نامه عذرخواهی مردم از خودروسازان

سپهر زنگنه | پنجشنبه، ۲ مهر ۱۳۹۴ | 25 نظر

عذرخواهی مردم ایران از خودروسازان

محمدرضا شهبازی از جانب مردم ایران برای عذرخواهی نامه ای به خودروسازان نوشته است. به گزارش «پرشین خودرو»، متن نامه تحت عنوان «ما راببخشید كه فیل نبودیم!» در زیر می آید:

خودروسازهای عزیز سلام اینجانبان مردم شریف ایران، بعد از چند روز به این نتیجه رسیدیم كه باید طی نامه‌ای رسمی از شما پوزش بطلبیم. هرچند كه توقع پذیرش این پوزش خود گناهی دیگر است! وقتی به رفتار این چند سال خود با شما نگاه می‌كنیم عرق شرم بر پیشانی ما نشسته و آه حسرت از نهادمان ! بلند می‌شود. ما در برابر همه خوبی‌ها و خدمات بی مثال شما هیچ كاری نكردیم جز پررویی، ناشكری و تهمت زدن.

این شما بودید كه به ما فرصت پراید سواری را ارزانی داشتید؛ آنهم پرایدی كه بوق داشت، درهایش از دو طرف باز می‌شد، لاستیكهای امكان باد شدن مجدد داشتند، چند مدل تنوع قالپاق داشت، شیشه هایش بالا و پایین می‌رفتند، ضبطش نوار می‌خورد، سپرش مشكی بود و كلی مزایای دیگر!

زامیاد تصادف-3

این شما بودید كه خودروهایی با قابلیت آتش گرفتن در اختیار ما گذاشتید؛واقعا كدام یك از ملتها این امكان را داشته اند كه سوار فندك شوند؟! چه كسی را سراغ دارید كه بتواند خود و خانواده‌اش را سوار فندكش كند و برود سیزده بدر؟! این شما بودید كه در نمایندگی‌های مجازتان ما را راه دادید؛ به ما فرصت ثبت نام اینترنتی دادید، از شش صبح در سرما و گرما ما را به صف كردید و پذیرای حضور سبزمان شدید! بیشتر از تعمیرگاههای متفرقه از ما پول گرفتید و آنقدر دوستمان داشتید و مشتاق زیارت دوباره ما بودید كه چند بار برای یك عیب ثابت ما را به حضور پذیرفتید! این شما بودید كه بعد از فروش ماشین‌هایتان بی‌خیال ما نشدید و نگذاشتید برای ده پانزده سال به امان خدا در جاده‌ها رها شویم. این شما بودید كه با تعبیه كردن نواقصی در ماشین‌ها از همان بدو خروج از نمایندگی، دوباره ما را به سمت خودتان كشیدید. خدا را شكر میكنیم كه ما را گیر خودروسازی‌های بی‌معرفت و نارفیق خارجی نینداخت! دیگر بس است. هرچقدر از كمالات شما می‌گوییم بیشتر شرمنده می‌شویم. پس بگذارید از خودمان هم بگوییم. و اما ما! ما ملتی بودیم با پاچه‌هایی تنگ كه دیگر نمی‌شد پراید را بیشتر از هفده میلیون در پاچه‌اش كرد! ما حتی عرضه نداشتیم فیل باشیم كه اگر یك وقتی شلوار پایمان كردیم كلی پاچه گشادتری داشته باشیم!

 

تصادف کامیون-اسلایدر

ما مردمی بودیم كه نتوانستیم دست به دست هم دهیم به مهر و با فقط ده میلیون بیشتر هزینه كردن، پول عیدی‌های چند ده میلیونی مدیران شما را فراهم كنیم. ما ملتی بودیم كه به این فكر نكردیم كه شما و خانواده‌هایتان بدون این عیدی‌ها در این شرایط تحریم چگونه تعطیلات نوروز را سپری خواهید كرد! ما مشتری‌های خوبی نبودیم. ما بجای اینكه از عیدی شخص معاون اول رئییس جمهور و كاهش چهار دهم درصدی قیمت تیانا (كه از ۱۳۴۸۰۰۰۰۰ تومان به ۱۳۴۳۰۰۰۰۰ رسیده است) در پوست خودمان نگنجیم، به این فكر كردیم كه اصلا چه كسی خودروها را گران كرد؟! ما آنقدر منحرف بودیم كه متوجه نشدیم آقای معاون اول می‌تواند بجای عیدی دادن به ما در جشن نوروز شركت كند و به صورت زنده و مستقیم و با چه كیفیتی انواع رقص‌های سنتی را ببیند!

پژو 405 تصادف

ما آنقدر بی‌حیا بودیم كه در قبال كاهش پانصد ششصد هزار تومنی قیمت پراید بجای اینكه سجده شكر بجا آوریم شروع كردیم به جمع و تفریق كردن قیمت كل قطعات پراید! حال آنكه با این پانصد هزار تومان میشود شش هفت كیلو پسته اعلا خرید و كل عید را مشغول بود. دم شما گرم و ننگ بر ما! ما بجای اینكه از شما بخاطر آسان كردن عروج الی الله و رسیدن به قرب الهی متشكر باشیم هی دم از ترمز ای‌بی‌اس، كیسه هوا و… زدیم؛ انقدر كه جون دوست بودیم و دو دستی چسبیده بودیم به این زندگی فانی! و حال ما چه داریم بگوییم؟ چه داریم بگوییم به شما كه در افتخاری دیگر وانت‌پراید هم برای ما به ارمغان آورده‌اید؟! فكرش را بكن! اهل و عیال را می‌ریزیم پشت وانت‌پراید و درحالی كه جواد یساری دارد چه‌چه می‌زند در جاده چالوس می‌گازیم. یا اینكه چهارصد كیلو پسته را بار می‌زنیم و گاز می‌دهیم؛ فقط حواسمان هست كه صدای ضبط را زیاد بالا نبریم كه یك وقت از خواب بلند نشویم! آری خودروسازان عزیز! ما بد مردمی هستیم…

از سراسر وب
پیشنهاد از

25 دیدگاه

 1. ایمان | مهر 4, 1394 | لینک نظر

  واقعا ایول داره به خدا تا زمانی که این دو زالوی ایرانی که خون ملت ما رو میخورند اما سیر نمیشند تعطیل نشن همین آش و همین کاسه باید خودرو صفر نخریم تا کلللللللللللاااااااااااااا جمع بشه مگه فرق ملت ما با المان چیه؟مگه ما هم نژاد نیستیم؟پس چرا اونا بنز سوار میشن با فول اپشن اونوقت مردمان ما که صبح تا شب کار میکنند با قرض و بدهکاری و وام یه پراید میخرن که اخر هم بلای جونش بشه؟هرکس موافقه نظر خودش رو بزاره لطفا و این نشه که فقط حرف باشه عمل هم کنیم برای نسل های بعدی خودمون

 2. AHOORA | مهر 3, 1394 | لینک نظر

  واقعا من از خوندن نظرات لذت میبرم…زنده باد مردم با درکو شعور ایران…همچنین ممنون از نویسنده مطلب..

  دوستان بنده یه گروه در تلگرام به اسم ( خرید خودرو صفر ممنوع) زدم…خیلی خوشحال میشم ما باهم اونجا به بحث بپردازیم…

  از مسولین سایت خواهش میکنم که این نظرمو تایید کنن تا بتونیم ما مردم هرچند در تعداد کم ولی متحد باشیم..

  برای عضو شدن در تلگرام به این شماره پیام بدید: 09387422073

  • در پاسخ به: AHOORA

   ali | مهر 3, 1394 | لینک نظر

   برید مراجعه بکنید به نمایندگی های این خودرو فروش ها متوجه میشد چقدر مردم بی لیاقت داریم ما !

 3. زهرا | مهر 3, 1394 | لینک نظر

  اتحاد اتحاد اتحاد تاپیروزی

 4. هادى | مهر 3, 1394 | لینک نظر

  من به خاطر دارم سال ٤٤ با ٢٠ هزار تومن ميشد تو تهران خونه حياط دار خريد سال ٥٤ ميشد ماشين خريد سال ٦٤ ميشد سوزوكى ٢٥٠ خريد سال ٧٤ ميشد دوچرخه خريد سال ٨٤ ميشد كفش خريد سال٩٤ميشه دمپايى خريد واقعا ١٠ سال ديگه چى؟كجاى دنيا طى ٥٠ سال قدرت پول ملى اينقدر افت كرده آيا همه اينها براى بالا كشيدن و حرام كردن ثروت ملى ما نبوده اينا كى هستند كه هميشه يك قدم از ما جلوترند آخه تا كى؟ حالا هى برين دنبال استخدام تو نهادهاى توليدى و خدماتى حالا ديگه دولتى و خصوصى هم فرق نداره حتى بخش اعظم تجارى هم سوت و كور شده بله ما مشكلات اقتصادى فراوان و پيچيده اى داريم اما اينكه از خودرو حرف را شروع كنيم بهتر است اگر اخلاق حرفه اى در اين صنعت جا بيفتد اميد براى تعميم آن به بخشهاى ديگر زنده مى شود مثلى هست كه مى گويد اينى كه زاييدى بزرگ كن بعد برو دنبال دومى پس لطفا وارد موضوعات ديگر نشويد فقط فعلا صفر نخريد.

 5. sunmartin | مهر 3, 1394 | لینک نظر

  حقوق های قشر ما هم حتی کفاف زندگی بخور نمیر با قسط و اجاره و پول آب و برق و شارژ و جریمه و غیره و ذالک نمیده چه برسه به خرید و یا تعویض خودرو مسائل مهمتراز خودرو وحود داره مثل کار بیماری بیمه ازدواج مسکن شخصیت اجتماعی امنیت سلامتی جسمی و روحی و امنیت شغلی که برای برخی داشتن این موارد یک آرزو هست در مقابلش خودرو مثل یک احتیاج درجه دوم هست که البته داشتنش بهتر از نداشتنش هست اما با چه مبلغی و چه قیمتی و از کجا از کدام خزانه؟؟در نتیجه افرادی نظیر من و امثال من قید مسافرت و تفریح و چکاب سلامتی و حقوق اولیه زندگی زدیم و فقط کار میکنیم که زنده باشیم زندگی فلسفه و معنای دیگه ای داره که ما هنوز در فاز اولش که اصول اولیه زندگی شامل حقوق مکفی مسکن بهداشت و خوراک سالم و بیمه واقعی هست موندیم و از مخارج کنر شکن زندگی عاجز یارای مقابله با این تورم ثانیه ای نداریم بهر حال در چنین جوامعی هرشخص بفکر منافع و موقعیت خودش هست و فارق از احوال دیگران سعی در بقا و ادامه حیات داره ما در چنین جوی نباید با کشورهای توسعه یافته مقایسه بشیم و خود را با دبی و ترکیه و کره جنوبی قیاس کنیم بلکه ملاک این مقایسه باید با کشور دوست و برادر و یار همیشگی عراق و افغانستان باشد و لاغیر که میبینیم لااقل در زمینه خودرو از ما جلوتر هستند و خودرو در این دو کشور با قیمت کمتری عرضه میشود

 6. saeed | مهر 2, 1394 | لینک نظر

  سلام.یکی به داد کامندان بیچاره بهزیستی برسه که با ماهی هفتصد هشتصد نمی تونن پول دمپایی واس خودشون جور کنن چه برسه ماشین.
  واقعا چرا عدالت بین حقوق های پرداختی اجرا نمیشه. ببخشید مردم شاید جاش اینجا نبود بگم ولی باید از یه جایی شروع کرد شاید چند نفر هم با ما هم صدا شدن.

 7. علیرضا | مهر 2, 1394 | لینک نظر

  بعضی چیزها رو نمیشه نخرید مثل اب،نان،پوشاک،لوازم التحریر، ولی من که تا حالا ندیدم یکی سر خودرو نخریدن مرده باشه!!!چن ماه دندون رو جیگر بزارین،هر سری میرم دوبی با خودم میگم ما از این لاشخورها چی کم داریم که کارمنداشونم عارشون میاد سوار هیوندا و کیا بشن،اون وقت اینا شدن برا ما خودروی لوکس،اقا اصن بناس ۱۵۰ میلیون بدی یه تیکه اهن به سه برابر قیمت بخری،همون پولو باهاش برو همه دنیا رو ببین که وقتی داشتی میمردی با خودت بگی من که همه جا رو دیدم حالا مردمم چیزی رو از دس نمیدم!!(کاری که من دارم میکنم)

 8. هادى | مهر 2, 1394 | لینک نظر

  واقعا هنر نزد ايرانيان است و بس خوب گفتى ولى به قول معروف گوش اگر گوش تو و سينه اگر سينه ماست آن كه البته به جايى نرسد فرياد است فقط همت كنيد نخريد همين✌✌

  • در پاسخ به: هادى

   نیما | مهر 2, 1394 | لینک نظر

   گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله ما است / آنچه البته به جایی نرسد فریاد است!

 9. اث میلان | مهر 2, 1394 | لینک نظر

  جانا سخن از دل ما گفتی،من هم یک خبر خوب برای خودرو سازان و وارد کننده های عزیزمون دارم، عزیزان کمپین داره مثل طوفان پیش میره،کلاه تون را سفت بچسبید فرغون سازان داخلی و وارد کننده های زالو صفت عزیز که باد نبره،،،،

 10. ایول عالی بود

 11. iq7 | مهر 2, 1394 | لینک نظر

  خدایی ما ملتی بودیم که پول میدادیم به همین دو خودرو ساز بعد مثلا 6 ماه بعد قرار بود بهمون ماشین بدن تازه 6 ماه میشد 12 ماه اخرش ذوق میکردیم!!!! والا من که پولم آمادس بدون ماشین هم خیلی اذیتم ولی سگ شدم ماشین نمیخرم وقتی ساندرو ده سال پیش میشه پول النترا 2015 و ریو 2015 مگه من مث اون بالایی ها بانک بهم وام های میلیاردی بلاعوض میده یا بابام اختلاس میکنه که بگم پول مفته میخرم

  • در پاسخ به: iq7

   iq7 | مهر 2, 1394 | لینک نظر

   یه خبر جالب اینه که امروز مدیرعامل فولکس واگن استعفا کرد چرا؟ چون ماشین هاشون میزان انتشار آلاینده‌ها را کمتر از میزان واقعی نشون میدادن یارو استعفا کرد 18 میلیارد یورو ضرر کردن بعد مقایسه کنید با 405 های که آتیش میگرفتن با پراید های که با مشت داغون میشن با 206 و پارس های که تو حرکت خاموش میشن با سورن و دناهایی که صفرشون سرسیلندر میسوزنه بعد چی میشه؟؟ یارو که وزیره دنبال یه طرح میگرده که بیاد کسایی که کمپین راه انداختن رو به جرم تفرقه افکنی و کمک به غرب و … زندانی کنیم!!

   • در پاسخ به: iq7

    علی جگوار | مهر 2, 1394 | لینک نظر

    آقا وقتی اینا میان یه یورو 2 رو با افزودن یه کاتالیست و تغییرات نرم افزاری که تهش 100 تومن هم هزینه داره یورو 4 میکنن و بعد اول آپشن میکنن و بعد اجبار و واسه همون 2 تا 4 تومن کشیدن رو محصولاتشون دیگه چه توقعی از امثال وزیر و سازمان حمایت از فلان و … باید داشت!!!

    اینا فقط بلدن به روشهای مختلف مردم رو سرکیسه کنند حالا میخواد کیفیت باشه یا تحریم یا آلاینده های زیست محیطی و …

 12. مصطفی | مهر 2, 1394 | لینک نظر

  فکرش را بکن! اهل و عیال را می‌ریزیم پشت وانت‌پراید و درحالی که جواد یساری دارد چه‌چه می‌زند در جاده چالوس می‌گازیم…
  واقعا که من با انتقاد بیش از حد مخالفم . انتقاد فایده نداره . . . این مدیران رو باید مجبور کرد همین پراید وانت رو سوار شن..

 13. امیر | مهر 2, 1394 | لینک نظر

  واقعا ادم عوض اینکه بخنده گریش میگیره به خدا.

 14. مانگ | مهر 2, 1394 | لینک نظر

  محمدرضا خان شهبازی واقعا چه ملتی هستیم ما واقعا منو اینهمه خوشبختی محاله!البته خودت وخودم خوب میدونی گرفتاری ما مردم ایران فقط خودروسازان گلمون نیست کلن ما تقریبا در بیشتر موارد دیگر هم همین بدبختی را داریم خدایا این بهشت رو از ما نگیر!!

 15. آبادان | مهر 2, 1394 | لینک نظر

  اگر مردم خودروی صفر نخرند که نمی میرند.
  حتما هیچ کس خودروی صفر داخلی نمی خرد.

 16. حسين | مهر 2, 1394 | لینک نظر

  پر رويي اين آقايان چنان از حد خارج شده كه زبان طنز پرداز هم در انتقال تلخي ماجرا به مخاطب عاجز مانده. اين آقايان اما چنان با بالا رفتن از گرده ناتوان ملت به ارش رسيده اند كه قادر نيستند درك كنند كه كمپين از جايي خط نمي گيرد جز جيب هاي بي پولي كه ديگر حتي اگر بخواهند هم نمي توانند با حماقت خريداران همراه شوند.

  • در پاسخ به: حسين

   سپنتا | مهر 6, 1394 | لینک نظر

   دوستان سالهایی زیاد در غربت زندگی کردم تازه اومدم نظرات زیبای شما مردم نازنینو وقتی خوندم واقعا افتخار کردم .گویا براستی میهن ما داره پوست میاندازه .یعنی مردم دارن از جهل و خرافات و باج دادن دل میکنن . فهمیدن مثل همه دمیا باید حقشونو یگیرن.دلم میخواد همینجا کنار شما بزرگان بمونم.شما افنخارید

 17. سیاوش | مهر 2, 1394 | لینک نظر

  حتی واسه یه بارم که شده با هم متحد بشیم نخریم. دو سال صفر نخرین. فقط دو سال.

  • در پاسخ به: سیاوش

   مجتبی | مهر 6, 1394 | لینک نظر

   دو سال که خیلی زیاده ، این خودروسازا با همین روند کمپین ، به بهمن نرسیده تعطیل میشن!
   میگی نه ، منتظر باش.

 18. DAIMLER | مهر 2, 1394 | لینک نظر

  باید افتخاااار کرد به این صنعت .

 19. حسن عمادی | مهر 2, 1394 | لینک نظر

  خیلی عالی بود دمه شما گرم