نجفی منش : ورشکستگی گسترده در انتظار صنعت قطعه سازی

سپهر زنگنه | سه شنبه، ۲۱ مهر ۱۳۹۴ | 21 نظر

مصاحبه با رئیس انجمن قطعه سازان

به نقل از شرق، گفت وگو با وی را بخوانید:

‌گفته شده که طی دو هفته گذشته نزدیک به ١٠ هزار نفر در صنعت قطعه‌سازی تعدیل یا تعلیق شده‌‌اند، شما این خبر را تأیید می‌کنید؟
بله تأیید می‌کنم و این را هم اضافه می‌کنم که اگر به‌موقع به داد اوضاع نرسیم، این تعداد بیشتر هم خواهد شد.
‌دقیقا چه تعداد تعدیل و تعلیق شده‌اند؟
حدود ١٠ هزار نفر تعدیل یا تعلیق شده‌اند اما با وضعیت موجود، این تعداد حتما افزایش پیدا می‌کند.
‌ما در کشور چند شرکت قطعه‌ساز داریم و کلا چه تعداد نیروی کار در این صنعت مشغول فعالیت هستند؟
برآورد ما این است که حدود هزار و ٢٠٠ شرکت داریم و حدود ١٩٠ هزار نفر هم مستقیما در این شرکت‌ها مشغول به کار هستند.
‌گفته می‌شود اگر اوضاع فعلی استمرار پیدا کند، تعداد تعدیل و تعلیق‌ها به ٣٠٠ هزار نفر هم می‌رسد؛ چطور ممکن است از ١٩٠ هزار نفر ٣٠٠ هزار نفر تعدیل و تعلیق ‌شوند؟
١٩٠ هزار نفر در شرکت‌های قطعه‌ساز فعالیت دارند درحالی‌که تعداد بیشتری در زنجیره تأمین، یعنی شرکت‌های تأمین‌کننده مواد اولیه قطعه‌سازی، فعال هستند. کسادی و بحران خودروسازی قطعه‌سازان را با مشکل مواجه کرده و بی‌شک شامل حال عقبه این صنعت هم می‌شود. افراد زیادی در این شرکت‌ها مشغول هستند، تعداد زیادی هم در صنایع مرتبط با خودروسازی طعم این مشکلات را می‌چشند.
‌چند درصد از قطعات خودروهای تولید داخل، توسط صنعت قطعه‌سازی داخلی تولید می‌شود؟
بیش از ٨٠ درصد از قطعات را خودمان می‌سازیم.
‌از وضعیت فعلی قطعه‌سازان و کارگران آنها بیشتر بگویید؟
وضعیت شرکت‌ها که خراب است وگرنه تعدیل نیرو نمی‌کردند. حقوق کارگران هم متأسفانه به تعویق افتاده چون فروش شرکت‌ها و وصول مطالبات آنها با مشکل مواجه است و نمی‌توانند به‌موقع حقوق پرداخت کنند.
‌با این اوضاع طلب قطعه‌سازان که در آخرین برآوردها بیش از چهار هزار میلیارد تومان عنوان شده بود باید افزایش پیدا کرده باشد. درست است؟
من فعلا آمار دقیقی ندارم اما مسلما بیشتر شده چون نه وضعیت خودروساز بهتر شده و نه گشایشی در این ماجرا شده است. قطعه‌ساز هم در همان جایگاه قبلی قرار دارد و وضعیت وصول مطالباتش هم تغییری نکرده است.
وصول‌نکردن مطالبات از خودروسازان باعث بدهکارشدن قطعه‌سازان هم شده؟
نمی‌شود که بدهکار نشوند. به کارگر خود بدهکارند، به بیمه، به بانک، به سازمان مالیات و… به همه بدهکارند. این مشکل همیشه وجود داشته و یکی از مسائلی است که عملا دست‌وپای قطعه‌سازان را بسته و نه‌تنها به آنها اجازه نوشدن و پیشرفت‌کردن نمی‌دهد بلکه ادامه وضعیت فعلی را هم برایشان سخت کرده است.
‌از میزان بدهی قطعه‌سازان اطلاعی دارید؟
رقم دقیقی نمی‌توانم بدهم اما این‌قدر بدهکار هستند و اوضاع مالی آنها به‌هم ریخته که ناچارا مجبور به تعدیل نیرو شده‌اند. کارشان‌ به جایی رسیده که باید نیروهایی که برایشان زحمت کشیده شده و آنها را آموزش داده‌‌اند و برایشان هزینه کرده‌‌اند را تعدیل کنند.
‌این تعدیل‌ها در بلندمدت بیشترین زیان را متوجه قطعه‌سازان نمی‌کند؟
شک نکنید. نیروی کار یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌های یک تولیدکننده محسوب می‌شود، هم وقت و هم هزینه زیادی برای آموزش و باتجربه‌شدن این نیروها صرف شده است. اما وقتی حقوق ندارند بدهند چه کنند؟ کسی بدون حقوق که کار نمی‌کند.
مگر با این تعدیل‌ها مشکلی حل می‌شود؟ آخرش چه؟
این تعدیل‌ها هزینه‌های جاری را کمی تقلیل می‌دهد، آن‌قدر که چند صباح دیگر بتوانند به کارشان ادامه دهند اما آخرش اقتصاد ملی زیان می‌کند. قطعه‌ساز هم به تاریخ می‌پیوندد. می‌رود کنار دست صنعت نساجی.
‌تولید خودرو در شهریور امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته از ١١١ هزار دستگاه به حدود ٦٠ هزار دستگاه رسید، آیا تقاضای خودروسازان برای قطعه به همین اندازه کاهش یافته یا طبق روال قبل قطعه خریده‌اند؟
خودروساز که هیچ‌وقت بیش از نیاز نمی‌خرد. آنها به‌موقع قطعه را می‌گیرند و خودرو را تولید می‌کنند. یعنی براساس نیازشان و براساس تولیدی که انجام می‌دهند قطعه سفارش می‌دهند.
‌با چه اختلاف زمانی‌ای سفارش می‌دهند. تولیدی که حالا کاهش پیدا کرده است قطعاتش را کی سفارش داده‌اند؟
شاید حدود یک هفته بین سفارش قطعه و تولید اختلاف زمانی باشد یعنی خودروساز برای تولید امروزش یک هفته پیش سفارش داده است.
‌یعنی خودروساز قطعه انبار نمی‌کند؟
سیستم انبارِش دیگر معنا ندارد. قدیم به این صورت بود. حالا فقط برای تولیدی که می‌خواهند انجام دهند قطعه سفارش می‌دهند. خودروساز دیگر موجودی انبار را نگه نمی‌دارد.
‌کلا خودروسازان انبار قطعه ندارند یا حالا این‌طور شده؟
معمولا این‌طور است. باز در ایران خوب است؛ در ژاپن اختلاف زمانی تولید قطعه و رسیدن به خط تولید خودرو دوساعت است. حتی بعضی از قطعات، مثل صندلی خودرو، با همان کامیونی که در شرکت قطعه‌سازی بارگیری شده به خط تولید وارد می‌شود. وضعیت تولید خودرو در ژاپن به صورتی است که می‌توان گفت خطوط تولید قطعه‌ساز و خودروساز به‌هم‌پیوسته محسوب می‌شود.
‌تا حالا شرکت قطعه‌سازی ورشکسته شده است؟
بیشترین آمار ورشکستگی کشور به قطعه‌سازان مربوط می‌شود.
اخیرا هم ورشکسته شده‌اند؟
کلا می‌گویم. اگر نگاهی به آمار ورشکستگی‌ها در فهرستی که قوه قضائیه اعلام می‌کند، بیندازید، ٥٠درصد ورشکسته‌ها از صنعت قطعه‌سازی هستند.
‌در شرایط فعلی چطور، جدیدا قطعه‌سازی بوده که ورشکسته شده باشد؟
حالا آماری در ذهن ندارم که بگویم اما اگر از اداره ورشکستگی بپرسید، به شما می‌گویند که چند شرکت قطعه‌ساز ادعا و تقاضای ورشکستگی کرده‌اند.
به نظر شما اگر بپرسیم که آیا در یک ماه اخیر، قطعه‌سازی ورشکسته شده یا نه، جوابشان مثبت است؟
شما آمار یک‌ساله را بپرسید چراکه اگر امروز یک شرکت اعلام ورشکستگی کند، یک پروسه حدودا یک تا دوساله نیاز دارد تا جواب بررسی‌ها برسد. اعلام ورشکستگی هم تشریفات خودش را دارد. امروز که بگویی من ورشکسته هستم، فردا صبح جواب نمی‌دهند!
‌پس با این وضعیت نتایج اوضاع بد امروز، یک تا دو سال دیگر مشخص می‌شود، پیش‌بینی شما چیست؟
اینهایی که حالا تقاضای ورشکستگی می‌دهند تا یکی، دو سال دیگر نتیجه‌اش مشخص می‌شود و اگر اوضاع به این روال ادامه پیدا کند باید منتظر موجی از ورشکستگی شرکت‌های قطعه‌ساز در یکی، دو سال آینده باشیم.
‌آیا کارگران صنعت خودروسازی هم با تعدیل، تعلیق، اخراج یا مرخصی اجباری مواجه شده‌اند؟
شرکت‌های خودروسازی ساعت اضافه‌کاری نیروها را کم و تعطیل‌کاری و جمعه‌کاری را هم کلا حذف کرده‌اند. شرکت‌هایی که تا ساعت هشت و ٩ شب کار می‌کردند حالا ساعت چهار عصر تعطیل می‌شوند اما صنعت خودرو چون به‌هرحال مدیر دولتی دارد، ضرر می‌دهند اما کارگران را نگه می‌دارند.
‌واکنش مسئولان، به‌خصوص آقای نعمت‌زاده نسبت به اوضاع فعلی چیست؟
تولیدات قطعه‌سازان تا تیرماه روند افزایشی داشت اما از مرداد و شهریور روند تولید کاهشی شد. آقای نعمت‌زاده بعد از اطلاع از وضعیت بسیار ناراحت شد و برای بررسی و ساماندهی اوضاع جلسات متعددی با خودروسازان، مجموعه قطعه‌سازی، بانک مرکزی و معاون اول رئیس‌جمهور گذاشت. بعد از این قضایا حتی آقای نوبخت که تاکنون ایران‌خودرو را ندیده بود هم به آنجا رفت و شش ساعت از آنجا بازدید کرد.
حالا شما برای ساماندهی وضعیت فعلی صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی کشور راهکاری دارید؟
بانک‌ها و دولت‌ها در شرایط بحرانی به سیستم خرید خودرو کمک می‌کنند. در آلمان، فولکس‌واگن نصف محصولات خود را به بانک می‌دهد و بانک با لیزینگ و به صورت قسطی به مردم می‌فروشد. ما هم باید خرید قسطی را گسترش بدهیم.
‌خرید اقساطی که حالا هم هست. تسهیلات هم کم‌وبیش داده می‌شود، منظور شما چه‌جور فروش اقساطی‌ای است؟
منظورم خرید قسطی با بهره کم است. بهره زیاد بانکی آفت کل تولید و صنعت کشور شده، باید برای این مسئله فکری کرد. این بهره‌های بالای بانکی، تولید را از انتفاع ساقط کرده است، تولید دیگر اصلا توجیه اقتصادی ندارد. در این وضعیت هیچ صنعتی نمی‌تواند در جذب سرمایه با بانک‌هایی که بالای ٢٠، ٣٠درصد بهره می‌دهند، رقابت کند.
‌سود بانکی مربوط به دیروز و امروز نیست که وضعیت بد فعلی را تماما به گردن آنها بیندازیم، اتفاق تازه‌ای افتاده؟
بد نیست بدانید بانک‌ها در سال گذشته حدود ١٥٠ هزار میلیارد تومان سود فقط به سپرده‌ها داده‌اند. ما داریم آدرس غلط به مردم می‌دهیم. می‌گوییم ایهاالناس مبادا پولتان را در تولید وارد کنید، پول‌ها را به بانک بدهید و ماه‌به‌ماه ٢٠ درصد سود بگیرید. هیچ گرفتاری و هزینه‌ای هم ندارد. نه حق بیمه و مالیات می‌دهید، نه مزد کارگر و گرفتاری تولید گردنتان می‌افتد. بانک‌ها این‌گونه سپرده جمع می‌کنند و بعد از اینها، تولید قرار است از این بانک‌ها تسهیلات بگیرد! این تولید نمی‌تواند با این سودها دوام بیاورد. آخرسر هم وضعیت تولید و بانک و مردم و اقتصاد کشور، با هم خراب می‌شود.
‌وضعیت بد صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی ما یک ماجرای دوسویه است، یک طرف ماجرا که باعث بروز بحران برای خودروسازان و قطعه‌سازان شده همین مسئله است، نظر شما به‌عنوان عضو هیأت‌مدیره انجمن قطعه‌سازان خودرو، در این‌باره چیست؟
این درست نیست. ما در سال ٩٠ به همین ماجرا گرفتار شدیم. در آن سال یک میلیون و ٦٥٠ هزار دستگاه خودرو تولید کردیم، در سال ٩١ تولید به ٩٩٠ هزار دستگاه کاهش پیدا کرد. یعنی یک افت ٤٠ -٥٠درصدی را تجربه کردیم. نبود مکانیسم‌های مدرن فروش و نبود کمک‌هایی که دیگر کشورها به این صنعت می‌کنند، دلیل این افت تولید بود. در سال ٩٢ هم تولید به ٧٣٠ هزار دستگاه رسید و اگر انجمن خودروسازان کمک نکرده بود، وضعیت از این هم بدتر می‌شد و تولید به زیر ٥٠٠ هزار دستگاه هم می‌رسید. صنایع خودرو یکی از صنایع مهمی است که معمولا کشورها به آن بها می‌دهند. در کشور ما هم همین‌طور است. صنعت خودرو در رشد اقتصادی سال ٩٣ سهم بالایی داشت و حالا کسانی که یا با دولت مخالفت دارند یا  دوست ندارند این کشور رشد کند یا به هر دلیل دیگری صنعت خودرو را به هر روشی که می‌توانند هدف گرفته‌اند.

 

دنده 6 : شاید نیازی به گفتن نباشد که ریشه مشکلات در صنعت قطعه سازی نه کوتاه مدت است و نه به چند ماه اخیر و کمپین تحریم خودرو بی کیفیت، مربوط می شود، بلکه در واقع عدم به روز رسانی دانش فنی، مشکلات نقدینگی در اثر عدم پرداخت به موقع مطالبات از طرف خودروسازان، روابط رانتی و مسائلی از این دست مربوط می شود،چرا که برخی قطعه سازان خاص با ارتقاء دانش فنی خود و استفاده از بازار انحصاری و تیراژ فوق العاده زیاد خودروهای هم مدل در ایران، موفق به کسب سود های هنگفت و حتی عرض اندام در بازار منطقه نیز شده اند،اما به هرحال مشخص است که در شرایط رکودی، قطعه سازان ضعیف از نظر تکنولوژی و شرایط مالی که صرفا کارگاه های تولیدی قطعات ساده هستند ممکن است با چالش های عمیقی مواجه شده و با کمال تاسف ناچار به تعدیل نیرو و اعلام ورشکستگی شوند.

 

 

از سراسر وب
پیشنهاد از

21 دیدگاه

 1. هادى | مهر 24, 1394 | لینک نظر

  هركه نان از عمل خويش خوردمنت حاتم طايى نبرد ما فقط كمپين را تشويق مى كنيم كه يك فعاليت غلط اصلاح شود آقاى روحانى و هيچ دولتمرد ديگرى هم از اين بابت ضرر نمى كند كافى است كمى انديشه كنند چون خودشان هم با رانت و فساد مخالفت دارند فقط مفسدين با اين كمپين مخالفند چه بخواهيم چه نخواهيم تغيير اجتناب ناپذير است و اتفاق مى افتد كارى نكنيم كه باعث خوشحالي مفسدين و فرصت طلبان سودجو شويم فقط كافى است تا حصول شرايط خوب كه قبلا ذكر كرده بودم خودروى صفرخريد نكنيم . خدا با صابران است.ياعلى

 2. mahsa | مهر 23, 1394 | لینک نظر

  صنعت مافیایی اصلاح پذیر نیست اگر بود در این 37 سال اصلاح میشد. این صنعت مثل یک غده سرطانی است و تا وقتی که از آن حمایت شود بزرگتر خواهد شد و سبب زیان و درد خواهد بود. تنها راه خلاصی از این بیماری جراحی است و بی شک بعد از جراحی دوران نقاهت هم خواهد بود. اگر بهبودی در دراز مدت میخواهید باید عوارض و تبعات آنرا هم بپذیرید.

 3. WVW | مهر 22, 1394 | لینک نظر

  یه عده ادم … چی بگم؟ بی اطلاع؟ نادان؟ جاهل؟ مغرض؟ نمیدونم.
  با مزه است که خیلی راحت در مورد ورشکستگی بخشی از اقتصاد ایران ابراز خوشحالی میکنید.
  عزیز نادان من ورشکستگی صنعت خودرو به معنی رکود در سایر صنایع است به معنای کاهش تولید ناخالی ملی است به معنی بیکاری بیشتر است. نادان عزیز کدوم بخش از صنایع ایران داره درست کار میکنه که فقط از بخش خودرو انتظار دارید؟ بخش مسکن؟ بخش پتروشیمی؟ بخش فولاد و صنایع وابسته؟ جهانگردی؟ بهداشت؟چی؟
  نادان عزیز که ارزوی ورشکستگی صنعت خودرو رو میکنی قرار چه کاری بکنید تو این مملکت؟ چه علمی دارید؟ چه صنعتی دارید؟ چه داشته ای دارید؟ فقط زبان دراز و ادعا؟ چه منفغتی برای این خاک سوخته داشته اید؟
  ملت ایران گفتم بازم میگم با این همه بی فرهنگی و پرمدعایی و عقب ماندگی قاطر زیادشه حالا ماشین به روز میخواد؟ برید ببینید چند درصد سوانح( فارق از نوع خودرو) در اثر رعایت نکردن نکات ایمنی، سرعت مطمئنه، قوانین و… هستش؟
  بقیه کشورها این همه قوانین دست و پا گیر، دزد سر گردنه، باج بگیر،نیروی کار علاف بی خاصیت بی دانش بی فرهنگ بی تخصص و پر مدعا ندارند. بقیه دنیا اگر طرف نتونه بهترین باشه نصیبش یه تیپاست . حقوق دست کارفرماست صلاح بدونه زیاد میاد ببینه طرف بیخاصیت نمیده میندازتش بیرونو به شرافت قسم به موی سفیدم قسم بیشترتون یه عده کارمندین که به جای سود رسوندن به سیستمی که ازش حقوق میگیرید فقط هشت صبح رو پنج میکنید بدون خاصیت بدون بهره وری بدون یه زره خلاقیت.
  شماهای که نشستین فقط حرف مفت میزنید اگر تونستید با این شرایط قمر در عقرب یه سوزن بازم میگن یه سوزن تولید کنید بیاید هرچقدر خواستید حرف مفت بزنید.
  یه عده بی لیاقت شدن مدیر و سیاست گذار یه عده نادان جاهل شدند منتقد و صاحب نظر.
  اقای سپهر نظر من حاوی توهین است. ولی لیاقت این دوستان بیشتر از توهین نیست. من خواهش میکنم نظر من رو منتشر کنید. عواقب توهین ها و کلیه مسولیت های این نظر بی ادبانه خویش را بر عهده میگیرم.
  خواهش میکنم منتشر کنید شاید اندکی از دوستان کمی بیشتر بیاندیشند.

  • در پاسخ به: WVW

   هادى | مهر 23, 1394 | لینک نظر

   wvw عزيز من نمى دونم شما كجاى اين صنعت و مملكت هستى ولى اين ادبيات شما خوشايند ابله ترين آدمها هم نيست دوست عزيز ايران مفاخر زيادى داشته و دارد صنعت خودرو به دليل سياستهاى غلط به اينجا رسيده و چون مديران دلسوز و لايقى نداشته ثروت ملى را هدر داده اند البته اين روند سالهاست كه بوده ولى فعلا در بدترين شرايط كيفى قرار دارد و مردمى كه مال و جانشان از اينها خسارت ديده مورد ظلم كبيره قرار گرفته اند ناداني اين است كه فكر كنيم تا هرجا بخواهيم مى توانيم فشار بياوريم ميگن يك ده آباد به از صد شهر خراب مردم اين همه حمايت كردن چه نصيبشان شد مرگ! انصاف هم خوب چيزى است وضعيت خودرو خيلى خراب است و فساد،رانت و دزدى در اين صنعت بيداد مى كند حمايت بايد ٢٠درصد باشد نه ١٥٠درصد در اين صورت رقابت معنا دار مى شود و دست مفسدين از اين بخش كوتاه مى شود حمايت زيادى باعث شد كه كار به اينجا برسد نيكى چو از حد بگذرد نادان خيال بد كند! اين خودروسازان بودند كه قدر مردم را ندانستند و خيالات بد كردند!

  • در پاسخ به: WVW

   مقداد | مهر 23, 1394 | لینک نظر

   میتونستی همین حرفت رو مودبانه هم بزنی گوش میکردیم اگه صحیح بود عمل میکردیم چرا اینقدر راحت مردم رو راحت نادان خطاب میکنی اقای با ادب حرف زدنت عین ماشین درست کردنته

  • در پاسخ به: WVW

   عليرضا | مهر 23, 1394 | لینک نظر

   اين حرف ها لياقت افرادیست که سال ها چشمشون رو به روی مرگ و میر هموطن هاشون بستن و کوچکترین توجهی به نیاز مشتریان نکردند….بیکار شدن کمترین مجازات برای چنین نادان هایی هست
   نادان تو هستي

   • در پاسخ به: عليرضا

    WVW | مهر 23, 1394 | لینک نظر

    عزیز من یه وقتی میفهمی که نادان کیه که کار از کار گذشته.
    من اردم و بیختم الکم رو اویختم. نگران فرزندان جوان خودم و این مملکتم. مملکتی که توش کار نیست و بیکاری بیداد میکنه. مملکتی که به قیمت و خرید نفت بنده. خوب بود یا بد بود برای من گذشت.
    چون تجربه کردم میگم. میدونم حرکتهای ناگهانی و انقلابی به جز خرابی ثمری نداره.
    بالا و پایین این مملکت رو دیدم.
    جون هموطنامون توسط تجهیزات پزشکی چینی، دکترهای سهمیه ای، مهندس های سهمیه ای ، کارشناسان سهمیه ای ،قانون گذاران بی سواد، نمایندگان مجلس بیسواد و رانت خوار و …… هدر میشه. خودرو و صنعت خودرو علت نیست پسرم . معلوله.
    متاسفانه شما خودتو و دور و ور خودت رو میبینی . یه زره از شهر های بزرگ بری بیرون میبینی داستان چیز دیگری است.
    اگر هموطنامون در تصادفات جان می بازن درصد بسیار بالایی به علت رعایت نکردن قوانین رانندگی و بی احترامی به اونه.
    ما ملت جوگیری هستیم. و این موضوع همیشه به ضررمون تموم شده.
    یک سوال میکنم همه دوستان خواهش میکنم جواب بدن.( فرض کنید یکی جز من داره این سوال رو میپرسه)
    سوال : شما با هزینه کرد ارز کشور برای واردات خودرو موافقید؟
    بلی؟ خیر.

    • در پاسخ به: WVW

     ُSepehr | مهر 23, 1394 | لینک نظر

     دقت کنید که لزومی نداره حتما ارز از مملکت خارج بشه…با مدیریت درست میشه بدون خروج ارز و نابودی کامل صنعت، خودروها رو به روز کرد.

    • در پاسخ به: WVW

     هادى | مهر 23, 1394 | لینک نظر

     چرا بلى و خير دوست عزيز شما تنها دلسوز ملت نيستى مردم وقتى جنس خوب مى خواهند اين نشانه بدى نيست بلكه همانطور كه سپهر عزيز هم گفت مسئله مديريت صحيح است بياييد براى پاسخ راهكار بدهيم از اينجا شروع كنيم تعرفه ١٥٠درصدى ايجاد رانت و فساد و دزدى كرده اگر پايين بيايد در حد ٢٠درصد باز هم توليد داخلى به صرفه است منتهى نه براى مفسده جويان براى اهل كار البته همزمان بايد نرخ بهره به زير نرخ تورم حدود١٢درصد(درحال حاضر نرخ تورم حدود١٥درصد)بيايد.يارانه به مصرف كننده محصول داخلى پرداخت شود و يارانه نقدى فقط به ٤ دهم پايين پرداخت شود .هر جا حمايت بيش از حد باشد تحرك كم مى شود و دزدى و رانت زياد مى شود. در ضمن ورود خودروى خارجى هم لزوما به أرز نياز ندارد بلكه مى تواند در ازاى صادرات توليدات داخلى و پاياپاى تعريف شود تنظيم معادله آن در شرايط خروج از تحريم امكان پذير است. شما كه مويى سفيد كرده ايد حركت آرام كمپين تعالى جوى مردم را حمايت بفرماييد.ايرانى پاينده.

     • در پاسخ به: هادى

      WVW | مهر 24, 1394 | لینک نظر

      چی بگم والا. اگر شما “ظرفیت” انجام چیزایی که فرمودید رو دید به ما هم خبر بدید.
      اقای سپهر خان درد این مملکت از همون اولش “مدیریت صحیح” بوده و هست. اگر مشکل مدیریتی نداشتیم که با هم سرشاخ نبودیم برادر.
      عرض من اینه که با وجود مدیران ” خیلی خیلی” کار بلد! بیاد چکار کرد؟
      درد من اینه که توی این برهه که روحانی خوب یا بد داره تلاش میکنه تورم و وضعیت اقتصادی رو سر و سامانی بده ، ورشکستگی صنعت خودرو چه چیز رو نصیب ما میکنه؟
      دوستان زود فراموش میکنید. خودرو اصلا تحریم نبود! تو این سالها برای عامه مردم خودرو وارد نشد بعدش هم نمیشه.
      والا خسته شدم. هر جور راحتید.

  • در پاسخ به: WVW

   سیاوش | مهر 24, 1394 | لینک نظر

   زالو هم در اثر خوردن خون زیادی بالاخره منفجر میشه نمیدونم این دو خودرو ساز چرا اینقدر خون مردم رو میخورن ولی منفجر نمیشن؟

 4. سیاوش | مهر 22, 1394 | لینک نظر

  این آقایون دارن دروغ میگن هیچ کدوم از حرف هاشون رو باور نکنین الان 90 درصد قطعات داره از چین میاد و البته با کارتون ایرانی !!!!!!!!دروغ دروغ دروغ تا به کی؟ بار کج هرگز به منزل نمیرسه !!! در ضمن خرید خودروی صفر ممنوع

 5. محمد | مهر 22, 1394 | لینک نظر

  عزیز ورشکستگی چرا قطعه خوب و بروز تولید کنید به کشور های دیگه صادر کنید.این قطعه سازی بی کیفیت که شما دارید هیچ کشور عاقلی از شما نمیخره.بقیه کشور ها چیکار میکنند قطعه سازیشون پیشرفت کرده.شما نشستین تا خودرو ساز داخلی بهتون بگه کیفیتو پایین تر بیار تا ما ازتون بخریم.اگر شما از محصولتون که کیفیت داشت حمایت میکردین اینطور نمیشدید هم خودرو سازی پسرفت نمیکرد.دیگه اون روزا که اشغال درست میکردید و میخریدن گذشته.حالا اگر میتونید با کیفیت خوب درست کنید بسم الله اگر هم نمیتونید ایشالله در کارهای دیگه موفق باشید.والسلام

 6. علیرضا | مهر 22, 1394 | لینک نظر

  تنها راه اصلاحشون ورشکستگی خودروسازا و کنار رفتن دولته وقتی خودروسازا ورشکست بشن اونوقت دولت مجبوره خودروسازی رو به شرکتهای خارجی واگذار کنه اونوقت نه کسی بیکار میشه نه مردم آشغال سوار میشن پس ما به نخریدنمون ادامه میدیم

 7. هادى | مهر 21, 1394 | لینک نظر

  اين هم نتيجه سپردن كار مهندسى و بدون مطالعه و تحقيق و توسعه مدرن به كارگاههاى با تفكر بزن برو و سودجويى در كوتاه مدت است براى كارگران شما هيچ وقت دلسوز واقعى نبوده ايد و كارگران شريف و زحمتكش بيكار نمى مانند. به نظر من شما فقط در مورد تسهيلات بانكى نظر درستى دادى بانكها بدترين عملكرد را در ١٨ ماه اخير داشته اند و هيچ فشارى را تحمل نكرده اند و همدرد مردم نبوده اند.

 8. reza | مهر 21, 1394 | لینک نظر

  بی کفایتی و بی لیاقتی مدریت خودتو گردن مردم مطلوم ننداز
  کافیه به اندازه سر یه سوزن به فکر منافع ملی بجای منافع شخصیت بودی تا اینطور نمشه

 9. مقداد | مهر 21, 1394 | لینک نظر

  وقتی که مردم داغ ماشین دار شدن داشتن وقتی با هزار مشکل ماشین خریدن و شد وبال گردن وقتی دو بار در هفته به نمایندگی مراجعه میکنیم وقتی مشکلات ماشین بعد از این همه برو بیا سر جاشه اون موقعه کجا بودی برادر من الان سنگ سیصد هزار نفر رو به سینه میزنی در حالی که خیلی وقت پیش باید به فکر هفتاد میلیون ایرانی مظلوم بودی

 10. کاوه | مهر 21, 1394 | لینک نظر

  انشالله که به زودی ورشکست میشن به امید خدا

 11. ali.m | مهر 21, 1394 | لینک نظر

  تیرماه 94 یک خودروی 206 صفر از نمایندگی تحویل گرفتم که کلکسیونی از ایراد و اشکال است و اکثر قطعات موتور و گیربکس ایرانی یا چینی شده که در ذیل چندتا از مشکلات را نام میبرم:
  1-سوزن انژکتورها ایرانی هستند و باعث شده اند مصرف سوخت زیاد شود (12 لیتر در هر 100 کیلومتر)
  2-تمام سنسورها از جمله سنسور اکسیژن کاملا چینی و بی کیفیت هستند (در 5000 تا کارکرد 2 بار سنسور اکسیژن ماشین سوخته)
  3-گیربکس ایرانی شده و بسیار خشک است( دنده 2 ماشین در زمان گرم شدن موتور بد جا میرود و صدای آب میوه گیری میدهد و برای تعویض دیسک و صفحه درخواست امداد کرده اند ولی هنوز از قطعه خبری نیست)
  4-کمک فنرها خشک و جلوبندی صدا میدهد
  5-از تایرهای بی کیفیت چینی استفاده شده
  6-تزئینات داخلی بی کیفیت و پر سر و صدا شده
  به طور خلاصه شما پول یک 206 را میدهید و کیفیت و نرمی یک پراید مدل 85 را دریافت میکنید. واقعا از خرید خودم پشیمان هستم

  • در پاسخ به: ali.m

   سپهر2 | مهر 22, 1394 | لینک نظر

   عملا قطعه سازی دارن تاوان حماقتای خودروسازا و مدیران بی لیاقتشون و افراد اینچنینی از جمله نعمت بخش و نجفی منش رو میدن.تا جایی که من میدونم قطعه سازای ما اونقدر با کیفیت میتونن تولید کنن که تو یه برهه ی زمانی به اروپای شرقی هم صادرات داشتن ولی الان گوشتشون زیر دندون خودروسازهای سودجوهای و افراد وابسته بهشون هست

 12. sunmartin | مهر 21, 1394 | لینک نظر

  جالب اینجاست که اخراج کارگران و کارمندان را به گردن مردم میندازن اینها یا درک ررستی هز واقعیت ندارند و یا خوددرا به خواب زده اند
  سری به کشور همسایه ترکیه بزنید موج قطعه سازی در این کشور منطبق با خودروهای روز و بازار هدف صادرات فرانسه رومانی بلاروس لهستان و ایتالیا در حالیکه قطعه سازان داخلی با توجه به محصولات قدیمی و اکسپیر شده پیشرفت خاصی نکرده اند و سال ها در جا زده اند