تست و بررسی سراتو سایپا / محصول مشترک سئول – تهران

سپهر زنگنه | دوشنبه، ۲۶ آبان ۱۳۹۴ | 1515 نظر

تست و بررسی سراتو سایپا / محصول مشترک سئول – تهران
3 رای - میانگین 3

تفاوت سراتوهای وارداتی با مونتاژ داخل در چیست؟

حسین دلاور – روزنامه دنیای خودرو سال‌ها بود که حرف آمدن سراتو روی خط تولید سایپا، زده می‌شد. انقدر این فرایند طولانی شد که سراتوی نسل دوم دیگر در جایی از دنیا تولید نشد و …
سراتو سایپا-10

 داستان سراتو

سال‌ها بود که حرف آمدن سراتو روی خط تولید سایپا، زده می‌شد. انقدر این فرایند طولانی شد که سراتوی نسل دوم دیگر در جایی از دنیا تولید نشد و نسل سوم جایگزین آن شد. این یعنی که خودرویی از رده خارج در سال 1393 به خط تولید آمد و داستان‌ها و حواشی، تازه شروع شد. خیلی‌ها به این مسئله پرداختند که آمدن سراتو اتاق قدیم، ضعف سایپا و صنعت ماست و حضور یک ماشین از رده خارج روی خط تولید، آن هم زمانی که نسل جدیدش در تمام خط تولیدها فعال است، تحقیر مشتریان ایرانی به حساب می‌آید. گذشت تا اینکه سراتو سایپا در دو مدل دنده‌ای 1600 سی‌سی و اتوماتیک 2000 سی‌سی ثبت نام و شد و به دست مشتریان رسید. این یعنی شروع دوباره حواشی و داستان‌ها….

سراتو سایپا-2
موتور سراتو سایپا چه مشخصاتی دارد؟

 

سایپا، سراتوهای تولیدی خود را به روش مونتاژ یا CKD عرضه می‌کند و اصلی‌ترین قسمت ماشین‌ها مطمئنا جزو قطعات مونتاژی حساب می‌شود. نسخه 1600 سی‌سی قادر به تولید 124 اسب بخار با گشتاور 156 نیوتون‌متر است و با گیربکس 5+1 دنده دستی به مشتریان تحویل داده می‌شود. این ماشین به دلیل داشتن گیربکس دنده‌ای زیاد مورد استقبال قرار نگرفته است. زیرا نسخه 1600 وارداتی این خودرو هم وجود دارند که با گیربکس اتوماتیک عرضه شده‌اند و قیمتی مناسب دارند.

نسخه اتوماتیک سراتوی سایپا، به موتور 2000 سی‌سی 156 اسب‌بخاری و گشتاور 194 نیوتن متری مجهز است. این موتور به یک گیربکس 6 دنده اتوماتیک و تیپ‌ترونیک متصل شده که قدرت را به چرخ‌های جلو خودرو می‌رساند. برخی در زمان عرضه این ماشین گفتند که گیربکس نسخه اتوماتیک چهارسرعته بوده و متعلق به مدل‌های 2010 سراتو است. ولی با این تفاسیر که این روزها سراتو سایپا، گیربکس 6 سرعته را زیر کاپوت دارد، می‌توان گفت که فناوری بازنگری کیا در سال 2011 را یدک می‌کشد.

ترمزهای عقب از دیسکی که ما تا به امروز روی وارداتی‌های سراتو دیده بودیم، به کاسه‌ای تغییر کرده است. همچنین دیگر خبری از رینگ 17 اینچی نیست و رینگ 16 اینچی آلومینیومی برای نسخه اتوماتیک و 15 اینچی فولادی برای نسخه دنده‌ای جایگزین شده است. در اصل سیستم تعلیق و لاستیک خودرو برمنبای Poor Road Version طراحی شده است که سازگاری بیشتری با جاده‌های ایران دارد. اگر به لاستیک‌های سراتوهای وارداتی نگاه کنید، متوجه می‌شوید که اکثر این ماشین‌ها به خاطر فشار بیش از حد، لاستیک‌هایشان سیم زده است. این مسئله نکته مثبتی است که سراتوی سایپا سازگارتر از نسخه‌های وارداتی در خیابان‌ها حرکت می‌کنند.  متاسفانه نسخه‌های سایپا از سیستم کنترل کشش و پایداری (ESP) بی‌بهره هستند و این یکی از نقاط ضعف  این سراتو محسوب می‌شود.

سراتو سایپا-1
امکانات اصلی‌ترین وجه تمایز سراتو سایپا با سراتو کره ای !

 

سراتوی سایپا در بخش امکانات با نسخه وارداتی بسیار متمایز است. خیلی از امکانات تولیدی سایپا حذف شده است. برخی دلیل این کار را ارزان‌سازی خودرو و ساده‌‌تر شدن فرایند مونتاژ می‌دانند. سراتوی وارداتی در نسخه‌های مختلفی که به ایران آمد، سطوح مختلفی از امکانات را به معرض دید ما گذاشت که خود کمپانی کیا آن‌ها را لحاظ کرده است. در سراتو، سایپا خبری از سان‌روف نیست. صندلی‌ها هم به ساده‌ترین شکل، با روکش پارچه‌ای در سایپا آذین تولید می‌شوند. روی صندلی‌ها گرمکن نصب نشده است که در مدل وارداتی، اکثرا وجود دارد.

سراتو سایپا-7

 

سنسور نور و باران هم طبیعی است که سایپا از آن در نسخه دنده‌ای صرف‌نظر کرده باشد. ولی در مدل اتوماتیک سنسور نور نیز وجود دارد. همچنین آینه تنها برقی بوده و سیستم تاشو برقی از روی آن حذف شده است. در نسخه دنده‌ای سیستم تهویه به صورت دستی قرار دارد و در مدل اتوماتیک، به صورت تهویه خودکار نصب شده است. در سراتو سایپا تنها دو کیسه هوا وجود دارد. در صورتی که در نسخه وارداتی، مدل‌هایی با ایربگ جانبی جلو و پرده‌ای کامل هم وجود دارد. روشن کردن خودرو با سوییچ انجام می‌شود و مدل استارتردار از جانب سایپا تولید نمی‌شود.

سراتو سایپا-5

سیستم پخش هم قابلیت اتصال USB،AUX و IPOD را دارد و با 6 بلندگو کیفیت صدای خوبی را در اتاق به سرنشینان تحویل می‌دهد. در برخی نسخه‌های سراتو، مانیتور با پخش DVD و دوربین عقب وجود دارد که شرکت سایپا به صورت آپشن، نسخه غیرفابریک مانیتور را تحت گارانتی خود برای مشتریان نصب می‌کند. یکی از امکاناتی که در سراتو حذف شده است و واقعا جای سوال دارد، سنسور پارک دنده عقب است. این سنسورها را هم سایپا در مدل غیرفابریک برای مشتریان نصب می‌کند.

سراتو سایپا-8

تفاوت های بیشتر …..

 

پشت آمپر تولیدی‌های سایپا با نورپردازی یخی عرضه می‌شوند. ولی نسخه‌های وارداتی در دور قاب صفحه آمپر، نور قرمز را به شکل هاله پخش می‌کند که زیبایی و جذابیت خوبی را به ماشین می‌دهد. قاب کرومی سر اگزوز هم در مدل سایپایی حذف شده است. البته در تمام مدل‌های وارداتی هم این تزیین وجود ندارد و بیشتر در مدل 2000 سی‌سی وارداتی، می‌توانید دنبال سر اگزوز کرومی بگردید. دنده پشت فرمان هم جزو امکاناتی است که سراتو وارداتی نسبت به مونتاژ داخل بیشتر دارد. اگر به طور واقع‌بینانه بخواهیم در مورد دنده پشت فرمان سراتو نظر بدهیم، واقعا آپشنی است که جز ظاهر کاربرد خاصی ندارد و در سرعت تعویض دنده هیچ تاثیر مثبتی نمی‌گذارد. فرمان ماشین هم هیدرولیکی در نظر گرفته شده است. روی فرمان کنترل تنظیمات ضبط وجود دارد و در نسخه اتوماتیک، کروزکنترل هم روی فرمان قرار دارد.

سراتو سایپا-4
کیفیت سراتو سایپا چقدر با سراتو کره ای فرق دارد؟

 

اصلی‌ترین تفاوت کیفی در سراتو سایپا و نسخه وارداتی، در رنگ ماشین‌هاست. وقتی یک سراتو سایپایی را کنار یک مدل وارداتی قرار می‌دهید، کاملا متوجه برتری رنگ نسخه وارداتی می‌شوید. به طوری که کیفیت رنگ سراتو سایپایی حداکثر به یک تندر90 می‌رسد و شاید در حد یک پراید باشد. دومین بحثی که در این خودرو وجود دارد، بویی است که در داخل ماشین استشمام می‌شود و به پراید شباهت دارد. اصلی‌ترین دلیل این شباهت هم صندلی‌های پارچه‌ای هستند که احتمالا از یک جنس مشترک با سایر محصولات ساخته می‌شود. وقتی ماشین را استارت می‌زنید، صدای موتور زیاد در داخل  به‌گوش نمی‌رسد. ولی چیز عجیب تفاوت در ترمز دستی نسخه وارداتی و تولیدی است.

سراتو سایپا-9

ترمز دستی ، ترمز و لاستیک های متفاوت

 

مدل تولیدی، ترمز دستی دارد که گویا خوب سرهم‌بندی نشده است. این نکته را بین 5 سراتو بازبینی کردیم که در همه با کمی تفاوت، مشترک بودند. دنده خودرو به نرمی عمل می‌کند و شما کمتر متوجه تعویض آن می‌شوید. در اصل تفاوتی بین عملکرد موتور و گیربکس نسخه سایپایی و مدل وارداتی وجود ندارد و از نظر کارکرد شباهت زیادی به هم دارند. اگر واقع‌بین باشیم، همان رینگ و لاستیک‌های کوچک‌تر سایپایی نرمی بیشتری به سراتو داده‌اند و می‌توان گفت که راحت‌‌تر حرکت می‌کند. در مورد عملکرد ترمز باید بگوییم که به ترمز مدل وارداتی بیشتر می‌توانید اعتماد کنید تا مدل سایپایی.

سراتو سایپا-6

در آخر باید اشاره کرد که اصلی‌ترین دلیل خرید سراتوسایپا این است که شما نمی‌خواهید ماشین صفر چینی سوار شوید و ماشین اتوماتیک می‌خواهید که حداقل کمی اصیل باشد. البته که نبود برخی امکاناتی که قبلا شاهد آن بودیم، مهم‌ترین دلیل کسل‌کننده بودن رانندگی با سراتو سایپایی است.

قیمت سراتو 1600 دنده‌ای 75 میلیون و 900 هزار تومان در کارخانه است و در بازار تا 69 میلیون تومان هم دادوستد می‌شود. مدل 2000 سی‌سی اتوماتیک 90 میلیون و 790 هزار تومان قیمت‌‌گذاری شده است که در بازار تا 83 میلیون و 500 هزار تومان قیمت می‌خورد. نکته قابل تامل این است که سراتو 2015 وارداتی قیمت 110 میلیون تومان و امکاناتی نظیر 6 کیسه هوا، فرمان برقی 3 حالته، سنسور جلو و عقب و… در آن وجود دارد. حال چرا باید یک ماشین از رده خارج جهانی در ایران با کمترین امکانات، قیمت تمام شده بالاتر از 90 میلیون تومان را تجربه کند؟

 

مناقشه گیربکس !

پس از انتشار این مطلب بسیاری کاربران و مالکان سراتو 1600 از شش سرعته (6+1) بودن گیربکس این خودرو صحبت کردند و مطلب گیربکس 5 سرعته را نادرست خواندند اما ظاهرا این نکته به تفاوت خودروهای تحویلی سایپا مربوط می شود که در نسخه 1.6 لیتری با گیربکس های 5 و 6 سرعته و در نسخه های اتوماتیک با گیربکس 4 و 6 سرعته تحویل مشتریان شده است و این سردرگمی را در مورد مشخصات فنی خودروها پدید آورده است.

بنابراین به نظر می رسد که خریداران خودروهای دست دوم در این خصوص نیز باید دقت لازم را به عمل آورند چرا که عملا تفاوت زیادی بین نسخه های 4 ، 5 و 6 سرعته این خودرو از نظر توان حرکتی و مصرف سوخت وجود دارد.

 

 

کانال خبری دنده 6 بر روی تلگرام

  کانال خبری ، صرفاً بر روی نسخه بروز شده تلگرام کار می کند،می توانید با استفاده از لینک های زیر تلگرام خود را آپدیت کنید.

 لینک آپدیت تلگرام برای اندروید:

‏«Telegram» را در بازار:
http://cafebazaar.ir/app/?id=org.telegram.messenger

برای آی‌او‌اس (آیفون و آیپد):
https://itunes.apple.com/en/app/telegram-messenger/id686449807?mt=8

تلگرام نسخه دسکتاپ (ویندوز):
https://tdesktop.com/win

محتوای مجله دنده 6 با مطالب درج شده در وب سایت متفاوت بوده و برخی اخبار کوتاه و جالب از چهار گوشه صنعت خودروسازی را شامل می شود.

از این که با شما هستیم، خوشحالیم.

 


1515 دیدگاه

 1. ساسان | اردیبهشت 15, 1396 | لینک نظر

  اقا چقدر دری وری می گید؟من هم پراید داشتم هم پژو و هم ال 90. هم ریو هم ایکس 60. چرا اینقدر تو سر تولید داخل می زنید. من پراید داشتم 6 سال باهاش همه جا رفتم خیلی خوب کار کرد. ال نود دارم خیلی عالیه. نه صدا میده نه آب توش میاد. بعد از سراتو ایراد می گیرید؟؟؟؟ببخشید شما نکنه هواپیمای شخصی دارید با تو مونت کارلو بنز و بی ام و سوار میشید یا لامبورکینی دارید؟؟؟ من حرفهای عجیبی می بینم و می شنوم. شماها یا اصلا ماشین ندارید و عقده ای هستید . و دیگران سرکار گذاشتید یا دارید تو سر تولید داخل می زنید و قصد مغشوش کردن اوضاع دارید. حیا کنید .

 2. sunmartin | فروردین 25, 1396 | لینک نظر

  برای نصب آینه اتو الکتریک اتو کرومیک برایتنس همراه با مانیتور به سایت “کارن” مراجعه کنید توع کره ای و تایوانی موجود است قیمت بین 400 الی 750 با دوربین سنسوز دار فاصله سنج و متراژ دار
  برای نصب روکش چرم اصلی (دوخت اصلی و رنگ اصلی وارداتی) به “مارالدچزم” مراجعه کنید
  برایدنصب آینه و روکش اکر در اصفهان هستید نمایندگی سایپا عصارزلدگان آقای محمدی نصب آپشن و در تهران و کرج کیلومتر 14 نمایندگی منتخب سایپا قسمت نصب آپشن در نمایندگی ها کی لس استارت استب و آمپرهای جدید وجود دارد اخیرا نیز سیستم صوتی 9 اینچ به آپشن ها اضافه شده که خودم همین سیستم را جایگزین کردم درصورت وجود آپلود سنتر عکس در سایت دنده 6 جزئیات کار را آپ مبکنم
  برای نصب شیفتر هردو سایت کارن کار و اسپوت لایت انواع وارداتی را دارند خود سایپا هم سه ماه است شیفتر را وارد کرده بصورت oem و اورجینال

 3. حمید | فروردین 18, 1396 | لینک نظر

  سلام به دوستان من چند ماهی هست سراتو آپشنال خریدم به نظر من یکم صدای بیرون زیادی میاد تو به نظر شما امکان داره از لاستیک های ایرانی یزد تایر باشه با یه لاستیک کره ای عوض کنم صدا کم میشه یا نه ممنون لطفا نظر بدید

  • در پاسخ به: حمید

   فرزاد | فروردین 20, 1396 | لینک نظر

   ببخشید مگه سراتو آپشنال رو تحویل دادن ؟

   • در پاسخ به: فرزاد

    hamid | فروردین 23, 1396 | لینک نظر

    بله من از خوده نمایندگی تهران گرفتم از ۴ اسفند شروع به تولید کردن

    • در پاسخ به: hamid

     sunmartin | فروردین 24, 1396 | لینک نظر

     شما که خود سراتو آپشمال تحویل گرفتید آیا بک لایت آمپرها قرمز است؟ یا خیر چون برای سری های اول سفید است

    • در پاسخ به: hamid

     فرزاد | فروردین 25, 1396 | لینک نظر

     ااا فکر میکردم از خرداد شروع میکنن به تحویل دادن

    • در پاسخ به: hamid

     فرزاد | فروردین 25, 1396 | لینک نظر

     مبارکتون باشه ، میتونید بفرمایید که چه چیزهایی اضافه شده ، آیا سنسور باران و گرمکن صندلی داره یا نه ، کیفیت این دنده های پشت فرمانی چطوره ، تصویرهایی که از این خودرو در سایت سایپا هست با اون چیزی که شما تحویل گرفتید آیا تفاوتی دارد یا خیر ؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

     • در پاسخ به: فرزاد

      hamid | اردیبهشت 6, 1396 | لینک نظر

      ممنون سنسور باران نداره گرم کن هم نداره کیفیت دنده فرمان هم عالیه به خوبی وظیفش رو انجام میده همه چیش خوبه فقط یکم صدای بیرون زیادی میاد داخل این یکم ناراحت کننده هست سانروف داره صندلی ها چرم البته مصنوعی دوربین عقب با مانیتور و سنسور پارک صدای موتور رو اصلا نمیشنوی به خوبی کار میکنه تعویض دنده خیلی نرم و بدون کوچکترین مشگلی البته درست هست سنسور باران نداره ولی می تونی به صورت دستی زمان برف کن رو زیاد یا کم کنی نسبت به شدت باران

  • در پاسخ به: حمید

   sunmartin | فروردین 24, 1396 | لینک نظر

   در مورد سراتو باید بگم که صدای بیرون اصلا وارد نمیشه و موتور بسیار بی صدا است شما روغن 40/5 برند 1 موبایل و یا st700 که دیجی کالا نوجود داره بریزید صدای موتور نصف میشع مشکل از روغن بی کیفیت داخلی است بنده لاستیک ها را در کیلومتر 3 هزار با نمونه kumho کره جنوبی گل جدید تعویض کردم خودرو تقریبا 30 درصد نرم تر شد بهر حال خودرویی بسیار خوب و دارای شتاب عالی به دست آورده ای

   • در پاسخ به: sunmartin

    hamid | اردیبهشت 6, 1396 | لینک نظر

    من خودم این ماشین سراتو سایپا آپشنال رو دارم صدای موتور اصلا نمیاد خیلی اروم کار میکنه فقط صدای بیرون زیادی میاد داخل البته لاستیکش رو هانکوک کردم یکم بهتر شده با این حال تو سرعت های بالا بازم زیادی صدای آسفالت میاد داخل به غیر از خودم هم کسایی هم که نشستن داخلش اونا هم گفتن

  • در پاسخ به: حمید

   رامين | خرداد 12, 1397 | لینک نظر

   تعويض لاستيك تو كاهش صدا خيلي تاثيري نداره. مشكل از آب بندي ضعيفه.

 4. فرزاد | فروردین 16, 1396 | لینک نظر

  با سلام خدمت دوستان
  بنده با زحمت یک خودروی جک اتومات گرفتم ، و 4000 تا باهاش رفتم و با نذر و نیایش بسیار تونستم به یک آدم ظاهر بین مثل خودم قالب کنم ، بعد رفتم یک ال 90 صفر خریدم ، ماشین خیلی خوبیه و خیلی راضیم مشکل اینه که صندلی عقبش خانواده ام رو اذیت میکنه ، و تو جاده ها مثل سمند مطمئن نیست ولی کلا معرکه است فقط مثل فرغون میمونه و دوستش ندارم ، الان بین کیا سراتو آپشنال سایپا و یک خودروی فلوئنس دنده ای دست دوم با 5000 کارکرد تو بازه قیمتی 80 میلیون گیر کردم راهنمایی کنید کدوم رو بخرم ،

  • در پاسخ به: فرزاد

   sunmartin | فروردین 16, 1396 | لینک نظر

   سواری سراتو بهیچ وجه من الوجوه با فلوئنس اتومات قابل قیاس نیست ببینید یک مسئله که اصلا در هیچ یک از کامنت ها به اون اشاره نشده کیفیت رانندگیه که خودروهای رنو بخصوص در مدل های ارزانسازی شده مانند ساندرو که پلت فرم مشترکی با لوگان یا همان ال نوت! داره بسیار بی کیفیت است این عدم راحتی اتاق و کابین و کیفیت پایین داشبورد صندلی فرمان و نیز عدم تعادل در پیچ ها بعلت ضعیف بودن و نامناسب بودن نقطه ثقل اینخودرو است این کیفیت پایین رانندگی در شاسی بلند رنو داستر هم قابل مساهده است بطوریکه با دارندگان این خودرو در مورد کیفیت رانندگی صحبت شده و از برخی ازاین ضربات شدید و عدم تعادل حکایت داشتند بهر حال بعنوان دارنده کیا سراتو غیر آپشنال از کیفیت سواری عدم ورود صدا نرمی تعویض دنده ها مثرف پایین شتاب عالی و مثال زدنی بالاتر از مزدا 3 تعادل بسیار خوب و تریم داخلی زیبای داخلی خودرو کمال رضایت را دارم

   • در پاسخ به: sunmartin

    رامین | فروردین 17, 1396 | لینک نظر

    شرط میبندم به عمرت از کنار فلوئنسم رد نشدی که اینطوری نظر میدی
    نمیدونم ساندرو وال90 چه ربطی به فلوئنس دارن که این مقایسه رو انجام دادی؟؟
    در کل همه میشناسنتون وجزو کاربران معلوم والحال سایت هستی وبحث کردن باهات هیچ فایده ای نداره

   • در پاسخ به: sunmartin

    فرزاد | فروردین 20, 1396 | لینک نظر

    ممنونم البته من توانایی خرید بالای 100 میلیون ندارم ، صرفا در همین حد میتونم خرید کنم از خودروی شاسی بلند هم خوشم نمیاد ، با توجه به این نظرتون شما سراتو سایپا رو بیشتر تایید می فرمایید؟

   • در پاسخ به: sunmartin

    مهدی | فروردین 24, 1396 | لینک نظر

    بسیار بعید می دونم فلوئنس در حد سراتو داخلی نباشه. البته از شما که تمام تلاش خود را در دفاع از سراتو به کار می برید بعید هم نبود. متاسفانه شما حرف های غیر منطقی و جانبدارانه بیشماری زده اید برای نمونه.=خودرو فرانسوی در فرانسه طرفدار نداره، چینی ها اصلا توان تولید خودروی باکیفیت ندارن و دنبال بازار ایرانن، کره ای ها ور کیفیت از ژاپن جلو افتادن و ….

    • در پاسخ به: مهدی

     Ahmad1986 | فروردین 24, 1396 | لینک نظر

     خلاصه وقتی یکی پول میگیره که صبح تا شب تو سایتها بچرخه و تبلیغ ماشینهای کره ای رو بکنه نباید انتظار بیشتری ازش داشت!
     سانمارتین فرق گوشت کوب رو از سیب زمینی پخته تشخیص نمیده برای همین وقتی دو تا ماشین رو با هم مقایسه میکنه ادم که سهله مرغ پخته هم خندش میگیره!

   • در پاسخ به: sunmartin

    فرزاد | فروردین 25, 1396 | لینک نظر

    واقعا سواریش از مزدا 3 بهتره ، من یک مدت کوتاه یک مزدا 3 سری قدیمی داشتم از بس کفش توی خیابون گیر میکرد روانم رو تعطیل کرد ولی وقتی جاده خوب بود رانندگی اش معرکه بود ، من تا حالا پشت سراتو نشستم ، کف سراتو همون مسائل مزدا 3 رو داره یا نه ؟؟؟؟

  • در پاسخ به: فرزاد

   رامین | فروردین 17, 1396 | لینک نظر

   اگه با دنده ای بودن فلوئنس کنار بیای از لحاظ سواری وداشتن فرمان برقی بسیار بهتره

   • در پاسخ به: رامین

    فرزاد | فروردین 20, 1396 | لینک نظر

    ممنونم ، نه مشکلی با دنده ای بودن ندارم ، یک جورایی هم از اتومات خوشم نمیاد ، فقط خانمم مشکل داره با قیافه اش که نمیدونم چرا ! چون به نظر من که قیافه اش هم بد نیست ، من ماشین رو برای راننده گی های خیلی طولانی میخوام ، خیلی ها میگن کار معقولی نمیکنی اگر بخری چون ذائقه مردم داره میره سمت خودروی اتومات و در این رنج قیمت اگر فلوئنس بخری بازار دست دوم خیلی بدی داره و چون من ماشین رو عادت دارم 5 سال نگه دارم و بفروشم ، میگن 5 سال دیگه باید خیلی تاوان اتوماتیک نبودنش رو با این رنج قیمت بدی ، و دیگه اینکه سراتوی سایپا امکانات خوبی داره ، بازار قطعات در دسترسی داره ، پشتوانه فنی خوبی داره ، اما از طرفی برای منی که میخوام هر روز جاده برم و هراز گاهی 10 ساعت پشت فرمون میشینم ، نگرانم سراتو نخرم و بعد پشیمون بشم

    • در پاسخ به: فرزاد

     sunmartin | فروردین 24, 1396 | لینک نظر

     درپاسخ به شما همین بس که شخصی از مراجعه کنندگان رنو فلوئونس داشت ایشان پس از 15 دقیقه رانندگی با سراتو بنده بعد از 2 روز خودوری خود را فروخت و سراتو نقدی خرید نرمی سراتو سایپا زیاد نیست اما با تعویض لاستیک برطرف میشود از طرفی رنو فلوئونس طراحی نامتقارن بازار بد فروش قطعات گران بها استهلاک بیشتر شتاب بسیار بسیار کمتر رانندگی تنبل و کسالت آوری دارد بنده بعنوان یک خودرو دوست حقایق را عرض کردم به کامنت های دارندگان واقعی فلوئونس
     دقت کنید همگی از شتاب ضعیف و داشبورد بی روح و قدیمی این خودور به ستوه آمده اند کیا سراتو دارای سانروف آمپر های شوپر ویژن اسپورت کی لس استارت استپ سیستم صوتی 7 اینچ با اتوکار صندلی چرم کروز و اسپید لیمیتر رینگ های 15 و زاپاس آنهم از نوع رینگ گیرباکس 6+1 دنده بسیار چالاک و گوش به فرمان و مصرف بیار کم و آینه های تاشو است

     • در پاسخ به: sunmartin

      Ahmad1986 | فروردین 25, 1396 | لینک نظر

      دوستان دقت کردین علاوه بر اینکه سانمارتین همه ماشینهای روی کره زمین رو تست کرده تازگیا قدم به عرصه جدیدی گذاشته و اونم اینه که هرکی میخاسته ماشین دیگه ای بگیره بعد 2 دقیقه سواری با سراتو سانی پشیمون شده و رفته سراتو خریده! بس کن سانمارتین چاخان?
      درباره ماشینی که انقدر تبلیغ میکنی یعنی سراتوی دلبندتم که اطلاعات اشتباه میدی!!!!
      سراتو رینگش 15!!!!!!!????
      اینه های تاشو!? مگه بقیه ماشینها اینه هاشون تا نمیشه!!??? تاشو برقی هم که نیستن پس باز سوتی دادی!
      سواری سراتو خیلی خشکه و اصلا قابل قیاس با سواری فلوئنس نیست همونطور که گفتم فلوئنس از نظر نرمی سواری و سیستم تعلیق و ترمزهای 4 چرخ دیسکی در مقابل ترمز عقب کاسه ای سراتو به مراتب قوی تره فرمان فلوئنس هم برقیه در ضمن فلوئنس وارداتیه نه مونتاژ سایپا و کیفیت مونتاژ خیلی بالاتری داره!
      اگه بحث فلوئنس دنده ای باشه که شتابش از سراتو اتومات بیشتر نباشه کمتر نیست اگه بحث فلوئنس اتومات فول باشه از نظر اپشن و ایمنی همه مدله سره 6 ایربگ و esp و … که سراتو سایپا کلا هیچ کدومو نداره و ته جدوله!

     • در پاسخ به: sunmartin

      فرزاد | فروردین 25, 1396 | لینک نظر

      این که فرمودید مال سراتوی آپشنال هست دیگه ؟؟ محبت کنید در مورد کف خودرو هم بگید آیا به اون افتضاحی مزدا 3 یا خودروی جک لعنتی هست یا نه ، و ایا این بالشتکهای ضربه گیر پلی اورتان رو کسی خبر دارید استفاده کرده یا خیر

  • در پاسخ به: فرزاد

   احمد | فروردین 17, 1396 | لینک نظر

   اگه کیفیت سواری و سیستم تعلیق نرم در کنار هندلینگ خوب و فرمان برقی و ترمز عالی براتون اولویته فلوئنس در ضمن وارداتیه و کیفیت مونتاژ بالاتری هم داره ولی اگه اتومات بودن و بازار خرید و فروش بهتر و طراحی زیباتر و اپشن بیشتر براتون ملاکه و در ضمن خشکی تعلیق هم اذیتتون نمیکنه سراتو سایپا

  • در پاسخ به: فرزاد

   رامین | اردیبهشت 6, 1396 | لینک نظر

   فلوئنس با اتاق بزرگی که داره خیلی از ضربات جاده رو متوجه نمیشی و هندلینگش اصلا قابل قیاس با سراتو نیست
   ضمنا ترمز عقبش دیسکی که سراتو کاسه ای
   کیفیتش قابل قبول و۵ سال گارانتی تنها عیبش اتومات نبودن واپشن هست که البته مدل ۲۰۱۷ اون مانیتور ونویگیشن رو داره

 5. شهاب | فروردین 2, 1396 | لینک نظر

  با سلام ، دوستانی که مدل ۲۰۰۰ اتوماتیک این ماشین رو دارن آیا راضی هستن ؟ مصرف سوخت و اصطحلاکش چطوره ؟ و از همه مهمتر بازار دست دومش خوب هست یا نه ؟

 6. sunmartin | اسفند 27, 1395 | لینک نظر

  بعنوان دارنده سراتو باید بگم این خودور واقعا هیج مشکلی نداره موتور و گیرباکس بسیار متچ و هماهنگش مثال زدنیه بنده هم بمانند “علی” تمامی آپشن ها را بصورت افتر مارکت ولی از خود اطلس خودور خریداری کردم و الان تقریبا مشکلی بعنوان آپشن ندارم کاش سایت دنده 6 هم ارسال عکس داشت تا از کارهایی که بروی خودور انجام دادم تصاویری قرارتان میدادم بهر طریق با ورود سری اول سراتو آپشنال آندسته از افرادیکه بدنیال سانروف و دنده پشت فرمان (شیفتر) و مانیتور و … وصندلی کاملا چرمی هستند هم نیازشان برطرف میشود این خودورهم اکنون بدست مشتریان بصورت آپشنال رسیده است

 7. علی | اسفند 27, 1395 | لینک نظر

  سلام دوستان . من شش ماهه سراتو سایپا خریدم تا الان هم ۱۵۰۰۰ تا باهش رفتم خیلی ازش راضیم .مخصوصا موتور و گیربکسش که هماهنگی خیلی خوبی با هم دارند .هم قدرتش خوبه هم سرعت تعویض دنده ها عالیه . اپشن هاش رو هم خودم گذاشتم , ارزونتر واسم در اومد .بعید میدونم با این قیمت ماشین به این کیفیت گیر بیارید . هر کی شک داره فقط کافیه ی دور تخته گاز باهاش بره بعد متوجه حرف من میشه حتما . البته همونطور که میگن هر چقد پول بدی همون قد اش میخوری

  • در پاسخ به: علی

   امید | فروردین 25, 1396 | لینک نظر

   با سلام ، نصب آپشن برای سراتو کجا یا کدوم سایت رو معرفی میکنید ک بهتره؟

 8. احسان | اسفند 7, 1395 | لینک نظر

  عالی

 9. نواب | دی 23, 1395 | لینک نظر

  سلام میخواستم بدونم میشه سرانو مونتاژ رو به آپشنهای سراتو کره ای رسوند.مثل سیستم ضد لغزش سنسور باران و گرم کن و سرد کن صندلی ها.ممنون

  • در پاسخ به: نواب

   sunmartin | فروردین 24, 1396 | لینک نظر

   تمامی موارد را بجز سانروف و دیسک های عقب میتوان اختیار کرد

 10. مهدی | دی 16, 1395 | لینک نظر

  سلام بنده یک خودرو سراتو سایپایی تیر ماه 95 خریداری کردم حدود پنج هزارتا کار کرده این مطلب رو تو دی ماه مینویسم تو همین ماه بارندگی شدید تو شهرمون داشتیم که خنده دار و جالبه بگم که تو ماشین با بیرو ن هیچ فرقی نداشت بارون کامل وارد اتاق میشد که با حوله و پتو آب و میکشدم میریختم بیرون بردم نمایندگی سایپا شهرمون که مثلا خدمات پس از فروش استفاده کنم اما میگن فقط سرویس تعمیرات نداریم یعنی شما هر جای ایران باشی برای تعمیرات باید بری تهران بل کلی هزینه بردمش تهران یه مقدار چسب زدن زیر شیشه جلو گفتن برو شاید درست بشه اونم شاید حالا منتظرم درباره بارون بیاد تست کنم چون ممکنه از شیشه نباشه نمیشه با شستن هم تستش کرد. توصیم به دوستان اینه که نخرن این ماشین رو چون مونتاژ ایرانی حتی رو بنز هم اگه باشه اون ماشین دیگه به درد نمیخوره.

  • در پاسخ به: مهدی

   دوست | بهمن 9, 1395 | لینک نظر

   سلام ، حرفاتون مشکوک ميزنه !!! خوب بارون چرا يه شيلنگ آب بکش آب بريز !!! فيلممون کردي؟

  • در پاسخ به: مهدی

   مجتبی | اسفند 7, 1395 | لینک نظر

   داداش مطمینی پراید رنگ نکردن جای قناری ببخشید سراتو قالب نکردند من هم تیر ماه 95 خریدم سگش می ارزه به اشعالهای چینی مال من هوا هم توش نمیاد چه برسه به بارون و صدا درست نیست برای اینکه چینی های تو نمایشگاهت رو قالب کنی اینطوری شایعه بسازی

   • در پاسخ به: مجتبی

    sunmartin | اسفند 7, 1395 | لینک نظر

    واقعا کامنت برخی کره ای ستیزان از دروغ و شایعه گذشته و به هجویات بیشتر شبیه است سراتو و ورود آب ?? باید عرض کنم که این خودرو داری قطعات 80 درصد کره ای است حتی اتاق کامل اینخودرو از کره بقیمت 26 ملیون وارد میشود

  • در پاسخ به: مهدی

   saeed ss | اسفند 7, 1395 | لینک نظر

   احتمالا mvm 550 رو جای سراتو بت فروختن

 11. فرهاد | دی 5, 1395 | لینک نظر

  من یک ماهه تحویل گرفتم و همون موقع یه مسافرت به تهران داشتم این ماشین در جاده فوق العاده بود و قدرت و شتاب بی نظیری داشت و با سرعت 120 کروز در هر صد کیلومتر 7.9 لیتر بنزین مصرف کرد بسیار کم صدا و نرم و شاید بشه یک ایراد گرفت که فرمان هیدرولیک هست که اگر برقی بود بهتر بود این ماشین بسیار خوش دست هست و ترمز های خوبی هم داره علارقم اینکه کاسه ای هست. در کل با توجه به شرایط اقساطی بدون بهره و پنج سال گارانتی و یک سال بیمه بدنه ماشین خوبی به نظر میرسه و اینکه کمپانی کیا در امریکا هم شناخته شده هست و از محصولاتش استقبال میشه و مطمئنا از چینی ها سر تر هست.

 12. رضا | آذر 9, 1395 | لینک نظر

  دوستان خشکی سراتو تا حدی هست که من که دیسک کمر دارمو آزار بده یا نه؟اگه لاستیگ خارجی فاق بلند بندازیم نرمتر میشه یا نه؟ چه مارک لاستیک پیشنهاد میشه؟

 13. siavash | آذر 6, 1395 | لینک نظر

  من مدل 95 سراتو سایپا را مدتی 3 ماهه خریدم .
  بسیار ازش راضیم.و کیفیت بسیار خوبی داره.من این مدلو با مدل 2013 یکی از دوستام که وارداتی هست قیاس کردم :
  1-قدرت و شتاب موتور همونه و هیچ فرقی نمیکنه.
  2-صدای موتور در مدل سایپایی کمتر داخل کابین میاد.
  3-نکته قابل توجه درب های مدل سایپایی هستش که بسیار نرم تر بسته شده و بنظر میاد این نسخه اتاق بهینه شده مدل 2013 وارداتی هست.
  4-یکسری اپشنها کم شده در مدل سایپایی که اکثر اونها با کیفیت خوب در بازار موجوده (آیینه فول برقی،کیلس استارتر،گرم کن صندلی،ایینه کرومیک،سنسور عقب و جلو ،دوربین عقب و جلو، رادار، زنون و …)
  5-رنگ مدل وارداتی کیفیتش بهتره .(البته فراموش نشه در صورت تصادف، رنگ مدل سایپایی با سهولت بسیار زیاد و قیمت پایین قابل تعمین و تهیه است.)
  6-نرمی ماشین در حرکت در مدل سایپایی یک مقدار جزیی بهتر شده نسبت به مدل وارداتی 2013
  7- هردو صندلیهاشون نسبتا راحت و کیفیت خوبی دارند.
  8-یک مقدار ترمز دستی سایپایی عملکردش ضعیفتره نسبت به 2013
  در مجموع بنظر من سراتو سایپا اتوموبیل با کیفیت و خوبیه و با توجه به گارانتی از سمت شرکت سایپا خیلی از معضلات تامین قطعات حل شدست.

  • در پاسخ به: siavash

   شایان | آذر 25, 1395 | لینک نظر

   سلام.
   در سال95 بهترین ماشین زیر 100 میلیون همین سراتو سایپا (2000) هستش.
   خیلی کم صداست. عالیه

  • در پاسخ به: siavash

   محمد | دی 15, 1395 | لینک نظر

   سلام دوست عزیز این آپشن ها رو کجا میشه نصب کرد میتونید آدرس بدید؟

   • در پاسخ به: محمد

    حمید | بهمن 3, 1395 | لینک نظر

    نمایندگی چسبیده به میدان آزادی. از یادگار به سمت آزادی که میری تو موقع پیچ خوردن به سمت صادقیه نمایندگی بزرگی هست که آپشن ها رو نصب می کنه

 14. مجید | آذر 4, 1395 | لینک نظر

  به نظرم اگه سایپا میخاید فروششو از سراتو بیشتر کنه و حتی فروش نقدی داشته باشه باید رو رنگ سراتو کار کنه. رنگایی که وارداتیا دارند مثل آجری، شکلاتی، قرمز.

 15. میلاد | آبان 30, 1395 | لینک نظر

  شتابه سراتو ۲۰۰۰ اوتومات و سراتو ۱۶۰۰ دنده ای چقدره ؟؟؟؟

 16. سهیل | آبان 11, 1395 | لینک نظر

  باسلام دوستان عزیز یک سوال داشتم در صورت امکان پاسخ بفرمایید. سراتو های سایپا تسمه تایمینگ رنجیری دارند یا همان لاستیکی . متشکرم

  • در پاسخ به: سهیل

   اصغر | آذر 2, 1395 | لینک نظر

   باسلام، دوستان من سراتو 2000دارم 6دنده است،درست اپشن نداره،ولی خدایش گیربکس هوشمندی داره کم مصرف، خیلی راحته،باورکنین من باسانتافه ی دوستم مسافرت رفتم،سواریش ازسانتافه بهتره،930کیلومتر باهاش تست کردم 61لیتر مصرف داشت،درضمن زنجیر تایم هستش

  • در پاسخ به: سهیل

   اصغر | آذر 2, 1395 | لینک نظر

   باسلام، دوستان من سراتو 2000دارم 6دنده است،درست اپشن نداره،ولی خدایش گیربکس هوشمندی داره کم مصرفه، خیلی راحته،باورکنین من باسانتافه ی دوستم مسافرت رفتم،سواریش ازسانتافه بهتره،930کیلومتر باهاش تست کردم 61لیتر مصرف داشت،درضمن زنجیر تایم هستش

 17. حميد | آبان 2, 1395 | لینک نظر

  با سلام يك راهنمايي مي خواستم بين سراتو ٢٠٠٠مونتاژي و بسترن b50f لطفا بدون غرض ورزي چيني بودن چون مشخصات فني خوبي داره

 18. مصطفی | مهر 24, 1395 | لینک نظر

  سلام بنده سراتو سایپا 94 دارم صفر از سایپا گرفتم راضی هستم فقط سوالی داشتم اگر وارد هستید جواب بدید در نمایندگی هنگام تعویض روغن با فیلتر 4 لیتر ریختند ولی در تعویض روغنی بیرون گفتند 3.5 لیتر با فیلتر کافی است لطفا مقدار ونوع روغن صحیح چی است

 19. رضا | مرداد 12, 1395 | لینک نظر

  حسین جان تو کوره دهات خدمات سراتو وجود ندارد. بعضی از نمایندگی ها هنوز ماشین را ندیدند.

 20. رضا | مرداد 12, 1395 | لینک نظر

  نقد یک مقدار بی انصافانه نوشته شده است.یکسال مدل 2000 خریدم. امروز اولین بار برای سرویس دوره ای بردم. تنها آچار کشی تعویض روغن از مارک الف و فیلتر روغن در نمایندگی سایپا انجام دادم. اصلا بوی پلاستیک کهنه پراید نمی دهد. نقد تا حدودی نامنامه است. من معتقدم طراحی نسل دو از تویوتا کرولا نسل جدید شکیل تر است.

 21. حسین | تیر 25, 1395 | لینک نظر

  ما یه سراتو 2000ثبت نام کردیم موتورش کره ای . ب؟عد مشکلات چیه

 22. مهدی جان | تیر 22, 1395 | لینک نظر

  سلام
  تحقیقات یک ساله من میگه تو این رنج قیمت بهترین ماشینی که میتونین بگیرین
  چون تو هر کوره دهاتی نمایندگی سایپا برای تعمیراتش پیدا میشه

 23. amir | تیر 20, 1395 | لینک نظر

  داداش همه ی سراتو های وارداتی هم که استارتی نیس

 24. Masih | تیر 18, 1395 | لینک نظر

  فقط 1600 دنده ای .بی نظیره.من نزدیک 5 ماه دارمش بسیار راضیم ازش

 25. حسین | خرداد 29, 1395 | لینک نظر

  سلام دوستان رنگ داخلی سراتوهای سایپا چی هستش ؟ کرم هستش یا مشکی هم داره؟

 26. وحید | خرداد 22, 1395 | لینک نظر

  دوستان! وقتی سراتو 2000 از سایپا تحویل میگیری دقیقا چه لاستیکی زیرشه؟ کسی میدونه؟

 27. امیر | اردیبهشت 16, 1395 | لینک نظر

  سلام من سراتو 1600 مدل 94 رو دارم خیلی ازش راضیم هیچ مشکلی نداره تو این رنج قیمتی بهترین گزینه است حداقل میدونید 5 سال ماشینه نه مثل این ماشینهای چینی پر آپشن که بعد یکسال افت شدید کیفیتی و قیمتی پیدا میکنن

 28. هومان | اردیبهشت 15, 1395 | لینک نظر

  بابا عالیه عالی بخرید حالشو ببرید اتوماتیک برند معروف با کیفیت زیبا 5 سال گارانتی … من ماشین سانروف دار داشتم ستلی دوبار سانروفشو باز نمیکردم سانروف قرطی بازیه کیلس تو پارکینگ هر وقت رد میشی بری یه دونه نون سر کوچه بخری بیای در ماشین یه دور باز و بسته میشه دکمه استارتر نباشه چی میشه با سوییچ بچرخونی … همینکه کیفیت کیا رو با 50 میلیون کمتر از 2016 سوار میشید عالیه

  • در پاسخ به: هومان

   میلاد | آذر 21, 1395 | لینک نظر

   عالی گفتی

  • در پاسخ به: هومان

   حمیدرضا | فروردین 12, 1396 | لینک نظر

   ایول . ما یدونه نقد پدر مادر دار دیدیم مال شما بود.لایککککککککککک

  • در پاسخ به: هومان

   متعجب | مرداد 17, 1396 | لینک نظر

   با دیدگاه شما لکسوس و پورشه و ولوو بخش توسعه‌شونو تعطیل کنن بزنن تو کار مونتاژ سایپا دیگه
   چون بری نون بخری باز و بسته میشه؟! 😐
   شما هر وقت خواستی سوار ماشین شی و دنبال سوییچ تو کیف و جیبت گشتی، یا دنبال جای سوییچو چرخوندنشو فلان بودی کاربرد کیلسو میفهمی
   هر جا و هر جوری بخوای بری باید دنبال سوییچ باشی.
   یه کم سراتو رو بنتلی نبینید ?

 29. sunmartin | بهمن 15, 1394 | لینک نظر

  کیا سراتو دستی 1600 رتبه برترین کیفیت در بازه قیمتی تا 80 ملیون کسب کرد
  خوشبختانه از بنده هم نظر سنجی کردن و شرکت پیگیر این آمار سنجی بود واقعا تا الان هیچ کشملی با این خودور نداشتم . ندارم گیربکس 7 سرعته (با احتساب دنده R) بسیار نرم و سریع عمل میکنه صدا بهیچ وجه داخل کابلن نمیاد تنها ایراد من کیفیت پایین رنگ آمیزی سراتو نداشتن موکت و کفی داخل و صندوق و حذف آپسن های کاربردی مثل سانروف و کی لس هست این را هم میدونید که بسیاری از آپشن های سراتو سایپا حذف کرده اما این 2 مورد کاش حذف نمیکرد مورد بعدی استفاده از لاستیک ایرانی و صندلی ایرانی هست که خدا را شکر از من همه چیش کره ای بود اما دوستانی که گرفتن از صندلی و لاستیک های ایرانی گله مند هستند

  لینک زیر و معرفی برترین خودورها در با زه قیمتی 75 تا 100

  http://www.asrekhodro.com/News/78508/%DA%A9%DB%8C%D8%A7-%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%AA%D9%88-%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D9%87-%D9%86%D8%AE%D8%B3%D8%AA-%D8%B3%D8%B7%D8%AD-%DA%A9%DB%8C%D9%81%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%DB%8C%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%85%D8%B4%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D9%87-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA%DB%8C-75-%D8%AA%D8%A7-100-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%AA%D9%88%D9%85%D8%A7%D9%86

 30. sunmartin | آذر 15, 1394 | لینک نظر

  ریو خودروی کم استهلاک و تقریبا بی استهلاک هست این مطلب از بخش تعمیرگاه های سایت و مکانیک ها لطفا بدون هیچگونه جبه گیری و اغماض جویا شوید در سایت مجاور *پدال* در مورد کیل ریو مدل 2004که مدتی در ایران مونتاژ شد به تفصیل صحبت شده لطفا کامت ها و نظرات را مطالعه کنید