23 امضا برای طرح تعرفه 1000 درصدی در مجلس

سپهر زنگنه | یکشنبه، ۵ مهر ۱۳۹۴ | 27 نظر

در پی تشکیل کمپین “نخریدن خودرو ملی” جمعی از نمایندگان با تدوین طرح حمایت از تولید ملی و کارگران خودروسازی و حمایت از مصرف کنندگان خودروی داخلی خواهان تقویت تولید ملی در کنار حفظ و صیانت از حقوق مصرف کننده شدند.

نادر قاضی پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس چند روز پیش، از تدوین طرح دو فوریتی برای توقف واردات خودرو خبر داد و گفت: هم‌اکنون در حال جمع‌اوری امضا برای ارائه طرح مذکور به هیأت رئیسه مجلس هستیم.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد:‌ متأسفانه هجمه اخیر در رسانه‌ها به صنعت خودروسازی کشور، تبعات بسیاری را به‌دنبال دارد، که بیکاری 80 هزار نفر از مهم‌ترین تبعات رکود در تولید خودرو و صنعت خودروسازی کشور است.

وی با بیان اینکه این طرح در حال حاضر بیش از 23 امضا دارد افزود:‌ به طور حتم در روزهای آتی امضاها بیشتر هم خواهد شد که این طرح در راستای حمایت از تولیدکننده و تولید ملی در کنار لحاظ کردن منافع مصرف کننده خواهد بود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه خودروی ملی باید کیفیت لازم برای ایجاد انگیزه خرید در مصرف کننده را ایجاد کند، افزود: با تصویب طرح مذکور شرایط لازم برای حمایت از تولید خودروی باکیفیت مدنظر قرار خواهد گرفت.

جزئیات طرح مذکور به شرح ذیل است:

مقدمه: میل به مصرف کالاهای خارجی خصوصاً استفاده از کالاهای خارجی با دوام، نظیر خودرو یک کشش دیرپای اقتصادی است که در ایران قدمتی طولانی دارد. آنچه که از روز اول تا امروز هنوز هم باور نشده است این است که ایرانی خود، خودرویی را می سازد که بر آن سوار است. حافظه تاریخی مردم ایران در بسیاری از موارد نمی خواهد این واقعیت را پذیرا باشد و وقتی هم خود را در مقابل این واقعیت می بیند بیشتر تولید خودروی ملی را با کشورهای پرسابقه در این زمینه یا نوخواسته هایی که توانسته اند در بازار نقش بزرگتری بگیرند، مقایسه می کنند.

تولید هر پدیده ملی نیازمند صیانت، صبوری بردباری است. اگر در شرایط اقتصاد بازار به خوبی از آن صیانت نشود، قوی ترین صنایع و بنگاه ها منهدم خواهند شد. به طور مشخص می توان از صنعت نساجی که در طول دهه 70 این اتفاق برای آن افتاد یاد کرد. به جای برطرف کردن عیب مدیران و نوسازی، کالاهای خارجی و شاید هم در بسیاری از موارد کم کیفیت تر بر پارچه و منسوجات ایرانی ترجیح داده شد. امروز صنعت خودرو و صنایع وابسته به آن که به تقریب نهصد هزار شغل را در خود جای داده است، به واسطه حضور کمپین های خلق الساعه و عدم درایت پاره ای از مدیران و کم توجهی به خواست مشتریان و بی حوصلگی در جهت حل مشکلات می رود تا ابتدا تضعیف و سپس مانند صنعت نساجی واژگون شود.

لازم است با توجه به تأکید مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی و اصرار همکاران بر این مسیر، تلاش جدیدی برای صیانت از خودرویی که امروز در معرض همه گونه جفاکاری قرار گرفته است، صورت پذیرد. امروز هم خودروهای کم کیفیت اما با ظاهر بزک کرده تر، صنعت خودروی ما را تهدید می کند و از طرف دیگر بعد از برطرف شدن تحریم ها، خودروهای پرسابقه ممکن است تهدید برای این صنعت باشند. اصولا برای مقابله دو راه بیشتر وجود ندارد یا ممنوعیت خارجی ها برای حضور در این بازار یا وضع تعرفه ای که در قله وضع شود و به موازات این صنعت سبک تر شود. این طرح در شرایط پرخطر امروز با هزار درصد عوارض گمرکی که برای واردات مطلق وضع گردیده، می کوشد تا مانعی برای از میان رفتن اشتغال این صنعت باشد.

در ماده واحده طرح مذکور آمده است: کلیه واردکنندگان و تولیدکنندگان و قطعات خودرو مکلفند در قبال واردات خودرو قطعات آن تا حد هزار درصد عوارض، تعرفه و مالیات بر حسب نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت اقتصاد و دارایی به میزان ساخت، پرداخت نمایند.

تبصره 1- خودرویی که از نظر میانگین حجم و ارزش بالاتر از 70 درصد آن در داخل ساخته شده باشد، ساخت داخلی محسوب شده و در بقیه موارد، به نسبت سهم کوچکتر ساخت داخل تا واردات مطلق، عوارض به شکل پلکانی حسب آیین نامه ای که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد و به تصویب هیأت وزیران می رسد، تعیین می گردد.

تبصره 2- خودروسازان داخلی به نسبت سهم ساخت داخل بالاتر از 70 درصد از همین محل جوایز تشویقی بنا به پیشنهاد شورای رقابت با در نظر گرفتن سطح کیفیت بالاتر و خدمات بهتر به مشتریان دریافت خواهند داشت.

تبصره 3- وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است طی آیین نامه ای برای حمایت از خریداران خودروی داخلی، حسب خدمات پس از فروش و توجه به فرهنگ مشتری مداری، شرکت ها را مورد تشویق یا آنها را وادار به قبولی شروطی در قراردادهای فروش نظیر تعویض کالا یا جمع آوری کالاهای معیوب از بازار نماید.

منبع: خبرآنلاین

از سراسر وب
پیشنهاد از

27 دیدگاه

 1. مجتبی | مهر 7, 1394 | لینک نظر

  اسم مجلس رو به جای “خانه ملت” باید بزارن “خانه خودروسازان” !

 2. منتقد | مهر 6, 1394 | لینک نظر

  از ماست که برماست
  وقتى قومى قبيله اى راى ميديم و بدون تحقيق و شناخت از يک نامزد مجلس حمايت و ميفرستيم مجلس که به جاى ما از حقمون دفاع کنه ميشه همين
  اينا فکر مردم نيستن فکر جيب خودشونن

 3. رضا | مهر 6, 1394 | لینک نظر

  من نمیدونم نماینده است یا ازرائیل که بیفته تو جون مردم !این قاضی پور معلوم نیست چقدر رانت از خودروسازا میگیره که مثل اون آقای نعمت بخش هست ریس انجمن خودروسازا اینقدر بالا پایین میپرن که قیمت رو ببرن بالا خودروراسازا بفروشن ! یا سهامدارن یا رانت خور شک ندارم

 4. هومان | مهر 6, 1394 | لینک نظر

  ما نفهمیدیم اینا نماینده مردمن یا نماینده دولت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ یا نماینده خودرو سازان ؟؟؟؟؟!!!!!

 5. امیرحسین | مهر 6, 1394 | لینک نظر

  حمایت از صنعت داخلی؟
  بچه ی 40 ساله(صنعت خودروسازی) رو باید از شیر گرفت و رهاش کرد تا خودش رو با شرایط وقف بده یا از گردونه خارج بشه.
  در ضمن این طرح احمقانه و هیاهویی که راه انداختن برای اینه که تعرفه 45 درصدی رو کنن 100 درصد،میخوان به مرگ بگیرن تا به تب راضی بشیم ولی ذهی خیال باطل!!!

 6. خائن به مردم..ننگ بر تو باد قاضی پور…

 7. علی جگوار | مهر 5, 1394 | لینک نظر

  شما نماینده مردم نیستید وگرنه اینطور با مردم در نمیوفتادید!
  این حمایت از کارکنان صنعت به اصطلاح خودروسازی نیست! این حمایت از رانت ، فساد اقتصادی ، ادامخه تولید خودرو های 4 دهه پیش و کشته شدن بیش از پیش مردم در چجاده ها بواسطه خودروهای نا ایمن، هدر رفت دو برابری سوخت نسبت به خودروهای خارجی و از دست رفتن میلیاردها دلار ارز در سال و … است!
  اگر اینا ها واقعا به فکر مردم بودن باید از ریشه مشکلی رو حل کنند نه با پاک کردن صورت مسئله!
  این کارها دیکتاتوری هست که مجبور کنید مردم ماشین داخلی رو بخرن . با این که الان هم مجبور هستن.

  در آخر باید گفت که این کارها فقط برای ترساندن مردم هست که از عرج جزمشون پایین بیان و برن اشغال های اینارو بخرن.
  مردم ارومیه اگه به این تو دوره بعدی رای بدن هم به خودشون هم به ایران و ایرانی خیانت کردن.

 8. -bMehran | مهر 5, 1394 | لینک نظر

  ياد مرحوم لياخوف بخير ، ،،،

  اقاي قاضي پور ،

 9. abas | مهر 5, 1394 | لینک نظر

  از این برادر عزیز که اینهمه بفکر مردم مملکتش هست تقاضا داریم طی اقدامی متهورانه و جمع کردن 280 امضا قیمت پراید رو به 100 میلیون تومن برسونن ببینیم اونوقت کی ضرر میکنه؟

 10. sunmartin | مهر 5, 1394 | لینک نظر

  این شخص از 1000 درصد گرفته که نماینده ها و دست اندرکاران رانتی به 200 تا 300 درصد راضی کنه مشخصه واسش میچربه که با چاک دادن سینه و سپر کردن گردن میاد و امضا جمع میکنه اون 23 نفر که اا پس فردا 40 نفر میشن دیگه کی هستن و دارن وحدان نداشتشون به چی میفروشن. .درد یکی دوتا نیست ولی از هر طرف بخونیش باز درد هست

 11. رامتین | مهر 5, 1394 | لینک نظر

  دوستان واقعا چرا خودتونو ناراحت میکنید؟؟ این کشور رهبر داره و کلی آدم بزرگ. مجلسیها مگه کی هستند؟ منم با مدرک دکترام که سال دیگه میگیرم میتونم برای دور بعد شرکت کنم و مطمئنا هم رای خوبی میتونم در شهرم بیارم. اما هیچگاه نمیخوام از این طریقها به پول برسم، پولی که حرامه. بنابراین مطمئن باشید این طرحها به نتیجه نمیرسه و بنظرم کاهش تعرفه را خواهیم داشت یا حضور پررنگ خارجیها. همین رنو اگه مستقل کار کنه محصولات خوبی مثه مگان اسپرت، رنو کلیو، تالیسمان و… داره که با 30% کاهش قیمت، میتونه بفروشه. چیزی که خود مدیرش تمایلشو نشون داده…

 12. Reza78 | مهر 5, 1394 | لینک نظر

  خر چه داند قیمت نقل و نبات

  • در پاسخ به: Reza78

   علیرضا | مهر 6, 1394 | لینک نظر

   ضمن تایید ضرب المثل به جای شما باید گفت که گرچه این جماعت به اصطلاح نماینده دست چپ و راست خودشونم نمیشناسند ( چه رسد قیمت نبات و اصول اقتصاد و خودروسازی) اما یه چیزی رو خوب بلدند و اونم پاچه خاری و از سویی سواری کردن بر دوش عده کثیری افراد نا اگاه و نهایتا شیوه ساکت کردن مخالفان و به کرسی نشاندن حرف زور خودشان است.
   خوب با بلد بودن این موارد نیازی به چیز دیگر ندارند.
   بگذریم. هدف این جماعت قضیه به مرگ بگیر که به تب راضی بشن هست. تعرفه 1000 درصدی میگن که حداقل 100 درصدی تصویب بشه. و درامد حاصله تو جیب خودشون و صنعت بیمار فرغون سازی داخل بره.
   نزدیک 40 ساله این صنعت نازنازی و نوپا!! داره حسابی میچاپه به برکت حمایتهای اقایون. چرا باید از این سود کلان بگذرند؟!

 13. امیر | مهر 5, 1394 | لینک نظر

  از این 23 نفر نماینده محترم تشکر می کنیم که با این کار دانش و درایت بالای خود را به مردم نشان دادند.!!!!!!!!!

 14. کیان | مهر 5, 1394 | لینک نظر

  فکر کنم با این طرح پراید بشه 50 میلیون 60 میلیون
  این نماینده نسبتا محترم در جریان هست که بیشتر قطعات خودروهای تولید داخل چینی هستند؟
  ایشون یادش هست وقتی دلار گرون شد خودرو داخلی بواسطه ارز بریش دو سه برابر شد؟
  ایشون میدونن که این 80 هزار نفر که تو صنعت خودرو کار میکنند میبایست تعدیل شوند و یکی از دلایل گرانی خودرو همین است؟
  ایشون تو تهران زندگی میکنه و حواسش نیست بخش عمده آلودگی هوا مربوط به خودروهای بی کیفیت داخلی است.
  ایشون از مصرف بنزین تولیدات داخلی اطلاع داره؟
  ایشون میدونن که سالیان سال هست که تعرفه 100 درصدی و 45 درصدی جهت کمک به خودروساز وطنی وضع شده و این حمایتی که مردم انجام دادن تا حالا هیچ ثمری نداشته؟
  ایشون هیچ میدونن حقوق مصرف کننده یعنی چی؟

 15. رضا | مهر 5, 1394 | لینک نظر

  نمایندگان مردم یا نمایندگان صاحبان پول و ثروت و انحصار

 16. امیر | مهر 5, 1394 | لینک نظر

  عجیبه خیلی, اینا نماینده مردم هستند با رای مردم میرن مجلس انوقت, ضد نظر مردم عمل میکنن من موندم چطور مردم به اینا رای دادن,من موندم ایشون با مدرک دانشگاهی رو چه حسابی گفتن تعرفه هزار درصدی,, اینا همش واسه تشویش کردن افکار عمومی و فشار به مردم واسه دوباره جون گرفتن بازار دلالی خودشون و فروش خودرو هست که این حناها دیگه رنگی نداره دو هزار درصدش هم کنی مردم گول نمیخورن, صنعت خودرو به قول خودت باید بره جز نساجی, به فکر شغل دیگه و دلالی در صنعت دیگه ای باشین نمایندگان محترم مجلس.

 17. آرش | مهر 5, 1394 | لینک نظر

  این طرح کاملا نپخته و فکر نشده است، وقتی آقای نعمت زاده ی وزیر با اون ادبیات دور از شان، مردم عضو کمپین را خائن معرفی می کند و به حمایت بیجا از خودرو سازهای داخلی می پردازد باید هم نماینده های افراطی، این پاس تک دست لب تور رو جاخالی بندازن.

  در هر حال مطمئنم این طرح به تصویب نمی رسد، 1000 درصد تعرفه، بسیار احمقانه به نظر می رسد و صرفا یک شوی بی مزه است.

 18. Alireza | مهر 5, 1394 | لینک نظر

  http://www.aparat.com/v/feOX0/مناظره-نادر_قاضی_پور
  اين فيلم رو حتما ببينيد.
  مردم خر نيستند آقاي قاضي پور.
  چند خريدند شما رو كه صحبت هاي سال پيش خودت رو كلا فراموش كردي؟

 19. يك ايراني | مهر 5, 1394 | لینک نظر

  ايراني هميشه سكوت نمي كند آقاي به اصطلاح نماينده.
  ياد به توپ بسته شدن مجلس توسط محمد علي شاه و لياخوف افتادم.
  كجايي لياخوف؟
  تمامي مشكلات مملكت ممنوعيت واردات ماشينه؟
  مشكلات اقتصادي
  رانت
  زمين خواري
  خشك شدن ٩٠٪ تالاب هاي كشور
  خشك شدن درياچه اروميه و هامون
  خشك شدن ٦٠٪ رود هاي كشور
  نابودي مراتع
  نابودي محيط زيست
  خطر انقراض موجودات نادر و كمياب
  تعطيلي اكثر توليدي هاي كشور
  واردات بي رويه
  قاچاق سوخت
  قاچاق كالا هاي آرايشي و بهداشتي
  قاچاق لوازم منزل
  فساد دولتي
  فساد اجتماعي
  غذاهاي هورموني و بي كيفيت نظير مرغ هاي هورموني و روغن هاي سراسر پالم
  توليد اجناس بنجل و فروش به قيمت گزاف
  دلالي
  مشكلات مالي مردم
  افزايش بيش از حد تورم
  ركود اقتصادي
  تحريم هاي كمر شكن كه هنوز رفع نشده
  نقدينگي بسيار زياد مردم
  شرايط سخت ازدواج
  شرايط سخت اخذ وام
  تسهيلات بعضا مسخره نظير وام ٣ ميليوني براي ازدواج (به كدوم دردشون بزنن اين پول رو)
  نرخ بسيار بالاي طلاق
  نرخ كم ازدواج
  مهاجرت ساليانه ١١٠ هزار نفر از ايران كه عمومشون تحصيل كرده هستند
  و ميليون ها مشكل ديگر كه نمي دونم كي بايد حلش بكنه؟
  شما به راستي نماينده كي هستي؟
  خودت و خانوادت چه ماشيني سوار ميشي؟
  خوزستان و سيستان بلوچستان عزيز كشور دارن تو گرد و خاك خفه ميشن چرا سكوت كرديد؟
  چرا براي اون امضا جمع نمي كني؟
  جوون هاي مملكت روز به روز دارن بدبخت تر مي شن براي اون چرا امضا جمع نمي كني؟

 20. حمید | مهر 5, 1394 | لینک نظر

  از رسانه ها تقاضا داریم نام امضا کنندگان این طرح ضد مردمی را اعلام کنند.

 21. محمد | مهر 5, 1394 | لینک نظر

  از نماینده های مجلس نه مردم بیشتر از این توقع نمیشه همین شماها هستین که 30 ساله صنعت خودرو سازی رو با حمایت بیجا زمین زدید شرکتای خارجی طراحی ماشیناشون ماورا الطبیعه شده ما هنوز 405 سال تیرکمونو میبینیم بزارید رقابت ایجاد بشه

 22. هادى | مهر 5, 1394 | لینک نظر

  اين كار موجب گرانتر شدن كالاى بنجل و ادامه حكومت چينى ها بر بازار ايران مى گردد و مجددا افت كيفيت، افزايش دلالى،رانتجويى و همان دور باطل را به همراه دارد واى به حال مصرف كننده !!

  • در پاسخ به: هادى

   علیرضا | مهر 6, 1394 | لینک نظر

   من میخوام بدونم اونوقت ای چینی هایی که ایران خودرو و سایپا هم وارد میکنن شامل تعرفه 1000درصد میشه؟!!!بی سواد مردم ایرانو هالو حساب کرده نه داداش اگه با امضای کل نماینده هام تصویب بشه ایت توبمیری از اون تو بمیریا نیست هر کاری میخوای بکنید ما تا ورشکستگی اینا تحریمو ادامه میدیم

 23. AHOORA | مهر 5, 1394 | لینک نظر

  این قاضی پورم فک کنم یه سودی بهش میرسه که طرح 1000 برابر تعرفه رو داده…

  قاضی جان چطوره که جلوی واردات چینی ها رو نمیگیری و میای به محصولات با کیفیت گیر میدی که نیان؟

  حیف اون رای هایی که مردم ارومیه بهت دادن…که الان براشون تعرفه 1000 ی بزنی…بجای اینکه دنبال کیفیت و قیمت بهتر محصولات برای مردمت باشی

  • در پاسخ به: AHOORA

   یه پسر | مهر 5, 1394 | لینک نظر

   چه سودی بهش می رسه ؟؟!!

   نمی گم قاضی پور چون قصد تهمت زدن ندارم اما خیالیتون رو راحت کنم خیلی از دوستان و عزیزان دلسوز تا الان انبار هاشون رو پر خودروهایی کردن که قراره بعد تعرفه با قیمت بالاتر بفروش برسونن

   خدا نگه داره این آقای قاضی پور و سایر نمایندگان دلسوز رو برای این مردم که اگه درایتشون نبود تا حالا بیش از 80 هزار نفر از کار بیکار شده بودن اونم بخاطر اینکه صنعت خودروسازی بیمار و ضعیف ایران که زخمی بی مسئولیتی های مدیران و سیاست گذران چند سال قبل و نعمت های سال های اخیر هست دیگه نمی تونست خودرو هایی رو با 3 برابر قیمت جهانی در افتضاح ترین وضع انحصار با کمترین کیفیت سطح متوسط همون پژو های بیس سال قبل تولید کنه

   بخدا همین الانشم فاصله بین خودروهای وارداتی که کیفیت بالایی دارن تا مدل بالا ترین خودرو های تولید داخل کم کم سی چهل میلیون تومنه ؛
   یعنی واقعا کسی تو ایران هست که بین خرید دنا و سوناتا 2015 مردد و دو دل باشه ؟؟
   مثلا میشه بیست میلیون گذاشت رو پول دنا و حتی جیلی خرید !!!!

   اولا کسی که پول داره ماشین وارداتی بخره خیال شما راحت اینقدر موج سواری یاد داره که اگه قیمتش حتی صد برابر هم شد ککش نگزه ؛ در ثانی شما ماشین رو گرون می کنین فکر کردین بازار وای میسته تا تورم در حد خودرو بالا بره
   این نکته خیلی مهمه چون برای من بشخصه مهم نیست خودرو های وارداتی چقدر می خوان گرون بشن چون با همین قیمتم نمی تونم بخرم اما تورم ایجاد از افزایش قیمت گریبان بازاری که تازه آروم شده رو می گیره و دوباره بازار آفته میشه

   و فقط قشر متوسط و جوانان از آرزو هاشون دورتر می شن و حق انتخابشون کمتر
   و از همه خنده دار تر وعده افزایش کیفیت و مشتری مداری هست
   ایرانخودرو سایپا اگه یه جو معرفت داشتن نیاز نبود واسه مشتری مداری و افزایش کیفیت بهشون باج داد

   به هر حال این طرح از افزایش قیمت خودرو های داخلی که مستر نعمت زاده تو فکرشه بهتره
   چون دردش غیر مستقیم و تدریجی تحمیل میشه 🙂

   ولی خدایی ما نفهمیدیم اینا به چه اصولی معتقدن ؛ نماینده مجلس بایستی مدیریت بحرانه کنه نه ایجاد بحران