نبود زیرساخت های اقتصادی؛ عامل ورشکستگی قطعه سازان

سپهر زنگنه | جمعه، ۳ مهر ۱۳۹۴ | 5 نظر

به گزارش خبر خودرو ، عضو انجمن قطعه سازان گفت : باید زیر بنا و ساختار اصلی تولید در کشور مورد بازنگری و اصلاح منطقی قرار گیرد.

علی اکبر جوانروح در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو افزود : هر گونه نبود زیر ساختار درست اقتصادی موجب می شود که سرمایه گذار در فضای تولید کشور سرمایه گذاری نکند از این رو باید ضمن بازنگری در ساختار تولید ، ساختار اقتصادی کشور نیز برای حضور سرمایه گذاران خارجی اصلاح  شود.

وی گفت : در صورت ادامه وضعیت کنونی اقتصاد به تدریج بسیاری از بخش های تولیدی و قطعه سازی از ریل فعالیت خارج خواهند شد.

وی در ادامه با اشاره به لزوم تولید خودروهای به روز در کشور، بر ضرورت ارتقاء تکنولوژی در صنعت  خودرو و قطعه سازی کشور تاکید کرد و گفت : قطعا هر گونه زمینه ارتقاء تکنولوژی و روزآمدی در صنعت قطعه سازی ایران وجود دارد اما این کار نیازمند عزمی جدی است تا شاهد رونق در این صنعت و رفع رکود از بازار خودرو باشیم.

وی همچنین به تداوم رکود در بازار خودرو ، پرداخت و خاطر نشان کرد : متاسفانه  بی تحرکی و رکود در بازار خودرو بر وضعیت واحدهای قطعه سازی نیز تاثیر گذاشته و متاسفانه در این جریان بخش زیادی از واحدهای قطعه سازی کشور در آستانه ورشکستگی و تعطیلی قرار گرفتند.

وی اظهار داشت : هر چند در این وضعیت توجه بیشتر شرکتها به نیاز مصرف کنندگان بسیار اهمیت است اما انتظار می رود با بهبود روابط و همکاری خارجی ها با صنعت خودرو داخل روند فعلی بوجود امده به تدریج تغییر کند.

این فعال صنعت قطعه سازی کشور یاد اورشد : هر چند در این جریان به نظر می رسد بسیاری از شرکتهای خارجی صرفا بازار ایران را هدف قرار دادند اما باید تلاش شود تا روند همکاری همچون گذشته نباشدو بازار داخل جولانگاه خودروهای خارجی و وارداتی قرار نگیرد.

جوانروح با توجه به ابهام ایجاد شده در آینده صنعت خودرو ،افزود : چنانچه دولت موضوع انحصار خودروسازی در ایران را حل نموده و سیاست خود را در این صنعت تغییر دهد تا بخش خصوصی قادر به حضور و سرمایه گذاری در صنعت خودرو باشد قطعا می توان آینده  خوبی را برای این صنعت متصور بود.

از سراسر وب
پیشنهاد از

5 دیدگاه

 1. هادى | مهر 4, 1394 | لینک نظر

  همت بلند آر كه مردان روزگار از همت بلند به جايى رسيده اند من يك مربى داشتم هميشه مى گفت اگر حريفت را قوى فرض كنى وتلاشت را دو چندان كنى موفق مى شوى قطعه سازى و خودرو سازى يك صنعت پيشرفته و پويا است و صرف توليد كمى عامل موفقيت نخواهد بود اگر مي خواهيم خودروساز و قطعه ساز باشيم بايد ببينيم قهرمانان اين صنعت چه ميكنند واز ايشان الگو بگيريم تمام و كمال و تازه چيزى هم بيشتر در نظر بگيريم و اگر در خود نمى بينيم پى كارى باشيم كه از عهده آن بر مى آييم يا به كارى ورود نكنيم يا به نحو أحسن و به عنوان يك مدعى واقعى و رقيب جدى ورود كنيم رانت و تعرفه بالاى گمركى باعث كم تحركى و عقب افتادگى و تضييع منابع مالى و جانى و عرق ملى و استعدادهاى جوانان ما ميشود. تكيه بر جاى بزرگان نتوان زد به گزاف
  مگر أسباب بزرگى همه آماده كنى.

 2. sunmartin | مهر 4, 1394 | لینک نظر

  آفرین هادی …برو قوی شو که در نظام طبیعت..عالی بود این جمله را همیشه پدرم میگه در دنیای انروزی فقط باید قوی بود تا دچار نامیدی نشد

 3. هادى | مهر 3, 1394 | لینک نظر

  خودرو ًسازان به قطعه سازان سفارش مى دهند اگر قطعه سازان بتوانند سفارش از اروپايى ها بگيرن پيشرفت مى كنند اما چون مشكل دارن به داخل وابسته هستند برو قوى شو اگر راحت جهان طلبى كه در نظام طبيعت ضعيف پايمال است.

 4. sunmartin | مهر 3, 1394 | لینک نظر

  یکی از عوامل مهم باز دارنده صنعت قطعه سازی نبود زیرساخت های به روز عدم تطابق با استاندارادهای بین المللی و از همه مهمتر عدم توجه به رقابت برای تولید با کیفیت قطعات با انواع خارجی هست قطعه سازان ایران در دنیا هیچ جایگاهی ندارند طی دیدار هیات ترکیه ای از قطعه سازان جاده مخصوص و زنجان و ورامین آنها اعلام کردن دریای وسیعی هستند با همق کم که قطعات آنها به روز و جدید نیست بلکه متعلق به خودروهایی هستند که دیگر تولید ندارند و تاریخ آنها اکسپیر هست تولید خودروهای منقرض شده قطعات منقرض شده را طلب میکند چیزی که جز ایران و چین در هیچ کجای دنیا مرسوم نیست

  • در پاسخ به: sunmartin

   کوروش | مهر 3, 1394 | لینک نظر

   قطعه ساز مطابق با برنامه تولید خودرو ساز کار میکند وقتی خودرو ساز قصد تولید خودروی قدیمی را دارد مشخص است که قطعهساز هم قطعات قدیمی با تکنولوژی پایین تولید خواهد کرد.
   از سویی به دلیل دولتی بودن خودرو سازی خودروسازان قصد تولید خودرو های به روز ندارند و این عامل مانع رشد و پیشرفت قطعه سازان است.
   اما به گفته مشاور ایرانخودرو که رییس سابق مرسدس بنز بوده است دو مشکل اساسی در قطعه سازی ایران وجود دارد .
   نخست انکه شرکت های قطعه ساز بسیار زیاد اند و باتیراژ پایین این عامل باعث میشود که هم قیمت قطعه تولیدی بالا باشد و هم توان مالی برای تعییر خطوط تولید و تطابق پذیری برای تولید قطعات خودرو های جدید را ندارند. و این عامل باعث میشود که خودرو های جدید سریع داخلی سازی نشوند. که مشاور ایرانخودرو پیشنهاد کرد که این قطعه سازی ها در هم ادغام و چند قطعه ساز بزرگ را تشکیل دهند.

   دوم انکه به دلیل قدیمی بودن خطوط تولید قطعه سازان ما با پدیده (کیفیت متغییر) مواجه هستیم . که ایشون پیشنهاد دادند که دولت و بانک ها به قطعه سازان برای تجهیز خود به تکنولوژی به روز کمک های مالی و اقتصادی کنند.
   اما مقایسه قطعه سازی ایران با ترکیه کار اشتباهی است چراکه ترک ها 8 سال تحت تحریم های شدید نبودند و این عامل باعث میشود که انان بر روی تولید چند قطعه اما با توان تولید قطعات جدید و متغییر برای انطباق پذیری با خودرو های جدید مونتاژی تمرکز کنند.
   اما ایران توان تولید همه قطعات را دارد اما با توان کم انطباق پذیری با محصولات جدید همین عامل باعث شده که ما نزدیک به 30 سال سوار 405 شویم. تحریم ها بر عقب ماندگی قطعه سازان نیز بسیار موثر بوده است.
   اما وجود زیر ساختهای قطعه سازی در همه قطعات خودرو بازار ایران را برای سرمایه گذاری خارجی جذاب تر از ترکیه خواهد کرد چراکه برای تولید قطعه جدید در ایران فقط باید دستگاه ها را عوض کرد و یا ارتقا داد اما برای تولید همان قطعه در ترکیه باید از صفر شروع کرد.