبکه به شرکت جنت و در زمینه کیس و مشتقاتی مثل پاور و کیبرد و… میتوان به شرکت گرین اشاره کرد که تولیداتش از شرکت های مشابه خارجی چیزی کم ندارد.در زمینه لوازم خانگی بهترین و پیشرو ترین شرکت شرکت اسنوا است که در دو مورد خاص (یخچال و ماشین لباس شویی) کاملا هم پای شرکت قدرتمندی چون سامسونک و ال جی است. در زمینه موتور های الکتریکی میتوان به شرکت موتوژن و دمنده اشاره کرد که کاملا هم پای شرکت های مطرح اروپایی و امریکایی کار میکنند. در زمینه شیر الات به شرکت قهرمان.
   مثال از این دست بسیار است و این بدان معنا است که ما توانایی تولید کالا های با کیفیت و هم پای اروپایی را داریم اما نکته ای که بین تمام ان ها مشترک است ان است که هیچ یک دولتی نیستند و به همین سبب توانستند در یکشرایط رقابتی پیشرفت کنند.
   راه حل مشکل خودرو ما واردات نیست. شما کسی هستید که همواره صحبت از مونتاژ خودرو های اروپایی در ترکیه را میکنید. خوب چرا ما این کار را نکنیم ما از هر لحاظ برای این کار از ترک ها قوی تر و بهتر هستیم ترک ها خطوط محدود و با تریراژ پایین دارند و هزینه تولید نیز چه از لحاظ نیروی انسانی و چه انرژی در ان کشور از ایران بیشتر است. در حالی که ما در سال 2011 به تولید 1.6 میلیون دستگاه خودرو رسیدیم و نیروی کار ما و انرژی و سایر فاکتور ها را بهتر از ترکیه داریم . چرا ما خودرو مونتاژ و سپس صادرات نکنیم؟
   اما مشکل اصلی بر سر این موضوع دولتی بودن خودرو سازان است و این که عده ای از قبل تولید خودرو های تاریخ مصرف گذشته سود سرشار میبرند .
   حال وقت ان رسیده است که با استفاده از کمپین به خودرو سازان فشار بی اوریم که شرکت خصوصی شوند و دولت فقط نقش نظارتی ایفا کند. بی شک خودرو سازی به روش صحیح و همگام با تکنولوژی روز برای ما بهترین چیز در رشد اقتصادری و جایگذینی این صنعت به جای صنعت نفت است.
   باید افراد بی لیاقت و وطن فروش و دزد از این چرخه تصفیه شوند.

 9. يك ايرانى | شهریور 20, 1394 | لینک نظر

  باور داشته باشيد اگر بستر فراهم باشد خودرو سازى عاشقان زيادى دارد كه به ميدان خواهند آمد و در يك فضاى سالم رقابتى بهترين توليدات را به مردم ارايه خواهند كرد

 10. يك ايرانى | شهریور 20, 1394 | لینک نظر

  ببينيد خودرو سازى و خيلى از صنايع وابسته به آن فاصله زيادى با رقبا پيدا كرده و ادامه اين روند ضرر بيشترى به همراه دارد هر جا جلوى ضرر گرفته شود منفعت است اين ساختار كلنگى بايد نوسازى شود و يك ساختار امروزى پايه ريزى شود وبعد توسعه پيدا كند وتا حصول به آن نقطه شرايط براى واردات تسهيل گردد خودرو كالاى مصرفى است و مردم حق دارند خودروى خوب وارزان سوار شوند يعنى براى يكى از ضرورى ترين نياز هاى مردم نبايد اينقدر عوارض دريافت شود چون اين كار ايجاد فساد و رانت كرده و كار به اينجا رسيده آقايان مردم متوجه هستند با آنها همراه شويد وخير دنيا و آخرت را ببريد

 11. يك ايرانى | شهریور 19, 1394 | لینک نظر

  به نظر حرف سپهر درست است شما اگه همسايه كافر داشته باشى خودتم كافر ميشي؟ واقعيت اين است كه خودروهاى آشغال و گران مردم را به ستوه آورده خودروى عالى با تنوع فراوان و قيمت جهانى حقمونه خودتونو به خواب نزنين لطفا ما مصرف كننده ايم وتنها از كالاى خوب و مناسب حمايت مى كنيم چه بهتر كه ايرانى باشه ولى شما حمايت را به قيمت حماقت رسانده ايد حيا كنيد

 12. رضا | شهریور 19, 1394 | لینک نظر

  خودرو را بچسب !

  در حالیکه متوسط قیمت متر مربع مسکن نوساز غیر مبله در مناطق مرکزی تهران 1800یورو و در شمال تهران 2200 یورو می باشد قیمت هر م تر آپارتمان نوساز مبله در بهترین منطقه مادرید اسپانیا 422 یورو در دهلی نو گران ترین شهر هند فقط 242 یورو و در ناپل ایتالیا نوساز و مبله با تجهیزات تلویزیونی 457 یورو می باشد.
  در استانبول قیمت بهترین خانه نوساز مبله با تجهیزات تلویزیونی و بالاترین شاخص های ضد زلزله هر متر 360 یورو و در آنکارا حتی از استانبول نیز ارزان تر است.
  در مونیخ 967 یورو در کالیفرنیا 808 و در مارسی فرانسه 371 یورو می باشد.
  در حالیکه متوسط عمر مفید ساختمان در ایران حدودا 35 سال است و در جهان 100 سال یعنی سه برابر ایران است.
  و اما در مورد زمان متوسط ساخت مسکن این شکاف بارز تر است به گونه ای که زمان ساخت مسکن در ایران 6 برابر متوسط جهان است !
  منبع مطالب بالا سایت الف و سایت های معتبر ساختمان در ایران است و به راحتی قابل دستیابی در یک جستجوی ساده اینترنتی است.

  لکن … !!!

  مسکن و ساختمان را ول کن خودرو را بچسب !

  مگر لباس را به قیمت 6 برابر کشورهای تولید کننده لباس مانند ترکیه و تایلند و اندونزی و حتی به مراتب گران تر از ایالات متحده و اروپای غربی با آن استاندارد ها و موارد مربوط به کیفیت و علی رغم مالیات سنگین خرده فروشی در آن کشورها نمی خریم ؟
  لکن … !!!
  پوشاک را ول کن خودرو را بچسب !
  مگر گوشت مرغ در ایران 40 درصد گران تر از ترکیه و 60 درصد گران تر از برزیل و 20 درصد گران تر از امارات عربی متحده وارد کننده محض محصولات غذایی نمی باشد ؟
  لکن !!!
  گوشت و مرغ را ول کن خودرو را بچسب !

  قیمت خدمات اینترنت در ایران 2 برابر امارات 3 برابر مصر 12 برابر ترکیه 2 برابر افغانستان 3500 برابر ژاپن 500 برابر کره جنوبی و 16000 برابر مالزی است و این در حالی است که در برخی شهرهای جهان مانند ریاض پایتخت عربستان اینترنت رایگان است.

  لکن … !!!
  اینترنت و خدمات دیگر در ایران را ول کن خودرو را بچسب !

  کدام بانک یا شرکت بیمه در ایران ، خدمات نوین و پیشرفته ای مشابه کشورهای دیگر ارایه می دهد ؟
  کدام دانشگاه ریز و درشت ایران در جمع 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد ؟

  هموطن گرامی کمی منصف باشیم و خدماتی که در صنف خود ارایه می دهیم را با مشابه خارجی مقایسه کنیم و سپس از صنایع خودرو کشور انتظار شق القمر داشته باشیم.
  اگر ملتی انتظار دارد که با فقط 20 دقیقه کار مفید روزانه خودروهایی با کیفیت مرسدس بنز و تویوتا سوار شود سخت در اشتباه است.
  اگر ملتی انتظار دارد در جاده ها و تقاطع های غیر استاندارد و بدون رعایت اصولی ترین قوانین راهنمایی و رانندگی با پراید و پژو ویراژ دهد و تک چرخ بزند و جانش از خطر در امان باشد سخت در اشتباه است.

  • در پاسخ به: رضا

   ُSepehr | شهریور 19, 1394 | لینک نظر

   فرار رو به جلو چیزی رو عوض نمیکنه،همانطور که در ایران هم مانند تمام کشورهای که ذکر شد،دسترسی به کالاهایی دیجیتالی (تلویزیون و موبایل و….) با قیمت های نسبتا منطقی و جهانی امکان پذیر است،می توان انتظار دسترسی به خودروهای روز جهان را هم منطقی دانست. حمایت بیشتر از صنعت خودرویی 50 ساله که همچنان اندر خم یک کوچه مانده، توجیهی ندارد.

  • در پاسخ به: رضا

   TIGGO5 ONLY ! | شهریور 25, 1394 | لینک نظر

   این جمله رو شدیدا قبول دارم :
   اگر ملتی انتظار دارد که با فقط 20 دقیقه کار مفید روزانه خودروهایی با کیفیت مرسدس بنز و تویوتا سوار شود سخت در اشتباه است.

 13. بهلول | شهریور 18, 1394 | لینک نظر

  علی لعنت الله علی قوم ظالمین

 14. یاشار | شهریور 17, 1394 | لینک نظر

  چه حمایتی بالاتر از نرخ بالای عوارض واردات خودرو در این سال ها .
  تهدید به بیکاری و از بین رفتن اشتغال می کنند ؟
  بگزار فولکس بیاد کارخونه خودش رو بزنه، همین آدم ها دوباره میرن سر کار. ولی لطفا تو دیگه ماشین نساز. برو سراغ خروس قندی

 15. کیان | شهریور 17, 1394 | لینک نظر

  من با نظر نویسنده مخالفم،
  1-یه سری بعد از توافق فکر میکردن خودرو ارزون میشه و مدل های جدید و با کیفیت تری به بازار میاد و کمی دست نگهداشتن 2-یه سری هم بعلت افزایش مبلغ خودرو توان خرید ندارند 3- یه سری هم دلال بودن و میخریدن که گرون بفروشن و عملا ضرر کردن و دیگه نخریدن 4- یه عده هم کاری به این مسایل ندارند و خودروی مورد نیاز خودشون و میخرن
  خودرو ساز هم نسبت به سال گذشته بیشتر تولید کرد و این هم شد عرضه بیش از تقاضا، فروش خودروسازها صفر نشد ولی کم شد، بیشترین خرید و فروش خودرو تو تابستون بود که امسال رونقی نداشت، خودرو تو بازار زیر قیمت کمپانی فروش رفت، برخی از خودروسازها فروش قسطی رو آغاز کردن، برخی وارد کنندگان قیمت هاشون و کم کردن، مسئولین توهین کردن و مردم مسمم شدن (مثل بازی ایران کره که حرفهای مربی کره باعث تهییج بچه های ما شد) مسئولین عذر خواهی کردن و این باعث شد مردم متوجه شوند میتونن به خواسته های بر حق شون برسن.
  در نهایت فکر کنم خودروسازها تیراژ خودشون رو کم میکنن و بمرور خودروهای مازاد خودشون رو به گروه چهارم میفروشن و اونقد عرضه رو کم میکنن تا بیاد زیر تقاضا بعد دوباره همون روال گذشته تکرار میشه و در نهایت تغییری تو کارشون نمیدن مگر اینکه گروه چهارم هم خودرو نخرن یعنی همبستگی و اتحاد کامل که البته بعید میدونم…

  • در پاسخ به: کیان

   reza | شهریور 26, 1394 | لینک نظر

   عزیز همه را درست گفتی تا انجا که خودرو سازان تولید را کم کنند . اگر تولید خودرو سازان کم شود نابود میشوند بدلیل اینکه سود خودروساز در تولید انبوه است یک خودرو ساز حداکثر برای مدت کوتاهی میتواند تا 20 درصد زیر ظرفیت اسمی خود تولید را کاهش دهد .
   من یک کارگاه تراشکاری خدماتی دارم 13 نفر کارگر استاد کار و 4 گارگر ساده .
   فرض کنیم میزان کار رجوع شده به کارگاه من به نصف تقلیل پیدا کند در اینصورت من با زیان انباشته حقوق و مخارج کارگاه روبرو میشوم و مجبور به تعطیلی یا واگذاری به دیگری میشوم که این فرایند نیز خود 2 الی 3 سال طول میکشد حالا در این میان این 17 نفر پراکنده شده و دیگر این کارگاه ثبوت نخواهد گرفت .
   بعنوان یک کارفرما به شما بگویم از دست دادن 30 درصد مشتری برای یک بنگاه تولیدی یا خدماتی که بالای 10 کارگر روز مزد دارد یعنی برشکستگی تدریجی . حالا شما ایران خودرو یا سایپا را در نظر بگیر چه به روزشان خواهد آمد .
   من مشکل رکود را نه در کمپین یا قهر مردم میبینم بلکه در میزان درآمد مردم که بسیار پائین امده و تقریبا” برای خرید به جز اقلام غذائی و ماهانه به صفر رسیده است.
   اگر دولت سریع در برطرف کردن نا عدالتی برابری حقوق بین مشاغل اقدام نکند تولید در ایران نابود میشود .

 16. یک ایرانی | شهریور 17, 1394 | لینک نظر

  در قرآن کریم جهل بسیار مورد مذمت قرار گرفته است اگر مردم ایران از حقوق خود خبر داشتند امثال این نعمت بخش هرگز در این پست ها باقی نمی ماندند.بیخود نیست که صدا و سیما هرگز واقعیت های جامعه را نشان نمی دهد اگر مردم ازواقعیت های دولتی خبردار شوند هرگز نمی گذارند دولت از آنها کولی بگیرد!از قدیم الایام همه حاکمان با نگه داشتن مردم در جهل و نادانی و از آن مهم تر فقر بر آنان حکمرانی کرده اند.

 17. حسن باقرپور | شهریور 17, 1394 | لینک نظر

  واقعا این نعمت بخش خیلی گستاخ شده است .کسی که بدون زحمت و تخصص به این مقام وثروت رسیده باید از این لگن مونتاژ کن ها حمایت کند. بقول گاندی وای از ثروت بدون زحمت

 18. sunmartin | شهریور 17, 1394 | لینک نظر

  به لیست iq7 باید فورد فیستا شورولت اسپارک کیا سراتو تویوتا کرولا فولکس واگن آپ رنو فلوئنس و….اضافه کرد که بین 30 تا 38 قبمت دارند واقعا جفایی که در حق ملت طی این سی و اندی سال شده قابل درک نیست وفقط بهانه این دارند که اگر قیمت خودرو نصف قیمت داخلی و کیفیت و طراحیش بهتر از داخلی ها باشد بازهم نباید به صرف کیفیت بسیار بالاتر و قیمت بسیار کمتر خارجی ها را ولرد کنیم تا مردم استفاده کنند و باید محصولات داخلی را به قیمت بالاتر و کیفیت پست تر بخرند دقیقا این جمله را نعمت بخش دیروز گفت سه شنبه

 19. گرفتار | شهریور 17, 1394 | لینک نظر

  لعنت به پراید و پژو و سمند و رانا و دنا و لعنت به هر گی که از امروز اینا رو بخره. اه اه چقدر تکرار

 20. iq7 | شهریور 17, 1394 | لینک نظر

  ** مردم فکر می‌کنند اگر خودرو نخرند می‌توانند بنز بیست میلیونی سوار شوند **

  به وزیر بگید مردم احمق نیستن میدونن با پولشون چی میتونن بخرن اره بنز نمیتونن بخرن ولی به جای رانا و سمند و سورن و 206 و پارس میتونن اینا رو بخرن که همشون به جای 10 هزارتا 7 سال گارانتی دارند

  کیا پیکانتو : 32 هزار درهم ، ریو 42 هزار درهم ، اکسنت 43 هزار درهم ، ای 10 31 هزار درهم ، شورلت اسپارک 39 هزار درهم ، اون سوزوکی آشغال های که شما اوردی 31 و 42 هزار درهم

  حالا کافیه خیلی ساده مثلا اکسنت با اون همه امکانات رو ضرب 950 کنید میشه 40 تومن دنا چقدر؟؟ 42 تومن

  البته باشه مشکلی نیست فعلا که شما همه ماشین هاتون رو اقساط کردید حتی سورنی که خیلی کم فروش نقدی داشت رو اقساط کردید دیدید کسی نمیخره اینبار از پول پیش 5 تومن کم کردید با 15 تومن سمند میفروشید به اسم خانواده شهدا بازم کسی نمیخره :)))

  • در پاسخ به: iq7

   مصطفی | شهریور 17, 1394 | لینک نظر

   کمپین دیگه فایده نداره
   باید یه سریا رو بگیریم بزنیم تا بلکه به خودشون بیان

   • در پاسخ به: مصطفی

    تحريم | شهریور 21, 1394 | لینک نظر

    اره درسته

    • در پاسخ به: تحريم

     TIGGO5 ONLY ! | شهریور 23, 1394 | لینک نظر

     هیچ کس از ایشون دل خوشی نداره

     • در پاسخ به: TIGGO5 ONLY !

      TIGGO5 ONLY ! | شهریور 25, 1394 | لینک نظر

      اقا سپهر!
      شما که متن ها تا این حد تغییر میدی تا مسئولین ناراحت نشن
      لطفا…
      ناسزاهای افراد حاضر به همدیگه رو هم تغییر بده !

      خدا میدونه تو صفحات تیگو5 چند تا ناسزا به من گفته شد ! از افراد … !!!!

     • در پاسخ به: TIGGO5 ONLY !

      ُSepehr | شهریور 26, 1394 | لینک نظر

      چشم….

     • در پاسخ به: TIGGO5 ONLY !

      TIGGO5 ONLY ! | شهریور 26, 1394 | لینک نظر

      چشمتون روشن !
      اما یه گله دارم …
      سایت کارنت خیلی صریح تر آه دل مردم مظلوم رو در قالب عبارات تندی که نوشتن منتشر میکنه
      کمی محتاط بودن رو در مورد مسئولین بی کفایت کم کنید

     • در پاسخ به: TIGGO5 ONLY !

      همایون | شهریور 26, 1394 | لینک نظر

      آقای تیگو با نظر شما موافق نیستم و به نظر من دنده6 بیش از حد به این جور اظهار نظرها میپردازه نمونه اش هم گذاشتن همین مقاله بی نهایت ضعیف در سایت است یکبار دیگه مقاله رو بخونید ببینید چی دستگیرتون میشه؟
      سیاست خودروبانک و پدال به نظر من بهتر بوده چرا که سطح فنی خودشون رو حفظ کردن و در حد متعادل به این مسئله تحریم پرداختن خود م طرفدار تحریم خودروهای بی کیفیت هستم از هر نوع برند و هر کشور سازنده ای ولی منطقی نمیدونم هر مقاله ای و نوشته ای به صرف اینکه خودروهای داخل ایران را محکوم کرده در این سایت گذاشته بشه.
      اگر مردم توان خریدن خودروهای با کیفیت را ندارند بدلیل وضعیت بد اقتصادی ما هست .فرض کنیم یه خودرو خوب و با کیفیت مثل ویتارا بشه 80 میلیون بازهم من و 90 درصد جامعه نمیتونن بخرند .