تست و بررسی سراتو سایپا / محصول مشترک سئول – تهران

سپهر زنگنه | دوشنبه، ۲۶ آبان ۱۳۹۴ | 1515 نظر

تست و بررسی سراتو سایپا / محصول مشترک سئول – تهران
4 رای - میانگین 2.5

تفاوت سراتوهای وارداتی با مونتاژ داخل در چیست؟

حسین دلاور – روزنامه دنیای خودرو سال‌ها بود که حرف آمدن سراتو روی خط تولید سایپا، زده می‌شد. انقدر این فرایند طولانی شد که سراتوی نسل دوم دیگر در جایی از دنیا تولید نشد و …
سراتو سایپا-10

 داستان سراتو

سال‌ها بود که حرف آمدن سراتو روی خط تولید سایپا، زده می‌شد. انقدر این فرایند طولانی شد که سراتوی نسل دوم دیگر در جایی از دنیا تولید نشد و نسل سوم جایگزین آن شد. این یعنی که خودرویی از رده خارج در سال 1393 به خط تولید آمد و داستان‌ها و حواشی، تازه شروع شد. خیلی‌ها به این مسئله پرداختند که آمدن سراتو اتاق قدیم، ضعف سایپا و صنعت ماست و حضور یک ماشین از رده خارج روی خط تولید، آن هم زمانی که نسل جدیدش در تمام خط تولیدها فعال است، تحقیر مشتریان ایرانی به حساب می‌آید. گذشت تا اینکه سراتو سایپا در دو مدل دنده‌ای 1600 سی‌سی و اتوماتیک 2000 سی‌سی ثبت نام و شد و به دست مشتریان رسید. این یعنی شروع دوباره حواشی و داستان‌ها….

سراتو سایپا-2
موتور سراتو سایپا چه مشخصاتی دارد؟

 

سایپا، سراتوهای تولیدی خود را به روش مونتاژ یا CKD عرضه می‌کند و اصلی‌ترین قسمت ماشین‌ها مطمئنا جزو قطعات مونتاژی حساب می‌شود. نسخه 1600 سی‌سی قادر به تولید 124 اسب بخار با گشتاور 156 نیوتون‌متر است و با گیربکس 5+1 دنده دستی به مشتریان تحویل داده می‌شود. این ماشین به دلیل داشتن گیربکس دنده‌ای زیاد مورد استقبال قرار نگرفته است. زیرا نسخه 1600 وارداتی این خودرو هم وجود دارند که با گیربکس اتوماتیک عرضه شده‌اند و قیمتی مناسب دارند.

نسخه اتوماتیک سراتوی سایپا، به موتور 2000 سی‌سی 156 اسب‌بخاری و گشتاور 194 نیوتن متری مجهز است. این موتور به یک گیربکس 6 دنده اتوماتیک و تیپ‌ترونیک متصل شده که قدرت را به چرخ‌های جلو خودرو می‌رساند. برخی در زمان عرضه این ماشین گفتند که گیربکس نسخه اتوماتیک چهارسرعته بوده و متعلق به مدل‌های 2010 سراتو است. ولی با این تفاسیر که این روزها سراتو سایپا، گیربکس 6 سرعته را زیر کاپوت دارد، می‌توان گفت که فناوری بازنگری کیا در سال 2011 را یدک می‌کشد.

ترمزهای عقب از دیسکی که ما تا به امروز روی وارداتی‌های سراتو دیده بودیم، به کاسه‌ای تغییر کرده است. همچنین دیگر خبری از رینگ 17 اینچی نیست و رینگ 16 اینچی آلومینیومی برای نسخه اتوماتیک و 15 اینچی فولادی برای نسخه دنده‌ای جایگزین شده است. در اصل سیستم تعلیق و لاستیک خودرو برمنبای Poor Road Version طراحی شده است که سازگاری بیشتری با جاده‌های ایران دارد. اگر به لاستیک‌های سراتوهای وارداتی نگاه کنید، متوجه می‌شوید که اکثر این ماشین‌ها به خاطر فشار بیش از حد، لاستیک‌هایشان سیم زده است. این مسئله نکته مثبتی است که سراتوی سایپا سازگارتر از نسخه‌های وارداتی در خیابان‌ها حرکت می‌کنند.  متاسفانه نسخه‌های سایپا از سیستم کنترل کشش و پایداری (ESP) بی‌بهره هستند و این یکی از نقاط ضعف  این سراتو محسوب می‌شود.

سراتو سایپا-1
امکانات اصلی‌ترین وجه تمایز سراتو سایپا با سراتو کره ای !

 

سراتوی سایپا در بخش امکانات با نسخه وارداتی بسیار متمایز است. خیلی از امکانات تولیدی سایپا حذف شده است. برخی دلیل این کار را ارزان‌سازی خودرو و ساده‌‌تر شدن فرایند مونتاژ می‌دانند. سراتوی وارداتی در نسخه‌های مختلفی که به ایران آمد، سطوح مختلفی از امکانات را به معرض دید ما گذاشت که خود کمپانی کیا آن‌ها را لحاظ کرده است. در سراتو، سایپا خبری از سان‌روف نیست. صندلی‌ها هم به ساده‌ترین شکل، با روکش پارچه‌ای در سایپا آذین تولید می‌شوند. روی صندلی‌ها گرمکن نصب نشده است که در مدل وارداتی، اکثرا وجود دارد.

سراتو سایپا-7

 

سنسور نور و باران هم طبیعی است که سایپا از آن در نسخه دنده‌ای صرف‌نظر کرده باشد. ولی در مدل اتوماتیک سنسور نور نیز وجود دارد. همچنین آینه تنها برقی بوده و سیستم تاشو برقی از روی آن حذف شده است. در نسخه دنده‌ای سیستم تهویه به صورت دستی قرار دارد و در مدل اتوماتیک، به صورت تهویه خودکار نصب شده است. در سراتو سایپا تنها دو کیسه هوا وجود دارد. در صورتی که در نسخه وارداتی، مدل‌هایی با ایربگ جانبی جلو و پرده‌ای کامل هم وجود دارد. روشن کردن خودرو با سوییچ انجام می‌شود و مدل استارتردار از جانب سایپا تولید نمی‌شود.

سراتو سایپا-5

سیستم پخش هم قابلیت اتصال USB،AUX و IPOD را دارد و با 6 بلندگو کیفیت صدای خوبی را در اتاق به سرنشینان تحویل می‌دهد. در برخی نسخه‌های سراتو، مانیتور با پخش DVD و دوربین عقب وجود دارد که شرکت سایپا به صورت آپشن، نسخه غیرفابریک مانیتور را تحت گارانتی خود برای مشتریان نصب می‌کند. یکی از امکاناتی که در سراتو حذف شده است و واقعا جای سوال دارد، سنسور پارک دنده عقب است. این سنسورها را هم سایپا در مدل غیرفابریک برای مشتریان نصب می‌کند.

سراتو سایپا-8

تفاوت های بیشتر …..

 

پشت آمپر تولیدی‌های سایپا با نورپردازی یخی عرضه می‌شوند. ولی نسخه‌های وارداتی در دور قاب صفحه آمپر، نور قرمز را به شکل هاله پخش می‌کند که زیبایی و جذابیت خوبی را به ماشین می‌دهد. قاب کرومی سر اگزوز هم در مدل سایپایی حذف شده است. البته در تمام مدل‌های وارداتی هم این تزیین وجود ندارد و بیشتر در مدل 2000 سی‌سی وارداتی، می‌توانید دنبال سر اگزوز کرومی بگردید. دنده پشت فرمان هم جزو امکاناتی است که سراتو وارداتی نسبت به مونتاژ داخل بیشتر دارد. اگر به طور واقع‌بینانه بخواهیم در مورد دنده پشت فرمان سراتو نظر بدهیم، واقعا آپشنی است که جز ظاهر کاربرد خاصی ندارد و در سرعت تعویض دنده هیچ تاثیر مثبتی نمی‌گذارد. فرمان ماشین هم هیدرولیکی در نظر گرفته شده است. روی فرمان کنترل تنظیمات ضبط وجود دارد و در نسخه اتوماتیک، کروزکنترل هم روی فرمان قرار دارد.

سراتو سایپا-4
کیفیت سراتو سایپا چقدر با سراتو کره ای فرق دارد؟

 

اصلی‌ترین تفاوت کیفی در سراتو سایپا و نسخه وارداتی، در رنگ ماشین‌هاست. وقتی یک سراتو سایپایی را کنار یک مدل وارداتی قرار می‌دهید، کاملا متوجه برتری رنگ نسخه وارداتی می‌شوید. به طوری که کیفیت رنگ سراتو سایپایی حداکثر به یک تندر90 می‌رسد و شاید در حد یک پراید باشد. دومین بحثی که در این خودرو وجود دارد، بویی است که در داخل ماشین استشمام می‌شود و به پراید شباهت دارد. اصلی‌ترین دلیل این شباهت هم صندلی‌های پارچه‌ای هستند که احتمالا از یک جنس مشترک با سایر محصولات ساخته می‌شود. وقتی ماشین را استارت می‌زنید، صدای موتور زیاد در داخل  به‌گوش نمی‌رسد. ولی چیز عجیب تفاوت در ترمز دستی نسخه وارداتی و تولیدی است.

سراتو سایپا-9

ترمز دستی ، ترمز و لاستیک های متفاوت

 

مدل تولیدی، ترمز دستی دارد که گویا خوب سرهم‌بندی نشده است. این نکته را بین 5 سراتو بازبینی کردیم که در همه با کمی تفاوت، مشترک بودند. دنده خودرو به نرمی عمل می‌کند و شما کمتر متوجه تعویض آن می‌شوید. در اصل تفاوتی بین عملکرد موتور و گیربکس نسخه سایپایی و مدل وارداتی وجود ندارد و از نظر کارکرد شباهت زیادی به هم دارند. اگر واقع‌بین باشیم، همان رینگ و لاستیک‌های کوچک‌تر سایپایی نرمی بیشتری به سراتو داده‌اند و می‌توان گفت که راحت‌‌تر حرکت می‌کند. در مورد عملکرد ترمز باید بگوییم که به ترمز مدل وارداتی بیشتر می‌توانید اعتماد کنید تا مدل سایپایی.

سراتو سایپا-6

در آخر باید اشاره کرد که اصلی‌ترین دلیل خرید سراتوسایپا این است که شما نمی‌خواهید ماشین صفر چینی سوار شوید و ماشین اتوماتیک می‌خواهید که حداقل کمی اصیل باشد. البته که نبود برخی امکاناتی که قبلا شاهد آن بودیم، مهم‌ترین دلیل کسل‌کننده بودن رانندگی با سراتو سایپایی است.

قیمت سراتو 1600 دنده‌ای 75 میلیون و 900 هزار تومان در کارخانه است و در بازار تا 69 میلیون تومان هم دادوستد می‌شود. مدل 2000 سی‌سی اتوماتیک 90 میلیون و 790 هزار تومان قیمت‌‌گذاری شده است که در بازار تا 83 میلیون و 500 هزار تومان قیمت می‌خورد. نکته قابل تامل این است که سراتو 2015 وارداتی قیمت 110 میلیون تومان و امکاناتی نظیر 6 کیسه هوا، فرمان برقی 3 حالته، سنسور جلو و عقب و… در آن وجود دارد. حال چرا باید یک ماشین از رده خارج جهانی در ایران با کمترین امکانات، قیمت تمام شده بالاتر از 90 میلیون تومان را تجربه کند؟

 

مناقشه گیربکس !

پس از انتشار این مطلب بسیاری کاربران و مالکان سراتو 1600 از شش سرعته (6+1) بودن گیربکس این خودرو صحبت کردند و مطلب گیربکس 5 سرعته را نادرست خواندند اما ظاهرا این نکته به تفاوت خودروهای تحویلی سایپا مربوط می شود که در نسخه 1.6 لیتری با گیربکس های 5 و 6 سرعته و در نسخه های اتوماتیک با گیربکس 4 و 6 سرعته تحویل مشتریان شده است و این سردرگمی را در مورد مشخصات فنی خودروها پدید آورده است.

بنابراین به نظر می رسد که خریداران خودروهای دست دوم در این خصوص نیز باید دقت لازم را به عمل آورند چرا که عملا تفاوت زیادی بین نسخه های 4 ، 5 و 6 سرعته این خودرو از نظر توان حرکتی و مصرف سوخت وجود دارد.

 

 

کانال خبری دنده 6 بر روی تلگرام

  کانال خبری ، صرفاً بر روی نسخه بروز شده تلگرام کار می کند،می توانید با استفاده از لینک های زیر تلگرام خود را آپدیت کنید.

 لینک آپدیت تلگرام برای اندروید:

‏«Telegram» را در بازار:
http://cafebazaar.ir/app/?id=org.telegram.messenger

برای آی‌او‌اس (آیفون و آیپد):
https://itunes.apple.com/en/app/telegram-messenger/id686449807?mt=8

تلگرام نسخه دسکتاپ (ویندوز):
https://tdesktop.com/win

محتوای مجله دنده 6 با مطالب درج شده در وب سایت متفاوت بوده و برخی اخبار کوتاه و جالب از چهار گوشه صنعت خودروسازی را شامل می شود.

از این که با شما هستیم، خوشحالیم.

 


1515 دیدگاه

 1. رامین | دی 24, 1396 | لینک نظر

  دوستان میگن ماشین خشکه چند نکته راجب خشکی این ماشین اینه که اول باید لاستیک ماشینو با نمونه خارجی نرم عوض کنی که خشکی ماشین کم بشه که خیلیا با همین کار ازخشکی ماشین راضین ولی اگه یه مقایسه ای بین سمند و پژو و پراید با سراتو انجام بدیم سمند رینگش ۱۵ اینچیه پژو ۱۴ و پراید و تیبا هم ۱۳ یا ۱۴ و پهنا لاستیک سمند و پژو ۱۸۵ هست و پراید ۱۶۵ و ۱۷۵ و فاق لاستیکشون ۶۵ و ۷۰ هست ولی سراتو رینگش ۱۶ اینچه و اکثرا لاستیک ۲۰۵ با فاق ۶۰ و یا لاستیک ۲۱۵ با فاق ۵۵ انداختن زیر سراتو پس اگه واقع بین باشیم این خشکی در مقایسه با سمند و پژو و پراید هفتاد هشتاد درصدش طبیعیه چون پهنا لاستیک سراتو حداقل دو تا سه سایز بزرگتره و بیشتره ضربه های جاده رو جذب میکنه فاق لاستیک سراتو یک تا دوسایز کوتاه تره و رینگ سراتو یک تا سه سایز بزرگتره ، درسته سراتو تعلیقش اسپورته ولی بی انصافم نباشیم وقتی داریم از لاستیکای پهن و رینگ بزرگ استفاده میکنیم که خیلی از مشکلات خشکی این ماشین بخاطر استفاده از لاستیک پهن و فاق کوتاه و رینگ بزرگه دوستان لطف کنید انقد بی اصاف نباشید ،،درضمن اگه در راننده رو واکنید یه برجسب زده لای در روی بدنه برای اندازه های مناسب لاستیک برا سراتو زده یکی از لاستیکای پیشنهادی سراتو لاستیک ۱۹۵ بافاق ۶۵ و رینگ ۱۵ هست که عمده مشکل خشکی فکرکنم حل بشه

 2. دارا | دی 24, 1396 | لینک نظر

  سراتو ماشین خوبیه یه سری کمبود داره ولی در کل راضی کنندست . از لحاظ موتوری هم فراتر از انتظاره

 3. امیرعلی | دی 24, 1396 | لینک نظر

  من تقریبا ۵ سال مگان ۲۰۰۰ داشتم از سال ۹۱ که امسال واسه تنوع فروختم و سراتو آپشنال خریدم که خدمت دوستان باید عرض کنم سراتو با مگان از هیچ نظر قابل مقایسه نیست و شاید فقط از لحاظ ظاهری کمی در یک سطح باشن که به نظر من سراتو زیباتره ، موتور سراتو به وضوح قویتره گیربکسش ۶ سرعته و فوق العاده هوشمنده ولی مگان گیربکس ۴ دنده تنبل قدیمی داره مثل کرولا . شتاب سراتو خیلی بیشتر از مگانه . داخل سراتو خیلی زیباتر از مگانه که مگان خیلی حوصله سر بره داخلش . صدای موتور مگان خیلی بیریخته ولی صدای موتور سراتو حتی تو دورهای بالای گوش نوازه ترمزای جفتش در یه حده و از همه مهمتر سراتو با پشتیبانی فراوون قطعات و ۵ سال گارانتی ولی مگان با قطعات کمیاب و گرون . در کل سراتو با توجه به موتورشو گیربکسش و امکاناتش قیمت خیلی خوبی داره و من خیلی از انتخابم راضیم

 4. محمد | دی 24, 1396 | لینک نظر

  خریدن سراتو وارداتی حماقته چون با هیچ منطقی جور درنمیاد ۱۷۰ تومن پول سراتو بدی هیچکس نباید بخره تا رو دستشون کپک بزنه

 5. رضا | دی 24, 1396 | لینک نظر

  سلام خدمت دوستان گرامی
  من همین امروز اعلام می کنم که سراتو سایپا (آپشنال اتومات) هیچ کمی از بقیه ماشینهای وارداتی نداره.
  رنگ ماشین من قهوه ای تیره متالیک که هر جا وامیستم کلی خاطر خواه پیدا می کنه.
  – در مورد موتور گیربکس: نرمی و بی صدای موتور و هماهنگی با گیربکس اتومات 6 سرعته حرف نداره چندروز پیش با یک فلوئنس اتومات به صورت کاملا مرگ بار به چالش انداختمش. هم تو سر بالای گردنه و هم در کفی فلوئنس اتومات اول تو آینه وسط و بعدش هم آینه بغل بود.
  مرگ موتور توسط عملکرد نرم و به جای گیربکس به خوبی رفع شده ولی نباید از حق گذشت که موتور 2000 تنفس طبیعی واقعا 154 اسب بخار و زیر پای شما میاره.
  – تعادل و ESP: این خودرو در جاده از لحاظ تعادل در سرعت های بالا و سرپیچ ها اصلا به سیستم پایداری الکتریکی نیازی ندارد. من تو تست جاده ام جی 6 با محور اکسل x3 و دو سیستم قوی تعادل و پایداری در سرپیچ با سرعت 145 کیلومتر بدون شیب عرضی جاده همون جیزی رو دیدم که الان تو سراتو می بینم.
  من راننده جاده ای هستم و همین آلان سراتویه من در یک ماه دقیقا 7200 کیلومتر کارکرده.
  من راننده سرعتی و فنی هستم البته حمل بر خودستایی نباشه ولی فنی عالی، خوش نفس و پر شتاب، نرمی و قدرت ماشینم برای من خیلی مهمه.
  در رانندگی درایو تا سرعت 140 که دنده 6 هست دور موتور تقریبا 3000 است کاملا بی صدا و نرم، اما در رانندگی پرشتاب و استفاده از شیفترهای پشت فرمون صدای غرش موتور 2000، 154 اسب بخاری اوج هیجان و قدرت رو به شما منتقل می کنه.
  ماشین من آپشنال فول هست که زه استیل دور شیشه های بغل و یه بال عقب کوچک اصل کیا فورته روش نصبه.
  برای تماس با من با آیدی تلگرام firm_bid_Ad @ در تماس باشید.
  با تشکر

  • در پاسخ به: رضا

   sunmartin | دی 24, 1396 | لینک نظر

   باینکه به ذات موافق محصولات کره ای بخصوص کیا موتورز و دو مدل محبوب کیا سراتو و کیا استینگر هستم اما شما در چند مورد اشتباه میکنید
   اولا فدرت موتور 156.5 اسب است نه 154 اسب!
   دوما بلحاظ شتاب در سربالایی کیا سراتو عملکرد بهتری داره تا کفی و سطوح صاف
   سوما مدل سایپایی نه اسپویلر عقب داره (به قول شما بالچه عقب) و نه زه استیل و نه esp و پدال های استیل دیلایت هم حذف شده و گرمکن صندلی ها در نهایت این خودرو نهایتا همان قیمت 105 ملیون ارزش خرید داره و در صورتیکه سایپا تصمیم به افزایش بگیره مشتری به سمت مدل وارداتی 2017که بسیار زیباتر شکیل تر با طول محور بیشتر و آپشن های بیشنری داره نیل پیدا میکنه از طرفی الانترای 2017 کرمانخودرو با قیمت 150 و بصورت اقساط تا دوماه دیگه آماده فروش است

  • در پاسخ به: رضا

   آقا چرا اینقدر دیر اعلام کردی؟ همه منتظر بودن که شما اعلام کنی که بالاخره اعلام کردی و خیال همه راحت شد که فرغون مونتاژی سایپا هیچ کمی از بقیه ماشینهای وارداتی نداره.
   شما چقدر فنی و خفن هستی، از مهندسین کیا هم بیشتر میدونی، اونها روی نسخه اصلی کره ای ESP گذاشتن و شما به این نتیجه رسیدی که این خودرو اصلا احتیاج به سیستم پایداری الکتریکی ندارد. آفرین، پس شما و مهندسین سایپا فهمیدین ESP اضافه هست و کره ای های نادان نفهمیدند.
   حالا شما راننده جاده و سرعتی و فنی و خودستا و هرچی هستی، سلامت باشی، چرا آیدی تلگرام میزاری؟ قراره اتفاق خاصی بیفته؟ یه کامنت گذاشتی و نظر متعصبانه و غیر فنی ات رو گفتی، دیگه آیدی تلگرامت برای چیه؟
   به هر حال یک سری اینجا هستن که از پراید و ماشین چینی به سراتو رسیدن و چنان سنگش رو به سینه میزنند که صاحبان بی ام و چنین روی خودروشون تعصب ندارند.
   یه سری دیگه کامنتهای اینجا هم مربوط به کسانی است که یا دلال این خودرو و نفر سایپا هستند یا آپشنهای سراتو رو میفروشن و سعی دارن با بازار گرمی برای این خودرو مشتری به دست بیاورند و جیب خود را پر کنند و مرتب اطلاعات و آدرس غلط در مورد سراتو مونتاژی ترمز کاسه ای سایپا میدهند.

   • در پاسخ به: خیلی خفنی بابا

    منظورا از دلال جناب سانمارتینه ایشان مهندس هستن و واقعا در خرید خودروبمن کمک کردن با طی تماس با ایشان توتستم لیفان 820 (همون لیوان دوغ) و امجی 6 (امشی اسبق) و کلی خودرو دیگه تست کنم و در نهایت سراتو خریدم چون واقعا کیفیت و همدلینگی بمراتب بهتر از سایر خودرو ها تا 120 ملیون منجمله مزدا 3 قدیمی که به هر شی و چیزی گیر میکنه و چراغاش دونه ای 3 ملیونه داره از هر لحاط ارجحیت داره به کاردستی های چینی و غیره پس پسر جان کمی منطقی باش و احترام قدیمی های سایت بگیر

   • در پاسخ به: خیلی خفنی بابا

    علی | دی 24, 1396 | لینک نظر

    اینکه می‌فرمائید از پراید به سراتو رسیدند اینطور نیست بنده دو سال اپتیما فول اپشن با فرمون دی و سه حالته داشتم به دلایلی ردش کردم و الان سراتو دارم خیلی با اپتیما فاصله داره اما ماشینه رندییه در حد خودش خوبه و مناسب خانواده هست بنده با سراتو از اپتیما راحت تر هستم حالا ….
    دوستان ماشین هزار تا اپشن داشته باشه چند تاش از جمله گرمکن صندلی و مانیتور و دوربین عقب وسنسور های عقب کار بردیه بقیه اپشن ها برای قوانین خاص هر کشور طراحی میشه که کاربردی در ایران نداره
    اقای سان مارتین کرمان موتور نشون داده ارزون فروش نیست از ای 20 با موتور 1400بدون اپشن و سقف ساده متوجه بشید اگرم آلانترا را 150بده کلی از سر و تهش میزنه و با دلار روز زیره 170در نسخه فولش نمیده مطمئن باشید .اصلا فرض کنید i20و اکسنت را مونتاژ نکنه به نظر شما وارداتیش بیاد بیشتر از 96و107قیمت میخوره خیر برید قیمت جهانیشو ببینید

    • در پاسخ به: علی

     sunmartin | دی 25, 1396 | لینک نظر

     در اینکه کرمانخودرو متخصص حذف آپشن شکی نیست اما لا اقل خودروهای بروز و جدیدی از هیوندای وارد کرده کاش سایپا حداقل مدل 2017 ydm وارد میکرد نه این مدل متاسفانه سایپا کلا به ضرر مشتری کار میکنه

  • در پاسخ به: رضا

   شهاب | دی 24, 1396 | لینک نظر

   دمت گرم همرو درست گفتی ولی به نظر من اگه esp داشت دیگه هیچی کم نداشت

 6. صدرا | دی 23, 1396 | لینک نظر

  با سلام امروز یه آپشنال ۲۰۰۰ صفر از سایپا گرفتم یه سری هم آپشن همونجا دادم بستن روش . ماشین بسیار زیبا و جذابه رانندگیش لذتبخشه شتابش هم عالی

 7. sunmartin | دی 22, 1396 | لینک نظر

  تنها مشکل من با این هودرو نداشتن esp که بوضوح قابل مشاهدس سایپا با حذف این عامل اساسی ضربه بزرگی به ساختار این خودرو خوش ساخت زده اگر سایپا مدل 2017 مونتاژ میکرد حرفی برای گفتن داشت

  • در پاسخ به: sunmartin

   فرهاد | دی 22, 1396 | لینک نظر

   خب اگه esp هم میزاشتن که الان قیمتش زیر ۱۴۰ میلیون نبود کسی هم نمیرفت مزدا یا سراتو وارداتی بخره

   • در پاسخ به: فرهاد

    sunmartin | دی 23, 1396 | لینک نظر

    حذف esp و صندلی برقی واقعا مشهوده حالا اون 8 ایربگ حذف شده قابل اغماض اما esp تنها با هزینه 7 ملیون میشه با تغییراتی که از حوصله این بخث خارجه نصب کرد بثورت فابریک پس میبینیم که قیمت 105 ملیونی برای این خودرو واقعا گزافه چون سایپا با حذف حدود 20 ملیونی آپشن ها این خودرو 125 ملیون درنظر گرفته خب با توجه به قیمت وارداتی 2017 سراتو با ترکیب زیبایی و بصری زیباتر و بروزتر و امکانات به مراتب بیشتر میبینیم که قیمت 150 ملیونی سراتو ydm بصرفه تر از سراتو سایپایی با دانستن این امر و به دلیل نبود شرایط اقساط خوب برای سراتو ydm اطلس خودرو اقدام به خرید td از سایپا کردم

    • در پاسخ به: sunmartin

     ایرانی | دی 23, 1396 | لینک نظر

     انصافا با این قیمت مفته سراتو مونتاژ باور کنید من از دوست و آشنا و همکار و غریبه و … میبینم دوتا دوتا یا سه تا سه تا سراتو خریدن ، من یادمه وقتی پژو ۲۰۰۸ پیش فروش شد خیلیا گفتن سراتو رفت تو حاشیه که نه تنها اینطوری نشد بلکه فروش سراتو nبرابر شد ولی پژو ۲۰۰۸ مونده رو دست کسانی که زمان ثبت نامش سرودست میشکوندن

    • در پاسخ به: sunmartin

     علی | دی 23, 1396 | لینک نظر

     بله حرف شما کاملا درسته
     اماسراتو وارداتی نزدیک دو برابر سایپایی قیمت داره

 8. Ali | دی 22, 1396 | لینک نظر

  دوستان برای اطلاعات بیشتر به صفحه اینستاگرام kia_cerato_td بپیوندید

 9. بهمن | دی 22, 1396 | لینک نظر

  بهترین ماشینه نرم و راحت و پرقدرت

 10. بهزاد | دی 21, 1396 | لینک نظر

  ماشین خوبیه من یک ساله دارمش واقعا باهاش راحتم و بدی ازش ندیدم موتورش هم که عالیه

 11. Ehsun | دی 21, 1396 | لینک نظر

  من سراتو وارداتی داشتم مدل 2013 که بخاطر بی پولی فروختم الان سایپایی دارم آپشنال همه چی عالیه کیفیتش هیچ فرقی نداره با وارداتی فقط سایپا بک لایت زیر شیفتر فرمان دیلایت جلو تور صندوق عقب گرمکن صندلی آینه تاشو ترمز دیسکی عقب و 2 اسپیکر حذف کرده و از همه مهمتر esp اگه اینها روش بود تا 160 تومان بی رقیب بود الانم تا 120 بی رقیبه و فقط مزدا 3 با قیمت 146 تومان رقیبشه اگر پول بیشتر دارین برید مدل 2017 سراتو بخرید تا بفهمید کیفیت یعنی چه و چرا تو جایی مثل آمریکا که از بنز و لکیوس و تویوتا و مزدا گرفته تا آلفارمئو و فولوکس و آئودی و سئات فراوانه چرا کیا فورته (سراتو) 2017 میشه جز 10 خودروی برتر سال 2017
  اما ی عده تو ایران فقط داد میزنن سراتو انگار تو 20 سال پیش هنوز گیر کردن

 12. برادران | دی 20, 1396 | لینک نظر

  فقط نوکمدادیش

 13. sunmartin | دی 19, 1396 | لینک نظر

  دیگه یه خودروی معمولی مثل سراتو این حجم کامنت لازم نداره
  خودروی خوب و اقتصادی با موتور قوی و گیرباکس هوشمند بدون وقفه
  کابین شیک و تقریبا با کیفیت
  امکانات تقریبا کافی
  ایمنی عالی
  و اگه مدل 2017 مونتاژ میشد بجای 2013 خیلی بهتر بود بهر حال خودرویی که زباد تو چشم نیست بعلت اینکه مدل جدیدش وارد بازار شده

 14. بهنام | دی 19, 1396 | لینک نظر

  این ماشین حرف نداره ۵ سال گارانتی موتور و گیربکس کره ای اصل عشقه عشق

 15. امیر | دی 19, 1396 | لینک نظر

  سلام. من یه سراتو آپشنال تحویل گرفتم. البته هنوز پلاکش نیومده و خیلی باهاش رانندگی نکردم. به نظرم می آد صدای موتورش موقعی که درجا کار می کنه زیاد و غیر متعارف هست. ممنون می شم از دوستان راهنمایی کنند.

  • در پاسخ به: امیر

   بابک | دی 20, 1396 | لینک نظر

   نه اتفاقا زیاد نیست همسایه ما بنز E200 مدل ۲۰۱۶ داره که وقتی روشن میکنه تو پارکینگ صداش نسبت به بنز بودنش زیاده و اگر ندونی بنزه فکر میکنی صدای یه ماشین معمولی و غیر لوکسه

 16. محمد | دی 19, 1396 | لینک نظر

  بزرگترین مشکل مزدا 3
  ارتفاع کم که باعث گیر کردن کف ماشین میشه و مشکل جا برای سرنشین های عقب هست
  حالا میخواد طلا باشه

 17. علی | دی 19, 1396 | لینک نظر

  این ماشینو من 10روزه گرفتم خوبه
  در مورد خشکیش بگم همه کره ای ها به جز سییلو همین گونه هستند قبلا اپتیما داشتم اونم خشک بود البته فاقش از این سراتو خیلی کم تر بود
  میخواستم مزدا بخرم با هر کی مشورت کردم دو مشکل اساسی داشت یکی کفش گیر میکنه دوم عقبش جای پا نداره برای من این دو تا ایراد خیلی مهم بود و اختلاف 30تومنی داره که به نظر من زیاده
  مهم ترین مزیت سراتو اتاق خوب و جادار موتور خوب و قوی و اینکه زیاد تو چشم نیست

 18. رامین | دی 18, 1396 | لینک نظر

  سراتو ماشینیه که نمره قبولی میگیره ، کیفیت رنگش و صندلیاش متوسطه ولی موتور و گیربکسش حداکثر کیفیت رو داره ترمزش خوبه سواریش خوبه مجموعا ارزش خرید بالایی داره

 19. فرزاد | دی 17, 1396 | لینک نظر

  این نظر را در مورد نمونه 2000 آپشنال می نویسم نه نمونه ای که در متن بالا برخی آپشن ها را ندارد . از نظر کیفیت کابین نه عالی ولی در حد بالاتر از متوسط قابل قبول است .نرمی ماشین نه در حد تویوتا ولی خوب است مخصوصا اگر لاستیکهای ایرانی را با یک لاستیک تابستانه خوب خارجی عوض کنید ، البته با همان سایزی که کارخانه گذاشته.ترمز ماشین برخلاف نظر خیلی ها بسیار خوب است ، مطمئنا تعویض لاستیک با یک نمونه خوب در این مسئله خیلی تاثیر دارد، البته اگر ترمز عقب دیسکی بود مسلما کارائی بهتری داشت ولی مثلا در مقایسه با ترمز 206 تیپ پنج ایران خودرو که همه ترمزها دیسکی است به نظر من ترمز سراتو سایپا بسیار بهتر عمل میکند.موتور. و شتاب ماشین عالی است ، گیربکس حرف ندارد و با موتور بسیار هماهنگ است، صدای موتور در داخل اتاق قابل قبول است و اصلا آنطور که بعضی ها می گویند آزار دهنده نیست . رنگ ماشین من سفید است و اشکالی در أن ندیدم البته قابل مقایسه با سفید صدفی ماشینهای وارداتی نیست .از رنگهای متالیک آن اطلاعی ندارم. در کل به قیمتش (در حال حاضر حدود 105 میلیون) بهترین گزینه موجود است مخصوصا که هنوز قسمتهای اصلی ماشین ایرانیزه نشده ! تنها اشکالی که به نظرم میرسد نداشتن esp است که با یک رانندگی منطقی و با احتیاط قابل اغماض است البته نمی خواهم منکر این عیب شوم . در کل ماشین بسیار خوبی است که برخی از دوستان طبق عادت همیشگی بدون در نظر گرفتن قیمت سایر ماشینهای وارداتی و تولید داخل فقط عیبهای آنرا می بینند و آنرا از روی بی انصافی فرغون حساب می کنند!!

 20. امیر | دی 15, 1396 | لینک نظر

  اشغال به تمام معنا .ترمز مضخرف.رنگ مضخرف.فیس قدیمی .ادوات کابین جنس ایرانی مضخرف.لاستیک مضخرف که حتما باید در اسرع وقت نسبت به تعویض ان اقدام نمود.خشکی ماشین .حذف چراغ دنده عقب مثل ال جوات. نداشتن esp ( دیگه حتی فرقونهای جدید ساختمانی هم این اپشن روشون هست) .و هزاران عیب و ایراد ریز و درشت که در این مقال نمیگنجد

  • در پاسخ به: امیر

   آقا امیر نه من نه بقیه بچه ها هیچ کدوم دلال نیستیم من قبل این هایلوکس 2008 و سانتافه داشتم من ظورم اینه که اولین بار نیست از روی پژو بیام این ماشین رو سوار بشم.به نظر من با توجه به هفت خودروی قبلیم نه کیفیت کابین و داشبورد پایین است و نه رنگ میتونسته بهتر باشه و لی در حد قیمت بسیار مناسب است.
   چرا دوستان واقع نمایی را کنار می زارین. نمیدونم دلیل این همه فعالیت این پست چیه که عده ای خیلی این ماشین رو بالا می برن و عده ای زیاد این ماشین رو با سمند مقایسه می کننند.دوست عزیز اگه کیفیت این ماشین رو در حد سمند می دونستی چرا این خودرو رو انتخاب کردی.دو ستان واقع بینانه بگم این ماشین با توجه به کیفیت و قیمت آن واقعا منصفانه است و حتی بهتر.من تو این نزیدیک سه ماه واقعا راضی ام و حتی مصرف معقولی داره به نظرم ای کاش کیفیت بنزینمان حتی بالاتر بود تا حتی مصرفش کمتر هم می شد.دوستان اگه بده چرا هر روز پیگیر این پست هستید ما سراتو سوارها منظورم سایپایی ها این جارو هرچند وقت چک میک نیم تا اطلاعاتمان نسبت به این خودرو بالاتر بشه اگه بده این خودرو خوب برین همون سمند یا خودروی دیگه تون رو سوار شین .مرسی

   • در پاسخ به: دوستدار سنگین

    sunmartin | دی 16, 1396 | لینک نظر

    بله حق باشماست بنده هم رضایت کامل دارم و شخصی هستم که با وسواس شدید بروی کیفیت حساس است این سومین خودروی سراتو منه قبلا دو تا دیگه داشتم مطمئن باشید اگر کوچکترین مشکلی در کیفیت داشت نمیخریدم ضمن اینکه تمام قطعات بصورت skd از کره جنوبی وارد میشه و ایران دخل و تصرفی در اون نداره سیستم صوتی مولتی پدیا و دوربین کره ای این خودرو در شب کیفیت بالایی داره بدنه خوب و طراحی جلوتر از زمان این خودرو که در سال 2012 جایزه رد.دات ربود از جمله نقاط قوت این خودرو است موتور و گیربکس مثال زدنی طراحی داشبورد دورانی و پیشرفته همه و همه از محاسن سراتو است کاش صندلی ها برقی بود که البته میشه با هزینه 3 ملیون با مدل برقی از اطلس تعویض کرد
    در مورد رنگ رنگ سفید کیفیت مناسبی نداره اما رنگ های نوک مدادی و مشکی قرمز و سیلور و آبی کاربنی عالی هستند و تفاوتی با نوع وارداتی ندارند خودروی من سفیده

  • در پاسخ به: امیر

   نسبت به سنسور نور با توجه به تاریکی و روشنایی فضا تنظیم می کنه.

  • در پاسخ به: امیر

   علی | دی 19, 1396 | لینک نظر

   عزیز جان، چهار خط نوشته ای چهار بار به غلط بجای مزخرف ، تایپ کرده ای ” مضخرف” ! نقد و بررسی حضرتعالی مثل دیکته و سواد فارسیت واقعا مضخرف !!!! و دور از انصاف است .

   • در پاسخ به: علی

    امير | دی 28, 1396 | لینک نظر

    سلام من اون امير كه خطاب كردي نيستم ولي يه نصيحت ميكنم
    انسان بزرگ به معني كلمه فكر ميكنه نه املاي كلمه

 21. Kasra | دی 14, 1396 | لینک نظر

  آقا من رو اتو لایت میزارم پروژکتورا خاموش نمیشه کسی میدونه چکار باید کرد؟!

  • در پاسخ به: Kasra

   sunmartin | دی 15, 1396 | لینک نظر

   داخل تونل کاملا کار میکنه من فقط چراغ های جلو تست کردم که خاموش و روشن میشه با پروژکتور دقت نکردم

 22. علی | دی 14, 1396 | لینک نظر

  جناب سان مارتین سراتو2017وارداتی185پولشه که در اینده نزدیک در مدل2018 و تعرفه 75+55درصدی به 195می سه تقریبا 2برابر سراتو سایپا

  • در پاسخ به: علی

   sunmartin | دی 14, 1396 | لینک نظر

   اقا علی گل درسته و این یعنی منو و شما دیگه نمیتونیم خودرو عوض کنیم و سراتو خارجی (وارداتی) داشته باشیم دیروز مشاهده کردید که مزدا 3 نیو (همون مدل 2009) که بعنوان نیو به خلق الله قالب میکنن 150 ملیون قیمت خورد تعحب میکنم چرا سراتو که تفاوت چندانی با مزدا 3 نداره چطور حدود 40 ملیون ارزانتره واقعا سراتو خیلی قیمتش پایینه

   • در پاسخ به: sunmartin

    علس | دی 15, 1396 | لینک نظر

    البته بنده توان خرید سراتو وارداتی را دارم
    ولی سراتو ماشینی نیست که بخواهی 200میلیون بهش پول بدی
    اون زمان که 135بود خوب بود و نسبت به سایپا ارزش خرید داشت
    اما الان با این تعرفه ها و قیمت دلار دیگه ارزش خرید نداره و عقل با خرید سراتوی سایپا است
    نمیخوام از سراتوی سایپا تعریف کنما ولی چاره ای نیست

    • در پاسخ به: علس

     مجتبی | دی 15, 1396 | لینک نظر

     ماشاله وضت خوبه من 200 داشتم میرفتم بهترین ماشین میخریدم یعنی رنو تالیس مان شجاع و پرقدرت با فیس فضایی

     • در پاسخ به: مجتبی

      علی | دی 16, 1396 | لینک نظر

      نمیخوام بگم داداش سراتو سایپا با نمونه وارداتی فرقی نداره وارداتی خیلی بهتره
      اما ارزش نداره دو برابر سراتو سایپا بهش پول بدی یعنی دو برابر به شما امکانات و راحتی ارائه نمیده بازم میگم چاره ای نداریم

 23. عای | دی 14, 1396 | لینک نظر

  دوستان کسی میدونه موتور و گیربکس سراتو سایپا به غیر از این ماشین روی چه ماشینی نصب هست

 24. sunmartin | دی 14, 1396 | لینک نظر

  طالب بهتر از سراتو td هستید برید سراتو ydm بخرید مدل 2017 جزو 10 خودروی برار جهان در سال گذشته دارای 5 ستاره یوروانکاب و بززگراه های آمریکا دارای رتبه اول رضایتمندی از موسسه کانسومر ریپورز اما باید حداقل 60 ملیون روی همین سراتو پول بذارین اما خوب کیفیتش بمراتب بهتره و طراحی بهتری داره طول دو محورش افزایش یافته و اتاقش راحتتره و کلی آپشن اضافه داره مثل صندلی برقی و گرمکن و آینه الکتروکرومیک با قطب نما و چراغ afs و چراغ های عقب led و آینه های بغل گرمکن دار و سرد کن صندلی و کول باکس و تاکومتر 3 بعدی سیستم ahc و تغییر کمک فتر بندی با حالت های مختلف و تغیر سبک رانندگی

 25. داریوش | دی 13, 1396 | لینک نظر

  بهترین ماشینه

 26. علی | دی 13, 1396 | لینک نظر

  سلام امروز یه دونه سفید گرفتم
  ماشین خوبیه نسبت به وارداتی که میخواد بهر تو رنج 200
  فقط احساس میکنم قطعات داخلی کمی بی کیفیت هستند
  شما میدانید چند درصد ماشین داخلی سازی شده؟

  • در پاسخ به: علی

   sunmartin | دی 13, 1396 | لینک نظر

   100 درصد داخلیه داداش ایرانیه ضرر کردی سمند میخریدی بهتر بود
   خوبه که هویت خودت کاملا نمایان کردی مجتبی ملقب به amin علی و تقی و نقی با این شامورتی بازی های کودکانه نمیتونی جیزی بجز دلقک بودنت ثابت کنی

  • در پاسخ به: علی

   محمد | دی 13, 1396 | لینک نظر

   قطعات ایرانی شده شامل :
   باتری ، رنگ و صندلیا
   مابقی شامل تمام قطعات موتور ، گیربکس ، دیسک و زیرلندی و و همه چی و …… و داشبرد و رینگ و بدنه کره ای اصل

 27. sunmartin | دی 13, 1396 | لینک نظر

  همانطور که مشخصه همه از سراتو راضین و قیمت اینخودرو هم جزو ارزلنترین خودروهای بازاره با توجه به موتور تقریبا 160 اسب بخاری این خودرو و کره جنوبی بودنش
  الان مزدا 3 اقساطی همین امروز 150 ملیون شده در حالیکه سراتو 104 ملیونه و واقعا ارزانترین خودروی این کلاس بشمار میره که قیمتش نسبت به مزدا 3 و سراخو 2017 خیلی پایینه

 28. زرین دست | دی 13, 1396 | لینک نظر

  ای کاش سایپا همزمان با مونتاژ سراتو ۴ در ، سراتو کوپه اتاق td هم مونتاژ میکرد خیلی ناز و خوشگله این کوپه های اتاق td یا اتاق قدیم

 29. سینا | دی 13, 1396 | لینک نظر

  والا من خیلی تحقیق کردم دیدم بهترین گزینست هم خودم ثبت نام کردم هم دامادمون بی صبرانه منتظرم تحویل بگیرم ولی نمایندگی گفت یه ذره ممکنه به تاخیر بیفته چون تو این دو ماه تعداد ثبت نامیا خیلی زیاد بوده

 30. سهراب | دی 12, 1396 | لینک نظر

  والا ما الان نزدیک ۳ ساله این ماشین رو داریم از اوایل سال ۹۴ به نظر من بخار اگزوزش میرزه به بنجلهای چینی و ایرانی و بعضی بنجلهای فرانسوی مثل داستر و فلوئنس . ما که راضی هستیم دلم میخواد یه آپشنال صفر بگیرم ولی دلم نمیاد اینو بفروشم

  • در پاسخ به: سهراب

   کیان | دی 12, 1396 | لینک نظر

   سراتو عالیه میخوای بفروشی ؟ اشتباه میکنی سواری سراتو می ارزه به تویوتا کمری و کرولا چه برسه چینی های بنجل لدفا اسم سراتو کنار چینی جماعت نیار که مگسی میشم به جون شوما چینی فقط با چینی مقایسه کنید لدفا

  • در پاسخ به: سهراب

   شایان | دی 15, 1396 | لینک نظر

   فکر کنم اون ماشین شما کاملا از کره اومده باشه چون سری اولای سراتو کاملا کره ای بودن
   ما هم یدونه آپشنال داریم واقعا توی این رنج قیمت بی رقیبه جدیدا که میرم تو خیابون خیلی زیاد میبینم حالا بعضیا میان میگن قدیمیه و فلان ولی پلت فرم موتور و گیربکس این ماشین با نمونه های 2017 فرقی نداره ظاهرشم باتوجه به اینکه زیاد فضایی نیست قدیمی نشده