تست و بررسی سراتو سایپا / محصول مشترک سئول – تهران

سپهر زنگنه | دوشنبه، ۲۶ آبان ۱۳۹۴ | 1515 نظر

تست و بررسی سراتو سایپا / محصول مشترک سئول – تهران
5 رای - میانگین 2.2

تفاوت سراتوهای وارداتی با مونتاژ داخل در چیست؟

حسین دلاور – روزنامه دنیای خودرو سال‌ها بود که حرف آمدن سراتو روی خط تولید سایپا، زده می‌شد. انقدر این فرایند طولانی شد که سراتوی نسل دوم دیگر در جایی از دنیا تولید نشد و …
سراتو سایپا-10

 داستان سراتو

سال‌ها بود که حرف آمدن سراتو روی خط تولید سایپا، زده می‌شد. انقدر این فرایند طولانی شد که سراتوی نسل دوم دیگر در جایی از دنیا تولید نشد و نسل سوم جایگزین آن شد. این یعنی که خودرویی از رده خارج در سال 1393 به خط تولید آمد و داستان‌ها و حواشی، تازه شروع شد. خیلی‌ها به این مسئله پرداختند که آمدن سراتو اتاق قدیم، ضعف سایپا و صنعت ماست و حضور یک ماشین از رده خارج روی خط تولید، آن هم زمانی که نسل جدیدش در تمام خط تولیدها فعال است، تحقیر مشتریان ایرانی به حساب می‌آید. گذشت تا اینکه سراتو سایپا در دو مدل دنده‌ای 1600 سی‌سی و اتوماتیک 2000 سی‌سی ثبت نام و شد و به دست مشتریان رسید. این یعنی شروع دوباره حواشی و داستان‌ها….

سراتو سایپا-2
موتور سراتو سایپا چه مشخصاتی دارد؟

 

سایپا، سراتوهای تولیدی خود را به روش مونتاژ یا CKD عرضه می‌کند و اصلی‌ترین قسمت ماشین‌ها مطمئنا جزو قطعات مونتاژی حساب می‌شود. نسخه 1600 سی‌سی قادر به تولید 124 اسب بخار با گشتاور 156 نیوتون‌متر است و با گیربکس 5+1 دنده دستی به مشتریان تحویل داده می‌شود. این ماشین به دلیل داشتن گیربکس دنده‌ای زیاد مورد استقبال قرار نگرفته است. زیرا نسخه 1600 وارداتی این خودرو هم وجود دارند که با گیربکس اتوماتیک عرضه شده‌اند و قیمتی مناسب دارند.

نسخه اتوماتیک سراتوی سایپا، به موتور 2000 سی‌سی 156 اسب‌بخاری و گشتاور 194 نیوتن متری مجهز است. این موتور به یک گیربکس 6 دنده اتوماتیک و تیپ‌ترونیک متصل شده که قدرت را به چرخ‌های جلو خودرو می‌رساند. برخی در زمان عرضه این ماشین گفتند که گیربکس نسخه اتوماتیک چهارسرعته بوده و متعلق به مدل‌های 2010 سراتو است. ولی با این تفاسیر که این روزها سراتو سایپا، گیربکس 6 سرعته را زیر کاپوت دارد، می‌توان گفت که فناوری بازنگری کیا در سال 2011 را یدک می‌کشد.

ترمزهای عقب از دیسکی که ما تا به امروز روی وارداتی‌های سراتو دیده بودیم، به کاسه‌ای تغییر کرده است. همچنین دیگر خبری از رینگ 17 اینچی نیست و رینگ 16 اینچی آلومینیومی برای نسخه اتوماتیک و 15 اینچی فولادی برای نسخه دنده‌ای جایگزین شده است. در اصل سیستم تعلیق و لاستیک خودرو برمنبای Poor Road Version طراحی شده است که سازگاری بیشتری با جاده‌های ایران دارد. اگر به لاستیک‌های سراتوهای وارداتی نگاه کنید، متوجه می‌شوید که اکثر این ماشین‌ها به خاطر فشار بیش از حد، لاستیک‌هایشان سیم زده است. این مسئله نکته مثبتی است که سراتوی سایپا سازگارتر از نسخه‌های وارداتی در خیابان‌ها حرکت می‌کنند.  متاسفانه نسخه‌های سایپا از سیستم کنترل کشش و پایداری (ESP) بی‌بهره هستند و این یکی از نقاط ضعف  این سراتو محسوب می‌شود.

سراتو سایپا-1
امکانات اصلی‌ترین وجه تمایز سراتو سایپا با سراتو کره ای !

 

سراتوی سایپا در بخش امکانات با نسخه وارداتی بسیار متمایز است. خیلی از امکانات تولیدی سایپا حذف شده است. برخی دلیل این کار را ارزان‌سازی خودرو و ساده‌‌تر شدن فرایند مونتاژ می‌دانند. سراتوی وارداتی در نسخه‌های مختلفی که به ایران آمد، سطوح مختلفی از امکانات را به معرض دید ما گذاشت که خود کمپانی کیا آن‌ها را لحاظ کرده است. در سراتو، سایپا خبری از سان‌روف نیست. صندلی‌ها هم به ساده‌ترین شکل، با روکش پارچه‌ای در سایپا آذین تولید می‌شوند. روی صندلی‌ها گرمکن نصب نشده است که در مدل وارداتی، اکثرا وجود دارد.

سراتو سایپا-7

 

سنسور نور و باران هم طبیعی است که سایپا از آن در نسخه دنده‌ای صرف‌نظر کرده باشد. ولی در مدل اتوماتیک سنسور نور نیز وجود دارد. همچنین آینه تنها برقی بوده و سیستم تاشو برقی از روی آن حذف شده است. در نسخه دنده‌ای سیستم تهویه به صورت دستی قرار دارد و در مدل اتوماتیک، به صورت تهویه خودکار نصب شده است. در سراتو سایپا تنها دو کیسه هوا وجود دارد. در صورتی که در نسخه وارداتی، مدل‌هایی با ایربگ جانبی جلو و پرده‌ای کامل هم وجود دارد. روشن کردن خودرو با سوییچ انجام می‌شود و مدل استارتردار از جانب سایپا تولید نمی‌شود.

سراتو سایپا-5

سیستم پخش هم قابلیت اتصال USB،AUX و IPOD را دارد و با 6 بلندگو کیفیت صدای خوبی را در اتاق به سرنشینان تحویل می‌دهد. در برخی نسخه‌های سراتو، مانیتور با پخش DVD و دوربین عقب وجود دارد که شرکت سایپا به صورت آپشن، نسخه غیرفابریک مانیتور را تحت گارانتی خود برای مشتریان نصب می‌کند. یکی از امکاناتی که در سراتو حذف شده است و واقعا جای سوال دارد، سنسور پارک دنده عقب است. این سنسورها را هم سایپا در مدل غیرفابریک برای مشتریان نصب می‌کند.

سراتو سایپا-8

تفاوت های بیشتر …..

 

پشت آمپر تولیدی‌های سایپا با نورپردازی یخی عرضه می‌شوند. ولی نسخه‌های وارداتی در دور قاب صفحه آمپر، نور قرمز را به شکل هاله پخش می‌کند که زیبایی و جذابیت خوبی را به ماشین می‌دهد. قاب کرومی سر اگزوز هم در مدل سایپایی حذف شده است. البته در تمام مدل‌های وارداتی هم این تزیین وجود ندارد و بیشتر در مدل 2000 سی‌سی وارداتی، می‌توانید دنبال سر اگزوز کرومی بگردید. دنده پشت فرمان هم جزو امکاناتی است که سراتو وارداتی نسبت به مونتاژ داخل بیشتر دارد. اگر به طور واقع‌بینانه بخواهیم در مورد دنده پشت فرمان سراتو نظر بدهیم، واقعا آپشنی است که جز ظاهر کاربرد خاصی ندارد و در سرعت تعویض دنده هیچ تاثیر مثبتی نمی‌گذارد. فرمان ماشین هم هیدرولیکی در نظر گرفته شده است. روی فرمان کنترل تنظیمات ضبط وجود دارد و در نسخه اتوماتیک، کروزکنترل هم روی فرمان قرار دارد.

سراتو سایپا-4
کیفیت سراتو سایپا چقدر با سراتو کره ای فرق دارد؟

 

اصلی‌ترین تفاوت کیفی در سراتو سایپا و نسخه وارداتی، در رنگ ماشین‌هاست. وقتی یک سراتو سایپایی را کنار یک مدل وارداتی قرار می‌دهید، کاملا متوجه برتری رنگ نسخه وارداتی می‌شوید. به طوری که کیفیت رنگ سراتو سایپایی حداکثر به یک تندر90 می‌رسد و شاید در حد یک پراید باشد. دومین بحثی که در این خودرو وجود دارد، بویی است که در داخل ماشین استشمام می‌شود و به پراید شباهت دارد. اصلی‌ترین دلیل این شباهت هم صندلی‌های پارچه‌ای هستند که احتمالا از یک جنس مشترک با سایر محصولات ساخته می‌شود. وقتی ماشین را استارت می‌زنید، صدای موتور زیاد در داخل  به‌گوش نمی‌رسد. ولی چیز عجیب تفاوت در ترمز دستی نسخه وارداتی و تولیدی است.

سراتو سایپا-9

ترمز دستی ، ترمز و لاستیک های متفاوت

 

مدل تولیدی، ترمز دستی دارد که گویا خوب سرهم‌بندی نشده است. این نکته را بین 5 سراتو بازبینی کردیم که در همه با کمی تفاوت، مشترک بودند. دنده خودرو به نرمی عمل می‌کند و شما کمتر متوجه تعویض آن می‌شوید. در اصل تفاوتی بین عملکرد موتور و گیربکس نسخه سایپایی و مدل وارداتی وجود ندارد و از نظر کارکرد شباهت زیادی به هم دارند. اگر واقع‌بین باشیم، همان رینگ و لاستیک‌های کوچک‌تر سایپایی نرمی بیشتری به سراتو داده‌اند و می‌توان گفت که راحت‌‌تر حرکت می‌کند. در مورد عملکرد ترمز باید بگوییم که به ترمز مدل وارداتی بیشتر می‌توانید اعتماد کنید تا مدل سایپایی.

سراتو سایپا-6

در آخر باید اشاره کرد که اصلی‌ترین دلیل خرید سراتوسایپا این است که شما نمی‌خواهید ماشین صفر چینی سوار شوید و ماشین اتوماتیک می‌خواهید که حداقل کمی اصیل باشد. البته که نبود برخی امکاناتی که قبلا شاهد آن بودیم، مهم‌ترین دلیل کسل‌کننده بودن رانندگی با سراتو سایپایی است.

قیمت سراتو 1600 دنده‌ای 75 میلیون و 900 هزار تومان در کارخانه است و در بازار تا 69 میلیون تومان هم دادوستد می‌شود. مدل 2000 سی‌سی اتوماتیک 90 میلیون و 790 هزار تومان قیمت‌‌گذاری شده است که در بازار تا 83 میلیون و 500 هزار تومان قیمت می‌خورد. نکته قابل تامل این است که سراتو 2015 وارداتی قیمت 110 میلیون تومان و امکاناتی نظیر 6 کیسه هوا، فرمان برقی 3 حالته، سنسور جلو و عقب و… در آن وجود دارد. حال چرا باید یک ماشین از رده خارج جهانی در ایران با کمترین امکانات، قیمت تمام شده بالاتر از 90 میلیون تومان را تجربه کند؟

 

مناقشه گیربکس !

پس از انتشار این مطلب بسیاری کاربران و مالکان سراتو 1600 از شش سرعته (6+1) بودن گیربکس این خودرو صحبت کردند و مطلب گیربکس 5 سرعته را نادرست خواندند اما ظاهرا این نکته به تفاوت خودروهای تحویلی سایپا مربوط می شود که در نسخه 1.6 لیتری با گیربکس های 5 و 6 سرعته و در نسخه های اتوماتیک با گیربکس 4 و 6 سرعته تحویل مشتریان شده است و این سردرگمی را در مورد مشخصات فنی خودروها پدید آورده است.

بنابراین به نظر می رسد که خریداران خودروهای دست دوم در این خصوص نیز باید دقت لازم را به عمل آورند چرا که عملا تفاوت زیادی بین نسخه های 4 ، 5 و 6 سرعته این خودرو از نظر توان حرکتی و مصرف سوخت وجود دارد.

 

 

کانال خبری دنده 6 بر روی تلگرام

  کانال خبری ، صرفاً بر روی نسخه بروز شده تلگرام کار می کند،می توانید با استفاده از لینک های زیر تلگرام خود را آپدیت کنید.

 لینک آپدیت تلگرام برای اندروید:

‏«Telegram» را در بازار:
http://cafebazaar.ir/app/?id=org.telegram.messenger

برای آی‌او‌اس (آیفون و آیپد):
https://itunes.apple.com/en/app/telegram-messenger/id686449807?mt=8

تلگرام نسخه دسکتاپ (ویندوز):
https://tdesktop.com/win

محتوای مجله دنده 6 با مطالب درج شده در وب سایت متفاوت بوده و برخی اخبار کوتاه و جالب از چهار گوشه صنعت خودروسازی را شامل می شود.

از این که با شما هستیم، خوشحالیم.

 


1515 دیدگاه

 1. تام | بهمن 17, 1396 | لینک نظر

  چینی بنجل سوارا چرا تو پیج میپلکن ؟ برید با آپشناتون بازی کنید

 2. نگار | بهمن 17, 1396 | لینک نظر

  سلام. دوستان به نظرتون تعویض لاستیک ها با نمونه ی خوب فرانسوی یا کره ای واقعا تاثیری در رفع کوبش و نرمی خودرو داره یا نه؟
  اگه داره چه برندی رو پیشنهاد میکنید؟

  • در پاسخ به: نگار

   sunmartin | بهمن 17, 1396 | لینک نظر

   تا 10 الی 20 درصد و نه بیشتر
   لاستیک های تست شده توسط من
   سومیتمو
   هانکوک
   کومهو
   هانکوک نرم تر است اما کیفیت بریجستون و میشلن بالاتر اما به نرمی هانکوک نیستند

   • در پاسخ به: sunmartin

    Hosein | بهمن 21, 1396 | لینک نظر

    سلام هانکوک ۲۰۵ بندازم یا ۲۱۵ ممنون میشم راهنمایی کنید

 3. باراک | بهمن 17, 1396 | لینک نظر

  من کولیوس ۲۰۱۷ داشتم فروختم جوک اس ۵ خریدم به جرات جوک خیلی بهتر از ماشین اروپاییه !

  • در پاسخ به: باراک

   مرتضی | بهمن 18, 1396 | لینک نظر

   شما هنوز فرق خودرو درجه یک و درجه سه را نمیدانید قبلا چینی را با کره ای مقایسه میکردید.. الان صنعت خودرو چین با صنعت آلمان و فرانسه مقایسه میکنید؟ . خدا به شما چینی سواران کمی درک فنی بدهد ولی دمت گرم جوک با مزه ای بود

   • در پاسخ به: مرتضی

    باراک | بهمن 18, 1396 | لینک نظر

    شوخی بود و یه تو دهنی به چینی سوارای بی منطق گول خورده

    • در پاسخ به: باراک

     مرتضی | بهمن 18, 1396 | لینک نظر

     شما درست میفرماید واقعا چینی سوارها بی منطق و گول خورده هستند البته شاید هم به خاطر این است که تا به حال حتا دستشان به خودروهای کره ای و .. هم نخورده چه برسه به سواری و این علت که خودرو چینیشان از پراید و پیکانی که قبلا داشته اند بهتر است فکر میکنند آخر شه .

     حتا به شوخی هم نمیشه صنعت خودرو چین را با کره و اروپا مقایسه کرد

 4. ali | بهمن 17, 1396 | لینک نظر

  درضمن من خودم نمایشگاه دارم و از طرفی مکانیک درجه یک هم هستم باینکه خودپ سراتو دارم اما کیفیت نداره اصلا و باید حقیقت گفت دیر فروشه و صندلی های بد قلقی داره و خیلی هشک و موتورش بی رمق و تیپش قدیمی و اتاقش اندازه 206 و ربنگ هاش ضایع و ترمزش در حد پرایدو و خلاصه آشغاله اما ماشاله خدا گذاشته فقط چینی ها هم زیبا و با کیفیت و شاسی بلند موتور پرقدرت و جوندار و اتاق بزرگ و برند اصیل و نامی و نامدار و جا افتاده بین مردم و وصف نیکیشون بین خلق الله و مردم و اصحاب رسانه کلا چینی ها بخصوص کیفی هاشون مثل جک جی 5 و اس 5 و تیگو فایوز و ساوان و چری آریزو 7 و 5 و هاوال و لیفان 820 و فاوآسا بسترن بی سی و بی پنجاه نیو اف و کلا چینی ها با کیفیترین خودروها را میسازن که نباید از طراحی اصولی فراوانی قطعه و فروش زیاد و قیمت صعودیش غافل شد الان تیگو فایوز دارم که همه طالب هستن میخوان بخرن و جلومون وامیسن و میگن وایسا میخوام بخرم اما سراتو تره هم واسش خورد نمیکنن من که دارم میفروشم بیایین بخرین 70 مدل 96 اتومات

 5. ali | بهمن 17, 1396 | لینک نظر

  حاضرم شرط ببندم اگه توی نمایشگاه سراتو سایپا باشه با جک اس 5 و تیگو 5 که خودروهای با کیفیت چینی هستن این دوتا شاسی بلند زودتر فروش میرن .چون تصور مردم نسبت به خودروهای باکیفیت چینی خصوصا اگه شاسی بلند باشه عوض شده این امارو میتونید تو خیانونا ببنید که چقدر زیاد شدن خصوصا جک و تیگو 5.
  یا برید تو سایت باما و دیوار میبنید که حداکثر اگهی که این خودروها دارند مال دو هفته هست و سریع فروش میرن من خودم نمایشگاه دارم مردم فقط دنبال شاسی بلند برای کلاس گذاشتن هستن حتی لیفان ایکس 60 هم خوب فروش میره. ولی خودروهایی مثل تیگو 5 و جک اس 5 و هایما توربو واقعا بین مردم جا افتادن چون کیفیتشون ثابت شده است و 5 سال گارانتی دارن که خیال خریدار رو راحت میکنه.
  در رابطه با افت قیمت هم ماشالا سالی 10 ملیون هر کدوم افزایش قیمت دارن که خودش اون افت قیمتو برای خریدار جبران میکه مثلا جک 90 بود الان شده 104 یا تیگو 5 92 بود الان شده 107.
  گذشته اون دوران که کسی چینی نمیخرید ولی با افزایش کیفیت خودرو های چینی فروش و نظرات مردم مثبت شده.
  با این افزایش تعرفه ها هم بازار خودرو تا 180 ملیون کاملا تو دست چینی میره و بهتون قول میدم تا دو سال دیگه همین افت قیمت رو هم ندارن چون کیفیتشون با خودروهای باکیفیت بیشر اثبات میشه.

  • در پاسخ به: ali

   کوروش | بهمن 17, 1396 | لینک نظر

   چینی آشغالی بیش نیست لیفان x50 داشتم با ۱۵ میلیون ضرر با التماس ردش کردم بی کیفیت و آشغال

 6. ali | بهمن 17, 1396 | لینک نظر

  اتفاقا منم همین مشکلو با سراتو داشتم برای فروش که بردم یک هفته توی نمایندگی بود چند تا شاسی بلند با کیفیت چینی هم بود ولی اونا فروش رفتن ولی سراتوی ما بعد از دو هفته هنوز فروش نداشت صاحب نمایشگاه میگفت این روزا همه ی مردم دنبال شاسی بلند هستن و اگه کسی هم بخواد سدان بگیره میره همون دنا یا ال نود میگیره نمیاد سراتو رو بگیره تازه اگه بخواد بگیره میره با اقساط بدون بهره از نمایندگی میگیره .خلاصه ما هم ماشینمونو برداشتیم و قید فروششو زدیم چون حتی با 12 ملیون زیر قیمت هم کسی نمیخرید.
  راست میگفت خدایی این روزا عقل مردم به چشمشون هست و فقط شاسی بلند میخوان با هر قیمتی که شده

 7. sunmartin | بهمن 17, 1396 | لینک نظر

  یکی از کاربران به نکته خوبی اشاره کرد که خودم عینا شاهد ماجرا بودم یادمه سال در تابستان سال گذشته شخصی برای خودروی تبگو 5 ثبت نام و پس از مدتی تحویل گرفت اطرافیان وقتی از هم میپرسیدن چی خریده پاسخ ها این بود “ازین چینی ها خریده” همین مورد کافی بود که فرد پس از مدتی از بی کیفیتی و کلاه گشادی که تویط برادران کمونیست به سرش رفته از کشور دوست و برادر مطلع بشه و قصد فروش داشته باشه این شخص برای فروش خودرو خیلی رنج کشید چون درب هر نمایشگاهیی مراجعه میکرد بهش میگفتن خودرو شما چیه طرف با آب و تاب توضیح میداد که تبگو بنامبرز فایوز و..وسط حرفش میپردین و میگفتن : “ازین چینیاس؟؟?” طرف هم میگفت بعله و بهش میگفتن خدا روزیتو جای دیگه بده دادا این جور ماشینا صاحب اول و آخرش خودتی و طالب و طلبه نداره و ارزون به آشنا ردش کن بره که نه کیفیت داره نه قطعه یدکی نه اسم و رسمی و ملت هم از چین و چینی بیزارن
  همین مسکل بنده سال 93 درگیرش بودم یه دستگاه جک جی 5 از سر استیصال و ناچاری خریدم و دیدم نه این اونی نیس که فکر میکردم بلافاصله درصدد فروشش بودم که دیدم ای دل غافل مشتری کوجاست؟؟هیچ نمایشگاهی زیر بارش نمیرفت من در اون زمان کرج بودم و خودرو با 10 ملیون ضرر تنها پس از یکماه فروختم به یه بابایی همون روز اول که از نمایندگی خودرو جک جی 5 میخواستم تحویل بگیرم باطریش خراب بود و خار نگه دارنده اهرم کاپوتش هم شکسته بود تا روز آخر اون هار و اون آینه بغل که قابش ترک داشت پیدا نشد که نشد باطری هم جزو گارانتی نبود مجبور شدم ب ای حرکت دادنش از نمایندگی به بیرون باطری خودم تهیه کنم اینه جریان چین و چینی حالا شما هر اسمی دوسداری روش بزار

  • در پاسخ به: sunmartin

   suni | بهمن 17, 1396 | لینک نظر

   باز تو امدی شروع به داستان سرایی کردی پس این همه ماشین چینی تو خیابونا که هر روز بیشتر میشه از کجا امده.
   تو اصلا بجز پلیس کسی دیگه ای رو دیدی سراتو 2010 اشغال بدون کیفیت حتی دارندگان اونو قبول ندارن بخره?

  • در پاسخ به: sunmartin

   amin | بهمن 17, 1396 | لینک نظر

   يعني نمايندگي ماشين صفر خراب به شما تحويل داد؟؟؟!!!!!؟؟؟؟؟؟ از اون حرفا بودا!!!!!!!

 8. ali.bk | بهمن 16, 1396 | لینک نظر

  یکی از همین چینیهای به ظاهر شاسی بلند ( پرایده لنگ دراز ) چند روز پیش با ۵۰ تا سرعت چپ کرد از دوتا سرنشین فوتبالیست یکیشون به دیار حق شتافت یکیشون هم طحالش گریپاژ کرد رفت تو کما .خلاصه حواستون باشه بیشتر از ۴۵ تا رفتن با ماشین چینی امکان محشور شدنتون با کمونیستهای چینی زیاده .اوقت تو اون دنیا غذاتون میشه کرم و شپشو توله سگو تمساحو ریق کلاغو و دن بلان کرگدن .خلاصه از ما گفتن بود خخخ

  • در پاسخ به: ali.bk

   ali | بهمن 17, 1396 | لینک نظر

   اونا کمربند نبسته بودن و از ماشین بیرون پرت شده بودن در صورتی که 3 نفر دیگه که تو ماشین بودن هیچ اسیبی ندیدن.
   ماشین هم که با وجود اوت تصادف شدید واقعا بسیار عالی بود و خسارت ان چنانی نداشت تازه اون محصوا سال 2005 چری هست خودروهای جدید به مراتب عالی تر هستند.
   جهت اطلاع تصادف ام وی ام 110 و رنو تالیسمانو مشاهده کنید

 9. علی | بهمن 16, 1396 | لینک نظر

  اینایی که نظر منفی میدنو درک نمیکنم … من سمند.۲۰۶تیپ۵.زانتیا داشتم. الانم ۳ماهه سراتو اپشنال خریدم خیلی راضیم اصلا در حد این ماشینا نیست که بخوای مقایسه کنی! مخصوصا از نظر شتاب و قدرت تو جاده که رقیب نداره …نمیدونم یه عده چه نفعی براشون داره انقد میکوبن این ماشینو … شرط میبندم یه دورم باهاش نزدن که میان با دنا و زانتیا ۲۰۶.مگان ماشین چینی مقایسه میکنن….

  • در پاسخ به: علی

   رضا | بهمن 17, 1396 | لینک نظر

   چون سراتو بازار چینی و پژو ۲۰۰۸ سوارا رو کساد کرده که خب بدیهیه وقتی ۱۰۴ تومن میدی در عوض ماشین با اصالت کره ای با ۵ سال گارانتی و موتور و گیربکس فوق العاده تحویل میگیری که شتاب عالی داره بایدم با استقبال مردم مواجه بشه

 10. sunmartin | بهمن 16, 1396 | لینک نظر

  بسیار کار عجولانه و بدور از تعقل است اگر محصولات کره ای بخصوص کیا و هیوندا را با شرکت های بنجل ساز چینی که حتی خود چینی ها زیر بارشان نمیروند قیاس کنید که قیاسی مع الفارق از دور اندیشی و یک ظاهر بینی کلی است لطفا همزمان نام چینی و کره ای را یکجا ذکر نکنید با تشکر

 11. داوود | بهمن 16, 1396 | لینک نظر

  سلام رفقا امروز ثبت نام کردم تحویل ۳۰ روزه به نظرتون خوش قولن به موقع تحویل میدن یا بدقول ؟

  • در پاسخ به: داوود

   حامد | بهمن 16, 1396 | لینک نظر

   والا ما که دو تا نوشته بودیم یکیشو که سفید به موقع تحویل دادن ولی اون یکی رو که نوکمدادی بود بدقولی کردن چون ظاهرا نوکمدادی طالب زیاد داره

 12. عباس | بهمن 16, 1396 | لینک نظر

  با سلام : من 7 ماهه اپشنالشو دارم خدايي راضي كننده است من اين ماشين رو با اشغال چيني هيچوقت مقايسه نمي كنم چون هم ليفان 820 هم جك s5 سوار شدم سر بالايي اردي بيشتر نيستند قدرت سراتو بي نظيره داداش بنده لنسر داره تو سرباليي ها قدرت اين ماشين رو نداره

  • در پاسخ به: عباس

   شهاب | بهمن 16, 1396 | لینک نظر

   اصلا توهین و ظلم در حق سراتوست که اسمش در کنار چینیا بیاد تمام کسانی که میان اینجا انتقاد میکنن اصلا این ماشین رو ندارن چون اگه داشتن و یکبار باهاش رانندگی کرده بودن و قدرت موتور و نرمی گیربکسش رو دیده بودن الکی به جنس داشبرد گیر نمیدادن چون دستشون خالیه الکی گیر میدن به جنس رنگ ، عزیزم اگر میتونی به موتور و گیربکسش گیر بده ولی نمیتونی چون شاهکاره و به راحتی تو قدرت کَل مزدا و سوناتا yf رو هم خوابونده ضمنا چینی سوارای عزیز الان سرتون با آپشنای بنجلاتون گرمه فکر میکنید بوگاتی سوارید بزارید یه دو سه سال دیگه یه جک یا تیگوی ۳ سال کارکرده رو بزار کنار سراتوی ۳ سال کارکرده بعد تفاوت کره و چین رو میفهمی

  • در پاسخ به: عباس

   رضا | بهمن 17, 1396 | لینک نظر

   در کل ماشین چینی چرته همین که بجای اسم ماشین بهش میگن چینی از صد تا فحش بدتره

 13. هیربد | بهمن 16, 1396 | لینک نظر

  با سلام آقای مهندس سانمارتین لطفا در مورد تفاوت سراتوهای 2016 که قدرت بیشتری دارند با سراتو سایپایی توضیح بدید ببیشتر منظورم تفاوت بین انجین این خودورهاست اگر موضوع باز کنید ممنون میشم در ضمن چرا شرکت ها هرسال اتاق خودور بزرگتر میکنند جریانش چیه ؟

 14. امیرحسین | بهمن 15, 1396 | لینک نظر

  سان مارتین یه قرار بزار ببینیم چه شکلی هستی، خیلی دوست دارم ببینمت.

 15. suni | بهمن 15, 1396 | لینک نظر

  بیشترین امار فروش سراتو به پلیس هست.
  مردم عادی اصلا این لگنو نمیخرن

  • در پاسخ به: suni

   بهنام | بهمن 15, 1396 | لینک نظر

   حتی خود مدیران سایپا هم از سراتو استفاده نمیکنن.

   • در پاسخ به: بهنام

    محمد | بهمن 15, 1396 | لینک نظر

    بیچاره یه سر برو نمایندگی سایپا ببین سراتو رو چیجوری میخرن

  • در پاسخ به: suni

   مجتبی (suni) | بهمن 15, 1396 | لینک نظر

   سراتو لگنی که یه عده توش نشستن ولی در عوض زانتیا 40 سال پیش باینکه قدیمیه اما جواهرات و اعیانیه از همینجا اعلام میکنم سراتو فروشی نداره و این چرت و پرت ها سانمارتین سرهم کرده واسه جو دادن که به خورده فروش داشته باشه این لگن

  • در پاسخ به: suni

   تهامی | بهمن 16, 1396 | لینک نظر

   دوست من یه کم اطلاعاتتو بالا ببر بعد نظر بده ، سراتوی پلیس سراتوی ۱۶۰۰ دنده اییه اولا ، دوما استقبال از سراتو ۲۰۰۰ آپشنال بینظیر بوده طوریکه داداش من میخواست ثبت نام کنه دو ماه پیش ظرفیت تکمیل شد و بهش نرسید و الان تونسته تحویل فوری ثبت نام کنه ، سوما معمولا کم استهلاکترین و با کیفیترین ماشینا برای پلیس انتخاب میشه که هم سرعت خوبی داشته باشه هم پشتیبانی قطعه خوبی داشته باشه نمونش ماکسیما و تیانا و مگان در گذشته که تولید میشدن
   اگر یه کم سواد و شعورمون رو بالاتر ببریم و در مورد چیزایی که نمیدونیم حرف نزنیم یا کمتر حرف بزنیم و به سلیقه هم احترام بزاریم دنیا جای بهتری میشه برای زندگی

 16. suni | بهمن 15, 1396 | لینک نظر

  من یک ترمز زانتیا رو به 10 تا سراتو بی کیفیت نمیدم با اون صدای بادی که داخل هست معلومه چرا به پلیس قالبش کردن وگرنه کی میخرید این لگنو

 17. suni | بهمن 15, 1396 | لینک نظر

  افرادی که هیچ تست فنی نداشتن چیه سانی؟
  از خود دارندگان سراتو نظر سنجی انجام شده و امتیاز کمی در مورد کیفیت خودرو گرفته.
  چون همه میدانند فقط اسم کیا رو این ماشین داره وگرنه بویی از کیفیت نبرده و برند های جدید چین بسیار با کیفیت تر از این سراتو ایرانیزه 2010 مونتاژ اشغال ساز معروف سایپا هستن

 18. sunmartin | بهمن 15, 1396 | لینک نظر

  وقتی افراد از روی گفته های اشخاص که هیچ تست فنی واقعی عملی ازین خودرو نداشته و به امتیازات کبلویی سازمان استاندارد برای فروش بهتر جک و لیفان و چری توجه میکنند و معیارشان خودروهای فیک چینی است دیگر سخنی نباید گفته شود افرادیکه برند کیا و هیوندای را انتخاب میکنند میدانند با چهارمین غول خودروسازی جهان روبرو هستند نه یک مشت برند نامعتبر و بی اعتبار چینی که هیچ مشخصه ای از یک خودرو ندارد و مبنایی برای سنجش واقعی نیست این افراد به ظاهر و رنگ و لعاب موقت چینی ها اعتماد میکنند چون خودروی خوبی تا بحال سوار نشده و با دیدن جک جی 5 یا تیگو فایوز یا ساوان? و لیفان ایکس پنجاه یا آسا بسترن بی پنجاه اف نیو و غیره و ذالک به سروجد می آیند و یا در بهترین حالت به پلت فرم دهه 90 میلادی پژو 405 با اندک تغییراتی و بنام دنا پلوووس ?? بسنده کرده خود را لاکچری سوار میپندارند پس بحث با این سری افراد که شاید هم برای تبلیغ خودروهای دپو شده چینی در این سوی و آن سوی دست و پای میزنند بیهوده و کاری عبث است
  سراتو نه با زانتیای حلبی و ناایمن با پمپ های هیدرولیک نشتی دار و روغن سوزی که جزو لاینفک خصوصیات آنهاست قابل قیاس است نه با اقمار 405 و چینی های یکبار مصرف والسلام.

 19. Ali | بهمن 15, 1396 | لینک نظر

  بهنام اینقدر این سانی رو اذیت نکن بذار خوش باشه برای خودش..چکار ماشین بی عیب و نقص که تا 200 ملیون بی رقیب هست داری تو برو با همون دنا پلوست حال کن کاری به سراتو نداشته باش.

 20. بهنام-حسنی- | بهمن 15, 1396 | لینک نظر

  بهنام-حسنی-هستم

 21. بهنام | بهمن 15, 1396 | لینک نظر

  سلام به همگی اگه خداوند یاری کنه قراره فردا بریم برای ثبت نام بنده رضایت نسبی-از-ماشین-دارم-یک-نکته-ذهنمو-خیلی-درگیر-خودش-کرده–اونم-اینه-که-وقتی-سوار-ماشین-همکارم-شدم-توی-اتوبان-فکر-کردم-دری-بازه-یا-پنجره-ای-پایینه-بعد-ازدقت-دیدم-اینطور-نیست-بزرگواران-ایراد-از-ماشین-این-بنده-خداست-یا-کلا-اینجوریه-منظور-صدای-نفوذ-باد

 22. سعید مولایی | بهمن 15, 1396 | لینک نظر

  اقا ما که حسابی گیج شدیم بلاخره این ماشین خوبه یا نه خواهشا فقط مهندس سانمارتین جواب نده چون خیلی تعصبی نظر میده؟

  • در پاسخ به: سعید مولایی

   علی | بهمن 15, 1396 | لینک نظر

   من دو ساله این ماشینو دارم عالیه بسیار هم راضیم . تمام کسانی که میان اینجا بد میگن تقریبا دو نفرن با اسامی مختلف که یکیشون دنا داره اون یکی هم ماشین چینی تیگو که جفتشون ماشینهای آشغالی هستن . سراتو موتور و گیربکس و بدنه و شاسی ۱۰۰درصد کره ای و کیفیت بالایی داره و فروش بالاش بازار چینیا رو تخته کرده هر چند که قیاس سراتو با بنجلای چینی ظلم در حق برند کیاست

 23. ali | بهمن 14, 1396 | لینک نظر

  تو این رنج به نظرم هایما توربو و تیگو 5 و جک اس 5 اتوماتیک بهترن. درسته شاید چینی باشن ولی باکیفیت هستن و بروز هستن و از همه مهمتر تمام دارندگان ان ها راضی هستن با 5 سال گارانتی.خودرو های باکیفیت چینی بین مردم واقعا جا افتادن به طوری که هر روز فروش انها بیشتر هست و خیابونا پر شده از شاسی بلند. و بازار دسته دوم انها هم بسیار مناسب شده چون الان همه دنبال فقط شاسی بلند هستن
  سراتو هم خوبه ولی کلاس شاسی بلند یک چیز دیگه ای هست و هم مردم بیشتر دنبال شاسی بلند هستن حتی اگه تک دیفرانسیل باشه..

  • در پاسخ به: ali

   مجید | بهمن 15, 1396 | لینک نظر

   آشغال چینی بگو دوزار ، نه کیفیت داره نه پشتیبانی قطعه داره نه بازار دست دوم . همون لوگوی برند کیا میرزه به کل هیکل چین بنجل ساز

  • در پاسخ به: ali

   بهنام | بهمن 15, 1396 | لینک نظر

   نه تنها ایران بلکه کل مردم دنیا علاقه زیادی به شاسی بلند دارن به همین دلیل تمام خودرو سازها نمونه تک دیف درون شهری دارن مثل پژو 2008 و رنو کیچر ونیسان جوک توسان و اسپورتیج و سانتافه تک دیف …که همگی تک دیف هستن و فقط برای شهر مناسب هستن.

 24. بهنام | بهمن 14, 1396 | لینک نظر

  تو سانمارتین چقدر ساده ای که فکر کنی سایپا که عمری داره ماشین بی کیفیت میسازه بیاد و الان بهت ماشین با کیفیت بده.
  اینا همه دنبال حداکثر سود هستن درحال حاضر.
  خدا بیامرزه اون زمانی که ماشینای با کیفیتی مثل زانتیا و مگان رو تولید میکرد.
  وقتی این خودرو امد بقدری بی کیفیت بود که سازمان استاندارد بهش فقط 2 ستاره کیفی داد که به یکباره معلوم نشد چی شد که برای فروش بیشتر خودرو سازمان استاندارد رو مجبور کردن که ستاره های الکی بدن.
  خلاصه کلام هیچ ارزونی تو مملکت ما الکی نیست.

  • در پاسخ به: بهنام

   مجید | بهمن 15, 1396 | لینک نظر

   من فقط دلیل اینو نمیدونم تویی که دنا داری واسه چی اینجا پَلاسی ؟! سراتو بدترین ماشین قرنه تو راست میگی ما هم گول خوردیم خیالت راحت شد عموجون بیخیال این پیج بشو ولمون کن . ما میایم اینجا دوتا چیز یاد بگیریم تبادل نظر کنیم هی با اراجیف تو مواجه میشیم اسمت فیکه ایمیلتم فیکه ، آخه تو اگه ذره ای شعور داشتی و از کیفیت چیزی حالیت میشد نمیرفتی دنا با اون موتور ef7 حناق بخری در ضمن سایپا قیمت این ماشینو کرد ۱۲۰ تومنیه سری اعتراض کردن که فعلا برگردوند به حالت قبل حالا تو هی چرت بگو

   • در پاسخ به: مجید

    بهنام | بهمن 15, 1396 | لینک نظر

    من خدا نکنه دنای بیکیفیت با اون خط نامتقارن بغل داشته باشم. از باب مثال عرض کردم کیفیت سراتو رو که سوار شدم بسیار پایین بود و خیلی صدای باد و غیره داشت

  • در پاسخ به: بهنام

   suni | بهمن 15, 1396 | لینک نظر

   زانتیا عالی بود کاش تولیدش متوقف نمیشد اصلا سراتو قابل مقایسه با زانتیا نیست فقط همون نرمی و هندلینگ زانتیا سراتو رو میخورد شتاب که بماند.مگان هم واقعا عالی بود ترمز و نرمی فوق العاده ای داشت.

  • در پاسخ به: بهنام

   مهیار | بهمن 15, 1396 | لینک نظر

   دوستانی که سراتو دارن میشه کف ماشینو بالاتر برد اخه خیلی به نظرم پایین هست به رمپ پارکینگ گیر نمیکنه؟

 25. بهنام | بهمن 14, 1396 | لینک نظر

  دوستان گول برند کیا این ماشینو نخورید که هیچ بویی از کیفیت اون خودرو ساز خوب و با کیفیت کیا رو نبرده.
  سایپا برای کاهش قیمت تا تونسته از کیفیت ماشین زده به طوری که دارندگان ان بسیار ناراضی هستن و امتیاز 716 رو دادن یعنی هم رده پژو 405.
  اخه فکر کردید سایپا دلش به حال مردم سوخته که وقتی سراتو 2017 دویست ملیون هست بیاد اینو 100 بده.چون بسیار از کیفیت این ماشین زده تا بتونه سود کنه.کافی هست سوارش بشید تا متوجه بی کیفیتی ادوات داخلی اون بشید.
  نمایندگی های سایپا هم که برید این ماشین بسیار زیاد مراجعه میکنن چون دارای مشکلات مونتاژی زیادی هست

 26. بهنام | بهمن 14, 1396 | لینک نظر

  کیفیت سراتو رو میشه از روی امتیازی که دارندگان ان دادند سنجید به طوری که دنا و ام وی ام 550 از ان با کیفیت تر اعلام شدند.
  حالا تو سانی خودتو بکش نمیتونی نظر بقیه رو عوض کنی . سراتو یک محصول از رده خارج شده هست که با نمونه وارداتی بسیار تفاوت دارد. سراتو سایپا برای کاهش قیمت از مواد بسیار بی کیفیت داخلی استفاده شده .رنگ افتضاح.موتور بسیار پر صدا به طوری که صدا درون ماشین بسیار زیاد است.صندلی ناراحت و بی کیفیت. فیس ماشین بسیار قدیمی و زشت به طوری که دنا پلاس بسیار زیباتر از سراتو هست.چراغ های بی کیفیت به طوری که دچار بخار گرفتگی میشود..بسیار کوبش دارد در حد وانت پیکان.
  شتاب معمولی.اصلا به این قیمت نمی ارزه و این سایپا داره از نام کیا استفاده میکنه برای فروش این ماشین بی کیفیت داره کلاغ رنگ میکنه به جای قناری میفروشه.
  من سراتو 2015 سوار شدم اصلا سراتو سایپا در برابرش مثل فرغون بود

  • در پاسخ به: بهنام

   sunmartin | بهمن 15, 1396 | لینک نظر

   امتیاز دهندگان پارسال لیفان ایکس 50 درپیت بهترین خودرو دونستن و بالاتر از هیوندای آی 20 و میتسوبیشی لنسر ووفلوئوس قرار گرفت عایا در واقعیت اینطور بود این امتیاز ها مثل آمار بیکاری و تورم تک رقمیه یاد گوش به این حرفا ندید عاقلان دانند که برند کره ای کیا کوجا و برند های بنجل چینی کوجا اصلا بحث دراین مورد مسخره اس حالا تو بیا شب تا صبح بگو سراتو کیفیت نداره چیزی از ارزش های سراتو کم نمیکنه

  • در پاسخ به: بهنام

   مجید+ | بهمن 15, 1396 | لینک نظر

   هرکی میخواد سراتو بگیره بره از کسایی که دارن بپرسه حجم تبلیغات منفی براش زیاده به لطف یه سری ادم تعصبی و کم عقل! من بعد از 10 ماه سواری میگم ماشین خوبیه هندلینگ عالی، همون ترمزشم که خیلی ها میگن کاسه ایه بازم عملکردش خیلی خوبه، موتور گیربکس عالی اصلا همه چیزش عالیه بهتره بدی هاشو بگم راحت تره: مصرف بنزین نسبتا بالا – نداشتن اینه تاشو برقی – صندلی های ساده (برقی نیست و فاقد گرم کن) نداشتن esp

 27. عرفان | بهمن 14, 1396 | لینک نظر

  من که نزدیکه ۱۱ ماهه این ماشین رو دارم مدل آپشنال خیلی باهاش حال میکنم

 28. ماهور | بهمن 13, 1396 | لینک نظر

  خیلی جالبه من یک ماه پیش واسه تحویل ماشین خودم رفتم نمایندگی فردا هم باید واسه تحویل ماشین همسایمون برم ? چون ظاهرا تا حالا با ماشین اتوماتیک رانندگی نکرده از من خواست با هم بریم سراتوشو تحویل بگیریم

 29. خیامی | بهمن 13, 1396 | لینک نظر

  من که از ابتدای سال ۹۴ این ماشینو دارم مسافرت زیاد میرم تو شهر هم زیاد استفاده میکنم آخ نگفته هر روز بهترم میشه

 30. سعید | بهمن 13, 1396 | لینک نظر

  سلام آقایون امروز رفتم نمایندگی سایپا نزدیک خونمون غلغله بود واسه ثبت نام سراتو همه هجوم آورده بودن تحویل فوری ثبت نام کنن واسه سفرای عید ، منم که با حسرت نگاه میکردم

  • در پاسخ به: سعید

   sunmartin | بهمن 14, 1396 | لینک نظر

   شما هم میتونی ثبت نام کنی و اینکارو انجام بده سال آینده قیمتش بالاتر میره و فعلا درباغ سبز به ملت نشان دادن والا قیمتش این نیست و تا 120 ملیون ارزش خرید داره

   • در پاسخ به: sunmartin

    Hosein | بهمن 15, 1396 | لینک نظر

    سلام کسی میدونه تحویل فوری نقدی چند روزه تحویل میدند. آیا دوستان از ترمز ماشین رازی هستن.

    • در پاسخ به: Hosein

     sunmartin | بهمن 15, 1396 | لینک نظر

     ترمزها هیچ نقصی ندارن عالی عمل میکنند
     تحویل فوری در بهمن ماه وجود داره شما میتونی از محل امانی تحویل سه روزه و یا آنی بگیری
     لطفا فریب افراد ریاکار نخورید که جز حسادت و حب و بغض چیزی در چنته ندارند کیا سراتو مونتاژی تنها فرقش با وارداتی نه در بحث کیفیت بلکه در چند آپشن حذفی سایپاست
     که قبلا در اینمورد توضیحاتی دادم

     • در پاسخ به: sunmartin

      Hosein | بهمن 15, 1396 | لینک نظر

      ممنون از راهنمایی خوبتون انشاالله که همین جور که دوستان میگن باشه

    • در پاسخ به: Hosein

     رادمنش | بهمن 15, 1396 | لینک نظر

     با سلام خدمت مهندس سانمارتین بنده چند به شما زحمت دادم و تست های خوبی با الانترا امجی 6 و جک اس 5 با مشایعت شما انجام دادیم و در نهتیت خودروی سراتو آپشنال انتخاب کردم اگه ممکنه در مورد چند آپشن که قبلا صحبت کردید مثل آینه تاشو و گرمکن و رادار و کول باکس توضیح بدید من

     • در پاسخ به: رادمنش

      sunmartin | بهمن 16, 1396 | لینک نظر

      کاربر رادمنش آینه تاشو برای خودور ضروری ولی گرمکن و کول باکس کارایی ندارد البنه آپشن لولکس محسوب میشه بهر حال قیمت ها مشخصا بالا هستن و برای نصب باید از جیب مایه بگذاری