تشدید مناقشه مدیریتی،پارس خودرو و رنو – نیسان

سپهر زنگنه | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۴ | 19 نظر

تشدید مناقشه مدیریتی،پارس خودرو و رنو – نیسان
امتیاز بدهید

احتمال عرضه تمام محصولات ارزان قیمت رنو – نیسان در ایران

احتمال ورود نیسان داتسون ژاپن به ایران افزایش یافته است اما قیمت پایین و رقابت این محصول با قیمت پایینش با برخی محصولات مانند تیبا ، ورود و قیمت این محصول در ایران را در پرده ابهام نگه می دارد.

   

  به نقل ازاقتصادنیوز،  احتمال ورود نیسان داتسون ژاپن به ایران افزایش یافته است اما قیمت پایین و رقابت این محصول با قیمت پایینش با برخی محصولات مانند تیبا ، ورود و قیمت این محصول در ایران را در پرده ابهام نگه می دارد.

  یک منبع آگاه از مذاکرات فشرده پارس خودرو با نیسان ژاپن خبر داد این منبع آگاه همچین امکان ورود و ساخت محصولاتی که  رقیب رنو در ایران هستند را هم امکان پذیر دانست.

  رنو 44 سهام نیسان را در اختیار دارد و قصد دارد چندین محصول جدید از جمله کیلیو و کپچر و خودرو ارزان قیمت کوئید را با قیمت 25 میلیون تومان در ایران تولید کند . حال احتمال حضور نیسان شریک شرکت رنو درست در همان بخش در بازر کمی گیچ کننده است .

  پیمان کارگر مدیر خاورمیانه رنو و مدیر عامل رنو ایران در پاسخ به این پرسش اقتصاد نیوز که در آینده وضعیت شریک رنو  یعنی شرکت نیسان در ایران چگونه خواهد بود؟ توضیح می دهد نیسان هم به موازات رنو در حال مذاکره با طرف‌های ایرانی است و می‌خواهند در صنعت خودرو ایران سرمایه‌گذاری کنند. در اتحاد رنو نیسان مشکلی برای رقابت درونی نیست. ما آماده رقابت با شریک خود نیسان هم در بازار ایران هستیم. هم‌اکنون رنو با کپچر با نیسان جوک در جهان در بسیاری از بازارها رقابت می‌کند.

  البته حضور محصولات نیسان به غیر از چالش با رنو مشکل دیگری هم دارد و آن مدیران صنایع خودرو سازی در ایران و همکاری این شرکت ها با شرکای چینی است .
  به تازگی رنو تولید محصول جدید خود ساندرو را در پارس خودو آغاز کرده است ولی مدیران پارس خودرو به دلیل بر هم نخوردن بازار محصول دیگری چینی پارس خودرو یعنی خودروهای برلیان سعی در افزایش قیمت محصولات رنو ساندرو دارند .

  یک منبع آگاه در رنو در گفت‌وگو با اقتصاد نیوز یکی از مشکلات این شرکت با سایپا و پارس خودرو را قیمت گذاری محصولات جدید رنو دانست که قرار است در سایپا و پارس خودرو تولید شود.

  وی گفت مثلا یکی از مشکلات این است که قیمت ساندرو را می خواهند بالا ببرند تا بازار خودرو های برلیانس در پارس خودرو بهم نخورد.
  شرکت پارس خودرو زیر مجموعه سایپا هم اکنون با سه شرکت چینی برلیانس ،جین بی و ژنگ ژو همکار شده است .

  دو خودرو برلیانس H330، H320 محصولات جدید چینی پارس خودرو هستند که این شرکت برای آنکه بازار این دو خودرو بر هم نخورد شرکت رنو را زیر فشار قرار داده تا قیمت ساندرو را افزایش دهد. ابتدا قرار بود ساندرو حدود3 میلیون تومان گران تر از تندر 90 باشد. اما مدیران پارس خودرو قصد دارند در آینده قیمت این خودرو را به 45 میلیون تومان برسانند تا بازار خودرو های چینی بر هم نخورد .

  برلیانس H320 با قدرت موتور103 اسب بخاری ، دو اسب بخار کمتر از ساندرو قدرت دارد و قیمتی بالای 45 میلیون تومان دارد و در صورتی که ساندرو محصول جدید رنو در شرکت پارس خودرو 40 میلیون یا زیر 40 میلیون تومان فروخته می شد بازار این خودرو چینی کاملا بر هم می خورد .

  برلیانس H320

  با ورود برخی خودروهای نیسان به خصوص داتسون ارزان ترین محصول نیسان ژاپن چالش برای باقی محصولات داخلی خودرو سازان داخلی مخصوصا گروه سایپا بسیار افزایش خواهد یافت .

  نیسان داتسون هم اکنون قیمتی در حدود 6 هزار دلار دارد که این قیمت امکان تولید این خودرو  با قیمت بین 25 تا 30 میلیون تومان با داخلی سازی مناسب در ایران  را فراهم می کند. قیمتی که به احتمال زیاد بازار خودرو سازان ایران را کاملا بر هم خواهد زد. این خودرو همچنین می تواند رقیب سر سخت رنو کوئید و خودرو رنو ساندور باشد .
  رنو کوئید با قیمت 5 هزار دلار قرار است 25 میلیون تومان توسط رنو در ایران تولید شود حال اگر داتسون هم وارد بازار شود و بتواند قیمت نزدیکی با کوئید داشته باشد رقیب جدی این خودرو خواهد بود . از طرفی به دلیل تکنولوژی و طراحی جدید بسیاری از خریداران خودرو هایی مانند پراید ، تیبا ، پژو 206 و بسیاری از خودرو های چینی هم به دنبال خرید یک خودرو شهری خوب و کم مصرف هستند که به سمت خرید این خودرو خواهند رفت که این عامل بازار خودرو ایران را دچار تحول می کند به همین دلایل عده ای معتقدند مافیای صنعت خودرو نمی گذارند این محصول با قیمت ارزان قیمتش در ایران تولید شود .

  رنو کوئید

  البته نیسان داتسون با توجه به قیمت ارزانش می تواند یکی از بهترین خودروهای برای تولید در ایران با قیمت مناسب برای قشر متوسط باشد . با توجه به قیمت شش هزار دلاری این خودرو در صورت ساخت داخل می تواند از تیبا هم ارزان تر باشد.

  برای خیلی از ایرانی ها خودرو ژاپنی داتسون خاطره انگیز است . خودرویی که مدت ها در گروه نیسان خبری از آن نبود اما حدود دو سال است که شرکت نیسان ژاپن دوباره این برند را احیا کرده است .
  در گروه نیسان خودروهایی که قیمت بالایی دارند با نشان اینفینیتی عرضه می شوند و خودروهای بسیار ارزان قیمت با نشان داتسون وارد بازار می شوند .
  هم اکنون این خودرو در بازار های هند ،اندونزی ، روسیه و آفریقای عرضه می شود.قیمت این محصول از حدود 6 هزاردلار شروع می شود .
  سابقه خودروسازی داتسون به 1914 میلادی برمی‌گردد. سه حرف دات حرف اول فامیل سه مهندس است که با رؤیای ساخت یک خودروی تمام ژاپنی شرکتی تاسیس کردند که در سال 1933 به مالکیت نیسان درآمد. نیسان تا اوایل دهه هشتاد از این برند استفاده می‌کرد و موفقیت زیادی در حضورش در بازار آمریکا داشت.

  حالا نیسان می‌خواهد داتسون این موفقیت را برایش در بازارهای جدید به ارمغان آورد. همان موفقیتی که داچیا با خودروهای ارزان‌ قیمت خود برای رنو به دست آورده است.

  شرکت نیسان در سال 99 میلادی با فروش 44 درصد سهامش به رنو زیر مجموعه گروه رنو نیسان شد.

  کارلوس گون مدیر گروه رنو-نیسان می‌گوید هدف داتسون «جلب نظر جوانانی است که می‌خواهند اولین ماشین خود را بخرند و هدفشان داشتن بیشترین امکانات با قیمت دست یافتنی است.»

  قیمت خودرو حدود هفت هزار دلار است و خریداران یک انتخاب بیشتر ندارند. یک هاچ بک که از نیسان میکرا، کوچکترین مدل نیسان در بازار اروپا، کمی بزرگ‌تر است. موتور خودرو 1.2 لیتری بنزینی با قدرت 67 اسب بخار است و جعبه دنده پنج سرعته دستی دارد.

  داتسون GO

  در ساخت داخل خودرو از مواد مرغوب استفاده نشده است و طراحی داخل خودرو هم چندان جذاب نیست. اما امکاناتی که در اختیار راننده است به هیچ وجه ابتدایی نیست. داشبورد دیجیتال، رادیو پخش با امکان ارتباط از طریق یو اس بی یا اتصال ام‌پی‌تری پلیر، کولر و دو شیشه جلوی برقی به طور استاندارد روی خودرو نصب شده است.

  در این بین چالش دیگر برای گروه رنو نیسان رقابت داخلی بین دو خودرو لوگان و ساندرو از داچیا و گو از داتسون است. لوگان که در ایران با نام تندر90 و با آرم رنو عرضه می شود در بازار اروپا حدود 7 هزار یورو قیمت دارد . حال آنکه داتسون گو از لوگان ارزان تر است و این تفاوت ممکن است بازار هر دو خودرو را به نفع خودرو دیگر به خطر اندازد .

  البته خودرو داتسون هاچ بک و کوچک تر از تندر 90 است وبه نمونه بدون صندوق تندر 90 با نام ساندرو نزدیک است هم اکنون البته چالش رنو نیسان در بازار ایران ، که شاید سبب شود داتسون پایش به ایران باز نشود تولید ساندرو  در شرکت پارس خودرو است . پارس خودرو همزمان نماینده نیسان نیز هست و شاید مدیریت رنو بر نیسان سبب شود پای داتسون ارزان قیمت به ایران باز نشود .

  داتسون گو البته اگر در بازار خودرو ایران هم عرضه شود آینده خوبی را می توان برای آن متصور بود چرا که می توان این خودرو را با داخلی سازی حدود 50 درصد ، در حدود قیمت تیبا به فروش رساند .

  رقیب دیگر داتسون در جهان رنو کویید است . رنو کوئید توسط رنو در هند معرفی شده و قرار است در این کشور برای اولین بار با درصد ساخت بالا و در حدود 98 درصد تولید شود . این محصول بر روی پلت فرم جدید CMF-A رنو طراحی شده است .

  رنو کوید-1

  رنو کوئید یک خودرو مینی کراس اوور است . خودروهای کراس اوور معمولا خودرو های شبه شاسی بلندی هستند که روی پلت فرم خودروهای هاچ بک یا سدان توسعه پیدا می کنند .

  از نظر طراحی داخلی خودرو کوئید طراحی بسیار ساده ای دارد ولی با توجه به پنل میانی و قرار گرفتن یک ال سی بزرگ و سیستم مرکزی چند رسانه ای می توان این خودرو را پرچم دار خودرو های ارزان قیمت که نیم نگاهی هم به دیجیتالی شدن خودرو ها دارند دانست .مواد بکار رفته در داخل این خودرو از پلاستیک ارزان قیمت مانند خودرو تیبا و پراید در ایران است .

  موتور این خودرو هم همانند خودرو ماتیز سه سیلندر و دارای حجم 800 سی سی یعنی نصف خودرو تندر 90 است . این موتور 58 اسب بخار قدرت تولید می کند . که 50 اسب بخار کمتر از تندر 90 است .

  به اشتباه برخی در بازار ایران گمان می کنند این خودرو در ایران جایگزین تندر 90 خواهد شد اما کوئید با موتوری با 50 اسب بخار قدرت ضعیف تر و یک سایز کوچک تر بدنه ، رقیب جدی برای جایگزینی پراید و تیبا است .

  رنو کوید-4

  رنو کوئید قرار است توسط رنو در ایران با قیمت 25 میلیون تومان تولید شود . خودرو داتسون اما محصولی است که بین رنو کوئید و تندر 90 ( ساندرو) قرار می گیرد .

  قدرت موتور داتسون حدود 20 اسب بخار از کوئید قوی تر و 30 اسب بخار از تندر 90 و ساندرو ضعیف تر است. قدرت موتور داتسون چیزی شبیه پژو 206 تیپ دو است برای همین شاید بسیاری از مشتریان ایران که می خواهند کوئید ارزان قیمت بخرند پولشان را جمع کنند تا داتسون بخرند و بسیاری از افرادی هم که می خواهند ساندرو بخرند کیفیت و برند ژاپنی را به قدرت موتور بیشتر خودرو فرانسوی ترجیح دهند . پس اگر ورود این خودرو چنین برای رنو در ایران دردسر ساز باشد پس تکلیف خودرو های چینی و یا برخی محصولات مانند پراید و تیبا چه خواهد بود؟ شاید همین عامل ورود داتسون به ایران را سخت کند .

   


  19 دیدگاه

  1. ویژگی‌های نامطلوب رنو کوئید نسبت به پراید111SE
   برف پاک کن وشیشه گرمکن عقب ترمزABS دما سنج موتور دورسنج موتورنداردنداشتن اهرم برای تنظیم اینه های جانبی از داخل کابین تنظیم نشدن پشت سری صندلی های جلو موتورکم قدرت نبود کیسه هوا برای صندلی شاگرد نداشتن چراغ داخل صندق عقب و بدون فرمان هیدرولیک
   فعلا تا سال اینده خرید خودروی صفر ممنوع به نفع خود مردمه

  2. كاروني | آبان 4, 1394 | لینک نظر

   اگر قرارنیست تولید بشن چرا خبر شون تو سایت ها زدن که قرار است در ایران تولید بشوند
   هروقت که در ایران تولید شدن باید خبر بدن
   همین مردم دارن برای خودرویی که وجود نداره قیمت تعیین میکنند.

  3. یاشار | آبان 4, 1394 | لینک نظر

   همچین میگین مافیای خودرو ! انگار کسی اینها رو نمیشناسه … خوب ایران خودرو و سایپا ..مافیا هستن دیگه …

  4. سپنتا | آبان 4, 1394 | لینک نظر

   نگاه کنید فریبکاری رو 1- میخوان بگن بفرمایید خودرو روز ولی چه خودرویی خودروهایی در حد موتور سیکلت و بت چه قیمتی اینجا بازم پرشیا چینی مطرح میشه2-همین خودروها(یا موتورهای)برند هم طوری قیمتش چیده میشه که به او ماشین چینیه (برلیانس)ضربه نزنه – آره رفقا مکتب اینا اصلن فریبه -فقط امسد که همینطور مردم نخرند نابود میشن نابود

  5. پرهام | آبان 3, 1394 | لینک نظر

   خیلی دوست دارم خوشبین باشم اما واقعیت امر اینه که همیشه آرزو بر ما عیب نبوده ونیست.

  6. امين | آبان 3, 1394 | لینک نظر

   اينايي كه شما ميگيد قيمت هند هست. تو هند هيونداي i20 و فولكس پولو و هوندا جاز هم ٦٠٠٠ دلار قيمت داره! خود پولو تو آلمان ١٠٠٠٠ يورو معادا ١٢٠٠٠ دلار قيمتشه! يعني دو برابر. تو هند رنو داستر ٩٠٠٠ دلار قيمتشه! تو ايران ١٢٠ ميليون تومن. منم مطمئنم امكان نداره هيچ كدوم از اين برند ها تو ايران زير ٧٠-٨٠ ميليون تومن بيان. لطفا بيخودي ملت رو به آرزوهاي واهي دلخوش نكنيد يه كم لطفا خبرهاتون با واقع بيني بيشتري باشه. سورس قيمتها رو هم ميدم براتون. قيمتها رو در ١،١٥ ضرب كنيد قيمتش به دلار به دستتون مياد.

   • در پاسخ به: امين

    ُSepehr | آبان 3, 1394 | لینک نظر

    سلام، قیمت 25 میلیون تومن پیش بینی ما نیست، گفته آقایون هست ، کوئید و داستر با داخلی سازی بالا (حدود 60 درصد) در ایران مونتاژ و تولید خواهند شد و مقایسه قیمتی با اروپا یا هند شاید در شرایط بازار ایران چندان صحیح نباشه، اما طبق توضیح جناب پیمان کارگر (مدیر رنو پارس) تولید و مونتاژ خودرو در ایران حدودا 30 درصد کاهش قیمت نسبت به وارداتش به دنبال داره،یعنی کپچر تولیدی ایران خودرو احتمالا با قیمتی در حدود 70 میلیون میتونه عرضه بشه .

  7. رامتین | آبان 3, 1394 | لینک نظر

   واقعا فکر کردید سوزوکی 7هزار دلاری قیمتش 70 تومنه؟؟؟ بابا این حقه تبلیغاتی بود که ایران خودرو اون قیمتها را برای سوزوکی اعلام کرد. شکی نیست در موقع ارائه و پیش فروش قیمتش بسیار پایین میاد. داتسون اگه 6هزار دلار باشه همون حدود 30 تومن خواهد بود، مشروط بر آنکه موافقت به ارائه اش بشند که کمه احتمالش.
   یه مثال: پژو 208 در مدل پایه با موتور 1600 و توان 120 تولید شده و قیمت 12000 یورو است که میشه 47 تومن. مالیات و سایر هزینه ها را در نظر بگیری چیزی حدود 30% قیمت کل میشه، یعنی 30درصد 47میلیون که میشه 14 تومن و پس مجموعش میشه 61 تومن. معمولا 10درصد هم سود میگیره ایران خودرو از قیمت نهایی که میشه در مجموع 67 تومن. بنابراین ممکنه ایران خودرو اتومبیلی مثه 208 را با قیمت 70 بفروشه در حالیکه قیمت واقعیش 47 تومنه. حال یکی میگفت باید 30 تومن بفروشه! مگه دیوانه شده که 47 تومن را 30 بده (با این فرض که اونها با دلار واقعی یعنی 3450تومن خریداری کرده باشند که انگار همینه). اما مثلا با کاهش بعضی هزینه ها میتونن بجای 70 قیمت 60 بدهند (کلا منظورمون 208 که بصورت cbu وارد شده نه مونتاژ داخلی). پس اگه دلار همین قیمت باشه، در بهترین حالت و با درنظر گرفتن انصاف اونها، اگه فرضا دلار را 4500 فرض کنید و قیمت واقعی اتومبیل را در 4500تومن ضرب کنید، قیمت منصفانه اون اتومبیل در ایران بدست میاد. (مثلا کوئید 5000دلاری میشه 23 میلیون). بنابراین تنها راه کاهش نرخ دلاره. یعنی مثلا دلار بشه 2000 تومن، اوضاع فوق العاده میشه و حتی اگه اون انصاف را هم رعایت نکنند، 208 مثلا قیمت 40 تومن در میاد یا همین کوئید 15 تومن. پس مشکل اصلی دولته که اگه این کارو کنه خیلی خیلی اوضاع بکام مردم میشه. انشالله. (بحث مونتاژ داخلی بیش از 50درصد چیز دیگری است).

   • در پاسخ به: رامتین

    سپهر خان چه جیزی درصنعت و بازار خودرو ایران قابل توجیه و منطقی است که این دومی آن باشد؟فراموش نکن ما اینجا نعمت زاده ها داریم که اگر بخواهند به گفته خودشان سهمشان را به زور از دولت میگیرند بله به زور

   • در پاسخ به: رامتین

    لازم نیست اینقدر واسه خودروسازها تبلیغ کنی چون خودتو خسته میکنی ما نمیخریم.ضمنا سود خودروسازها از فروش ده درصده؟ اینو امیدوارم جدی نگفته باشی که لااقل به عنوان جک سال انتخاب بشه.

  8. آوش | آبان 3, 1394 | لینک نظر

   به نظر من هیچ کدام از خودروهای رنو پژو یا نیسان امکان نداره با قیمت زیر 70 میلیون بیان.

  9. امیرحسین | آبان 3, 1394 | لینک نظر

   تصمیم گیری های اشتباه گذشته و انتخاب محصولات نامناسب در بازه های قیمتی(تقریبا بیشتر محصولات دو خودروسازی تو بازه 20 تا 50 میلیون هستن چه وارداتی چه مونتاژِی)باعث وجود این مناقشات میشه که دودش تو ی چشم مصرف کننده میره.

  10. رامتین | آبان 3, 1394 | لینک نظر

   امیدوارم نیسان داتسون وارد شه و با قیمت 25 موفق خواهد بود.

  11. iq7 | آبان 3, 1394 | لینک نظر

   به این میگن خیالبافی

   کوئید قراره 25 تومن باشه ( نظر شخصی : زیر 70 نیست ) بعد از اینور نیسان داتسون قراره 20 تا 25 باشه خب چه اتفاقی میوفته؟؟؟ پراید تیبا از سایپا ، سمند و 405 و 206 از ایران خودرو فروششون تعطیل میشه به نظر شما این دوتا شرکت میذارن اینطور اتفاقی بیوفته؟؟؟ هنوز یادمون نرفته قرار بود سوزکی ها 20 و 25 و 32 باشن یهو شدن 70 و 90 و 100!!

   تنها تنها تنها راه اینه کسی نخره تا این دوتا جمع کنن برن

   • در پاسخ به: iq7

    ُSepehr | آبان 3, 1394 | لینک نظر

    کوئید…از نظر مشخصات چندان تفاوتی با پراید هاچ بک ندارد…تنها مزیت فنی، ایمنی بالاتر خواهد بود.به هیچ عنوان قیمت بالای 30 میلیون برای خودرو 4700 دلار توجیهی ندارد

    • در پاسخ به: ُSepehr

     iq7 | آبان 3, 1394 | لینک نظر

     سپهر جان بدون شک در حد از لحاظ فنی در حد پراید هست از لحاظ طراحی و ایمنی و … که در حد دنا هست! قیمتش هم باید 20 تومن اینطوری باشه ولی اینجا ایران و ماشین هم یه جورایی کراس اوور به حساب میاد و تازه داخلش ال سی دی هم داره!! یعنی تموم بهونه ها برای دو شرکت هست که قیمتش رو ببرن بالا وقتی سوزوکی 7 هزار دلاری شد 80 میلیون مگه با عقل جور در میومد؟؟ میشد با 25 تا بازار همه رو خراب کنه ولی شد 80 به جای رقابت با تیبا و پراید و … شد رقیب مزدا2 و ای 20!! ( فک کنم خود سوزوکی برا مزدا و هیوندا نامه عذرخواهی بنویسه بگه بخدا تو ایران اینطوری هست و گرنه نصف شما هم نیستیم! )

    • در پاسخ به: ُSepehr

     saman | آبان 3, 1394 | لینک نظر

     سپهر جان، ما تو ایران زندگی میکنیم!
     با وضع تورم و قیمت فجیع خودروهای داخلی و ایمنی فجیعتر اصلا زنده موندن ما توجیه نداره!! ولی خب زنده ایم، پس میبینی که همه چیز در اینجا توجیه پذیره!!
     مگه سی سال تولید یک محصول ثابت توجیه داره که قیمت بالای یک خودرو توجیه نداشته باشه!
     همچین توجیهش میکنن!!!!

   • در پاسخ به: iq7

    کوروش | آبان 4, 1394 | لینک نظر

    اون سوزوکی ها که مانور ایرانخودرو بود که بگه امیدوار نباشید . هرگز نمیتوانند با ان قیمت های فظایی بفروشند.
    خودویی مثل کوئد و داتسون نمیتوانند با خودرو های سمند و 405 و مشتقاتش رقابت کنند . به ان دلیل که کسی که میخواد سمند بخره به دنبال یک خودروی چند منظوره هم برای شهر و هم برای جاده است اما با توجه به هاشبک بودن اون دو خودرو نمیتوانند گذینه مناسبی باشند. تازه جدای از تفاوت قدرت موتور این دو گروه خودرو.