5 خودرو تازه ایران خودرو برای سال 95؛ از پژو 301 تا 208 و 2008

سپهر زنگنه | سه شنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۴ | 16 نظر

معاون کیفیت گروه صنعتی ایران خودرو سه دلیل کاهش تولید خودرو در سال جاری را برشمرد و با اعلام اینکه دستور دادند خودرو با کسری تولید نشود، گفت: پژو به ایران شوک وارد کرد و باید خسارت بدهد. ۵ خودرو جدید هم سال ۹۵ وارد می شود.

به نقل از تسنیم، مجتبی استادرحیمی در شبکه خبر درباره اوضاع کنونی تولید خودرو در کشور به 4 مؤلفه اصلی کیفیت، تولید و انجام تعهدات ، هزینه ها و توسعه در ارزیابی این مسئله اشاره و اضافه کرد: صنایع فولاد، آلیاژها، ورق، آلومینیوم، رنگ و مواد وابسته، پلیمرها، بنزین، انواع روغن، الکترونیک، شیشه، تایر و لاستیک، پلاستیک، نساجی، صندلی، ریخته گری، چراغ ها و 60 صنعت دیگر از صنایعی مرتبط با صنعت خودرو هستند.

وی گفت: این صنایع باید همگن باشند و رشد آنها با صنایع خودروسازی به صورت همگن انجام شود و صنعت خودرو را تغذیه کنند.
استادرحیمی با اشاره به اینکه این رشد وابسته به فضای صنعتی کشور است افزود: عواملی مانند فناوری ازجمله دانش فنی و سخت افزار روی این فضا تأثیر می گذارد و این فناوری باید مدام به روز شود.
وی با بیان اینکه سیاست های بانکی و حمایت بانک ها از این صنایع و میزان نقدینگی خودروساز بر صنعت خودرو تأثیر می گذارد، ادامه داد: منابع انسانی و مهارت های او و قوانین و مقررات حاکم بر صنایع خودروسازی از دیگر عوامل مؤثر بر صنعت خودرو است.
استادرحیمی افزود: استانداردها و سختگیری در این زمینه هم بر روی صنعت خودرو تأثیر می گذارد اما نکته مهم این است که آیا همه عوامل با این استانداردها رشد می کند و همچنین اینکه صنایع پتروشیمی، فولاد و آلیاژ تا چه اندازه می توانند هم گام با توسعه صنعت خودرو پیش بروند؟
وی گفت: اخلاق حرفه ای و فرهنگ کیفی حاکم بر جامعه هم بر روی صنعت خودرو تأثیر می گذارد، اینکه در کارشان اخلاق حرفه ای را رعایت می کنند یا نه؟
استادرحیمی افزود: محصول تولیدی صنایع خودروسازی حاصل فعالیت های همه عوامل فوق است.
معاون کیفیت گروه صنعتی ایران خودرو با بیان اینکه پارسال به رغم تحریم ها تولید بسیار خوبی داشتیم و بیش از 600 هزار دستگاه خودرو تولید کردیم افزود: امسال تا کنون حدود 283 هزار خودرو تولید کردیم که نسبت به برنامه تدوین شده حدود 14 درصد انحراف منفی داریم.
استادرحیمی با اشاره به علت های این موضوع گفت: نخستین علت این بود که به علت مشکلات کیفی که در شبکه خدمات پس از فروش داشتیم و مشکلات مشتریان و مسائل فرایندهای تولید، سخت گیری هایی را بر روی کیفیت قطعات انجام دادیم و این سخت گیری ها موجب شد که صلاحیت تعدادی از سازنده ها باطل شود و اجازه ندهیم قطعات تولیدی آنها وارد شرکت شود.
وی با اشاره به اینکه عامل دوم، تطبیق عرضه و تقاضا بود ادامه داد: در 2 تا 3 ماه اخیر به علت کاهش تقاضا برای اینکه به خودروهای کف پارکینگ اضافه نشود و خواب سرمایه نداشته باشیم بر اساس تقاضا تولید را کاهش دادیم که امیدواریم تا ماه های آخر سال این کاهش را جبران کنیم.
معاون کیفیت گروه صنعتی ایران خودرو گفت: عامل مهم دیگر که بسیار مهم بود و از سال 93 برای نخستین بار به طور قاطع در ایران خودرو پیاده شد موضوع جلوگیری از تولید خودروی با کسری بود.
استادرحیمی افزود: در انتهای سال 92 حدود 35 هزار دستگاه خودرو با کسری داشتیم که به علل مختلف ازجمله کسری سپر، چراغ، کسری ای سی یو نمی توانستیم این خودروها را تحویل مشتری دهیم.
وی اضافه کرد: دستور اکید صادر شد که حق تولید خودرو با کسری را نداریم و از سال 93 اجرا شد و اکنون علت برخی از افت تولیدات ما ناشی از همین مسئله است.

معاون کیفیت گروه صنعتی ایران خودرو در بخش دیگری از این گفتگو گفت: تحریم ها فرصتی بود برای برخی از قطعه سازان و خودروسازها تا بتوانند توانایی های خود را ثابت کنند.
استادرحیمی افزود: تحریم ها موجب شد تا آنها به آن باور برسند که در شرایط تحریم هم می توانند سالی 600 هزار دستگاه خودرو تولید کنند بدون اینکه حتی یک قطعه از پژو یا شرکت های خارجی مادر وارد کنیم.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا اکنون اوضاع خودروسازی از نظر تحریم بهتر شده است یا خیر گفت: اکنون اوضاع فرقی نکرده ، امیدواری ها و دلگرمی ها زیاد شده است اما از نظر انعقاد قرارداد و یا وارد کردن قطعات تفاوت چندانی با گذشته نکرده است.
استادرحیمی افزود: قبلا با خودروسازهایی مانند پژو، رنو، سوزوکی کار می کردیم و اکنون مذاکرات ادامه دارد و مذاکرات جدید از زمان آغاز بحث برجام شروع شد و هیئت هایی مرتب در حال تردد هستند و پروتکل هایی تنظیم می شود و تفاهمنامه هم نوشته شده اما اطلاعی نداریم که قطعی شده است یا خیر.
وی در پاسخ به این پرسش که ماجرای شرکت پژوی فرانسه که حتی تهدید به افشاگری کرده بود چه بود؟ گفت: این افشاگری را مدیر منطقه ای این شرکت در خاورمیانه تکذیب کرد.
استادرحیمی افزود: خودمان هم نمی دانیم موضوع افشاگری چیست؟
وی ادامه داد: شرکت پژو در سال 91 به صورت یک طرفه همه صادرات قطعه به ایران را قطع کرد یعنی شوک بسیار بزرگ و سنگینی به ایران خودرو وارد شد و اگرچه این موضوع تبعاتی داشت و ما توانستیم روی پای خود بایستیم و تولیدات را پیش ببریم اما شوک بزرگی به صنعت ما وارد شده است که باید پاسخ این خسارت را بدهد.
معاون کیفیت گروه صنعتی ایران خودرو ادامه داد: از آن طرف هم این شرکت ادعاهایی دارد که باید در محافل حقوقی درباره آن بحث و تصمیم گیری شود.
استادرحیمی درباره تولید محصولات جدید گفت: کار تولید برخی از این محصولات را از پارسال آغاز کردیم که امسال به تولید رسید از جمله وانت اریسان که در سایت تبریز در حال تولید است.
وی افزود: موتور توربوشارژ هم امیدواریم تا چند ماه آینده به مرحله تولید انبوه برسد و الآن در مرحله طرح است که روی سمند نصب و به عنوان خودروی جدید وارد بازار می شود.
استادرحیمی اضافه کرد: خودروهایی مانند 409، x502، x301، 208 و 2008 به احتمال زیاد در سال 95 وارد بازار می شوند.
وی گفت: زمانی کیفیت ، مطلوب است که مشتری مراجعه به شبکه برای رفع مشکلات کیفی نداشته باشد.
استادرحیمی ادامه داد: برای این منظور در نخستین گام بر روی محصولات رانا طرح هایی را تعریف کردیم که تا 10 هزار کیلومتر نخست، رانا مراجعه به تعمیرات و شبکه خدمات پس از فروش نداشته باشد که امیدواریم این طرح را در اسفند نهایی کنیم و خودروهایی که از اسفند دست مشتری می دهیم تا 10 هزار کیلومتر مراجعه به شبکه نداشته باشند.
وی افزود: برنامه ای داریم که میزان گارانتی خودروی رانا و دیگر خودروها را افزایش دهیم و به زمان و کیلومتر بالاتر برسانیم.
معاون کیفیت گروه صنعتی ایران خودرو تاکید کرد: با همه وجود تلاش می کنیم به کیفیتی که شایسته مشتریان ماست برسیم و خودروی با کیفیت عرضه کنیم.

 

کانال خبری دنده 6 بر روی تلگرام

  کانال خبری ، صرفاً بر روی نسخه بروز شده تلگرام کار می کند،می توانید با استفاده از لینک های زیر تلگرام خود را آپدیت کنید.

 لینک آپدیت تلگرام برای اندروید:

‏«Telegram» را در بازار:
http://cafebazaar.ir/app/?id=org.telegram.messenger

برای آی‌او‌اس (آیفون و آیپد):
https://itunes.apple.com/en/app/telegram-messenger/id686449807?mt=8

تلگرام نسخه دسکتاپ (ویندوز):
https://tdesktop.com/win

محتوای مجله دنده 6 با مطالب درج شده در وب سایت متفاوت بوده و برخی اخبار کوتاه و جالب از چهار گوشه صنعت خودروسازی را شامل می شود.

از این که با شما هستیم، خوشحالیم.

 

از سراسر وب
پیشنهاد از

16 دیدگاه

 1. امیر | آبان 16, 1394 | لینک نظر

  خودروهایی مثل 405 و سمند و پارس و… را از خط تولید جمع کنید چون مردم خریدار انها نیستند.
  ما خودروی روز دنیا را می خواهیم که هم کیفیت داشته باشد هم مصرف سوخت پایین . خودرویی مثل پارس
  باید یک پمپ بنزین به دنبال ان باشد از بس که پر مصرف است.همین امروز اعلام شد هوای تهران ناسالم
  است. چرا شهرهای دیگر در دنیا که سرانه خودرو در انجا بیشتر است الودگی هوا ندارند.!!!؟

 2. محمد رضا | آبان 12, 1394 | لینک نظر

  اگه قرار باشه کراس اور 2008 پژو هم قیمت کره ای ها عرضه شه هیچ وقت نمیتونه جای کره ای ها رو تو بازار بگیره.ولی اگه مثل رنو کپچر با قیمت مناسب 105 میلیون عرضه بشه میتونه رقیب جدی برای کراس اوور های کره ای باشه.البته اگه بم خودرو بتونه در زمان کوتاه تری از ایران خودرو فولکس تیگوآن رو عرضه کنه فاتحه ایران خودرو از همین الان خوندس.

  • در پاسخ به: محمد رضا

   مهمان | آبان 13, 1394 | لینک نظر

   تیگوان با قیمت 100 میلیون مونتاژ بشه ؟؟؟؟؟؟!!!!!
   خیلی دوست داشتم اینطور باشه اما خودتون میتونین قضاوت کنین
   اگر تیگوان با چنین قیمتی عرضه بشه (یعنی عملا قیمت بازار جهانی) ، اول از همه بازار بعضی خودروهای مونتاژ چینی کرمان موتور و شرکت های وابسته ش من جمله بم خودرو به خطر میافته. بعد هم بازار مدل های کره ای 150 میلیونی کلا از بین میره.
   این نکته رو هم در نظر بگیرید که مدیرعامل کرمان خودرو در حا حاضر چینی هست و به تازگی هم با افتخار مدل جدید چری رو وارد کردن که در مدل تاپش در حدود 100 میلیون قیمت داره
   چطور انتظار دارید تیگوان رو حداااااااااااااااااقل با قیمت زیر 120 عرضه کنن؟؟؟
   قیمتی که من براش متصور هستم در حد رقابت با کره ای ها هست و شاید هم بیشتر
   و تنها راه حل هم ادامه دادن تحریم تا ایجاد تغییر اساسی در صنعت خودرو و یا برداشته شدن تعرفه وارداتی هست
   اونوقت معلوم میشه مونتاژکارانی که ادعای اونها گوش فلک رو کر کرده، چند مرده حلاجند

   • در پاسخ به: مهمان

    محمد رضا | آبان 13, 1394 | لینک نظر

    دوست عزیز با تشکر از کامنت خوبتون.بنده نگفتم تیگوان رو با قیمت 100 میلیون عرضه کنند.اون 105 میلیون کپچر که گفتم یه مثال از قیمت گذاری درست خودروست.وگرنه میدونم تو کشور های خارجی تیگوان هم قیمت کراس اوورهایی مثل سوبارو فارستر و تویوتا RAV4 است.منظور من این بود که اگه مونتاژ شه و چون معاف از تعرفه 40 درصد گمرک میشه میتونه با قیمت گذاری درست(حدودا 150 میلیون) کمر خودروهای کره ای هم قیمت مثل اسپورتیج و ix35 رو بشکونه و بازار زیر 200 میلیون کشور رو به کلی تصاحب کنه.همین جوری که کپچر کره ای هایی مثل النترا و ولوستر و حتی مزدا 3 تیپ 4 رو نابود کرد

 3. ممل | آبان 12, 1394 | لینک نظر

  207 اصلا نخر که به جز دردسر هیچی چیز نیست ما گفته باشیم.

 4. sunmartin | آبان 12, 1394 | لینک نظر

  این بنده خدا سوال کرده بهش منفی دادین..
  بنظر من 207 مدل 91 با کارکرد متعارف اما نگهداری سالم بهتر از گزینه هایی مثل دنا و دنارت ( دنای اتومات)و سایر اقمار 205 هست
  اصلا هم طرف چینی نرو..

 5. رامتین | آبان 12, 1394 | لینک نظر

  برخلاف عقیده ما دوستان که دوس داریم کمپین را حفظ کنیم و خودروی صفر نخریم (من جمله خود من که قصد خرید را امسال داشتم اما تصمیم گرفتم تیرماه آتی و در ماه رمضان این کارو کنم) بنظر مردم بشدت وام 25 تومنی را پیگیر هستند و استقبال زیادی از اون داره میشه. عیب این وام این بود که تا 7 سال که قسطها تموم نشده نمیشه ماشین را فروخت که امروز اعلام شد بهد 3 سال، سند خودرو به شخص داده میشه. بنابراین دولت با یک حمایت همه جانبه داره به کمک خودروسازها میره و اصلا بحث مشتری مداری، رضایت و کیفیت را توجه نداره.
  حال سئوالم اینه که چند وقتیه همش بحث اینه که از اسفند خودرهای صفر با کیفیت بالاتری قراره عرضه بشه و رانا را دارند همش تعریف میکنند! بنظرتون این چه معنایی داره و آیا حقه اقتصادی است؟ در نهایت به عنوان راهنمایی به بنده میتونید بگید در سال آتی با بودجه 40 تومنی، خودروی صفر (مانند رانا، 206تیپ5، ساندرو و…) گزینه بهتری است یا 207 با کارکرد زیر 20هزارکیلومتر مدل91 که بنظر قطعات کامل فرانسوی داشتند؟؟ ممنون (چرا که خودروی چینی که کلا قابل فکر کردن نیست و خودروهایی مثه 208 در سال آتی قیمت حدود60 دارند).

  • در پاسخ به: رامتین

   اولا یه سوال: کی گفته پژو208 قرار هست 60 میلیون باشه؟ مگه چی داره ؟ یه خودروی فسقلی درون شهری هست که به نظرم حداکثر دو یا سه میلیون باید از 206 گرون تر باشه !!! گرچه اون هم براش زیاده .
   دوما بازهم یه سوال : این ها خجالت نمیکشن که هی میگن میخواهیم تا اسفند کاری کنیم که رانا تا 10 هزار کیلیومتر به نمایندگی نره؟ به نظرتون نمیفهمن یا خودشون رو زدن به نفهمی ؟

  • در پاسخ به: رامتین

   linkoln6ft | آبان 12, 1394 | لینک نظر

   (بنظر مردم بشدت وام 25 تومنی را پیگیر هستند و استقبال زیادی از اون داره میشه. عیب این وام این بود که تا 7 سال که قسطها تموم نشده نمیشه ماشین را فروخت که امروز اعلام شد به 3 سال، سند خودرو به شخص داده میشه)
   هنوز وامی داده نشده که مردم بخوان استقبال کنن و از ۱۵ام شروع میشه.
   عیب این وام تنها شامل گفته شما نمیشه که باعث عدم استقبال مردم خواهد شد و دلایل زیادی داره که دوستان به اونها اشاره کردن و با کاهش از ۷ به ۳ چیزی تغییری نمیکنه.

 6. مصطفی | آبان 12, 1394 | لینک نظر

  409 پزو هست اقا سپهر؟x502 دیگه چیه؟اینا تا این ماشینارو بزنن حداقل 2 سال زمان میبره

  • در پاسخ به: مصطفی

   ُSepehr | آبان 12, 1394 | لینک نظر

   اینا کد فنی هستن، بعید نیست به خودروهای چینی دانگ فنگ مربوط بشن

  • در پاسخ به: مصطفی

   نیما | آبان 12, 1394 | لینک نظر

   تا جایی که بنده سرچ کردم ایکس ۴۰۹ و ۵۰۲ نام پروژه های ایراد خودرو است و پژو نیست . اینها پروژه های فیس لیفت دنا هستند که در یکی تنها شکل درها عوض می شود و یکی هم نصب موتور توربو شارژ به همراه لوازم مربوطه آن بر روی دنا است. تحولی در کار نیست!

   • در پاسخ به: نیما

    مهمان | آبان 13, 1394 | لینک نظر

    تا بحال فرآیند جایگزینی چراغ رو روی سمند انجام میدادن و هر چند سال به اسم یه مدل جدید بیرون میدادن حالا نوبت به درها رسیده
    باید باز هم به این صنعت فعال و پویا تبریک گفت
    درباره توربوشارژی هم که در حالت خوشبینانه ایران خودرو طراحی کرده و ساخته ( اگر چینی نباشه) بهتره صحبتی نکنم