متقاضیان تسهیلات 25 میلیونی چه کسانی هستند؟

سپهر زنگنه | چهارشنبه، ۲۰ آبان ۱۳۹۴ | 24 نظر

تسهیلات 25 میلیون تومانی خودرو حجم تقاضای موجود در بازار برای خرید را افزایش داده است. تقاضایی که با برخی اظهارنظرها در ماه‌های اخیر درخصوص اینکه مردم به‌دلیل عدم‌تناسب کیفیت و قیمت خودرو نمی‌خرند، منافات دارد. این موضوع را برخی مخالفت‌هایی برای برهم زدن وضعیت بازار خودرو دانستند و همین موضوع موجب افزایش شایعات در بازار و به‌دنبال آن عمیق‌‌تر شدن رکود شد. با این وجود، بسیاری از کارشناسان معتقدند که تسهیلات 25 میلیون تومانی‌ خودرو در بازار به‌گونه‌ای تاثیرگذاشته است که تمامی این شایعات را کنار زده است. به عقیده کارشناسان عمده‌ترین مشکل در قهر مشتریان با بازار خودرو نبود توان مالی کافی برای خرید بوده است. مشکلی که به‌واسطه مشکلات اقتصادی چند سال گذشته ایجاد و موجب افزایش برخی شاخص‌های تاثیرگذار در زندگی مردم شده است؛ بنابراین با ارائه تسهیلات 25 میلیون تومانی که معادل 80 درصد قیمت بسیاری از خودروهای تولید داخل است، توان مردم افزایش یافته و آنها برای خرید هجوم آورده‌اند. در واقع به‌نظر می‌رسد، تسهیلات 25 میلیون تومانی خودرو موجب تحریک تقاضا در بازار شده است.

براین اساس این سوال پیش می‌آید که چه کسانی از تسهیلات 25 میلیونی استقبال کردند؟ کارشناسان معتقدند که عمده‌ترین دسته‌ای که تقاضای موجود در بازار را رقم زدند کسانی هستند که توان خرید لازم برای خرید خودروها را نداشتند. در این میان آنها به دسته‌ای از مشتریان اشاره می‌کنند که برای بار اول صاحب خودرو می‌شوند. دسته دوم خریداران خودرو از نظر کارشناسان کسانی هستندکه صاحب شغل نبوده و به‌دلیل شرایط آسان تسهیلات خودروی ارزان قیمتی را برای اشتغال خریداری می‌کنند. دسته سومی هم که کارشناسان به حضور آنها در جمع خریداران خودرو با تسهیلات 25 میلیون تومانی اشاره دارند دارندگان خودروهای قدیمی و فرسوده است. بنابراین این چند دسته دست به دست هم دادند تا رونق به بازار خودرو بازگردد و تا این لحظه چندین هزار خودرو فروخته شود. در این زمینه، یکی از مدیران ارشد صنعت خودرو به دو دسته اول اشاره کرده و می‌گوید: بیشترین کسانی که در حال حاضر برای خرید از طریق این تسهیلات مراجعه می‌کنند جوانانی هستند که توان مالی لازم برای خرید نداشته‌اند و جزو دسته ضعیف جامعه (به لحاظ مالی) محسوب می‌شوند.

وی می‌افزاید: اما دسته دوم کسانی هستند که شغل ندارند؛ بنابراین با خرید خودرو سعی در درآمدزایی دارند. خرید صورت گرفته از سوی این دو دسته نشان‌دهنده آن است که بخشی از افراد جامعه قصد خرید داشتند، اما قدرت خرید لازم را دارا نبودند و این تسهیلات شرایط را برای آنها ایجاد کرده است. اما فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» تاکید می‌کند: برخی مشتریان از توانایی مالی کافی برای خرید نقدی و حتی اقساطی عادی لیزینگ‌ها برخوردار نبودند؛ بنابراین با ارائه این تسهیلات به خرید روی آوردند. این مشتریان، که بر اثر تورم شدید سال‌های گذشته و رشد پایین و منفی اقتصادی، قدرت خرید خود را از دست داده‌اند، می‌توانند با این وام نسبت به خرید خودرو اقدام کنند. وی می‌گوید: دسته دوم اما کسانی هستند که قصد و هدفشان از خرید خودرو استفاده تجاری است. واقعیت این است که خودروی سواری سبک نقش مهمی در اقتصاد حمل و نقل شهری در ایران بازی می‌کند؛ بنابراین اولین انتخاب شغلی بسیاری از افراد قشر ضعیف اقتصادی در ایران خرید خودرو به منظور مسافرکشی چه به‌صورت شخصی و چه به‌صورت فعالیت در آژانس‌ها است.

زاوه اما از دسته سومی نام می‌برد که آنها نیز توانایی کافی برای خرید خودرو را ندارند و ادامه می‌دهد: بسیاری از دارندگان خودروهای فرسوده عمدتا توانایی مالی مناسبی برای تامین خودرو بعد از اسقاط را ندارند. از آنجا که این تسهیلات شرایط خوبی را برای جایگزینی خودرو ایجاد می‌کند؛ بنابراین آنها نیز جذب بازار خرید از طریق این تسهیلات شده‌اند. عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان نیز اما در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» می‌گوید: یکی از مهم‌ترین عواملی که در چند ماه گذشته منجر به عدم‌خرید خودرو شده بود، بحث کاهش قدرت خرید مشتریان بود که دولت با ارائه تسهیلات 25 میلیون تومانی بهترین هدف‌گیری را برای افزایش تقاضا انجام داد. محمدرضا نجفی‌منش تاکید دارد: در این میان نباید فراموش کرد که مشتریان همچنان بحث کیفیت را دنبال می‌کنند که خوشبختانه خودروسازان این موضوع را در برنامه‌های خود مدنظر دارند.

دنیای اقتصاد

 

کانال خبری دنده 6 بر روی تلگرام

  کانال خبری ، صرفاً بر روی نسخه بروز شده تلگرام کار می کند،می توانید با استفاده از لینک های زیر تلگرام خود را آپدیت کنید.

 لینک آپدیت تلگرام برای اندروید:

‏«Telegram» را در بازار:
http://cafebazaar.ir/app/?id=org.telegram.messenger

برای آی‌او‌اس (آیفون و آیپد):
https://itunes.apple.com/en/app/telegram-messenger/id686449807?mt=8

تلگرام نسخه دسکتاپ (ویندوز):
https://tdesktop.com/win

محتوای مجله دنده 6 با مطالب درج شده در وب سایت متفاوت بوده و برخی اخبار کوتاه و جالب از چهار گوشه صنعت خودروسازی را شامل می شود.

از این که با شما هستیم، خوشحالیم.

 

از سراسر وب
پیشنهاد از

24 دیدگاه

 1. علی | آبان 23, 1394 | لینک نظر

  آقا یک سوال…..مگر ما زیر ۴۰ میلون خودرو خارجی داریم؟؟؟؟؟ پس کلا بازار زیر ۴۰ میلیون دست ایران خودرو ( خودرو را مثل خود رووو بخوانید) است پس فقط در صورتی که گمرک حذف بشه مجبور خواهد شد کیفیت را افزایش دهد…..من الله توفیق

  باید هر سال ۱۰ درصد از گمرک خودرو کم کنن تا اینجوری شاید خودرو ساز داخلی به فکر کیفیت بیفته ….تمام
  ««خودروساز داخلی طفل ۵۰ ساله لوس و بی مسوولیت است که باید مسولییت پذیر شود»»

 2. عباس | آبان 21, 1394 | لینک نظر

  وقتی سر ماه شد و موعد پرداخت قسط ها رسید،،اونوقت میفهمن چه غلطی کردن،خرابی های زود هنگام و اصطحلاک ماشینم که جای خودش.

  • در پاسخ به: عباس

   me@na | آبان 23, 1394 | لینک نظر

   من خودم یه موتور قسطی خریدم ماهی 350 قسطش بود 12 ماهه هم تموم میشد.اولش گفتم 350 که چیزی نیست ولی الان موعد قسط که میشه گریه ادم در میاد.انقدر خرج و مشکلات هست که به قسط دادن دیگه نمیرسیم.خدا بیامرزه اونو که میخواد 48 تا قسط بده.به قول یکی از همین نظرات که گفته بود قسطش رو با ماشین کار میکنیم در میاریم گفته بود 100 هزار نفر دیگه هم همین فکر تورو کردن مسافر صلواتی هم گیرت نمیاد.

 3. سي | آبان 21, 1394 | لینک نظر

  با اين اوصاف شما بايد 84 ماه واسه ماشيني مثه تندر اتوماتيك هر ماه 496550 تومن بپردازين كه بعلاوه پيش پرداختشم جمعا اينجوري درمياد:
  496500*84ماه=41706000
  حالا همين 41706000 + پيش پرداخت 22196000 تومني جمعا ميشه=
  63902000
  خب حالا اگه قيمت كارخانه رو ازين مبلغ كم كنين ميشه:
  16706000 = 47196000 – 63902000
  تبريك بهتون ميگم! چون بعد هفت سال شماها معادل يه تندر اتوماتيك ووووووووو يه پرايد به خودروسازان محترم پول پرداخت كردين يعني نزديك 17 ميليون تومن اضافه يا به عبارت صحيح تر سود. كه در اصل اگه اونوتقسيم بر وام 25 ميليوني بكني مثه اين ميمونه وام 68 درصد گرفته باشين!!!!!!!
  خب حالا شما ديگه نبايد بگين كه با تندر مسافركشي ميكنين كه باهاش پول دربيارين و خريدش لازم باشه! و اگه مثلا اين ماشينو نخرين و پولتونو ماهيانه به مبلغ 496550 تومن پس انداز كنين بعد 84 ماه همون مقدار 41710200 تومنو در ميارين كه حالا فرقش با اين حالت در اينه اولا 16 تومن پولتونو دور نريختين. ثانيا نخريدناي خودرو جواب داده و شايد شما به جاي يه تندر اصن با همين مبلغ يه مگان اتومات بخرين!! البته مشروط بر ثبات اقتصادي! كه واسه اينم شما ميتونين بجاي پول ذخيره كردن با خريدن و جمع كردن طلا ارزش نسبي پولتونو تا اون زمان حفظ كنين.
  بهرحال خود دانيد!

  • در پاسخ به: سي

   WVW | آبان 21, 1394 | لینک نظر

   برادر بسیار محترم! شما اگر همین الان 47 میلیون پول داری بر از بازار خودرو مورد نظرتو تهیه کن اگر نداری باید خودرو ارزانتر بخری اگر نه باید قسطی بخری. حالا تو مملکتی که تورم بیداد میکنه انتظار خرید از دم قسط بی بهره داری؟
   من این چند وقتی که تو این سایت بودم متوجه شدم شماها افرادی هستید که مشکلتون خرید خودرو با کیفیت نیست.(دیدم مثلا در مورد 315 حرفتون فقط متفاوت بودن قیافه اشه نه کیفیت) پولتون انقدر هست که نهایتا خودرو چینی بخرید ولی اونقدر نیست که مثلا به کره ای یا ژاپنی ها برسه.
   دردتون هم اینکه چرا عوارض نمیشه یک رقم پایین که با مثلا 50 تا 70 تومانتون کیا و تویوتا و هیوندا بخرید.وگرنه خودرو ایرانی با کیفیت هم باشه (فرض کنیم البته) شما خریدارش نیستید.
   حالا اینکه اون قشر پایین بازم نداره 30-40 تومان بده یکجا ماشین بخره براتون مهم نیست.
   دیدید که کمپین هم در واقع کمپینی واقعی نبود و تعدادی مثل شما مخاطبش بودن که حرف اصلیشون خرید خودرو خارجی ارزانه وگرنه اگر حرف نخریدن خودرو بی کیفیت بود کمپین نمی خواست نمیخریدین مثل الان که نخریدین.

 4. پیروز | آبان 21, 1394 | لینک نظر

  به نظر من اصلا تعداد ثبت نام کنندگان مهم نیست، مهم هم نیست که آیا واقعا این تعداد وام را گرفته اند یا نه
  ببینید، قرار بود که دو هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی یا همان وام به بخش تولید تزریق شود (به گفته آقای نوبخت) بعد تلویحا فهمیدیم که همه اش قرار است برسد به دو خودروساز معروف. پس از مدتی این خبر لابلای دیگر اخبار گم شد و به فراموشی سپرده شد. اما به نظرم اصلا توقفی صورت نگرفت و تنها صورت کار عوض شد بدین صورت که وام به کارخانه ها داده شود که مردم قسطی بخرند اما اصل کار این بود که این پول به کارخانه ها برسد و تنها به جهت خراب نشدن وجهه دولت و کاستن از اعتراض مردم و کارشناسان یک بار لقمه را دور سر چرخاندند و به نظر می رسد که اصولا مهم نیست که واقعا چه تعداد وام گرفته اند چون کارخانه بر اساس تعداد ادعایی فروش قسطی می رود و از بانک وام می گیرد پس اینجا تنها تعداد ملاک است و قبولاندن به بانک حال اگر مردم خریدند که خریدند و اگر نخریدند هم آمار می دهند که فروختیم تا وامشان را بگیرند.
  فکر می کنم که کمپین ولو حداقلی یک تأثیری داشته است و انصرافی ها از پیش خرید هم ضربه اساسی وارد کرده است اما ما را سرگرم کرده اند و آمار می دهند.
  یک مقدار هم آمارشان غلو آمیز است! چطور تمام کارهای اداری و مالی ۵۴۰۰۰ نفر طی ۳ روز انجام شده است و مثلاً ظرف یک روز ۲۰ – ۳۰ هزار ثبت نام انجام شده و کارها تمام شده است؟

 5. sunmartin | آبان 20, 1394 | لینک نظر

  چرا باور نمیکنین اصلا کمپین و این ngo و غیره و ذالک مدت هاست درایران مرده ملت پول نداشتن وگرنه تا الان تمام چهارچرخه های متحرک ویران خودرو و سایه بان و بادل و جان و به به و چه چه میخریدن یه حیوان زبان بسته هم مثل خروس و یا گوسپند جلوش قربانی میکردن شماها از واقعیت جامعه سنتی ایران بدور هستید تعداد افراد دارای تحصیلات واقعی و دانش محور و کنجکاو در علوم و شرایط روز بسیار کم هست البته هستن افراد زرنگ و نان بنرخ روز خوری که از زمین و زمان پول به چنگ میارن اما در کل جامعه سنتی داریم که بنظرش سمند و پژو 405 و اقمارش خودرهای خوبی هستن الان با این وام عده زیادی به طمع افتادن و مطمئن باشید تمام خودروهای زیر باران و آفتاب و خاک خورده با قطعات 100%چینی بفروش میرن در ضمن چینی ها باید بیشتر ازین وام استقبال کنن چون به اقتصاد این کشورهم کمک میشه و یه یک خروار خودروی ناایمن و بد ترکیب با آلایندگی فزاینده وارد سیستم پرترافیک خیابان هایی که دیگه جایی برای خودرو ندارن میشه واقعا ایران درست شدنی نیست با این روندی که هروز شاهد هستیم

 6. حمیدرضا | آبان 20, 1394 | لینک نظر

  هفت سال دیگه ماشین های روز دنیا پرواز میکنن ولی اون چند هزار نفر هنوز دارند قسط پراید میدن …. 🙂

 7. کوروش | آبان 20, 1394 | لینک نظر

  کمپین برای ابد نیست! برای بهتر شدن شرایط است!
  باید کمپین منعطف باشد
  مثلا الان وام 7 ساله (نه 4 ساله 19 درصد!) وضمانت کیفیت یک خواسته 30 درصدی و اما 70 درصد دیگر به تحریم ادامه دهند تا ورود ماشین های با کیفیت
  قرار نیست این نوع وام بیش از 6 ماه ادامه داشته باشه!

 8. خلیل | آبان 20, 1394 | لینک نظر

  قصد جسارت ندارم ولی خواهش میکنم فقط یک بار تشریف ببرید دم نمایندگی های فروش و قیافه این قشری که دنبال وام هستند را ببینید. 99 درصد افراد کم سواد یا روستائیان تازه مهاجرت کرده به شهرها هستند .

 9. reza | آبان 20, 1394 | لینک نظر

  فردا روز که نتواستید چکها و سفته های انها را وصول کنید خواهید فهمید با کسی که جیبش خالی است نمیشود معامله کرد .
  بهر حال شما زرنگی کردید و یه مشت اشغال فروختید اما خریداران هم زرنگ تر از شما هستند و با 20 درصد قیمت خودرو فعلا سوار شدند . تا چه زاید زمان .

 10. me@na | آبان 20, 1394 | لینک نظر

  درسته.اغلب قشر متوسط به پایین هستند که با پول پیش به اندازه قیمت یه موتور صاحب ماشین میشوند ولی الان داغن و فکر اینو نمیکنن که با این شرایط اقتصادی دادن همون مقدار قسط هم بعد از چند ماه میشه بلای جون چه برسه به 48 ماه (همه معمولا تجربه داریم که موقع دادن قسط که میشه نالان میشیم).شرایط فروش اقساطی قبلا هم همین مقدار سود میگرفتن فقط پول پیش بیشتر میگرفتن .ضمنا 4 سال بیمه اجباری رو هم به جمع پولایی که میدین اضافه کنید

 11. مجتبی | آبان 20, 1394 | لینک نظر

  “محمدرضا نجفی‌منش تاکید دارد: در این میان نباید فراموش کرد که مشتریان همچنان بحث کیفیت را دنبال می‌کنند که خوشبختانه خودروسازان این موضوع را در برنامه‌های خود مدنظر دارند. ”
  موضوع کیفیت را در برنامه های خود مدنظر دارند ، یعنی حالا این آشغالا رو با کلی سود بخرید، واسه کیفیت هم یه فکری میکنیم.
  هیچ جای دنیا نسبت به مشتری اینطور بی عدالتی نمیشه!!

 12. کارونی | آبان 20, 1394 | لینک نظر

  با این وام که مردم برایش صف کشیدن داستان خودروهای تکراری بی کیفیت وقیمت نامناسب ادامه خواهد یافت.

 13. علیرضا | آبان 20, 1394 | لینک نظر

  دوستان نا امید نشیدفوقش 1 میلیون خودرو میفروشن امسالو قسر در میرن سال دیگه چی؟ سالای بعدچی،دیگه کمپین یه دست شده مردای واقعی موندن سست عنصر ها و خائنین رفتن کمپین همچنان ادامه دارد بابا اونایی که ماشین دارید که با نخریدن صفر این آشغالا چیزیو از دست نمیدید اونایی هم که ماشین ندارید که ماشین دست دو تمیز تو بازار هست که افت قیمتشو هم کرده به جای اینکه علاوه بر پول لگن صفر که مثه دست دو میمونه دوباره نزولشو به بانک بدید دست دو میخرید که افت قیمتم کرده این بد بختهای نادون هم که هجوم آوردن برا خرید خب وام با سود 20 درصد که قبلا هم بانکا میدادن بدون سقف تازه!!!پس کمپینو ادامه بدید فقط صبر میخواد خدا با صابران است

 14. مهدی | آبان 20, 1394 | لینک نظر

  به نظر میرسه که این قصه هم به پایان رسید!!!
  تا دیشب خودروسازان 47 هزار خودرو فروختند و به احتمال زیاد تا پایان هفته 100 هزار خودرو به پایان برسه و وام تموم بشه و خودروسازان ، قوی تر از همیشه به گران فروشی و زورگویی های خودشون ادامه بدن !!!
  من که تو این چند ماهی که اخبار خودرو را پیگیری میکردم و با دنده 6 همراه بودم به طور کلی خبر خوبی نخوندم و تو این مدت از نظر روانی خسته شدم و میخوام امروز از همه کاربران سایت و مدیرسایت خداحافظی کنم .
  نمیتونم بگم براتون آرزو میکنم که یه روزی همه شما با قیمت مناسب و کیفیت عالی خودرو سوار بشین !!! چون این امکان در ایران وجود نداره!!!
  ولی میتونم بگم براتون آرزو میکنم که یه روزی بتونید از این کشور مهاجرت کنید و در یک کشور عدالت مند با مردم با شعور زندگی کنید و حالشو ببرید .
  و در پایان با این جمله از مرسدس بنز خداحافظی میکنم:
  The best or nothing

  • در پاسخ به: مهدی

   محسن | آبان 20, 1394 | لینک نظر

   “ولی میتونم بگم براتون آرزو میکنم که یه روزی بتونید از این کشور مهاجرت کنید و در یک کشور عدالت مند با مردم با شعور زندگی کنید و حالشو ببرید”
   نظرت عالی بود. ما اینجا همیشه چوب یه سری بی عقل پر ادعا رو میخوریم که همیشه از همه چیز شاکی ان ولی کوچترین قدمی برای پیشرفت جامعه بر نمیدارن که هیچ، برعکس باعث میشن که اقدام بقیه هم به جایی نرسه. اروپا بیخود اروپا نشده، آمریکا و ژاپن بیخود جهان اول نشدن. اونجا مردم برای رسیدن به نفع و پیشرفت جمعی، از سود و منفعت های کوچک و زودگذر خودشون میگذرن. اینجا که مردم نفع شخصی هم توی این قضیه ندارن. معیار پیشرفت یک جامعه رو قبل از رشد اقتصادی، سطح درک و شعور مردم اون کشور تعیین میکنن که توی این مورد فهمیدیم که ایران هیچوقت نمیتونه کشور مرفه و پیشرفته ای بشه چون مردمش هنوز به اون سطح فکری لازم نرسیدن و همه فقط پی منفعت شخصی هستن نه منفعت جمعی.
   کاش امکانش بود به یک کشور جهان اول مهاجرت میکردیم تا بهترین لحظه های عمرمون پای این طور افراد حروم نمی شد و از دست این افراد راحت می شدیم.

  • در پاسخ به: مهدی

   ژاپنی اصیل | آبان 20, 1394 | لینک نظر

   باید نگاه به اینده داشت نا امید یعنی پذیرفتن شرایط در مورد امار وام گیرندگان بزرگنمایی شدیدی روی داده مطمعن باشید

 15. دانیال | آبان 20, 1394 | لینک نظر

  به نظرم هرکسی که اینطور فکر می کنه واقع بین نبوده. مردم بخاطر کیفیت و مشکلات ماشین خودرو نمی خریدن و نمی خرن ولی این دلیل نمیشه که کسایی نبودن که بخاطر نداشتن توان مالی ماشین نمی خریدن، این افراد قبل رکود و بعد رکود هم بودن اما چون توانش رو نداشتن عملا خنثی بودن(و تاثیری روی فروش نداشتن) حالا با این وام این افراد از حالت خنثی خارج شدن و اقدام به خرید کردن. در واقع با این وام افرادی که خارج از بازار خرید خودرو بودن رو وارد گو کردن(یعنی از نیروی ذخیره استفاده کردن)

 16. محمد | آبان 20, 1394 | لینک نظر

  اگر مردم بی تحمل کمی صبر پیشه میکردند ، دولت هم تسهیلات خرید خودرو با نرخ سود کمتر را در اختیار مردم میگذاشت وهم خودروسازان مجبور به کاهش قیمت خودروهاشون بودند به موازات اینکه چاره ای نداشتند که کیفیت خودروهاشون را هم ببرن بالا . ولی افسوس که عده ای با عجله و بی فکر در این دام دولت و خودروسازان برای صاحب خودروی گران و بیکیفیت به هر قیمتی ، گرفتار شدند و اصل این کمپین را از هدفش دور کردند .

 17. علیرضا | آبان 20, 1394 | لینک نظر

  ای پراید‌،‌ای خودرویِ رٶیایی ام
  سرعتت افزونتر از دمپایی ام

  ای امید و هستی و بود و نبود
  میسرایم بهرِ تو اینک سرود

  ای فدایت کلِّ اسکِنهای من
  همدمِ روز و شبِ تنهایِ من

  نزدِ ما از درّ و گوهر برتری
  صف کشیده از برایت مشتری

  نام تو یعنی که ببری درخروش
  گرچه در ظاهر بسانِ بچه موش

  آنزمان کان پیکرت را ساختند
  با شتابت سویِ ایران تاختند

  بی امان رفتی میان قلبها
  با دو ده طرح و مدل بس پر بها

  سالها باید پس اندازی کنم
  تا تو را با پولِ آن راضی کنم

  قیمتت بر پایه ارزِ دلار
  می شود بنزی شوم با آن سوار

  نیم قرن از سنِّ تو بگذشته است
  مهر تو هر روز افزون گشته است

  واقعا احسنت بر طراحی اَت
  هیکلِ خوش فرمِ همچون ماهی اَت

  با کمی تغییرِ فرمِ ظاهری
  با تظاهر، جیبِ مردم میدری

  گاه پشتت میکنی بر سانِ هاچ
  گاه صندوقت شود مانند قارچ

  چهره‌ات گاهی فریبا میشود
  نامِ تو آنگاه تیبا میشود

  گرچه تیبا فرمِ دیگر ز تو است
  قیمتش افزون ز بنز و ولووُ است

  آنقدر تازانده ایی در شهر ما
  عاقبت گشتی دچارِ قهرِ ما

  ملت بیچاره جرأت کرد و گفت
  نه، به تو اهریمن گردن کلفت

  بس که بی مهری ز خودرو دیده است
  آن رگِ غیرت ز جا جنبیده است

  از گرانی و ز خوف و بیم تو
  چاره مردم بود تحریم تو

  بلکه قدری اَرج و قُربت کم شود
  قیمتت کم، شاسیت محکم شود

  بس خطا کرد آن وزیر و بانی اَت
  در حمایت از مرامِ جانی ات

  می دهند وامی کلان بهر ربا
  می ستانند سودهایی سر به سما

  کاش میشد پا نهم بر گازِ تو
  دست بر آن بوقِ پر آوازِ تو

  با شعار “نه” بر این سوداگران
  می کنیم تحریم،ماشینِ گران

  پس اگر بر شعر من مستحضرید
  نخرید و نخرید و نخرید و نخرید

 18. ناصریان | آبان 20, 1394 | لینک نظر

  همه مردم رفتن تو نمایندگی ها صف کشیدن فکر می کنند دارن خودروی رایگان ثبت نام می کنند.
  این ها همه ی خودروهای انبار شدهی بی کیفیت را با وام به مردم قالب می کنند.
  خرید خودروی صفر داخلی ممنوع

 19. یاشار | آبان 20, 1394 | لینک نظر

  بله کاملا درست و قابل پیش بینی بود