نعمت زاده؛مردم بر خلاف رنو، از عملکرد پژو ناراضی هستند

سپهر زنگنه | چهارشنبه، ۱ مهر ۱۳۹۴ | 11 نظر

در حاشیه رونمایی از رنو ساندرو مطرح شد

 

تسنیم: وزیر صنعت، معدن و تجارت در دیدار با هیات فرانسوی گفت: هرچند حدود ۶ میلیون خودروی پژو در جاده‌های ایران تردد می‌کند، اما مردم ما تا اندازه‌ای از عملکرد پژو ناراضی هستند. محمدرضا نعمت‌زاده در این دیدار و در پاسخ به صحبت‌های مدیر آفریقا و خاورمیانه شرکت پژو افزود: هرچند پژو تنها مقصر نیست و مسائل بین‌المللی به جدایی پژو و رها کردن صنعت خودروی ایران کمک کرده است، اما ایرانی‌ها خودشان تلاش کردند و به نیازهای مردم پاسخ دادند. وی گفت: از نارضایتی‌های مردم این است که شما 40 سال است که با ایران کار می‌کنید و ما باید همچنان مصرف‌کننده محصولات قدیمی شما باشیم. وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان «روش‌های گذشته مثل سی‌کی‌دی (مونتاژ) را نمی‌پذیریم»، افزود: تاکید ما بر طراحی مشترک پلت‌فرم‌های جدید و ساخت قطعات و تولید محصولات با برندهای جدید برای عرضه در داخل و بازارهای خارجی است و با توجه به مذاکراتی که با هر دو شرکت رنو و پژو داشتیم امیدواریم به شرایط قابل‌قبول برای همکاری درازمدت برسیم. وی گفت: در مذاکره با خودروسازان دیگر مانند آلمان هم تاکید کردیم که باید کار مشترک انجام دهیم، این باعث می‌شود شما در درازمدت در بازار ایران و همسایگان ما حضور داشته باشید.

گلایه های رنو از شرکای داخلی

گروه خودرو:در شرایطی که خودروسازان ایرانی رنو را یکی از شرکای قطعی خود ‌دانسته و روی همکاری‌های مشترک با آن حساب کرده‌اند، گویا این خودروساز فرانسوی چندان رضایتی از شرکای ایرانی خود ندارد و به‌دنبال تعریف شیوه جدیدی از همکاری با آنها است. این نارضایتی به حدی است که مدیر امور خاورمیانه رنو در نشست خبری دیروز خود تا می‌توانست، از کم کاری‌ها و بدعهدی‌ها و بی‌پولی‌های خودروسازان ایرانی گفت و اعلام کرد رنو تا پایان سال میلادی جاری، تصمیم جدیدی در مورد همکاری‌های خود با آنها خواهد گرفت. شکوه و گلایه‌های وی در حالی است که خودروسازان ایرانی روی رنو به‌عنوان همکار خارجی خود حساب باز کرده و حتی از همین حالا محصولات مشترک مدنظرشان را نیز تعیین و قرار است به‌زودی زمان عرضه و قیمت آنها را اعلام عمومی کنند.

تندر 90

انتقاد از مگاموتور

یکی از اصلی‌ترین انتقادات دیروز مدیر خاورمیانه رنو، متوجه مگاموتور بود، شرکتی که به گفته پیمان کارگر، نتوانسته عملکرد مناسبی در داخلی‌سازی موتور تندر-90 داشته باشد. وی با بیان اینکه ما از مگاموتور عاجز شده‌ایم، گفت:این شرکت نه داخلی‌سازی موتور تندر-90 را انجام داد و نه تیراژش را بالا برد، از همین رو به آن سه ماه فرصت داده‌ایم تا اقدامات لازم را در این مورد انجام دهد. کارگر افزود:مگاموتور می‌گوید محدودیت مالی دارد، در حالی که ما نمی‌توانیم به خاطر مشکل آنها، موتور تندر را از خارج وارد کنیم؛ مگاموتور داخلی‌سازی موتور تندر را جدی نگرفته و اگر در این فرصت سه‌ماهه، بخش شمالی این شرکت را به ما نفروشند، مجبوریم محل دیگری را برای تولید این موتور در نظر بگیریم و خودمان آن را اداره کنیم.

رنو ساندرو-14

 ضرورت بهبود خدمات پس از فروش

مدیر امور خاورمیانه رنو اما در بخش دیگری از اظهارات خود، از عملکرد خودروسازان ایرانی در حوزه خدمات پس از فروش (مرتبط با محصولات رنو) انتقاد کرد و گفت: رنو از نحوه کار شرکای خود در خدمات پس از فروش رضایت ندارد و این شرایط باید تغییر کند؛ نمایندگی‌ها به مشتریان می‌گویند قطعه نیست، در حالی که هست، منتها آنها نمی‌خرند و عرضه نمی‌کنند. کارگر ادامه داد: خودروسازان ایرانی می‌گویند برای خرید قطعات پول ندارند، در حالی که ضعف مالی آنها نباید در خدمات پس از فروش رنو مشکل ایجاد کند. کارگر این را هم گفت که رنو در شیوه جدید همکاری‌ با شرکای ایرانی، نخواهد گذاشت مشتریان برای دریافت محصولات این شرکت (رنو) معطل بمانند. به گفته وی، رنو از اوایل سال آینده میلادی، تعاریف جدیدی را در شراکت خود با خودروسازان ایرانی در نظر می‌گیرد.

رنو ساندرو-10

پارس‌خودرو را می‌خواهیم، نمی‌دهند

رنویی‌ها اما در حالی قصد خرید پارس‌خودرو را دارند که ظاهرا مالک پارس‌خودرو حاضر نیست تمام سهام این شرکت را بفروشد و رنو نیز زیر بار این موضوع نمی‌رود. آن‌طور که کارگر در نشست خبری دیروز عنوان کرد، رنو برای تولید محصولات جدید خود در ایران به چهار کارخانه جدید نیازمند است، در حالی که ایران خودرو و سایپا می‌گویند برای تولید این خودروها پول ندارند. وی با تاکید بر اینکه خودروسازان ایرانی قطعه می‌گیرند و پولش را نمی‌دهند، گفت: وقتی آنها برای تولید محصولات جدید پول ندارند، رنو مجبور است خودش سرمایه‌‌گذاری لازم را در این مورد انجام دهد و در این راستا با آنکه پیشنهاد خرید پارس‌خودرو را داده ایم، اما حاضر به فروش آن نیستند. به گفته کارگر، رنو یا تمام سهام پارس‌خودرو را می‌خرد یا اینکه در خطوط تولید این شرکت برای تولید محصولات جدیدش سرمایه‌‌گذاری خواهد کرد.

پیمان کارگر

 تندر ارزان نمی‌شود

مدیر خاورمیانه رنو در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به آغاز تولید انبوه «ساندرو» در پارس‌خودرو گفت: طی صحبتی که با پارس‌خودرو انجام داده ایم، برای ساندرو با دنده معمولی، قیمتی بین 40 تا 43 میلیون تومان در نظر گرفته شده و به‌نظرم 43 میلیون تومان قیمت مناسب‌تری است؛ زیرا در غیر این صورت با ضرر مواجه خواهیم شد. به گفته کارگر، قیمت مدل اتومات ساندرو نیز بین 47 تا 49 میلیون تومان پیشنهاد شده که امیدواریم با وجود تورم موجود، بتوانیم این قیمت را حفظ کنیم. وی همچنین در ادامه به قیمت تندر-90 نیز گریزی زد و تاکید کرد که قیمت این خودرو کاهش نخواهد یافت و نهایت هنرمان این است که نگذاریم بیشتر از این گران شود.

رنو ساندرو-16

خودرو ارزان رنو می‌آید

اما در شرایطی که گفته می‌شود رنو قصد آوردن محصولی جدید را به‌عنوان جایگزین پراید در ایران دارد، کارگر تاکید کرد که عرضه این محصول زمان می‌برد و به این زودی‌ها اتفاق نخواهد افتاد. وی گفت: این خودرو «کوئید» نام دارد و در حال حاضر پیش فروش آن با داخلی‌سازی 97 درصدی در هند آغاز شده و برنامه داریم تا آن را در بازار ایران نیز عرضه کنیم. به گفته کارگر، رنو برای عرضه «کوئید» در ایران، باید تغییراتی در این محصول ایجاد و استانداردهایش را به خودروهای فرمان چپ تغییر بدهد و از همین رو ورود آن به بازار، دو سال زمان نیاز دارد. وی تاکید کرد که شرط تولید «کوئید» در ایران خودرو و سایپا، قیمت و کیفیت است، چه آنکه هر یک از این دو شرکت بتوانند کوئید را ارزان‌تر و با کیفیت‌تر تولید کند، این محصول را به آن خواهیم داد.

رنو KWID

ضرر 13 میلیون یورویی پارس‌خودرو در دوران تحریم

دنیای اقتصاد: مدیرعامل پارس‌خودرو با اشاره به اینکه سال 91 به دلیل تحریم تولید ما با یک افت جدی همراه بود، گفت: با وجود آنکه ظرفیت تولید شرکت پارس‌خودرو ۳۰۰ هزار دستگاه‌ است، اما تولید به 40 هزار دستگاه در سال رسید که برای پارس‌خودرو سال‌ سختی را رقم زد و منجر به ضرر 13 میلیون یوریی ما شد.

ناصر آقامحمدی گفت: از آن جا که رویکرد شرکتمان همکاری با شرکای تجاری بود از این تحریم‌ها لطمات خیلی جدی دیدیم و حتی مجبور شدیم بخشی از شرکت را به صورت نیمه تعطیل دربیاوریم و بخشی از تولید را به‌طور کامل متوقف کنیم. این در حالی است که این کارخانه توان تولید٢٠٠ هزار دستگاه از خودروهای خانواده رنو و نیسان را دارد که برای تحقق این میزان تولید ٢٥٠ میلیون یورو سرمایه گذاری شده است.

وی با اعلام اینکه خوشبختانه در سال ٩٣ تا حدودی مشکلات برطرف و افزایش خط تولید با متنوع سازی محصولات در این شرکت به وجود آمد، گفت: در سال گذشته رشد ٨٠ درصدی را با تولید ١٢٠ هزار دستگاه خودرو در کارنامه خود ثبت کرده‌ایم.

آقامحمدی تصریح کرد: موفقیت امروز این شرکت در حالی اتفاق افتاده است که ما ٧ هزار تعهد معوق به مشتریان داشتیم و خودرو را فروخته بودیم، اما نمی‌توانستیم آنها را به مردم تحویل دهیم.

رنو ساندرو-13

اعلام برنامه تولید 10 محصول جدید رنو در ایران

مدیرعامل رنو پارس گفت: رنو ساندرو، ساندرو بی‌کراس، داستر فیس‌لیفت‌شده و رنو کوئید هاچ‌بک و صندوق‌دار توسط پارس‌خودرو و سایپا و رنو کلیو، رنو کپچر، تندر فیس‌لیفت‌شده با گیربکس دستی و اتوماتیک و وانت تندر توسط ایران‌خودرو تولید خواهد شد.

پیمان کارگر در نشستی خبری در پاسخ به عصرایران اعلام کرد: تولید رنو ساندرو آغاز شده و تولید ساندرو بی‌کراس، داستر فیس‌لیفت‌شده، رنو کلیو، رنو کپچر، تندر فیس‌لیفت‌شده با گیربکس دستی و اتوماتیک و وانت تندر 6 تا 9 ماه دیگر آغاز می‌شود.

ابعاد رنو کپچر

وی افزود: تولید رنو کوئید هاچ‌بک و صندوق‌دار 2 تا 3 سال دیگر آغاز می‌شود.

کارگر در عین حال تولید رنو کولئوس در ایران را منتفی اعلام کرد.

از سراسر وب
پیشنهاد از

11 دیدگاه

 1. پیمان | مهر 4, 1394 | لینک نظر

  رئیس مرکز تجارت جهانی ایران؛
  چه کسی مجبورتان کرده خودروی ۴۰ سال پیش پژو را مونتاژ کنید
  علیپور گفت: آقای نعمت زاده در ادامه صحبتهای خودشان گفته اند که چرا باید خودروی40 سال پیش شما را مصرف کنیم؟ بنده به ایشان عرض میکنم که چه کسی به شما گفته که خودروی40 سال پیش آنها را مونتاژ و به زور به مصرف کننده تحمیل کنید؟ خوب بروید مدلهای جدید را وارد خط تولید ایران کنید مگر کسی جلوی شما را گرفته است؟ اما اصل موضوع این است که خودروساز خارجی برای تولید مدلهای روز و جدید خود در کشور ما، حاضر نیست هیچ باج و کمیسیون به مذاکره کنندگان بدهد اما قطعاً برای فروش و واگذاری مدلهای قدیمی و از رده خارج خود حاضر است شیرینی خوبی را به خریدار بدهد در نتیجه عقل حکم میکند که برویم مدل40 سال پیش که شیرین تر است را بیاوریم ایران و از آن طرف شیرینی و کمیسیون خوبی هم بگیریم. پس ملاحظه میفرمائید که خودروساز خارجی مقصر نیست بلکه تقصیر خودمان است که خودروی از رده خارج شده آنان را میبریم روی خط مونتاژ.
  http://www.mashreghnews.ir/fa/news/472450

 2. کارونی | مهر 2, 1394 | لینک نظر

  ویژگی‌های نامطلوب کوئید» نسبت به پراید111SE
  برف پاک کن وشیشه گرمکن عقب ترمزABS دما سنج موتور دورسنج موتورنداردنداشتن اهرم برای تنظیم اینه های جانبی از داخل کابین تنظیم نشدن پشت سری صندلی های جلو موتورکم قدرت نبود کیسه هوا برای صندلی شاگرد نداشتن چراغ داخل صندق عقب و بدون فرمان هیدرولیک

 3. حسن | مهر 2, 1394 | لینک نظر

  بزرگترین بازار خودرو جهان که امریکا هستش هرگز به خودروسازان فرانسوی اجازه ورود به کشورش رو نداده و نمیده چون که می دونه صنعت خودروسازی فرانسه جز تولید خودروهای مزخرف کار دیگه ای بلد نیست.
  اگه می خوای ایران خودرو و سایپا دوباره جون بگیره به فکر تولید فورد و فولکس واگن باش .
  ولی اگه دوباره می خوای ماشین های از جمله رنو و پژو و … تولید کنید بدجوری شکست خواهید خورد.

 4. شایان | مهر 1, 1394 | لینک نظر

  این وزیر انقدر بی اطلاعات هست که نمیدونه پژو هم از با کیفیت ترین کمپانیای دنیا هست ربطی به پژو نداره که ایران خودرو جنسای اشغال چینی تو ماشیناش استفاده میکنه همین 405 خودروی سال اروپا شد توی دوره خودش همین 206 اینقدر توی دنیا فروش و طرفدار داره همین رنو هم شرکت رنو با دعوا نمایندش رو گذاشته تا اینا جنس اشغال رو محصولات نذارن ( که باز میذارن ) قرار داد 206 هم تموم شد و نماینده پژو رفت که اینا کلا زدن ترکوندنش برقش شد رانایی گیربکس 405 داشبورد دمپایی اب شده اجازه صادارت 206 هم از ایران گرفته شد این اقای وزیر اگه در طول روز 4 تا سایت بره میفهمه چه خبره

  • در پاسخ به: شایان

   آرش | مهر 4, 1394 | لینک نظر

   یقینا پژو جزو “با کیفیت ترین کمپانیای دنیا” نیست… شوخی نکنید دوست عزیز… پژو فقط جزو 10 خودروساز اول دنیا از نظر پر تیراژترینه… وقتی نوبت بررسی خودروسازهای چینی می رسه، کمیت فروش نشانه ی کیفیت نیست ولی در مورد پژو این صدق نمی کنه؟؟؟؟
   رنو و پژو هر دو خودرو سازهای اقتصادی به شمار می روند و تا یک قرن دیگر هم به رد پای آلمان ها نمی رسند، به هیوندای یا کیا موتورز چطور؟؟ ممکن است ولی بعید می نماید.

 5. محمد | مهر 1, 1394 | لینک نظر

  خودروهایی که اینهمه سال از ورود اولیشون به دنیا میگذره مثل پژو 405 و پراید واقعا متعلق به مارک مشخص و کارخانه ای هستند؟

 6. امیر | مهر 1, 1394 | لینک نظر

  شما چشم ندارید که همین الان ایران خودرو بنجل های پژو را با کیفیت پایین تولید و به مردم تحمیل می کند.!!!
  سیاستگذاری غلط دولتها در ایران عامل فقر و بدبختی مردم هستند نه شرکت پژو یا رنو.

 7. کیانوش 38 | مهر 1, 1394 | لینک نظر

  آره تقصیر پژوئه که ما هنوز 405 تولید میکنیم! توجه داشته باشید که به هیچ وجه ایران خوردرو اینو نمیخواسته. تازه تقصیر کیا موتوز هم هست که ما هنوز پراید تولید میکنیم. اصلا چرا تقصیرا رو بندازیم گردن خودروسازای داخلی وقتی خودروسازای خارجی هستن. بیچاره خودرو سازای ما الهی قربونش برم مظلومن طفلکیا.

 8. اث میلان | مهر 1, 1394 | لینک نظر

  اقای نعمت زاده مردم از عملکرد شما بیش،از پژو ناراضی هستن،کمپین هم برخلافرنظر شما و دیگر اطرافیان شما با قدرت به پیش میره،پس بیخود حرفهای بچه گانه تحویل مردم نده،وقتی میبینی شرایط اینجور است بگرد شریک مناسب تری پیدا کن واسه 2 تا فرغون ساز داخلی،از جمله تویوتا، مگه خودرو سازی ایران ارث فرانسوی ها است،که سند به نامشان خورده باشه،این کمپین حالا حالا ها پایان نداره پس به دوستان داخلی و وارد کننده ها از طرف ملت اعلام کن، فایده نداره این که رنو بیاد این و اون را بسازه،یا حق استاد

  • در پاسخ به: اث میلان

   Sajjad | مهر 1, 1394 | لینک نظر

   بجای فرانسوی ها بچسبین به خودروسازای اروپایی و آمریکایی و ژاپنی . این همه گزینه بعد شما بنجل ترین (پرسود ترین) هارو انتخاب میکنین .

   • در پاسخ به: Sajjad

    علیرضا | مهر 1, 1394 | لینک نظر

    این رنو دیگه چقد زرنگه هرچی آشغال داره میده به ما و میگه امکان تولید کولیوس تو ایران منتفیه اونوقت ببینید ما چقد بدبختیم که باید ماشینایی رو که هند با یک میلیارد نفر جمعیت و بدون منابع طبیعی و صنعت خودروسازی سوار میشن سوار شیم ما کشوری هستیم که از منابع طبیعی…صنعت خودروسازی با قدمت بالا یه روزی ما بیوک و رامبلرو بنز و…مونتاژ میکردیم اما حالا..نخیرهیچ فرقی نمیکنه همین پژو و رنو با توجه به عملکرد وشرایط خودروسازا با ما شراکت میکنن اگه بنز و بی ام و هم با اینا شریک شن همینه شرمندتونیم ولی ما از تحریم خودرو تا ورشکستگی و فروخته شدن به خودروسازای روز دنیا کوتاه نمی آییم