نامه چهار وزیر به روحانی؛ صنعت خودرو در معرض توقف است !

سپهر زنگنه | یکشنبه، ۱۲ مهر ۱۳۹۴ | 29 نظر

وزرای اقتصاد،صنعت،کار و دفاع در نامه‌ای مشترک به رئیس جمهور با انتقاد از برخی تصمیمات و سیاست‌های ناهماهنگ دستگاه‌ها، هشدار دادند اگر تصمیم ضرب‌الاجل اقتصادی گرفته نشود، رکود تبدیل به بحران خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در نامه مشترک علی طیب نیا، محمدرضا نعمت زاده، علی ربیعی و حسین دهقان وزرای اقتصاد، صنعت، کار و دفاع  به حسن روحانی رئیس جمهور آمده است: «همانطور که مستحضرید از دی ماه ۱۳۹۲ تاکنون بازار سرمایه متاثر از تحولات و متغیرهای کلان بین المللی و داخلی از جمله کاهش بهای نفت و کالای اساسی از جمله فلزات و همچنین تحریم‌ها و برخی تصمیمات و سیاست‌های ناهماهنگ دستگاه‌ها در داخل کشور شاهد افتی کم سابقه گردیده است به نحوی که از دی ماه سال ۱۳۹۲ تاکنون ظرف مدت ۱۹ ماه ارزش بازار بر اساس شاخص قیمت ۴۲ درصد کاهش یافته و به لحاظ افت ارزش، بازار کاهشی معادل ۱۸۰ هزار میلیارد تومان را شاهد است. (ارزش بازار از ۵۱۱ هزار میلیارد تومان در دی ماه ۱۳۹۲ امروز به عدد ۳۳۰ هزار میلیارد تومان رسیده است) و امروز در پی دستاورد بسیار ارزشمند و بزرگ هسته ای ملت ایران و در عین وجود پی آمدهای مثبت اقتصادی فراوان آن ابهاماتی نیز در بازار ایجاد شده که باید سریعا واکنش نشان داد.»

در این نامه می‌خوانیم: «براساس پیش بینی های بودجه ای شرکت‌ها که در بازار سرمایه موجود است و واقعیت‌های موجود در عملیات صنایع مختلف بورسی در برهه کنونی اگر به صورت ضرب الاجل و براساس قواعد حاکم در شرایط بحران اتخاذ تصمیم نگردد، بیم آن می رود که این رکود تبدیل به بحران و آنگاه بی اعتمادی شود که برای زدودن آثار آن شاید مدت‌ها وقت لازم لاشد.»

در ادامه نامه مشترک چهار وزیر کابینه یازدهم به رئیس جمهور، عوامل اصلی افت بازار سرمایه کشور مورد اشاره قرار گرفته و به شرح ذیل آمده است: « ۱) جدول زیر سهم هر یک از صنایع مهم و اثر گذار را در کاهش حدود ۱۸۰ هزار میلیارد تومانی نشان می دهد.

از دی ماه ۱۳۹۲ لغایت پایان مردادماه ۱۳۹۴

صنایع

کاهش ارزش بازار – میلیارد تومان

محصولات شیمیایی (شامل صنایع پتروشیمی)

۴۲.۵۳۰

فلزات اساسی (شامل صنعت فولاد، سرب، روی، مس و الومینیوم)

۳۴.۷۶۰

فراورده های نفتی (شامل صنایع پالایشگاهی و روانکارها)

۳۰.۱۲۰

استخراج کانه های فلزی (شامل سنگ آهن، سرب و روی)

۲۲.۳۹۰

بانکها و موسسات اعتباری

۱۵.۱۷۴

شرکتهای چند رشته ای صنعتی (غدیر، امید، صندوق بازنشستگی و گروه توسعه ملی)

۱۳.۴۰۷

مخابرات (شامل مخابرات و همراه)

۵.۹۵۰

سیمان، اهک و گچ

۵.۵۵۱

خدمات فنی و مهندسی (شامل مپنا و …)

۴.۷۵۶

سایر صنایع

۴.۷۹۲

جمع کاهش ارزش بازار سرمایه

۱۷۹.۴۲۹

توجه به این نکته ضروری است که ۳۵ درصد ارزش بازار مربوط به محصولات شیمیایی و فرآورده های نفتی و ۱۴ درصد ارزش بازار مربوط به فلزات اساسی و استخراج کانه های فلزی و ۱۳ درصد ارزش بازار نیز مربوط به بانک‌ها و موسسات اعتباری می باشد. لذا پنج ردیف اول جدول فوق ۶۲ درصد ارزش بازار سرمایه کشور را شامل می شود.

۲ ـ جهت تحلیل علل این کاهش باید به دو دسته عوامل بین المللی و عوامل داخلی اشاره نمود، در حوزه عوامل بین المللی باید به روند کاهشی قیمت‌های جهانی کالاهای پایه ای و نفت اشاره نمود که اعداد جدول زیر بیانگر کاهش شدید در دوره مورد بررسی می باشد.

شرح کالا

واحد

دی ماه ۹۲

پایان سال ۹۳

مردادماه ۹۴

میزان کاهش قیمت در مرداد ۹۴ نسبت به دی ماه ۹۲- درصد

نفت

دلار- هر بشکه

۱۰۶

۵۰

۴۲

۶۰%

فولاد

دلار- هر تن

۳۰۰

۲۹۰

۱۴۰

۵۳%

مس

دلار- هر تن

۷۴۰۰

۵۹۰۰

۵۱۰۰

۳۱%

آلومینیوم

دلار- هر تن

۱۷۵۰

۱۷۵۰

۱۵۰۰

۱۴%

۳) افزایش قیمت دلار مبادله ای از ۲۷۹۹ تومان در پایان سال ۱۳۹۳ به ۲۹۹۶ تومان، هم اکنون افزایشی معادل ۲۰۰ تومان به ازای هر دلار موجب افزایش بهای تمام شده محصولات در داخل کشور شده است که در پیش بینی شرکت‌ها ملحوظ نیست و در آینده آثار آن در تعدیل سودآوری شرکت‌ها خواهد آمد.

۴) باتوجه به نقش بانک‌ها و موسسات اعتباری در هدایت جریان‌های نقدی و ایجاد تحرک در صنایع توجه به ارقام و اطلاعات مالی این گروه اهمیت ویژه ای دارد. مزید استحضار حضرتعالی سود تقسیمی این گروه از ۶۷۰۰ میلیارد تومان سال قبل به ۱۹۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۳ رسیده است و با توجه به روند عملیات بانک‌ها و الزامات بانک مرکزی جهت جبران کسری ذخایر تا ۵ سال آتی بازار بهبود مناسبی در این حوزه را پیش بینی نمی نماید.

۵) در بعد عوامل داخلی کاهش ارزش بازار شرکت‌های فعال در بازار سرمایه، می توان به نبود تقاضای کافی برای محصولات، مشکل حاکم بر فعالیت‌های اقتصادی و افزایش انباشت موجودی و حساب‌ای دریافتنی صنایع مختلف اشاره نمود. به عنوان نمونه در صنعت خودرو صورت‌های مالی زیان انباشته ای معادل ۴.۲۰۰ میلیارد تومان را نشان می دهد و این در حالی است که به دلیل بحران نقدینگی، صنعت مزبور در معرض توقف است و موجودی انبار محصول خودروسازان به متجاوز از ۱۰۰.۰۰۰ خودرو کف کارخانه رسیده است.

وضعیت مشابهی در صنعت فولاد، صنعت مس، مسکن، سیمان، کاشی و سرامیک و معدنی ها به عینه مشهود است. در صنعت پتروشیمی که بیش از ۳۵ درصد از ارزش بازار سرمایه را تشکیل می دهد، سیاست‌های نامعلوم تعیین نرخ خوراک گاز و همچنین افزایش قیمت دلار مبادله‌ای که موجب افزایش بهای تمام شده آنها شده است، به رکود این بخش دامن می زند، همچنین کنترل قیمت محصولات تولیدی بعضی از شرکت‌های بورسی مانع از تعدیل متناسب درآمدها و هزینه ها گردیده است.

۶) دستاوردهای بزرگ هسته ای اگر چه موقعیت بسیار ممتازی برای کشور شده است و پیامدهای اقتصادی مثبت فراوانی در آتی به همراه خواهد داشت لیکن کاهش تقاضا در بازار به دلیل انتظار در کاهش قیمت کالاها مشهود است. ضمن اینکه توقع در بازار سرمایه ورود رقبای جدید خارجی برای شرکت های بورسی است و این نکته خود صنایع داخلی را با چالش مواجه نموده و می بایست برای آن سیاست شفافی اتخاذ و اعلام گردد.

۷) برخی از نمادهای معاملاتی شرکت ها هم اکنون در بازار سرمایه  بسته است. از جمله این نهادها، فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، پالایشگاه بندرعباس، پالایشگاه لاوان، پالایشگاه شیراز، سنگ آهن چادرملو، سنگ آهن گل گهر، بانک پارسارگاد، بانک پارسیان، بانک سرمایه و بانک ایران زمین است که پیش بینی می شود بازگشایی نمادهای مزبور ظرف یک هفته آتی بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ واحد شاخصهای بورس را کاهش دهد.

۸) نگاهی به اعداد و ارقام محقق شده طبق صورت‌های مالی ۹۳ نسبت به ۹۲ و پیش بینی شرکت‌ها برای سال ۹۴ نشان می دهد: مالیات ابزاری شرکت‌ها در سال ۹۳ نسبت به ۹۲ از ۴۲۵۲ میلیارد تومان با ۳۷ درصد کاهش به ۲۶۸۲ میلیارد تومان رسیده است.

تسهیلات مالی در سه ماهه اول ۹۴ نسبت به سال ۹۲ از مبلغ ۴۰۶۳۳ میلیارد تومان با افزایش ۱۷ درصد به مبلغ ۴۷۳۶۲ میلیارد تومان رسیده ولی هزینه مالی شرکت‌ها در سال ۱۳۹۲ مبلغ ۶.۶۰۰ میلیارد تومان بوده است در حالی که این عدد در سال ۱۳۹۳ به ۸.۱۰۰ میلیارد تومان رسیده است که این افزایش نشان دهنده افزایش نرخ سود تسهیلات اعطایی در سال ۱۳۹۳ می باشد. قابل توجه اینکه بخشی از افزایش رقم تسهیلات به میزان هزینه مالی پرداخت شده شرکت می باشد این در حالی است که مانده تسهیلات نظام بانکی متجاوز از ۷۰۰.۰۰۰ میلیارد تومان و سهم شرکت های معظم بورسی از این رقم کمتر از ۷ درصد می باشد.»

به گزارش مهر، نامه مشترک علی طیب نیا، محمدرضا نعمت زاده، علی ربیعی و حسین دهقان وزرای اقتصاد، صنعت، کار و دفاع  به حسن روحانی رئیس جمهور در نیمه دوم شهریورماه نوشته شده و هنوز از پاسخ حسن روحانی به این نامه خبری در دست نیست.

 

از سراسر وب
پیشنهاد از

29 دیدگاه

 1. sunmartin | مهر 14, 1394 | لینک نظر

  بمب خبری همان بمبک بدبوو و بمبک شادی است به اینصورت که دانای دیزل از سال آینده و رانای موتور ملی از اواخر همین سال و خودروی سوپر شارژ سمنج (سمند جدید با داشبورد طرح چوب و کابینت )این اسطوره پر فروغ با موتور توربو و بهترین قطعات درجه سوم چینی وارد میشود پس بشتابید

 2. ارسلان | مهر 14, 1394 | لینک نظر

  با این وضع خدمات همون بهتر که تعطیل بشن این خودرو سازها

 3. علی جگوار | مهر 14, 1394 | لینک نظر

  اینا ترقه هم نمیتونن بترکونن !
  بمب!!!

 4. mahyar | مهر 14, 1394 | لینک نظر

  به ما چه؟! مگه هزینه صنعت بیمار خودرو باید از جیب مردم بره؟؟ما این اشغالها رو نمیخوایم،ما چه گناهی کردیم برا اسپورتیج ۵۰ میلیونی باید ۱۵۰ میلیون پول بدیم؟

 5. کارونی | مهر 13, 1394 | لینک نظر

  1-خودرو باید ارزان شود.
  2-پخودروباید باکیفیت شود.
  3-خودرو بایدجدید شود.
  گزینه ی روی میز
  1-همه ی خودروسازان ایرانی ورشکته شوند.
  {خریدخودروی صفر ساخت داخل ممنوع}(Like)

 6. کارونی | مهر 13, 1394 | لینک نظر

  {خریدخودروی صفر ساخت داخل ممنوع}(Like)

 7. david | مهر 12, 1394 | لینک نظر

  تمامی موجودی انبار خودروسازارو باید جای اسقاطی مچاله کنند و یه مشت اهن پاره کنن و خودشونم دمشون رو بذارن رو کولشون و تشریفشون رو ببرن خود مردم میدونن چیکار باید بکنن و فکر اشتغال هم هستن و درستش میکنن.

 8. مهدی | مهر 12, 1394 | لینک نظر

  خبر خیلی مهم:
  غول‌های جاده مخصوص با وجود اینکه سعی می‌کنند با سیلی صورت خود را سرخ نگه‌دارند اما قهر مردم همچنان ادامه دارد و گویا طرح‌های متنوع خرید و سود‌های کلان نیز نمی‌توانند بین این دو سمت معامله آشتی برقرار کند. معاون رئیس جمهور نیز هفته گذشته روانه ایران خودرو شد و خبر از یارانه ۲۰۰ میلیارد دلاری به بخش صنعت داد که خودرو سازان نیز در این بخش هستند. انتظار می‌رود که دکتر نوبخت در هفته آینده سفری کوتاه به سایپا نیز داشته باشد.
  در کنار تمام شایعات و دامن‌هایی که به کمپین نخریدن خودرو زده می‌شود، یکه زارع نیز شایعات را گسترده‌تر کرد اما جالب اینجا بود که در کمپین توجه بسیار کمی به این موضوع شده است و فعلا با شایعات نادرست هدایت می‌شود. آقای یکه زارع، مدیر عامل ایران خودرو اعلام کرده است که در طول ۱۰ تا ۲۰ روز آینده صنعت خودرو ایران یک بمب خبری منتشر خواهد کرد که البته فعلا معلوم نیست این خبر مربوط به چه زمینه‌ای خواهد بود.

  شاید آبی‌های جاده مخصوص تصمیم دارند خبر زانو زدن در مقابل اراده ملت را بدهند و لیست قیمت‌های جدید خود را که کاهش داشته منتشر نمایند و یا شاید می‌خواهند خود را شریک تجاری کمپانی‌های مطرح خارجی معرفی کنند و از قرداد‌هایی که با کمپانی‌هایی نظیر فولکس واگن، فیات، رنو و… بسته‌اند پرده بردارند. البته موضوع کیفیت نیز یکی دیگر از این بخش‌ها است که فکر نمی‌کنیم افزایش کیفیت یک بمب خبری محسوب شود. هرچه باشد گویا ایران خودرو و سایپا گرفتار کاهش فروش شده‌اند. با این اوصاف باید همچنان منتظر باشیم تا فیتیله آتش خورده این بمب خبری به انتها رسیده و منفجر شود.

  • در پاسخ به: مهدی

   مجتبی | مهر 13, 1394 | لینک نظر

   این بمب خبری که یکه زارع ازش خبر میده ، قاعدتا نباید هیچ تأثیری در کمپین تحریم خودروی صفر داشته باشه.
   اگر شراکت با خودروسازای خارجی باشه که تا به تولید برسه حداقل یک سال طول میکشه، تازه بحث قیمتی که میخوان براش بزارن هم تعیین کننده ست. اگرم قیمت این آشغالای داخلی رو پایین بیارن بازم کار خاصی نکردن چون ایمنی ، کیفیت و بروز بودن محصولات از خواسته های مهم مردمه که خوشبختانه محصولات فعلی هیچ کدومو ندارن!!!

  • در پاسخ به: مهدی

   reza | مهر 14, 1394 | لینک نظر

   بمب خبری ایشان چیزی نیست جز توربو شارز سورن . موتوری که شش ماه کار نکرده واشر سرسیلندر میسوزاند حالا فکر کن یه توربو هم داشته باشد که حداقل 40 درصد قدرتش را اضافه کند . چه شود .

 9. بابت 465 کشته منا خونشان بجوش میاید ولی با بیش از 20 هزار کشته تصادفات هر ساله که علت حداقل 50 درصد موارد خودروی بی کیفیت پراید و پژو و … هست خون کسی بجوش نمیاد .

  مردم محترم ایران برای جان و مال خوتون ارزش قائل بشید و خودروی از رده خارج و نا امن و چند برابر قیمت نخرید

 10. m power | مهر 12, 1394 | لینک نظر

  فقط قیمت نیست که بیاد پایین مردم بخرند اینا ماشیاشون کیفیت نداره باید ماشینه روز با قیمتی مناسب و شرایط خرید اسان تولید کنن.

 11. مهدی | مهر 12, 1394 | لینک نظر

  به نظر من دولت به جای این که چند وقت یک بار وام های بلاعوض 1000 میلیاردی به خودرو سازان بده ، یه طرحی بذاره که هرکسی خودروی ایرانی بخره ، دولت 25% هزینه خودرو را پرداخت کنه . این طوری هم مردم استقبال خواهند کرد و هم خودروسازان نجات پیدا خواهند کرد.
  مثلا با محاسباتی که کردم ، با هزار میلیاردی که الان به خودروسازان دادند میتونستن تا یه سال این طرح رو اجرا کنند .
  من شنیدم تو آلمان ، هر آلمانی که خودروی آلمانی بخره ، 50% هزینه خودرو را دولت آلمان پرداخت میکنه !
  دولت ایران هم میتونه با درآمدی که از گمرک خودروها به دست میاره ، برای خرید خودروهای داخلی وام بلاعوض به مردم بده .
  باور کنید به نفع همه هست . هم مردم و هم خودروسازان
  1000 میلیارد که برای دولت پول خرد محسوب میشه
  هر کسی موافق هست مثبت بزنه

  • در پاسخ به: مهدی

   کوروش | مهر 12, 1394 | لینک نظر

   بسیار عالی
   اما بشرطی که هرفرد تنها حق داشتن یک ماشین داشته باشه
   با این طرح چقدر از کم در آمد ها هم به نون و نوایی میرسند…!

  • در پاسخ به: مهدی

   ُSepehr | مهر 12, 1394 | لینک نظر

   اشتباه شنیدید،دولت المان هیچ حمایت مالی بدین شکل انجام نمیدهد

 12. به وزیر دفاع هم مربوطه؟

 13. مجتبی | مهر 12, 1394 | لینک نظر

  “موجودی انبار محصول خودروسازان به متجاوز از ۱۰۰.۰۰۰ خودرو کف کارخانه رسیده است.”
  چه عجبی یکی یه آمار عددی داد ، ما بفهمیم چند چندیم!
  تا وقتی که به اهداف کمپین بی توجهی بکنن این رکود و تحریم خرید خودرو همچنان باقی خواهد ماند!!
  چقدر ظلم، چقدر گرون فروشی، چقدر از امکانات و ایمنی و هزار خورده ریز دیگه دزدی میکنن؟؟!
  یا خودروسازی رو واگذار کنید به برند خارجی ، یا تعطیلش کنید تعرفه واردات رو کم کنید.

 14. ali-bkh | مهر 12, 1394 | لینک نظر

  از عکسی که گذاشتین دقیقا میشه پی برد ذینفعان این صنعت چه کسانی هستند اا

 15. Zonda R | مهر 12, 1394 | لینک نظر

  میتونن براحتی تعطیل نشن اما باید چندتا کار کوچیک انجام بدن:
  1.عذرخواهی وزیر از مردم و مدیران دو خودروساز در تلویزیون
  2.مونتاژ خودروهای روز دنیا با قیمت مناسب
  3.خدمات پس از فروش در حد بازارهای جهانی
  4.شرایط خرید اسان
  5.فکر کنم همینا کافیه تا شاید مردم لطف کنن و ببخشنشون

  • در پاسخ به: Zonda R

   reza | مهر 12, 1394 | لینک نظر

   احسنت!
   ان شاالله بزودی اتفاق میفته

 16. کاوه | مهر 12, 1394 | لینک نظر

  به امید روزی که این دو شرکت و همه ی کسانی که خون مردم رو تو شیشه کردن نابود و از بیخ و بن سوزانده شوند

 17. reza | مهر 12, 1394 | لینک نظر

  متاسفانه این دولتمردان به حساب بانکی خود توجه میکنند که پر و پیمان است . خبر از آشوب زندگی عامه ندارند که محتاج به خرج ماهیانه هستند.
  تا زمانی که عدالت اجتماعی برقرار نشود جز نابودی چیزی دیگر در انتظار اقتصاد ایران نیست .
  ضرب المثل معروفی است که میگوید : فواره چون اوج گیرد سرنگون شود .
  دلار 1000 تومانی را کرده اید 3500 تومان . مالیات ارزش افزوده 9 درصدی و جالب اینکه در مقاطع مختلف دو سه بار ان را از یک جنس تا فراوری کامل اخذ میکنید . قوانین دست و پا گیر و هزار توی بی در و پیکر که هر روزه وضع کرده که گاها قیمت اجناس را تا سه الی چهار برابر افزایش میدهد .
  بعد با هزار اما و اگر 10 تا 20 درصد افزایش حقوق میدهید فکر نمیکنید ما بقی اضافه شدن مخارج از کجا باید تامین شود .
  اینروزها هم که شروع شده سرمایه داران و کار افرینان فرار را ترجیح داده و با فروش اموال خود قصد مهاجرت میکنند . حالا شما خواهید ماند با سرزمین سوخته .

  • در پاسخ به: reza

   alireza | مهر 12, 1394 | لینک نظر

   دقیقا همینطوره.
   سالی 160 هزار نفر در حال خروج از کشور هستند که عموم آن ها تحصیل کرده ها و سرمایه داران هستند که ترجیح می دهند اموال خود را به یک کشور با ثبات اقتصادی ببرند و یا به کشوری بروند که به علم بها داده می شود.

 18. سعید | مهر 12, 1394 | لینک نظر

  صنعتی که مافیایی باشد و در آن هفتاد میلیون نفر ضرر کنند باید تعطیل شود.

 19. alireza_asol | مهر 12, 1394 | لینک نظر

  هر کاری هم بکنن اگه مردم نخرن کارشون تمومه

  • در پاسخ به: alireza_asol

   ژاپنی اصیل | مهر 12, 1394 | لینک نظر

   *******صنعت مزبور در معرض توقف است و موجودی انبار محصول خودروسازان به متجاوز از ۱۰۰.۰۰۰ خودرو کف کارخانه رسیده است******خدا رو شکر به امید خدا با اتحاد مردم تارسیدن به هدفمون ادامه خواهیم داد وزیر صنعت همون کسی بود که از بی تاثیری کمپین گفته بود حال خودشم اقرار کرده ایرانخودرو و سایپا روزانه 4هزار تولید میکنن میانگین یعنی چیزی حدود25 روز تولید کارخونه حتی یک ماشین فروش نرفته***اندکی صبر سحر نزدیک است***