احتمال بازگشت رکود / 5 معضل خودروسازان پس از ماه عسل وام 25 میلیونی

سپهر زنگنه | یکشنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۴ | 42 نظر

احتمال بازگشت رکود / 5 معضل خودروسازان پس از ماه عسل وام 25 میلیونی
امتیاز بدهید

سرنوشت خودروسازان در پساتسهیلات

روزنامه دنیای اقتصاد

گروه خودرو: تسهیلات 25 میلیون تومانی خودرو در حالی دیروز با به جا گذاشتن روزهایی طلایی برای صنعت خودرو کشور، تمام شد که از همین حالا نگرانی‌هایی بابت سرنوشت خودروسازان در دوران پس از اتمام تسهیلات مطرح می‌شود.

آن طور که کارشناسان می‌گویند، تمام شدن تسهیلات موردنظر، از پنج جهت نگران‌کننده است؛ اول، بازگشت احتمالی رکود به خرید و فروش خودرو؛ دوم، کم شدن دوباره نقدینگی؛ سوم، بازگشت تولید به دوران افت؛ چهارم، افزایش قیمت مقطعی برخی خودروها و پنجم، بحران احتمالی چک‌های برگشتی مشتریان.

روزهای طلایی خودروسازان
از دوشنبه هفته گذشته که پرداخت تسهیلات 25 میلیونی آغاز شد، خونی تازه در رگ‌های صنعت خودرو کشور جریان گرفت و نمایندگی‌های خودروسازان، شلوغ ترین روزهای خود را طی سال جاری به چشم دیدند.

استقبال مشتریان از خرید تسهیلاتی خودرو به حدی بود که خودروسازان حتی جمعه گذشته نیز اقدام به فروش خودرو کردند.اتفاق دیگر این بود که شرکت‌های خودروساز ناچار شدند برای پاسخگویی به تقاضای ایجاد شده، از ظرفیت فروش چند ماه آینده خود نیز استفاده کنند. هر چه بود، تسهیلات 25 میلیون تومانی از سه جهت بر خودروسازی ایران اثر مثبت گذاشت؛ اول فروش، دوم نقدینگی و سوم تولید.

بنابر آمار ارائه شده، خودروسازان کشور که تا همین چندی پیش روزانه به تعداد انگشتان دو دست فروش داشتند، با آغاز اجرای تسهیلات 25 میلیونی، به فروش ساعتی چند هزار دستگاه رسیدند، به نحوی که نمایندگی هایشان مملو از مشتری شد و بیش از 100 هزار دستگاه در عرض کمتر از یک هفته فروش رفت. به گفته برخی از کارشناسان، این حجم از فروش در سطح دنیا (با توجه به تعداد خودروهای فروخته شده در این بازه زمانی کم) به‌نوعی بی‌نظیر بوده و خودروسازان کشور نیز یادشان نمی‌آید در این سال‌ها چنین فروشی را تجربه کرده باشند.

فروش بیش از 100 هزار دستگاهی خودروسازان در کمتر از یک هفته در حالی بود که پیش‌تر کمپین‌هایی برای ترغیب مشتریان به نخریدن خودرو به وجود آمده و گردانندگان آنها سعی داشتند تا حد امکان مانع خرید خودروهای تولید داخل شوند. از همین رو برخی گمانه‌زنی‌ها بر تحریم تسهیلات 25 میلیون تومانی تاکید می‌کرد، به نحوی که این احتمال داده می‌شد مشتریان از فروش تسهیلاتی خودرو استقبال نکنند. با این حال، از همان آغازین دقایق اجرای طرح فروش تسهیلاتی خودرو، مشتریان زیادی خود را به نمایندگی‌های خودروسازان رساندند و تا همین دیروز نیز که پرداخت تسهیلات به پایان رسید، استقبال از طرح موردنظر به قوت خود باقی بود. با این حساب، هم دولت و هم خودروسازان به هدف اولیه خود که همان خروج از رکود (در بازار خودرو) و خالی شدن پارکینگ‌ها بود، رسیدند و از آن سو مشتریانی که به دلیل نقدینگی کم امکان خرید خودرو نداشتند، صاحب خودرو شدند.

نقدینگی بالا رفت
هدف دوم از ارائه تسهیلات 25 میلیون تومانی خودرو اما تزریق پول به خزانه خودروسازان بود، خزانه‌ای که طی چند ماه گذشته به دلیل افت شدید فروش، آب رفته و به اندازه کافی نقدینگی نداشت. هرچند در طرح فروش تسهیلاتی، خودروسازان در بیشتر محصولات خود تنها 20 درصد قیمت را از مشتریان اخذ کردند (البته در برخی از خودروها این رقم بیشتر بود)، با این حال اما همین میزان نقدینگی نیز توانست اوضاع مالی غول‌های جاده مخصوص را تا حدی بهبود ببخشد. از طرفی، طبق سازوکار در نظر گرفته شده برای فروش تسهیلاتی، بانک مرکزی پس از دریافت اسناد فروش خودروسازان، تسهیلات 25 میلیون تومانی را به حساب آنها واریز خواهد کرد و با این حساب و با در نظر گرفتن 110 هزار دستگاه خودرو فروخته شده، به زودی حدود دو هزار میلیارد تومان به خزانه جاده مخصوصی‌ها واریز خواهد شد.

این حجم از نقدینگی برای خودروسازانی که کفگیرشان به ته دیگ‌خورده بود و حتی در پرداخت حقوق کارکنان و کارگرانشان نیز مشکل داشتند، به مثابه یک شوک بزرگ و مثبت است و می‌تواند تا چند صباحی آنها را سرحال نگه دارد. با توجه به این موضوع، دومین هدف دولت و خودروسازان یعنی کسب نقدینگی نیز محقق شده است.

سلام رونق به تولید
اما بدون شک دیگر هدف محقق شده از پس تسهیلات 25 میلیون تومانی، بالا رفتن حجم تولید خودروهای داخلی است.
آن طور که خودروسازان می‌گویند، همزمان با آغاز فروش تسهیلاتی خودرو، تیراژ نیز افزایش یافته و این می‌تواند خبری خوش برای دولت باشد؛ زیرا امیدواری‌ها برای اثرگذاری مثبت خودروسازی در رشد اقتصادی کشور، افزایش خواهد یافت. یکی از اهداف اصلی و اساسی دولت از ارائه تسهیلات 25 میلیون تومانی، نجات صنعت خودرو از رکود تولید به‌واسطه افزایش فروش بود، هدفی که ریشه آن را باید در نقش بزرگ خودروسازی در رشد اقتصادی کشور جست‌وجو کرد. در واقع دولت می‌خواست با تحریک تقاضا از ناحیه تسهیلات، فروش خودروسازان را تکان داده و به تبع آن، تولید را بالا ببرد تا خودروسازی دوباره نقشی مثبت را بر رشد اقتصادی بگذارد. حالا با توجه به تعهدات 110 هزار دستگاهی که خودروسازان در قالب فروش تسهیلاتی تقبل کرده‌اند، چرخ‌های تولیدشان تندتر می‌چرخد و به گفته خود آنها، تیراژ روزانه‌شان از هفته گذشته افزایش یافته است و این یعنی تحقق سومین هدف.

1 – خطر بازگشت رکود
این اتفاقات (رشد فروش، ورود نقدینگی و افزایش تیراژ) اگرچه روزهایی طلایی را برای خودروسازان کشور به بار آورد و لبخند رضایت را بر لبان آنها نشاند، اما حالا این نگرانی وجود دارد که سرنوشت غول‌های جاده مخصوص در دوران پساتسهیلات چه خواهد شد؟ وضع تولید، نقدینگی و فروش چه خواهد بود؟ از اینها گذشته، خودروسازان با چک‌های برگشتی احتمالی چه می‌کنند؟
برای پاسخ به این پرسش‌ها باید به بررسی همان سه هدف محقق شده دولت از ناحیه پرداخت تسهیلات 25 میلیون تومانی، بپردازیم، چه آنکه خوب و بد سرنوشت خودروسازان در دوران پساتسهیلات، به ضعف و قوت فروش، نقدینگی و تولید آنها بستگی دارد.

در این بین، بدون تردید بزرگ‌ترین خطری که خودروسازان کشور را در دوران پس از تسهیلات تهدید می‌کند، بازگشت رکود است. به اعتقاد کارشناسان، در حال حاضر آنچه سبب شده مشتریان به بازار خودرو برگردند، تسهیلات 25 میلیون تومانی است، بنابراین حالا که این محرک از بین رفته، عملا خیلی‌ها دیگر نمی‌توانند نسبت به خرید خودرو اقدام کنند. ارائه تسهیلات 25 میلیون تومانی نشان داد یکی از اصلی ترین مشکلات مشتریان بازار خودرو، کمبود نقدینگی است، که این کمبود به‌واسطه تسهیلات اخیر برطرف شد، اما حالا که تسهیلات موردنظر ته کشیده، دست خیلی‌ها باز هم از بازار خودرو کوتاه خواهد ماند. البته گویا فعالان صنعت خودرو در ظاهر چندان نگرانی از بابت آینده این صنعت پس از تسهیلات ندارند، چه آنکه به گفته محمدرضا نجفی‌منش عضو هیات‌مدیره انجمن قطعه‌سازان، دولت وقتی متوجه شود ارائه تسهیلات سبب رونق در بازار خودرو شده، این کار را  (پرداخت تسهیلات)  را دوباره در نظر خواهد گرفت. به گفته وی، در بسیاری از کشورهای دنیا، خودرو از محل درآمدهای آتی مردم به فروش می‌رسد، به این معنی که مشتری خودرو موردنظر خود را تحویل می‌گیرد و قسطی پول آن را می‌پردازد؛ بنابراین اگر دولت تسهیلاتی دوباره برای خرید خودرو در نظر بگیرد، طبق الگوی جهانی رفتار کرده است.

2 – خالی شدن خزانه خودروسازان
نگرانی‌ها در مورد بازگشت رکود به خرید و فروش خودرو در شرایطی است که اگر این اتفاق رخ بدهد، خزانه خودروسازان دوباره آب خواهد رفت.
آنچه نقدینگی خودروسازها را طی کمتر از یک هفته بالا برد، فروش تسهیلاتی بود، حال آنکه در حال حاضر با توجه به اتمام این تسهیلات، فروش با رکود مواجه شده و دیگر خبری از صف کشیدن مشتریان برای پیش خرید خودرو نیست و این معنایی جز ضعیف شدن جریان نقدینگی ندارد. این موضوع به طور مستقیم روی عملکرد خودروسازان کشور اثرگذار خواهد بود، چه آنکه وقتی نقدینگی حاصل از فروش تسهیلاتی، به‌تدریج تمام شود، (در صورت بازگشت رکود سنگین به خرید و فروش خودرو)، شرکت‌های خودروساز باز هم به مشکل مالی خواهند خورد.

3 – تولید می‌افتد؟
با وجود اینکه خودروسازان این روزها تیراژ خود را بالا برده و رونق به خطوط تولیدشان بازگشته، کارشناسان چندان امیدی به پایدار ماندن این وضع ندارند.
آنها معتقدند تسهیلات 25 میلیون تومانی نمی‌تواند تضمینی باشد برای بالا ماندن تیراژ خودروسازان، چه آنکه این تسهیلات تمام شده و با این حساب محرک اصلی رونق این روزهای بازار خودرو، از بین رفته و وقتی فروش از رونق بیفتد، تولید نیز خواهد افتاد. به اعتقاد کارشناسان، ازآنجاکه یکی از دلایل اصلی رکود بازار خودرو، کمبود نقدینگی است؛ بنابراین با تمام شدن تسهیلات 25 میلیونی، عملا انگیزه و توان خرید خودرو به شدت افت خواهد کرد و هیچ بعید نیست پارکینگ‌های خودروسازان که به‌تدریج در حال خالی شدن است، دوباره پر شود.

در واقع آنچه که بیشتر کارشناسان بر آن تاکید می‌کنند، اثر موقت فروش تسهیلاتی بر تولید خودروسازان است، چه آنکه به اعتقاد آنها، تسهیلات 25 میلیون تومانی تنها می‌تواند سبب فروش خودروهای در پارکینگ مانده خودروسازان شود، اما توانایی جبران عقب‌ماندگی چند ماه اخیر خودروسازان را نخواهد داشت. در این مورد فربد‌زاوه، کارشناس خودرو کشور، می‌گوید: هر چند تسهیلات 25 میلیون تومانی توانسته فروش و تولید خودروسازان را تکان بدهد، با این حال تعداد محدود آن، ممکن است دوره تاثیر را کوتاه کرده و رکود را دوباره به بازار برگرداند.

به گفته وی، این تسهیلات ممکن است رفتار پیشین مشتریان در تحریم بازار را تکرار کند؛ زیرا شاید احساس کنند با دست نگه داشتن از خرید، دولت را به پیشنهاد مجدد بسته‌های این چنینی مجبور خواهند کرد و در این صورت، رکود در فروش و تولید تشدید خواهد شد.

اظهارات این کارشناس در شرایطی است که عضو هیات‌مدیره انجمن قطعه‌سازان نیز با اشاره به افزایش تیراژ خودروسازان طی این چند روز، می‌گوید: فقط این تسهیلات نمی‌تواند ضامن بقای تولید باشد و در کنار آن باید فکری به حال قطعه‌سازان کشور کرد. به گفته نجفی‌منش، قطعه‌ساز بدون پول نمی‌تواند قطعات موردنیاز خودروسازان را تامین کند و از همین رو ما به دولت پیشنهاد داده ایم که هزار میلیارد به خودروسازان بدهد تا آنها به شرکت‌های قطعه‌ساز خود نقدینگی تزریق کنند. اظهارات نجفی‌منش به‌نوعی یادآور این موضوع است که افت فروش (در نتیجه اتمام تسهیلات 25 میلیون تومانی)، به کاهش نقدینگی می‌انجامد. در واقع وقتی نقدینگی کم شود، اولین جایی که ضربه خواهد خورد، «تولید» است؛ زیرا وقتی پول نباشد، امکان پرداخت مطالبات قطعه‌سازان وجود ندارد و در نتیجه ورودی قطعات کم شده و تیراژ پایین می‌آید.

4 – بحران چک‌های برگشتی
دیگر نگرانی کارشناسان از دوران پساتسهیلات، احتمال مواجه شدن خودروسازان با انبوهی از چک‌های برگشتی است. ازآنجاکه خودروسازان کشور چنین تجربه تلخی را پیش‌تر داشته‌اند، هیچ بعید نیست این بار نیز در دام چک‌های برگشتی گرفتار بیایند و بحرانی البته عمیق‌تر از قبل دامان آنها را بگیرد. اوضاع وقتی نگران‌کننده‌تر می‌شود که خودروسازان در بیشتر محصولات فروخته شده خود در قالب تسهیلات، تنها 20 درصد مبلغ خودرو را اخذ کرده‌اند، حال آنکه پیش‌تر تا 50درصد از مشتریان می‌گرفتند. با این حساب، ریسک فروش چکی، حالا خیلی بیشتر از قبل شده و هیچ بعید نیست خودروسازان کشور که هم اکنون به ساحل آرامش رسیده‌اند، توفانی سخت را در آینده (از ناحیه چک‌های برگشتی و پول‌های وصول نشده) تجربه کنند. در این مورد هرچند مدیرعامل ایران خودرو می‌گوید که مکانیزم در نظر گرفته شده، احتمال وصول نشدن پول خودروهای فروش رفته را ضعیف کرده، اما در عین حال تاکید می‌کند که نمی‌توان این احتمال را به صفر رساند.

5 – افزایش قیمت مقطعی برخی خودروها
اما اتفاق دیگری که کارشناسان از وقوع آن صحبت به میان می‌آورند، بازگشت دلالی به بازار خودرو و افزایش قیمت است. به گفته آنها، چون خودروسازان برای برخی محصولات خود ظرفیتی محدود را در نظر گرفته‌اند، از همین حالا دلالی در بازار خودروهای موردنظر شکل گرفته و قیمت‌شان افزایش یافته است.
در واقع، چون خودروسازان برخی محصولات خود را تمام و کمال در طرح فروش تسهیلاتی، فروخته یا به صورت امانی در اختیار نمایندگی‌ها قرار داده‌اند، عرضه آنها در بازار کم شده و این موضوع به افزایش قیمت انجامیده و هیچ بعید نیست در روزهای آتی نیز (البته به صورت مقطعی) ادامه یابد.

کانال خبری دنده 6 بر روی تلگرام

  کانال خبری ، صرفاً بر روی نسخه بروز شده تلگرام کار می کند،می توانید با استفاده از لینک های زیر تلگرام خود را آپدیت کنید.

 لینک آپدیت تلگرام برای اندروید:

‏«Telegram» را در بازار:
http://cafebazaar.ir/app/?id=org.telegram.messenger

برای آی‌او‌اس (آیفون و آیپد):
https://itunes.apple.com/en/app/telegram-messenger/id686449807?mt=8

تلگرام نسخه دسکتاپ (ویندوز):
https://tdesktop.com/win

محتوای مجله دنده 6 با مطالب درج شده در وب سایت متفاوت بوده و برخی اخبار کوتاه و جالب از چهار گوشه صنعت خودروسازی را شامل می شود.

از این که با شما هستیم، خوشحالیم.


42 دیدگاه

 1. مجتبی | آبان 26, 1394 | لینک نظر

  این وام فقط برای خودروسازان کمی زمان خرید!
  صورت مسئله هنوز به قوت خودش باقیست!
  اگر در شش ماهه دوم سال تحول اساسی صورت نپذیره ، ورشکستگی قریب الوقوع خواهد بود. مگه اینکه دوباره دولت با ترفند جدیدی بخواد سر خلق الله رو شیره بماله!

 2. هادى | آبان 26, 1394 | لینک نظر

  سلام دوستان زندگى واقعى يعنى تلاش براى تعالى اگه شما فكر كنيد همه چيز سفيد يا سياه است آيا درست است؟ من به خاطر دارم قبل از تحريم نسبت به يك دهه قبل از آن ماشينهاى جديد چه خارجى و داخلى با كيفيتهاى متفاوت تو بازار بود اما تحريم وضع را هم از نظر كيفيت و هم قيمت خيلى خراب كرد حالا اگه تحريم برداشته بشه به هر حال اوضاع بهتر ميشه و تحريم حسنش اين بود كه صبر ما را زياد كرد نمى گم عالى ميشه(كه خوش باورانه است) ولى اينكه مردم منتظر بهتر شدن هستند انتظار درستيه نمى گويم هم بدتر ميشه (كه بد بينانه است) به هر حال بايد تلاش كرد و مطالبه نمود ضمنا چون انتخابات نزديك است گول بعضى حرفهاى محرك را نخورين .

 3. علیرضا | آبان 26, 1394 | لینک نظر

  تنها راه جلو گیری از رانت و فساد نه قوه قضاییه نه دولت و نه هیچ نهاد دیگه ای نیست بلکه تنها و تنها خود مردم اند تحریم بهترین راه بدون جنگ و خونریزی و….است و لازمش روشن کردن مردمه اصلا کمپین خودرو الان 10 درصدن ولی هدفشون آگاهی بخشی به بقیه مردمه شاید کوتاه مدت جواب نده ولی کم کم مثه یه برنامه بلند مدته که تازه استارت خورده حالا به هر صورتی شده باید ادامش داد تا دوباره سر خونه اول بر نگردیم حالا اگه بخوایم بشینیم تا فساد و … خود بخودی حل بشه آیا میشه؟!!

 4. سپهر جان در مورد چکهای برگشتی سوال داشتم:
  مگه افراد با بانکها طرف نیستن؟ آخه من شنیده بودم بانکها پول خودرو رو تمام و کمال به خودرو سرهم کنی ها میدن ؟

  • در پاسخ به: خودروهای صفر=آشغال

   ُSepehr | آبان 26, 1394 | لینک نظر

   باور بفرمایید انقدر مواضع اقایون در این موضوع وام تغییر کرده که ما هم هیچ خبری رو نمیتونیم قطعی بدونیم.منتهی از فهوای کلام ظاهرا مشخصه که پای خودروسازان هم در صورت عدم پاس شدن چک ها وسط خواهد بود،چرا که آقایان مدیرعامل در چند مصاحبه مختلف گفته اند که این طرح ریسک زیادی را برای صنایع خودروسازی در پی داشته است.

 5. اگاه … | آبان 25, 1394 | لینک نظر

  فقط …
  انکه حرص عقلش ضایع کند —— لاجرم چوب روزگارش همی آدم کند
  انکه با زهر به خلقش اب داد —- لاجرم زهر خودش دشمن جانش کند
  انکه از نا بخردی مسکن بساخت —- لاجرم خانه اش با دست خود ویران کند
  ای عزیز عاقلم بشنو حدیث پند را —- لاجرم گر نشنوی چوب روزگارش عاقل کند

  ( شعر از خودم است )

 6. احسان | آبان 25, 1394 | لینک نظر

  سلام آقای WVW نمیدونم . . . . . . .
  ولی خواستم از شما یک تشکر داشته باشم که مردم رو با واقعیات ( ) روبه رو میکنی و یا اینکه باعث می شوید مردم دنبال واقعیت برن و دنبال اون بگردن میدونم زمان میبره شاید 500 سال یا 1000 سال ولی کشور ما هم درست میشه ( با تلاش و همت و کنار هم بودن )
  راستی روز کتابخوانی مبارک

  • در پاسخ به: احسان

   WVW | آبان 25, 1394 | لینک نظر

   پسرجان من یک مقدار سنم رفته بالا حقیقتش متوجه نشدم دارید کنایه میزنید یا منظورتون چیزیه که نوشتید. یعنی اون () یک مقدار گیجم کرد گفتم شاید سپهر عزیز زحمت کشیده قدری سانسور صورت داده.
   به هر جهت در مورد اصلاح کشور من از صمیم قلب اعتقاد دارم که یک فرایند زمان بر و تدریجی هستش. شاید به عمر من و شما قد نده ولی میتونیم شرایط مطلوب تری رو برای نسل های اتی ایجاد کنیم. شاید زیادی دور از دسترس باشه شاید نبینیم ثمره بذری رو که الان میکاریم ولی من اعتقاد دارم که شدنی هستش.
   موفق و موید باشید.

 7. محمد رضا | آبان 25, 1394 | لینک نظر

  در مورد چک ها برگشتی باید عرض کنم بانک مرکزی اجازه ی تصرف و تملک پول و املاک صاحب چک رو داره و از این رو هر کی چک هاش برگشت بخوره علاوه بر پرداخت جریمه دیرکرد مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.همچنین خودرو وی تا پرداخت چک ها تو پارکینگ توقیف میمونه.اینا خودشون از من و شما زرنگ ترن.ولی این وام 25 میلیونی به نظر بنده خودروسازان رو از ورشکستگی نجات نداده.بلکه زمانشو یکم به عقب انداخته و خواه نا خواه شرکت های خودروسازی اگه قکری برای عرضه محصولات جدید نداشته باشند به سمت ورشکستگی پیش میرن.چون عملا اکثر کسایی که توانایی مالی داشتن تا الان صاحب خودرو ان و جدیدا حتی افرادی هم که توانایی نداشتن هم مالک خودرو شدند و به نظر میرسه مشتری جدیدی وجود نخواهد داشت.

 8. -bMehran | آبان 25, 1394 | لینک نظر

  بله واقعيت تلخيه “””
  ولي اميدرارم با افشاگري رانت و فساد ،عرصه بر مافياي خودرو تنگ بشه ،

  و به راحتي نتونن جولان بدن ، به قول شما كمپين تاثير ٨ تا ١٠ درصد داشته

  واگر نبود ، همين اندازه روشنگري و تاثير را هم هم نمي گذاشت ،

 9. sunmartin | آبان 25, 1394 | لینک نظر

  متاسفانه آقای wvw واقعیت دارن بیان میکنن و عده ای از دوستان در توهم زندگی مرفه و بی دقدقه در ایران هستن توهمی که 37 ساله نابود شده ایران به کشوری با اقتصاد متزلزل تورم لحظه ای و ناامن برای سرمایه گذاری خارجی بدل شده تنها افراد وابسطه و ذیصلاح میتونن پای سفره باشن و بقیه نظاره گر در چنین محیطی به وسعت این مملکت که پول حرف اول و آخر هست و جایگاه و حقوق اجتماعی کنرنگ تر از خورشید ماه دی ،با گفتن رویا ها و آمال و ارزو ها کاری از پیش نمیبریم در هر زمینه اگر منافع دولت و افراد زیتفع در کار نباشه اون طرح اجرایی نمیشه مطمئن باشید در مورد ویران خودرو و سایه بان هم همینطور هست بدنبال گرفتن شیتیل از طرف خارجی هستند تا شاید سود بیشتری به جیب مبارک بزنند

  • در پاسخ به: sunmartin

   AREF | آبان 26, 1394 | لینک نظر

   “دقدقه”…..”وابسطه” ……”زینفع” !!!
   شما واجبه با این سطح آگاهی این همه و توی هر جایی نظر بگذاری !!!

  • در پاسخ به: sunmartin

   مصطفی | آبان 26, 1394 | لینک نظر

   وقتی خودت به نظراتت اهمیت نمیدی، پر غلط املایی و غلطای تایپیه. چطور انتظار داری دیگران اهمیت بدن و به حساب بیارنش؟؟!
   بچگیات املا چند میگرفتی عزیزم… ؟! 🙂

 10. -bMehran | آبان 25, 1394 | لینک نظر

  وقتي شركاي خارجي خودرو سازا ، سهامدار مثلا ٤٩ درصدي و ايراني ٥١ درصدي باشن ،

  قعطا حضور شريك خارجي به عنوان بخش خصوصي واقعي ، در بخش مديريتي خودرو سازا باعث از بين رفتن رانت و فساد و ، مافيا و انحصار خواهد شد ،( البته اگر مافياي خودرو اجازه ورود شركاي خارجي و خريد سهام خودرو سازان را بدهد )

  و مطمنا شريك خارجي براي رسيدن به حاشيه سود مطمن ،نظارت مستمر ، بر خطوط توليد و كيفيت قعطات مصرفي را خواهد داشت ، كه اعتبار برند خود را از دست ندهد

  و هم چنين وقتي به عنوان سهامدار در بخش مديريتي حضور داشته باشد ، قعطا بهره وري نيروهاي توليدي را نيز نظارت و ارزيابي خواهد كرد

  مثل زماني كه ماكسيما و تيانا در پارس خودرو توليد ميشد و مهندسان نيستن بر خطوط توليد نظارت مستمر داشتن

  • در پاسخ به: -bMehran

   WVW | آبان 25, 1394 | لینک نظر

   ببن عزیزم شما میتونید همین الان نحوه شراکت شرکت های ایرانی با شرکت های خارجی رو ببینی تا دست بیاد چیزی که تو ذهنته اصلا با این سیستم فعلی شدنی نیست! نمونه اش شراکت ایرانی ها با خارجی های در انواع پروژه های نفتی!
   99 درصد یک شرکت مال خارجی ها باشه 1 درصد مال ایرانی ها همون یک درصد جوری سیستم رو خراب و فاسد میکنه که ادم میمونه حیران.
   در مورد حمله اخرتون هم مهم ترین بحث بحث تیراژ هستش. مگه همین الان سوزوکی های مونتاژ کیفیت کمی دارند؟ مشکل عمده در ایران در بخش طراحی ایجاد میشه. ما مهندسی طراحی محصول نداریم وگرنه هم امکانات تولیدیش هست هم مواد اولیه و هم تجهیزات

   • در پاسخ به: WVW

    علیرضا | آبان 26, 1394 | لینک نظر

    دوست عزیز طراحی ظاهری که دیگه کاری نداره اینا حتی قالب درهای ماشیناشونم عوض نمیکنن چراغ 405 رو عوض کردن پرشیا شده چراغ سمندو عوض کردن دنا شده چراغ 206 رو عوض کردن رانا شده من خودم حاضرم مجانی براشون طراحی کنم عمرا اگه بخوان هزینه کنن مثه اینکه شما صحبتای پژو رو گوش نکردی گفت ما به اینها پیشنهاد خودرو جدید دادیم اینا قبول نکردن بابا راهنماهای رو سپر پرایدو حذف کردن!!! امکانات هست تجهیزات هست مهندس طراح نیست!!! بابا مهندسا همه میرن تو ایران نمیمونن چون تو ایران بیکار میمونن!

 11. -bMehran | آبان 25, 1394 | لینک نظر

  مجتبي جواب مبسوط به ايشان (wvw) دادن ،

  اقاي wvw::

  وقتي ، شريك خارجي داشته باشن ميتونن به نحوي با هاش شراكت بكنن كه

  كه قضييه فروش اقساطي منافع خودرو سازاي داخلي و خريدارا تامين بكنه ولي نحوه

  برخورد شما جوريه كه فكر كنم از عوامل نعمت زاده يا فك و فاميلهاش هستي

  • در پاسخ به: -bMehran

   WVW | آبان 25, 1394 | لینک نظر

   پسرم ببین شرایط واقعی کسب و کار در ایرانه به این صورته :
   رانت – پارتی – رشوه – فساد.
   همین الان ایرانخودرو عملا از پژو رشوه میخواد تا بازار رو در اختیارش بزاره .
   قطعا ایرانخودرو و سایپا با شرکای خارجی ( قطعی بدونید عمده اش فرانسوی ها خواهند بود چون ایران سهم فرانسه است ) شروع بکار خواهد کرد. کلا استراتژی دو شرکت بزرگ این بوده که اولا تقاضای اون بخش ضعیف جامعه رو جواب بده و از منافع حاصل اقدام به ورود و تولید خودرو های جدید با کیفیت بهتر قیمت بالاتره و با هدف قرار گرفتن دوستان کمپینی کنه. همینجوری که ملت هجوم بردن ماشین های زیر 40 میلیون به قول شما بنجل رو خریدن شما هم هجوم میبرید و ماشین های زیر 70-80 میلیون فرانسوی و همچنین کره ای رو میخرید. ولی پنبه وام های مناسب کم بهره رو از گوشتون بیرون بیاورید. بخصوص اگر بازپرداخت این وام های فعلی به مشکل بربخوره.
   ببینید در مورد مسائل اقتصادی چیزی به اسم اخلاق یا فاکتورهای انسانی اخلاقی دخیل نیست. تحقق سود مهمه. وقتی اقتصاد شما به صورت اسمی 24 درصد تورم داشته باشه چیزی به اسم بهره بانکی 25 درصدی و یا وام بانکی با بهره 23.5 درصد نخواهیم داشت.
   بانک بیشتر از تورم بهتون سود نخواهد داد و کمتر از تورم از شما سود نخواهد گرفت. چون هدف بانک کسب درامد و بهره است. هدف بانک خانه دار شدن شما ماشین دار شدن شما سلامت شما و … نیست.
   اگر این رو فهمیدید متوجه میشید که اولا چرا ملت هجوم بردن ماشین بخرن و دوما اینکه چرا فروش قسطی با رقمهایی که تو ذهن شماست هرگز محقق نخواهد شد.

   • در پاسخ به: WVW

    mehran | آبان 25, 1394 | لینک نظر

    ی نظر راجب به همون خبر اول بده وتمومش کن هرکس کامنت میذاره ی نظر زیرش میدی
    اینکارو که میکنی تازه دوستان علیه شما جبهه میگیرن وحتی اگر حرف حقی هم بزنی با دشمنی وطرفداری از خودرو سازها اشتباه میگیرند نظرتو

    • در پاسخ به: mehran

     WVW | آبان 26, 1394 | لینک نظر

     برای من این موضوع مهم نیست. برای من بیشتر این مهمه که هر کسی بتونه “نظر خودش رو بده” نه اینکه فقط دنبال رو بقیه باشه.
     چی بگم سانسور نشه؟؟؟ اقای سپهر به خدا درمانده شدم من می نویسم شما هر جور صلاح دونستید ادیت کنید.

     همه همانند گوسفند به دنبال بز گر روانند. حالا اگر بز خواست خودش رو تو دره بندازه ملت عزیز و ظفرمند ما هم به دنبالش خودشون رو تو دره میندازن.
     برای من مهم نیست نظراتم چقدر منفی میخوره. برای مثبت زدن دوستان هم نظر نمیدم.
     حرف خودم رو میزنم و پس مانده کسی رو غرغره نمی کنم. بدنبال جلب دوستی و محبت فعالان این سایت هم نیستم.
     عرض کردم هدف من اینه که خوانندگان این سایت به عنوان قشر کوچکی از افراد جامعه بتونن وسعت و گستره دیدش رو افزایش بدن و به جای منفعت فردی و بهره کوتاه مدت به منفعت جمعی و سود بلند مدت گرایش پیدا کنند.
     اگر ملت حرف حق رو چون “من” میزنم قبول نمیکنند بازهم مهم نیست.
     در نهایت زمان میگذرد تجربه می کنند و فرق حق و باطل فرق حرف یا مفت با حرف منطقی عیان می شود.
     درسته که به قول ایرج پزشکزاد “اون چیزی که حدی نداره خریته” اما بشر نشون داده که میتونه از اشتباهاتش درس بگیره اگر نه تا الان منقرض شده بود.
     در نهایت برای بار هزارم باور بفرمایید بنده نه به خودروسازها وابسته هستم ( بخش کوچکی از درامد شرکت من وابسته به شرکت ها قطعه سازی هستش قبلا هم گفتم اما بودنش باعث رونق کسب و کار من نیست و نبودنش خللی در امورات من ایجاد نمیکنه) نه منفعت انچنانی در صنایع خودرو سازی دارم.

   • در پاسخ به: WVW

    علیرضا | آبان 26, 1394 | لینک نظر

    خب دوست عزیز وقتی خودروسازا ورشکسته بشن دیگه سودی واسشون ندارن واگذار میشن یا به بخش خصوصی یا به شرکتهای بزرگتر خارجی اونوقت مشکل رانتو فساد دولتی حل میشه تا زمانی که خودروسازا سود ده باشن محاله خصوصی بشن الانم که خصولتی اند که دیگه یعنی پدر فساد ما اگه میگیم کمپین یه راه حله که اگه عملی بشه مشکل حل میشه حالا شما اگه راست میگی یه طرح درست حسابی بده تا قیامت که نمیشه اوضاع اینجوری باشه شما کع اینقدر طرفداری یه راه حل برای خروج از بحران بده

    • در پاسخ به: علیرضا

     امیر | آبان 26, 1394 | لینک نظر

     اینا ۴نفر که اومدن سرمایه گذاری کنن تو ایران گرفتن انداختن زندان اوقت اگن برشکست شدن این ۲تا شرکت به نظرت واگذار میکنن به خارجیها.مثل اینکه تو این مملکت زندگی نمیکنید.اگه هر کشور خارجی بخواد تو ایران سرمایه گذاری کنه که از سوده اقایون کم کنه فوری نسخشو میپیچن.

     • در پاسخ به: امیر

      علیرضا | آبان 27, 1394 | لینک نظر

      خب همین دیگه ما نمیخریم تا ضرر ده بشن واگذارشون کنن اگه بخریم که سودده باشن که عمرا واگذار نمیکنن وقتی که ببینن دیگه خودروسازا براشون سود نداره میرن دنبال یه راه جدید واسه پول پارو کردن..

 12. مجتبی | آبان 25, 1394 | لینک نظر

  احتمال بازگشت رکود قطعی ست.
  چون کمپین هنوز پابرجاست.دولت یک وام محدود با کلی منت و سلام و صلوات برای خودروسازا در نظر گرفت که اونم 6 روز بیشتر طول نکشید.
  در حقیقت دولت یه مسکن تزریق کرد که اثرش تا حداکثر آخر سال از بین میره!
  بعدش چی؟؟

  • در پاسخ به: مجتبی

   WVW | آبان 25, 1394 | لینک نظر

   هنوز هم نمیخواهید باور کنید تاثیر کمپین نهایتا همون 8 درصد 10 درصدی بود که من ابتدا گفتم؟
   معضل الان بحران اقتصادی در ایران به صورت خاص و در دنیا به صورت عامه.
   رشد اقتصادی چین کاهش پیدا کرده و تبعاتش داره دامنگیر همه میشه.
   در اینکه خودرو ساز هامون دوباره به مشکل برمیخورند شکی نیست ولی علتش مطمئن باشید این کمپین بی جان و بی رمق نیست.
   مشکل نبود نقدینگی در جامعه است . وقتی میگم ورشکست شدن خودرو سازها الان به صلاح هیچکس نیست به من انگ میزنید که طرف خودروساز ها رو میگیرم ولی واقعیت اینه که در جامعه پول باید گردش داشته باشه تا به دنبالش رونق اقتصادی ایجاد شه و
   یعنی واقعیتش اینه که اگر اینها در حال حاضر ورشکست شن باید خواب خودرو رو ببینید چه برسه به خوبش!

   • در پاسخ به: WVW

    مجتبی | آبان 25, 1394 | لینک نظر

    شما دست از طرفداری آشغال سازای ایرانی برنمیداری؟؟؟
    واسه این کار حقوق میگیری؟

    تو نظراتت کهنگی و دلمردگی موج میزنه ، کاملاً ناامید ، بدبین به همه چیزو همه جا!! آدم حالش بد میشه کامنتاتو میخونه!
    “یعنی واقعیتش اینه که اگر اینها در حال حاضر ورشکست شن باید خواب خودرو رو ببینید چه برسه به خوبش!”
    ” علتش مطمئن باشید این کمپین بی جان و بی رمق نیست.”
    “رشد اقتصادی چین کاهش پیدا کرده و تبعاتش داره دامنگیر همه میشه.”
    بریم همگی خودکشی دسته جمعی بکنیم ، نه؟؟؟!

    • در پاسخ به: مجتبی

     WVW | آبان 25, 1394 | لینک نظر

     لابد کهنگی و دلمردگی موج میزنه چه عرض کنم؟اگر بخاطر دورنمایی خودرو ایران قصد خودکشی دارید من چه کاره هستم؟ هم عاقلید هم بالغ قدرت خدا.
     اگر اندکی فقط اندکی به چیزایی که می نویسم دقت کنی متوجه میشی هرگز و هرگز از خودروسازان وطنی دفاع نمیکنم. مثال میزنم شاید بهتر متوجه شوید. بیماری داریم که پایش دچار عفونت و قانقاریا شده است. ما اقدام به قطع انگشتان بیمار میکنیم و بعد از اینکه عفونت منتشر شد و بیمار مرد از مرگ بیمار ابراز شگفتی میکنیم که ما درمان لازم رو انجام دادیم. چرا بیمار مرد؟
     در مورد بدشدن حالتون هم فکر کنم تنها چیزیه که توش باهم اشتراک داریم یعنی بنده هم وقتی پیام ها و نوشته های شما ودوستان رو میخونم همین حس بهم دست میده. اینکه میبینم جوانان مملکتم اینقدر دور از واقعیات زندگی میکنن و اینقدر در تحلیل اوضاع و درک اون مشکل دارند و از اصول اولیه و ابتدایی اقتصادی که هرکسی باید مطلع باشد بی اطلاع هستند به واقع بدحال میشوم.
     یا حق.

     • در پاسخ به: WVW

      ُSepehr | آبان 25, 1394 | لینک نظر

      بخشی از واقعیات یا شایعات !
      http://www.asafari.ir/1392/11
      http://www.irankhabar.ir/fa/doc/report/46138

     • در پاسخ به: WVW

      شهاب | آبان 26, 1394 | لینک نظر

      خوب بسلامتی دکتر هم تشریف دارید.قانقاریا و قطع انگشتان.البته بهش میگن gas gangrenکه درمانشم دبریدمان نسوج نکروزه هست.البته زمانی که پزشک تصمیم به قطع اندامی می گیره ینی میخواد عفونت به جای دیگه سرایت نکنه و بیمار زنده بمونه که معمولا میمونه.ولی مثال خوبی بود،بله وقتی ماشینی مثل پراید مثل یه توده سرطانی شده و سالانه کلی آدمو به کشتن میده درمانش جراحی و خروج اون از خط تولیده تا اینکه مسکن وامی بدن و به زور قصد ادامه تولیدشو داشته باشن ،بهتره با همکاری شرکتهای معتبر جایگزینش کنن.شما هم بهتره بجای نسخه پیچیدن واسه این و اون از خودتم یه نظری بدی بجا جواب دادن به نظرات مردم.هر متنی هم که میخونم جوابای شما به نظرات دیگران فراوان دیده میشه که به ظاهر انقدر وقت کافی دارید که راجع به دیدگاه مردم در خلائ نظریه پردازی کنید.شاید حقوق بگیر همونایید و از منافعشون سود میبرید!!!به هر حالا چه کمپین 10%چه20%موثر بوده یا نه ،موجب این انتقال پیام به دولت و خودرو ساز و همچنین سایر اقشار مردم شده که ادامه این وضعیت بعد لغو تحریم غیر ممکنه و بعد از این انتقال پیام دولت مجبور میشه که شرایطی قائل بشه خودرو ساز بتونه ماشینشو بفروشه ولی نه برای همیشه تنها برای 110هزار خودرو.پس خودرو ساز میفهمه دیگه نمیتونه پراید و امسالهم بفروشه ،چینی هم که تکلیفش معلومه، هم باید همکاری با خودرو سازهای بزرگو بپذیره هم باید به جونای مملکتش در ارتقائ کیفیت و ظاهر خودرو هاش تکیه کنه.اگه تونست با این کارا خودشو اصلاح کنه و به موفقیت برسه و تلاش برای رقابت با دیگر خودرو سازها بکنه چه بهتر.اگه نتونست بهتره این دندون لقو کشید که تا ابد الدهر ادامه تعرفه واردات خودرو چیزی جز ضرر و خجالت برای ایران و مردمش نداره…این کمپین موفق بوده برای اینکه بدون دعوا و قشون کشی و ازین حرفا نظر بخشی از مردم بصورت مسالمت آمیز و متمدنانه به سایر اقشار و دولت رسانده شد و یکی از نتایج اون هم همین وام خودرو بود.امیدوارم سایرین هم خواسته هاشون رو همینظور بیان کنن تا در صورت اقبال عمومی دولت رو مجبور به تغییرمثبت در مواضعش به نفع مردم کنه…

    • در پاسخ به: مجتبی

     WVW | آبان 26, 1394 | لینک نظر

     برادر گرامی و هموطن عزیز شهاب.
     بنده دکتر نیستم برای تفهیم کلام به عزیز دیگری مثال اوردم حالا شما دکتری خوش بحالت! افرین به شما! صدها الله اکبر.
     اون کلی ادم که میمیرن چند دسته هستند :
     دوستان عزیز موتور سوار که سرطان واقعی هستند.
     عزیزان فوت شده در اتوبوس ها و خودروهای حمل قاچاق انسان.
     تعدادی هم در تصادفات جاده میمیرن که اگر برید “تحقیق” کنید میبینید در اغلب موارد عدم توجه به جلو انحراف خواب الودگی و ….. مقصر بوده نه خودرو بی کیفیت و نا امن ایرانی.
     نادانی کاهلی و بی عقلی ایرانی جماعت رو فراموش میکنید بعد کیفیت خودرو میشه ملاک؟؟؟؟؟ واقعا که.

     بعله وقت دارم. جوانیم رو در سنگر برای ایران گذاشتم. نان کپک زده خوردم و با جنازه همرزمم زندگی کردم تا شاید برای شما و بچه های خودم اینده بهتری رقم بزنم. شاید نشد ولی من تلاشم رو کردم الانم که دیگه اخرهای خطه تا زمانی که نفس میکشم ادامه میدم. برای تو امثال تو برای فرزندانم برای دل خودم که چقدر ارزو داشتم که این خاک سوخته پیشرفت میکنه و میشه مایه افتخار و سرافرازی من.
     من با همه وجودم با همه داشته هایم تلاش کردم و عرق ریختم. منتی نیست اما واقعا برام سواله شما هم میتونید همین حرف رو بزنید؟

     • در پاسخ به: WVW

      ُSepehr | آبان 27, 1394 | لینک نظر

      ببینید دلیل تصادف کردن شاید خطای انسانی، فرهنگ رانندگی، خرابی جاده و راه و …..باشد اما اینکه ساده ترین تصادف ها به مرگ منتهی میشه مربوط به ایمنی و کیفیت خودرو هست و خودروسازان وظیفه دارن در راستای افزایش ایمنی محصولاتشون تلاش کنند که متاسفانه اهمیتی قائل نیستن و حتی در انتخاب خودروهای جدید مونتاژی هم به این مهم بی توجه هستن

     • در پاسخ به: WVW

      WVW | آبان 27, 1394 | لینک نظر

      حرف شما کاملا صحیح هستش من عرضم هرگز این نبوده که کیفیت و امنیت خودرو های در حد معمولیه ( حتی دلم نیومد بنویسم مطلوب) من عرضم این بود که من و شما و سایر هموطنان وقتی خودمون برای جان خودمون ارزشی قائل نیستیم و با خودرویی که میدونیم بدنه اش از برگ کاغذ نازکتره ترمز مشکل دار داره ایربگ نداره و ای بی اسش ممکنه اصلا کار نکنه ! و جاده ای که خرابه و گارد ریلی که سرش به جای اینکه در زمین باشه وسط هواست و نیوجرزی که به جای برگرداندن خودرو به جاده خودرو رو به هوا پرتاب میکنه سرعت زیاد میریم و بلا سرخودمون و دیگران میاریم ، چه انتظاری از اون خودروساز دولتی داریم؟اونم دولتی که در همه این سالها نشان داده ارزشی برای جان من و شما قائل نیست از بحث روغن پالم و بنزین بی کیفیت بگیرید تا داروهای چینی و گوشت های رادیواکتیو!
      میگن کاه از خودت نیست کاهدان که از خودته.
      این منبع رو نگاه کنید :http://www.tinn.ir/fa/doc/report/12750/%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%B1-%D8%AA%D9%84%D9%81%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%AC%D8%B1%D9%88%D8%AD%D8%A7%D9%86-%D8%AD%D9%88%D8%A7%D8%AF%D8%AB-%D8%AC%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%B3%D8%A7%D9%84-84-92-%D8%AC%D8%AF%D9%88%D9%84
      از سال 84 تا 92 تعداد کشته ها از 27775 به 17994 نفر رسید. ایا در این بازه افزایش کیفیت خودرو ها رو داشتیم یا شاهد کاهش کیفیت و امنیت اونا بودیم؟ پس چرا کاهش در تعداد کشته ها داشتیم؟ خیلی غیر کارشناسانه میگم همینجوری سرانگشتی. از نظر من علتش افزایش فشار پلیس راهنمایی و رانندگی بر روی رانندگان بوده. وگرنه با وجود افزایش تعداد خودروها و کاهش کیفیت منطقا باید تعداد بیشتری کشته رو شاهد میبودیم. خودروهای خارجی در این بازه زمانی تعداد زیادی نیستند که بگیم عامل خیلی تاثیری گذاری بوده.

      این لینک رو ببینید :
      http://jamejamonline.ir/online/1711977326980817997
      در سال 92 علت 78.6 درصد تصادفات منجربه فوت عدم توجه به جلو، انحراف به چپ و تخطی از سرعت مطمئنه بوده ! مطمئنا اگر خودروهامون ایمن بود تعداد کمتری از کشته ها رو شاهد بودیم اما مطمئنا همچنان با فاصله از همه کشورهای پیشرفته و پیش نرفته در تعداد کشته ها بیشتر بودیم.
      این لینک رو ببینید :
      http://www.seratnews.ir/fa/news/269035/%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1-%D8%AF%D9%84%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%B4-%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D9%81-%D8%AA%DB%8C%D8%A8%D8%A7-%D8%A8%D8%A7-%D9%BE%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%AF
      قطعا بدنه نازک و کیفیت پایین و ایمنی ( واقعا ایمنی نداشته )پایین در فوت این 2 نفر موثر بوده اما واقعا سخته متوجه سرعت بالای هر دو خودرو بشیم؟
      هزار بار گفتم بازم میگم :
      یک سوزن به خودمون یه جوالدوز به بقیه.
      جدا برام سواله وقتی ملت پشت این ماشین های قدیمی که با قدرت موتور پاییت و امنیت افتضاح اینجوری رانندگی میکنن و میدونن که تصادف یعنی به احتمال زیاد مرگ اگر خدا ناکرده زبانم لال! پشت ماشین جدید ایمن و با قدرت موتور بالا بشین چه فجایعی به بار خواهند اورد.
      درد ایران این بوده که در همه موارد تکنولوژی و ابزار وارد شده اما فرهنگ استفاده از اون نه وارد شده نه نهادینه.
      اولویت ابتدا با فرهنگ سازی برای مردم و متقاعد کردن اون ها به احترام به قواعد و قوانینه.
      هیچکدام از حرفهای من به معنی این نیست که خودرو ساز راحت باشه هر اشغالی رو بده به مردم.
      خودرو ساز هم باید افزایش کیفیت و ایمنی رو در یک بازه زمانه منطقی سرلوحه کارش قرار بده .
      قانون گذار هم باید خودرو ساز رو مجبور به ارسال نمونه خودرو به شرکت ها معتبر جهت تست وانتشار نتایج اون کنه.
      که هممون میدونم حالا حالا ها اینها خواب و خیاله.
      یا حق.

  • در پاسخ به: مجتبی

   WVW | آبان 25, 1394 | لینک نظر

   اقای سپهر خبر جالبی بود. دوستان بخوانند تا به عمق فاجعه اقتصاد ایران کمی بیشتر اشنا بشن.
   حالا دوستان دلشون خوش هستش که خودرو با قیمت مناسب خارجی تولید میشه میرسه دست ملت. ولی این بره چاق و چله رو به راحتی دوستان ازش نخواهند گذشت.
   اقای سپهر بد نیست یه گزارش تحقیقی هم از رشد همین کروز بزارید تا دوستان ببینند پشت پرده رشد ناگهانی و انفجاری این شرکت ها چی بوده.

  • در پاسخ به: مجتبی

   امیر | آبان 28, 1394 | لینک نظر

   دولت به خاطر بحث اشتغالزایی بالای خودروسازان به هر قیمتی ایرانخودرو و سایپا را حفظ خواهد کرد

 13. reza | آبان 25, 1394 | لینک نظر

  احتمال نیست حتما به رکود بر خواهند خورد حتی شدیدتر . چون از سهمیه اندک مشتریان اینده هم استفاده کردند و به اصطلاح پیشخور کردن سهمیه فروش را دامن زدند .
  البته برای 4 سال یه کار جدید میتوانند برای کارگران خود مهیا کنند ان اینکه ایشان را برای گرفتن قسط خودروها یا باز پس گرفتن خودروهای اشغالی که به مردم انداختند گسیل کنند درب منازل .
  بانک مرکزی خیلی دیر متوجه این قضیه شد ولی زود بساط را جمع و جور کرد .
  در هر حال تا به اینجای کار مردم خودرو را به قیمت واقعی خریدند اما باید منتظر ماند و دید که سرنوشت چکها چه خواهد شد این همسایه ما کلی چکهایش برگه خورده اما روی حساب خانومش خودرو خریده از سایپا میگه من همین پول پیش را هم اضافه دادم به سایپا اگر توانست بیاید چکهایش را پاس کند .
  خلا صه داستانی میشه قضیه بانک مرکزی و خودرو ساز و مشتری زبل .

  • در پاسخ به: reza

   WVW | آبان 25, 1394 | لینک نظر

   حالا به نظر خودتون این مردم “زبل” لیاقت دارن واقعا؟
   خوب همین “زبل” ها اومدن شدن مدیران ایران خودرو و سایپا دارن “زبلی” میکنن دیگه جان برادر!
   طرف میگفت از پنجره هواپیما به ایران نگریستم. 35 میلیون دزد دست در جیب هم با صلح و صفا زندگانی میکردند!

 14. -bMehran | آبان 25, 1394 | لینک نظر

  راه حل ديگر ، براي نجات از بحرانهاي اتي

  شراكت با شركتهاي بزرگ خارجي است ، كه از كارخانه و تجهيزات ايراني استفاده نموده و خريدار مثل همين طرح ٢٠ درصد قيمت خودرو را پرداخت نمايد كه ، از محل ان دستمزد گارگران پرداخت شود ،

  و هشتاد درصد بهاي خودرو نيز به صورت اقساطي (با سود مناسب و نه مثلا ٢٠ درصد ) از طرف خريداران بابت ساير هزينه هاي توليد و سود فروش ، به خودرو سازان پرداخت شود ،

  اين ساز و كار باعث ميشه كه منابع بانكي صرف خريد خودرو نشه و به سمت اشتغال و توليد سوق داده بشه و كلا تو اقتصاد تزريق بشه

  در اينصورت ضمن چرخيدن چرخ خودروسازا ، ساخت خودروهايي با الايندگي و مصرف كمتر ، و كيفيت بهتر و اخذ تسهيلات با سود كمتر ، باعث خروج از ركود خواهد شد

  • در پاسخ به: -bMehran

   WVW | آبان 25, 1394 | لینک نظر

   برادر من مگه شرکت های خودرو سازی NGO یا سازمان های عام المنفعه هستند؟ این شرکت ها بنگاه های اقتصادی با هدف کسب سودن.
   تو اقتصاد بسته ای مثل ایران که تورم لجام گسیخته وجود داره و احتمال کاهش ارزش آتی پول یک گزینه بسیار محتمله فروش با این روش های بسیار غیر منطقیه.
   شما دیگه از زرنگی دارید منفجر میشید. اون مدل فروش مال بازارهای اشباع و اقتصاد های با ثبات و با تورم اندکه نه ایران.

 15. -bMehran | آبان 25, 1394 | لینک نظر

  راه حل ديگر ، براي نجات از بحرانهاي اتي

  شراكت با شركتهاي بزرگ خارجي است ، كه از كارخانه و تجهيزات ايراني استفاده نموده و خريدار مثل همين طرح ٢٠ درصد قيمت خودرو را پرداخت نمايد كه ، از محل ان دستمزد گارگران پرداخت شود ،

  و هشتاد درصد بهاي خودرو نيز به صورت اقساطي (با سود مناسب و نه مثلا ٢٠ درصد ) از طرف خريداران بابت ساير هزينه هاي توليد و سود فروش ، به خودرو سازان پرداخت شود ،

  در اينصورت ضمن چرخيدن چرخ خودروسازا ، ساخت خودروهايي با الايندگي و مصرف كمتر ، و كيفيت بهتر و اخذ تسهيلات با سود كمتر ، باعث خروج از ركود خواهد شد

 16. Sajjad | آبان 25, 1394 | لینک نظر

  آخه کودوم کشور حاضره با مردمش این کارو کنه؟ چطور دلشون اومد بخاطر جیبشون چندین هزار نفر آدم با هزار ذوق ماشین دار شدن که پولشو نداشتن رو فریب بدن و پولی که تو این کشور به زور جون کندن در میاد برای این طبقه جامعه رو از رو سفره هاشون چپاول کنن؟ بعد یکی پرسید دینتون چیه با افتخار میگن اسلام ! آخه تو چیزی از اسلام میفهمی؟ اینا چطور شبا سرشون رو روی بالش میزارن میخوابن؟ آخه ظلم تا چه حد؟ بی دلیل نیست که ۹۷ درصد مغز های دانشگاه شریف از این کشور میرن و اینجا نمیان . هرجای دنیا این اتفاق میوفتاد قطعا زیر ۲۰ ، ۳۰ سال حکم جلب عاملانش نمیبود .

  • در پاسخ به: Sajjad

   ژاپنی اصیل | آبان 25, 1394 | لینک نظر

   این تسهیلات ممکن است رفتار پیشین مشتریان در تحریم بازار را تکرار کند؛ زیرا شاید احساس کنند با دست نگه داشتن از خرید، دولت را به پیشنهاد مجدد بسته‌های این چنینی مجبور خواهند کرد و در این صورت، رکود در فروش و تولید تشدید خواهد شد.”این دقیقا پیروزی کمپین بود”

  • در پاسخ به: Sajjad

   علیرضا | آبان 25, 1394 | لینک نظر

   همین دیگه مغزا رفتن یه عده نابغه موندن تا یه وام میبینن حمله میکنن یه جدول ضرب که هیچی فکر کنم زبون فارسی هم برد نیستن عالمو آدم میگن بابا دارن کلاتونو بر میدارن احتمال خیلی بالا زبون مارو نمیفهن