ایران خودرو از پژو غرامت می گیرد

سپهر زنگنه | یکشنبه، ۱۲ مهر ۱۳۹۴ | 6 نظر

ایران خودرو از پژو درخواست غرامت کرد

در شرایطی که به‌نظر می‌رسد پژو تا چندی دیگر فعالیت دوباره‌اش در ایران را از سر خواهد گرفت، مدیرعامل ایران خودرو می‌گوید از این شرکت فرانسوی غرامت خواهد گرفت.

به گفته‌هاشم یکه‌زارع، پژو باید به ایران خودرو غرامت بپردازد و این شرکت (ایران خودرو) پیگیر این موضوع است. همچنین آن طور که خبر می‌رسد، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز طی جلسه هفته گذشته خود با مقامات پژو در تهران، از آنها خواسته تا غرامت لازم را به ایران خودرو پرداخت کنند و حتی گویا این موضوع یکی از پیش‌شرط‌های حضور دوباره این شرکت در «جاده مخصوص» عنوان شده است. این ماجرا در شرایطی رخ داده که ایران خودرو و پژو از حدود یک سال و نیم پیش، مذاکراتی را برای شراکت دوباره با یکدیگر آغاز کرده‌اند و ظاهرا نتایج مثبتی نیز داشته و قرارداد میان آنها در آستانه امضا است.

چرا ایران خودرو غرامت می‌خواهد؟

داستان دریافت غرامت از پژو اما به آنجا برمی‌گردد که این شرکت فرانسوی اوایل سال 2012 میلادی و با وجود قراردادش با ایران خودرو، فعالیت خود را یک طرفه قطع و با تنها گذاشتن بزرگ‌ترین خودروساز ایران، هم خود و هم این شرکت را دچار مشکل کرد.

پژو در حالی از ایران رفت که تا سال 2014 با ایران‌خودرویی‌ها قرارداد داشت و از همین رو فعالان صنعت خودرو و نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند این شرکت باید بابت رفتار نادرست و بی‌وفایی‌اش، غرامت بپردازد.

بحرانی که پس از رفتن پژو، در ایران خودرو آغاز شد، یکی از سخت‌ترین دوران‌ها را برای خودروساز بزرگ کشور رقم زد و سبب شد تولید آبی‌های جاده مخصوص به شدت افت کند. اگرچه رفتن پژو تمام علت بحرانی شدن وضعیت ایران خودرو نبود، اما این اتفاق بدون تردید بیشترین تاثیر را بر ناخوش شدن حال و احوال این شرکت داشت، چه آنکه هم سبب کاهش تیراژ شد و هم به توقف تولید برخی خودروها از جمله پژو 207 انجامید. جدای از اینها، ایران خودرو یک شریک معتبر اروپایی را هم از دست داد، آن هم در شرایطی که آمادگی لازم را برای این جدایی نداشت و ضربه‌ای ناگهانی و گیج‌کننده از دوست فرانسوی‌اش خورد. به‌عبارت بهتر،یکی از اصلی‌ترین دلایل ناراحتی ایرانی‌ها از پژو، رفتن ناگهانی‌اش است، چه آنکه این شرکت اگر مقدمات قطع ارتباطش را فراهم و از قبل، ایران خودرو را از تصمیمش مطلع می‌کرد، این شرکت (ایران خودرو) آمادگی بیشتری را برای مقابله با بحران داشت و شاید تا این حد متضرر نمی‌شد.

هرچه هست، مجموعه رفتارهای پژو در ماجرای خروج ناگهانی‌اش از «جاده مخصوص» سبب شد به محض مطرح شدن بازگشت دوباره‌اش به ایران، اعتراض‌ها علیه این شرکت بالا بگیرد و خیلی‌ها از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گرفته تا فعالان صنعت خودرو، خواستار اخذ غرامت از این شرکت شوند. به اعتقاد کارشناسان، یکی از دلایلی که ایران خودرو را به صرافت انداخت تا از پژو غرامت بگیرد، همین اعتراض‌ها و فشارها بود، چه آنکه ایران‌خودرویی‌ها می‌دانستند اگر بدون اخذ غرامت، با این خودروساز فرانسوی شراکتی دوباره را آغاز کنند، به شدت از سوی مجلس و سایر منتقدان تحت فشار قرارخواهند گرفت.

قدرتی که برجام به ایران خودرو داد

بدون شک اما فقط فشار منتقدان پژو، دلیل درخواست غرامت ایران خودرو از این شرکت نبوده، چه آنکه به اعتقاد برخی کارشناسان، توافق جامع هسته‌ای نیز دیگر دلیل این ماجرا به‌شمار می‌رود. به‌عبارت بهتر، توافق هسته‌ای سبب شده ایران‌خودرویی‌ها با قدرت بیشتری پای میز مذاکره با پژو نشسته و ضمن امتیازگیری از این شرکت (بابت قرارداد همکاری جدید)، طلب غرامت و خسارت نیز بکنند. در واقع، ایران خودرو وقتی دید فضا باز شده و خودروسازان بزرگ دنیا از جمله فولکس واگن و فیات به حضور در صنعت و بازار خودرو ایران رغبت دارند، فرصت را مناسب دید تا از خود اقتدار بیشتری در مقابل پژو نشان دهد و به اصطلاح طلبش را با دوست قدیمی و بی‌وفایش صاف کند.به اعتقاد برخی کارشناسان، ایران خودرو با مطرح کردن نام شرکت‌هایی مانند فولکس و فیات، به پژو گوشزد کرد که اگر با شرایط این شرکت (ایران خودرو) کنار نیاید، فولکس و فیات و… جایگزینش خواهند شد و از این راه توانست پرونده اخذ غرامت از خودروساز فرانسوی را به جریان بیندازد. آن طور که فربد زاوه یکی از کارشناسان خودرو کشور می‌گوید، برجام (برنامه جامع اقدام مشترک میان ایران و کشورهای 1+5)، این قدرت را به ایران‌خودرو داد تا از شرکتی مثل پژو طلب غرامت کند.

میزان غرامت از پژو

هرچند ایران خودرویی‌ها نمی‌گویند حساب و کتاب آنها بابت غرامت از پژو چگونه بوده و چقدر است، اما ظاهرا ضرری که این خودروساز فرانسوی بابت کاهش تولید به بزرگ‌ترین خودروساز ایران زده، یکی از موارد محاسبه غرامت موردنظر است.

در واقع آبی‌های جاده مخصوص معتقدند بخشی از غرامتی که پژو باید بپردازد، به افت و توقف تولید محصولات این شرکت در ایران خودرو مربوط می‌شود و غیر از این، مواردی دیگری نیز هست که پژویی‌ها باید بابت آن خسارت بدهند. به گفته زاوه، پژو چون می‌خواهد دوباره در بازار ایران نفوذ کند، حتما زیر بار پرداخت غرامت به ایران خودرو خواهد رفت، منتها بعید است تمام خسارت را در قالب پول بپردازد. به گفته این کارشناس، ممکن است پژو به جای پرداخت پول، بخشی از غرامت موردنظر را در قالب ارسال قطعات و خدمات فنی-مهندسی، جبران کند. به هر حال اگر پژو به ایران خودرو غرامت بپردازد، دومین شرکتی است که به خودروسازی کشور خسارت می‌دهد، چه آنکه پیش‌تر بنز آلمان نیز حدود 42 میلیون یورو به ایران خودرودیزل (واحد تجاری ساز ایران خودرو) به‌دلیل قطع ارتباط یک طرفه با این خودروساز، پرداخت کرده بود.

یکه زارع : مشتریان حق دارند

مدیرعامل ایران‌خودرو گفت: ما به‌عنوان توليد‌كننده مسوول هستیم خودرويي با كيفيت نزديك به سطح جهاني محصول عرضه كنيم، اما اين هدف نيازمند زمان است.

هاشم یکه‌زارع كيفيت محصول را حاصل كيفيت قطعات و فرايند توليد دانست و افزود: تمركز ويژه روي قطعه‌سازي داريم و در دو سه ماه اخير با 10سازنده‌اي كه كيفيت مورد نظر ايران خودرو را تامين نمي‌كردند، قطع همكاري كرديم. مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو اظهار كرد: با توجه به وجود نيروي انساني متخصص و فناوري‌هاي سطح بالا در مركز توسعه محصولات، همه زيرساخت‌ها و زمينه‌هاي لازم براي خودروساز شدن را داريم. یکه‌زارع موتور، گيربكس و استايل خودرو را از جمله مواردي ذكر كرد كه ايران خودرو در آنها برند خود را به ثبت رسانده و گفت: ما مي‌توانيم در سطح جهان به‌عنوان يك خودروساز شناخته شويم.مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو از عرضه محصول جديد پروژه «ايكس.411» در پايان امسال و عرضه محصول جديد پروژه «ايكس.502» درسال آينده خبر داد و تحقيق و توسعه قوي را از جمله امكانات ايران خودرو دانست. وي افزود: با شركت‌هاي خارجي در حال مذاکره هستیم و قراردادهاي جوينت ونچر (همكاري مشترك) به‌صورت 50 – 50 داريم كه بر اساس آن 30 درصد توليدات مشترك به بازارهاي خارجي صادر مي‌شود.یکه‌زارع ادامه داد: در زمينه پلت‌فرم هم اقدامات مهمي صورت گرفته و تا دو سال ديگر پلت‌فرم جديد ايران خودرو حاصل همكاري با شركت‌هاي ايتاليايي و كره‌اي آماده خواهد شد كه روي اين پلت‌فرم استايل‌هاي متناسب با فرهنگ و سليقه مردم ايران قرارخواهد گرفت. وي خواستار بهره‌گيري مشتريان از تسهيلات خريد خودرو شد و با بيان اينكه دولت كمك كند تا خودروسازان مطالبات خود را وصول کنند، افزود: در زمينه جايگزيني خودروهاي فرسوده تصميم جدي لازم است و چنانچه امسال 200 هزار خودروي فرسوده را جايگزين كنيم هم در مصرف سوخت و هم در آلايندگي تاثير دارد. وي يادآور شد: هيچ خودروسازي مايل به افزايش قيمت نيست، اما ايران خودرو سعي مي‌كند با همين قيمت‌هاي موجود، كيفيت بالاتري را در محصولات خود ارائه دهد.

از سراسر وب
پیشنهاد از

6 دیدگاه

 1. انشا الله تعالی خداوند عزیز حق مردم رو از این نامردان قاتل میگیرد.اندکی صبر وعده خدا حق است.

 2. علی جگوار | مهر 13, 1394 | لینک نظر

  غرامت رو باید به مصرف کننده بیچاره بدن نه به ایرانخودرو!!!

 3. (یکه‌زارع موتور، گیربکس و استایل خودرو را از جمله مواردی ذکر کرد که ایران خودرو در آنها برند خود را به ثبت رسانده و گفت: ما می‌توانیم در سطح جهان به‌عنوان یک خودروساز شناخته شویم.)

  بابا این چه رویی داره به خدا :)))

 4. مهدی | مهر 12, 1394 | لینک نظر

  ((وی یادآور شد: هیچ خودروسازی مایل به افزایش قیمت نیست، اما ایران خودرو سعی می‌کند با همین قیمت‌های موجود، کیفیت بالاتری را در محصولات خود ارائه دهد. ))
  دوستان من این جمله رو درست دیدم یا حال من خوب نیست ؟؟؟
  یعنی این حرف رو مدیرعامل ایران خودرو گفت ؟
  با چه رویی این حرف رو زد ؟
  فکر کنم آقای یکه زارع یه بار هم توی محصولات خودشون سوار نشده که با این اطمینان داره این حرف ها رو میزنه !!!

 5. مهدی | مهر 12, 1394 | لینک نظر

  به کمپین تحریم خودروی صفر بپیوندید و با نخریدن خودروی صفر اعتراض خودتان را نسبت به قیمتهای بالا و کیفیت پایین و خدمات پس از فروش ضعیف اعلام کنید.
  اعتراض به این سیستم مافیایی خودرو حق تک تک ما ایرانیان است.

 6. مهدی | مهر 12, 1394 | لینک نظر

  احتمالا به عنوان غرامت میخوان پژو 307 بگیرن :/