تکرار افسانه مکلارن – ب ام و

سپهر زنگنه | چهارشنبه، ۱ مهر ۱۳۹۴

سوپر اسپرت مشترک آلمانی انگلیسی

بعد از پروژه بسیار موفق همکاری دو شرکا آلمانی ب‌ام‌و و مک لارن که منجر به تولید خودروی بی نظیر مک لارن F1 شد، اکنون دوباره این شرکت‌ها برای تولید یک سوپراسپرت ممتاز با هم همکاری می‌کنند.

مک لارن پیش از این در پروژه SLR با مرسدس شریک شده بود اما این بار با ب‌ام‌و به دنبال طراحی خودرویی فراتر از خودروهای مارک M باواریا است که تبدیل به گل سرسبد ب‌ام‌و و پرچم‌دار محصولات آن شود.

این نخستین خودروی سوپراسپرت ب‌ام‌و خواهد بود. مطمئناً M1 یک خودروی موتوروسط سریع بود اما حتی با استانداردهای زمان خود، یک سوپراسپرت تلقی نمی‌شد.

به نقل از پدال – طبق گزارش مجله CAR آلمانی‌ها در حال مذاکره با مک لارن برای توسعه این پروژه منحصر به فرد هستند. برنامه‌ریزی‌ها برای معرفی این خودرو در دو سال آینده خواهد بود اما ورود آن به نمایندگی‌ها در سال 2019 اتفاق خواهد افتاد.

طبق گزارش‌های این مجله، بدنه این خودرو از جنس فیبر کربنی خواهد بود که اکنون ب‌ام‌و تبحر خاصی در ساخت آن پیدا کرده است. پیشرانه آن نیز ممکن است یک موتور 8 سیلندر خورجینی 4.0 لیتری باشد که از 4 توربوشارژر شامل دو توربوشارژر الکتریکی و دو توربین مکانیکی بهره می‌گیرد. بیشینه قدرت آن نیز فراتر از 750 اسب بخار پیش‌بینی می‌شود.

این خودرو از سبک متمایزی در طراحی سود خواهد برد که شامل معماری مک لارن و طراحی ب‌ام‌و می‌شود. با این وجود فعلاً همه چیز در حد شنیده‌هاست و باید دید محصول نهایی به چه صورتی شکل می‌گیرد. این در حالی است که مرسدس نیز نقشه‌هایی برای معرفی یک سوپر اسپرت یا هایپر کار تا اواخر این دهه دارد.

دنده 6 – ب ام و در اقدام دیگری در پی ساخت خودرو اسپرت مشترک با تویوتاست که قرار است نسل آینده Z4 و تویوتا سوپرا را شامل شود.تاکنون جزییات دقیقی از این پروژه منتشر نشده است اما به نظر می رسد که خودروساز پیشرو آلمانی با هدف کاهش هزینه ها و افزایش توان رقابت قیمتی به سراغ تولید مشترک با سایر خودروسازان مطرح جهانی رفته است و برنامه هایی برای استفاده حداکثری از تکنولوژی های مختص به خود و پلت فرم سایر خودرو سازان دارد.

 

از سراسر وب
پیشنهاد از

بدون دیدگاه