ضرر پژو از تحریم ایران چه بود؟

تیم تحریریه | یکشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۲

 اوایل سال گذشته درحالی كه هنوز تحریم‌های جدی غرب علیه صنعت خودرو ایران آغاز نشده بود یار فرانسوی و قدیمی بزرگ‌ترین خودروساز کشور تحت تاثیر شریک آمریکایی اش سازجدایی را کوک کرد.

به این ترتیب اوایل سال گذشته میلادی بود که «پژو» پس از بیست و چهار سال شراکت با ایرانی‌ها کشور را ترک کرد تا بخش قابل‌توجهی از تیراژ ایران خودرو را نیز با خود ببرد.
در این میان هرچند قطع ارتباط پژو با ایران، کاهش چشمگیر تولید محصولات این شرکت فرانسوی را در جاده مخصوص به دنبال داشت، اما پژو هم در این بازی بازنده بود زیرا مجبور به تحمل زیان‌های چشمگیر مالی در پی از دست دادن بازار هنوز تشنه ایران شد.
peugeot-208-porto-real-assembly-line
در واقع جدایی پژو از یار قدیمی‌اش برای خود فرانسوی‌ها هم از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا حالا و پس از گذشت حدود یک سال و نیم از زمان جدایی، روزنامه فرانسوی زبان لوموند وضعیت صادرات قطعات پژو به ایران را بررسی کرده و از ضرر پژو گفته است.
به گزارش دنیای اقتصاد، طبق آماری که لوموند ارائه کرده، میزان صادارات پژو به ایران طی یک سال و نیم گذشته (از زمان شروع تحریم صنعت خودروی ایران از سوی پژو) از دو میلیارد یورو به 800 میلیون یورو رسیده است. این سقوط آزاد صادرات پژو به ایران در حالی است که خودروساز فرانسوی مدتی است در وضعیت مناسبی از نظر فروش قرار ندارد و حتی مجبور به تعدیل گسترده نیرو در کارخانه‌های مختلف خود و همچنین تعطیلی برخی از آنها شده است.
PeugeotSpatz
همچنین اتحادیه کارگری فرانسه نیز تاکید کرده بود که پژو نباید در این شرایط بد اقتصادی، بازار ایران را به راحتی از دست می داد.آنها معتقدند پژو با تحریم ایران خودرو در واقع یکی از بازارهای بزرگ و اصلی خود را از دست داده است. حال با توجه به تجربه ناخوشایند خروج پژو از ایران، این موضوع می‌تواند درسی برای رنویی‌ها باشد که می‌خواهند تحت فشار ایالات متحده آمریکا، از ایران بروند. به نظر می‌رسد رنو که این روزها دم از جدایی می‌زند، باید قبل از نهایی کردن خروج خود از ایران، ابعاد آن را بیشتر ارزیابی کند تا به روزگار پژو دچار نشود.
new-peugeot-308-photos-from-the-production-line-photo-gallery-61136-7
از سراسر وب
پیشنهاد از

بدون دیدگاه